Μεταμόσχευση 2500 fut kai 550 fue. Κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Αρνητική εμπειρία.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με μέτρημα θα μπορέσεις να βγάλεις ΑΠΟΛΥΤΟ συμπέρασμα. Ασφαλές μπορεί να βγάλεις και τώρα με μια απόκλιση +/- 5%. Τέλος σου είπα ότι έχω βγάλει 20 φώτο x 1.5cm2 = 30cm2 δηλαδή το 28% της επιφάνειας (και όχι 10%).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Ναι αλλά όπως είπα με 10% μέτρηση σε μια περιοχή δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.


Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο jersey.


Τέλος έχω τραβήξει συνολικά 20 τέτοιες φώτο αλλά πόσταρα μόνο τις 8 αφού οι υπόλοιπες είναι παρόμοιες.


Επισης, φιλε CVIAL. Εχω αλλη μια απορια...

Screenshot_20211209-162305.png


Αυτη ειναι μια φωτογραφια που εσυ ο ιδιος ειχες ανεβασει πριν αρκετες ημερες.

Τι εγινε και επεσες τοσο εξω στις αρχικες μετρησεις σου;

Πώς απο εκει που ειχες κανει μετρησεις το ανωτερο 25 grafts ανα cm2 και μαλιστα στο κεντρο του κεφαλιου (πραγμα που στα δικα μου ματια ειναι λογικοτατο), τωρα υπολογιζεις μεχρι και πανω απο 40 grafts;

Μηπως ειναι τυχαια/συμπτωματικα αυτα τα σημεια; Προσωπικα θα εβαζα το χερι μου στη φωτια οτι δεν υπαρχουν πανω απο 10 cm2 σε ολη την επιφανεια που εχουν τετοιο αριθμο grafts (πανω απο 40).

Αντιθετα, πανω απο 50 cm2 δεν πρεπει να ξεπερνουν σε καμια περιπτωση τα 20 grafts ανα cm2.
 

Disco

Well-Known Member
Ναι αλλά όπως είπα με 10% μέτρηση των μοσχευμάτων σε μια περιοχή δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Απλά υποθέτεις. Και λογικά άλλα σημεία θα έχουν και λιγότερα μοσχεύματα, όχι μόνο σε φύτρωση αλλά και σε φύτευση. Οπότε αυτό που βλέπω ειναι οτι αν δεν μετρήσεις όλα τα μοσχεύματα ενα προς ένα δεν βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα αν είχε καλή φύτρωη ή οχι. Για το πιο ασφαλές συμπέρασμα πρέπει να μετρήσεις όλη την περιοχή, τότε και μόνο τότε θα μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.
Έχει δίκιο ο φιλος jersey. Ουτε εγω νομίζω πως βγαίνει ετσι σωστό συμπερασμα για την συνολκή φύτρωση με το να μετράς ενα πολύ μικρό ποσοστό της συνολικής επιφάνειας με μόνο 3 σημεία που έχουν τα περισσότερα μοσχεύματα και να βγάζεις έτσι συμπέρασμα για όλη την επιφάνεια, ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που δεν ειναι ομοιόμορφη η κατανομή και υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Tol αυτή η φώτο που παραθέτεις δεν έχει καλιμπραρισμένο το cm2. Δεν έχει reference point. Δηλαδή το τετραγωνάκι που έχω χαράξει αν αντί για 1cm2 είναι 0.9-0.8cm2 είναι εντελώς διαφορετική η εικόνα. Επίσης δεν φαίνονται όλα τα graft, η φώτο δεν βοηθάει. Τα 40g είναι στην αριστερή του πλευρά. H περιοχή της παραπάνω φώτο που δείχνει το 25g αντιστοιχεί στο δικό μου σημείο 2 που έχει μετρηθεί 29.
 

tol

Well-Known Member
Για να γινω πιο κατανοητος...

Στην παρακατω φωτογραφια, στο σημειο που εστιαζω (ισως περιπου 7 cm2), υπαρχουν προγενεστερα (απο προηγουμενη μμ) περιπου 70 grafts. Με άλλα λογια υπαρχουν ηδη 10 grafts ανα cm2 πριν απο την τελευταια μεταμοσχευση.

Screenshot_20211209-163921.png



Αν, λοιπον, οι μετρησεις γινουν σε αυτο το σημειο, τοτε μπορει να βγει αριθμος 40 grafts ανα cm2, ενω στην πραγματικοτητα ειναι 30 grafts ανα cm2.

Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχει δίκιο ο φιλος jersey. Ουτε εγω νομίζω πως βγαίνει ετσι σωστό συμπερασμα για την συνολκή φύτρωση με το να μετράς ενα πολύ μικρό ποσοστό της συνολικής επιφάνεια με μόνο 3 σημεία που έχουν τα περισσότερα μοσχεύματα και να βγάζεις έτσι συμπέρασμα για όλη την επιφάνεια, ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που δεν ειναι ομοιόμορφη η κατανομή.

Δεν μέτρησα μόνο 3 σημεία, μέτρησα 8 σημεία και μόνο 1 με την μεγαλύτερη φύτρωση. Οι μετρήσεις έγιναν σε όλες τις περιοχές του κεφαλιού άσχετα με το αν είχαν μικρή η μεγάλη πυκνότητα για να είναι αντιπροσωπευτικές. Μάθετε να διαβάζετε προσεκτικά τις μετρήσεις και αυτά που γράφω. Και πάνω από όλα να είσθε αντικειμενικοί.
 

Disco

Well-Known Member
Δεν μέτρησα μόνο 3 σημεία, μέτρησα 8 σημεία και μόνο 1 με την μεγαλύτερη φύτρωση. Οι μετρήσεις έγιναν σε όλες τις περιοχές του κεφαλιού άσχετα με το αν είχαν μικρή η μεγάλη πυκνότητα για να είναι αντιπροσωπευτικές. Μάθετε να διαβάζετε προσεκτικά τις μετρήσεις και αυτά που γράφω. Και πάνω από όλα να είσθε αντικειμενικοί.
στην πρώτη περιοχή 3 σημεία μετρήθηκαν. Που αντιστοιχεί στο 10% της επιφάνειας. Αντικειμενικοί είμαστε γιαυτό εκφράζουμε τις λογικές μας απορίες, πως ειναι δυνατόν να βγάζεις αντικειμενικό συμπέρασμα με τόσα μικρά ποσοστά δειγμάτων που μετρήθηκαν. Μου φαίνεται αδύνατον με μεγάλο ποσοστό σφάλματος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να γινω πιο κατανοητος...

Στην παρακατω φωτογραφια, στο σημειο που εστιαζω (ισως περιπου 7 cm2), υπαρχουν προγενεστερα (απο προηγουμενη μμ) περιπου 70 grafts. Με άλλα λογια υπαρχουν ηδη 10 grafts ανα cm2 πριν απο την τελευταια μεταμοσχευση.

Προβολή συνημμένου 43029


Αν, λοιπον, οι μετρησεις γινουν σε αυτο το σημειο, τοτε μπορει να βγει αριθμος 40 grafts ανα cm2, ενω στην πραγματικοτητα ειναι 30 grafts ανα cm2.

Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου;

Μα στο συνολικό νούμερο έχουν μετρηθεί και αυτά. Τα 300g της προηγούμενης μμ. Τα 40g αντιπροσωπεύουν την πυκνότητα της νέας αλλά τα συνολικά.
 

tol

Well-Known Member
Μα στο συνολικό νούμερο έχουν μετρηθεί και αυτά. Τα 300g της προηγούμενης μμ. Τα 40g αντιπροσωπεύουν την πυκνότητα της νέας αλλά τα συνολικά.

Μα, φυσικα και τα μετρησες. Δεν εγραψα το αντιθετο.

Εγω αλλο σου γραφω.

Διαβασε καλυτερα το σχολιο μου.

Αν η μετρηση που εκανες ηταν στο σημειο που εστιαζω, ειναι απολυτα λογικο να βγουν πολυ εσφαλμενα συμπερασματα.

Επισης, αν θελεις, δωσε μου μια απαντηση και στο αρχικο μου ερωτημα, φιλε CVIAL.

Γιατι επεσες τοσο εξω στις αρχικες μετρησεις/υπολογισμους με βαση τη φωτογραφια που ο ιδιος ανεβασες πριν απο πολυ καιρο;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
στην πρώτη περιοχή 3 σημεία μετρήθηκαν. Που αντιστοιχεί στο 10% της επιφάνειας. Αντικειμενικοί είμαστε γιαυτό εκφράζουμε τις λογικές μας απορίες, πως ειναι δυνατόν να βγάζεις αντικειμενικό συμπέρασμα με τόσα μικρά ποσοστά δειγμάτων που μετρήθηκαν. Μου φαίνεται αδύνατον με μεγάλο ποσοστό σφάλματος.

Φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ή μάλλον δεν θες. Βλέπεις μια περιοχή. Επιλέγεις 3 σημεία που έχουν διαφορετική πυκνότητα σε όλη την περιοχή. Φαίνεται η αλλαγή με το μάτι. Μετράς τα 3 σημεία και βρίσκεις 41g, 29g, 29g. Δεν μετράς μονόπαντα μόνο την μεγάλη πυκνότητα αλλά και πιο δίπλα που βλέπεις ότι είναι μικρότερη. Ποιο είναι το θέμα? Σου είπα ναι μπορεί να υπάρχει απόκλιση αλλά δεν μπορεί να είναι μεγάλη.
 

jersey

Well-Known Member
Με μέτρημα θα μπορέσεις να βγάλεις ΑΠΟΛΥΤΟ συμπέρασμα. Ασφαλές μπορεί να βγάλεις και τώρα με μια απόκλιση +/- 5%. Τέλος σου είπα ότι έχω βγάλει 20 φώτο x 1.5cm2 = 30cm2 δηλαδή το 28% της επιφάνειας (και όχι 10%).
εμείς αυτό που βλέπουμε πως μετρήθηκε ειναι το 10% της Α περιοχής και το 13,5% της Β περιοχής. Δηλαδή με 10% και 13,5% μετρήσεις πάμε να βγάλουμε συμπέρασμα για τα υπόλοιπο 87% και 90%... !!! Επιμένω στην αρχικό μου ποστ οτι αν δεν μετρήσεις όλη την επιφάνεια δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές και αντικειμενικό συμπέρασμα, μόνο στην τύχη και υποθετικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα, φυσικα και τα μετρησες. Δεν εγραψα το αντιθετο.

Εγω αλλο σου γραφω.

Διαβασε καλυτερα το σχολιο μου.

Αν η μετρηση που εκανες ηταν στο σημειο που εστιαζω, ειναι απολυτα λογικο να βγουν πολυ εσφαλμενα συμπερασματα.

Επισης, αν θελεις, δωσε μου μια απαντηση και στο αρχικο μου ερωτημα, φιλε CVIAL.

Γιατι επεσες τοσο εξω στις αρχικες μετρησεις/υπολογισμους με βαση τη φωτογραφια που ο ιδιος ανεβασες πριν απο πολυ καιρο;

Μα δεν καταλαβαίνεις ότι η μέτρηση ΔΕΝ έγινε μόνο στο σημείο που εστιάζεις αλλά σε πολύ διαφορετικές περιοχές, αφού τα αναφέρω. Σου εξήγησα γιατί έπεσα έξω σε προηγούμενο σχόλιο, δεν το διάβασες?
 

tol

Well-Known Member
Tol αυτή η φώτο που παραθέτεις δεν έχει καλιμπραρισμένο το cm2. Δεν έχει reference point. Δηλαδή το τετραγωνάκι που έχω χαράξει αν αντί για 1cm2 είναι 0.9-0.8cm2 είναι εντελώς διαφορετική η εικόνα. Επίσης δεν φαίνονται όλα τα graft, η φώτο δεν βοηθάει. Τα 40g είναι στην αριστερή του πλευρά. H περιοχή της παραπάνω φώτο που δείχνει το 25g αντιστοιχεί στο δικό μου σημείο 2 που έχει μετρηθεί 29.

Συγγνωμη, φιλε CVIAL, τωρα ειδα την απαντηση σου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εμείς αυτό που βλέπουμε πως μετρήθηκε ειναι το 10% της Α περιοχής και το 13,5% της Β περιοχής. Δηλαδή με 10% και 13,5% μετρήσεις πάμε να βγάλουμε συμπέρασμα για τα υπόλοιπο 87% και 90%... !!! Επιμένω στην αρχικό μου ποστ οτι αν δεν μετρήσεις όλη την επιφάνεια δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα, τώρα ο καθένας ας κρίνει τι πιστεύει βέβαια.

Σου εξήγησα ότι έγιναν ενδεικτικές μετρήσεις σε όλες τις περιοχές που αλλάζει η πυκνότητα. ΔΕΝ έγιναν όλες μονόπαντα. Για αυτό και βλέπεις από 41g μέχρι 14g. Θα με αναγκάσεις να μετρήσω και να ποστάρω και τις άλλες φώτο γιατί αδυνατείτε να καταλάβετε τις βασικές αρχές μέτρησης.
 

tol

Well-Known Member
Επίσης δεν φαίνονται όλα τα graft, η φώτο δεν βοηθάει. Τα 40g είναι στην αριστερή του πλευρά.


Καλα το υπεθεσα.

Το σκεφτηκα αυτο, αφου ο ιδιος ο γιατρος εγραψε οτι αριστερα εγινε πιο πυκνη τοποθετηση grafts.

Ναι, αλλά φιλε CVIAL, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ειναι το σημειο που εχω εστιασει με τα αρκετα grafts απο την προηγουμενη μεταμοσχευση.

Αρα, ειναι πιθανον σε αυτο το σημειο να εκανες την μετρηση που δειχνει πανω απο 40 grafts, ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι ουτε 30 grafts.

Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου;
 

Disco

Well-Known Member
Φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ή μάλλον δεν θες. Βλέπεις μια περιοχή. Επιλέγεις 3 σημεία που έχουν διαφορετική πυκνότητα σε όλη την περιοχή. Φαίνεται η αλλαγή με το μάτι. Μετράς τα 3 σημεία και βρίσκεις 41g, 29g, 29g. Δεν μετράς μονόπαντα μόνο την μεγάλη πυκνότητα αλλά και πιο δίπλα που βλέπεις ότι είναι μικρότερη. Ποιο είναι το θέμα? Σου είπα ναι μπορεί να υπάρχει απόκλιση αλλά δεν μπορεί να είναι μεγάλη.
Αφού θα υπάρχουν σημεία και με ακόμα μικρότερες πυκνότητες που δεν μετρήθηκαν, λόγω πολύ ανομοιόμορφης κατανομής και επειδή ξεγελάει το μάτι, και έτσι ανεβαίνει ο μέσος όρος και υποθέτεις ότι έχουν μπει σε διάφορα σημεία περισσότερα grafts από ότι είναι στην πραγματικότητα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλα το υπεθεσα.

Το σκεφτηκα αυτο, αφου ο ιδιος ο γιατρος εγραψε οτι αριστερα εγινε πιο πυκνη τοποθετηση grafts.

Ναι, αλλά φιλε CVIAL, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ειναι το σημειο που εχω εστιασει με τα αρκετα grafts απο την προηγουμενη μεταμοσχευση.

Αρα, ειναι πιθανον σε αυτο το σημειο να εκανες την μετρηση που δειχνει πανω απο 40 grafts, ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι ουτε 30 grafts.

Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου;

Μα δεν είπα ότι έβαλε 40g. Είπα ότι μέτρησα 40g. Τώρα πόσα έβαλε πόσα ήταν δεν το ξέρω. Στο τέλος όμως προσέθεσα στο πόσα θα έπρεπε να είναι και τα 300g που μου είπε ο Jacksmith ότι μπορεί να είχε από την προηγούμενη μμ.
 

platanos

Well-Known Member
Παίδες η δειγματοληψία λύνει το πρόβλημα, αν γίνει σωστά (μετρήσεις σε όλες τις περιοχές, hairline, forlock, middle, vertex x2) όπως έκανε ο @CVIAL η απόκλιση είναι πολύ μικρή της τάξης του 5% (άντε βαριά 10%). Είναι όπως περίπου στα exit polls που με ελάχιστες ψήφους δίνουν το σωστό αποτέλεσμα (ακόμα και εκεί βέβαια υπήρχε bugaki στην αρχή και πέσανε έξω στις γνωστές εκλογές αλλά διορθώθηκε). Για να είμαστε 100% σωστοί πρέπει να μετρηθουν ένα προς ένα αλλά προφανώς είναι ανέφικτο κάτι τέτοιο, οπότε στα χέρια ενός μηχανικού, που παίζει με θεωρία σφαλμάτων, η περίπτωση αυτή είναι διαχειρίσιμη
 

tol

Well-Known Member
Καλα το υπεθεσα.

Το σκεφτηκα αυτο, αφου ο ιδιος ο γιατρος εγραψε οτι αριστερα εγινε πιο πυκνη τοποθετηση grafts.

Ναι, αλλά φιλε CVIAL, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ειναι το σημειο που εχω εστιασει με τα αρκετα grafts απο την προηγουμενη μεταμοσχευση.

Αρα, ειναι πιθανον σε αυτο το σημειο να εκανες την μετρηση που δειχνει πανω απο 40 grafts, ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι ουτε 30 grafts.

Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου;

Συνεχεια στην σκεψη μου...

Αν, λοιπον, η μια απο τις μετρησεις που παρεθεσες (41 και 29 και 29) ειναι λαθος, τοτε ανατρεπονται τα τελικα νουμερα.

Αν, αντι για 41 ειναι κατω απο 30 και αυτη, γιατι πιθανον συνεπεσε στο εστιασμενο σημειο των grafts απο την προηγουμενη μεταμοσχευση, τοτε ο αριθμος των συνολικων grafts θα ειναι πολυ μικροτερος.

Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφού θα υπάρχουν σημεία και με ακόμα μικρότερες πυκνότητες που δεν μετρήθηκαν, λόγω πολύ ανομοιόμορφης κατανομής και επειδή ξεγελάει το μάτι, και έτσι ανεβαίνει ο μέσος όρος και υποθέτεις ότι έχουν μπει σε διάφορα σημεία περισσότερα grafts από ότι είναι στην πραγματικότητα.

Καλά για αρχάριο με έχεις.? Και ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχουν και σημεία με μεγαλύτερες πυκνότητες που δεν μετρήθηκαν. Γιατί το πας έτσι? Σοβαρευτείτε. Οι μετρήσεις είναι εντελώς αντιπροσωπευτικές γιατί επιλέγονται σημεία διαφορετικών περιοχών.
 
Μπλουζα