(Πιθανή) Λύση για παρενέργειες Φιναστερίδης

sito

Active Member
Παιδιά πήγα να γραψω εξ

Πήγα να γράψω εξετάσεις όπως psa fsh lh dht σε γιατρό στην περιοχή μου και ο γιατρός δεν μπορούσε να τις γράψει στο βιβλιάριο γιατί δεν δεν μπορούσε να τις δικαιολογήσει.....
Σε ποιόν γιατρό μπορω να πάω που έχει την δυνατότητα να μου τις γράψει? διότι απο τι ξέρω πρέπει να είναι ακριβες

.




Η


ενδοκρινολογος.

Ισως και ουρολογος σε περιπτωση που εχεις θεμα με την στυση. Αλλα καλυτερα θα ελεγα ενδοκρινολογο για αρχη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

welec

Member
Παιδιά πήγα να γραψω εξ

Πήγα να γράψω εξετάσεις όπως psa fsh lh dht σε γιατρό στην περιοχή μου και ο γιατρός δεν μπορούσε να τις γράψει στο βιβλιάριο γιατί δεν δεν μπορούσε να τις δικαιολογήσει.....
Σε ποιόν γιατρό μπορω να πάω που έχει την δυνατότητα να μου τις γράψει? διότι απο τι ξέρω πρέπει να είναι ακριβες


Η

Το κλασσικό πρόβλημα...αντε να γράψεις PSA μαζί με FSH/LH. To DHT "κολλαει" παντως με το PSA. Πες να γράψει αδυναμία στύσης και δυσκολία στην ούρηση.



welec αυτο το 23andme τι ακριβως πληροφοριες προσφερει σχετικα με το dna ?
παντως μπραβο σε εσας που ειστε ψαγμενοι , γιατι νομιζω οτι η τριχοπτωση ηταν απλα η αρχη και σιγα σιγα εχουμε μαθει διαφορα πραγματα για τον οργανισμο μας .
το εχω ξαναπει και θα το πω αλλη μια φορα χωρις δοση ειρωνιας , ελπιζω καποια στιγμη αυτο η αυτα που θα βρειτε να μην τα κανετε γαργαρα για κανεναν λογο .


Το 23andme σου κάνει γονιδιακή ανάλυση και σου στέλνουν το γονιδιωμα σου σε ενα αρχείο. Ανοίγεις και δικό σου λογαριασμό και βλεπεις σε ποιές ασθένειες εχεις αυξημένες πιθανότητες.

Εγω το έκανα για να βρώ τυχόν πρόβλημα στον κύκλο μεθυλίωσής μου καθώς και σε διάφορα άλλα γονίδια όπως

BH4
VDR


Οι εξετάσεις έδειξαν πρόβλημα σε αρκετά γονίδια που λαμβάνουν μέρος στον Κύκλο Μεθυλίωσης (Methylation Cycle) ενα εκ των οπoίων το γονίδιο MTHFR.
 

pithikas

Well-Known Member
Welec εχεις καμια αποψη για τη μινοξιδιλη για sexual sides; Ξερω οτι τα αντιυπερτασικα επηρεαζουν τη libido, αλλα δε πολυαναφερεται και δε ξερω αν ισχυει.
Χρησιμοποιω 10 χρονια περιπου και πριν ενα μηνα, ενω ημουν με απιθανη κοπελα δε μπορεσα να αποδωσω οπως επρεπε. Και βλεπω οταν χρησιμοποιω 2 φορες τη μερα την ουσια, πιο μαλακη στυση.
 

gkast

Active Member
Και εγώ θέλω να το μάθω αυτό ξέρω πως δεν κάνει για υπερτασικούς δεν ξέρω τι αντίχτυπο εχει στη στύση αλλα σαν την φίνα και την ντουντα δεν είναι σίγουρα ....αλλά επειδή η libido είναι ένα περιεργο σύμπλεγμα πολλων παραγόντων θα θέλαμε μια πιο εξειδικευμένη άποψη....το έχω και εγώ απορία
 

giwrgos athina

Active Member
Eμενα απο ολες αυτες που λες μονο τηνfsh μου γραψανε με χιλια ζορια...Γενικα δεν πολυ γραφουν...Η dht δεν γραφετσι πλεον απο κανενα γιατρο η αλλες δεν ξερω..Τελικα τις εκανα ιδιωτικα πληρωσα 15e για καθε ορμονη.
 

gkast

Active Member
Eμενα απο ολες αυτες που λες μονο τηνfsh μου γραψανε με χιλια ζορια...Γενικα δεν πολυ γραφουν...Η dht δεν γραφετσι πλεον απο κανενα γιατρο η αλλες δεν ξερω..Τελικα τις εκανα ιδιωτικα πληρωσα 15e για καθε ορμονη.
Τις κάνω προληπτικά ....απο τι θυμάμαι πριν δυο χρόνια τις έγραφαν κανονικά στο βιβλιάριο μάλλον τώρα έχουν σταματήσει .Μάλλον θα πρέπει να πάω σε ουρολόγο για να τις δικαιολογήσω..Αλλα γιαυτό δεν πληρώνουμε τα ταμεία τόσα χρονια ...τι να πώ.
 

welec

Member
Welec εχεις καμια αποψη για τη μινοξιδιλη για sexual sides; Ξερω οτι τα αντιυπερτασικα επηρεαζουν τη libido, αλλα δε πολυαναφερεται και δε ξερω αν ισχυει.
Χρησιμοποιω 10 χρονια περιπου και πριν ενα μηνα, ενω ημουν με απιθανη κοπελα δε μπορεσα να αποδωσω οπως επρεπε. Και βλεπω οταν χρησιμοποιω 2 φορες τη μερα την ουσια, πιο μαλακη στυση.

Πραγματικά δεν ξέρω και μάλιστα με ενδιαφέρει. Λόγω του οτι δεν εχω πλέον παρενέργειες, άρχισαν τα ανδρογόνα να κάνουν το καταστρεπτικό έργο τους στα μαλλιά μου.

Απο μια συντομη έρευνα που έκανα, φαίνεται οτι όντως προκαλεί πρόβλημα στύσης (λιγότερη σκληρότητα). Δοκίμασε να βάζεις 1 φορά την ημέρα. Υποθέτω οτι δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ Φιναστερίδη έστω και πριν πολύ καιρό
 

pithikas

Well-Known Member
Πραγματικά δεν ξέρω και μάλιστα με ενδιαφέρει. Λόγω του οτι δεν εχω πλέον παρενέργειες, άρχισαν τα ανδρογόνα να κάνουν το καταστρεπτικό έργο τους στα μαλλιά μου.

Απο μια συντομη έρευνα που έκανα, φαίνεται οτι όντως προκαλεί πρόβλημα στύσης (λιγότερη σκληρότητα). Δοκίμασε να βάζεις 1 φορά την ημέρα. Υποθέτω οτι δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ Φιναστερίδη έστω και πριν πολύ καιρό
Οχι, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε φιναστεριδη. Ενα τελευταιο μπουκαλι μινοξιδιλης που ειχα το πεταξα και δε προκειται να την ξανακουμπησω, ελπιζοντας να επανερθω, γιατι εχω αρκετο καιρο που το αντιλαμβανομαι οτι δεν τη δεχεται, πλεον την ουσια, ο οργανισμος μου.
 

giwrgos athina

Active Member
Δηλαδη welec αν καποιος ειχε χρησιμοποιησει φινα και την εχει κοψει εδω και κανα 2 χρονια παραδειγμα υπαρχει περιπτωση να βγαλει προβλημα στυσης που να οφειλεται στην φινα?
 

welec

Member
Δηλαδη welec αν καποιος ειχε χρησιμοποιησει φινα και την εχει κοψει εδω και κανα 2 χρονια παραδειγμα υπαρχει περιπτωση να βγαλει προβλημα στυσης που να οφειλεται στην φινα?

Υπάρχει περίπτωση, ναι. Κανένας Ιατρός δεν μπορούσε να πιστέψει οτι εχω Ανεπιθύμητες Ενέργειες 10 χρόνια μετά απο την διακοπή ενος Φαρμάκου (Φιναστερίδης).

Επειδή ακόμα δεν ξέρουμε τι συμβαίνει με την Φιναστερίδη το μόνο που μπορώ να πω ειναι το εξής : Σε κάποιους ανθρώπους, το γεγονός οτι μειώνουν το DHT τους φερνει Ανεπιθυμητες Ενέργειες και όταν κόβουν την Φιναστερίδη ο οργανισμός παθαίνει ενα σοκ και κατόπιν μπαίνει σε ενα φαύλο κύκλο Οξειδωτικού στρες, διατάραξης του άξονα HPTA , της Μιτοχονδριακής Λειτουργίας και τη διακοπή λειτουργίας Στεροειδών και Νευροστεροειδών.

Εγώ μπορεί να έγινα καλά με το Σπανάκι (που περιέχει Dolichol) αλλα στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε αν πράγματι το SRD5A3 γονίδιο ευθύνεται για ολα τα προβλήματά μας ή υπάρχουν κι άλλοι λόγοι.

Να υπενθυμίσω οτι το regimen που παίρνω έχει συμπληρώματα για

1. Υποστήριξη Κύκλου Μεθυλίωσης (MTHFR)
2. Υποστήριξη SRD5A3
3. Υποστήριξη με αντιοξειδωτικές ουσίες
4. Υποστήριξη γονιδιου BH4


Προσπαθώ τώρα να σταματάω ενα-ενα τα συμπληρώματα για να παω στα απολύτως απαραίτητα.
 
Ειμαι στις 15 μερες με το σπανακι. δεν εχω δει κατι θεαματικο μεχρι στιγμης. Ειχα αναφερει οτι με τη διακοπη της φινας ειχα πολλη εντονη τριχοφυια στο σωμα. Εχω την εντυπωση πως η τριχοφυια μου αρχισε να αραιωνει ομως δεν ειμαι 100% σιγουρος. Κατα τα αλλα δεν εχω καθολου πρωινες στυσεις και καθολου ορεξη για σεξ τον τελευταιο καιρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giwrgos athina

Active Member
Αν θες το τηλ του welec πες μ να στο δωσω..Εγω με το σπανακι ειμαι 1μιση μηνα δεν ειδα κατι αλλα το συνεχιζω γιατι διαβασα πως εχει φολικο οξυ οπου αυτο ριχνει την αυξημενη ομοιοκυστηνη μου..Εξαλου κακο δεν μου κανει...Εχω δει βελτιωση με συμπληρωμα d3...Συνεχιζω και βλεπουμε.Σε λιγες μερες θα εχω και το συμπληρωμα που ριχνει την ομοιοκυστηνη...
 

giwrgos athina

Active Member
Μπα οχι τοσο πολυ βελτιωση σε λιμπιντο...Μονο σε στησει ειχα βελτιωση...Την πουλανε τα φαρμακεια εγω το πηρα απο εμενα μαγαζι στην ομονοια που ασδολειται με συμπληρωματα διατροφης επειδη τα φαρμακεια δεν εχουν τοσο μεγαλη περιεκυικοτητα παιρνω 5000 ιυ.
 
Σημερα ειχα πρωινη στυση. Τα τελευταια βραδια ξυπνουσα στον υπνο μου λογω μιας ηλιθιας γειτονισσας που μενει απο πανω. Αποψε κοιμηθηκα χωρις διακοπη και αυτο ειναι το καλυτερο για την παραγωγη ορμονων. Ξεκινησα maca και d3 σημερα. Ιδωμεν.
 

giwrgos athina

Active Member
Εγω απο ωραριαυπνου ειμαι χαλια καθε μερα 5 με 6 το πρωι...Αλλα τις τελευταιεε μερες ξυπναω με εντονη στυση λογο βιταμινης d υποθετω..
 

giwrgos athina

Active Member
Παντος φιλε η βιταμινη d δεν ξερω αν την χρεοαζεσαι.Εγω εκανα εξεταση και ηταν στον πατο κυριολεκτικα..Αυτη η βιταμινη αν καθεσαι στον ηλιο καλυπτεσαι δεν ξερω αν χρειαζεται να την παρεις εχτρα..Νομιζω πως η maca θα σε αναιβασει λιγακι...
 
Αποφασισα να την παρω λογο οτι ειναι ακομα χειμωνας και η εκθεση μας στον ηλιο ειναι λιγοτερη. Ελπιζω να βοηθησει.το χρειαζομαι να ανεβω λιγο γιατι με εχει πιασει μια ψιλοκαταθλιψη τελευταια.
 

giwrgos athina

Active Member
Οκ αν ειναι ετσι..Εγω ειδα διαφορα με την βιταμινη d μεσα σε 2 με 3 μερες οπως εiχε προβλεψει ο welec.αΑν δεις βελτιωση ενημερωσε.
 
Μπλουζα