Μεταφορά νήματος σχετικά με προσφορά για αστυνομία

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η δημοκρατία επιτρέπει την ελευθερία του λόγο μέσα σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο. Αν κάποιος υπερασπιζόταν το δικαίωμα στο βιασμό ή την παιδοφιλία υποθέτω θα έτρωγε μπαν αυτομάτως. Αν διαφωνείς θα είχε ενδιαφέρον να το συζητήσουμε. Το να ισχυρίζεται επομένως κάποιος ότι "Αν επιτρέπανε την οπλοχρησία στην Ελλάδα ελεύθερα,(δηλαδή ποτέ),θα τους καθάριζα όλους στο ψαχνό" (και οχι κουραφέξαλα για εισβολή σε σπίτια όπως πήγε να το μαζέψει μετά) παραβιάζει φανερά αυτό το πλαίσιο της δημοκρατίας.
Δεν απαιτώ να έχεις τα αντανακλαστικά να μαζέψεις κάθε ανοησία που γράφει κάποιος, αλλά μην υπερασπίζεσαι κιόλας αυτήν την ελευθερία του λόγου. Δεν νομίζω ότι τιμά το φόρουμ κάτι τέτοιο

Υπάρχει μια πολύ λεπτή ισορροπία. Από την στιγμή που κάποιος επανηλειμμένα και συστηματικά κάνει τέτοια κηρύγματα και μάλιστα χωρίς επιχειρηματολογία, ναι προφανώς πρέπει να μπαναριστει γιατί αξιολογείται το αποτύπωμά του συνολικά. Εδώ όμως δεν έχουμε τέτοια περίπτωση. Μετά το «πέσιμο» το διευκρίνησε. Εσύ το λες «κουραφέξαλα» αλλά αυτή είναι δική σου θεώρηση, σημασία έχει πως δεν επέμεινε. Σε αυτές τις περιπτώσεις η αποψή μου είναι πως πρέπει πρώτα να εξαντλείται ο διάλογος έτσι ώστε να υπάρξει αντίλογος και να ξεκαθαριστεί η κατάσταση ή να υπάρξει μεταμέλεια (αν χρειάζεται). Δεν είμαι υπέρ των αποφάσεων εν θερμώ και ειδικά όταν κρίνεις τον άλλο μέσα από γραπτό και μόνο λόγο.

Να σου θυμίσω ότι στην αρχαία δημοκρατική Αθήνα επέτρεψαν στον Πλάτωνα να μιλήσει για εγκαθίδρυση δικτατορίας (σαφέστατη απειλή για την δημοκρατία) χωρίς να του στερήσουν το δικαίωμα του λόγου . Αυτό έδωσε την ευκαιρία για διάλογο και ο Αριστοτέλης ακούγοντας τος απόψεις αυτές εμπνεύστηκε για τα δικά του έργα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mak39

Member
Κατά τη γνώμη μου πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα βγήκαν από το συγκεκριμένο νήμα. Μπορεί η θεματολογία που αναπτύχθηκε στη πορεία να μην έχει σχέση με ένα φόρουμ τριχόπτωσης αλλά όπως και να έχει ο καθένας μας αφήνει το στίγμα του. Μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι κάποιοι περίμεναν το κατάλληλο θέμα για εκτροχιαστούν. Οι τοποθετήσεις τους άλλωστε σε προηγούμενα θέματα το προμήνυαν αυτό. Μακάρι στο μέλλον να πληθαίνουν αυτοί που μεταφέρουν ωριμα την άποψη τους στο γραπτό λόγο.
 

vag25

Well-Known Member
Αρκετοί όταν δεν συμφωνούν (ή όταν ακούν μια "σκληρή" ή αιρετική άπόψη) επιδιώκουν (ή προτρέπουν) άμεσα την τιμωρία και αποκλεισμό του συνομιλητή. Αυτό είναι α λα καρτ δικαίωμα στην ελευθερία του λόγου. Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ. Δεν μπανάρεται κανείς για τα πιστεύω του και τις ιδέες του, όποιες και αν είναι αυτές αν τις εκφράσει κόσμια. Ο διάλογος με επιχειρήματα είναι η απάντηση σε ότι δεν συμφωνούμε σε αυτό το φόρουμ. Αν δεν έχετε υπομονή ή το θεωρείτε ανούσιο απλά μην ασχολείσθε, δεν σας υποχρεώνει κανείς.


Εκτιμω τον φιλο vlafo αλλα εκεινο το ποστ του ηταν ακραιο για να λεμε την αληθεια.
Δεν μπορουν να ακουγονται τετοιες αποψεις. ''Θα τον σκοτωνα αν εμπαινε να κλεψει'' η δεν ξερω γω τι. Δεν ειμαστε στο 50. Δεν ειναι ωραιο.
(sorry vlafo κατα τα αλλα σε συμπαθω κι ας εχουμε διαφωνησει καποιες φορες)

Φυσικα κατανοω την οργη που προκυπτει οταν συμβαινει σε εμας. Το εχω ζησει. Αλλα εδω ειμαστε νηφαλιοι, ποσταρουμε καθισμενοι σε μια καρεκλα η στο κρεβατι μας με το κινητο και δεν δικαιολογειται να το πηγαινουμε στα ακρα.

Εγω θα ηθελα να επιστρεψουν ολοι και ο nik και να εχουμε εναν υγιη διαλογο χωρις μπηχτες κτλ. Μπορουμε να το κανουμε.
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εκτιμω τον φιλο vlafo αλλα εκεινο το ποστ του ηταν ακραιο για να λεμε την αληθεια.
Δεν μπορουν να ακουγονται τετοιες αποψεις. ''Θα τον σκοτωνα αν εμπαινε να κλεψει'' η δεν ξερω γω τι. Δεν ειμαστε στο 50. Δεν ειναι ωραιο.
sorry vlafo κατα τα αλλα σε συμπαθω κι ας εχουμε διαφωνησει.

Φυσικα κατανοω την οργη που προκυπτει οταν συμβαινει σε εμας. Το εχω ζησει. Αλλα εδω ειμαστε νηφαλιοι, ποσταρουμε καθισμενοι σε μια καρεκλα η στο κρεβατι μας με το κινητο και δεν δικαιολογειται να το πηγαινουμε στα ακρα.

Μα μπορείς να διαφωνείς με κάτι, ακόμα και ακραίο, αλλά ταυτόχρονα μπορείς να υπερασπίζεσαι την ελευθεριά του να το εκφράζει. Η απαγόρευση στην έκφραση του λόγου φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Το καλύτερο είναι οι «ακραίες» γνώμες να βγαίνουν στην επιφάνεια μέσα από ένα διάλογο για να αντιμετωπίζονται με επιχειρήματα και να προκύπτουν διδακτικά συμπεράσματα.
 

Georgie

Well-Known Member
Το κατα ποσο εκθέτει ο καθε Ανθρωπος τις απόψεις του οταν η ταυτότητα του ειναι κρυμμένη ειναι μεγάλο θεμα .
Δεν εχεις τον άλλο απέναντι σου για να γνωρίζεις σε τι κατάσταση ειναι, και το βασικότερο δε τον γνωρίζεις .
Όλοι νομίζουμε οτι εχουμε δίκιο, δεν ειναι όμως έτσι .
Δε μπαίνουμε συχνα στα παπούτσια του άλλου για να δούμε τα πράγματα απο τη δικια πλευρά.
Η ευγένεια είναι απαραίτητη για το διάλογο, και ο διάλογος για το πολιτισμό .
Με ψοφους,με κρεμάλες, με μολότοφ,όπλα αυτοδικιες, προσβολές κλπ δε πάμε πολύ μακριά παιδιά .
Δε μας αξίζει να περάσουμε τη σύντομη μας παρουσία πνιγμένη από το μίσος .

Ps : Δεν είμαι ,hippie .
Mod είμαι χωρίς scooter :)
 

vag25

Well-Known Member
Με ψοφους,με κρεμάλες, με μολότοφ,όπλα αυτοδικιες, προσβολές κλπ δε πάμε πολύ μακριά παιδιά .
Δε μας αξίζει να περάσουμε τη σύντομη μας παρουσία πνιγμένη από το μίσος .
Συμφωνω, για ολους, ουτε για αστυνομικους ουτε για κλεφτες η δεν ξερω γω τι.
 

Harris_G

Well-Known Member
Κώστα όσοι έχουν ζήσει στο εξωτερικό ξέρουν ότι αυτά είναι ρουτίνα.
Μόνο ένα κοίταγμα να κάνεις και είναι αρκετό να σε αρπάξουν.
Για Αμερική δεν την αναφέρω καν.
Δε σου λέω ότι συμφωνώ αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα.
Το παράδειγμα που ανέφερες είναι πολύ εύστοχο.
Καλές οι συζητήσεις και αναλύσεις,αλλά όταν χρειάζεται πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να πατάμε πάνω στη γη.
Ολλανδια μπροστα στα ματια μου εδειραν μια σουρωμενη κοπελα απλα επειδη φωναζε και εκανε κατι light ξεφτιλικια. Μια χαρα κοπελα οχι καμια περιθωριακη, απλα λιωμα. Δεν εχει καμια σχεση η βια των οργανων του εξωτερικου με οτι γινεται εδω σας το υπογραφω. Αυτο το επιβεβαιωνουν ευκολα ολοι οσοι εχουν ζησει η ζουν ακομα εκτος.
 

Georgie

Well-Known Member
Ολλανδια μπροστα στα ματια μου εδειραν μια σουρωμενη κοπελα απλα επειδη φωναζε και εκανε κατι light ξεφτιλικια. Μια χαρα κοπελα οχι καμια περιθωριακη, απλα λιωμα. Δεν εχει καμια σχεση η βια των οργανων του εξωτερικου με οτι γινεται εδω σας το υπογραφω. Αυτο το επιβεβαιωνουν ευκολα ολοι οσοι εχουν ζησει η ζουν ακομα εκτος.
Το εξωτερικό ειναι πολυ γενικευμένος ορος .
Στην Ιρλανδία δε η αστυνομία δεν οπλοφορεί .
 

Harris_G

Well-Known Member
Το εξωτερικό ειναι πολυ γενικευμένος ορος .
Στην Ιρλανδία δε η αστυνομία δεν οπλοφορεί .
Πόδια για κλωτσίδια σαν αυτα που έφαγε η κοπελιτσα, έχουν; :p Νομιζω οτι αυτη η αυστηροτηρα ισχυει πιο πολυ για Κεντρικη Ευρωπη Γερμανια, Ολλανδια,Βελγιο κλπ Αλλα και για Ιταλια εχω ακουσει οτι ειναι πολυ κατασταλτικοί.
 

oreo

Well-Known Member
Να τους δώσετε και προβολέα σα του Batman να σας καλούν από την ταράτσα της ΓΑΔΑ για δωρεάν consultation :cool:
ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧ
Αυτο το κρυμμένο διαμάντι, δεν έτυχε της αναγνώρισης που του έπρεπε !!!!!!
 
  • Like
Reactions: spi

Georgie

Well-Known Member
Πόδια για κλωτσίδια σαν αυτα που έφαγε η κοπελιτσα, έχουν; :p Νομιζω οτι αυτη η αυστηροτηρα ισχυει πιο πολυ για Κεντρικη Ευρωπη Γερμανια, Ολλανδια,Βελγιο κλπ Αλλα και για Ιταλια εχω ακουσει οτι ειναι πολυ κατασταλτικοί.
Απο τα ταξίδια που εχω κανει στην Ευρωπη τη πιο rude αστυνομία την εχω δει στην Ισπανία .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Απο τα ταξίδια που εχω κανει στην Ευρωπη τη πιο rude αστυνομία την εχω δει στην Ισπανία .
Δε θα την χαρακτηριζα rude απλα αμεσα κατασταλτικη. Πχ δε θα ανοιξουν συζητηση και θα σε πανε καλο μου χρυσο μου σταματα αμα φωναζεις σα τρελος μεσα στην αγορα μεσημεριατικα, θα σε αρπαξουν με τη μια. Ισα ισα οι δικοι μας ειναι rude και φορτωμενοι μαγκια αλλα και σαφως λιγοτερο βιαιοι απο αυτους των χωρων που περιγραφω.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σαν την Ταιλανδεζικη δεν έχει ρεεεε!!!

Foto 1: Μας έχουν σκίσει στις κλήσεις για κράνος πάντα όταν πάω. 2005
Foto 2: Με τον major από τον Rambo. 2018 (φαίνεται το θεματακι στα temples). :p
Foto 3: Παίζουν farmville. Πρώτο Lockdown 2020

11209344_911205315628424_4603907024280625180_n.jpg
DSC00100.JPG
IMG_20200319_210345.jpg
 

Georgie

Well-Known Member
Δε θα την χαρακτηριζα rude απλα αμεσα κατασταλτικη. Πχ δε θα ανοιξουν συζητηση και θα σε πανε καλο μου χρυσο μου σταματα αμα φωναζεις σα τρελος μεσα στην αγορα μεσημεριατικα, θα σε αρπαξουν με τη μια. Ισα ισα οι δικοι μας ειναι rude και φορτωμενοι μαγκια αλλα και σαφως λιγοτερο βιαιοι απο αυτους των χωρων που περιγραφω.
Εδω ειναι soft, ευγενέστατοι, σου κόβουν τη κλήση με το χαμόγελο, αλλα δε σου χαρίζουν ουτε το πυρετό τους .
 

hairlosscursed

Well-Known Member
φιλική υπενθύμιση:
συνάδελφοι φόρουμ τριχόπτωσης είναι.
πετάχτηκε ενας γιατρός να κάνει την διαφήμιση του και έχουν σκοτωθεί όλοι με όλους. καθόλου έξυπνο. διαιρε και βασίλευε ....αρχαίο αλλά σταθερό. μην τσιμπάτε γιατί ο διχασμός έχει φτάσει σε ακραία σημεία στην χώρα μας.στο τέλος της ημέρας όλοι χαμένοι είναι.για τον κάθε γιατρό,το φόρουμ ειναι part of his business για εμάς είναι απλά ενημέρωση και έρευνα.
μην το ξεχνάτε αυτό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδω ειναι soft, ευγενέστατοι, σου κόβουν τη κλήση με το χαμόγελο, αλλα δε σου χαρίζουν ουτε το πυρετό τους .

Εχοντας ταξιδέψει (και κατά καιρούς ζήσει) σε πάρα πολλές χώρες στο εξωτερικό έχω να πω ότι η δική μας αστυνομία είναι, by far, από τις πιο "συζητήσιμες" και δεν εννοώ μόνο στις διαδηλώσεις και στα επεισόδια αλλά συνολικά σαν παρουσία. Όπως έχουν αναφέρει οι προλαλήσαντες (συμμπληρώνω και εγώ) Κεντρική (αλλά και Νότια) Ευρώπη, Αμερική, Ρωσία, Ιαπωνία, Αυστραλία (για να μην πω Λατινική και Νότια Αμερική που οι αστυνομία είναι το παρακράτος) δεν τολμάς ούτε να κουνήσεις απειλητικά το δάχτυλο ή να υψώσεις τον τόνο της φωνής σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να φωνάζουμε για τις αυθαιρεσίες της Ελληνικής αστυνομίας και να μην ζητούμε παραδειγματική τιμωρία, ούτε να δεχόμαστε την εγχώρια αστυνομική βιά επειδή είναι πιο light από τις άλλες. Όμως πρέπει να έχουμε μια αίσθηση του μέτρου και να μην γινόμαστε υπερβολικοί στις αντιδράσεις ή και τις δηλώσεις μας. Αυτό νομίζω ότι είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα και το βλέπουμε καθημερινά.
 

Georgie

Well-Known Member
Κοιτα εγω ειμαι κατα της βίας,αλλα και κατα της χαλαρότητας σε δημόσιους λειτουργούς
Η Αστυνομία οφείλει να κανει τη δουλειά της σωστά και να ειναι αυστηρή εκει που χρειαζεται, και να μη χαρίζεται πουθενά
Ουτε σε πρόστιμα, κλήσεις, ουτε να κλείνει τα ματια σε παραβάσεις, αυθαιρεσίες απο κανέναν .
Ειναι αυτονόητο οτι ειναι ταγμένη στην υπηρεσία της ασφαλείας του πολίτη και στη προστασία της κοινωνικής ειρήνης .
Πρεπει όλοι οι Αστυνομικοί να περνούν σοβαρή εκπαίδευση και οι κανόνες εμπλοκής να ειναι ξεκάθαροι για ολους.
Η λειτουργία και η κατεύθυνση πρεπει να εχουν συλλογική αποδοχή και να μην ειναι το φέουδο κανενός wannabe σερίφη υπουργού, για να μην ειναι πάντα ο στόχος σε οποιαδήποτε πολιτική αντιπαράθεση .
Μια χαρά χτυπούσαν τα Ματ και επι ΠΑΣΟΚ και επι Ν.Δημοκρατιας και επι ΣΥΡΙΖΑ .
Δε τόλμησε κανεις να τα καταργήσει όμως .
Γιατι αλήθεια?
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εσυ φίλε @Nik.Mos που ειλικρινά σέβομαι το ύφος σου και τις γνώσεις σου πανω στο αντικειμενο, πως τοσο εύκολα χαρακτηρίζεις Κυρ Παντεληδες τους κατα τη γνώμη σου συμβιβασμένους του συστήματος ?
Και εσυ σε αυτο δεν ανήκεις ? Τη ματαιοδοξία σου δε κυνηγάς εδω μεσα ?
Μεταμοσχευση και μάλιστα σε ακριβο γιατρό δε ψάχνεις και συμβουλεύεις και άλλους το ιδιο?
Ποσο working class hero σε κανει αυτο ?
Πως πληρώνονται οι μεταμοσχεύσεις ?
Με κοτόπουλα η με χρήμα ?
Πως το αποκτούμε ?
Με εργασία και συμβιβασμό, η με ληστεία τράπεζας ?
Το να βάζεις το εμείς, πριν απο το εγω, ειναι θαρραλέο και χαίρει εκτίμησης.
Το εγω σου όμως σε καεί, έτσι δεν ειναι ?
Μα πως να μην τους χαρακτηρισω ετσι οταν το συστημα αξιων τους ειναι κενο;Εδω ο αλλος ελεγε οτι για τον θανατο του Ζακ δεν εφταιγε κανεις,ενω υπαρχει βιντεο με τον ξυλοδαρμο του απο τους χουλιγκαν μπατσους.
Οταν καποιος παιρνει ισες αποστασεις απο τετοια περιστατικα βιας(του Ζακ ειναι απλα ενα απο τα εκατονταδες) και αντι να τα καταδικαζει δειχνοντας τους υπευθυνους(δηλαδη το κρατος) τα δικαιολογει(παιζοντας το παιχνιδι της εξουσιας),δεν κλεινουν το ματι στην βια του κρατους;Οταν παρα τα δεδομενα και υπαρκτα περιστατικα βιας απο το κρατος ο αλλος επιλεγει παντα να επιρριπτει την ευθυνη στον κακο λαο,που κατι θα εκανε για να το αξιζει και ποτε στην εξουσια ,ποσες πιθανοτητες υπαρχουν αυτη να αναγκαστει να αλλαξει τα κακως κειμενα της;Καμια.

Ο κυρ παντελιδισμος ομως εχει και μια κοινωνικη προεκταση:Αυτη της κοινωνικης απαθειας και της ιδιοτελειας,με λιγα λογια μακρια απο τον κωλο μας να ειναι και ας ειναι και 2 μετρα διπλα μας.Περπατω στον δρομο και το βλεπω καθημερινα,ανθρωποι που δεν νοιαζονται για τον διπλανο τους,που κοιταζουν μονο πως να ειναι οι ιδιοι καλα,που οταν βλεπουν το κακο να λαμβανει χωρα σε εναν συνανθρωπο η αντιδραση τους περιοριζεται σε απανωτα σταυροκοπηματα και προσευχες στον θεο,οχι ομως για το ατομο που το περναει αλλα για να μην συμβουν τα ιδια και σε αυτους,με λιγα λογια ο θανατος σου η ζωη μου.

Αυτον τον κοινωνικο κανιβαλισμο θελω να καταδειξω και να ξεριζωσω γιατι τον μισω,γιατι εχθρευεται την ανθρωπινη φυση και αν αυτο με κανει αναρχικο,χουλιγκαν,απροσαρμοστο αντικοινωνικο και οπως αλλιως με βαφτισαν εδω μεσα ας ειναι,οσο διατηρω την ανθρωπια μου θα μπορω να ζω και να πορευομαι ακομα και με τετοιες χρεωσεις στο προσωπο μου.

Ενεργοποιηση της κοινωνικης μας φυσης δεν σημαινει απαραιτητα και απεμποληση των επιθυμιων μας σε προσωπικο επιπεδο.Εννοειται θα χρειαστει να δουλεψεις για να ζησεις αφου αυτοι ειναι οι επιβαλλομενοι οροι για επιβιωση στο παρων συστημα,και εννοειται θα εχεις και προσωπικους στοχους και θα τους κυνηγας οταν αυτοι δεν ερχονται σε ρηξη και δεν υποβαθμιζουν τους στοχους των αλλων ή της κοινωνιας(η πραξη για μμ δεν νομιζω να προκαλει κατι τετοιο).
Δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω περαιτερω με το παρων νημα,το κανω μονο και μονο γιατι ενιωσα οτι σε εσενα ειδικα οφειλα να δωσω μια απαντηση.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
εντελώς άχρηστο άνευ ουσίας νήμα πλην του να ανεβαίνει η φήμη του γιατρού και εμείς να τρώμε τις σάρκες μας.μην τσιμπάτε
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: spi
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα