Μεταμόσχευση 2500 fut kai 550 fue. Κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Αρνητική εμπειρία.

jacksmith

Active Member
Το έχεις ψάξει καλά, οτι θα ειναι καλό; Γιατί έχουμε δει smp σε ουλές να φαίνονται καλά στην αρχή και μετά από καιρό να παίρνουν περίεργο χρώμα και να γίνεται έντονη η διαφορά με το υπόλοιπο δέρμα και τελικά να φαίνεται αφύσικο το τελικό αποτέλεσμα που καλύτερα να μη το ειχες κανει καθόλου.
Το γνωρίζω. Κ γω προβληματισθηκα πολύ αν θα το έκανα ή όχι. Νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή για Ελλάδα κ πήγα στην Μαρία Κολονη. Η άλλη επιλογή ήταν fue στην τομή.
Η αλλη επιλογή ήταν fue πάνω στην τομή, απαγορευτικό για την περίπτωση μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pes

Active Member
Το γνωρίζω. Κ γω προβληματισθηκα πολύ αν θα το έκανα ή όχι. Νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή για Ελλάδα κ πήγα στην Μαρία Κολονη. Η άλλη επιλογή ήταν fue στην τομή.
Η αλλη επιλογή ήταν fue πάνω στην τομή, απαγορευτικό για την περίπτωση μου.
Δείξε φωτό.εχω μιλήσει μαζί της
 

giorgosv

Active Member
[QUOTE="tol, post: 282662, member: 20057"
Το γνωρίζω. Κ γω προβληματισθηκα πολύ αν θα το έκανα ή όχι. Νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή για Ελλάδα κ πήγα στην Μαρία Κολονη. Η άλλη επιλογή ήταν fue στην τομή.
Η αλλη επιλογή ήταν fue πάνω στην τομή, απαγορευτικό για την περίπτωση μου.
[/QUOTE]

Για πες μας τι σου είπε και η κ Κολονη για τις ουλές.. Σίγουρα θα σου είπε τη γνώμη της.
Φαντάζομαι θα βλέπει αρκετά τέτοια περιστατικά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ετσι, οπως εχει γινει μπουρλοτο ο γιατρος, επειδη αμαυρωθηκε η φημη του, μαλλον θα βγαλει τα απωθημενα του στο κεφαλι του jacksmith. o_O:D

Tol, αυτό θα σε παρακαλέσω να το πάρεις πίσω. Ακόμα και σαν αστεισμός (φαντάζομαι έτσι το εννοείς) είναι too much και out of context (που λένε και στο χωριό μου).
 

tol

Well-Known Member
Tol, αυτό θα σε παρακαλέσω να το πάρεις πίσω. Ακόμα και σαν αστεισμός (φαντάζομαι έτσι το εννοείς) είναι too much και out of context (που λένε και στο χωριό μου).

Φιλε Cvial, μολις τωρα διαβασα το σχολιο σου.

Ζητω χιλες φορες συγγνωμη, αν αυτο που εγραψα θεωρηθηκε προσβλητικο.

Προσωπικα εβαλα οχι μια αλλά τεσσερις φατσουλες, για να κανω ξεκαθαρο οτι ειναι ενας αστεϊσμος. Στοχος μου ηταν αποκλειστικα το γελιο μεσω ενος χιουμοριστικου σχολιου.

Αφου, ομως, παρεξηγηθηκε, ζητω για αλλη μια φορα ταπεινα συγγνωμη.
 

Disco

Well-Known Member
Το γνωρίζω. Κ γω προβληματισθηκα πολύ αν θα το έκανα ή όχι. Νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή για Ελλάδα κ πήγα στην Μαρία Κολονη. Η άλλη επιλογή ήταν fue στην τομή.
Η αλλη επιλογή ήταν fue πάνω στην τομή, απαγορευτικό για την περίπτωση μου.
Οντως θεωρειται η καλυτερη επιλογή η Κολώνη για SMP ναι αλλά και πάλι ρισκάρεις για το πως θα φαίνεται μετά από καιρό. Αλλά αφού άνοιξαν οι ουλές της FUT σου, δεν έχεις και άλλη επιλογή τώρα, αναγκαστικά θα πρέπει να ρισκάρεις. Και εννοείται δεν θα σπαταλήσεις grafts στην τομή τα οποία ειναι υπερπολίτιμα για τη λήπτρια.
Εύχομαι να βρεις άκρη και με τη λήπτρια φίλε jacksmith και να το μαζέψεις όσο μπορείς, γιατί ταλαιπωρήθηκες αρκετά τόσους μήνες με το άγχος σου για το τι θα κάνεις με τις τομές της FUT στη δότρια, από την απογοήτευση σου για το αποτέλεσμα που πήρες αλλά και από τη κακή στάση και αντιμετώπιση που είχες από την κλινική που επέλεξες. Θα μπορούσες πιστεύω να κοιτάξεις και για Eugenix hair sciences στο hairrestorationnetwork.com έχει πολλά ανεξάρτητα περιστατικά τους οι οποίοι θεωρούνται πολλοί καλοί στο να βγάζουν μεγάλους αριθμούς beard grafts για repair περιστατικά όπως το δικό σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

Pes

Active Member
Οντως θεωρειται η καλυτερη επιλογή η Κολώνη για SMP ναι αλλά και πάλι ρισκάρεις για το πως θα φαίνεται μετά από καιρό. Αλλά αφού άνοιξαν οι ουλές της FUT σου, δεν έχεις και άλλη επιλογή τώρα, αναγκαστικά θα πρέπει να ρισκάρεις. Και εννοείται δεν θα σπαταλήσεις grafts στην τομή τα οποία ειναι υπερπολίτιμα για τη λήπτρια.
Εύχομαι να βρεις άκρη και με τη λήπτρια φίλε jacksmith και να το μαζέψεις όσο μπορείς, γιατί ταλαιπωρήθηκες αρκετά τόσους μήνες με το άγχος σου για το τι θα κάνεις με τις τομές της FUT στη δότρια, από την απογοήτευση σου για το αποτέλεσμα που πήρες αλλά και από τη κακή στάση και αντιμετώπιση που είχες από την κλινική που επέλεξες. Θα μπορούσες πιστεύω να κοιτάξεις και για Eugenix hair sciences στο hairrestorationnetwork.com έχει πολλά ανεξάρτητα περιστατικά τους οι οποίοι θεωρούνται πολλοί καλοί στο να βγάζουν μεγάλους αριθμούς beard grafts για repair περιστατικά όπως το δικό σου.
Στην Αθήνα υπάρχει κάποιος καλός τεχνιτης smp?
 

Disco

Well-Known Member
Στην Αθήνα υπάρχει κάποιος καλός τεχνιτης smp?
Πιστεύω πιο καλή η Κολώνη που ασχολείται αποκλειστικά με το SMP. Τώρα και οι κλινικές που κάνουν μεταμοσχεύσεις κάνουν smp, οπότε ρώτα σε διάφορες κλινικές στην Αθήνα σύγκρινε αποτελέσματα που θα σου δείξουν και τιμές και αποφασίζεις μόνος σου που θα πας..
 
  • Like
Reactions: Pes

jacksmith

Active Member
Οντως θεωρειται η καλυτερη επιλογή η Κολώνη για SMP ναι αλλά και πάλι ρισκάρεις για το πως θα φαίνεται μετά από καιρό. Αλλά αφού άνοιξαν οι ουλές της FUT σου, δεν έχεις και άλλη επιλογή τώρα, αναγκαστικά θα πρέπει να ρισκάρεις. Και εννοείται δεν θα σπαταλήσεις grafts στην τομή τα οποία ειναι υπερπολίτιμα για τη λήπτρια.
Εύχομαι να βρεις άκρη και με τη λήπτρια φίλε jacksmith και να το μαζέψεις όσο μπορείς, γιατί ταλαιπωρήθηκες αρκετά τόσους μήνες με το άγχος σου για το τι θα κάνεις με τις τομές της FUT στη δότρια, από την απογοήτευση σου για το αποτέλεσμα που πήρες αλλά και από τη κακή στάση και αντιμετώπιση που είχες από την κλινική που επέλεξες. Θα μπορούσες πιστεύω να κοιτάξεις και για Eugenix hair sciences στο hairrestorationnetwork.com έχει πολλά ανεξάρτητα περιστατικά τους οι οποίοι θεωρούνται πολλοί καλοί στο να βγάζουν μεγάλους αριθμούς beard grafts για repair περιστατικά όπως το δικό σου.
Πολύ καλός ο Ινδός και η γυναίκα του, αλλά και ακριβοί είναι και ποιός πάει τέτοια εποχή στην Ινδία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Πολύ καλός ο Ινδός και η γυναίκα του, αλλά και ακριβοί είναι και ποιός πάει τέτοια εποχή στην Ινδία.
Όντως πολυ καλοί οι Ινδοί Dr Sethi και Dr Arika, και ειδικά για μεγάλα norwood, αλλά ναι πολύ ακριβοί αν επιλέξεις να σου κάνουν οι ίδιοι την επέμβαση. Βέβαια έχουν διάφορα πακέτα και η τιμή τους μειώνεται αν κάνουν λιγότερα στην επέμβαση οι ίδιοι (πλάνο και άνοιγμα υποδοχών) ή σου κάνει κάποιος άλλος γιατρός από την κλινικής τους. Πάντως πάνε πολλοί βλέπω εκεί, από όλο τον κόσμο. Αλλιώς για beard grafts είναι καλοί και Pekiner, HLC αλλά και bisanga, τον οποίο και επισκέφτηκες όπως μας είπες και περιμένουμε να μας πεις και τι σου είπε για την περίπτωση σου. Τώρα βέβαια εσύ αναλόγως το απόθεμα σου και τι έχεις να διαθέσεις στο οικονομικό κομμάτι κάνεις και την κατάλληλη επιλογή κλινικής.
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως είχα υποσχεθεί από καιρό ο Jacksmith ήρθε χθες το απόγευμα στο γραφείο. Περάσαμε 2 ώρες για μετρήσεις και ανάλυση της κατάστασης. Δεν ήρθε κάποιος άλλος να βοηθήσει (ή να είναι μάρτυρας) από τους κριτικούς του καναπέ που με εγκάλεσαν με αγενή τρόπο για την καθυστέρηση της μέτρησης (εν αντιθέσει με τον Vlafo που έγινε γρήγορα, λες και είναι ίδιες περιπτώσεις, υπονοώντας εμμέσως πλην σαφώς ότι υπάρχει δόλος). Δεν πειράζει, η δουλειά έγινε. Μια γρήγορη ανάλυση των μετρήσεων την έκανα μπροστά του, την υπόλοιπη την τελείωσα σήμερα και την παρουσιάζω.

Για να μην υπάρχει καμία αμφισβήτηση παρουσιάζω το τετράγωνο του μικροσκοπίου με μελιμετρέ χαρτί από πίσω που μας δείχνει ότι το εμβαδόν είναι ακριβώς 1.5cm2.

calibration.png


Το εμβαδόν της περιοχής φύτευσης συμφωνήθηκε με τον Jacksmith, εξάλλου ήταν και εμφανές γιατί η περιοχή ήταν σχεδόν άδεια, και παρουσιάζεται στο κατωτέρω σχήμα. Για να αποφύγω τα λάθη καμπυλότητας χωρίστηκε σε δεξί και αριστερό κομμάτι (κόκκινη γραμμή). Επίσης εμβαδομετρήθηκε ξεχωριστά και η μπροστινή περιοχή που περιλαμβάνει τις περιοχές με τις μεγαλύτερες πυκνότητες δηλαδή την αριστερή πλευρά και σχεδόν όλη την hairline σε βάθος που με το μάτι φαινόταν ότι η πυκνότητα ήταν η μεγαλύτερη (κίτρινη γραμμή).

full area.jpg


Οι μετρήσεις είναι ως εξής:

left side.png


right side.png

Συνολικό εμβαδόν περιοχής φύτευσης, 48,35+64,11=112,46 cm2 (o Jacksmith έχει μικρό κεφάλι).

max density zone.png


Εμβαδόν της μετρηθείσας περιοχής που η πυκνότητα ήταν μεγαλύτερη, 45,92cm2. Στην περιοχή αυτή έγιναν 3 μετρήσεις στις θέσεις 1,2,3.

Μέτρηση 1

full area 1.jpg


Στην αριστερή πλευρά μετρήθηκε η μεγαλύτερη πυκνότητα 41g με λόγο 1.95.

Μέτρηση 2

full area 2.jpg


Μέτρηση 3

full area 3.jpg


Συνολικά λοιπόν για αυτή την περιοχή έχουμε

41g x 1.95 + 29 x 1.74 + 29 x 1.98 = 33g x 1.90

Με δεδομένο ότι η περιοχή είναι 45,92cm2 εδώ μετρήθηκαν περίπου 1515g με λόγο 1,90.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με δεδομένο ότι στα 45,92cm2 μπήκαν 1515g πρέπει να δούμε στα υπόλοιπα 112,46cm2 - 45,92cm2 = 66,54cm2 τι έχουν μπει.

Αυτή η περιοχή περιλαμβάνει κατά βάση της πιο αραιές ζώνες. Για να βρω την πυκνότητα έκανα 5 μετρήσεις 1 στην πιο πυκνή περιοχή ζώνη Α δεξιά, 2 στην ζώνη Β και 2 στην ζώνη C. Σκόπιμα έγινε 1 μόνο μέτρηση στην πιο πυκνή ζώνη και 2+2 στις πιο αραιές για να είναι αντιπροσωπευτικός ο μέσος όρος αφού οι αραιές περιοχές έχουν μεγαλύτερο εμβαδόν.

4.jpg


Ζώνη Β

5.jpg
6.jpg


Ζώνη C

7.jpg
8.jpg


Άρα,

[email protected][email protected][email protected][email protected][email protected] = [email protected] στα 66,54cm2, άρα 1477g.

ΣΥΝΟΛΙΚΑ λοιπόν υπάρχουν στην περιοχή

1515g + 1477g = 2992g με λόγο περίπου 1,95.

Με δεδομένο ότι στην περιοχή υπήρχαν περίπου 300g (κατά τον Jacksmith) έπρεπε μαζί με την επέμβαση να υπάρχουν 3350g (3050+300) άρα αφού μετρήσα 3000 σημαίνει ότι 2700 ήταν της μεταμόσχευσης.

Το ποσοστό της φύτρωσης λοιπόν είναι περίπου στο 90%(+/-) (2700/3050) αφού τέτοιου είδους μετρήσεις λόγω της διαφορετικής πυκνότητας των ζωνών είναι πολύ δύσκολες. Ο λόγος επίσης είναι αυτός της φύτευσης χωρίς εμφανείς απώλειες αφού το 1.95 με το 2 είναι πρακτικά το ίδιο (με δεδομένο ότι δεν ξέρουμε και τα υπάρχοντα 300g τι λόγο είχαν).

Εδώ φαίνεται (και το είπα και στον Jacksmith) ότι η επέμβαση σαν φύτρωση και επιβίωση μοσχευμάτων/τριχών είναι επιτυχημένη. Η εικόνα είναι ένα άλλο θέμα και αντικείμενο άλλης συζήτησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σωστά τα μοσχεύματα βγήκαν άλλα η εικόνα λόγο του ότι ήταν φαλακρός τελείως δεν επαρκεί.
 

jersey

Well-Known Member
Πάντως ο αρχικός μαμίσιος λόγος του jacksmith ηταν 2,2 που του ειχε μετρηθεί στο consutlation. Μετά στην εμφύτευση ο μαμίσιος λόγος του από 2,2 έγινε 2,093 και μετά στη φύτρωση έγινε 1,90-1,95. Οπότε έπεσε από το 2,2 που ηταν ο αρχικός του λόγος στο 1,95.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως ο αρχικός μαμίσιος λόγος του jacksmith ηταν 2,2 που του ειχε μετρηθεί στο consutlation. Μετά στην εμφύτευση ο μαμίσιος λόγος του από 2,2 έγινε 2,093 και μετά στη φύτρωση έγινε 1,95. Οπότε έπεσε από το 2,2 που ηταν ο αρχικός του λόγος στο 1,95.

Το consultation αγνόησέ το. Είναι εντελώς ενδεικτικό. 5% (2.09 σε 2.2) για πλάκα πέφτεις έξω, το έχω δει και στα cons του Λορενζο. Το σημαντικό είναι η μέτρηση της επέμβασης (και ειδικά FUT που δεν έχει transection) με αυτό που μετρήθηκε από εμένα. Το σφάλμα από το 1,95 στο 2,09 μπορεί να οφείλεται στην μέτρηση ειδικά όταν μετράς 1 4τριχο σαν 2 τριχα (κάτι που εύκολα μπορεί να γίνει με το μαλλί που είχε ο Jacksmith, δεν ήταν ξυρισμένο και χωρίς να ξέρουμε και τα graft που είχε από πριν). Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα αστοχίας στον λόγο, μάλλον επιτυχίας θα έλεγα. Αν μέτραγα 1.6-1.8 ναι εκεί θα υπήρχε θέμα.
 

jersey

Well-Known Member
Το consultation αγνόησέ το. Είναι εντελώς ενδεικτικό. 5% (2.09 σε 2.2) για πλάκα πέφτεις έξω, το έχω δει και στα cons του Λορενζο. Το σημαντικό είναι η μέτρηση της επέμβασης (και ειδικά FUT που δεν έχει transection) με αυτό που μετρήθηκε από εμένα. Το σφάλμα από το 1,95 στο 2,09 μπορεί να οφείλεται στην μέτρηση ειδικά όταν μετράς 1 4τριχο σαν 2 τριχα. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα αστοχίας στον λόγο, μάλλον επιτυχίας θα έλεγα. Αν μέτραγα 1.6-1.8 ναι εκεί θα υπήρχε θέμα.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ειναι ας πούμε εσείς μετρήσατε κάποια ενδεικτικά σημεία. Συγκεκριμένα στο α κομμάτι μετρήσατε 3 σημεία, που μας κάνουν 4,5 cm2 ενώ η περιοχή ήταν 45,92 cm2. Δηλαδή έγιναν μετρήσεις στο 10% της περιοχής. Πως είμαστε σίγουροι τι φύτρωσε στο υπόλοιπο 90% ώστε να βγάλουμε τα μοσχεύματα; Θέλω να πω δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει φυτρώσει σε άλλα σημεία ακριβώς, απλά υποθέτεις ότι είχε παρόμοια φύτρωση και στα υπόλοιπα σημεία, ενώ μπορεί ναείναι διαφορετική η φύτρωση των μοσχευμάτων/τριχών στο υπόλοιπο 90% της επιφάνειας που δεν μετρήθηκε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ειναι ας πούμε εσείς μετρήσατε κάποια ενδεικτικά σημεία. Συγκεκριμένα στο α κομμάτι μετρήσατε 3 σημεία, που μας κάνουν 4,5 cm2 ενώ η περιοχή ήταν 45,92 cm2. Δηλαδή έγιναν μετρήσεις στο 10% της περιοχής. Πως είμαστε σίγουροι τι φύτρωσε στο υπόλοιπο 90% ώστε να βγάλουμε τα μοσχεύματα; Θέλω να πω δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει φυτρώσει σε άλλα σημεία ακριβώς, απλά υποθέτεις ότι είχε παρόμοια φύτρωση και στα υπόλοιπα σημεία.

Σε σχέση με αυτό που μετράνε οι γιατροί (1 μέτρηση στην λήπτρια) είναι πολύ περισσότερο (8 μετρήσεις). Επίσης μετράω με 1.5cm2 αντί για 1cm2 (50% περισσότερο). Επίσης φαίνεται μακροσκοπικά σε μια περιοχή αν έχεις μεγάλες διακυμάνσεις στην πυκνότητα. Όταν δεν έχεις αυτό που μετράς είναι πολύ ενδεικτικό της περιοχής. Τέλος έχω τραβήξει συνολικά 20 τέτοιες φώτο αλλά πόσταρα μόνο τις 8 αφού οι υπόλοιπες είναι παρόμοιες. Για κάθε μια θέλει περίπου 10 λεπτά επεξεργασία και όπως καταλαβαίνεις δεν έχω καιρό.
 

jersey

Well-Known Member
Σε σχέση με αυτό που μετράνε οι γιατροί (1 μέτρηση στην λήπτρια) είναι πολύ περισσότερο (8 μετρήσεις). Επίσης μετράω με 1.5cm2 αντί για 1cm2 (50% περισσότερο). Επίσης φαίνεται μακροσκοπικά σε μια περιοχή αν έχεις μεγάλες διακυμάνσεις στην πυκνότητα. Όταν δεν έχεις αυτό που μετράς είναι πολύ ενδεικτικό της περιοχής. Τέλος έχω τραβήξει συνολικά 20 τέτοιες φώτο αλλά πόσταρα μόνο τις 8 αφού οι υπόλοιπες είναι παρόμοιες. Για κάθε μια θέλει περίπου 10 λεπτά επεξεργασία και όπως καταλαβαίνεις δεν έχω καιρό.
Ναι αλλά όπως είπα με 10% μέτρηση των μοσχευμάτων σε μια περιοχή δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Απλά υποθέτεις. Και λογικά άλλα σημεία θα έχουν και λιγότερα μοσχεύματα, όχι μόνο σε φύτρωση αλλά και σε φύτευση. Οπότε αυτό που βλέπω ειναι οτι αν δεν μετρήσεις όλα τα μοσχεύματα ενα προς ένα δεν βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα αν είχε καλή φύτρωη ή οχι. Για το πιο ασφαλές συμπέρασμα πρέπει να μετρήσεις όλη την περιοχή, τότε και μόνο τότε θα μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα