(Πιθανή) Λύση για παρενέργειες Φιναστερίδης

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε welec, η ταυρίνη είναι απίστευτο συμπλήρωμα και μάλιστα και κατά της ίνωσης σε όλο τον οργανισμό. Αρκεί να καταναλώνεται σε υψηλές δόσεις των 5-6 γρ. τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες.
Έχω παραγγείλει να δοκιμάσω και Pyrroloquinoline quinone (PQQ) για το οποίο γίνεται πολύ ντόρος ότι αναγεννά τα μιτοχόνδρια, γι αυτό άφησα απ έξω την καρνοσίνη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

welec

Member
Φίλε Gobi,

Το PQQ το δοκίμασα χωρίς να δώ κάποια αποτελέσματα αλλα φυσικά σε εσένα μπορεί να δουλέψει. Η Αλήθεια είναι οτι εχω δοκιμάσει τόσα συμπληρώματα και τόσους συνδυασμούς που έχω χάσει την μπάλλα...

Επίσης εαν δεν το ξέρεις, υπάρχει και το MitoQ το οποίο το παράγγειλα αλλα δεν το δοκίμασα γιατι αισθανόμουν καλά με το υπάρχον regimen.
 

welec

Member
Η αλήθεια είναι οτι δεν το πήρα για πολύ (1 εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος). Το καλό με την περίπτωση μου ηταν οτι είχα άμεση αντίδραση σε αυτα που έπαιρνα είτε καλή είτε κακή.

Για παράδειγμα ξέρω οτι εαν πάρω οποιοδήποτε συμπλήρωμα που έχει Bioperin θα γίνω χάλια. Το ίδιο ισχύει και για την Κουερσετίνη (Quercetin). Το ίδιο ισχύει και για οποιονδήποτε inhibitor του P450scc.

To Σπανάκι ήξερα οτι μου κάνει καλό αλλα μου πήρε καιρό να καταλάβω το γιατί. Οταν διάβασα για το SRD5A3 τοτε τα πράγματα μπήκαν στην θέση τους.

Το PQQ που δοκίμασα ηταν αυτο : http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-...c=en-US&w=PQQ&rc=17&sr=null&ic=1?rcode=GED260

Έχω δοκιμάσει και Ubiquinol, βοήθησε αλλα δεν ηταν αυτό η αιτία. Παρατήρησε οτι το CoQ10 ειναι αποτέλεσμα του mevalonate pathway το οποίο η Φιναστερίδη (πιθανότατα) μας επηρέασε αρνητικά μέσω downregulation του SRD5A3.

Οντως το MitoQ είναι πανάκριβο και επίσης στην περίπτωσή μας δεν ειναι αυτό που θα λύσει τα προβλήματά μας γιατί έπρεπε να πάρουμε την αλυσίδα απο την αρχή. Αυτό ηταν και το δύσκολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

welec

Member
Παιδια καλημέρα,


Κατ'αρχας, ειμαι ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΛΑ. Για πρώτη φορά μετα απο 10 Χρόνια, οι Εξετασεις μου για τον Θυροειδή, Τεστοστερόνη, Κρεατινινη ειναι φυσιολογικές, χωρις καμμια φαρμακευτική βοήθεια.


ΟΥΡΙΑ 44 (10-50 mg/dl)
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 1.0 (0.7 - 1.2 mg/dl)
PSA 0.8 (<4.0 ng/ml)
Τ3 1.0 (0.8 - 2.0 ng/ml)
TSH 3.1 (0.3 - 4.5 μIU/ml)
TOTAL TESTO 4.2 (2.8 - 8.0 )


Επίσης συμβαινουν πολύ παράξενα πράγματα στο Propeciahelp. Για κάποιο λόγο το νημα στο οποιο έγραφα ώς mariovitali Κλειδώθηκε μαζί με ολα τα νήματα που αφορούσαν τις θεωρίες για το τί συμβαίνει με την Φιναστερίδη. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?


Εαν οποιοσδήποτε απο εσας γράφει στο Propeciahelp παρακαλώ να επικοινωνήσετε μαζί μου στο hgwelec at yahoo.com propeciahelp.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

welec

Member
Δεν μου πάει κάπου το μυαλό....:rolleyes:

Φιλε GOMI,

Δεν μου αρέσουν οι συνομωσιολογίες. Εαν διάβασες, λενε οτι κλείνει το section "Theories" για να υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση όσον αφορά τις έρευνες που έχουν ξεκινήσει.

Το θέμα ειναι οτι οι Έρευνες αυτες ξεκίνησαν εδω και μήνες... γιατι σταμάτησαν την ενότητα με τις Θεωρίες τώρα?


Σίγουρα παίζουν πολλά συμφέροντα...εαν βρισκόταν η λύση τότε το Propeciahelp δεν θα είχε λόγο ύπαρξης αλλα ούτε και το PFSFoundation.

Σου φαίνονται λογικά αυτά που λέω ή μήπως ειμαι υπερβολικός?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εμένα μου φαίνονται φυσιολογικότατα...αλλά είναι ένα ζήτημα που όποτε το ανοίγουμε γίνεται πανικός...οπότε...
 

gkast

Active Member
Παιδια καλημέρα,


Κατ'αρχας, ειμαι ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΛΑ. Για πρώτη φορά μετα απο 10 Χρόνια, οι Εξετασεις μου για τον Θυροειδή, Τεστοστερόνη, Κρεατινινη ειναι φυσιολογικές, χωρις καμμια φαρμακευτική βοήθεια.


ΟΥΡΙΑ 44 (10-50 mg/dl)
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 1.0 (0.7 - 1.2 mg/dl)
PSA 0.8 (<4.0 ng/ml)
Τ3 1.0 (0.8 - 2.0 ng/ml)
TSH 3.1 (0.3 - 4.5 μIU/ml)
TOTAL TESTO 4.2 (2.8 - 8.0 )


Επίσης συμβαινουν πολύ παράξενα πράγματα στο Propeciahelp. Για κάποιο λόγο το νημα στο οποιο έγραφα ώς mariovitali Κλειδώθηκε μαζί με ολα τα νήματα που αφορούσαν τις θεωρίες για το τί συμβαίνει με την Φιναστερίδη. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?


Εαν οποιοσδήποτε απο εσας γράφει στο Propeciahelp παρακαλώ να επικοινωνήσετε μαζί μου στο hgwelec at yahoo.comΠροβολή συνημμένου 7492
Επειδή είσαι ψαγμένος ...τους έκανες κουβάρι γιαυτο το έκλεισαν το νήμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

welec

Member
Μόλις έστειλα E-Mail στον John Santmann (Πρόεδρος του PFSFoundation).

Επειδή εχω ενα Blog που είναι αρκετά γνωστό του είπα οτι θα βγάλω δημόσια το όλο ζήτημα (το οποίο και θα το κάνω) μόλις έχω νεες περιπτώσεις απο ανθρώπους που γίνονται καλά.

Όπως και να έχει, πιστεύω οτι εχω βγάλει κάποια συμπεράσματα για το Οξειδωτικο Στρες (μεσα απο αναλύσεις στοιχείων που κρατούσα καταγράφοντας επι 410 ημέρες τα συμπτώματά μου) που πρεπει κάποιοι Επιστήμονες να τα δουν.

Περιμένω απάντησή του και θα ενημερώσω...
 

Panos1982

Well-Known Member
Όπως έχω γράψει, ειναι σαν ο οργανισμός μας έχει πρόβλημα με το οξειδωτικό στρες και επίσης υπάρχει ανεξέλεγκτη νευρική υπερδιέγερση. Γι'αυτό και πρέπει να μην χρησιμοποιείτε σε καμμία περίπτωση προϊόντα όπως το Whey Protein που περιέχει μεγάλες ποσότητες Γλουταμίνης (Glutamate).

Welec αυτο για το οξειδωτικο στρεςς που αναφερεις πως το μετρας ??
επισης μεχρι τωρα το παρατηρω κ στον εαυτο μου οτι ο καλος υπνος το κοψιμο του καπνισματος κ η γυμναστικη βοηθανε τον οργανισμο να ειναι σσ καλη κατασταση σε σχεση με τα προβληματα που εχει δημιουργησει η φινα....επισης η πρωτεινη βοηθαει αρκετα...
τωρα η γλουταμινη που αναφερεις βρισκεται μεσα στις whey κ εγω whey χρησιμοποιω αλλα απ οτι γνωριζω η γλουταμινη ειναι ενα αμινοξυ το οποιο ειναι πολυ ισχυρο αντιοξειδωτικο στο εσωτερικο των κυτταρων...αρα ειναι κ κατα του οξειδωτικου στρεςς που ανεφερες γιατι ολα τα αντιοξειδωτικα καταπολεμουν τις ελευθερες ριζες κ συνεπαγωγικα κ το οξειδωτικο στρεςς του οργανισμου...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

welec

Member
Φίλε Πάνο,

Το οξειδωτικό στρες μπορείς να το δείς μετρώντας τα ελεύθερα ROS (Reactive Oxygen Species). Στην Αμερική υπάρχουν ειδικά εργαστήρια που μετρουν εκτος απο τα ROS, τα επίπεδα Γλουταθιώνης (Glutathione - GSH) και το Lipid Peroxidation που συμβαίνει στην κυτταρική μεμβράνη.

Προσωπικά δεν έχω κάνει αυτές τις εξετάσεις. Αλλα βάσει των αναλύσεων και του διαβάσματος που έκανα, κατάλαβα οτι το Οξειδωτικό Στρες και η υπερδιέγερση νευρώνων (excitotoxicity) ήταν ενα απο τα προβλήματα που μου ειχε δημιουργήσει η Φιναστερίδη.

Όσον αφορα για το Whey Protein :


There are a couple of amino acids that are naturally present in very large quantities in whey. These are glutamic acid and aspartic acid.

Glutamic acid, or glutamate is a neurotransmitter. It is known as excitotoxin and it serves to enhance one of the five main tastes – umami (savory). Glutamate in large quantities overstimulates certain parts of the brain, which can lead to brain damage.

By the way, I’m sure you’ve heard of MSG – a common taste enhancer and food additive. Well MSG stands for mono-sodium glutamate, a salt of the amino acid glutamate. Now you know when you see MSG or glutamate what the possible consequences could be.

Εαν ακούτε συχνά βουισμα στα αυτια (Tinnitus) τοτε αυτο είναι πιθανο οτι οφείλεται σε overexcitation των ακουστικών νευρώνων.


Ψάξε στο Propeciahelp για Παρενέργειες "Τinnitus" και θα δεις ποσες αναφορές υπάρχουν.
 

Prosim

Member
Παιδιά, σόρρυ, δεν παίρνω Φίνα, ούτε σκοπεύω - μ' όσα διαβάζω δω - να πάρω, απλά μια απορία έχω με τις παρενέργειες. Έγραψε ο φίλος σε προηγούμενη σελίδα:

Μειωμενη στυση και λιμπιντο...Μειωμενη στυση μονο οταν ερθει η ωρα για sex.Στον αυνανισμο κομπλε.

Πώς γίνεται αυτό; Μήπως είναι ψυχολογικό; Δηλαδή, αν υπήρχε πρόβλημα δεν θα ήταν και στον αυνανισμό;
 

giwrgos athina

Active Member
Εγω το εγραψα ayto.Και ομως συμβαινει φιλε μου δεν ξερω ομως το γιατι και εγω να στο εξηγησω...Στον αυνανισμο εχω κανονικη στυση μονο καθιστος ορθιος πιανω μια στυση 60 με 70%.Στο sex δυσκολευομαι μπορει να τα ψηλοκαταφερω αλλα σε συγκεκριμενες στασεις δεν ειμαι για πολλα πολλα...Πριν την φινα ημουν περιφανος για τις επιδοσης μου ουδεποτε ειχα θεμα...Τα πραγματα καλυτερευουν κατα πολυ με γυμναστικη καλο υπνο και διακοπη καπνισματος αλλα αν τωρα που ειμαι νεος δεν κανω καμοια ασσωτεια ποτε θα κανω?Πριν την φινα τπτ απο αυτα δεν με επηρεαζε παντα ημουν ετοιμος για sex..Η ορμονικες μου εξετασεις επισεις βγηκαν πολυ καλες καπου αλλου οφειλεται το προβλημα...Αυτο το μηνα θα κανω εξετασεις για χοληστερινη ,βιταμινη d3 , και ομοιοκυστηνη και ντοπλερ που μετραει την ροη του αιματος στο πεος και βλεπουμε...
 

welec

Member
Παιδιά, σόρρυ, δεν παίρνω Φίνα, ούτε σκοπεύω - μ' όσα διαβάζω δω - να πάρω, απλά μια απορία έχω με τις παρενέργειες. Έγραψε ο φίλος σε προηγούμενη σελίδα:

Μειωμενη στυση και λιμπιντο...Μειωμενη στυση μονο οταν ερθει η ωρα για sex.Στον αυνανισμο κομπλε.

Πώς γίνεται αυτό; Μήπως είναι ψυχολογικό; Δηλαδή, αν υπήρχε πρόβλημα δεν θα ήταν και στον αυνανισμό;


Και όμως συμβαίνει οπως συνέβαινε και σε μένα. Πολύ απλά, υπάρχει στύση η οποία όμως δεν ειναι καλής ποιότητας. Σε περίπτωση που σηκώνεσαι όρθιος -πιθανότατα- δεν γίνεται τόσο καλή αιμάτωση όσο οταν είσαι καθιστός.

Ενας τρόπος για να αποφύγεις κάτι τέτοιο είναι κατα την διάρκεια της ερωτικής πράξης να βρίσκεσαι εσυ και η σύντροφός σου σε πλάγια θέση.

Η θεωρία μου για αυτό είναι οτι η Φιναστερίδη -εκτος απο ολα τα άλλα- προκαλεί πρόβλημα στην σωστή παραγωγή Νιτρικού Οξειδίου (απαραίτητο για στύσεις) και πρόβλημα στην ενδοθυλιακή Λειτουργία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giwrgos athina

Active Member
Υπαρχει welec καμοια εξεταση για το ΝΟ ωστε να σιγουρεψουμε πως φταιει αυτο?

Η βιταμινη c που νομιζω ειχες πει αυξανει το Νο Σε μενα δεν εκανε κατι στο διαστημα που το χρησιμοποιουσα.
 

welec

Member
Υπαρχει welec καμοια εξεταση για το ΝΟ ωστε να σιγουρεψουμε πως φταιει αυτο?

Η βιταμινη c που νομιζω ειχες πει αυξανει το Νο Σε μενα δεν εκανε κατι στο διαστημα που το χρησιμοποιουσα.

Γιώργο,

Μπορείς να κάνεις εξέταση στον Ευαγγελισμό (μπορεις να το ζητήσεις απο Ενδοκρινολόγο) αλλα δεν ξέρω πόσο κοστίζει.

Εγω εχω χρησιμοποιήσει αυτα, φαινεται οτι δουλεύουν αλλα πρεπει να τα δοκιμάσω περισσότερο :

http://www.iherb.com/BeetElite-Nitr...0&lc=en-US&w=nitric oxide&rc=185&sr=null&ic=5
http://www.iherb.com/BeetElite-Nitr...nitric oxide&rc=185&sr=null&ic=5?rcode=GED260

Εκτος απο το Νιτρικό Οξείδιο, παρατήρησε οτι μιλάω για το οτι το σώμα μας έχει πέσει σε κατάσταση Οξειδωτικού Στρες.

Κι εγώ αρχίζω να σταματάω σιγα-σιγα τα συμπληρώματα που παίρνω για να δω τί ειναι απαραίτητο και τί όχι. Αλλά την μεγαλύτερη αλλαγή την έκανε το Σπανάκι που όπως σου είπα κάνει το upregulation του SRD5A3.
 
welec αυτο το 23andme τι ακριβως πληροφοριες προσφερει σχετικα με το dna ?
παντως μπραβο σε εσας που ειστε ψαγμενοι , γιατι νομιζω οτι η τριχοπτωση ηταν απλα η αρχη και σιγα σιγα εχουμε μαθει διαφορα πραγματα για τον οργανισμο μας .
το εχω ξαναπει και θα το πω αλλη μια φορα χωρις δοση ειρωνιας , ελπιζω καποια στιγμη αυτο η αυτα που θα βρειτε να μην τα κανετε γαργαρα για κανεναν λογο .
 

gkast

Active Member
Παιδιά πήγα να γραψω εξ
Γιώργο,

Μπορείς να κάνεις εξέταση στον Ευαγγελισμό (μπορεις να το ζητήσεις απο Ενδοκρινολόγο) αλλα δεν ξέρω πόσο κοστίζει.

Εγω εχω χρησιμοποιήσει αυτα, φαινεται οτι δουλεύουν αλλα πρεπει να τα δοκιμάσω περισσότερο :

http://www.iherb.com/BeetElite-Nitric-Oxide-Indicator-Strips-10-Count/58188#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=nitric oxide&rc=185&sr=null&ic=5?rcode=GED260

Εκτος απο το Νιτρικό Οξείδιο, παρατήρησε οτι μιλάω για το οτι το σώμα μας έχει πέσει σε κατάσταση Οξειδωτικού Στρες.

Κι εγώ αρχίζω να σταματάω σιγα-σιγα τα συμπληρώματα που παίρνω για να δω τί ειναι απαραίτητο και τί όχι. Αλλά την μεγαλύτερη αλλαγή την έκανε το Σπανάκι που όπως σου είπα κάνει το upregulation του SRD5A3.
Πήγα να γράψω εξετάσεις όπως psa fsh lh dht σε γιατρό στην περιοχή μου και ο γιατρός δεν μπορούσε να τις γράψει στο βιβλιάριο γιατί δεν δεν μπορούσε να τις δικαιολογήσει.....
Σε ποιόν γιατρό μπορω να πάω που έχει την δυνατότητα να μου τις γράψει? διότι απο τι ξέρω πρέπει να είναι ακριβες

.




Η
 
Μπλουζα