Πλάνο για την τριχόπτωση

Dob31

Active Member
Αλλιώς έτσι δε γίνεται απολύτως τίποτα και προσωπικά με τέτοια εικόνα καλύτερα να τα ξυρίζεις.

Ο σκοπός δεν είναι να έχουμε μερικές τρίχες διάσπαρτες στο κρανίο μας,αλλά μια αξιοπρεπή εικόνα με μια σχετική ομοιογένεια και ανεκτή πυκνότητα.
Κοιτα, επειδη ειναι διαχυτη η αραιωση και επειδη ειπε οτι βαζει τοπικ ισως και να μην ειναι τοσο κακη η εικονα του οποτε ισως και να μπορει να αποφυγει το ξυρισμα για την ωρα
Στο αλλο σκελος με τις θεραπειες συμφωνω 1000%
Ισως στα 30+ να πρεπει να κοιταξει και το στριπ σαν λυση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Κοιτα, επειδη ειναι διαχυτη η αραιωση και επειδη ειπε οτι βαζει τοπικ ισως και να μην ειναι τοσο κακη η εικονα του οποτε ισως και να μπορει να αποφυγει το ξυρισμα για την ωρα
Στο αλλο σκελος με τις θεραπειες συμφωνω 1000%
Ισως στα 30+ να πρεπει να κοιταξει και το στριπ σαν λυση
Το στριπ είναι σίγουρα μια λύση,αν βέβαια έχει 6k εγώ δεν θα το σκεφτόμουνα καν για στριπ.
Εγω θεωρούσα πως εδώ μέσα ενδιαφέρονται όλοι να λύσουν το πρόβλημα τους,με σκοπό να πετάξουν το τοπικ,αν είναι οκ με αυτό τότε σε πολλές περιπτώσεις δεν χρειάζεται να μπούνε και για μμ καν.
 

Disco

Well-Known Member
Το στριπ είναι σίγουρα μια λύση,αν βέβαια έχει 6k εγώ δεν θα το σκεφτόμουνα καν για στριπ.
Εγω θεωρούσα πως εδώ μέσα ενδιαφέρονται όλοι να λύσουν το πρόβλημα τους,με σκοπό να πετάξουν το τοπικ,αν είναι οκ με αυτό τότε σε πολλές περιπτώσεις δεν χρειάζεται να μπούνε και για μμ καν.
η φίνα λογικά θα τον πιάσει καλά γιατί έχει διάχυτη και ειναι νέος ακόμα και τα τριχοθυλάκια δεν έχουν νεκρώσει. Οπότε με φίνα και fue μια χαρά θα ειναι. Το στριπ και εγώ δεν πιστεύω οτι θα ηταν καλή λύση γιατί ειναι και το ρίσκο με τη ουλή να ανοίξει, ειδικά αν δεν ξέρει κιόλας αν θα φτάσουν σίγουρα τα g για να καλύψει ολη την επιφάνεια που πρόκειται να χάσει και πως θα ειναι και το αποτέλεσμα μετά. Οπότε υπάρχει περίπτωση να θέλει να υιοθετήσει ενα κοντοκουρεμένο look και να μη μπορεί λόγω της ουλής του στριπ.
 

vlafo

Well-Known Member
η φίνα λογικά θα τον πιάσει καλά γιατί ειναι νέος ακόμα και τα τριχοθυλάκια δεν έχουν νεκρώσει. Οπότε με φίνα και fue μια χαρά θα ειναι. Το στριπ και εγώ δεν πιστεύω οτι θα ηταν καλή λύση γιατί ειναι και το ρίσκο με τη ουλή να ανοίξει, ειδικά αν δεν ξέρει κιόλας αν θα φτάσουν σίγουρα τα g για να καλύψει ολη την επιφάνεια που πρόκειται να χάσει και πως θα ειναι και το αποτέλεσμα μετά. Οπότε υπάρχει περίπτωση να θέλει να υιοθετήσει ενα κοντοκουρεμένο look και να μη μπορεί λόγω της ουλής του στριπ.
Θα του θωρακίσει δότρια και πιθανότατα και στο υπόλοιπο κεφάλι θα δει αποτελέσματα.
Όταν είσαι σε μια τέτοια κατάσταση καταρχήν,τα μαλλιά τα κουρεύεις κοντά,η εικόνα είναι πολύ καλύτερη και εδώ ισχύει η εξαίρεση του less is more δεν τα αφήνεις όπως κάνουν οι περισσότεροι να ανεμίζουν σαν ανεμοδαρμένα ύψη.
Άλλο ένα λάθος που κάνουν όλοι όσοι είναι σε αυτή την κατάσταση και νομίζουν ότι δείχνουν καλύτεροι,ενώ στην πραγματικότητα αναδεικνύουν το πρόβλημα πιο έντονα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φιλαράκι μου επειδή βλέπω το τριχωτό σου κόκκινο μήπως έχει σμηγματορροικη δερματίτιδα ; Αν έχεις τρέχα πάρε σαμπουάν είτε με ψευδάργυρο, είτε με πίσσα είτε με κετοκοναζολη. Η σμηγματορροικη δεν είναι αστεία και έκανα το λάθος και εγώ τόσο καιρό να μη της δίνω σημασία. Όταν είχα πρωτοπάει σε κλινική μου είχαν πει πως αν δεν την αντιμετωπίσεις δύσκολα θα δεις regrowth και πάχυνση τρίχας καθώς λόγω του σμήγματος που μαζεύεται δυσκολεύεται πολύ η τρίχα να αναπτυχθεί. Αν αποφασίσεις να κάνεις κάποια θεραπεία ξεκίνα πρώτα με καλό σαμπουάν.
 

Dob31

Active Member
Το στριπ είναι σίγουρα μια λύση,αν βέβαια έχει 6k εγώ δεν θα το σκεφτόμουνα καν για στριπ.
Εγω θεωρούσα πως εδώ μέσα ενδιαφέρονται όλοι να λύσουν το πρόβλημα τους,με σκοπό να πετάξουν το τοπικ,αν είναι οκ με αυτό τότε σε πολλές περιπτώσεις δεν χρειάζεται να μπούνε και για μμ καν.
6κ εχει αυτη τη στιγμη με τη τριχοπτωση in progress...εαν δεν δρασει αμεσα θα χασει πολυτιμο εδαφος... εμενα με ανησυχει που τον εχει χτυπησει μεχρι τοσο κατω....για αυτο σκεφτηκα και το στριπ γιατι εαν παει για fue τωρα χωρις θεραπεια ειναι ρωσικη ρουλετα
 

manly_Man

Well-Known Member
θέλει σίγουρα 1+ χρόνο φίνα και βλέπει από εκει και πέρα για το πότε θα μπει για επέμβαση και το πλάνο που θα ακολουθήσει.
 

bobby

Well-Known Member
Φιναστερίδη χθες και για ένα χρόνο τουλάχιστον και μετά επαναξιολόγηση της κατάστασης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giorgosv

Active Member
Είσαι 25 χρονών με την τριχόπτωση σε εξέλιξη. Είναι σωστό να περιμένεις κάποια χρόνια για τον εξής λόγο. Δεν υπάρχουν εντελώς κενές περιοχές και σε διπλή συνεδρία μπορεί να χαθούν δικά σου μαλλιά και η εικόνα σου να είναι ίδια με τώρα όσο αφορά το πίσω μισό του κεφαλιού σου.
Αν είναι να κάνεις το επόμενο διάστημα, μόνο μόνη συνέδρια Να ζητήσεις φτιάχνοντας hairline κροταφους και γενικά τη μπροστινή περιοχή του κεφαλιού.
Ούτε στριπ ούτε Ντούτες. Αν θες φίνα θα σε βοηθούσε για όσο θα παίρνεις το χάπι. Αν το κόψεις επιστρέφεις εκεί που ήσουν.
Αν δεν θέλεις φίνα τότε πρέπει να συμβιβαστείς με ότι καλύτερο μπορείς να πετύχεις με πετυχημένες μεταμοσχευσεις μαλλιών. Μοσχεύματα από γενιά και στήθος χρησιμοποιεί η advanced hair clinic.
Εγώ στη θέση σου θα έκανα 1 συνεδρία τώρα αν είχε επηρεαστεί η ψυχολογία μου αυστηρά μόνο μπροστά χτίζοντας hairline κροταφους και λίγο προς τα μέσα. Maximum 2000 graft.
Φτιάχνεις μια εικόνα που θα σε ικανοποιεί έως τα 30+ και όταν αραιώσεις σημαντικά και στα υπόλοιπα μπαίνεις για δεύτερη μεταμοσχευση.
Ανάλογα με το αν θα παίρνεις φίνα θα έχεις πιο πολύ η λιγότερο μαλλί με τα θετικά και τα αρνητικά στην κάθε περίπτωση.
 

jersey

Well-Known Member
Ντούτα δεν νομίζω οτι αξίζει να πάρει. Είναι ένα φάρμακο μη εγκεκριμένο για τριχόπτωση που σχεδόν εκμηδενίζει την DHT, και που οι πιθανότητες για side effects πολλαπλασιάζονται. Δεν μπορεί να παίρνει σε όλη του ζωή ενα τέτοιο φάρμακο. Οπότε ειναι δώρο άδωρον να πάρει. Απλά δοκιμάζει φίνα και βλέπει για επέμβαση στο μπροστινό κομμάτι μετά από κανέναν χρόνο, τουλάχιστον να φτιάξει την μόστρα που κρίμα ειναι να ειναι έτσι σε νέο παιδί και το υπόλοιπο το καμουφλάρει με τοπικ προσωρινά μέχρι να περάσουν λίγα χρόνια για την επόμενη.
 

dlazaros

Well-Known Member
@prothanks, Φίλε μου να σου εξηγήσω κάτι για να το έχεις ξεκάθαρο στο μυαλό σου και να μην σου έρθει απότομα αργότερα. Θέλεις μαλλιά? Αρχίζεις φίνα τώρα, Proscar στα 4 και παίρνεις ενα κομματάκι την ημέρα (αν έχεις θέματα πας στα 3 την εβδομάδα μίνιμουμ). Ακόμα και μεταμόσχευση να κάνεις θέλεις φίνα τουλάχιστόν 1 χρόνο πρίν και για πάντα μετά. Δεν υπάρχει χειρότερο εικόνα απο μεταμοσχευμένα μαλλιά και όλα τα γύρω να έχουν πέσει. Κατάλαβε κάτι, έχεις μια ορμόνη παραπάνω απο όσο χρειάζεται και σπέρνει χαμό. Πρέπει να την κατεβάσεις στα φυσιολογικά, τώρα για τα μαλλιά, αργότερα για τον προστάτη (ναι, αυτό που σου ρίχνει τα μαλλιά μετά τα 40 θα σε κάνει άρχοντα με την τουαλέτα...). Αν κατεβάσεις την ορμόνη περισσότερο απο όσο πρέπει... καλά το κατάλαβες, παρενέργειες! Με λίγα λόγια, φοβάσαι κάτι το οποίο δεν έχει συμβεί, μπορεί ποτέ να μην συμβεί αλλά σε αποτρέπει να βρείς την λύση που σου χρειάζεται.
 

Gianney

Well-Known Member
Φιλαράκι μου επειδή βλέπω το τριχωτό σου κόκκινο μήπως έχει σμηγματορροικη δερματίτιδα ; Αν έχεις τρέχα πάρε σαμπουάν είτε με ψευδάργυρο, είτε με πίσσα είτε με κετοκοναζολη. Η σμηγματορροικη δεν είναι αστεία και έκανα το λάθος και εγώ τόσο καιρό να μη της δίνω σημασία. Όταν είχα πρωτοπάει σε κλινική μου είχαν πει πως αν δεν την αντιμετωπίσεις δύσκολα θα δεις regrowth και πάχυνση τρίχας καθώς λόγω του σμήγματος που μαζεύεται δυσκολεύεται πολύ η τρίχα να αναπτυχθεί. Αν αποφασίσεις να κάνεις κάποια θεραπεία ξεκίνα πρώτα με καλό σαμπουάν.
Σαμπουάν με πίσσα υπάρχει;Πρώτη φορά το ακούω
 

prothanks

Member
@Legwg James έχω όντως σμηγματορροϊκή δερματίτιδα, κόβει το μάτι σου, χρησιμοποιώ εδώ και 15 μέρες σαμπουάν κετοκοναζόλης.

Το μαλλί με toppik λόγω διάχυτης αραίωσης φαίνεται γεμάτο τελείως.

Είχα σκεφτεί για smp για να φαίνεται πυκνό, κρατώντας το μαλλί μου σε αυτό το μήκος για να μη χρειάζεται να βάζω toppik, κι αυτό ο Τυρκαλάς είπε ότι δεν θα φαίνεται ωραίο και να μην προχωρήσω σε κάτι τέτοιο.

Πιστεύετε ότι χρησιμοποιώντας φίνα, τα 6k grafts + μερικά body hairs είναι αρκετά για μια καλή εικόνα στο κεφάλι;
 
Μπλουζα