Πλάνο για την τριχόπτωση

prothanks

Member
Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ το φόρουμ εντατικά εδώ κι ένα εξάμηνο, επομένως κάποιες βασικές γνώσεις υπάρχουν.

Είμαι 25 χρονών, diffuse thinner ,κι απ' ότι φαίνεται πάω για NW6-7.

Από 20 χρονών βάζω μινοξ 2 φορές τη μέρα, τον Ιούνιο του 21 ξεκίνησα topical fina και πριν 20 μέρες topical duta, με microneedling 0.5mm μια φορά την εβδομάδα και σαμπουάν κετοκοναζόλης. Η κατασταση έχει σίγουρα σταθεροποιηθεί μετά την ντουτα, δεν βλέπω καθόλου τρίχες να πέφτουν γενικά, σε αντίθεση με πριν .

Το όλο θέμα της oral Φιναστερίδης ή Ντουταστερίδης για εμένα είναι ότι θα με επηρεάσει καθαρά ψυχολογικά, γι αυτό δεν την έχω ξεκινήσει.. ακόμα.

Consultation έχω κάνει ένα, στη starks που είναι και στην πόλη μου και που έχει αποδειχτεί από τις πολλές ανεξάρτητες παρουσιάσεις εδώ ότι έχει όμορφα αποτελέσματα. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω γύρω στα 6.000 grafts διαθέσιμα. Όταν του είπα για φίνα, δεν μου συνέστησε να την πάρω , εν ολίγοις λόγω πιθανότητας sexual side effects. Πρότεινε διήμερη συνεδρία για κάλυψη α+β ζώνης. Το μόνο που δεν μου άρεσε σε αυτό ήταν ότι θεωρητικά θα έπαιρνε απευθείας τα 2/3 της διαθέσιμης δότριας, για το πώς θα ανταποκριθεί η δότρια σε αυτό. Επίσης τον ρώτησα εάν μπορεί να πάρει από μούσι και στήθος τρίχες για να γίνει κάποια εξοικονόμηση σε grafts, αλλά ήταν αρνητικός.

Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί να βάζω toppik για να βγαίνω έξω, και θα ήθελα να κάνω το κάτι παραπάνω για το μαλλί. Θα είχα ξεκινήσει έστω low dose fina, αλλά θα έχω στο πίσω μέρος του μυαλό μου τα side effects. Παραθέτω φωτογραφίες:
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20211116_201543_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20211116_201543_com.android.gallery3d.jpg
    810.7 KB · Προβολές: 119
  • Screenshot_20211116_201535_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20211116_201535_com.android.gallery3d.jpg
    637.7 KB · Προβολές: 126
  • Screenshot_20211116_201556_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20211116_201556_com.android.gallery3d.jpg
    942.1 KB · Προβολές: 131
  • Screenshot_20211116_201623_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20211116_201623_com.android.gallery3d.jpg
    901.7 KB · Προβολές: 124
  • Screenshot_20211116_201518_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20211116_201518_com.android.gallery3d.jpg
    926.6 KB · Προβολές: 118
  • Screenshot_20211116_200944_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20211116_200944_com.android.gallery3d.jpg
    606.4 KB · Προβολές: 111

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν αποφασίσεις τελικά για οραλ φίνα, πήγαινε απευθείας στο 1mg/day λόγω ηλικίας και επιθετικότητας.
 

alex7

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ το φόρουμ εντατικά εδώ κι ένα εξάμηνο, επομένως κάποιες βασικές γνώσεις υπάρχουν.

Είμαι 25 χρονών, diffuse thinner ,κι απ' ότι φαίνεται πάω για NW6-7.

Από 20 χρονών βάζω μινοξ 2 φορές τη μέρα, τον Ιούνιο του 21 ξεκίνησα topical fina και πριν 20 μέρες topical duta, με microneedling 0.5mm μια φορά την εβδομάδα και σαμπουάν κετοκοναζόλης. Η κατασταση έχει σίγουρα σταθεροποιηθεί μετά την ντουτα, δεν βλέπω καθόλου τρίχες να πέφτουν γενικά, σε αντίθεση με πριν .

Το όλο θέμα της oral Φιναστερίδης ή Ντουταστερίδης για εμένα είναι ότι θα με επηρεάσει καθαρά ψυχολογικά, γι αυτό δεν την έχω ξεκινήσει.. ακόμα.

Consultation έχω κάνει ένα, στη starks που είναι και στην πόλη μου και που έχει αποδειχτεί από τις πολλές ανεξάρτητες παρουσιάσεις εδώ ότι έχει όμορφα αποτελέσματα. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω γύρω στα 6.000 grafts διαθέσιμα. Όταν του είπα για φίνα, δεν μου συνέστησε να την πάρω , εν ολίγοις λόγω πιθανότητας sexual side effects. Πρότεινε διήμερη συνεδρία για κάλυψη α+β ζώνης. Το μόνο που δεν μου άρεσε σε αυτό ήταν ότι θεωρητικά θα έπαιρνε απευθείας τα 2/3 της διαθέσιμης δότριας, για το πώς θα ανταποκριθεί η δότρια σε αυτό. Επίσης τον ρώτησα εάν μπορεί να πάρει από μούσι και στήθος τρίχες για να γίνει κάποια εξοικονόμηση σε grafts, αλλά ήταν αρνητικός.

Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί να βάζω toppik για να βγαίνω έξω, και θα ήθελα να κάνω το κάτι παραπάνω για το μαλλί. Θα είχα ξεκινήσει έστω low dose fina, αλλά θα έχω στο πίσω μέρος του μυαλό μου τα side effects. Παραθέτω φωτογραφίες:
Όταν είσαι έτσι στα 25 και έχεις τόσο επιθετική τριχόπτωση πας καρφί για μεγάλο NW6-7 .Κανείς ένα λάθος όσον αφορά την ντουτα και την φίνα .Όταν βάζεις τοπικά δεν μπορείς να ξέρεις ποσό απορροφάται .Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να παίρνεις με την τοπική εφαρμογή πιο πολύ τελικά από ότι αν έπαιρνες oral and low dose .
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Λόγω ηλικίας και βαθμό αραίωσης θες άμεσα μπλοκερ και τη μέγιστη δυνατή μορφή αυτού, θες δηλαδή οραλ φινα η ντουτα. Οτιδήποτε άλλο είναι αυλό αν δεν ξεκαθαρίσεις αυτό στο μυαλό σου. Αν δε θέλεις να πάρεις εν εξ αυτών για εμένα ότι και να κάνεις θα ναι μισό βήμα μπροστά και ένα πίσω.
 

Gianney

Well-Known Member
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ο Τιρκαλας θα του πάρει απευθείας τα 2/3 της δοτριας και νομίζω εύλογος ο προβληματισμός σου φίλε ως προς αυτό.
 

alex7

Well-Known Member
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ο Τιρκαλας θα του πάρει απευθείας τα 2/3 της δοτριας και νομίζω εύλογος ο προβληματισμός σου φίλε ως προς αυτό.
Δεν μπορεί να εννοεί αυτό .Κάτι άλλο θα του είπε και δεν κατάλαβε καλά .Αν του πάρει με τη μια τα 2/3 της δότριας θα μείνει καραφλός στη δότρια .Ο Τιρκαλας λέει ότι σταδιακά σε 2 επεμβάσεις μπορείς να μετακινήσεις τα μισά μαλλιά από τη δότρια στη λήπτρια
 

alex7

Well-Known Member
Δεν μπορεί να εννοεί αυτό .Κάτι άλλο θα του είπε και δεν κατάλαβε καλά .Αν του πάρει με τη μια τα 2/3 της δότριας θα μείνει καραφλός στη δότρια .Ο Τιρκαλας λέει ότι σταδιακά σε 2 επεμβάσεις μπορείς να μετακινήσεις τα μισά μαλλιά από τη δότρια στη λήπτρια
Αν έχει συνολικά 12000 grafts η δότρια μπορεί να πάρει 4000 σε μια διήμερη και 2000 σε μια μονοήμερη .50% της δότριας στη λήπτρια δηλαδή 6000 grafts
 

Gianney

Well-Known Member
Δεν μπορεί να εννοεί αυτό .Κάτι άλλο θα του είπε και δεν κατάλαβε καλά .Αν του πάρει με τη μια τα 2/3 της δότριας θα μείνει καραφλός στη δότρια .Ο Τιρκαλας λέει ότι σταδιακά σε 2 επεμβάσεις μπορείς να μετακινήσεις τα μισά μαλλιά από τη δότρια στη λήπτρια
Ναι ίσως δεν κατάλαβε καλά.
 

Gianney

Well-Known Member
Επίσης ο γιατρός σε εξέτασε με κάμερα και σου βρήκε τα διαθέσιμα grafts η εμπειρικά όσο γίνεται δηλαδή;
 

oreo

Well-Known Member
Αδερφέ η εικόνα δείχνει οτι το pattern έχει αρνητικό ισοζύγιο για σένα. Ηδη κατεβαίνει η αραίωση στα όρια της safe zone. Περπατάς σε τεντωμένο σχοινί, φαίνεται οτι χρειάζεσαι με ακρίβεια χιλιοστού μετρήσεις και αυτές να μεταφραστούν σε ένα 90%+ φύτρωση μετά απο συγκεκριμένο πλάνο.
Δεν στο λέω για να απογοητευτείς αλλά για να ψαχτείς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ronaldo

Well-Known Member
Αφού το αναφέρει παιδιά 6000 διαθέσιμα grafts του είπε.. Δηλαδή αυτά που εχει περίπου προς χρήση. Άλλο η συνολική δότρια που περιλαμβάνει και αυτά που θα μείνουν πίσω, άλλο η διαθέσιμη προς αξιοποίηση δότρια.
 

Gianney

Well-Known Member
Ναι αλλά αυτό τ νούμερο προκύπτει από μετρήσεις,γιατί όπως είπε και ο ορεο όντως θέλει ακρίβεια
Αφού το αναφέρει παιδιά 6000 διαθέσιμα grafts του είπε.. Δηλαδή αυτά που εχει περίπου προς χρήση. Άλλο η συνολική δότρια που περιλαμβάνει και αυτά που θα μείνουν πίσω, άλλο η διαθέσιμη προς αξιοποίηση δότρια.
 

prothanks

Member
Καταρχάς να ευχαριστήσω τα παιδιά για τα σχόλια. Ο γιατρός ,ήταν ξεκάθαρος. Μια διήμερη συνεδρία πρότεινε, 4κ grafts. Με την κάμερα έγινε μέτρηση και τα διαθέσιμα για μμ ήταν 6.000 περίπου. Όσο ξεκάθαρος ήταν βέβαια στο ότι δεν συνιστά να ξεκινήσω φίνα λόγω ηλικίας και σεξουαλικής δραστηριότητας. Τωρα, όσον αφορά τα dht blockers, δεν είχα θέμα να πάρω χάπια ποτέ, το θέμα ήταν ξεκάθαρα στο ψυχολογικό κομμάτι, ενώ δηλαδή παίζει να μην υπάρχουν sides, να εμφανιστούν μόνο κ μόνο επειδή το έχω στο μυαλό μου.
 

Gianney

Well-Known Member
Καταρχάς να ευχαριστήσω τα παιδιά για τα σχόλια. Ο γιατρός ,ήταν ξεκάθαρος. Μια διήμερη συνεδρία πρότεινε, 4κ grafts. Με την κάμερα έγινε μέτρηση και τα διαθέσιμα για μμ ήταν 6.000 περίπου. Όσο ξεκάθαρος ήταν βέβαια στο ότι δεν συνιστά να ξεκινήσω φίνα λόγω ηλικίας και σεξουαλικής δραστηριότητας. Τωρα, όσον αφορά τα dht blockers, δεν είχα θέμα να πάρω χάπια ποτέ, το θέμα ήταν ξεκάθαρα στο ψυχολογικό κομμάτι, ενώ δηλαδή παίζει να μην υπάρχουν sides, να εμφανιστούν μόνο κ μόνο επειδή το έχω στο μυαλό μου.
Πολλά τα 4 κ χωρίς αμφιβολία.
 

Kostas97

Well-Known Member
Μονο Duta ισως βοηθησει . Προσωπικα με προβληματιζει στο πισω μερος η αραιωση.
Πασχεις σιγουρα απο ανδρογεννετικη;;
 

prothanks

Member
Ρώτησα ξεκάθαρα εάν είναι κάτι άλλο, είπε σίγουρα ανδρογεννετική. Μακάρι να μπορούσα να είμαι στο consultation με Lorenzo αλλα δεν γινόταν λόγω δουλειάς (και Θεσσαλονίκης). Η άλλη πρόταση ήταν να κάνω μια μονοήμερη στην α ζώνη , αλλά εγώ παραμένω σκεπτικός. Γενικά είχα στο νου μου ότι μπορώ να πάρω και από body hairs, όσες περισσότερες γίνεται για να εξισορροπήσει το γεγονός της -μικρης- δότριας και του μεγάλου προβλήματος, βέβαια ο γιατρός ήταν αρνητικός σε αυτό .
 

manly_Man

Well-Known Member
Ρώτησα ξεκάθαρα εάν είναι κάτι άλλο, είπε σίγουρα ανδρογεννετική. Μακάρι να μπορούσα να είμαι στο consultation με Lorenzo αλλα δεν γινόταν λόγω δουλειάς (και Θεσσαλονίκης). Η άλλη πρόταση ήταν να κάνω μια μονοήμερη στην α ζώνη , αλλά εγώ παραμένω σκεπτικός. Γενικά είχα στο νου μου ότι μπορώ να πάρω και από body hairs, όσες περισσότερες γίνεται για να εξισορροπήσει το γεγονός της -μικρης- δότριας και του μεγάλου προβλήματος, βέβαια ο γιατρός ήταν αρνητικός σε αυτό .
Από body hair μονο τα γένια ειναι καλά, αυτά του στήθους δεν αξίζουν καθώς δεν έχουν καλά ποσοστά φύτρωσης, ούτε μακραίνουν πολύ λόγω μικρότερης διάρκειας αναγενης φάσης (μικρός κύκλος ζωής). Αλλά τα γένια θα τα βάλεις στην τελευταία σου επέμβαση ανακατεμένα με τα scalp grafts κυρίως στο crown. Τώρα για την 1η σου επέμβαση δεν σε απασχολούν τα γένια. Χρειάζεσαι πάντως να πάρεις για αρκετούς μήνες φιναστερίδη (6μηνο +) πριν μπεις για μεταμόσχευση.
 

vlafo

Well-Known Member
Άμεσα φίνα και αν μετά από 1 χρόνο δεν δεις διαφορά που δεν το πιστεύω,μπαίνεις σε ντούντα.
Χωρίς πολλά πολλά.
Αν θέλεις να κρατήσεις τα ήδη υπάρχοντα,να τρέξεις λίγο τα χρόνια μέχρι τα 30+ και μετά να δεις αν θα μπεις για μμ με την προϋπόθεση ότι έχεις τα απαιτούμενα g τότε το σκέφτεσαι.
Αλλιώς έτσι δε γίνεται απολύτως τίποτα και προσωπικά με τέτοια εικόνα καλύτερα να τα ξυρίζεις.

Ο σκοπός δεν είναι να έχουμε μερικές τρίχες διάσπαρτες στο κρανίο μας,αλλά μια αξιοπρεπή εικόνα με μια σχετική ομοιογένεια και ανεκτή πυκνότητα.
 
Μπλουζα