Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων

Capri

Member
Δηλαδή μπορούμε!Τέλεια!kapa...αυτό ότι είναι να σου κάνει,δηλαδή αν έχει αποτέλεσμα ή όχι φαίνεται άμεσα ή τραβάς τα βυζιά σου κανά τρίμηνο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
βλεπεις επανεκφυση η αλαγη στην τριχοπτωση?

Ευτηχώς το shedding σταμάτησε. Η τριχόπτωση μειώθηκε αρκετά μπορώ να πω, σήμερα πχ έχω λουστεί 3 φορές, σε κάθε φορά πάνω από 15 τρίχες στον νηπτήρα δεν ήταν. Σε αντίθεση με την προηγούμενη εβδομάδα που γινόταν ΧΑΜΟΣ.

Επίσης να πω πως δεν τίθετε θέμα λάθους στον αριθμό. διότι έκλεινα με τάπα τον νηπτήρα και λουζόμουν και μετά όταν το άνοιγα οι τρίχες διασκορπίζονταν αριστερά και δεξιά και δεν κόλαγαν όλες μαζί, και πολύ χρήσιμο στο μέτρημα και αξιόπιστο. 2 σε 1. Μάλλον εχω γίνει λίγο psycho :p

Από regrowth τώρα, αν και δεν θα ήθελα να αναφερθώ γιατί πιστεύω ότι παραείναι νωρίς, και χωρίς να θέλω να δείνω ψεύτικες ελπίδες... μου φαίνετε κάτι ψιλογίνετε στους κροτάφους. Δεν είμαι πολύ σίγουρος όμως... αν είναι η διαφορά είναι μικρή.

Στο vertex και μισό-πίσω midscalp που βάζω επίσης, δεν έχω δει κάτι προς το παρόν. Έβγαλα του κόσμου της φωτογραφίες με 1000 διαφορετικούς φωτισμούς, όπως είχα κάνει και πριν ξεκινήσω vpa, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά.
 

lab_rat

Member
Fenimore είπε:
Επίσης να πω πως δεν τίθετε θέμα λάθους στον αριθμό. διότι έκλεινα με τάπα τον νηπτήρα και λουζόμουν και μετά όταν το άνοιγα οι τρίχες διασκορπίζονταν αριστερά και δεξιά και δεν κόλαγαν όλες μαζί, και πολύ χρήσιμο στο μέτρημα και αξιόπιστο. 2 σε 1. Μάλλον εχω γίνει λίγο psycho :p

Εγω παντα αυτο εκανα!!:angel:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Capri είπε:
Δηλαδή μπορούμε!Τέλεια!kapa...αυτό ότι είναι να σου κάνει,δηλαδή αν έχει αποτέλεσμα ή όχι φαίνεται άμεσα ή τραβάς τα βυζιά σου κανά τρίμηνο?

απο οτι φαινεται αυτο το φαρμακο οτι εχει να κανει το κανει τις πρωτες μερες (επανεκφυση και τριχοπτωση) αλλα θα υπαρξουν και εξαιρεσεις
 

Capri

Member
Ρε συ kapa,έχω κουφαθεί που σου δουλεύει χωρίς αυτή τη μαλακία που τη λέτε "όχημα".Το να μη λαδώνει είναι μεγάλο θέμα.Ειδικά για μένα που έχω μακρύ μαλλί.Σκέφτομαι να δοκιμάσω τη δική σου πατέντα και βλέπουμε...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Capri είπε:
Ρε συ kapa,έχω κουφαθεί που σου δουλεύει χωρίς αυτή τη μαλακία που τη λέτε "όχημα".Το να μη λαδώνει είναι μεγάλο θέμα.Ειδικά για μένα που έχω μακρύ μαλλί.Σκέφτομαι να δοκιμάσω τη δική σου πατέντα και βλέπουμε...

εχω φτασει σε σημειο να μην αντεχω καθολου την λαδιλα πλεον,ουτε το παραμικρο.
θα χρειαστεις πολλα ml,φανταζομαι θα εχεις τριχοπτωση σε ολο το κεφαλι και οχι μονο σε κλιμακα nw που εχουμε εμεις
 

Capri

Member
kapa αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί με την ποσότητα και καλά που το ανέφερες.Αλλά πόσο είναι ασφαλές ας πούμε να βαζω?Θεωρητικά και βάσει "προσωπικών" πειραμάτων πάντα μιλώντας εννοείται!!!Την τριχόπτωση να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να τη διαχωρίσω από πού ακριβώς προέρχεται.Πάντως έχω στη διάθεσή μου ένα γ@μημένο κωλόχαρτο που λέει ΑΑ!!!Να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν κι εγώ να το κάνω όπως εσείς,στην κορυφή δηλαδή που είναι και το σημείο που κάνει μπαμ αν έχεις πρόβλημα.Ποια είναι η γνώμη σου?
Υ.Γ.Ευχαριστώ για τη βοήθεια man...


Παρεπιπτόντως για να σε βοηθήσω να καταλάβεις δεν έχω ακόμα τουλάχιστον κάποιο έμφανες προβλημα,δηλαδη αν με δεις δεν καταλαβαίνεις κάτι,να πεις ότι εκεί πρέπει να εστιάσω.Γι΄ αυτό θέλω να γίνω ποντικαράς!!!τώρα που προλαβαίνω ακόμα!!!!!
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο ρε kapa:Αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου είναι να αντικαταστήσω τα αντισυλληπτικά που παίρνω τώρα εδώ και 2 χρόνια με το vpa ως καλό τοπικό ώστε να μη γίνει της καριολίας με τη διακοπή των ορμονών.Πιστεύεις μπορεί να παίξει αυτό το σενάριο ή θα τον πιω όπως και να'χει?Σκεφτόμουν ή το vpa ή zyrtec τοπικό που πασαλείβεται ο kos1987...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Capri είπε:
kapa αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί με την ποσότητα και καλά που το ανέφερες.Αλλά πόσο είναι ασφαλές ας πούμε να βαζω?Θεωρητικά και βάσει "προσωπικών" πειραμάτων πάντα μιλώντας εννοείται!!!Την τριχόπτωση να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να τη διαχωρίσω από πού ακριβώς προέρχεται.Πάντως έχω στη διάθεσή μου ένα γ@μημένο κωλόχαρτο που λέει ΑΑ!!!Να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν κι εγώ να το κάνω όπως εσείς,στην κορυφή δηλαδή που είναι και το σημείο που κάνει μπαμ αν έχεις πρόβλημα.Ποια είναι η γνώμη σου?
Υ.Γ.Ευχαριστώ για τη βοήθεια man...


Παρεπιπτόντως για να σε βοηθήσω να καταλάβεις δεν έχω ακόμα τουλάχιστον κάποιο έμφανες προβλημα,δηλαδη αν με δεις δεν καταλαβαίνεις κάτι,να πεις ότι εκεί πρέπει να εστιάσω.Γι΄ αυτό θέλω να γίνω ποντικαράς!!!τώρα που προλαβαίνω ακόμα!!!!!
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο ρε kapa:Αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου είναι να αντικαταστήσω τα αντισυλληπτικά που παίρνω τώρα εδώ και 2 χρόνια με το vpa ως καλό τοπικό ώστε να μη γίνει της καριολίας με τη διακοπή των ορμονών.Πιστεύεις μπορεί να παίξει αυτό το σενάριο ή θα τον πιω όπως και να'χει?Σκεφτόμουν ή το vpa ή zyrtec τοπικό που πασαλείβεται ο kos1987...


καλο θα ηταν να δοκιμασεις σε περιεκτικοτητα 6% 40ml depakine,50ml οινοπνευμα,30ml απιονισμενο νερο.
θα χρειαστει να κανεις αιματολογικες εξετασεις πριν την θεραπεια και κατα την διαρκεια,αυτο το φαρμακο εχει ενα θεμα με τα αιμοπεταλια σαν παρενεργεια.
μεγιστο 2 ml μια εφαρμογη την ημερα.
το χρησιμοποιουσε και η κοπελα μου για 20 μερες στους κροταφους, δεν εχει κανενα μεγαλο προβλημα απλα το ειχα προχειρο,δεν μπορω να πω πως ειδε αποτελεσματα,τουλαχιστον οχι ορατα λογο μηκος μαλλιου.
τωρα ξεκινησε αντισυλληπτικα οχι για το μαλλι αλλα απο οτι φαινεται το ενα προβλημα φερνει το αλλο
 

Capri

Member
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά!!!
Ρε συ kapa είσαι νυχτοπούλι εσύ!!!Γιατί μόνο 6% ρε αρχηγέ?Έλεγα να ξεκινήσω με 10% γιατί από ότι έχω καταλάβει κανένα από τα παιδιά δεν είδε κάτι με χαμηλές συγκεντρώσεις και όλοι σταδιακά το ανεβάσανε.
Τώρα όσον αφορά την πηκτικότητα του αίματος η καλύτερη εξέταση είναι να μετρήσεις το χρόνο προθρομβίνης(INR).Ο όγκος των αιμοπεταλίων σαν αριθμός δηλαδή δε λέει κάτι.Υποψιάζεσαι εσύ αλλάγές στην αιμορραγική διάθεση?Γιατί ας πούμε η γεύση αίματος που είχε αναφέρει ο Feni κάποια φάση θυμάμαι, μπορεί να είναι μια ουλίτιδα που επιδεινώθηκε,δεν είναι απαραίτητο να συνδέεται με το vpa.
Όσον αφορά την κοπέλα σου,έχει τριχόπτωση και έβαλε vpa?Για αντισυλληπτικά αν έχεις απορίες,μη διστάσεις να ρωτήσεις,έχω εξειδικευτεί!!!Αν καπνίζει,μαχαίρι κόψιμο το τσιγάρο!!!
Thanks kapa...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Capri είπε:
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά!!!
Ρε συ kapa είσαι νυχτοπούλι εσύ!!!Γιατί μόνο 6% ρε αρχηγέ?Έλεγα να ξεκινήσω με 10% γιατί από ότι έχω καταλάβει κανένα από τα παιδιά δεν είδε κάτι με χαμηλές συγκεντρώσεις και όλοι σταδιακά το ανεβάσανε.
Τώρα όσον αφορά την πηκτικότητα του αίματος η καλύτερη εξέταση είναι να μετρήσεις το χρόνο προθρομβίνης(INR).Ο όγκος των αιμοπεταλίων σαν αριθμός δηλαδή δε λέει κάτι.Υποψιάζεσαι εσύ αλλάγές στην αιμορραγική διάθεση?Γιατί ας πούμε η γεύση αίματος που είχε αναφέρει ο Feni κάποια φάση θυμάμαι, μπορεί να είναι μια ουλίτιδα που επιδεινώθηκε,δεν είναι απαραίτητο να συνδέεται με το vpa.
Όσον αφορά την κοπέλα σου,έχει τριχόπτωση και έβαλε vpa?Για αντισυλληπτικά αν έχεις απορίες,μη διστάσεις να ρωτήσεις,έχω εξειδικευτεί!!!Αν καπνίζει,μαχαίρι κόψιμο το τσιγάρο!!!
Thanks kapa...
μικρη περιεκτικοτητα στην αρχη για να δεις αν σου κανει παρενεργειες.
εχει αρκετη τριχοπτωση ισως 100 την ημερα χωρις εμφανη αραιωση, ξεκινησε να χανει οταν εκανε κυστη στις ωοθηκες.σε επανεκφυση δεν την βοηθησε το vpa στους κροταφους
 

xk

Active Member
μπορουμε να πουμε μπακαλιστικα οτι αυτη η ηρεμια που νιωθετε στο κεφαλι μολις βαζετε vpa....μηπως λεω μηπως παρενοχλει την dht τοπικα?την απομακρυνει απο τους θυλακες/δημιουργει καποιο στρωμα προστασιας??καπως ετσι το φανταζομαι να δουλευει αν οντως δουλευειν αυτη η ηρεμια που λετε μου ακουγεται καλα στ αυτια μου γιατι προσωπικα οταν καταστρεφοντουσαν μαζικα οι θυλακες μου ειχα πονεκεφαλους/πονους στις ριζες των μαλλιων και ιστοριες προφανως η dht οργιαζε τοτε στο κεφαλι.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
xk είπε:
μπορουμε να πουμε μπακαλιστικα οτι αυτη η ηρεμια που νιωθετε στο κεφαλι μολις βαζετε vpa....μηπως λεω μηπως παρενοχλει την dht τοπικα?την απομακρυνει απο τους θυλακες/δημιουργει καποιο στρωμα προστασιας??καπως ετσι το φανταζομαι να δουλευει αν οντως δουλευειν αυτη η ηρεμια που λετε μου ακουγεται καλα στ αυτια μου γιατι προσωπικα οταν καταστρεφοντουσαν μαζικα οι θυλακες μου ειχα πονεκεφαλους/πονους στις ριζες των μαλλιων και ιστοριες προφανως η dht οργιαζε τοτε στο κεφαλι.....

απο αυτά που πόσταρε και ο κώστας αυτό που κάνει το vpa είναι να καθιστά άχρηστη την καταστροφική δουλειά που κάνει η dht στους θύλακες και ειδικότερα στα τριχικά βλαστοκύτταρα δεν είναι dht Ιnhibitor αν και κάπου είχα διαβάσει είναι αντιαδρογόνο αλλά πολύ Light...

κάπου το είχα ξαναφέρει , το vpa δρα και στον εγκέφαλο ως mood stabilizer... αυτή του η ιδιότητα είναι που σου προκαλεί την ηρεμία..

Πολλοί παράγοντες που περιγράφονται ως «σταθεροποιητών της διάθεσης» επίσης κατηγοριοποιούνται ως αντιεπιληπτικά . Ο όρος "αντισπασμωδικές σταθεροποιητικά της διάθεσης" χρησιμοποιείται μερικές φορές για να περιγράψει αυτά ως τάξη. [ 3 ] Παρόλο που αυτή η ομάδα ορίζεται επίσης από την επίδραση αντί μηχανισμό, υπάρχει τουλάχιστον μια προκαταρκτική κατανόηση του μηχανισμού των περισσότερων αντισπασμωδικών χρησιμοποιούνται στην θεραπεία των διαταραχών της διάθεσης.

θα μπορούσε δηλαδή το vpa (απο του στόματος πάντα) να χορηγείται σε άτομα με διπολική διαταραχή για να περιορίσει τις συναισθηματικές τους εξάρσεις ... wackoo :jumping: όπως ας πούμε το λίθιο....

και η ηρεμία αυτή σε μένα δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω ως νύστα ... και δεν συμβαίνει πάντα ... απλά αν είσαι λίγο στην τσίτα συναισθηματικά ρίξε λίγο vpa στου κεφάλ και περίμενε.. :angel:
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Εγώ δεν έχω νιώσει αυτήν την "ηρεμία" που λέτε... ίσα ίσα κι όλας τον τελευταίο καιρό, κάτι φορές δεν μιλιέμαι με τίποτα. :madd:
 

nekon

Member
εχω μπροστα μου ετοιμο vpa 10% φτιαγμενο με κανονικο νερο(πειραζει?)και με σκοπο να συνεχισω την spiro 1,5 %.εγκρινετε?υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?περιμενω εναγωνιως μη με κλασετε.
 

kos1987

New Member
Fenimore είπε:
Εγώ δεν έχω νιώσει αυτήν την "ηρεμία" που λέτε... ίσα ίσα κι όλας τον τελευταίο καιρό, κάτι φορές δεν μιλιέμαι με τίποτα. :madd:
Αυξησε τη δοση ή παρε γραψαρχιδινη για τα Σαμαρικα χαρατσια...


nekonat είπε:
εχω μπροστα μου ετοιμο vpa 10% φτιαγμενο με κανονικο νερο(πειραζει?)και με σκοπο να συνεχισω την spiro 1,5 %.εγκρινετε?υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?περιμενω εναγωνιως μη με κλασετε.
Μαλλον οχι. Τι τη θες?Αν νομιζεις οτι βοηθαει προχωρα
 

nekon

Member
ευχαριστω για την αμεση απαντηση κωστα.θα με καλυψει δλδ το vpa και σαν blocker?η θα πρεπει να βρω κατι αλλο.τη φινα δυσκολευομαι να την αποφασισω.μινοξ να κοψω η να τη συνεχισω με το valproic?η γνωμη μου για σπιρο ειναι οτι δεν ειναι κατι τρομερο,αλλα με βοηθαει αρκετα με τα τσουξιματα και τις ξηροδερμιες της pg απο τη μινοξ
 

kos1987

New Member
Το vpa δεν ειναι blocker.Θα ελεγα να μην κοψεις τη μινοξ.ΑΑΑ και κατι αλλο.Εαν χρησιμοποιεις σπιρο με γλυκερινη και στα καπακια μινοξ τοτε μειωνεις κατα πολυ την απορροφηση της μινοξ.Η σπιρο ουσιαστικα δεν κανει τπτα σαν blocker.Στο σωληνακι στην καλυτερη περιπτωση μπλοκαρε το 70 % των ανδρ. υποδοχεων.Πρακτικα σημαινει τπτα σε πραγματικες συνθηκες.Τωρα εαν καποιος αρχισει να την καταπινει τοτε αλλαζει η ιστορια...
 

3746741

Member
kos1987 είπε:
Το vpa δεν ειναι blocker.Θα ελεγα να μην κοψεις τη μινοξ.ΑΑΑ και κατι αλλο.Εαν χρησιμοποιεις σπιρο με γλυκερινη και στα καπακια μινοξ τοτε μειωνεις κατα πολυ την απορροφηση της μινοξ.Η σπιρο ουσιαστικα δεν κανει τπτα σαν blocker.Στο σωληνακι στην καλυτερη περιπτωση μπλοκαρε το 70 % των ανδρ. υποδοχεων.Πρακτικα σημαινει τπτα σε πραγματικες συνθηκες.Τωρα εαν καποιος αρχισει να την καταπινει τοτε αλλαζει η ιστορια...

η σπιρο δεν κανει τιποτα σαν blocker.

ρε παιδια λαθος εχω καταλαβει??η σπιρο blocker δεν ειναι??
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
3746741 είπε:
kos1987 είπε:
Το vpa δεν ειναι blocker.Θα ελεγα να μην κοψεις τη μινοξ.ΑΑΑ και κατι αλλο.Εαν χρησιμοποιεις σπιρο με γλυκερινη και στα καπακια μινοξ τοτε μειωνεις κατα πολυ την απορροφηση της μινοξ.Η σπιρο ουσιαστικα δεν κανει τπτα σαν blocker.Στο σωληνακι στην καλυτερη περιπτωση μπλοκαρε το 70 % των ανδρ. υποδοχεων.Πρακτικα σημαινει τπτα σε πραγματικες συνθηκες.Τωρα εαν καποιος αρχισει να την καταπινει τοτε αλλαζει η ιστορια...

η σπιρο δεν κανει τιποτα σαν blocker.

ρε παιδια λαθος εχω καταλαβει??η σπιρο blocker δεν ειναι??

Ήταν κάποτε, τότε που ακόμα η καραφλοκοινότητα ψαχνόταν.. στην πορεία αποδείχθηκε πιο αδύναμο και από τον Σαμαρά για κυβέρνηση..
 
Μπλουζα