Μεταμόσχευση 2500 fut kai 550 fue. Κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Αρνητική εμπειρία.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συνεχεια στην σκεψη μου...

Αν, λοιπον, η μια απο τις μετρησεις που παρεθεσες (41 και 29 και 29) ειναι λαθος, τοτε ανατρεπονται τα τελικα νουμερα.

Αν, αντι για 41 ειναι κατω απο 30 και αυτη, γιατι πιθανον συνεπεσε στο εστιασμενο σημειο των προγενεστερων grafts, τοτε ο αριθμος των συνολικων grafts θα ειναι πολυ μικροτερος.

Δεν ειναι λογικη η σκεψη μου;

Όχι γιατί χάνεις το νόημα του πως έγινε η μέτρηση. Σου επαναλαμβάνω ότι στα 3000g που μέτρησα περιλαμβάνω και τα 300g της παλιάς. Άρα του Αναστασάκη είναι 2700, τουτέστιν 2700/3050~90% φύτρωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παίδες η δειγματοληψία λύνει το πρόβλημα, αν γίνει σωστά (μετρήσεις σε όλες τις περιοχές, hairline, forlock, middle, vertex x2) όπως έκανε ο @CVIAL η απόκλιση είναι πολύ μικρή της τάξης του 5% (άντε βαριά 10%). Είναι όπως περίπου στα exit polls που με ελάχιστες ψήφους δίνουν το σωστό αποτέλεσμα (ακόμα και εκεί βέβαια υπήρχε bugaki στην αρχή και πέσανε έξω στις γνωστές εκλογές αλλά διορθώθηκε). Για να είμαστε 100% σωστοί πρέπει να μετρηθουν ένα προς ένα αλλά προφανώς είναι ανέφικτο κάτι τέτοιο, οπότε στα χέρια ενός μηχανικού, που παίζει με θεωρία σφαλμάτων, η περίπτωση αυτή είναι διαχειρίσιμη

Πέστα ρε συνάδελφε.
 

Disco

Well-Known Member
Καλά για αρχάριο με έχεις.? Και ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχουν και σημεία με μεγαλύτερες πυκνότητες που δεν μετρήθηκαν. Γιατί το πας έτσι? Σοβαρευτείτε. Οι μετρήσεις είναι εντελώς αντιπροσωπευτικές γιατί επιλέγονται σημεία διαφορετικών περιοχών.
Και ποιος εγγυάται ότι κάθε περιοχή που μέτρησες έχει την ίδια φύτευση και φύτρωση στο σύνολο της; Αφού ειδαμε μεγάλες ανομοιομορφίες στην φύτευση και λογικά θα υπάρχουν και στη φύτρωση, τα οποία δεν έχουν υπολογιστεί οδηγώντας σε μη ασφαλή συμπεράσματα, θεωρώντας περιοχές με λιγότερα μοσχεύματα ότι έχουν περισσότερα λόγω πολύ περιορισμένου ποσοστού μετρήσεων. Τέλος πάντων ο καθένας ας κρίνει ότι νομίζει σωστό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
CVIAL, προσωπικα σταματω καθε αναφορα σε αριθμους, για να μην υπαρχει διενεξη και "λογομαχια".

Εκεινα, τα τελευταια ερωτηματα, που θα ηθελα να κανω ειναι...

Τελικα, εσυ θεωρεις οτι ολα πηγαν καλα στη μεταμοσχευση; Οτι ολα εγιναν σωστα; Οτι αυτη ειναι η εικονα που επρεπε να εχει ο jacksmith;

Οι ουλες που του κληροδοτηθηκαν, ηταν εμφανεις;

Ο ιδιος ο jacksmith, μετα απο αυτες τις μετρησεις, εφυγε ικανοποιημενος και εχοντας αλλαξει αποψη για τη μεταμοσχευση; Καταλαβε οτι εκανε λαθος που θεωρουσε οτι δεν ηταν επιτυχημενη;

Ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σου. Δεν ξανασυμμετεχω στο νημα, για να μη θεωρηθω οτι υποδαυλιζω το κλιμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και ποιος εγγυάται ότι κάθε περιοχή έχει την ίδια φύτευση και φύτρωση; Αφού ειδαμε μεγάλες ανομοιομορφίες στην φύτευση και λογικά θα υπάρχουν και στη φύτρωση, τα οποία δεν έχουν υπολογιστεί οδηγώντας σε μη ασφαλή συμπεράσματα, θεωρώντας περιοχές με λιγότερα μοσχεύματα ότι έχουν περισσότερα λόγω περιορισμένου ποσοστού μετρήσεων.

Αγαπητέ δεν ξέρω τι επάγγελμα κάνεις αλλά όταν είσαι πολιτικός μηχανικός ή τοπογράφος έχεις μάθει να μετράς σωστά, προφανώς με αποκλίσεις αλλά όχι με διαφορά στην τάξη μεγέθους. Η συζήτηση που κάνεις αυτή την στιγμή είναι "έλα παππού να σου μάθω τα αμπελοχωραφά σου" με επιχειρήματα που για τον μέσο άνθρωπο είναι λογικά για τους επαγγελματίες όμως όχι. Ο Platanos, σαν συνάδελφος, το περιέγραψε ωραία. Όταν ξέρεις να μετράς δεν χρειάζεται να μετρήσεις το 100%, το 10% με την σωστή μεθοδολογία σου δίνει το τελικό αποτέλεσμα με πιθανότητα λάθους +/_ 5% (άντε βαριά 10% που λέει και ο Platanos). Επειδή όπως σου είπα έχω και άλλες φώτο ανά περιοχές, θα ποστάρω άλλες 8 για να δεις ότι οι διαφορές είναι μικρές και μπορεί να μην είναι μόνο προς τα κάτω αλλά και προς τα πάνω. Είναι χάσιμο χρόνου για μένα αλλά θα το κάνω για το γαμώτο και για τελευταία φορά. Από αυτά που διαβάζω είμαι σίγουρος ότι αν το αποτέλεσμα ήταν ανάποδο ούτε καν θα συζητάγαμε για την μεθοδολογία.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
CVIAL, προσωπικα σταματω καθε αναφορα σε αριθμους, για να μην υπαρχει διενεξη και "λογομαχια".

Εκεινα, τα τελευταια ερωτηματα, που θα ηθελα να κανω ειναι...

Τελικα, εσυ θεωρεις οτι ολα πηγαν καλα στη μεταμοσχευση; Οτι ολα εγιναν σωστα; Οτι αυτη ειναι η εικονα που επρεπε να εχει ο jacksmith;

Οι ουλες που του κληροδοτηθηκαν, ηταν εμφανεις;

Ο ιδιος ο jacksmith, μετα απο αυτες τις μετρησεις, εφυγε ικανοποιημενος και εχοντας αλλαξει αποψη για τη μεταμοσχευση; Καταλαβε οτι εκανε λαθος που θεωρουσε οτι δεν ηταν επιτυχημενη;

Ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σου. Δεν ξανασυμμετεχω στο νημα, για να μη θεωρηθω οτι υποδαυλιζω το κλιμα.

Δεν υπάρχει πρόβλημα ρώτα ότι θες.

Οι ουλές του Jacksmith γενικώς ήταν εμφανείς. Μόλις τον είδα από κοντά με πολύ κοντό μαλλί και πριν τον μετρήσω (του το είπα εξάλλου) κατάλαβα ότι δεν είχε πάει άσχημα η μμ. Τα νούμερα το επιβεβαιώνουν. Το κατάλαβε και ο ίδιος. Αυτό που σίγουρα πήγε λάθος ήταν το τι περίμενε ότι θα πάρει. Επίσης η στρατηγική του side-weighting πρακτικά δεν απέδωσε, δηλαδή ενώ έχει θεωρητικό υπόβαθρο επί της ουσίας δεν έδωσε κάτι σημαντικό στην εικόνα του. Νομίζω εκεί παίχτηκε το παιχνίδι και το έχω δει στην πράξη και με άλλους. Αν ο Jacksmith είχε δει το τελικό του αποτέλεσμα (αυτό που έχει τώρα) πριν την μμ (σε παρόμοιο περιστατικό) και είχε πει δεν μου αρέσει δεν θα έκανε μμ ή θα κατέβαζε τις απαιτήσεις του και τώρα θα ήταν χαρούμενος (με εξαίρεση την ουλή).

Δυστυχώς για μια ακόμα φορά φαίνεται ότι οι εντελώς ξεκάθαρες και εμπεριστατωμένες με παραδείγματα και φώτο εξηγήσεις preop είναι η καλύτερη μέθοδος και για τον ασθενή και για την κλινική. Να πω επίσης ότι δεν τον βοηθάει η τρίχα του (νορμάλ στο κάτω όριο) και το σκαλπ του, έχει πολύ γυαλάδα και η καράφλα κάνει μπαμ (με δυσκόλεψε πολύ στις φώτο).
 

witcher

Well-Known Member
Πάντως με 30g μέση πυκνότητα τοποθέτησης που βγαίνει 3335/112,46=30 grafts / cm^2 αν γινόταν σωστή κατανομή των grafts πιστεύω θα είχε πολύ καλύτερη συνολική εικόνα ο jacksmith. Αν δηλαδή δεν ακολουθούσε αυτή τη τακτική hockey-stick, που πρακτικά απέτυχε να δώσει κάλυψη και στην ουσία το "πλανο" του γιατρού να τοποθετήσει με αυτόν τον τρόπο έκανε την εικόνα του jacksmith να φαίνεται αρκετά χειρότερη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η μέση του πυκνότητα είναι 3000/112/46 = 26,6g. Θα συμφωνήσω ότι το hockey-stick δεν έδωσε κάτι. Θεωρώ όμως ότι με 1000g ακόμα στις μπροστινές ζώνες (στα πρώτα 60cm2) θα το βελτιώσει πάρα πολύ.
 

witcher

Well-Known Member
Η μέση του πυκνότητα είναι 3000/112/46 = 26,6g. Θα συμφωνήσω ότι το hockey-stick δεν έδωσε κάτι. Θεωρώ όμως ότι με 1000g ακόμα στις μπροστινές ζώνες (στα πρώτα 60cm2) θα το βελτιώσει πάρα πολύ.
είναι και τα 300 που ειχε από την προηγούμενη μεταμόσχευση 3055+300 =3355 / 112,46 =30 g μέση πυκνότητα. Κρίνεις και το πλάνο κατανομής σε μία επέμβαση πέρα από τα υπόλοιπα, που εδώ βλέπουμε οτι το πλάνο του γιατρού μάλλον απέτυχε αφού δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω αλλά τουναντίον έκανε τα πράγματα χειρότερα...
 

nick90

Well-Known Member
Τελικά @jacksmith τώρα που έγιναν και αυτές οι μετρήσεις τι σκέφτεσαι να κάνεις ως επόμενη επέμβαση; Έχεις κατασταλάξει σε ποια κλινική θα πάς; Τι απόθεμα δότρίας έχεις; Επίσης η περιοχή του crown που δεν αγγίξατε πόσο είναι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Δυστυχώς για μια ακόμα φορά φαίνεται ότι οι εντελώς ξεκάθαρες και εμπεριστατωμένες με παραδείγματα και φώτο εξηγήσεις preop είναι η καλύτερη μέθοδος και για τον ασθενή και για την κλινική. Να πω επίσης ότι δεν τον βοηθάει η τρίχα του (νορμάλ στο κάτω όριο) και το σκαλπ του, έχει πολύ γυαλάδα και η καράφλα κάνει μπαμ (με δυσκόλεψε πολύ στις φώτο).
Μπράβο για τον προσωπικό χρόνο που σπατάλησες για τις μετρήσεις. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζεται η προσπάθεια για βοήθεια.
Θα σταθώ σε αυτό το σχόλιο, γιατί είναι ουσιαστικό και να ξέρεις που μορείς να φτάσεις με την μετ αλλά και οτι ο γιατρός έχει ασχοληθεί ξανά με αντίστοιχες περιπτώσεις. Το αναφέρω γιατί και εγώ σαν τον άπιστο Θωμά αυτό θέλω να έχω σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα οπτικής.
 

witcher

Well-Known Member
Μπράβο για τον προσωπικό χρόνο που σπατάλησες για τις μετρήσεις. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζεται η προσπάθεια για βοήθεια.
Θα σταθώ σε αυτό το σχόλιο, γιατί είναι ουσιαστικό και να ξέρεις που μορείς να φτάσεις με την μετ αλλά και οτι ο γιατρός έχει ασχοληθεί ξανά με αντίστοιχες περιπτώσεις. Το αναφέρω γιατί και εγώ σαν τον άπιστο Θωμά αυτό θέλω να έχω σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα οπτικής.
Επίσης πρέπει να ξέρεις τι θεωρεί ο κάθε γιατρός ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Γιατί μπορεί και το να έχεις λίγες τρίχες στο κεφάλι να χαιδεύεις να το θεωρεί επιτυχία μια κλινική. Όταν πολλές κλινικές να σε απορρίπτουν γιατί ξέρουν οτι δεν θα πάρεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα και θα απογοητευτείς και βρεθεί κάποιος να σε αναλάβει, να σου πει και 2 σχολια "ελα εδώ και σε θα σε φτιάξω εγώ", δεν σου δείχνει κιόλας πως θα είναι το αποτέλεσμα και μετά εσύ πείθεσαι τον επιλέγεις κ τελικά απογοητεύεσαι από το τελικό αποτέλεσμα, χαλώντας και τα λεφτά σου παράλληλα για κάτι που σε απογοήτευσε.
 

vlafo

Well-Known Member
Μπράβο για τον προσωπικό χρόνο που σπατάλησες για τις μετρήσεις. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζεται η προσπάθεια για βοήθεια.
Θα σταθώ σε αυτό το σχόλιο, γιατί είναι ουσιαστικό και να ξέρεις που μορείς να φτάσεις με την μετ αλλά και οτι ο γιατρός έχει ασχοληθεί ξανά με αντίστοιχες περιπτώσεις. Το αναφέρω γιατί και εγώ σαν τον άπιστο Θωμά αυτό θέλω να έχω σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα οπτικής.
Δυστυχώς εγώ θα παίξω το δύσπιστο-αρνητικό και τον ρεαλιστή.
Θα έλεγα πιο σωστά πραγματιστή.
Έχοντας σκανάρει όλη την εγχώρια αλλά και την παγκόσμια αγορά,θα σου πω πως οι ξεκάθαρες εξηγήσεις και εικόνες που μπορείς να φτάσεις,δεν δίνονται επαρκώς από κανέναν.
Και αυτό για να μη χαθεί η πώληση,γιατί πώληση είναι.
Μόνο εάν σε δει ότι γνωρίζεις αρκετά και απαιτήσεις να δεις ιδίοις όμασι,τότε έχεις κάποιες ελπίδες.
Ειδάλλως μην περιμένετε και τρέφετε φρούδες ελπίδες.

Oreo
Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές και τα έχουμε αναλύσει όσο δεν πάει,νομίζω η εξαντλητική έρευνα που έκανες σου απέδειξε με τον πιο περίτρανα τρόπο τι γίνεται και πως κινείται το όλο σύστημα.
Και αυτό ήταν η μεγαλύτερη απόδειξη των όσων σου είχα πει,αλλά και εσύ που τα ανακάλυψες μόνος σου.

Στο τέλος όμως της ιστορίας το αποτέλεσμα και μόνο μετράει και για τα υπόλοιπα δίνεις τόπο στη οργή.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Καταλήγοντας περα απο τη φύτρωση που ειχε ο jacksmith, για την επιτυχία ή αποτυχία ενος αποτελέσματος κρίνουμε και άλλους παράγοντες όπως:

Κατασταση Δότριας: ξεχειλωμενες ουλες FUT
Κάλυψη ληπτριας: φτωχη
Πλανο φύτευσης μοσχευμάτων: κακο
Πλανο συνολικής αποκατάστασης προβλήματος : υπήρχε?? ο jacksmith ανέφερε οτι μόνος του είχε στο μυαλο για 2η επέμβαση, χωρίς να του ειχε γινει γνωστο το συνολικό πλάνο για την υπόλοιπη περιοχή αλλα κ την πύκνωση της ιδιας , αν υπήρχε βεβαια. Ενα πράγμα παμε κ οτι βγει..
Διάγνωση παθησεων δότριας: λαθος διάγνωση, καθώς ο γιατρός δεν αντιλήφθηκε οτι εχει retro ο jacksmith και ανέφερε οτι δεν ειδε κατι τέτοιο...!
Συμπεριφορά κλινικής προς πελάτη : τραγική. Ο γιατρός ειρονευοταν και κοροιδευε τον jacksmith οταν εξέφρασε τη δυσαρέσκεια του και του ανέφερε οτι αφου αποφάσισε να δείξει το αποτέλεσμα του στο φόρουμ θα αλλάξουν οι σχέσεις μεταξύ τους (!!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Επίσης πρέπει να ξέρεις τι θεωρεί ο κάθε γιατρός ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Γιατί μπορεί και το να έχεις λίγες τρίχες στο κεφάλι να χαιδεύεις να το θεωρεί επιτυχία μια κλινική. Όταν πολλές κλινικές να σε απορρίπτουν γιατί ξέρουν οτι δεν θα πάρεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα και θα απογοητευτείς και βρεθεί κάποιος να σε αναλάβει, να σου πει και 2 σχολια "ελα εδώ και σε θα σε φτιάξω εγώ", δεν σου δείχνει κιόλας πως θα είναι το αποτέλεσμα και μετά εσύ πείθεσαι τον επιλέγεις κ τελικά απογοητεύεσαι από το τελικό αποτέλεσμα, χαλώντας και τα λεφτά σου παράλληλα για κάτι που σε απογοήτευσε.
Εδώ μπαίνει και το κομμάτι της προσωπικής έρευνας, η αισθητική αποκατάσταση πάντα ξεκινάει με χαμόγελα και υποσχέσεις απο το φτιάχνω φρύδια μέχρι δεν ξέρω και εγώ πόσα διαφορετικά είδη επεμβάσεων υπάρχουν.
 

oreo

Well-Known Member
Δυστυχώς εγώ θα παίξω το δύσπιστο-αρνητικό και τον ρεαλιστή.
Θα έλεγα πιο σωστά πραγματιστή.
Έχοντας σκανάρει όλη την εγχώρια αλλά και την παγκόσμια αγορά,θα σου πω πως οι ξεκάθαρες εξηγήσεις και εικόνες που μπορείς να φτάσεις,δεν δίνονται επαρκώς από κανέναν.
Και αυτό για να μη χαθεί η πώληση,γιατί πώληση είναι.
Μόνο εάν σε δει ότι γνωρίζεις αρκετά και απαιτήσεις να δεις ιδίοις όμασι,τότε έχεις κάποιες ελπίδες.
Ειδάλλως μην περιμένετε και τρέφετε φρούδες ελπίδες.

Oreo
Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές και τα έχουμε αναλύσει όσο δεν πάει,νομίζω η εξαντλητική έρευνα που έκανες σου απέδειξε με τον πιο περίτρανα τρόπο τι γίνεται και πως κινείται το όλο σύστημα.
Και αυτό ήταν η μεγαλύτερη απόδειξη των όσων σου είχα πει,αλλά και εσύ που τα ανακάλυψες μόνος σου.

Στο τέλος όμως της ιστορίας το αποτέλεσμα και μόνο μετράει και για τα υπόλοιπα δίνεις τόπο στη οργή.
Ελπίζω απο την πολύ ανάλυση να μαλλιάσει και το κεφάλι, γιατί η γλώσσα μάλλιασε σίγουρα :p
 

witcher

Well-Known Member
Εδώ μπαίνει και το κομμάτι της προσωπικής έρευνας, η αισθητική αποκατάσταση πάντα ξεκινάει με χαμόγελα και υποσχέσεις απο το φτιάχνω φρύδια μέχρι δεν ξέρω και εγώ πόσα διαφορετικά είδη επεμβάσεων υπάρχουν.
το θέμα ειναι να σου λέει αντικειμενικά τι να περιμένεις η κάθε κλινική, όχι όλο φανφάρες και υποσχέσεις για να σε πιάσει πελάτη, γιατί μετά τα αποτελέσματα θα την διαψεύσουν παταγωδώς. Αλλά προφανώς δεν θα το κάνει, γιατί πώληση είναι και έτσι λειτουργούν οι επιχειρήσεις που στόχο έχουν να πουλήσουν. Οπότε πολύ προσωπικό ψάξιμο να αποκτήσεις γνώσεις, για να μη σε εκμεταλλευτεί καμία κλινική.
 

oreo

Well-Known Member
το θέμα ειναι να σου λέει αντικειμενικά τι να περιμένεις η κάθε κλινική, όχι όλο φανφάρες και υποσχέσεις για να σε πιάσει πελάτη, γιατί μετά τα αποτελέσματα θα την διαψεύσουν παταγωδώς. Αλλά προφανώς δεν θα το κάνει, γιατί πώληση είναι και έτσι λειτουργούν οι επιχειρήσεις που στόχο έχουν να πουλήσουν. Οπότε πολύ προσωπικό ψάξιμο να αποκτήσεις γνώσεις, για να μη σε εκμεταλλευτεί καμία κλινική.
Και παρά το ψάξιμο πάλι προσοχή θέλει γιατί είναι ευκολο να μην καταφέρεις αυτό που θες, αλλά άλλη κουβέντα αυτό
 
Μπλουζα