Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Μπορείς να μας πεις τι συστατικά έχει το μπουκαλάκι αυτό.

Prunus Amygdalus Dulcis (sweet almond) oil, Persea Gratissima (Avocando) oil, Squalane, Urtica Dioica (Nettle) oil, Tocopheryl acetate, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) leaf oil, Retinol, Mentha piperita (Peppermint) oil, Melaleuca alternifolia (tea tree) leaf oil, Thymus vulgaris (Thyme) oil, Eriobotrya japonica (Loquat) leaf extract, Mustela oil. Vitamins A, C, E, F.

Αυτά αναγράφει στην συσκευασία του. Τώρα το κατά πόσο βοηθάει...άγνωστο :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Σε 2 καταστηματα που είχαν αιθέρια έλαια, κοίταξα για jojoba. Δεν ήταν κάποιας φίρμας π.χ σαν του Ακη, αλλά παρόλο αυτά δεν το πήρα γιατί όντως δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποια διαφορά από τα άλλα λάδια. Πάντως σαν κερί δεν ήταν μια φορά. Μήπως το "νοθεύουν"?

Επίσης πολύ καλά λόγια διαβάζω και για hemp seed oil. Δεν βρήκα πουθενά όμως...
 

Άκης

Administrator
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Ακη, εδώ αναφέρει όμως οτι οι επιστήμονες δημιούργησαν ποντίκια από τα οποία απουσίαζε το γονίδιο Sox21.

Αρα αν είναι θέμα του συγκεκριμένου γονιδίου, παρόλο που φαίνεται ότι είχαν μεγεθυσμένους σμηγματογόνους αδένες γύρω από το θύλακα της τρίχας, δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε και πολλά....
Λογικά, αυτοί θα προσπαθούν να βρουν την ρίζα του κακού, δηλαδή τι ξεκινά το πρόβλημα, που πιθανότατα να είναι κάποιο γονίδιο. Το πρόσθεσα απλώς γιατί δείχνει ότι σε τριχόπτωση, υπάρχουν μεγάλοι αδένες.

Πάντως ο συγκεκριμένος γιατρός της Merck (λέει ότι) προσπάθησε να το πλασάρει σαν ιδέα, για να πάρει το ΟΚ μάλλον να το εξετάσει καλύτερα, αλλά τον έδωσε "σουτ" η Merck γιατί αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα της έκανε ζημιά το προϊόν της και φυσικά κάτι τέτοιες λύσεις με φτηνά φάρμακα ή ακόμη και με βότανα, δεν είναι κάτι που συζητά η βιομηχανία φαρμάκων.

Μάλιστα, ανέφερε ότι άτομα με μεγάλο βαθμό τριχόπτωσης, έχουν περισσότερο σμήγμα και γι' αυτό σε αυτούς δεν κάνει αμέσως ή/και καθόλου δουλειά η φιναστερίδη.

Ίσως, αυτό να κάνει και το "άνοιγμα καναλιών" της μινοξ. :chinscratch

Αν πάντως ισχύουν όλα αυτά, υπάρχουν οι εξής επιλογές.
-Μείωση της DHT, η οποία θα μειώσει τους αδένες
-χρήση κάποιου τοπικού που περιέχει retinoid (το οποίο θα ανοίξει τους πόρους)
-χρήση Accutane (10mg/2 φορές την εβδομάδα, αυτήν είναι και η δική του λύση)
-χρήση κάποιου φυτικού ελαίου, σαν το Jojoba.

Πάντως, από την άλλη, υπάρχει έρευνα που λέει:
Although the degree of inhibition of DHT in utero and in adulthood in male pseudohermaphrodites with a defect in 5 alpha-reductase-2 enzyme activity caused severe impairment of external genital and prostate differentiation and decreased facial and body hair, it had no demonstrable effect on sebaceous gland development or function.
 

omar77

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

παιδια για εμενα αυτη η θεωρια ισχυει. Πρωτα αρχισε η πυτιριδα κ η σμηγματορροια κ κατοπιν ακολουθησε κ η τριχοπτωση. Εχω παρατηρησει μεσα σε ολα αυτα τα χρονια οτι εχανα τα μαλλια μου οταν η σμηγματορροια ηταν σε εξαρση. Ακομα κ με το proscar πεφτανε. Εδω κ ενα χρονο που εχω καταφερει να μην εχω σμηγματορροια δεν εχω χασει τριχα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

συμφωνώ - η λιπαρότητα είναι καταστροφική για την τρίχα και επιπρόσθετο εμπόδιο για την θεραπεία :grandpa:
 

Άκης

Administrator
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Και εγώ πριν αρχίσει το αραίωμα, είχα υπερβολική λιπαρότητα, σε βαθμό που αν δεν λουζόμουν κάθε ημέρα, τα μαλλιά ήταν χάλια.

Κρίμα και είχα και ωραία τρίχα :'(
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Άκης είπε:
Και εγώ πριν αρχίσει το αραίωμα, είχα υπερβολική λιπαρότητα, σε βαθμό που αν δεν λουζόμουν κάθε ημέρα, τα μαλλιά ήταν χάλια.

Κρίμα και είχα και ωραία τρίχα :'(
εγώ ποτέ δεν είχα ωραία τρίχα - λεπτή και ταλαιπωρημένη όλα μου τα χρόνια ... :(
ακόμα και μακριά όταν τα είχα,δεν έδινε εντύπωση υγιούς μαλλιού ... :'(
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Λιπαροτητα κ σπυρακια απο μενα κ ακομα ρε γαμοτο σπυρακια ,ελεος .
 

barman

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

καποια στιγμη που εχανα τα μαλλια μου απο φλεγμονες αλλα και οποτε την 3αναπαταω απο τα πολλα προιοντα που βαζω στην καφαλα μου ειχα σκεφτει να βαλω καποια αντιφλεγμονωδη-αντιβιωτικη αλοιφη(elocon,fucidin,kenacomb) μεσα σε καποιο σκευασμα..πχ στην αλοη οταν εβαζα double a...ισως η συγκεκριμενη σκεψη βρισκει εφαρμογη εδω...το εχει σκεφτει ποτε κανεις?
 

Maria

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

ήθελα να πω κι εγώ σχετικά με τη λιπαρότητα ότι ίσως επηρεάζει αρνητικά όσους έχουν τάση για τριχόπτωση αλλά όχι ότι είναι αυτή η αιτία της τριχόπτωσης! Κι εγώ που έχω τριχόπτωση έχω λιπαρά μαλλιά αλλά τόσες φίλες μου με λιπαρό μαλλί είναι σαν αφάνες!!! Μάλιστα οι παλιότερες γυναίκες που δεν πλένονταν συχνά κι η λίγδα έσταζε στο πάτωμα, πώς είχαν μαλλί; Τη θεωρούσαν μάλιστα και "τροφή" για την τρίχα.
Στις μέρες μας βέβαια με τη μόλυνση της ατμόσφαιρας καλό είναι να μην θεωρούμε "λίπασμα" για το κεφάλι μας τα καυσαέρια και να πλενόμαστε συχνά (δερματολόγος μου έχει πει ότι παλιότερα συστήνανε μέρα παρά μέρα λούσιμο αλλά τώρα λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης συνιστούν καθημερινό πλύσιμο για να φεύγουν όλες οι ρυπογόνες ουσίες από το κεφάλι).
Σίγουρα για μας που έχουμε πρόβλημα η διατήρηση μιας ισορροπίας στη λιπαρότητα στο δέρμα της κεφαλής είναι το ιδανικό, για να μπορούν να απορροφούνται και τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε τοπικά, όχι όμως ότι καραφλιάζουμε λόγω λιπαρότητας..
 

vrm

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Maria είπε:
ήθελα να πω κι εγώ σχετικά με τη λιπαρότητα ότι ίσως επηρεάζει αρνητικά όσους έχουν τάση για τριχόπτωση αλλά όχι ότι είναι αυτή η αιτία της τριχόπτωσης! Κι εγώ που έχω τριχόπτωση έχω λιπαρά μαλλιά αλλά τόσες φίλες μου με λιπαρό μαλλί είναι σαν αφάνες!!! Μάλιστα οι παλιότερες γυναίκες που δεν πλένονταν συχνά κι η λίγδα έσταζε στο πάτωμα, πώς είχαν μαλλί; Τη θεωρούσαν μάλιστα και "τροφή" για την τρίχα.
Στις μέρες μας βέβαια με τη μόλυνση της ατμόσφαιρας καλό είναι να μην θεωρούμε "λίπασμα" για το κεφάλι μας τα καυσαέρια και να πλενόμαστε συχνά (δερματολόγος μου έχει πει ότι παλιότερα συστήνανε μέρα παρά μέρα λούσιμο αλλά τώρα λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης συνιστούν καθημερινό πλύσιμο για να φεύγουν όλες οι ρυπογόνες ουσίες από το κεφάλι).
Σίγουρα για μας που έχουμε πρόβλημα η διατήρηση μιας ισορροπίας στη λιπαρότητα στο δέρμα της κεφαλής είναι το ιδανικό, για να μπορούν να απορροφούνται και τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε τοπικά, όχι όμως ότι καραφλιάζουμε λόγω λιπαρότητας..

Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου ;D


Μακαρι να ηταν η κυρια αιτια της τριχοπτωσης η λιπαροτητα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

ακη συγχαρητηρια για αλλη μια φορα

το θεμα το εχω διαβασει μερικες φορες
εσυ βλεπω εισαι ενα ισως και περισσοτερα βηματα μπροστα απο μενα οπως παντα (καποια μερα θα σε φτασω χιχι)

ενας τροπος αντιμετωπισης του ειναι και το roaccuran η το accuran οπως γραφουν σε μερικα φορουμς ξενα

ειναι ενα φαρμακο που χρησιμοποιειτε για την ακμη

σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει ξηροδερμια

καποιοι προτεινουν τα συγκεκριμενα αλλα σε δοσολογια σαφως πολυ μικροτερη απο την κανονικη δοσολογια που χρησιμοποιειται για αλλες παθησεις
 
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Φιλε GOMI πως τα πας με το λαδι απο τις συνταγες της γιαγιας εκανε τιποτε; εμενα τιποτε ακομη το βαζω 15 μερες. :(
 

show_palmettos

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

εχω διαβασει καπου οτι και η ταυρινη κοβει την υπερεκκριση σμηγματος(υπαρχουν σκετες καψουλες ταυρινης,υπαρχουν και καψουλες της ινεοβ με ταυρινη και φυστοσρεολες πευκου μεσα)!!!!!! το castalia lavillion shampooing ειναι επισης σμηγματορυρθμιστικο.

επισης>>EPICRIN SHAMPOO
Περιέχει Zinc complex, L – Cystine, Millet Extract, Panthenol, Hydrolysed Wheat Protein και επιφανειοδραστικά συστατικά καθαρισμού. Οι πρωτεϊνικές ενώσεις ψευδαργύρου και ο θειικός χαλκός, ρυθμίζουν την έκκριση του σμήγματος, καταπραΰνουν τα συμπτώματα κνησμού, απολέπισης και βοηθούν στη θεραπεία της σμηγματορροικής δερματίτιδας. Συνοδεύει και ακολουθεί τις φαρμακευτικές αγωγές στις θεραπείες τριχόπτωσης και άλλες φλεγμονώδεις διεργασίες του τριχωτού της κεφαλής.

επισης υπαρχει απο την benostan >>ΓΙΑ ΛΙΠΑΡΑ ΜΑΛΛΙΑ
Σαμπουάν με φασκόμηλο, λεβάντα & τσουκνίδα
Συμπτώματα: Μαλλιά που λαδώνουν εύκολα, χωρίς ζωντάνια, ελαστικότητα. Φαγούρα, λιπαρή πιτυρίδα. Τα λιπαρά μαλλιά είναι το αποτέλεσμα της υπερπαραγωγής των σμηγματογόνων αδένων στο τριχωτό της κεφαλής. Το συχνό λούσιμο, ενώ καθαρίζει, τους διεγείρει ακόμα περισσότερο.

Λύση: Σαμπουάν με τσουκνίδα & φασκόμηλο που επιβραδύνουν και ρυθμίζουν την έκκριση υπερβολικού σμήγματος και με λεβάντα & λάδι ελιάς που μαλακώνουν και αποκαθιστούν τη φυσική λάμψη. Καθαρίζει αποτελεσματικά χωρίς να ερεθίζει, καλμάρει τη φαγούρα από τη λιπαρή πιτυρίδα και σταδιακά εξισορροπεί σε φυσιολογικά επίπεδα τον κύκλο υπερβολικής έκκρισης και ανάγκης λουσίματος.

ΕΠΙΣΗΣ

Klorane Σαμπουάν με Τσουκνίδα για Λιπαρά Μαλλιά
Επιλέξτε για μεγέθυνση
Τα πολυκυκλικά σμηγματορυθμιστικά σύμπλοκα του εκχυλίσματος τσουκνίδας ρυθμίζουν τη λιπαρότητα. Η εξάπλωση του σμήγματος κατά μήκος της τρίχας επιβραδύνεται. Έχει απαλή καθαριστική βάση, χαρίζει όγκο, ξεμπλέκει τα μαλλιά και αποτρέπει την επαναφορά της λιπαρότητας. Ρυθμίζει την έκκριση των σμηγματογόνων αδένων σε φυσιολογικά επίπεδα, ώστε να μην απαιτείται συχνό λούσιμο.


ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΣ FRUTALIA
Τσουκνίδα & δεντρολίβανο Σαμπουάν κατά της Πιτυρίδας (300 ml)

Η εμπλουτισμένη σύνθεσή του καταπολεμά την ξηροδερμία, ελέγχει το σχηματισμό σμήγματος και ενισχύει την λάμψη των μαλλιών, ενώ καθαρίζει και αναζωογονεί σε βάθος το δέρμα. Περιέχει τον αντιπιτυριδικό παράγοντα Piroctone Olamine.

Τσουκνιδα: έλεγχος λιπαρότητα, αντισηπτικό
Δεντρολίβανο: αντισηπτικό, καθαριστικό, τονωτικό
Κεδρέλαιο: κατά της ξηροδερμίας

ΕΠΙΣΗΣ
APIVITA PROPOLINE Σαμπουάν Εξισορρόπησης με Μέλι και Τσουκνίδα 250ml
Λιπαρά Μαλλιά με Ξηρές Άκρες
Σαμπουάν που εξισορροπεί φυσικά τη λιπαρότητα στη ρίζα ενώ ταυτόχρονα προστατεύει τις ξηρές άκρες, προσφέροντας ενυδάτωση, απαλότητα και θρέψη στα μαλλιά.
ΠΕΡΙΕΧΕΙ: Τσουκνίδα και πρόπολη για φυσική αντιμετώπιση της λιπαρότητας, μέλι και αλόη για ενυδάτωση και θρέψη. Ένα φυσικό σύμπλοκο V-eColiA, που βελτιώνει την υφή, την ενυδάτωση και την ελαστικότητα των μαλλιών, προστατεύοντας από τις επιδράσεις του περιβάλλοντος. Βάση από νερό δενδρολίβανου που τονώνει τα μαλλιά.

ΕΠΙΣΗΣ
Κορρές Σαμπουάν Φασκόμηλο και Urtica
Η Urtica (Τσουκνίδα),ρυθμίζει τα επίπεδα του σμήγματος στο τριχωτό της κεφαλής ενισχύοντας την καλή υγεία και τη λάμψη των μαλλιών.Τα εκχυλίσματα Φασκόμηλου,Σημύδας και Arctium lappa προστατεύουν τα λιπαρά μαλλιά,χάρη στις αντισηπτικές και αντιοξειδωτικές τους ιδιότητες.

ΕΠΙΣΗΣ


FOLTENE PHARMA ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟ ΣΜΗΓΜΑΤΟΣ
Δράση: ένα ειδικό σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά. Δίνει υγεία και ζωντάνια στα μαλλιά χωρίς να προκαλεί αντιδραστική υπερσμηγματόρροια:

Βιταμίνη B6 & Bιοτίνη (Β8): βοηθούν στη ρύθμιση της παραγωγής του σμήγματος στα μαλλιά και το τριχωτό της κεφαλής
Εκχύλισμα φασκόμηλου: χάρη στις δερμοκαταπραϋντικές του ιδιότητες μαλακώνει τα μαλλιά και αναζωογονεί το τριχωτό της κεφαλής

Frezyderm Antidandruff Sebum control Shampoo

Αντιπυτιριδικό σαμπουάν, ρυθμίζει την έκκριση του σμήγματος. Δρά αποτελεσματικά κατά της πιτυρίδας. Ρυθμίζει την λιπαρότητα.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΙΤΕ > http://www.nanogen.gr/onescalp.html
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

triantafilos είπε:
Φιλε GOMI πως τα πας με το λαδι απο τις συνταγες της γιαγιας εκανε τιποτε; εμενα τιποτε ακομη το βαζω 15 μερες. :(

Δεν έχω δει και γω κάτι το ιδιαίτερο αλλά λόγω 20ήμερων διακοπών δεν το έβαζα μέχρι σήμερα που γύρισα :(
Από την άλλη όμως, επειδή για 3 εβδομάδες όπως είπα δεν έβαζα ούτε αυτό ούτε αλόη, εδώ και 3 μέρες έχω έντονη τριχόπτωση...και επειδή για 4 μήνες δεν έχανα τρίχα δεν το θεωρώ και τόσο τυχαίο...
 

geofish

New Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

GOMI είπε:
Από την άλλη όμως, επειδή για 3 εβδομάδες όπως είπα δεν έβαζα ούτε αυτό ούτε αλόη, εδώ και 3 μέρες έχω έντονη τριχόπτωση...και επειδή για 4 μήνες δεν έχανα τρίχα δεν το θεωρώ και τόσο τυχαίο...

Μέσα σε 3 εβδομάδες το θεωρώ απίθανο να έχεις τριχόπτωση επειδή δεν έβαλες τίποτα. Το πιο πιθανό είναι αυτό που σου είχα πει και σε άλλο ποστ, ότι δηλαδή είχες μεταθέσει την τριχόπτωση σου για αργότερα.
Αλλά και πάλι σου εύχομαι να βγω ψεύτης.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

Geo..δεν ξέρω αλλά 3 μέρες γεμίζω τον νηπτήρα τρίχες. Από χθες άρχισα την αλόη πάλι και θα περιμένω να δώ αν θα υποχωρήσει. Και γω το ίδιο εύχομαι...:p
 

Άκης

Administrator
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

geofish είπε:
[quote author=GOMI link=topic=845.msg16452#msg16452 date=1250630568]
Από την άλλη όμως, επειδή για 3 εβδομάδες όπως είπα δεν έβαζα ούτε αυτό ούτε αλόη, εδώ και 3 μέρες έχω έντονη τριχόπτωση...και επειδή για 4 μήνες δεν έχανα τρίχα δεν το θεωρώ και τόσο τυχαίο...

Μέσα σε 3 εβδομάδες το θεωρώ απίθανο να έχεις τριχόπτωση επειδή δεν έβαλες τίποτα. Το πιο πιθανό είναι αυτό που σου είχα πει και σε άλλο ποστ, ότι δηλαδή είχες μεταθέσει την τριχόπτωση σου για αργότερα.
Αλλά και πάλι σου εύχομαι να βγω ψεύτης.
[/quote]
Όταν σταμάτησα το proscar, μέσα σε 3 εβδομάδες γύρισα στο επίπεδο που ήμουν πριν ξεκινήσω οτιδήποτε.
Πιστεύω έχει να κάνει με το γεγονός ότι στην 2η εβδομάδα αρχίζουν να ανεβαίνουν τα επίπεδα της DHT με αυξημένο ρυθμό, μέχρι να επανέλθει η φυσιολογική τιμή της και την 3η εβδομάδα βλέπεις υπερβολική τριχόπτωση.
Γι' αυτό και έγραψα κάποια στιγμή, αν ξεκινήσεις κάτι ΔΕΝ το σταματάς.
Αν πχ παίρνεις proscar και το κόψεις για να δοκιμάσεις άλλες πατέντες, την πάτησες...
Το ποιο σωστό είναι μείωσε όσο μπορείς την ποσότητα proscar και δοκίμασε παράλληλα και τις πατέντες, όπως πχ οι συνταγές της γιαγιας.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

συμφωνώ απόλυτα-είμαι θύμα της διακοπής proscar :2m:
 

dim74

Member
Απ: Μια άλλη θεωρία για την τριχόπτωση (σμήγμα)

εγω το προσκαρ το εχω κοψει εδω και 1,5 μηνα...δεν ειδα διαφορα στην τριχοπτωση...
και οταν διαβαζω πως οταν το ξεκινησεις δεν το σταματας...χαιρομαι που το σταματησα τωρα!
 
Μπλουζα