Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

baybars

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

ίσως ακουστεί λίγο χαζό, αλλά, εφόσον η λιπαρότητα είναι "ύποπτη" για την τριχόπτωση, τότε, μήπως προιόντα όπως το Crinagen, Revivogen, τα οποία αφήνουν μια λιπαρότητα στο μαλλί, προκαλούν αυξημένη συγκέντρωση σμήγματος στο τριχωτό?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

heyya

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Αν δεν έχεις Α.Α τότε ίσως ισχύει. Αλλά από την άλλη και το jojoba στα λαδώνει οπότε... :chinscratch
 

mlks

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Το προβλημα ειναι γενετικο.Τελεια και παυλα.Ολα τα αλα απλως επιβαρυνουν την ηδη προκαθορισμενη εξελιξη.Παρα πολλα ατομα εχουν λιπαροτητα,αλλα δεν εχουν προβλημα,γιατι δεν εχουν προδιαθεση.υπαρχουν σαμπουαν που ελεγχουν την λιπαροτητα στη τριχα,αλλα οχι στο δερμα.
 

show_palmettos

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

και υπαρχουν και κρεμες που ελεγχουν τη λιπαροτητα στο δερμα!
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

ρε αμα ηταν το σμηγμα θα μας επεφταν απο 10 χρονων που παιζαμε μπαλα ιδρωναμε και μας κυνηγουσε η μανα μας για μπανιο.....
 

show_palmettos

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

εγω παντα ειχα δυνατα ωραια μαλλια...μεχρι τα εικοσι...εξεπεμπαν υγεια..απο τα εικοσι-εικοσι ενα τα πηρε η κατηφορα και μαζι με τριχοπτωση εμφανιστηκε και η κακη τους εικονα ηταν χαλια και πιστευω φταιει η dht και το σμηγμα....σ αλλους το σμηγμα μπορει να φταιει καθολου
 

panathas

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

ρε παιδια ποτε καταλαβαινεις οτι εχεις τριχοπτωση??
 

panathas

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

πχ κανεις μια θεραπεια και μετα τελειωνει το χρονικο διαστημα που πρεπει να την κανεις μετα πως καταλαβαινεις αν σταματησε??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

PANATHA είπε:
πχ κανεις μια θεραπεια και μετα τελειωνει το χρονικο διαστημα που πρεπει να την κανεις μετα πως καταλαβαινεις αν σταματησε??

Τις θεραπείες αυτές δεν πρέπει να τις σταματάς γιατί χάνεις και τα αποτελέσματα. Αυτό γίνετε γιατί ο οργανισμός δεν σταματά την παραγωγή της DHT. Αν διακόψεις μια θεραπεία, απ'ότι έχω ακούσει παρατηρήτε shedding, και αν είχες βγάλει νέες τρίχες θα πέσουν σε κάποιο διάστημα από την διακοπή της θεραπείας.
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Για μενα αυτο ειναι το βασικο προβλημα της τριχοπτωσης μου.Και δυστυχως δεν εχω βρει τροπο να το καταπολεμισω. :(
στους 12 μηνες του χρονου αντε ...τους 2 το πολυ να ειμαι οκ(δεν εχω τριχοπτωση).
Μονο με το selsun blue ισως να ειχα καποια βελτιωση και με ενα προιον της FH(ειναι ακριβο βεβαια).Το selsun μετα απο λιγο δεν ηταν το ιδιο αποτελεσματικο.
Επειδη διαβασα για το fungoral σε προηγουμενα ποστ,να πω και εγω οτι δεν το εχω συνδιασει στο μυαλο μου με εποχες που ειχε βελτιωθει η κατασταση,αλλα μονο με τις εποχες οπου ειχα τριχοπτωση.Οποτε ειναι πολυ πιθανο να μη κανει και για μενα το συγκεκριμενο.

Θελω να δοκιμασω μια καλη κρεμα-τζελ Αλοη,αν και ειχα δοκιμασει παλιοτερα και δεν βελτιωσε την κατασταση.Και λεω να δοκιμασω και κανα jojoba οιl(?).Δεν ξερω..
Υπαρχουν καποια καταστηματα οπου υπαρχουν για αγορα(οχι μεσω ιντερνετ) αυτα στην Αθηνα?

Αν εχετε να προτεινετε καποια προιοντα οσοι εχετε αντιμετωπισει την ΣΔ,ειμαι ολος αυτια. :) :)

Εγω αν προτεινα ενα απο αυτα που εχω δοκιμασει(και ειναι πολλα αυτα) ,αυτο θα ηταν το selsun blue:)
 

Panayotis19

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

εγώ από πέρυσι τέτοια εποχή που είχα πρόβλημα ξεκινisε με την SD dld είχα μέχρι k κιτρινίλα στο κεφάλι k πολύ φαγούρα !! το θέμα είναι πως έκανα αγωγή για ένα μηνα k από εκεί p είχα πυκνά μαλλιά k ξαφνικά μετά από ένα μηνα που έβαζα το shampoo για τη SD και μια ali λοσιόν είχα t μέσα μαλλιά skedoun και τα πάνω είχα γίνει πολλά κοντά και πολύ κοντό k έχουν σταμάτης η μεγαλώνουν κάποια :/ k έχω και μακρύ μαλλί k φαίνεται άσχημο :/
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Άκης είπε:
Επίσης, καλό είναι και η λήψη Σπιρουλίνας, μιας και περιέχει πολλές βιταμίνες και δρα στο πρόβλημα του σμήγματος (κυρίως έχει αντί φλεγμονώδης δράση).

Σπιρουλινα που βρισκω ξερει κανεις??Σε φαρμακεια?
Ειναι σε μορφη χαπιων?

Μιλαμε η τριχοπτωση και η φαγουρα εχει οργιασει...κατι πρεπει να κανω.Δοκιμαζω τα παντα...
 

SHOOTER

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

vag25 είπε:
Σπιρουλινα που βρισκω ξερει κανεις??Σε φαρμακεια?
Ειναι σε μορφη χαπιων?

Μιλαμε η τριχοπτωση και η φαγουρα εχει οργιασει...κατι πρεπει να κανω.Δοκιμαζω τα παντα...

Φαρμακείο και σε κάποια μαγαζιά με συμπληρώματα.
 

Panayotis19

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω emu oil για να καταπολεμήσω την SD πως γίνετε η χρήση του και κάθε ποτε να το βάζω ? k επίσης πιο είναι το καλύτερο προιον p μπορώ να πάρω ? :chinscratch
επίσης για σμήγμα να προτιμήσω emu όλη η jojoba oil ?
 

heyya

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Το jojoba απ'ότι κατάλαβα είναι αν σου κάτσει καλό προϊόν, εγώ 2 διαφορετικά που είχα πάρει θα έλεγα ότι δεν ήταν τπτ το ιδιαίτερο.

emu-oil είχα πάρει από εδώ και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος (Ελλάδα δε θα βρεις emu, μόνο απο νετ).
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Διάβασα ένα θέμα σε site του εξωτερικού και μεταξύ των άλλων, ο χρήστης αναφέρει την εξής θεωρία για την πυτιρίδα αλλά και το σμήγμα:

Your body becomes more toxic. This is IMO usually due to something like Candida in your gut. Your liver reaches full capacity for removing these toxins from your system, and as it is your body's main hormone remover as well, hormones start to get out of balance, resulting in an androgenic imbalance. This causes an increase in sebum in your scalp. The sebum provides food for the spreading Candida (or possibly other microorganisms too) and this is why dandruff is very common with male pattern baldness. Your body tries to kill the Candida/micro-organisms, and so attacks the scalp (I believe studies back all of this up), and the follicles are the casualties.

Of course, this also explains why things that are antifungal stop MPB, and I have heard that things that reduce sebum often stop MPB. It explains why colloidal silver has been known to stop MPB, and why antiandrogens do, and basically explains pretty much everything.

Σαν θεωρία, δεν φαίνεται και τόσο άκυρη και για καταπολέμιση ξεκίνησε να δοκιμάζει Κολλοειδή Άργυρο, τοπικά...

Γνώμες...???
 
Μπλουζα