Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike007

New Member
Επειδή είναι στις επιλογές μου ο κύριος Πετροπουλος για να κάνω κι εγώ ρινοπλαστικη, θα με ενδιέφερε πολύ αν κάνατε τελικά την επέμβαση στον συγκεκριμένο γιατρό να μου πείτε εντυπώσεις. Ευχαριστώ πολύ
οχι δεν εχω κανει σ'αυτον
 
Τελευταία επεξεργασία:

mike007

New Member
καλησπερα παιδια ψαχνω και εγω γιατρο για την ρινοπλαστικη,σκεφτομαι προς το παρον λουλουδη και πετροπουλο εχει καποιος εμπειρια απο τους συγκεκριμενους και εαν μπορει να μου στειλει σε μυνημα πραγματικες φωτογραφιες χωρις φωτοσοπ.....
εννοεις ανεβαζουν φωτος με φωτοσοπ;;
γιαυτο πιστευω το καλυτερο ειναι να βγαζουν βιντεο πριν κ μετα της επεμβασης... εκει δεν υπαρχει φωτοσοπ..
 

Konstantina185

New Member
χαιρετω την παρεα! ηρθε κ η σειρα μου επιτελους να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας! εκανα κ εγω την πολυποθητη επεμβαση επιτελους! ολα μου τα χρονια αναπνεα απο το στομα ειχα χασει την οσφρηση μου ειχα οπισθορρινικη καταρροη εξαιτιας στραβου διαφραγματος κ απο κογχες κ η μυτη μου ηταν μονιμα μπουκωμενη... εκανα την επεμβαση κυριως για λειτουργικους λογους κ για αισθητικους αφου εκανα παραλληλα κ ρινοπλαστικη.. μετα απο ποσα χρονια ψαξιμο... εχω γραψει κ παλιοτερα εδω ψαχνοντασ να βρω τον καταλληλο γιατρο κατεληξα θεωρω στον καλυτερο! χτες εκοψα τα ραμματα κ μου εβγαλε τα αυτοκολλητα πανω απο τη μυτη ο γιατρος δεν βαζει πωματισμους μεσα στη μυτη ουτε ναρθηκα μονο τα αυτοκολλητα.. απο την πρωτη στιγμη που βγηκα απο το χειρουργειο αναπνεα κανονικα δεν πονεσα ουτε λεπτο παρολο που χρειαστηκε να σπασει τα κοκκαλα της μυτης..δεν με πειραξε η ναρκωση καθολου φοβερος ο αναισθησιολογος γιατι παλαιοτερα που ειχα κανει δυο χειρουργια όχι απλα η ναρκωση με ειχε πειραξει κ ξερναγα αλλα καταλαβαινα κ τι μου εκαναν… μεγαλο το σοκ οποτε καταλαβαινετε πως ημουν όταν πηγα να κανω στις 7 του μηνα την επεμβαση.. την ιδια μερα μετα από πεντε ωρες παρακολουθησης στην κλινικη πηρα εξιτηριο δοξα το θεο όλα καλα δεν καταλαβα τπτ… το αποτελεσμα το αισθητικο ξεπερασε κάθε προσδοκια μου πραγματικα τοσο καλο δεν θα μπορουσα να το φανταστω ο ανθρωπος ‘’κενταει’’! φοβερος γιατρος κ απιστευτος σαν ανθρωπος!!! μετανιωσα που δεν την εκανα πριν δεκα χρονια αλλα ποτε δεν ειναι αργα.. ο γιατρος μου ειναι ο ιωαννης πετροπουλος είναι στρατιωτικος γιατρος στο 401.. εγω εκανα την επεμβαση στο ερρικος ντιναν.. εχω κλεισει ηδη μια βδομαδα χειρουργημενη κ ειμαι σουπερ
Καλησπερα μηπωα θα μπορούσες να αναφέρεις τους γιατρούς που είχες κανει τις αποτυχημένες ρινοπλαστικες ?? Να ξέρουμε να μην πάμε τουλάχιστον
 

platanos

Well-Known Member
Ιδού το αποτέλεσμα μετά από 2 χρόνια ρινοπλαστικής στον Δ.Λουλούδη. Στη δική μου περίπτωση δεν δέχτηκε να συζητήσουμε τίποτα το ιδιαίτερο για το τι ακριβώς θέλω αλλά και μπορεί να γίνει στο χειρουργείο και μετά βέβαια η θέση του ήταν πως η μύτη είναι εξαιρετική και να πάω να γράψω τίποτα σε κανένα φόρουμ...αυτά. Επισυνάπτω φωτογραφία...τα συμπεράσματα δικά σας!!!
Πρέπει να βάλεις και προφίλ για να έχουμε πλήρη εικόνα, καθώς και photos της μύτης πριν.
 

platanos

Well-Known Member
Μεγάλη βελτίωση στο προφίλ, στο ανφας φαίνεται λίγο πρησμένη αλλά όχι κάτι άσχημο. Εσύ αισθάνεσαι ικανοποιημένος? Και γω που έχω κάνει προ 15 ετίας περίπου, ενώ το προφίλ είναι σχεδόν τέλειο, το ανφας φαινεται και σε μένα λίγο πρησμένο, ίσως περισσότερο και από πριν. Το έχω ξαναγράψει, νομίζω είναι το αδύνατο σημείο στις πλαστικές μύτης το ανφάς, γιαυτό το λόγο και συντριπτική πλεοψηφία των γιατρών δείχνει photos με προφίλ.
 

platanos

Well-Known Member
Ίσως έχεις δίκιο αλλά η μύτη δεν είναι μόνο το προφίλ. Δεν καταλαβαίνω γιατι το κάνουν αυτό...απορώ υπάρχει πουθενά στον κόσμο πλαστικός χειρουργός που να μπορεί να φτιάξει ωραίο ανφας; γιατί αν υπάρχει θέλω να το φτιάξω....
Και γω το έψαχνα παλιότερα, τώρα έχω ψιλοσυμβιβαστεί, η αλήθεια είναι ότι Ελλάδα δεν ξέρω. Ακούγεται ότι στην Ολλανδία βρίσκεται ένας πλαστικός αυθεντία στις μύτες από τους καλύτερους παγκοσμίως που αναλαμβάνει δύσκολα περιστατικά αποτυχημένων παλιών επεμβάσεων.
Κάνω edit να παραθέσω το site του https://www.rhinoplasty.nl/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άννα Μ.

New Member
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούρια στο φόρουμ και θέλω να μοιραστώ την πρόσφατη εμπειρία μου σχετικά με την επέμβαση ρινοπλαστικης που εκανα. Να προειδοποιήσω ακολουθεί σεντόνι.
Η μύτη μου ειχε γενικά θέματα καθώς ηταν πολύ λεπτή και τα ρουθούνια μου στένευαν με τέτοιο τρόπο που σε συνδυασμό με το στενό διάφραγμα με δυσκόλευαν στην αναπνοή. Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω να ψάχνω για ΩΡΛ έτσι ώστε να διορθώσει και την αναπνοή αλλά και το αισθητικό κομμάτι. Ύστερα από πολύ ψάξιμο έτυχε να βρούμε μια γνωστή μας που δουλεύει σε γνωστή ιδιωτική κλινική και μας σύστησε τον διευθυντή του τμήματος ΩΡΛ εκεί. Πήγα λοιπόν στο ιατρείο του όπου με εξέτασε να δει τι θέματα έχει η μύτη μου και στην συνέχεια με έβγαλε φωτογραφίες έτσι ωστε να έχουμε να συγκρίνουμε το πριν και το μετά. Όταν τον ρώτησα για τα θέματα που είχα κυρίως με τα ρουθούνια μου είπε ότι όλα θα φτιαχτούν και οτι θα γίνει πολύ ωραία η μύτη μου χωρίς κάποια παραπάνω επεξήγηση για το τι αλλαγές θα κάνει γιατί όπως είπε θα τα επεξεργαστεί όλα ένα 24ωρο πριν το χειρουργείο. Γενικά σαν πρώτη εντύπωση δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαθηκα, αλλά κατέληξα σε αυτόν λόγω της θέσης και εμπειρίας του αλλά και επίσης λόγω το ότι είχα πάει συστημένη όπου όσο να ναι θεωρείς ότι ο άλλος θα σε προσέξει λίγο παραπάνω (να σημειωθεί επίσης ότι δεν είχε πουθενά δειγματα από προηγούμενες επεμβάσεις οπότε πρώτο λάθος). Παίρνω λοιπόν μετά από λίγο καιρό τηλέφωνο να κλείσουμε ημερομηνία για το χειρουργείο. Τον ρώτησα μάλιστα αν ήθελε να κανονίσουμε κάποιο ραντεβού για τελευταίες λεπτομέρειες/ενημέρωση κλπ, αλλά μου είπε δεν χρειάζεται θα σε καλέσει η γραμματέας μου για τα υπόλοιπα. Τρεις μέρες πριν το χειρουργείο πήγα για τις απαραίτητες εξετάσεις όπου μίλησα και με τον αναισθησιολογο. Έρχεται η μέρα του χειρουργείου, περίμενα εγώ έστω μέχρι τελευταία στιγμή θα υπήρχε κάποια ενημέρωση από τον γιατρό σχετικά με τις αλλαγές που είχε σκοπό να κάνει(γιατί όσο να ναι πρόσωπο είναι αυτό)(δεύτερο λάθος). Με καλούν, ετοιμάζομαι, μπαίνω στο χειρουργείο ο γιατρός πουθενά, και δύο λεπτά πριν ξαπλώσω γυρνάει μια γιατρός και μου λέει "λοιπόν πριν ξαπλώσεις τι θες να αλλάξεις στην μύτη σου". Μένω εγώ, μέσ' το άγχος που ήμουν και της λέω "εμ το κόκαλο, τα ρουθούνια γενικά ότι έχω συνεννοηθεί με τον γιατρό."(τρίτο λάθος). Ξαπλώνω στο κρεβάτι και μέχρι να με πάρει ο ύπνος γιατρός πουθενά, τον είδα όταν με πήγαν στο δωμάτιο όπου ήρθε να με δει και να πει στους γονείς μου όταν όλα πήγαν πολύ καλά. Πάω την επόμενη μέρα μου αλλάζει τις γάζες και μου λέει θα έρθεις αύριο να σου βγάλει τα ταμπον ένας άλλος γιατρός βοηθός του. Εντωμεταξυ το πρώτο πράγμα που παρατήρησα όταν έβγαλα τα ταμπον ήταν ότι θα ρουθούνια μου φαινόντουσαν θεοστραβα αλλά εντάξει λέω είναι πρησμένη η μύτη. Περνάει ο καιρός φτάνει η μέρα, βγάζω τον νάρθηκα και το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν το πόσο στραβή και στρογγυλεμένη μπροστά ήταν η μύτη μου. Εννοείται πως όσο πέρναγε ο καιρός τόσο απογοητευομουν γιατί δεν μου άρεσε καθόλου το σχήμα που έπαιρνε. Οπότε τώρα 6 μήνες μετά κατέληξα να έχω μια στρογγυλεμένη μύτη μπροστά όπου από προφίλ δεν έχει καν "γωνία" να το πω έτσι είναι ένα στρογγυλό πραγμα, το κόκαλο που είχα το έχουνε "φάει" παραπάνω από όσο θα ήθελα και κάνει το προφίλ μου να φαίνεται σχεδόν flat με εξαίρεση την στρογγυλεμένη άκρη που πετάγεται. Όσον αφορά την αναπνοή, λίγο βελτιώθηκε αλλά όχι όσο θα έπρεπε γιατί τα ρουθούνια, που υποτίθεται θα έφτιαχνε ο γιατρός, είναι λες και ξεκίνησε να φτιάχνει το αριστερό να το παράτησε στα μισά και να μην ασχολήθηκε καν με το δεξί με αποτέλεσμα να φαίνεται στραβή από μπροστά η μύτη μου με μια μικρή κλήση προς τα αριστερά και να έχω ακόμα αυτή τη δυσκολία στην αναπνοή. Η απάντηση του γιατρού για το ότι φαίνονται στραβά τα ρουθούνια? "Μια χαρά είναι, ε εντάξει δεν πήρα και το μοιρογνωμονιο". Και γενικώς όσες φορές έλεγα για το τι δεν μου αρέσει κλπ δεν με άφηνε να μιλήσω με διέκοπτε συνέχεια και οι απαντήσεις του ήταν "είναι πολύ ωραία η μύτη σου, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, είσαι υπερβολικη, με τον καιρό θα στρώσει, ασχολησου με κάτι άλλο, δεν μπορώ να ξέρω τι έχει ο καθένας στο μυαλό του" και γενικά απαντήσεις που δεν περιμένεις να ακούσεις από ένα γιατρό στον οποίο δίνεις τα λεφτά σου και του εμπιστεύεσαι το πρόσωπο σου. Οπότε εγώ έχω καταλήξει να νιώθω πολύ απογοητευμένη και πεσμένη ψυχολογικά και ήδη να σκέφτομαι για επανορθωτική ρινοπλαστικη. Οπότε δεν θα συνιστούσα τον συγκεκριμένο γιατρο τουλάχιστον για το θέμα χειρουργείου. Προφανώς δεν ειδικεύεται τόσο σε αυτό το κομμάτι, όμως δεν θα αναφερει κάτι προκειμένου να κλείσει την δουλειά και στο τέλος απλά να σε "ξεπεταξει". Εγώ τουλάχιστον από την εμπειρία μου αυτό εξέλαβα.
P.S: Εννοείται πως όσες φορές πήγα δεν ξανά ανέφερε τίποτα σχετικά με τις φωτογραφίες πριν και μετά που υποτίθεται θα βγάζαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

platanos

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούρια στο φόρουμ και θέλω να μοιραστώ την πρόσφατη εμπειρία μου σχετικά με την επέμβαση ρινοπλαστικης που εκανα. Να προειδοποιήσω ακολουθεί σεντόνι.
Η μύτη μου ειχε γενικά θέματα καθώς ηταν πολύ λεπτή και τα ρουθούνια μου στένευαν με τέτοιο τρόπο που σε συνδυασμό με το στενό διάφραγμα με δυσκόλευαν στην αναπνοή. Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω να ψάχνω για ΩΡΛ έτσι ώστε να διορθώσει και την αναπνοή αλλά και το αισθητικό κομμάτι. Ύστερα από πολύ ψάξιμο έτυχε να βρούμε μια γνωστή μας που δουλεύει στην γνωστή ιδιωτική κλινική Μ. και μας σύστησε τον κο Κ. Ν. (ο οποίος είναι και διευθυντής του τμήματος ΩΡΛ εκεί). Πήγα λοιπόν στο ιατρείο του όπου με εξέτασε να δει τι θέματα έχει η μύτη μου και στην συνέχεια με έβγαλε φωτογραφίες έτσι ωστε να έχουμε να συγκρίνουμε το πριν και το μετά. Όταν τον ρώτησα για τα θέματα που είχα κυρίως με τα ρουθούνια μου είπε ότι όλα θα φτιαχτούν και οτι θα γίνει πολύ ωραία η μύτη μου χωρίς κάποια παραπάνω επεξήγηση για το τι αλλαγές θα κάνει γιατί όπως είπε θα τα επεξεργαστεί όλα ένα 24ωρο πριν το χειρουργείο. Γενικά σαν πρώτη εντύπωση δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαθηκα, αλλά κατέληξα σε αυτόν λόγω της θέσης και εμπειρίας του αλλά και επίσης λόγω το ότι είχα πάει συστημένη όπου όσο να ναι θεωρείς ότι ο άλλος θα σε προσέξει λίγο παραπάνω (να σημειωθεί επίσης ότι δεν είχε πουθενά δειγματα από προηγούμενες επεμβάσεις οπότε πρώτο λάθος). Παίρνω λοιπόν μετά από λίγο καιρό τηλέφωνο να κλείσουμε ημερομηνία για το χειρουργείο. Τον ρώτησα μάλιστα αν ήθελε να κανονίσουμε κάποιο ραντεβού για τελευταίες λεπτομέρειες/ενημέρωση κλπ, αλλά μου είπε δεν χρειάζεται θα σε καλέσει η γραμματέας μου για τα υπόλοιπα. Τρεις μέρες πριν το χειρουργείο πήγα για τις απαραίτητες εξετάσεις όπου μίλησα και με τον αναισθησιολογο. Έρχεται η μέρα του χειρουργείου, περίμενα εγώ έστω μέχρι τελευταία στιγμή θα υπήρχε κάποια ενημέρωση από τον γιατρό σχετικά με τις αλλαγές που είχε σκοπό να κάνει(γιατί όσο να ναι πρόσωπο είναι αυτό)(δεύτερο λάθος). Με καλούν, ετοιμάζομαι, μπαίνω στο χειρουργείο ο γιατρός πουθενά, και δύο λεπτά πριν ξαπλώσω γυρνάει μια γιατρός και μου λέει "λοιπόν πριν ξαπλώσεις τι θες να αλλάξεις στην μύτη σου". Μένω εγώ, μέσ' το άγχος που ήμουν και της λέω "εμ το κόκαλο, τα ρουθούνια γενικά ότι έχω συνεννοηθεί με τον γιατρό."(τρίτο λάθος). Ξαπλώνω στο κρεβάτι και μέχρι να με πάρει ο ύπνος γιατρός πουθενά, τον είδα όταν με πήγαν στο δωμάτιο όπου ήρθε να με δει και να πει στους γονείς μου όταν όλα πήγαν πολύ καλά. Πάω την επόμενη μέρα μου αλλάζει τις γάζες και μου λέει θα έρθεις αύριο να σου βγάλει τα ταμπον ένας άλλος γιατρός βοηθός του. Εντωμεταξυ το πρώτο πράγμα που παρατήρησα όταν έβγαλα τα ταμπον ήταν ότι θα ρουθούνια μου φαινόντουσαν θεοστραβα αλλά εντάξει λέω είναι πρησμένη η μύτη. Περνάει ο καιρός φτάνει η μέρα, βγάζω τον νάρθηκα και το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν το πόσο στραβή και στρογγυλεμένη μπροστά ήταν η μύτη μου. Εννοείται πως όσο πέρναγε ο καιρός τόσο απογοητευομουν γιατί δεν μου άρεσε καθόλου το σχήμα που έπαιρνε. Οπότε τώρα 6 μήνες μετά κατέληξα να έχω μια στρογγυλεμένη μύτη μπροστά όπου από προφίλ δεν έχει καν "γωνία" να το πω έτσι είναι ένα στρογγυλό πραγμα, το κόκαλο που είχα το έχουνε "φάει" παραπάνω από όσο θα ήθελα και κάνει το προφίλ μου να φαίνεται σχεδόν flat με εξαίρεση την στρογγυλεμένη άκρη που πετάγεται. Όσον αφορά την αναπνοή, λίγο βελτιώθηκε αλλά όχι όσο θα έπρεπε γιατί τα ρουθούνια, που υποτίθεται θα έφτιαχνε ο γιατρός, είναι λες και ξεκίνησε να φτιάχνει το αριστερό να το παράτησε στα μισά και να μην ασχολήθηκε καν με το δεξί με αποτέλεσμα να φαίνεται στραβή από μπροστά η μύτη μου με μια μικρή κλήση προς τα αριστερά και να έχω ακόμα αυτή τη δυσκολία στην αναπνοή. Η απάντηση του γιατρού για το ότι φαίνονται στραβά τα ρουθούνια? "Μια χαρά είναι, ε εντάξει δεν πήρα και το μοιρογνωμονιο". Και γενικώς όσες φορές έλεγα για το τι δεν μου αρέσει κλπ δεν με άφηνε να μιλήσω με διέκοπτε συνέχεια και οι απαντήσεις του ήταν "είναι πολύ ωραία η μύτη σου, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, είσαι υπερβολικη, με τον καιρό θα στρώσει, ασχολησου με κάτι άλλο, δεν μπορώ να ξέρω τι έχει ο καθένας στο μυαλό του" και γενικά απαντήσεις που δεν περιμένεις να ακούσεις από ένα γιατρό στον οποίο δίνεις τα λεφτά σου και του εμπιστεύεσαι το πρόσωπο σου. Οπότε εγώ έχω καταλήξει να νιώθω πολύ απογοητευμένη και πεσμένη ψυχολογικά και ήδη να σκέφτομαι για επανορθωτική ρινοπλαστικη. Οπότε δεν θα συνιστούσα τον συγκεκριμένο γιατρο τουλάχιστον για το θέμα χειρουργείου. Προφανώς δεν ειδικεύεται τόσο σε αυτό το κομμάτι, όμως δεν θα αναφερει κάτι προκειμένου να κλείσει την δουλειά και στο τέλος απλά να σε "ξεπεταξει". Εγώ τουλάχιστον από την εμπειρία μου αυτό εξέλαβα.
P.S: Εννοείται πως όσες φορές πήγα δεν ξανά ανέφερε τίποτα σχετικά με τις φωτογραφίες πριν και μετά που υποτίθεται θα βγάζαμε.
Πες τουλάχιστον το όνομα του για να μην την πατήσουν και άλλοι. Ευχομαι να βρεις το ψυχικό σθένος και να ψάξεις για την καλύτερη δυνατή λύση στο πρόβλημα σου! Ας διαβάσουν το παράδειγμα σου οι φίλοι μας εδώ και να μη πράξουν τα ίδια λάθη! Καλή επιτυχία από μένα σε ότι και αν ακολουθήσεις, μην το βάζεις κάτω, είμαι σίγουρος οτι θα κάνεις την καλύτερη επιλογή από δω και πέρα, έχοντας γίνει πιο "σοφή" από την εμπειρία σου αυτή!
 

mike007

New Member
Ίσως έχεις δίκιο αλλά η μύτη δεν είναι μόνο το προφίλ. Δεν καταλαβαίνω γιατι το κάνουν αυτό...απορώ υπάρχει πουθενά στον κόσμο πλαστικός χειρουργός που να μπορεί να φτιάξει ωραίο ανφας; γιατί αν υπάρχει θέλω να το φτιάξω....
γιατι δε πας στον ιδιο να στη φτιαξει;; τι σου λεει βασικα ;;
 

mike007

New Member
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούρια στο φόρουμ και θέλω να μοιραστώ την πρόσφατη εμπειρία μου σχετικά με την επέμβαση ρινοπλαστικης που εκανα. Να προειδοποιήσω ακολουθεί σεντόνι.
Η μύτη μου ειχε γενικά θέματα καθώς ηταν πολύ λεπτή και τα ρουθούνια μου στένευαν με τέτοιο τρόπο που σε συνδυασμό με το στενό διάφραγμα με δυσκόλευαν στην αναπνοή. Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω να ψάχνω για ΩΡΛ έτσι ώστε να διορθώσει και την αναπνοή αλλά και το αισθητικό κομμάτι. Ύστερα από πολύ ψάξιμο έτυχε να βρούμε μια γνωστή μας που δουλεύει σε γνωστή ιδιωτική κλινική και μας σύστησε τον διευθυντή του τμήματος ΩΡΛ εκεί. Πήγα λοιπόν στο ιατρείο του όπου με εξέτασε να δει τι θέματα έχει η μύτη μου και στην συνέχεια με έβγαλε φωτογραφίες έτσι ωστε να έχουμε να συγκρίνουμε το πριν και το μετά. Όταν τον ρώτησα για τα θέματα που είχα κυρίως με τα ρουθούνια μου είπε ότι όλα θα φτιαχτούν και οτι θα γίνει πολύ ωραία η μύτη μου χωρίς κάποια παραπάνω επεξήγηση για το τι αλλαγές θα κάνει γιατί όπως είπε θα τα επεξεργαστεί όλα ένα 24ωρο πριν το χειρουργείο. Γενικά σαν πρώτη εντύπωση δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαθηκα, αλλά κατέληξα σε αυτόν λόγω της θέσης και εμπειρίας του αλλά και επίσης λόγω το ότι είχα πάει συστημένη όπου όσο να ναι θεωρείς ότι ο άλλος θα σε προσέξει λίγο παραπάνω (να σημειωθεί επίσης ότι δεν είχε πουθενά δειγματα από προηγούμενες επεμβάσεις οπότε πρώτο λάθος). Παίρνω λοιπόν μετά από λίγο καιρό τηλέφωνο να κλείσουμε ημερομηνία για το χειρουργείο. Τον ρώτησα μάλιστα αν ήθελε να κανονίσουμε κάποιο ραντεβού για τελευταίες λεπτομέρειες/ενημέρωση κλπ, αλλά μου είπε δεν χρειάζεται θα σε καλέσει η γραμματέας μου για τα υπόλοιπα. Τρεις μέρες πριν το χειρουργείο πήγα για τις απαραίτητες εξετάσεις όπου μίλησα και με τον αναισθησιολογο. Έρχεται η μέρα του χειρουργείου, περίμενα εγώ έστω μέχρι τελευταία στιγμή θα υπήρχε κάποια ενημέρωση από τον γιατρό σχετικά με τις αλλαγές που είχε σκοπό να κάνει(γιατί όσο να ναι πρόσωπο είναι αυτό)(δεύτερο λάθος). Με καλούν, ετοιμάζομαι, μπαίνω στο χειρουργείο ο γιατρός πουθενά, και δύο λεπτά πριν ξαπλώσω γυρνάει μια γιατρός και μου λέει "λοιπόν πριν ξαπλώσεις τι θες να αλλάξεις στην μύτη σου". Μένω εγώ, μέσ' το άγχος που ήμουν και της λέω "εμ το κόκαλο, τα ρουθούνια γενικά ότι έχω συνεννοηθεί με τον γιατρό."(τρίτο λάθος). Ξαπλώνω στο κρεβάτι και μέχρι να με πάρει ο ύπνος γιατρός πουθενά, τον είδα όταν με πήγαν στο δωμάτιο όπου ήρθε να με δει και να πει στους γονείς μου όταν όλα πήγαν πολύ καλά. Πάω την επόμενη μέρα μου αλλάζει τις γάζες και μου λέει θα έρθεις αύριο να σου βγάλει τα ταμπον ένας άλλος γιατρός βοηθός του. Εντωμεταξυ το πρώτο πράγμα που παρατήρησα όταν έβγαλα τα ταμπον ήταν ότι θα ρουθούνια μου φαινόντουσαν θεοστραβα αλλά εντάξει λέω είναι πρησμένη η μύτη. Περνάει ο καιρός φτάνει η μέρα, βγάζω τον νάρθηκα και το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν το πόσο στραβή και στρογγυλεμένη μπροστά ήταν η μύτη μου. Εννοείται πως όσο πέρναγε ο καιρός τόσο απογοητευομουν γιατί δεν μου άρεσε καθόλου το σχήμα που έπαιρνε. Οπότε τώρα 6 μήνες μετά κατέληξα να έχω μια στρογγυλεμένη μύτη μπροστά όπου από προφίλ δεν έχει καν "γωνία" να το πω έτσι είναι ένα στρογγυλό πραγμα, το κόκαλο που είχα το έχουνε "φάει" παραπάνω από όσο θα ήθελα και κάνει το προφίλ μου να φαίνεται σχεδόν flat με εξαίρεση την στρογγυλεμένη άκρη που πετάγεται. Όσον αφορά την αναπνοή, λίγο βελτιώθηκε αλλά όχι όσο θα έπρεπε γιατί τα ρουθούνια, που υποτίθεται θα έφτιαχνε ο γιατρός, είναι λες και ξεκίνησε να φτιάχνει το αριστερό να το παράτησε στα μισά και να μην ασχολήθηκε καν με το δεξί με αποτέλεσμα να φαίνεται στραβή από μπροστά η μύτη μου με μια μικρή κλήση προς τα αριστερά και να έχω ακόμα αυτή τη δυσκολία στην αναπνοή. Η απάντηση του γιατρού για το ότι φαίνονται στραβά τα ρουθούνια? "Μια χαρά είναι, ε εντάξει δεν πήρα και το μοιρογνωμονιο". Και γενικώς όσες φορές έλεγα για το τι δεν μου αρέσει κλπ δεν με άφηνε να μιλήσω με διέκοπτε συνέχεια και οι απαντήσεις του ήταν "είναι πολύ ωραία η μύτη σου, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, είσαι υπερβολικη, με τον καιρό θα στρώσει, ασχολησου με κάτι άλλο, δεν μπορώ να ξέρω τι έχει ο καθένας στο μυαλό του" και γενικά απαντήσεις που δεν περιμένεις να ακούσεις από ένα γιατρό στον οποίο δίνεις τα λεφτά σου και του εμπιστεύεσαι το πρόσωπο σου. Οπότε εγώ έχω καταλήξει να νιώθω πολύ απογοητευμένη και πεσμένη ψυχολογικά και ήδη να σκέφτομαι για επανορθωτική ρινοπλαστικη. Οπότε δεν θα συνιστούσα τον συγκεκριμένο γιατρο τουλάχιστον για το θέμα χειρουργείου. Προφανώς δεν ειδικεύεται τόσο σε αυτό το κομμάτι, όμως δεν θα αναφερει κάτι προκειμένου να κλείσει την δουλειά και στο τέλος απλά να σε "ξεπεταξει". Εγώ τουλάχιστον από την εμπειρία μου αυτό εξέλαβα.
P.S: Εννοείται πως όσες φορές πήγα δεν ξανά ανέφερε τίποτα σχετικά με τις φωτογραφίες πριν και μετά που υποτίθεται θα βγάζαμε.
Δυστυχως γνωστα ολ' αυτα που γραφεις... οταν γινει η στραβη ολοι τα ιδια λενε. Εξαλου στο λενε κ απο πριν οτι δεν εγγυοντε τιποτα...
στειλε μου τ'ονομα του σε μηνυμα,
 

zozi

New Member
Καλησπέρα παιδια! Έχει κάνει κανείς επανεπεμβαση σε μεγάλη -μακριά μύτη και να έχει μείνει ευχαριστημένος? Θα ήθελα πολύ να μου προτείνετε γιατρούς απο προσωπική σας εμπειρία. Επίσης έχει κανει κανείς στο Κόλ.?
Να πω εν ταχει οτι εχω γράψει και στο παρελθόν για την εμπειρία μου και τις δύο επεμβάσεις που έκανα στο Δ.Λ. και το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Προσπαθούσα να δώσω χρόνο να περάσουν 100% τα πριξίματα για να πω τελική γνώμη και να πείσω τον εαυτό μου οτι θα φτιάξει το αποτέλεσμα αλλα πλέον μετά απο δυο χρόνια ξέρω οτι θα μείνει ετσι... Θέλω κάποια στιγμή να ξανα κάνω καθαρα για αισθητικούς λόγους αλλά πλέον φοβάμαι οτι με κανένα γιατρό δεν θα αισθανθώ ασφαλής για να προχωρήσω σε άλλη επανεπεμβαση και φοβάμαι πολυ μην χαλάσει και άλλο αυτη που έχω τώρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

sarafidou

New Member
Καλησπέρα παιδια! Έχει κάνει κανείς επανεπεμβαση σε μεγάλη -μακριά μύτη και να έχει μείνει ευχαριστημένος? Θα ήθελα πολύ να μου προτείνετε γιατρούς απο προσωπική σας εμπειρία. Επίσης έχει κανει κανείς στο Κόλ.?
Να πω εν ταχει οτι εχω γράψει και στο παρελθόν για την εμπειρία μου και τις δύο επεμβάσεις που έκανα στο Δ.Λ. και το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Προσπαθούσα να δώσω χρόνο να περάσουν 100% τα πριξίματα για να πω τελική γνώμη και να πείσω τον εαυτό μου οτι θα φτιάξει το αποτέλεσμα αλλα πλέον μετά απο δυο χρόνια ξέρω οτι θα μείνει ετσι... Θέλω κάποια στιγμή να ξανα κάνω καθαρα για αισθητικούς λόγους αλλά πλέον φοβάμαι οτι με κανένα γιατρό δεν θα αισθανθώ ασφαλής για να προχωρήσω σε άλλη επανεπεμβαση και φοβάμαι πολυ μην χαλάσει και άλλο αυτη που έχω τώρα...

γιατι δεν πετυχε;; ειναι πολλες οι 2 για καποιον σαν το Λ.
περιεργο φαινεται...
 

giwrgos athina

Active Member
Και γω το έψαχνα παλιότερα, τώρα έχω ψιλοσυμβιβαστεί, η αλήθεια είναι ότι Ελλάδα δεν ξέρω. Ακούγεται ότι στην Ολλανδία βρίσκεται ένας πλαστικός αυθεντία στις μύτες από τους καλύτερους παγκοσμίως που αναλαμβάνει δύσκολα περιστατικά αποτυχημένων παλιών επεμβάσεων.
Κάνω edit να παραθέσω το site του https://www.rhinoplasty.nl/
Τον είχα συναντήσει αυτόν τον γιατρό σε έρευνα παλιά που έκανα στο ίντερνετ όταν ψαχνωμουν για γιατρό κορυφαίο στην μύτη.Πρεπει να ναι ο καλύτερος.Αν μάθεις κάτι παραπάνω για αυτόν ενημέρωσε μας.
 
Μπλουζα