(Πιθανή) Λύση για παρενέργειες Φιναστερίδης

lmg 7

Active Member
sorry που επεμβαινω, Gomi οταν λες ειναι στην προληψη,εννοεις πριν καποιος δοκιμασει φινα η πριν δει οτι η α.α ξεκιναει την δραση της?? επισης θεωρειτε οτι το σπανακι θα βοηθησει καθε χρηση αντιαδνριογονου(και εκτος φινας),π.χ το ru που ειναι τοπικο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

welec

Member
giwrgos athina είπε:
Welec η ηλικια μου ειναι 23 πιστευεις πως στην ηλικια μου χρειαζεται να ελεγκσω τον προστατη?τι εξεταση υπαρχει να κανω ωστε να δω αν ειναι φυσιολογικος?

Γιώργο καλύτερα να είσαι σίγουρος. Μίλησε με ανδρολόγο, δείξε του τις έρευνες που λένε οτι οσοι έχουν παρει Φιναστερίδη εχουν αυξημένες πιθανότητες εμφάνισης Καρκίνου του Προστάτη και κάνε PSA και έναν υπέρηχο.

Είδα το post με τις εξετάσεις σου. Εαν η θεωρία του Dolichol Deprivation ειναι σωστή, ο οργανισμός σου ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιήσει τα ανδρογόνα.

Σε επόμενα post θα πώ περισσότερα αλλα πρώτα θα περιμένω για να δώ οτι αυτη η θεωρία δουλευει και για άλλους.

@GOMI

Το σπανάκι το τρώω ωμό κατα την διάρκεια της ημέρας (και οχι μια φορά). Μπορεί να δουλευει και με μια φορά την ημέρα αλλα θεώρησα οτι ίσως ειναι καλύτερο να υπάρχει συνεχής δόση dolichol.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
welec είπε:
Είδα το post με τις εξετάσεις σου. Εαν η θεωρία του Dolichol Deprivation ειναι σωστή, ο οργανισμός σου ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιήσει τα ανδρογόνα.

Είναι και μια εξήγηση αυτό για το ότι μετά την διακοπή της φιναστερίδης, οι ανδρογόνοι υποδοχείς αυξάνονται σε μεγαλύτερο αριθμό απ ότι πριν τη λήψη της. (Σύμφωνα με έρευνες)

@GOMI

Το σπανάκι το τρώω ωμό κατα την διάρκεια της ημέρας (και οχι μια φορά). Μπορεί να δουλευει και με μια φορά την ημέρα αλλα θεώρησα οτι ίσως ειναι καλύτερο να υπάρχει συνεχής δόση dolichol.

Τhx welec, ευκαιρία να φύγω και λίγο από το μαρούλι...
 

giwrgos athina

Active Member
Μισο μπερδευτηκα ρε παιδεια..Αν υποθεζουμε πως ο οργανισμος μου δεν μπορει να χρησιμοποιησει τα ανδρογονα γιατι στον αυνανισμο λειτουργω σε θρμα στυσεων κανονικα..φανταζομαι θα ριχα και εκει προβλημα
 

welec

Member
giwrgos athina είπε:
Μισο μπερδευτηκα ρε παιδεια..Αν υποθεζουμε πως ο οργανισμος μου δεν μπορει να χρησιμοποιησει τα ανδρογονα γιατι στον αυνανισμο λειτουργω σε θρμα στυσεων κανονικα..φανταζομαι θα ριχα και εκει προβλημα

Γιώργο τι παρενέργειες έχεις?
 

welec

Member
giwrgos athina είπε:
Μειωμενη στυση και λιμπιντο...Μειωμενη στυση μονο οταν ερθει η ωρα για sex.Στον αυνανισμο κομπλε.

Τότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις μια ειδική εξέταση που μετράει τις πρωινες στύσεις. Εαν η σκληρότητα ειναι κανονική τοτε το πρόβλημα ειναι κατι αλλο..
 
Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι οι γιατροι συνταγογραφουν τη φινα σαν καραμελα και μολις τον τελευταιο χρονο ανακαλυφθηκε οτι υπαρχει και το ενζυμο 5a reductase 3 και οτι η φινα αναστελλει και αυτο σε μεγαλο ποσοστο. Και ολα αυτα με αγνωστες ακομα συνεπειες στον οργανισμο μας. Κατα τα αλλα ειναι "αθωα" ουσια. Και αν βγαλουμε κανενα καρκινο στη πορεια θα μας πουν οτι ηταν να γινει και οτι δε φταιει η φινα. Ωραια πραγματα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
lmg 7 είπε:
sorry που επεμβαινω, Gomi οταν λες ειναι στην προληψη,εννοεις πριν καποιος δοκιμασει φινα η πριν δει οτι η α.α ξεκιναει την δραση της?? επισης θεωρειτε οτι το σπανακι θα βοηθησει καθε χρηση αντιαδνριογονου(και εκτος φινας),π.χ το ru που ειναι τοπικο?

Δεν είμαι υπέρ της φίνας. Εννοώ να δοκιμάζει τοπικά και οραλ προιόντα που είναι κατά της γλυκοζυλίωσης. (Αντι ages) Εξάλλου και η φιναστερίδη επηρεάζει το μεταβολισμό της γλυκόζης.

Π.χ

http://www.lef.org/Magazine/2009/11/Prevent-Glycation-Induced-Skin-Aging-with-Topical-Nutrients/Page-02

Υπάρχουν και χημικά βέβαια προς αυτή την κατεύθυνση, αλλά με παρενέργειες.

Υαλουρονικό οξύ, βιταμίνη C (συγκεκριμένη μορφή) και Blueberry extract τοπικά, πιστεύω πως μπορούν να καθυστερήσουν την αρνητική εξέλιξη.

Το Blueberry extract είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει, αλλά όπως είπα δεν πολυπιστεύω ότι η κατάσταση αντιστρέφεται, παρά μόνο καθυστερεί.
 

welec

Member
Τι έγινε παιδιά, Εχει ξεκινήσει κανένας το regimen?

Την Τρίτη εχω ραντεβού με Παθολόγο για να του δείξω ολες τις μελέτες, ελπίζω να με ακούσει (δεν τον έχω ξαναδεί). Θα κάνω μια σειρά απο εξετάσεις (TSH, PSA, Κρεατινίνη) για να δώ που βρίσκομαι.

Τελικά είναι τόσα πράγματα που λόγω φιναστερίδης μας επηρεάζουν αρνητικά :

Για Παράδειγμα οι αλλαγές του καιρού : Μου πήρε πολύ καιρό να καταλάβω το τί γίνεται και γιατί κάποιες μέρες ήμουν καλά και ποιές όχι. Το σώμα μας επηρεάζεται ΑΜΕΣΑ απο τις αλλαγές καιρού : Απότομη πτώση ή άνοδος βαρομετρικής πίεσης, έντονοι άνεμοι, απότομη πτώση θερμοκρασίας κλπ. Όλες αυτές οι αλλαγές αυξάνουν το αντιοξειδωτικό stress στον οργανισμό.

Επίσης είχα παρατηρήσει οτι εαν ήμουν άρρωστος ή με περιτριγυριζε αρρώστια δεν είχα καθόλου παρενέργειες. Στην αρχή νόμιζα οτι οι παρενέργειες της Φιναστερίδης είχαν να κάνουν με το ανοσοποιητικό και επειδη το ανοσοποιητικό μου ηταν "απασχολημένο" οταν ημουν άρρωστος, δεν υπήρχαν προβλήματα.

Όμως το πράγμα δεν ηταν ακριβώς έτσι. Έχει να κάνει με τα ROS (Reactive Oxygen Species) που είναι αποτέλεσμα του μεταβολισμού των κυττάρων. Η "φίνα" εκτος απο όλα τα άλλα αφήνει ευάλωτο τον οργανισμό μας στο οξειδωτικό στρες...και εδω ειναι που το πράγμα γίνεται ενδιαφέρον : O οργανισμός μας χρησιμοποιει τα ROS για να καταστρέψει τους εισβολείς-ιούς οπότε όταν ήμουν άρρωστος δεν υπήρχαν ROS για να μου δημιουργήσουν παρενέργειες.

Η "φινα" προκαλεί πρόβλημα στα Μιτοχόνδρια, τον Μεταβολισμό, τον έλεγχο του οξειδωτικού stress και όλος ο οργανισμός απο εκει και πέρα πάει κατα διαόλου...

Απο τις αναλύσεις που έκανα βρήκα ποια αντιοξειδωτικά δουλεύουν και μπορώ να σας πώ με βεβαιότητα οτι -όσον αφορά εμένα- η Κουρκουμίνη (Curcumin) και το Glisodin είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει σε αντιοξειδωτική προστασία.

Αυτά προς το παρόν, αν είναι κάποιοι που έχουν ξεκινήσει το regimen και έχουν δει κάποια αποτελέσματα περιμένω να τα μοιραστείτε στο forum!
 
Εγω εχω ξεκινησει ομως ειμαι στη δευτερη μερα ακομα οποτε δεν εχω κατι ακομη. Στοχος μου ειναι να βελτιωσω λιγο τη μνημη μου και να μειωσω τους υποδοχεις ανδρογονων που πιθανοτατα μου αυξησε η φινα με αποτελεσμα την υπερτριχωση στο σωμα μου. Ακουγεται λιγο ουτοπικο ολο αυτο ομως ποτε δεν ξερεις!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

welec

Member
punished.snake είπε:
Εγω εχω ξεκινησει ομως ειμαι στη δευτερη μερα ακομα οποτε δεν εχω κατι ακομη. Στοχος μου ειναι να βελτιωσω λιγο τη μνημη μου και να μειωσω τους υποδοχεις ανδρογονων που πιθανοτατα μου αυξησε η φινα με αποτελεσμα την υπερτριχωση στο σωμα μου. Ακουγεται λιγο ουτοπικο ολο αυτο ομως ποτε δεν ξερεις!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.


Να σε ρωτήσω με την ευκαιρία αυτή, εσυ είχες παρατηρήσει να είσαι καλύτερα (απο θέμα παρενεργειών) οταν ήσουν άρρωστος ή οταν είχες "χοντρό" κρύωμα?
 
Δε θυμαμαι και πολλα πραγματα. Νομιζω οχι. Πιστευω οτι το ανοσοποιητικο μου ηταν πιο αδυναμο γιατι εβγαζα πολυ συχνα ερπη στα χειλη. Κατι που εχει παψει να συμβαινει πλεον.. Γενικα κουραζομουν πιο ευκολα και ηθελα πιο πολυ υπνο. Ειχα κοκκινα ματια οταν ξυπνουσα, θολο μυαλο, φτωχη μνημη. Αν θυμηθω κατι αλλο θα το αναφερω.
 

welec

Member
punished.snake είπε:
Δε θυμαμαι και πολλα πραγματα. Νομιζω οχι. Πιστευω οτι το ανοσοποιητικο μου ηταν πιο αδυναμο γιατι εβγαζα πολυ συχνα ερπη στα χειλη. Κατι που εχει παψει να συμβαινει πλεον.. Γενικα κουραζομουν πιο ευκολα και ηθελα πιο πολυ υπνο. Ειχα κοκκινα ματια οταν ξυπνουσα, θολο μυαλο, φτωχη μνημη. Αν θυμηθω κατι αλλο θα το αναφερω.

Κατάλαβα και πάλι να λες καλά...

Εγω το τί εχω περάσει δεν λέγεται..χτύπαγα HCG, η τεστοστερόνη μου ηταν στα τάρταρα, φαντάζομαι την λίστα με τα sides την είδες.

Σε κάποια φάση ειχα τέτοια προβλήματα με την μνήμη μου, που δεν μπορούσα να θυμηθώ ενα απλό 5-ψήφιο νούμερο που μόλις είχα διαβάσει. Μιλάμε για απιστευτες καταστάσεις...κατάλαβα πως αισθάνονται τα γεροντάκια και πως είναι το μυαλό οταν "φηραίνει".

Ειναι θαύμα αυτο που ζώ, δεν περίμενα με τίποτε οτι θα επανέλθω...το φάρμακο μου κατέστρεψε την ζωή αλλα ίσως τωρα στα 45 μου έμεινε μια μικρή χαραμάδα μπας και φτιάξω την ζωη μου.
 
Δε θα πω οτι καταστραφηκα ομως περασα καποια πραγματα που μου χτυπησαν πολυ ασχημα την ψυχολογια. Οταν σταματησα τη φινα μετα απο τρια χρονια γιατι ενιωσα οτι δεν πηγαινε αλλο περασα ενα σταδιο χωρις καθολου λιμπιντο και καποιες φορες ακομη το περναω. Δε θελω να λεω πολλα ομως το εχω μετανιωσει. Αν καποιος που ηθελε να παρει ρωτουσε τη γνωμη μου θα του ελεγα να μη το κανει. Δεν αξιζει ολα αυτα που μπορει να σου δημιουργησει. Και ολα αυτα που λενε οτι δεν εχουν παρενεργειες και καλα , ας την κοψουν και ας μας πουν μετα. Τεσπα δε θελω να κουραζω αλλο.
 

pithikas

Well-Known Member
punished.snake είπε:
Δε θα πω οτι καταστραφηκα ομως περασα καποια πραγματα που μου χτυπησαν πολυ ασχημα την ψυχολογια. Οταν σταματησα τη φινα μετα απο τρια χρονια γιατι ενιωσα οτι δεν πηγαινε αλλο περασα ενα σταδιο χωρις καθολου λιμπιντο και καποιες φορες ακομη το περναω. Δε θελω να λεω πολλα ομως το εχω μετανιωσει. Αν καποιος που ηθελε να παρει ρωτουσε τη γνωμη μου θα του ελεγα να μη το κανει. Δεν αξιζει ολα αυτα που μπορει να σου δημιουργησει. Και ολα αυτα που λενε οτι δεν εχουν παρενεργειες και καλα , ας την κοψουν και ας μας πουν μετα. Τεσπα δε θελω να κουραζω αλλο.

Σημερα ειχα σκοπο να ξεκινησω φιναστεριδη και ειδα αυτο το ποστ και με απετρεψε, προς το παρον...
 

Georgex6

Well-Known Member
Εσείς οι πιο νέοι δε μπορω να καταλάβω γιατι δε πειραματίζεσται με κατι πιο λαιτ για αρχή και πάτε κατευθείαν στα βαριά
 

welec

Member
Αποστέλλω εναν σύνδεσμο που πιστεύω οτι πρέπει να διαβάσετε. Παρατηρήστε οτι ΚΑΙ αυτη η έρευνα μιλάει για το dolichol και το downregulation που προκαλεί η φιναστερίδη.


The Dark Side of 5α-Reductase Inhibitors' Therapy: Sexual Dysfunction, High Gleason Grade Prostate Cancer and Depression


Since dolichol phosphate is critical in N-glycosylation of membrane proteins, inhibition of the activity of 5α-R type 3 may have undesirable effects as a result of attenuation of this and other biochemical pathways important in modulating cellular function [4].


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4064044/
 

welec

Member
Παιδιά Καλησπέρα,

Ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα που ίσως να ενδιαφέρουν :

Απο ολη την έρευνα που εχω κάνει στο PubMed σας γράφω μια λίστα απο τροφές/συμπληρώματα/ουσίες που μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα :


DHT Inhibitors : Finasteride, Dutasteride, Saw Palmetto, Μανιτάρια, Σολωμός, Κόκκινες Πιπεριές, Astaxanthin, Πράσινο Τσαι, Υψηλές Δόσεις Ψευδαργύρου (Zinc), Δυόσμος (πιθανό), Βασιλικός (πιθανό)

Ο Σολωμός και οι Κόκκινες Πιπεριές περιέχουν Ασταξανθίνη (Astaxanthin) που είναι δυνατός (potent) DHT Inhibitor. Τα μανιτάρια έχουν ακομα πιο ενδιαφέρον γιατι εκτος απο DHT Inhibitor μειώνουν πολύ σημαντικά και την οιστραδιόλη ( Estradiol - E2). Προσεξτε όμως : Αρκετοί απο εμάς έχουν ανεβασμένη οιστραδιόλη και προσπαθούν να την μειώσουν με αναστραζόλη ή άλλους αναστολείς της E2. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ. Ο οργανισμος ανεβάζει την οιστραδιόλη για να προστατευτεί απο το οξειδωτικό stress για το οποιο μίλησα σε προηγούμενο post. Αν μειώσετε την E2 θα αισθανθείτε χειρότερα!

Αντιανδρογόνα : Βασιλικός (πιθανό), Δυόσμος, Tocotrienol (Vitamin E)

Ειδικότερα ο Δυόσμος ειναι πολύ προβληματικός. Δοκιμάστε το : Ειναι πιθανο οτι την επόμενη μέρα αφοτου φάτε δυόσμο θα έχετε πολλή έντονη στύση αλλα αυτο γίνεται λόγω αρνητικού feedback απο μείωση ανδρογόνων / DHT. Το άσχημο ειναι οτι αμέσως μετά θα "ξανακρασάρετε"

Ηθελα επίσης να σας πω οτι είναι πιθανό να χρειάζεται πάνω απο ένα μήνα το regimen. Αυτο που σας προτείνω είναι να μην σταματήσετε πριν απο εναν μήνα αγωγής ακόμα και εαν δεν έχετε δει αποτελέσματα. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός.

Μου έχουν στείλει και άλλα δυο παιδιά Ε-Mail και θα ξεκινήσουν και αυτοί το regimen και τους είπα να ενημερώσουν κατευθείαν σε αυτό το thread.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα