Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Φιλε GOMI επισκεπτικα σημερα στο περιστερι αυτο το εργαστηρι απο τις συνταγες της γιαγιας 35€ το μπουκαλακι
εσυ που το εχεισ δοκιμασει κανει τιποτε?
η κυρια εκει υποσχονταν οτι απο τις 2 πρωτες εβδομαδες θα δω βελτιωση......τι να πω!

Triantafile, βασικά το χρησιμοποιώ 2 μήνες κοντά. Τον πρώτο μήνα το έβαζα κάθε μέρα και μου τελείωσε στις 25 μέρες και όταν της το είπα μου είπε ότι πρέπει να το βάζω μέρα παρά μέρα και έτσι θα βγάλω κοντά στο 2μηνο. Έτσι το κάνω τον τελευταίο μήνα. Μέρα παρά μέρα.
Τώρα, σε αυτό που ρωτάς, δεν μπορώ να σου απαντήσω απόλυτα γιατί το άρχισα μαζί με αλόη και δεν μπορώ να είμαι απόλυτος σε ποιο από τα 2 οφείλεται το αποτέλεσμα το οποίο είναι διακοπή της τριχόπτωσης, δεν χάνω τρίχα κοινώς και μάλιστα πέρασε ο Ιούνιος που εποχιακά πάντα είχα τριχόπτωση για ενα διάστημα. Επίσης η λιπαρότητα έχει μειωθεί κατά πολύ. Για επανέκφυση είναι νομίζω νωρίς να πώ κάτι.
Εγώ βέβαια το αφήνω όλο το βράδυ και το πρωι δεν το ξεπλένω, απλά περνάω από πάνω την αλόη και φεύγει η λαδίλα που αφήνει. Οπότε έτσι το έχω πολλές ωρες μέχρι να λουστώ.
Γενικώς σαν συμπλήρωμα νομίζω ότι δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Α, σου τράβηξε και φότο η κυρία? :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

χαχαχα ναι φιλε 2 φωτο μου τραβηξε
χρησιμοποιω τωρα αυτο το λαδι της και την φιναστεριδη 1 mg δεν ξερω τι αλλο να προσθεσω στην αγωγη μου την αλοη γιατι την βαζεις;
θα βαλω κι εγω πια να παρω?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

triantafilos είπε:
χαχαχα ναι φιλε 2 φωτο μου τραβηξε
χρησιμοποιω τωρα αυτο το λαδι της και την φιναστεριδη 1 mg δεν ξερω τι αλλο να προσθεσω στην αγωγη μου την αλοη γιατι την βαζεις;
θα βαλω κι εγω πια να παρω?

:D..ναι, φαίνεται να το πιστεύει το προίον της αν μη τι άλλο πάντως...Οπότε θα δείξει.

Η αλόη κάνει απίστευτη δουλειά κατά την γνώμη μου. Εγώ βεβαια βάζω από φυτό που έχω αγοράσει, αλλά υπάρχει και τζέλ του εμπορίου.
Ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις...

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,12.0.html

Νομίζω πως αν προσθέσεις και 2-3 φορές την βδομάδα fungoral, θα είσαι κομπλέ 8)
 
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

σε ευχαριστω φιλε GOMI για τις συμβουλες σου! αλοη σε υγρη μορφη βρισκω νομιζα οτι ειναι καπια ειδικη για τα μαλια σε τυπου τζελ δηλαδη
και φυτο μπορει να βρω αλλα υποθετω οτι το στιβεισ και κανεις εφαρμογη στα μαλλια :)
 

Ntia

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Gomi,

Ποιό είναι αυτό το έλαιο που λέτε και σε ποιό μαγαζί πήγατε??

Το Argeal θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα σαμπουάν που έχω χρησιμοποιήσει... Μετά από 1-2 εβδομάδες χρήσης θα το καταλαβεις. Πρότασή μου είναι να το βάζεις εναλλάξ με κάποιο άλλο σαμπουάν. Εγώ καμιά φορά όμως το βάζω και 2-3 φορές συνεχόμενα πριν λουστώ με άλλο ανάλογα σε τι φάση είμαι... Πιστεύω ότι πρεπει να το αγοράσεις μια φορά έστω. Η τιμή είναι στα 9,50 ευρώ περίπου (ανάλογα με το φαρμακείο), φθηνότερο δλδ από κάποια άλλα που δεν με βοήθησαν σε κάτι...
 
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Ντια μην σπαταλας τα χρηματα σου περιμενε να δουμε πως θα αντιδρασει σε μας και αν εχει καλα αποτελεσματα αν ειναι το αγοραζεις .Παντος να ξερεις αν καπνιζεις να το κοψεις ,το καπνισμα προκαλει τριχοπτωση.
http://www.baharcosmetics.gr/bhr2.html
 

NGL

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Η αλόη κάνει απίστευτη δουλειά κατά την γνώμη μου.

ισως επειδη η αλοη εχει πανισχυρες αντιοξειδωτικες και αντιμικροβιακες ιδιοτητες!εγω που λαδωνα απ το σμηγμα με την ιδεα τωρα πολυ δυσκολα βρισκω ιχνος λιπαροτητας! σε συνδυασμο με το fungoral πλεον εχει σταματησει εντελως η τριχοπτωση την στιγμη που ολοι μιλαμε για εποχιακη τριχοπτωση αυτους τους 2-3 μηνες.χρησιμοποιω ομως πολυ αλοη ακομα (συνδυασμος πλεον 1 ημερα κατευθειαν απ το φυλλο του φυτου και μια το τζελ που εχω αγορασει)!σκεφτομαι οτι αν την ηξερα απο πιο μικρη ηλικια δεν θα ειχα χασει οσα μαλλια εχω χασει εως τωρα. :chinscratch
 

Ntia

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Εγώ από αλόη έχω ένα μπουκαλι της golden health σε τζελ.. το ίδιο λέτε. Λέει 99% χυμος αλόης. Πάντως μια φορα που έβαλα μου λάδωσε τα μαλλιά...

Το καλοκαιρι τη διατηρώ στο ψυγειο και τη βαζω όταν καω από τον ήλιο...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Ntia είπε:
Εγώ από αλόη έχω ένα μπουκαλι της golden health σε τζελ.. το ίδιο λέτε. Λέει 99% χυμος αλόης. Πάντως μια φορα που έβαλα μου λάδωσε τα μαλλιά...

Το καλοκαιρι τη διατηρώ στο ψυγειο και τη βαζω όταν καω από τον ήλιο...

Το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ αυτό αλλά πλέον θεωρώ καλύτερο μετά από σύγκριση αυτό.

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=4723&ref=bestprice&language=gr&sesId=3dac40b02a9e4dfa9479d00b664841d1

αν και αυτό που έχεις έχει καλύτερο άρωμα. Όσο για το φυτό ακόμα καλύτερο σε όλα.

Επειδή όμως ξεφεύγουμε και από το παρόν θέμα, καμία πρόταση για χρήση του jojoba?
Το βάζουμε για λίγο και μετά λουζόμαστε ή το αφήνουμε όσο πάει...?
 

Ntia

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Για το jojoba δεν γνωρίζω αλλα θέλω κι εγώ να μάθω... Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς??
 

Άκης

Administrator
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Το χρησιμοποίησα μόλις χτες, ntia.
Πήρα της Macrovita. Δεν είναι τόσο κερί όσο λένε, άρα πιστεύω της Macrovita να "νιαουρίζει" λίγο...

Τεσπα, πολύ λαδερό, απορροφάτε άμεσα, αλλά στα μαλλιά είναι όπως το emu oil, όσοι το δοκιμάσανε. Δηλαδή, απορροφάτε μια ποσότητα, αλλά η άλλη μένει στα μαλλιά και τα κάνει λίγο "βαριά". Άρα, μόνο το βράδυ.

Πάντως, λίγο στο μέτωπο που έβαλα, γιατί έχω λιπαρό δέρμα όπως είπα ξανά, έχω την εντύπωση ότι είναι λιπαρότερο από χτες :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NGL

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Άκης είπε:
Πήρα της Macrovita. Δεν είναι τόσο κερί όσο λένε, άρα πιστεύω της Macrovita να "νιαουρίζει" λίγο...

ακη απ το φαρμακειο jojoba?πηρες?περιεχει και τιποτα αλλο εκτος απο jojoba?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Πήρα της Macrovita. Δεν είναι τόσο κερί όσο λένε, άρα πιστεύω της Macrovita να "νιαουρίζει" λίγο...

Εννοείς να είναι λίγο "μούφα"?

Πάντως, λίγο στο μέτωπο που έβαλα, γιατί έχω λιπαρό δέρμα όπως είπα ξανά, έχω την εντύπωση ότι είναι λιπαρότερο από χτες :chinscratch

Εν ολίγοις πάντως που κοίταξα πως λειτουργεί πάνω κάτω, έλεγε ότι λόγω της ιδιότητας του να μοιάζει με το σμήγμα του οργανισμού, απορροφάται γρήγορα και κάπως "ξεγελάει" τον οργανισμό ώστε αυτός να αναγκάζεται να παράγει λιγότερο. Τώρα σε πόσο διάστημα μπορεί να καταφέρει κάτι τέτοιο και τι ακριβώς γίνεται με το σμήγμα που έχει συσσωρευτεί ήδη στον θύλακα δεν ξέρω...
 

NGL

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Εν ολίγοις πάντως που κοίταξα πως λειτουργεί πάνω κάτω, έλεγε ότι λόγω της ιδιότητας του να μοιάζει με το σμήγμα του οργανισμού, απορροφάται γρήγορα και κάπως "ξεγελάει" τον οργανισμό ώστε αυτός να αναγκάζεται να παράγει λιγότερο.

ναι καλα,ετσι ευκολα τον ξεγελας τον οργανισμο..,ιδιως τα μαλλια.. :'( :'(
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

ναι καλα,ετσι ευκολα τον ξεγελας τον οργανισμο..,ιδιως τα μαλλια.. :'( :'(

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι με διάφορες ουσίες χημικές κυρίως αλλά και μη ο οργανισμός όντως ξεγελιέται και παράγει ανάλογα περισσότερο ή λιγότερο σύμφωνα με αυτό που του χορηγείς. Για παράδειγμα ένας φίλος μου έπαιρνε πρόσθετη τεστοστερόνη με αποτέλεσμα στην πορεία και μετά από μακροχρόνια χρήση ο οργανισμός αναγκαζόταν να παράγει λιγότερη. Στην ουσία δεν ξεγελιέται..απλά χαλαρώνει μιας και τον βοηθάς σε κάτι που έπρεπε να κάνει μόνος του.
Βέβαια άλλο πράγμα το φάρμακο και άλλο το "λαδάκι".
Από την άλλη όμως, όντως, οι τρίχες δεν φαίνεται να ξεγελιούνται με τίποτα... ;D
 

Άκης

Administrator
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Πήρα της Macrovita. Δεν είναι τόσο κερί όσο λένε, άρα πιστεύω της Macrovita να "νιαουρίζει" λίγο...

Εννοείς να είναι λίγο "μούφα"?

Πάντως, λίγο στο μέτωπο που έβαλα, γιατί έχω λιπαρό δέρμα όπως είπα ξανά, έχω την εντύπωση ότι είναι λιπαρότερο από χτες :chinscratch

Εν ολίγοις πάντως που κοίταξα πως λειτουργεί πάνω κάτω, έλεγε ότι λόγω της ιδιότητας του να μοιάζει με το σμήγμα του οργανισμού, απορροφάται γρήγορα και κάπως "ξεγελάει" τον οργανισμό ώστε αυτός να αναγκάζεται να παράγει λιγότερο. Τώρα σε πόσο διάστημα μπορεί να καταφέρει κάτι τέτοιο και τι ακριβώς γίνεται με το σμήγμα που έχει συσσωρευτεί ήδη στον θύλακα δεν ξέρω...

Πιθανών να το "διαλύει"; Ή να το περιορίζει (το σμήγμα);
Πάντως , ναι, μου φαίνεται λίγο μούφα, καθώς σε όλα τα sites, το λένε ότι είναι σαν κερί, ενώ αυτό είναι όπως το ελαιόλαδο.

NGL είπε:
ακη απ το φαρμακειο jojoba?πηρες?περιεχει και τιποτα αλλο εκτος απο jojoba?
Το πήρα από ένα κατάστημα με τέτοια είδη. Περιέχει λένε στα Ελληνικά βιταμίνες, αλλά στα "αλοδαπά" αναφέρουν ένα σκασμό βότανα. Αν βρω "σκέτο" εδώ θα πάρω, αλλιώς από net.
Γι'αυτό και είπα παραπάνω ότι τα άλλα βότανα μπαίνουν στο jojoba, όχι το αντίθετο για να μην "νερώσει".

Και κάτι ενδιαφέρων, που θα ενισχύσει την παραπάνω θεωρία και έρχεται από την μακρινή Ιαπωνία:
Scientists identify gene that may explain hair loss
Researchers in Japan have identified a gene that appears to determine cyclical hair loss in mice and believe it may also be responsible for hair loss, or alopecia, in people.

In a report published in the Proceedings of the National Academy of Sciences, the scientists described how they generated a line of mice that were lacking in the Sox21 gene.

"The mice started to lose their fur from postnatal day 11, beginning at the head and progressing toward the tail region of the back," they wrote.

"Between day 20 and day 25, these mice eventually lost all of their body hair, including the whiskers. Intriguingly, new hair regrowth was initiated a few days later but was followed by renewed hair loss."

The cyclical alopecia continued for more than two years and the researchers observed that the mutant mice had enlarged oil-secreting sebaceous glands around the hair follicle and a thickened layer of skin cells during periods of hair loss.

"The gene is likely involved with the differentiation of stem cells that form the outer layer of the hair shaft," wrote the researchers, led by Yumiko Saga of the Division of Mammalian Development at the National Institute of Genetics in Mishima.

The scientists went on to examine human skin samples, where they found evidence of this same gene.


"We confirmed that Sox21 is also expressed in the hair shaft cuticle in humans ... These results indicate that the Sox21 gene could be responsible for some hair loss conditions in humans," the authors concluded.


Άρα, η η DHT παράγεται παραπάνω και "μπλέκει" εκεί, ή οι αδένες "μεγαλώνουν" από την DHT, όπως και ο προστάτης ή δεν ισχύει η παραπάνω θεωρία :chinscratch

Άρα, αν ισχύει, μπορούμε να "μικρύνουμε" τους αδένες, χωρίς να έχουμε sides?
Ζητάω πολλά; :p
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Ακη, εδώ αναφέρει όμως οτι οι επιστήμονες δημιούργησαν ποντίκια από τα οποία απουσίαζε το γονίδιο Sox21.

Αρα αν είναι θέμα του συγκεκριμένου γονιδίου, παρόλο που φαίνεται ότι είχαν μεγεθυσμένους σμηγματογόνους αδένες γύρω από το θύλακα της τρίχας, δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε και πολλά....
 
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Δλδ σε σχέση με τους μήνες που λένε για εποχιακή το καλοκαιρι για μένα ήταν πάντα τραγικό!

Και σε μένα Ntia πάντα αυτό συνέβαινε. Τα καλοκαίρια έχανα όσα μαλλιά έβγαζα το χειμώνα με τις θεραπείες. Αλλά δε ξέρω πόσο μεγάλο μέρος ευθύνης έχει τελικά η ζέστη. Αυτό είναι το πρώτο καλοκαίρι που είχα μία μικρή άυξηση της τριχόπτωσης όταν ανέβηκε πολύ η θερμοκρασία αλλά σταμάτησε γρήγορα. Μήπως λοιπόν δε φταίει τόσο η ζέστη αλλά τί θεραπεία κάνουμε; :angel:
 

geofish

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

triantafilos είπε:
Φιλε GOMI επισκεπτικα σημερα στο περιστερι αυτο το εργαστηρι απο τις συνταγες της γιαγιας 35€ το μπουκαλακι

Μπορείς να μας πεις τι συστατικά έχει το μπουκαλάκι αυτό.
 
Μπλουζα