Μεταμόσχευση 2500 fut kai 550 fue. Κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Αρνητική εμπειρία.

jacksmith

Active Member
CVIAL EDIT 11/12/2021:
ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ JACKSMITH ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΤΩΘΙ LINK (POST#573)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Εδώ θα δείτε τις φωτό πριν την μεταμόσχευση και το ιστορικό.

alea jacta est...Πέρνω και γω θάρρος από τις συνεχόμενες παρουσιάσεις και θα αναφερθώ και στην δική μου περίπτωση.Πριν 6μιση μήνες περίπου έκανα μεταμόσχευση στην κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Για την δύσκολή περίπτωση μου επέλεξα να προβώ σε μέθοδο FUT και αν στο μέλλον υπάρχει η δυνατότητα, σε μία επιπλέον διαδικασία μεταμόσχευσης.
Την κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ την έχω επισκεφτεί 3 φορές. Την πρώτη το 2016 στο Μαρούσι ,όπου το αντίτιμο τότε ήταν νομίζω 10 ευρώ (αφορούσε κάποια φιλανθρωπική κίνηση) και τις άλλες 2, την πρώτη, την άνοιξη του 2020 όπου επέλεξα το ραντεβού χωρίς χρέωση σε μία κυρία από την κλινική όπου όμως με είδε και ο γιατρός και την τελευταία το φθινόπωρο του 2020 όπου πλήρωσα 70 ευρώ με τον γιατρό.Στο ραντεβού του 2016 απλά θυμάμαι ότι ο γιατρός μου είχε προτείνει FUT
Στα 2 τελευταία ραντεβού δεν έγινε κάποια συγκεκριμένη μέτρηση παρά μόνο η εξέταση για 10 με 20 δεύτερα μέσω της κάμερας στο τριχωτό του κεφαλιού. Γενικά η διάρκεια είναι περίπου 10 λεπτά .Πάμε στην ουσία. Και την πρώτη και την δεύτερη φορά ο γιατρός πρότεινε FUT και με σιγουριά μου είπε ότι μπορούμε να πάρουμε 3000 και πιθανόν να φτάσουμε και 3200. Την δεύτερη μάλιστα φορά μου σημείωσε πάνω στο έντυπο και μία πυκνότητα στη δότρια 90 fus. ¨Είχα ως πλάνο πλέον μία πρώτη διαδικασία με 3000 τρ/κια και στο μέλλον υπολόγιζα σε μία δέυτερη μαζί με γένια.
Πάμε στην επέμβαση. Φτάνοντας την μέρα του χειρουργείου όταν με είδε ο γιατρός μου είπε ότι δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε 3000 και πρέπει να κάνουμε και fue. Αυτό έγινε πρίν κουρευτώ με μια γρήγορη εξέταση του γιατρού στο τριχωτό. Για να μην μακρηγορώ, για διάφορους λόγους αποφάσισα να συνεχίσουμε.
Διαδικασία. Ο γιατρός έκανε τις ενέσεις και αφαίρεσε το στριπ. Δεν έγινε τρυχοφυτικη σύγκληση στη ραφή παρόλο που στο σαιτ της κλινικής αναφέρεται ότι γίνεται σε κάθε περίπτωση. Ο σχεδιασμός της χερλαιν έγινε μέσα σε 15 με 20 δεύτερα και απλά έγινε μια διόρθωση στους κροτάφους μέτα από δική μου επισήμανση να κλέισουν ελάχιστα. Η αφαίρεση με μοτεράκι για το fue έγινε από μία κοπέλα της ομάδας. Εν συνεχεία ο γιατρός έκανε τις οπές.Επίσης η τοποθετηση έγινε από το προσωπικό.. Τον γιατρό τον ξαναείδα στο τέλος πριν φύγω όταν μου έκανε άλλη μία ένεση παυσίπονη στη δότρια. Τελικώς 2500 από FUT ΚΑΙ 550 από FUE.Τόσα δηλώνει η κλινική.
Αποτελέσματα έως τώρα. α)Τα cons ( και τα 70 ευρω) στη δική μου περίπτωση ήταν άνευ σημασίας και ότι μου αναφέρθηκε δεν συμβάδιζε με τα πραγματικά δεδομένα .β) και ποιο σοβαρό. Στα πλαϊνά του κεφαλιού στις άκρες της γραμμής FUT έχουν σχηματισθεί δυο πάρα πολύ άσχημες ουλές από το στριπ. Να σημειώσω ότι φυσικά δεν γυμνάζομαι και τηρούσα απόλυτα τις οδηγίες μετά την επέμβαση.γ) το αποτέλεσμα εξαμήνου είναι αυτό που παραθέτω κάτωθι στις φωτό και φυσικά δεν μου αρέσει καθόλου.
Δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος από την όλη διαδικασία.Όλες οι παραπάνω επισημάνσεις ειπώθηκαν και στον γιατρό και θα σας γράψω τι μου απάντησε στη συνέχεια.
Παρουσιάζω όσο ποιο αντικειμενικά και ψύχραιμα μπορώ ( και όσο ποιο ψυχρά γίνεται γιατί στην πραγματικότητα, μέσα μου βράζω) την μεταμόσχευση που έκανα, ως ανταπόδοση για τη γνώση που έχω αποκομίσει από εδω.Σε προσωπική συζήτηση θα μπορούσα να αναφέρω πάρα πολλές ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες για την συνολική μου εμπειρία στην κλινική και τι άποψη έχω σχηματίσει για τις υπηρεσίες που παρέχονται και τον γιατρό και αφορούν τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια.

Ακολουθούν φωτο με την τοποθέτηση. ( τις είχα πάρει από την κλινική) .
 

Συνημμένα

  • DSC01322.JPG
    DSC01322.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 1,317
  • InkedDSC01320_LI.jpg
    InkedDSC01320_LI.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 1,204
  • Screenshot_20210407_112130_com.viber.voip.jpg
    Screenshot_20210407_112130_com.viber.voip.jpg
    134.8 KB · Προβολές: 1,139
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jacksmith

Active Member
Αυτες ειναι φωτο από τις τομές. Ελπίζω να φαινονται
 

Συνημμένα

  • IMG_20210818_191901.jpg
    IMG_20210818_191901.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 1,268
  • IMG_20210818_191949.jpg
    IMG_20210818_191949.jpg
    2 MB · Προβολές: 1,439

jacksmith

Active Member
Φωτο 6μηνου με κοντό μαλλί.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210720_155230.jpg
    IMG_20210720_155230.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 1,467
  • IMG_20210724_080210.jpg
    IMG_20210724_080210.jpg
    3 MB · Προβολές: 1,400

alex7

Well-Known Member
Δεν έχει επιτευχθεί η προσδοκόμενη φυτρωση .Δεν αποκλείεται όμως να αλλάξει αρδην η κατάσταση προσεχώς .Δύσκολα όμως
 

alex7

Well-Known Member
Δεν έχει επιτευχθεί η προσδοκόμενη φυτρωση .Δεν αποκλείεται όμως να αλλάξει αρδην η κατάσταση προσεχώς .Δύσκολα όμως
Πρέπει να σου πω όμως ότι ο συγκεκριμένος γιατρός είναι φανατικός του strip η του combo .Με αλλά λόγια έχουμε και εμείς οι ασθενείς ευθύνη για τους γιατρούς που θα επιλέξουμε .Δεν μπορεί να μας φταίει οι άλλοι συνέχεια .Η τομή είναι γνωστό ότι φαίνεται .Αυτό το γνώριζες
 

Disco

Well-Known Member
Φίλε δικαιολογημένα είσαι απογοητευμένος με το αποτέλεσμα που φαίνεται πολύ φτωχό. Η τοποθέτηση ήταν αραιή αλλά δεν είχες και καλή φύτρωση.
Οι ουλές είναι αρκετά άσχημες και φαίνεται να έχουν ξεχειλώσει σε εκείνα τα σημεία ενώ τηρούσες κατά γράμμα τις οδηγίες της κλινικής χωρίς γυμναστική...
Γενικά σε όσα ανεξάρτητα περιστατικά είδαμε από την συγκεκριμένη κλινική οι ουλές δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που μας παρουσιάζονται στις επίσημες παρουσιάσεις. Αυτό είναι σημαντικό να το γνωρίζουν όσοι σκέφτονται να κάνουν FUT στην συγκεκριμένη κλινική.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Φίλε δικαιολογημένα είσαι απογοητευμένος με το αποτέλεσμα που φαίνεται πολύ φτωχό. Η τοποθέτηση ήταν αραιή αλλά δεν είχες και καλή φύτρωση.
Οι ουλές είναι αρκετά άσχημες και φαίνεται να έχουν ξεχειλώσει σε εκείνα τα σημεία ενώ τηρούσες κατά γράμμα τις οδηγίες της κλινικής χωρίς γυμναστική...
Γενικά σε όσα ανεξάρτητα περιστατικά είδαμε από την συγκεκριμένη κλινική οι ουλές δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που μας παρουσιάζονται στις επίσημες παρουσιάσεις. Αυτό είναι σημαντικό να το γνωρίζουν όσοι σκέφτονται να κάνουν FUT στην συγκεκριμένη κλινική.

Έχουμε ξανά δει αντίστοιχη ουλή από την ίδια κλινική που κατέληξε σε μηνύσεις.
 

jacksmith

Active Member
Πρέπει να σου πω όμως ότι ο συγκεκριμένος γιατρός είναι φανατικός του strip η του combo .Με αλλά λόγια έχουμε και εμείς οι ασθενείς ευθύνη για τους γιατρούς που θα επιλέξουμε .Δεν μπορεί να μας φταίει οι άλλοι συνέχεια .Η τομή είναι γνωστό ότι φαίνεται .Αυτό το γνώριζες

Καλέ μου φίλε φυσικά και το γνωρίζω ότι φαίνεται η ουλή. Το θέμα είναι ότι εδώ έχει σχηματισθεί μια άσχημη ,κακή ουλή. Στην πραγματικότητα είναι χειρότερα. Δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερες φωτό.
Οσόν αφορά την ευθύνη τι ακριβώς εννοείς. ?Η fut έκρινα ότι στην περιπτωσή μου έιναι μονόδρομος. Μεγάλο Νοργουντ όχι καλή δότρια ήδη υπάρχουσα ουλή. Φυσικά αν είχα δυνατότητα θα πήγαινα Hattinghen, Bisanga για fut. Αρα για στριπ στην Ελλάδα η κλινική έιναι μονόδρομος. Η άλλη μου επιλόγή ήταν να μην κάνω καθόλου μεταμόσχευση. Το ήθελα όμως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Παιδία για FUT, επειδή είναι σοβαρό χειρουργείο, εγώ θα έλεγα μόνο εξωτερικό σε κορυφαίες κλινικές Bisanga ή Hattingen ή ακόμα και Αμερική για να είσαι ασφαλής...
 

alex7

Well-Known Member
Καλέ μου φίλε φυσικά και το γνωρίζω ότι φαίνεται η ουλή. Το θέμα είναι ότι εδώ έχει σχηματισθεί μια άσχημη ,κακή ουλή. Στην πραγματικότητα είναι χειρότερα. Δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερες φωτό.
Οσόν αφορά την ευθύνη τι ακριβώς εννοείς. ?Η fut έκρινα ότι στην περιπτωσή μου έιναι μονόδρομος. Μεγάλο Νοργουντ όχι καλή δότρια ήδη υπάρχουσα ουλή. Φυσικά αν είχα δυνατότητα θα πήγαινα Hattinghen, Bisanga για fut. Αρα για στριπ στην Ελλάδα η κλινική έιναι μονόδρομος. Η άλλη μου επιλόγή ήταν να μην κάνω καθόλου μεταμόσχευση. Το ήθελα όμως.
Όχι φίλε μου .Στο ίδιο καζάνι βράζουμε .Και εγώ είμαι πολύ βαρύ NW αλλά δεν κατέφυγα σε combo .Γιατί δεν είναι αποκλειστική επιλογή αυτή η τεχνική που αφήνει ουλή .Θα χρειαζόσουν πολλές επεμβάσεις με FUE ,ενδεχομένως και λίγα γενιά και θα συμμαζευόσουνα ικανοποιητικά πιστεύω
 

jacksmith

Active Member
Όχι φίλε μου .Στο ίδιο καζάνι βράζουμε .Και εγώ είμαι πολύ βαρύ NW αλλά δεν κατέφυγα σε combo .Γιατί δεν είναι αποκλειστική επιλογή αυτή η τεχνική που αφήνει ουλή .Θα χρειαζόσουν πολλές επεμβάσεις με FUE ,ενδεχομένως και λίγα γενιά και θα συμμαζευόσουνα ικανοποιητικά πιστεύω
Σεβαστή η αποψή σου.
 

zelig

Member
Φίλε πολύ κρίμα που δεν πήρες το προσδοκώμενο αποτέλεσμα, θα άξιζε να έχουμε σχολιασμό από τα πιο έμπειρα μέλη του τι παίζει να πήγε στραβά. Ποιο ήταν το κόστος της μεταμόσχευσης; Επίσης ακολουθούσες κάποια αγωγή πριν / μετά. Υπάρχει περίπτωση να έχεις καθυστερημένη φύτρωση και να δώσει κάτι ακόμα πιο μετά;
Από την κλινική τί σου είπαν, όταν τους εξέφρασες (φαντάζομαι) τα παράπονά σου;
 

jacksmith

Active Member
Φίλε πολύ κρίμα που δεν πήρες το προσδοκώμενο αποτέλεσμα, θα άξιζε να έχουμε σχολιασμό από τα πιο έμπειρα μέλη του τι παίζει να πήγε στραβά. Ποιο ήταν το κόστος της μεταμόσχευσης; Επίσης ακολουθούσες κάποια αγωγή πριν / μετά. Υπάρχει περίπτωση να έχεις καθυστερημένη φύτρωση και να δώσει κάτι ακόμα πιο μετά;
Από την κλινική τί σου είπαν, όταν τους εξέφρασες (φαντάζομαι) τα παράπονά σου;
Το κοστος ηταν 5800
 

pablopaolinio

Active Member
Φιλε σου στελνω τη συμπαρασταση μου. Ειμαι σιγουρος οτι θα παρουν θεση τα πιο εμπειρα μελη οποτε δεν εχω να σου στειλω εγω κατι εκτος απο οτι συμπασχω απολυτα π εμεινες απογοητευμενος μετα απο τοσο θεληση/ψαξιμο/συναισθηματικό κ οικονομικο κοστος κ ελπιζω να εχεις τη συμπαρασταση του γιατρου ως περιστατικο κ πολιτικη που δεν πηγε καλα η την ειλικρινη του αιτιολογηση/δικαιολογηση
ΜΦΧ,
 

spi

Well-Known Member
Παιδιά τι να λέμε τώρα η φυτρωση έχει πιάσει πάτο, οι ουλές είναι κακές και ο φίλος αντί να συμμαζευτει έχει ένα κακο αποτέλεσμα σε καθαρό σημείο. Σκεφτόμουν πάρα πολύ να κάνω την δεύτερη μου μμ στον Αναστασάκη αλλά κάποια πράγματα με αποτρέπουν και ο λόγος είναι το πολύ αραιό αποτέλεσμα + εδώ βλέπουμε την δεύτερη αποτυχία του (στο φόρουμ) στο δυνατό του σημείο την FUT. Επίσης το εξοργιστικο 70€ ευρώ επίσκεψη (άσχετα που στο μειώνει από την επέμβαση ΑΝ κάνεις σε αυτόν) παραπέμπει σε εποχές ΠΑΣΟΚ.
 

jacksmith

Active Member
Τον γιατρό τον έιδα στο τρίμηνο όπου του ανέφερα για τις ουλές. Μου είπε ότι συνέβησαν λόγω ιδιοσυγκρασιας του οργανισμού κάτι το οποίο πιθανόν να συμβεί. Μου έιπε ότι ότι χρειαστε,ί θα το διορθωσουμε. Εκτοτε δεν εχουμε συναντηθεί.
 
Μπλουζα