Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων

lab_rat

Member
Αναφερω και εγω αποτελεσματα μετα απο σχεδον 2 μηνες χρησης (οχι ιδιαιτερα επιμελους λογω διακοπων κλπ).
Η τριχοπτωση εχει μειωθει σε μεγαλο βαθμο. Δεν εχει σταματησει τελειως αλλα ειναι σε ελεγχομενη κατασταση. Αυτο το παρατηρησα κιολας απο την πρωτη βδομαδα χρησης και διατηρηθηκε. Πολυ σημαντικο για μενα αν αναλογιστει κανεις οτι το 80% των μαλλιων που χω χασει, τα εχω χασει τους καλοκαιρινους μηνες.
Το μπαμ που μου εκανε στο μαλλι οταν χρησιμοποιουσα και μινοχ μαζι δεν διατηρηθηκε. Λογικο ομως γιατι μετα σταματησα τη μινοχ οποτε περιμενα μια μικρη πτωση. Ωστοσο ειμαι ενα click καλυτερα αποτι με μινοχ-αιρολ καθως αυτο το σχημα ειχε αρχισει να χανει σε δυναμη και εβλεπα αργη αλλα σταθερη πτωση.
Το σημαντικοτερο... Καμια παρενεργια, παροτι βαζω μεγαλη ποσοτητα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
εγώ έχω να βάλω μια περίπου μια εβδομάδα και φαίνεται οτι υπάρχει μια ψιλοπτώση στην δυναμική των μαλλιών... απο εκεί και πέρα πιστέυω οτι γι αυτούς που θέλουν να σταματήσει η τριχόπτωση άμεσα.. είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί απο ΑΝΕΚΑΘΕΝ... μένει να δούμε ποια θα είναι η προσφορά του σε βάθος χρόνου και συνεχίζουμε ακάθεκτοι....
πάντως ρε μάγκες είχε μείνει στο μπουκαλάκι και έριξα 1μλ πριν μια ώρα... αυτό το αίσθημα ηρεμίας που σου δημιουργεί.... πραγματικά μου αρέσει δεν μπορώ να το περιγράψω είναι σαν να έχεις χαλαρή διάθεση chill out χωρίς να σου δημοιουργεί αίσθημα βαρεμάρας και προπαντώς είσαι ο εαυτός σου ( lol ) δηλαδή αν έχεις άγχος και στρες βάζεις λίγο vpa στο κεφάλι και σου φεύγει... χαχαχαχαχαχ λες να καταντήσουμε ζάκια ? πάντως μία εβδομάδα και δεν είχα σύνδρομο στέρησης ... :legal
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μετα απο διακοπη και αφου ειδα σε τι σημειο ειμαι (200 τριχες την ημερα) ξανα ξεκιναω depakine σε nw6.
σαν growth απετυχε αλλα θα το δοκιμασω και σαν blocker
 

mikipitri

Member
kapa πόσο καιρό χρησιμοποιείς vpa? μήπως είναι νωρίς για regrowth? (νομίζω ότι έχεις καλομάθει με μίνοξ-αιρολ :)... και σε καταλαβαίνω γιατί έτσι είμαι και εγώ, αλλά ίσως πρέπει να δείξεις λίγο υπομονή παραπάνω)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
kapa πόσο καιρό χρησιμοποιείς vpa? μήπως είναι νωρίς για regrowth? (νομίζω ότι έχεις καλομάθει με μίνοξ-αιρολ :)... και σε καταλαβαίνω γιατί έτσι είμαι και εγώ, αλλά ίσως πρέπει να δείξεις λίγο υπομονή παραπάνω)

το χρησιμοποιουσα 2 μηνες,ειναι υπερ αρκετο για να δειξει τι θα κανει σε επανεκφυση,δεν εχει να κανει με υπομονη,δεν ειναι φινα,ειναι ενα φαρμακο που δινει επανεκφυση σε 3-4 μερες (αν δωσει).σε αυτο το κομματι ατυχησα με το vpa.
και μειωνει και την τριχοπτωση σε 3-4 μερες (αν την μειωσει)
:angel:
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Διαβάζοντας διάφορα για το vpa, (και η αλήθεια είναι πως έχει φοβερά sides) έπεσα σε συσχετισμό του με τη....βαλεριάνα και ότι μάλιστα η ουσία 2-propylvaleric acid (vpa) είναι η συνθετική μορφή του valeric acid (βαλεριάνα)
Πριν φανεί αστείο, διαβάστε εδώ:

http://www.anti-agingfirewalls.com/2010/09/07/valproic-acid-the-phoenix-drug-arises-again/ Κυρίως την δεύτερη παράγραφο

και ένα μικρό κειμενάκι εδώ

http://altmed.creighton.edu/valerian/works.htm

Γενικά βρήκα και άλλες έρευνες που αναφέρουν πως η βαλεριάνα δρα όπως το vpa,(όσον αφορά την επιληψία βέβαια και γενικά τους λόγους για τους οποίους χρησιμοποιείται το vpa) με την διαφορά ότι δεν έχει τα ίδια sides.
Τώρα, αν έχει τις ίδιες ιδιότητες όσον αφορά το θέμα των μαλλιών και όλα όσα αναφέρει ο kos στην αρχή του νήματος, το αφήνω σε σας...
 

kos1987

New Member
Εχει παρατηρησει κανεις απωλεια μνημης οσο χρησιμοποιει το vpa?Με ρωταει ενας super sensitive Ολλανδος...
 

jeronymous

New Member
εγω αν και χρησιμοποιω vpa λιγο καιρο και δε μπορω να βγαλω ασφαλες συμπερασμα, να πω οτι για την ωρα, δεν εχω βγαλει κανενα side σε αντιθεση με τη μινοξ που ειχα χρησιμοποιησει πριν 2 χρονια για 6μηνες και μου ειχε βγαλει απο μαυρους κυκλους εως ταχυκαρδιες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Ουτε εγω θυμαμαι να ειχα κατι τετοιο μουχαχαχαχα:m02:

@x ναι αυτος το παρατηρησε, αλλα μιλαμε ο τυπος ειναι περιπτωση και το παραδεχεται και ο ιδιος.Ειπα να ρωτησω και σας μπας...
 

mikipitri

Member
kapa είπε:
το χρησιμοποιουσα 2 μηνες,ειναι υπερ αρκετο για να δειξει τι θα κανει σε επανεκφυση,δεν εχει να κανει με υπομονη,δεν ειναι φινα,ειναι ενα φαρμακο που δινει επανεκφυση σε 3-4 μερες (αν δωσει).σε αυτο το κομματι ατυχησα με το vpa.
και μειωνει και την τριχοπτωση σε 3-4 μερες (αν την μειωσει)
:angel:

πιθανόν και εγώ να είμαι σαν εσένα kapa γιατί εδώ και ένα μήνα που το χρησιμοποιώ δεν έχω παρατηρήσει ούτε μείωση τριχόπτωσης αλλά ούτε και επανέκφυση...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kos1987 είπε:
Εχει παρατηρησει κανεις απωλεια μνημης οσο χρησιμοποιει το vpa?Με ρωταει ενας super sensitive Ολλανδος...
καμια παρενεργεια γι αυτο και του δινω δευτερη ευκαιρια


mikipitri είπε:
πιθανόν και εγώ να είμαι σαν εσένα kapa γιατί εδώ και ένα μήνα που το χρησιμοποιώ δεν έχω παρατηρήσει ούτε μείωση τριχόπτωσης αλλά ούτε και επανέκφυση...
δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με την τριχοπτωση μου,σημερα δευτερη μερα ειναι πολυ μειωμενη,χθες εκανα δυο εφαρμογες σε nw6:guitarist
 

Capri

Member
Παιδιά τελικά από τη χρήση του vpa τι είδατε?
Σκέφτομαι να το ξεκινήσω κι εγώ για σταμάτημα τριχόπτωσης.Λέτε να κάνει δουλειά?
Επειδή πρώτη φορά θα φτιάξω διάλυμα μόνη μου και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με λαδίλες και τέτοια,επειδή έχω μακριά μαλλιά τι ποσοστό pg προτείνετε να βάλω για να έχει και ικανοποιητική απορρόφηση?Επίσης από sides δεν έχετε δει κάτι εκτός από το θέμα με τα αιμοπετάλια που δεν είναι σίγουρο???
 

MANKAR

Active Member
mikipitri είπε:
kapa είπε:
το χρησιμοποιουσα 2 μηνες,ειναι υπερ αρκετο για να δειξει τι θα κανει σε επανεκφυση,δεν εχει να κανει με υπομονη,δεν ειναι φινα,ειναι ενα φαρμακο που δινει επανεκφυση σε 3-4 μερες (αν δωσει).σε αυτο το κομματι ατυχησα με το vpa.
και μειωνει και την τριχοπτωση σε 3-4 μερες (αν την μειωσει)
:angel:

πιθανόν και εγώ να είμαι σαν εσένα kapa γιατί εδώ και ένα μήνα που το χρησιμοποιώ δεν έχω παρατηρήσει ούτε μείωση τριχόπτωσης αλλά ούτε και επανέκφυση...

αν ειναι να δεις κατι θα το δεις μετα τους 2-3 μηνες χρησης του !!!σε αλλους θελει λιγο διαστημα να δηξει κατι και σε αλλους θελει πολυ χρονο, μαλλον ανηκεις στην δευτερη κατηγορια!!
 

vag25

Well-Known Member
kos1987 είπε:
Ουτε εγω θυμαμαι να ειχα κατι τετοιο μουχαχαχαχα:m02:

@x ναι αυτος το παρατηρησε, αλλα μιλαμε ο τυπος ειναι περιπτωση και το παραδεχεται και ο ιδιος.Ειπα να ρωτησω και σας μπας...


Μηπως ειναι παρενεργειες απο αλλο...''vpa'' της Oλλανδιας?:21m:
 

somari

Active Member
Παίζει να έφταιγε ο τρόπος που το έβαζα και δεν είχα αποτελέσματα. Το γύριζα από ενεσούλα σε dropper και εκτός του ότι το ενιωσα πολύ πιο έντονα στο δέρμα μου, με έστειλε αδιάβαστο λέμε! Η ίδια ποσότητα (1μλ) και με έστειλε για ένα ωραίο δίωρο ύπνο,ουτε το ζιρτέκ έτσι.
 
Μπλουζα