''Πηγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος'' θελω βοήθεια!!!!

Kostas97

Well-Known Member
Αύριο ξυπνάω για να συνοδεύσω την μικρή μου στις πανελλήνιες. Δεν την φοβάμαι, δεν αντιμετωπίζει πίεση απο τους γονείς τις, ξέρει και τι θέλει, είναι καλή μαθήτρια οπότε όλα καλά, ψυχραιμία θέλει και καθαρό μυαλό. Και εκείνη θέλει να φύγει εξωτερικό στο μέλλον σε αγγλόφωνο πρόγραμμα οπότε μάλλον μεταπτυχιακό (εγκληματολογία..).
Καλη επιτυχια Λαζαρε!

Βασικες σπουδες τωρα τι σκεφτεται ;
Χημικο/Βιολογικο ;; Λογω εγκληματολογιας εννοω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Υπαρχει συγκεκριμενος τελικος στοχος μετα τα πτυχια-μεταπτυχιακα;

Κατι μου λεει οτι μετα τα 5 χρονια ΕΜΠ/ Ελλαδα ο ενδιαφερομενος αν δεν επιθυμει ακαδημαικη καριερα, θα βρει μια δουλεια με αρκετα καλα εσοδα και δεν θα ασχοληθει με μαστερ συντομα.
Εκτος και αν το μαστερ αφορα MBA και οι στοχοι ειναι διαφορετικοι.

Επισης @vagosx εχεις προσδιορισει τα πανεπιστημια χωρις να ξερεις αν θα διαθετουν το αντικειμενο του Μαστερ που θα θελετε εσεις. Τελος βασικο εμποδια στα σχεδια ειναι οι πανελληνιες, που για να μπεις ΕΜΠ περαν του να εισαι καλος, θελεις και τυχη. Μπορει η μια φορα πανελληνιες να μη φτασει..
Αν θελεις τη γνωμη μου για Ελλαδα, μη σε απασχολει τοσο αν θα ειναι ΑΠΘ/ΕΜΠ/ΠΑΤΡΑ. Απο τη στιγμη που εισαι καλος και αξιζεις, απο ολα θα προχωρησεις.
Υ.Γ.: Αν το διαβασμα για πανελληνιες και εισοδο στο ΕΜΠ(αποκλειστικα), σαμποταρει την πιθανη προσπαθεια για Αιντχοβεν, καλυτερα μη μπειτε καν στη διαδικασια των πανελληνιων.
Κώστα στην Ελλάδα εννοείται ΕΜΠ, ΑΠΘ και Πάτρα δεν έχουν διαφορά, απλά όταν μένεις Αθήνα λες ΕΜΠ λόγω κόστους, διότι εάν πας ΑΠΘ και θες 15000 το χρόνο, τότε ας δώσεις 25000 το χρόνο και να πας σε Αϊντχόβεν/Delft/EPFL/ETH
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλη επιτυχια Λαζαρε!

Βασικες σπουδες τωρα τι σκεφτεται ;
Χημικο/Βιολογικο ;; Λογω εγκληματολογιας εννοω.
Απο ψυχολογία, κοινωνιολογία θα βγεί. Έχει και μεταπτυχιακό στην Πάντειο εγκληματολογία αλλά την βλέπω Erasmus τελευταίο χρόνο και άντε γειά...
 

Kostas97

Well-Known Member
Κώστα στην Ελλάδα εννοείται ΕΜΠ, ΑΠΘ και Πάτρα δεν έχουν διαφορά, απλά όταν μένεις Αθήνα λες ΕΜΠ λόγω κόστους, διότι εάν πας ΑΠΘ και θες 15000 το χρόνο, τότε ας δώσεις 25000 το χρόνο και να πας σε Αϊντχόβεν/Delft/EPFL/ETH
Σωστα.
Αμα βαλεις μεσα και τα φροντιστηρια-ιδιαιτερα για την προετοιμασια της Γ λυκειου... Αστα.
Για εμενα μη μπειτε καν στη διαδικασια. Προετοιμασια την χρονια των πανελληνιων για εξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Απο ψυχολογία, κοινωνιολογία θα βγεί. Έχει και μεταπτυχιακό στην Πάντειο εγκληματολογία αλλά την βλέπω Erasmus τελευταίο χρόνο και άντε γειά...
Τελεια τελεια Λαζαρε. Τα καλυτερα ευχομαι.
Και επειδη διαβασα Erasmus να θυμασαι κατι, επειδη τα 4 χρονια φευγουν αερας.

Για να πας στο 4ο ερασμους πρεπει να κανεις την αιτηση ακομα και απο το δευτερο ετος εαρινο. Εχετε το κατα νου να το τσεκαρετε.

Καλα αποτελεσματα και παλι :D
 

Kostas97

Well-Known Member
@CVIAL Εχω την εξης απορια. Ειναι γεγονος πως παιρνοντας μεταπτυχιακο απο ETH/EPFL κλπ θα εχεις ενα πολυ δυνατο χαρτι να δουλεψεις ως εργαζομενος σε μια εταιρεια π.χ.(ή να κανεις κατι δικο σου). Απο τη στιγμη που δεν θα κανεις κατι ακαδημαικο-ερευνητικο, αυτο που σε βαθος χρονου μισθολογικα θα σε εξελιξει, δεν ειναι το MBA ;
Ή ειναι και αυτο στο προγραμμα για μελλοντικα;
 

vagosx

Well-Known Member
Εγώ είμαι τε παλιά δίδακτρα
Τυχεροί είστε Cvial. Πάντως νομίζω ότι και οι Εγγλέζοι έχουν αρχίσει να αντιλαμβάνονται ότι μπορεί να τους γυρίσουν μπούμερανγκ τα τόσο υψηλά δίδακτρα που ουσιαστικά απευθύνονται μόνο σε πλούσιους ανατολίτες και πιστεύω ότι σύντομα για τους Ευρωπαίους πέρα από τις εκπτώσεις που ανέφερα θα αλλάξουν πολιτική.
Ήδη διάβασα ότι δίνουν άμεσα βίζα εργασιασ σε όποιον έχει τελειώσει πανεπιστήμιο μέσα στα top50 παγκοσμίως.
 

vagosx

Well-Known Member
@CVIAL Εχω την εξης απορια. Ειναι γεγονος πως παιρνοντας μεταπτυχιακο απο ETH/EPFL κλπ θα εχεις ενα πολυ δυνατο χαρτι να δουλεψεις ως εργαζομενος σε μια εταιρεια π.χ.(ή να κανεις κατι δικο σου). Απο τη στιγμη που δεν θα κανεις κατι ακαδημαικο-ερευνητικο, αυτο που σε βαθος χρονου μισθολογικα θα σε εξελιξει, δεν ειναι το MBA ;
Ή ειναι και αυτο στο προγραμμα για μελλοντικα;
Εννοείται Κώστα, το MBA κατά τη γνώμη μου είναι εκ των ων ουκ ανευ, απλά αυτό το σκεφτόμαστε σε κάθε περίπτωση μόνο για USA.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chris34

Active Member
Φίλε axa εφόσον σε έχει ρίξει τόσο ψυχολογικά και έχεις κλειστεί στο σπίτι καιρό και όπως λες έχεις και άσχημες σκέψεις η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις είναι να επισκεφθείς έναν καλό ψυχολόγο. Δεν είναι καθόλου κακό αυτό και θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να δεις τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση.
Το μαλλί σου είναι σε πολύ καλή κατάσταση και από την ηλικία που είσαι ανάλογα την κληρονομικότητα μπορεί να έχεις τριχόπτωση και κάποια αραίωση.
Οι περισσότεροι από έμας στα 25 μας θα θέλαμε να έχουμε το μαλλί σου. Δεν το είχαμε.
Δούλεψε το με κάποιον ψυχολόγο το θέμα και όλες οι θεραπείες είναι διαθέσιμες για εσένα ώστε να ανακόψεις την τριχόπτωση.
Η ηλικία σου είναι για να είσαι έξω και να χαίρεσαι τη ζωή όχι για να είσαι στα όρια κατάθλιψης. Έχεις φοβερό μαλλί
 

Anna_

Member
σκεφτομαι πολυ καιρο να σας γράψω γιατι κανετε φοβερή δουλειά εδω πέρα. Ισως επρεπε να το είχα κανει πριν την πρωτη μμ.
θα αρχίσω λοιπόν την ιστορια μου:
ειμαι 25. με πολυ μαλλι απο πάντα μακρί κτλπ .. ποτέ δεν είχα παρατηρήσει τριχόπτωση κτλπ τιποτα ανησυχητικό και το μαλλι πυκνό .. εκ γενεττής λοιπον είχα στην δεξιά πλευρα του χερλαιν μια μικρη εσοχή .. οχι ακριβως στον κροταφο .. τελος παντων ..τι με έπειασε με ανασφάλειες και μαλακίες λεω πάω να το γεμίσω ... αφου γίνεται σκέφτηκα!
τον Αυγουστο παω στην κλινική (δεν ξερω αν πρεπει να την πώ) μου κανουν μια μικρομεταμοσχευση ουλης οπως είπαν περιπου 600γρ αν θυμαμαι καλα... 15 μέρες μετά αρχιζει φουλ τριχόπτωση ακραια! λες και εφευγε όλο το μαλλί οχι τα μεταμοσχευμενα κυριως απο την πίσω πλευρά αλλα και απο παντου .. αυτο κράτησε σε τόσο εντονο βαθμό κανα τρίμηνο.. θυμαμαι μετρουσα τριχες 100 150 200 την ημερα σοκ πότε δεν ειχε ξαναγίνει αυτο.... παρόλα αυτα δεν εβλεπα καμία διαφορά στην οψή και ελεγα μαλλον ειναι φυσιολογικό και ετσι παει.. δεν έπαιρνα τιποτα μονο κατι βιταμίνες της σολγκαρ.. μετα το τρίμηνο καπως σαν να έπεσε ολο αυτο και τοτε ειχα σταματήσει να μετρώ τρίχες κτλπ ... οπως περνούσε ο καιρός λοιπόν το μαλλι σαν να αλλαζε σε ελαστικότητα υφή κτλπ αλλα οκ... 6 μηνες μετα 17 γεναρη παρατηρώ οτι το μαλλί ειναι χαλια καμια σχεση με πριν την μμ η φράντζα δεν γινόταν.. ηταν σαν καμμένο τοτε ξηρό και πιο αραιό σαν να ηταν περούκα δεν μπορουσα να κάνω τίποτα και για καποιο λόγο δεν μακραινε πλέον με τον ίδιο ρυθμό (η οψη ηταν σαν να μην αιματώνεται η τρίχα ας πουμε και καλα) . εκει φρίκαρα κλείστηκα στο σπίτι και μεχρι σήμερα δεν εχω ξαναβγεί .. η δουλειά μου εχει να κάνει πολύ με την εμφάνιση κτλπ.. και κλάταρα! τοτε ειπα ας δώσω λιγο χρονο να ηρεμήσω κ εγω κ το μαλλί ... μπορει να ειναι απο στρες άγχος κτλπ.. μεσα σε αυτο το διάστημα απο φεβρουαριο εως τωρα πηγα σε μια δερματολόγο που μου ειπε παρε κατι αμπούλες της βισι (και καλα φυτική μινοξιδιλη) ενα σαμπουαν το epicrin και κατι κάψουλες τις may rey .. τα εκανα αυτα κανα μήνα .. μεχρι τοτε εβλεπα μια τριχοπτωση τύπου 40 50 τριχες ας πουμε.. μετα απο αυτες τις αμπουλες της βισί ειχα την εντύπωση οτι η τριχόπτωση αυξηθηκε πολυ ετσι και το σταμάτησα...
μετα λοιπόν πήγα στην κλινική του αναστασακη μου καναν τριχοσκόπηση μου βρίσαν λιγο την άλλη κλινική .. (τοτε εχανα καμια 50αρα τριχες νομιζω την μερα) μου ειπαν ειναι φυσιολογικό αυτο και επιπλεον σε όλους τα μαλλιά αλλάζουν υφή και οτι μετα την μμ μπορεί να βγήκε η α.α αλλα και παλι μου λένε μην παρεις μινοξ και φιναστ γιατι είμαι μικρός και μου δώσαν κατι φυτικά χάπια dht blocker .. τα πήρα και αυτα λίγο ... μετα μου φάνηκαν μούφα και τα σταμάτησα. με επιασε κριση κατθληψη ολα μαζι μεχρι και σημερα στα αληθεια δεν ξέρω τι να κάνω και ποιός τελικα μπορεί να με βοηθείσει .. ξανα πήγα πριν ενα μήνα στην κλινική που έκανα την μμ και μου δώσαν τζελ φιναστερ και μινοξ .. κανω μινοξ κανα μήνα τωρα καθημερινά .. τα μαλλιά μου όμωε εχουν χαθεί δεν υπαρχει πυκνοτητα ουτε ογκος το αποτελεσμα της fue ειναι κατι λιγες κατσαρες τριχες μπροστα που περιμενω να μακρίνουν για να μην ειναι τοσο χαλια (παλι καλα τα τριχοθυλάκια ειναι μονα) εχουν πέσει ολα τα γυρω μαλλια .. και το πιο ακραίο ειναι οτι πίσω στην δότρια εχουν πέσει παρα πολλες τρίχες ! δεν ξερω τι να κάνω λεω να αρχίσω μονος μου και φιναστεριδι δεν ξερω θελω την βοηθεια σας . τι μπορώ να κάνω? εφτασα σε σημείο να σκεφτομαι ακραία πραγματα

ευχαριστω!
Προφανώς ο γιατρός που σου έκανε την μεταμόσχευση μαλλιών ήταν ένας άσχετος παπαρας κ σου προκάλεσε shock loss στα μαλλιά σου, βιώσα κ εγώ την ίδια φρίκη μετά από θεραπεία που έκανα σε κλινική φρίκης.
 
Μπλουζα