''Πηγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος'' θελω βοήθεια!!!!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μεταξύ Ελλάδας και Ευρώπης τι θα επέλεγες για 1ο πτυχίο;

Εξαρτάται από το πτυχίο και τι θες να κάνεις μετά. Βέβαια από την στιγμή που πλέον η Αγγλία έχει γίνει πανάκριβη δεν έχεις και πολλές επιλογές.
 

vagosx

Well-Known Member
Πρεπει να αναφερεις και αντικειμενο-πανεπιστημιο-χωρα :D
Εννοείται σε Πανεπιστήμιο που θα είναι στα top50 η κοντά στην 50δα στην QS κατάταξη. Υπάρχουν και εκτός Αγγλίας μερικά Ολλανδικά, μερικά Γερμανικά και το ETH και το EPFL στην Ελβετία.
 

Kostas97

Well-Known Member
Κοστος ζωης Ελβετιας = απαγορευτικο.
Μονο με καποια υποτροφια.

Εχω φιλη που πηγε καλοκαιρινο scholarship EPFL. Σπουδες που αναφερεις(δικτυα αντικειμενο).
Τσεκαρε και πολυτεχνειο Μοναχου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα Ολλανδικά άστα έξω γιατί στην πλειοψηφία πρέπει να ξέρεις Ολλανδικά (που είναι μια άχρηστη γλώσσα). Μόνο σε μαστερ αξίζουν γιατί έχουν Αγγλικά section. To ΕΤΗ είναι στα Γερμανικά και το EPFL στα Γαλλικά (κορυφαία και τα δύο). Προσωπικά (όπως και έχω κάνει) θα επέλεγα Πανεπιστήμιο στα Αγγλικά και όχι σε άλλη γλώσσα εκτός και αν έχεις κάποια εξοικείωση από μικρός σε αυτές τις γλώσσες. Ξέρω πολύ καλά το EPFL και καθηγητές εκεί. Είναι από τα κορυφαία για σπουδές Ηλεκτρολόγου. Ο μικρός μου γιός είναι δίγλωσσος (Γαλλικά/Ελληνικά) και ήταν μια από τις επιλογές. Απλά όταν η Αγγλία ήταν στην Ευρώπη ήταν no brainer. Αλλά και τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι πολύ καλά αν είσαι καλός μαθητής και σκέφτεσαι για ένα γερό μεταπτυχιακό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
CVIAL εσυ συνεχισες μεταπτυχιακο σε αντικειμενο της βασικης σχολης, ή σε οικονομικα ;
 

vagosx

Well-Known Member
Τα Ολλανδικά άστα έξω γιατί στην πλειοψηφία πρέπει να ξέρεις Ολλανδικά (που είναι μια άχρηστη γλώσσα). Μόνο σε μαστερ αξίζουν γιατί έχουν Αγγλικά section. To ΕΤΗ είναι στα Γερμανικά και το EPFL στα Γαλλικά (κορυφαία και τα δύο). Προσωπικά (όπως και έχω κάνει) θα επέλεγα Πανεπιστήμιο στα Αγγλικά και όχι σε άλλη γλώσσα εκτός και αν έχεις κάποια εξοικείωση από μικρός σε αυτές τις γλώσσες. Ξέρω πολύ καλά το EPFL και καθηγητές εκεί. Είναι από τα κορυφαία για σπουδές Ηλεκτρολόγου. Ο μικρός μου γιός είναι δίγλωσσος (Γαλλικά/Ελληνικά) και ήταν μια από τις επιλογές. Απλά όταν η Αγγλία ήταν Ευρώπη ήταν no brainer. Αλλά και τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι πολύ καλά αν είσαι καλός μαθητής και στέφτεσαι για ένα γερό μεταπτυχιακό.
Cvial θα επελεγες 5 έτη σε ΕΜΠ η 3 χρόνια bachelor στο Αϊντχόβεν (Νο 54 παγκοσμίως στους Ηλεκτρολόγους και αγγλόφωνο) και καπάκι 2ετες μάστερ πάλι σε Ηλεκτρολογουσ για να εχεισ και την ισοδυναμία σε Delft η EPFL η στο ETH που είναι όλα αγγλόφωνα στα μάστερ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για ηλεκτρολόγους, αν είχα τα χρήματα, το δεύτερο λόγω του Μάστερ σε Delft/EPFL/ETH. Αυτό εξάλλου σκοπεύω να κάνω με τον μικρό μου γιο αλλά τα πρώτα 3 χρόνια Αγγλία.
 

Kostas97

Well-Known Member
Υπαρχει συγκεκριμενος τελικος στοχος μετα τα πτυχια-μεταπτυχιακα;

Κατι μου λεει οτι μετα τα 5 χρονια ΕΜΠ/ Ελλαδα ο ενδιαφερομενος αν δεν επιθυμει ακαδημαικη καριερα, θα βρει μια δουλεια με αρκετα καλα εσοδα και δεν θα ασχοληθει με μαστερ συντομα.
Εκτος και αν το μαστερ αφορα MBA και οι στοχοι ειναι διαφορετικοι.

Επισης @vagosx εχεις προσδιορισει τα πανεπιστημια χωρις να ξερεις αν θα διαθετουν το αντικειμενο του Μαστερ που θα θελετε εσεις. Τελος βασικο εμποδια στα σχεδια ειναι οι πανελληνιες, που για να μπεις ΕΜΠ περαν του να εισαι καλος, θελεις και τυχη. Μπορει η μια φορα πανελληνιες να μη φτασει..
Αν θελεις τη γνωμη μου για Ελλαδα, μη σε απασχολει τοσο αν θα ειναι ΑΠΘ/ΕΜΠ/ΠΑΤΡΑ. Απο τη στιγμη που εισαι καλος και αξιζεις, απο ολα θα προχωρησεις.
Υ.Γ.: Αν το διαβασμα για πανελληνιες και εισοδο στο ΕΜΠ(αποκλειστικα), σαμποταρει την πιθανη προσπαθεια για Αιντχοβεν, καλυτερα μη μπειτε καν στη διαδικασια των πανελληνιων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Για ηλεκτρολόγους, αν είχα τα χρήματα, το δεύτερο λόγω του Μάστερ σε Delft/EPFL/ETH. Αυτό εξάλλου σκοπεύω να κάνω με τον μικρό μου γιο αλλά τα πρώτα 3 χρόνια Αγγλία.
Στην Αγγλία πάντως Cvial έχει ξεφύγει το κόστος Imperial, Oxford και Cambridge μόνο τα δίδακτρα είναι 40.000 ευρώ το χρόνο.
 

vagosx

Well-Known Member
Υπαρχει συγκεκριμενος τελικος στοχος μετα τα πτυχια-μεταπτυχιακα;

Κατι μου λεει οτι μετα τα 5 χρονια ΕΜΠ/ Ελλαδα ο ενδιαφερομενος αν δεν επιθυμει ακαδημαικη καριερα, θα βρει μια δουλεια με αρκετα καλα εσοδα και δεν θα ασχοληθει με μαστερ συντομα.
Εκτος και αν το μαστερ αφορα MBA και οι στοχοι ειναι διαφορετικοι.

Επισης @vagosx εχεις προσδιορισει τα πανεπιστημια χωρις να ξερεις αν θα διαθετουν το αντικειμενο του Μαστερ που θα θελετε εσεις. Τελος βασικο εμποδια στα σχεδια ειναι οι πανελληνιες, που για να μπεις ΕΜΠ περαν του να εισαι καλος, θελεις και τυχη. Μπορει η μια φορα πανελληνιες να μη φτασει..
Αν θελεις τη γνωμη μου για Ελλαδα, μη σε απασχολει τοσο αν θα ειναι ΑΠΘ/ΕΜΠ/ΠΑΤΡΑ. Απο τη στιγμη που εισαι καλος και αξιζεις, απο ολα θα προχωρησεις.
Κώστα κατά τη γνώμη μου τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δυστυχώς υπολείπονται σημαντικά των μεγάλων πανεπιστημίων του εξωτερικού.
Είναι αρκετα καλά σε θεωρητικό επίπεδο αλλά σε πρακτικό επίπεδο είναι στα όρια του μηδενος.
Είναι σαν να θέλεις να μάθεις κολύμπι και 5 χρόνια να σε έχουν ξεσκίσει στη θεωρία τι κανείς σε κάθε περίπτωση και σε κάθε στυλ, αλλά να μην έχεις βουτήξει μια φορά στην πισίνα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Κώστα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δυστυχώς υπολείπονται σημαντικά των μεγάλων πανεπιστημίων του εξωτερικού.
Είναι αρκετα καλά σε θεωρητικό επίπεδο αλλά σε πρακτικό επίπεδο είναι στα όρια του μηδενος.
Είναι σαν να θέλεις να μάθεις κολύμπι και 5 χρόνια να σε έχουν ξεσκίσει στη θεωρία τι κανείς σε κάθε περίπτωση και σε κάθε στυλ, αλλά να μην έχει βουτήξει μια φορά στην πισίνα.
Συμφωνω απολυτα. Αν γυρναγα τον χρονο πισω, δε θα εμπαινα ποτε σε διαδικασια πανελληνιων. Εκεινη τη χρονια ακομα τη θυμαμαι ως εφιαλτη.

Υ.Γ.: Ενα ακομα "καλο" των ελληνικων πανεπιστημιων ειναι οτι αν πεσεις στον προβληματικο καθηγητη μπορεις να τραβιεσαι καιρο... πολυ καιρο!!!!
 

dlazaros

Well-Known Member
Συμφωνω απολυτα. Αν γυρναγα τον χρονο πισω, δε θα εμπαινα ποτε σε διαδικασια πανελληνιων. Εκεινη τη χρονια ακομα τη θυμαμαι ως εφιαλτη.

Υ.Γ.: Ενα ακομα "καλο" των ελληνικων πανεπιστημιων ειναι οτι αν πεσεις στον προβληματικο καθηγητη μπορεις να τραβιεσαι καιρο... πολυ καιρο!!!!
Αύριο ξυπνάω για να συνοδεύσω την μικρή μου στις πανελλήνιες. Δεν την φοβάμαι, δεν αντιμετωπίζει πίεση απο τους γονείς τις, ξέρει και τι θέλει, είναι καλή μαθήτρια οπότε όλα καλά, ψυχραιμία θέλει και καθαρό μυαλό. Και εκείνη θέλει να φύγει εξωτερικό στο μέλλον σε αγγλόφωνο πρόγραμμα οπότε μάλλον μεταπτυχιακό (εγκληματολογία..).
 

vagosx

Well-Known Member
Αύριο ξυπνάω για να συνοδεύσω την μικρή μου στις πανελλήνιες. Δεν την φοβάμαι, δεν αντιμετωπίζει πίεση απο τους γονείς τις, ξέρει και τι θέλει, είναι καλή μαθήτρια οπότε όλα καλά, ψυχραιμία θέλει και καθαρό μυαλό. Και εκείνη θέλει να φύγει εξωτερικό στο μέλλον σε αγγλόφωνο πρόγραμμα οπότε μάλλον μεταπτυχιακό (εγκληματολογία..).
Καλή επιτυχια
 
Μπλουζα