Κολλαγόνο

Atermon

Member
orestis είπε:
Αυτο ακριβως εχει λεχθει τοσες φορες. Το κολλαγονο ως προτείνη καταστρεφετε στο στομαχι. Γι αυτο γινεται η υδρολυση , προκειμενου το κολλαγονο να διασπαστει σε πεπτιδια , που ειναι πολυ πιο μικρα και με πολυ μικρο μοριακο βαρος, και ετσι δεν καταστρεφονται.
Ακριβως το ιδιο γινεται και με τις τροφες. Δεν περιεχουν πρωτεϊνη κολλαγονου, αλλα πεπτιδια και ετσι φτανουν στον οργανισμο, ο οποιος στη συνεχεια τα χρησιμοποιεί για να συνθέσει κολλαγονο.
Αυτα δεν τα λεω εγω , αλλα γιατροι, οι οποιοι λενε οτι τα πεπτιδια οντως καταφερνουν να ξεφύγουν απο το στομαχι.
Τωρα το σχολιο για το γονατο, νομιζω ειναι περιττο και μαλιστα σε αυτο το υφος.
Δεν πουλαω κολλαγονο. Ουτε ειπα ποτε οτι το κολλαγονο γιατρεψε το γονατο μου. Ειπα πολυ απλα οτι ειχα προβλημα, πηρα κολλαγονο για ενα μηνα και το προβλημα εξαφανιστηκε. Οστοσο καθε φορα που το αναφερω , τονιζω οτι δεν ειμαι σιγουρος οτι η βελτιωση οφειλοταν στο κολλαγονο ή απλα το προβλημα λυθηκε μονο του.
Αναφερω την εμπειρια μου, εφοσον εχω κανει χρηση και οχι ετσι απλα στον αερα, και λεω τι διαπιστωσα εγω.
Δεν ειμαι εδω για να πεισω κανεναν για κατι. Κανουμε μια συζήτηση για να βγαλουμε ισως καποια ακρη, και ο καθενας λεει την αποψη του, η οποια ειναι σεβαστη. Τα ειρωνικα σχολια ομως νομιζω οτι ειναι περιττα και δεν βοηθανε καθολου την εξελιξη της συζητησης.

Κάθε άλλο, δεν ειρωνεύτηκα. Sry αν πέρασε έτσι.

Πάντως, είτε χωνεύοντας κολλαγόνο είτε χωνεύοντας, κρέας, τυρί, όσπρια, είναι η ίδια διαδικασία. Δηλαδή, αν κάποιος πιστεύει σε αυτό το concept, γιατί εναλλακτικά να μην εμπλουτίσει τη διατροφή του με πιο πολλές πρωτεϊνούχες τροφές από το να δίνει χρήματα σε σκευάσματα που κάνουν το ίδιο;
Δε λέω ότι είναι απάτη ή ότι δεν είναι πιθανό να έχει κάποιο άλλο μηχανισμό που να το κάνει να δουλεύει και να μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. Ούτε καν είμαι βιολόγος για να έχει βαρύτητα ό,τι ισχυρίζομαι.
Αλλά αν κυκλοφορήσει ένας σύνθετος υδατάνθρακας π.χ. πόσιμο γλυκογόνο για "περισσότερη αντοχή στο γυμναστήριο", αυτό σημαίνει ότι θα γεμίσουν οι μυς μας γλυκογόνο; Όχι, θα δισπαστεί σε γλυκόζη και μετά το σώμα θα απόφασίσει τι θα κάνει από κει και πέρα, αν θα την ξαναμετρέψει σε γλυκογόνο για αποθήκευση ενέργειας ή θα την κάψει επιτόπου. Ίδια φάση και με το κολλαγόνο.
Ξαναλέω, δεν παίρνω όρκο για ό,τι λέω και γι'αυτό δε θα επιμείνω περισσότερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Απο ebay και γενικα εξωτερικο δεν εχω κοιταξει καθολου.
Εδω ελλαδα , σε καποια on line φαρμακεια που εψαξα, οι τιμες πανω κατω ειναι οι ιδιες.
Σε καποια ποσιμα που οι τιμη τους ειναι πολυ χαμηλη, ητε δεν ειναι υδρολυμενα, ητε δεν γραφουν αν ειναι ή οχι.
Τα υδρολυμενα παντως σε γενικες γραμμες εχουν την ιδια τιμη. Ειδικα τα πιο γνωστα που διαφημιζονται παιζουν στα 40 ευρω, με καλυτερη τιμη αν παρεις περισσοτερα μπουκαλια.
Ενα που εχω βρει και ειναι υδρολυμενο και εχει πολυ καλη τιμη , σε σχεση με τα αλλα, ειναι αυτο http://www.pharmacy4u.gr/igeia-collagen-liquid-collagen-500ml-p-20466.html#.UqhFsyPxsdU
τωρα σαν προϊον δεν ξερω ποσο καλο ειναι, αν και φανταζομαι οτι δεν μπορει να εχει καμια τρομερη διαφορα απο τα υπολοιπα, περα ισως απο το γεγονος οτι τα αλλα διαφημιζονται και ειναι γνωστα.
Επισης παιζει ρολο και τι αλλο εχουν μεσα. Οσο περισσοτερα στοιχεια, βιταμινες κ.τ.λ. εχουν, προφανως τα κανουν και πιο ακριβα.
Εγω ειχα παρει αυτο το γνωστο που διαφημιζεται συνεχεια, το οποιο το εβρισκα 35 ευρω και τωρα βλεπω οτι εχει παει στα 40 παλι.
Γενικα παντως εχουν κυκλοφορησει παρα πολλα. Ωστοσο οι τιμες δεν φαινονται να πεφτουν.


Atermon είπε:
orestis είπε:
Αυτο ακριβως εχει λεχθει τοσες φορες. Το κολλαγονο ως προτείνη καταστρεφετε στο στομαχι. Γι αυτο γινεται η υδρολυση , προκειμενου το κολλαγονο να διασπαστει σε πεπτιδια , που ειναι πολυ πιο μικρα και με πολυ μικρο μοριακο βαρος, και ετσι δεν καταστρεφονται.
Ακριβως το ιδιο γινεται και με τις τροφες. Δεν περιεχουν πρωτεϊνη κολλαγονου, αλλα πεπτιδια και ετσι φτανουν στον οργανισμο, ο οποιος στη συνεχεια τα χρησιμοποιεί για να συνθέσει κολλαγονο.
Αυτα δεν τα λεω εγω , αλλα γιατροι, οι οποιοι λενε οτι τα πεπτιδια οντως καταφερνουν να ξεφύγουν απο το στομαχι.
Τωρα το σχολιο για το γονατο, νομιζω ειναι περιττο και μαλιστα σε αυτο το υφος.
Δεν πουλαω κολλαγονο. Ουτε ειπα ποτε οτι το κολλαγονο γιατρεψε το γονατο μου. Ειπα πολυ απλα οτι ειχα προβλημα, πηρα κολλαγονο για ενα μηνα και το προβλημα εξαφανιστηκε. Οστοσο καθε φορα που το αναφερω , τονιζω οτι δεν ειμαι σιγουρος οτι η βελτιωση οφειλοταν στο κολλαγονο ή απλα το προβλημα λυθηκε μονο του.
Αναφερω την εμπειρια μου, εφοσον εχω κανει χρηση και οχι ετσι απλα στον αερα, και λεω τι διαπιστωσα εγω.
Δεν ειμαι εδω για να πεισω κανεναν για κατι. Κανουμε μια συζήτηση για να βγαλουμε ισως καποια ακρη, και ο καθενας λεει την αποψη του, η οποια ειναι σεβαστη. Τα ειρωνικα σχολια ομως νομιζω οτι ειναι περιττα και δεν βοηθανε καθολου την εξελιξη της συζητησης.

Κάθε άλλο, δεν ειρωνεύτηκα. Sry αν πέρασε έτσι.

Πάντως, είτε χωνεύοντας κολλαγόνο είτε χωνεύοντας, κρέας, τυρί, όσπρια, είναι η ίδια διαδικασία. Δηλαδή, αν κάποιος πιστεύει σε αυτό το concept, γιατί εναλλακτικά να μην εμπλουτίσει τη διατροφή του με πιο πολλές πρωτεϊνούχες τροφές από το να δίνει χρήματα σε σκευάσματα που κάνουν το ίδιο;
Δε λέω ότι είναι απάτη ή ότι δεν είναι πιθανό να έχει κάποιο άλλο μηχανισμό που να το κάνει να δουλεύει και να μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. Ούτε καν είμαι βιολόγος για να έχει βαρύτητα ό,τι ισχυρίζομαι.
Αλλά αν κυκλοφορήσει ένας σύνθετος υδατάνθρακας π.χ. πόσιμο γλυκογόνο για "περισσότερη αντοχή στο γυμναστήριο", αυτό σημαίνει ότι θα γεμίσουν οι μυς μας γλυκογόνο; Όχι, θα δισπαστεί σε γλυκόζη και μετά το σώμα θα απόφασίσει τι θα κάνει από κει και πέρα, αν θα την ξαναμετρέψει σε γλυκογόνο για αποθήκευση ενέργειας ή θα την κάψει επιτόπου. Ίδια φάση και με το κολλαγόνο.
Ξαναλέω, δεν παίρνω όρκο για ό,τι λέω και γι'αυτό δε θα επιμείνω περισσότερο.

Το ποσιμο κολλαγονο δεν διαφερει σε τιποτα απο τις βιταμινες και οτιδηποτε αλλο περνουμε σαν συμπληρωμα.
Οσον αφορα παντα στο λογο που τα περνουμε.
Καποιος ας πουμε που παει γυμναστηριο, περνει συπληρωμα πρωτεϊνης , ενω καποιος αλλος απλα πλακωνεται καθε πρωι στα ασπραδια και δεν ξερω εγω τι αλλο. Και οι δυο εχουν ως στοχο να χορηγήσουν περισσοτερη πρωτεϊνη στον οργανισμο απλα το κανουν με διαφορετικο τροπο.
Τωρα ποιος τροπος ειναι καλυτερος και ποιος εχει καλυτερα αποτελεσματα, δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.
Η λογικη λεει οτι, ο,τι περνουμε με φυσικες διαδικασιες ειναι καλυτερο.
Για μενα ας πουμε που δεν ειμαι τοσο της προσεχτικης διατροφης, ενα σκευασμα ειναι παντα η πιο ευκολη λυση.
Τωρα για ολα αυτα τα σκευασματα εχουν καταναλωθει τονοι μελανης.
Για τις βιταμινες(σε συπληρωματα) ας πουμε λενε οτι ητε τις περνεις ητε οχι , ειναι το ιδιο και το αυτο. ποτε δεν φτανουν στον οργανισμο. Και ο μονος τροπος ειναι να τις περνεις μεσα απο τροφες.
Στις τροφες παλι λεγετε οτι οι βιταμινες καταστρεφονται πολυ ευκολα. παιζουν πολλα ρολο στο αν θα καταφερεις να παρεις τελικα τις βιταμινες που εχουν οι τροφες και σε ποιες ποσοτητες.
Οι φακες π.χ. εχουν πολυ σιδηρο, ωστοσο λενε οτι ο οργανισμος δεν προσλαμβανει το σιδηρο που εχουν οι φακες , οσες και να φας.
Τα πορτακαλια εχουν C , αλλα με το που τα κανεις πορτοκαλαδα οι βιταμινες καταστρεφονται πολυ γρηγορα. Απο την αλλη την πορτοκαλαδα δεν πρεπει αν την πινεις μαζι με καποιες τροφες , οπως πχ κρεας.
Οι κατασταση ειναι λιγο πιασε το αυγο και κουρευτο.
θελει πολυ ψαξιμο για να βγαλεις ακρη και παλι δεν ξερω αν θα βγαλεις τελικα.
Τα συμπληρωματα για μενα ειναι ο ευκολος τοπος για να παρεις σε μεγαλες ή συγκεκριμενες ποσοτητες καποια στοιχεια. Τωρα αν τελικα φτανουν στον οργανισμο και πως τα χρησιμοποιει αυτος ειναι ενα αλλο πολυ μεγαλο κεφαλαιο.
Ο αλλος τροπος ειναι οι τροφες , μονο που εκει θελει να ασχοληθεις πολυ και να ξερεις πια τροφη, ποτε, σε ποια ποσοτητα ωστε να περνεις την αναλογη ποσοτητα βιταμινων, σε συνδιασμο με τι ωστε να μην καταστρεφονται ή δεσμευονται αυτα που θες να παρεις.
Ο καθενας επιλεγει τι του ταιριαζει περισσοτερο.
 

cool11

Well-Known Member
- Απο δοσολογια, μια 'οικονομική' δοση αλλα και επαρκη ποσοτητα προσληψης, πως θα την όριζες, για ενα τετοιο μπουκαλι με υδροδιαλυμενο κολλαγονο; Μια κουταλια? Λιγα ml? κλπ
- Πόσο άμεσα/σύντομα είδες αποτελέσματα στο γόνατο;
- Για μη σοβαρές παθήσεις, αρκεί να πάρει κάποιος κολλαγόνο σε μια συγκεκριμενη περιοδο της ζωής του που έχει προβλημα; Πχ, ειχες μια περιοδο προβλημα με τα γονατα, πηρες κολλαγονο, λυθηκε το προβλημα, και αν δεν θες το κολλαγονο για κατι αλλο (πχ δέρμα), σταματας τη ληψη του, εχοντας λυσει το προβλημα που ειχες;(πχ γονατα).
 

orestis

Member
Αυτο που επερνα εγω ειχε δοσομετρητη. Επερνα αν θυμαμαι καλα 20ml καθε βραδυ.
Τωρα για τα υπολοιπα ερωτηματα που θετεις, οτι και να σου πω θα ειναι ψεματα.
Εγω το θεμα που ειχα με το γονατο, ηταν οτι ειχε αρχισει να με ενοχλει και σταδιακα οι ενοχλησεις εγιναν πιο εντονες. Στο τελικο σταδιο καθε βραδυ που κοιμομουν , καθως ειχα λυγισμένα τα γονατα, το ενα γονατο κλειδωνε, και το πρωι που ξυπνουσα για να το ανοιξω επρεπε να κανω μια απότομη κινηση για να ξεκλειδωσει και ο πονος αν και στιγμιαίος ηταν αφορητος.
Δεν ξερω ποιο ηταν ακριβως το προβλημα, μιας και δεν πηγα σε γιατρο.
Πηρα κολλαγονο μιας και ειχα διαβασει απο πολλους που ελεγαν οτι τους βοηθησε σε προβληματα αρθρωσεων, οποτε ειπα να κανω μια δοκιμη.
Δεν επερνα κατι αλλο. Μεσα σε 20 μερες το προβλημα ειχε εξαφανιστει. Τονιζω για ακομα μια φορα, οτι μπορει απλα να ηταν τυχαιο. Να περασε μονο του, και οχι λογο του ποσιμου κολλαγονου.
Τωρα οσον αφορα στο αν περνεις κολλαγονο και το προβλημα λυνεται για παντα, νομιζω πως οχι. Αν το προβλημα που εχεις οφειλετε σε έληψη κολλαγονου και θεωρησουμε οτι παίρνοντας ποσιμο κολλαγονο, καταφερνεις να αναπληρωσεις το κολλαγονο που σου λειπει, το κολλαγονο αυτο δεν θα υπαρχει για παντα μεσα στον οργανισμο σου. Αρα καποια στιγμη μπορει να υπαρχει παλι λιγοτερο κολλαγονο στον οργανισμο.
Σε αυτη την περιπτωση βεβαια, θα μπορουσες απο εκει και περα να κανεις μια προσεγμένη διατροφη , με τροφες που βοηθανε στην δημιουργεια κολλαγονου, και να εχεις μακροπροθεσμα καποια θετικα αποτελεσματα.
Ολα αυτα ομως που λεω ειναι τελειως θεωρητικα.
Για να μιλησω λιγο πρακτικα οσον αφορα σε μενα τουλαχιστον, απο τοτε που περασε το προβλημα με το γονατο(το προβλημα εμφανιστηκε περισι το χειμωνα) δεν με ενοχλησε παλι, τουλαχιστον με καποια αισθητα συμπτώματα.
Μπαινοντας ομως παλι ο χειμωνας φετος, και μιας και το προβλημα θεωρω οτι ειχε αμεση σχεση με την υγρασια, και εμεις εδω εχουμε πολυ, παρατηρω οτι τωρα τελευταια , που και που υπαρχει μια εστω και ελαχιστη ενοχληση, αν και ανεπαίσθητη ακομα. Ειμαι σε φαση διερεύνησης για να δω πως θα εξελιχθουν φετος τα πραγματα και αν θα παρουσιαστει παλι το προβλημα οσο αυξανεται η υγρασια. Προς το παρον παντως ειχα κανα δυο φορες μια ελαχιστη ενοχληση και μεχρι εκει. Αν δω οτι εμφανιζετε παλι το προβλημα, μαλλον θα παρω παλι κολλαγονο και ετσι ισως τσεκαρο καλυτερα, αν βοηθαει τελικα ή οχι.
Το κολλαγονο παντως ειναι μια πρωτεϊνη που καταναλωνει ο οργανισμος, οποτε δεν μπορεις να πεις οτι βαζω μια φορα κολλαγονο και εχω για μια ζωη. Και τις ενεσης που ανέφερες πιο πανω, δεν τις κανουν μια φορα και τερμα. Ανα τακτα διαστηματα πηγαινουν και επαναλαμβανουν τη θεραπεια.
Δεν ξερω ποσο σε βοηθησα, αλλα το θεμα κολλαγονο ειναι σε πολυ θολα νερα ακομα.
Το δικο μου σκεπτικο ήταν περνω, ρισκάρω να χασω καποια χρηματα και βλεπω αν κανει κατι. Σιγουρα ειναι απο τα σκευασματα που η χρηση του δεν σου κανει κακο. Δεν περιεχει ουσιες που μπορει να σου δημιουργησουν καποιο προβλημα. Θεωρητικα παντα γιατι δεν ειμαι και χημικος. Το μεγαλο ερωτημα ειναι αν οντως κανει κατι απο αυτα που υποσχετε.
Εγω δεν μπορουσα να διαθετω 40 ευρω καθε μηνα για να περνω κολλαγονο. Οποτε το δοκιμασα μονο για συγκεκριμενο λογο που ηταν το γονατο. περασε το προβλημα, το σταματησα. Αν το προβλημα επανελθει τοτε ισως του δωσω και μια δευτερη ευκαιρια και αλλα 40 ευρω :)
 

vag25

Well-Known Member
Σε πονους κοκκαλα κτλ τα παει πολυ καλα.Επιβεβαιωμενο απο 4 ανθρωπους δικους μου.
Το περιεργο ειναι οτι η μανα μου και μια θεια μου δεν εχουν πλεον τριχοπτωση και το εντυπωσιακοτερο ολων ειναι οτι ενας φιλος πυκνωσε O.O και μαλιστα σημαντικα σε 2 μηνες!
 

Gio

New Member
Μόλις παράγγειλα υδρολυμένο κολλαγόνο (collagen Pro-Active) με γεύση λεμόνι το οποίο και θα προσθέσω στην θεραπεία μου προσεχώς. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
vag, εγώ πίνω μια κουταλιά της σούπας την ημέρα ζελατίνη που βγαίνει και πολύ φθηνότερα. Δεν πιστεύω ότι τα πανάκριβα πόσιμα θα κάνουν καμία ιδιαίτερη διαφορά. Αυτό το κάνω πάνω από χρόνο βέβαια...τπτ το αξιοσημείωτο
 

vag25

Well-Known Member
Το αξιοσημειωτο σε μενα ειναι οτι μετα απο μια εβδομαδα εφυγε η φαγουρα σε ενα 80%.
Τωρα ψιλοεπανηλθε αλλα οχι σε σημαντικο βαθμο.

Φυσικα θα ενημερωσω για οποιαδηποτε εξελιξη.
Αναρωτιεμαι αν ο συνδιασμος σπασιματος σκληρου κολλαγονου σε συνδιασμο με την προσληψη του ποσιμου βοηθησει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nothinggr

Member
Σχετικά άσχετο με την τριχόπτωση, αλλά το κολαγονο βοηθάει και στην αντιμετώπιση της χονδροπαθειας? Βρίσκω στο iherb αρκετά προϊόντα με κολαγονο και γλυκοσαμινη αλλά δεν ξέρω ποιο πρέπει να προτιμήσω.
 
Εγω το πηρα δοκιμαστικα και με βοηθησε πολυ στην λιπαροτητα των μαλλιων(οσων εχουν απομεινει). Μολις τελειωσε το μπουκαλι επανηλθε η λιπαροτητα, οποτε πηρα παλι και συνεχιζω, απλα παιρνω πολυ λιγοτερο απο τις οδηγιες
 

kwsths

Member
μια φιλη μου το πηρε και λεει ειδε διαφορα στην οψη του δερματος και στα μαλλια ζωντανεψαν και τα νυχια δυναμωσαν.. δεν ειχε λογο να μ πει ψεμματα αλλα δεν εχει και ΑΑ :p
 

cool11

Well-Known Member
Ευχομαι, να δουμε, την τιμη του μπουκαλιου του κολλαγουν(υδροδιαλυμμενο), να πεφτει...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μερικές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το κολλαγόνο από άρθρο:

Αστικοί μύθοι #5: Υγρό Πόσιμο Κολλαγόνο ως συμπλήρωμα διατροφής!

Κολλαγόνο, η «κόλλα» του σώματος

Tο κολλαγόνο είναι μια πρωτεΐνη που αποτελεί βασικό συστατικό του συνδετικού ιστού (περιτονίας) του σώματός μας. Ο συνδετικός ιστός υπάρχει παντού μέσα μας, καθώς συνδέει τα όργανα μεταξύ τους (έτσι πχ κρατιούνται σταθερά στη θέση τους, μέσα στον θώρακα και την κοιλιά), συνδέει τις ίνες των ιστών μεταξύ τους μέσα στα όργανα, καθώς και τα κύτταρα μεταξύ τους μέσα στις ίνες των ιστών. Ουσιαστικά, όλο το σώμα μας (ακόμα και τα οστά) χτίζεται πάνω, γύρω και μέσα στην περιτονία, όπως τα τούβλα «γεμίζουν» τον τσιμεντένιο σκελετό για να φτιαχτεί ένα σπίτι.

Επίσης, σε διάφορες μορφές ανάλογα με το όργανο, το κολλαγόνο βρίσκεται στους τένοντες, στην καρδιά, στα νύχια, στα μαλλιά, στο δέρμα, στα ούλα, στα μάτια, στις αρθρώσεις και στα αιμοφόρα αγγεία μας· είναι αυτό που δίνει συνοχή και ελαστικότητα στους ιστούς, όπως για παράδειγμα στο δέρμα, τους χόνδρους, τις αρτηρίες και τις αρθρώσεις. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που το κολλαγόνο αντιστοιχεί περίπου στο 30% του σωματικού μας βάρους.


Κολλαγόνο ως συμπλήρωμα διατροφής;

Από όλα τα συμπληρώματα διατροφής, ένα από τα περισσότερο «ευρηματικά» είναι το «υγρό πόσιμο κολλαγόνο». Το βλέπω να διαφημίζεται όλο και περισσότερο, τόσο στο Facebook, όσο και σε φαρμακεία και online καταστήματα καλλυντικών και συμπληρωμάτων διατροφής (υπάρχει σχετική ελληνική σελίδα στο Facebook με σχεδόν 18.000 πάνω από 26.000 like!!!)

Η προώθηση του πόσιμου υγρού κολλαγόνου γίνεται βάσει συνδυασμού δύο πραγμάτων:

Πρώτον: Οι ισχυρισμοί υπέρ

Διαβάζοντας τις διαφημίσεις, μαθαίνει κανείς για τις γνωστές ιδιότητες του κολλαγόνου, ότι δηλαδή μεταξύ άλλων βελτιώνει την υγεία των μαλλιών, των νυχιών, του δέρματος και των αρθρώσεων· μαθαίνει όμως και πρωτότυπα «καινούργια» πράγματα, όπως ότι:

Λευκαίνει το δέρμα
Μειώνει την κυτταρίτιδα
Αυξάνει τις καύσεις του οργανισμού και αδυνατίζει
Θεραπεύει την ακμή, τη δερματίτιδα και την ψωρίαση

Δεύτερον: Μικρές παραπλανησούλες

Οι περισσότεροι από εκείνους που προωθούν το υγρό πόσιμο κολλαγόνο φροντίζουν να αποκρύπτουν μια μικρή λεπτομέρεια, ενώ άλλοι προχωράνε ανερυθριάστως (για τους κάτω των 40: αυτό σημαίνει «χωρίς να κοκκινίζουν από ντροπή») και σε διατύπωση ανακριβειών, στα όρια του ψεύδους.

Η λεπτομέρεια που δεν λένε είναι ότι όλα τα καλά και αγαθά που προσμετρώνται στα οφέλη του κολλαγόνου, αφορούν το κολλαγόνο που υπάρχει ήδη μέσα στο σώμα μας. Ωστόσο, άλλο το κολλαγόνο που υπάρχει μέσα στο σώμα μας, το οποίο έχει κατασκευάσει ο οργανισμός μας και άλλο το κολλαγόνο που παίρνουμε ως συμπλήρωμα διατροφής.

Για να καταλάβουμε τη διαφορά, υπενθυμίζουμε ότι το κολλαγόνο είναι μια πρωτεΐνη. Άρα, αποτελείται από αμινοξέα. Άρα, όταν το λαμβάνουμε μέσω του πεπτικού συστήματος ως τροφή ή συμπλήρωμα διατροφής, μεταβολίζεται· δηλαδή, δε μένει να κυκλοφορεί μέσα στον οργανισμό μας αυτούσιο όπως το φάγαμε ή το ήπιαμε σαν κολλαγόνο, ούτε πάει και κάθεται όπως είναι μέσα στις αρθρώσεις και τους ιστούς. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το χωνεύουμε κανονικότατα όπως όλες τις άλλες τροφές – δηλαδή, διασπάται από τα οξέα του στομάχου στα αμινοξέα από τα οποία αποτελείται, τα οποία στη συνέχεια απορροφώνται από το λεπτό έντερο.

Ο οργανισμός θα χρησιμοποιήσει κάποια από τα αμινοξέα για ενέργεια, ενώ κάποια άλλα θα τα χρησιμοποιήσει για να συνθέσει εκ νέου πρωτεΐνες και ιστούς (μεταξύ των οποίων και νέο κολλαγόνο). Αυτό τι σημαίνει; Σημαίνει ότι το κολλαγόνο που μας πουλάνε σε συσκευασίες των 500ml (όπως τα μικρά μπουκαλάκια νερού) για 50 ευρώ το μπουκάλι, είναι απλά… άλλη μια πηγή πρωτεϊνών!

Να το πούμε ξανά: Το υγρό πόσιμο κολλαγόνο είναι απλά άλλη μια διατροφική πηγή πρωτεϊνών! Εδώ πρόκειται για ένα είδος παραπλανητικής διαφήμισης: Οι εκπληκτικές ιδιότητες που διαφημίζονται, είναι αυτές που αντιστοιχούν στο κολλαγόνο που έχει κατασκευάσει ο οργανισμός μας, όχι στο κολλαγόνο που τρώμε. Άρα, άλλο πράγμα διαφημίζεται και άλλο πράγμα πωλείται!

Την ακραία ανακρίβεια, την οποία αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς εάν έχει υπόψη του όλα τα παραπάνω, τη διάβασα σε δύο ελληνικούς ιστότοπους lifestyle (όπου το «ενημερωτικό» άρθρο προωθούσε συγκεκριμένο προϊόν):

Δυστυχώς το κολλαγόνο δεν μπορούμε να το προσλάβουμε από το φαγητό, συνεπώς η χορήγησή του στον οργανισμό μέσω συμπληρωμάτων διατροφής καθίσταται απαραίτητη.

Έλεος, πραγματικά!

Υπάρχουν ερευνητικά δεδομένα;

Υπάρχουν ελάχιστες σχετικές επιστημονικές έρευνες στο internet σχετικά με το πόσιμο υγρό κολλαγόνο και ακόμα λιγότερες που να δείχνουν ότι υπάρχει πραγματικό όφελος από τη χρήση του. Μια από τις λίγες της δεύτερης κατηγορίας θα τη βρείτε στην πηγή #3, στο τέλος του άρθρου. Εκεί μπορείτε να διαβάσετε για μία κλινική μελέτη, η οποία καταλήγει στο ότι το συμπλήρωμα κολλαγόνου τύπου UC-II είχε καλύτερα αποτελέσματα για την ανακούφιση του πόνου της οστεοαρθρίτιδας, απ’ ό,τι ένας συνδυασμός γλυκοζαμίνης και χονδροϊτίνης (glucosamine and chondroitin, G+C).

Χωρίς να είμαι σε θέση από επιστημονικής πλευράς να κρίνω τα αποτελέσματα της έρευνας, το μόνο για το οποίο έχω επιφυλάξεις είναι ότι η έρευνα χρηματοδοτήθηκε από την InterHealth (πηγή #4), δηλαδή την ίδια την Αμερικανική εταιρεία κοντά στο Σαν Φρανσίσκο που εφήυρε το κολλαγόνο τύπου UC-II (undenatured type II collagen complex).

Από την άλλη, υπάρχουν και ανεξάρτητες μελέτες που δείχνουν ότι δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί τελεσίδικα η αποτελεσματικότητα του συστατικού αυτού (πηγές #5 και #6).

Τέλος, υπάρχουν και μελέτες (πχ πηγές #7 και #8) όπου φαίνεται ότι τα πράγματα μάλλον είναι αρκετά πιο πολύπλοκα απ’ ό,τι φαίνεται στην αρχή – για παράδειγμα, παίζει μεγάλο ρόλο η δοσολογία, καθώς και η ταυτόχρονη λήψη βιταμινών C, D και E. Αλλά προσοχή! Μην προσπαθήσετε από μόνοι σας να κάνετε συνδυασμούς, ακολουθήστε τις οδηγίες του γιατρού σας.

Μια πολύ καλή παρουσίαση των μέχρι τώρα δεδομένων, από Έλληνα διατροφολόγο, μπορείτε να διαβάσετε και στη σελίδα της πηγής #9.

Βοήθεια στον οργανισμό μας

Ας δούμε όμως πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τον οργανισμό μας, παρέχοντάς του τα κατάλληλα υλικά για να φτιάξει το τόσο ωφέλιμο κολλαγόνο: Πώς κατασκευάζει ο οργανισμός μας κολλαγόνο; Χρησιμοποιώντας αμινοξέα και πρωτεΐνες που λαμβάνει μέσω της διατροφής. Άρα δίνοντάς του αμινοξέα και πρωτεΐνες τον βοηθάμε; Ναι, τον βοηθάμε. Άρα μήπως αυτό σημαίνει ότι βοηθάει και το υγρό πόσιμο κολλαγόνο; Φυσικά και βοηθάει, εφόσον είναι, όπως είπαμε, άλλη μία διατροφική πηγή πρωτεϊνών. Δεν αποκλείεται, μάλιστα, να έχει υψηλότερη απορροφησιμότητα από άλλα συμπληρώματα. ΟΚ, άρα ποιο είναι το θέμα;

Το θέμα είναι ότι και πάλι το μάρκετινγκ μας πουλάει κάτι που στόχο έχει να αντιμετωπίσει το σύμπτωμα και όχι την αιτία. Αντί να μας εκπαιδεύουν στο να διατηρούμαστε υγιείς, μας μαθαίνουν να καταναλώνουμε με χαρά και χωρίς πολλές ερωτήσεις τη νέα εύκολη λύση, το χαπάκι που θα διορθώσει εκείνο που θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει. Η εμπέδωση από το ευρύ κοινό του τι σημαίνει υψηλής ποιότητας (και όχι απαραίτητα δαπανηρή) διατροφή και η παροχή απλών οδηγιών για έξυπνους τρόπους φυσικής άσκησης, προφανώς δεν θα απέδιδε τα ίδια κέρδη.

Εναλλακτικές προτάσεις

Τι μας λένε όλα τα παραπάνω; Μας λένε ότι τα αποτελέσματα του υγρού πόσιμου κολλαγόνου θα έπρεπε να συγκρίνονται με τα αντίστοιχα αποτελέσματα άλλων διατροφικών συμπληρωμάτων, όχι με τα αποτελέσματα μιας φυσικής, ισορροπημένης και υγιεινής φυσικής διατροφής και ενός τρόπου ζωής που εμπεριέχει την άσκηση και τη σωματική δραστηριότητα, μέσω της οποίας αναπλάθονται όλοι οι ιστοί του σώματος.

Συμπληρώματα διατροφής

Εάν αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα υγείας, τότε καταλληλότερος για να σας βοηθήσει στην επιλογή συμπληρώματος είναι ο γιατρός σας ή ο φαρμακοποιός σας. Ο κατάλογος με τα συμπληρώματα που περιέχουν γλυκοσαμίνη και χονδροϊτίνη είναι μεγάλος.

Τα συμπληρώματα αυτά καθαυτά μπορείτε να τα παραγγείλετε και από το internet, αν και θα συνιστούσα μόνο από μεγάλα ηλεκτρονικά καταστήματα και μόνο για γνωστές εταιρείες συμπληρωμάτων. Ενδεικτικές περιπτώσεις:

Solgar, Glucosamine Chondroitin Complex (150 tablets), το οποίο περιέχει και βιταμίνη C και μαγγάνιο
Solgar, Glucosamine Hyaluronic Acid Chondroitin MSM (120 tablets), το οποίο περιέχει και BioCell Collagen Type II


Φυσικές λύσεις

Εάν δεν αντιμετωπίζετε όντως κάποιο πρόβλημα υγείας (πχ οστεοαρθρίτιδα), τότε συνιστώ να προσπεράσετε τα καλέσματα του μάρκετινγκ και να μην πάρετε κανένα σχετικό συμπλήρωμα. Οι εναλλακτικές προτάσεις που αναφέρουμε παρακάτω είναι κομμάτι μια ευρύτερης αντίληψης περί διατήρησης της υγείας και της ομορφιάς, η οποία παρουσιάζεται και σε άλλα άρθρα μας, αναλυτικότερα. Δεν αποσκοπεί στη θεραπεία καμμίας συγκεκριμένης ασθένειας ή παθολογικής κατάστασης – αν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας.

Όσο για τις προτάσεις, είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσετε τις παρακάτω πηγές πρωτεϊνών υψηλής ποιότητας, τόσο λόγω γεύσης, όσο και λόγω κόστους. Και σε ό,τι αφορά στη δοσολογία, με μόλις 100 γραμμάρια από αυτές τις τροφές, παίρνετε τρεις ή τέσσερις φορές περισσότερες πρωτεΐνες απ’ ό,τι με μία δόση 10ml από τα συμπληρώματα! Και σας περισσεύουν και χρήματα!

Άντε, καλή όρεξη! ;)



20 Protein-Packed Foods that Slim // eggs salmon dairy protein picture c Mitch Mandel
Αυγά, λιπαρό ψάρι, γιαούρτι (ειδικά στραγγιστό)



20 Protein-Packed Foods that Slim//Salmon c Mitch Mandel
Σολομός



20 Protein-Packed Foods that Slim//Turkey c Mitch Mandel
Γαλοπούλα



20 Protein-Packed Foods that Slim//Cottage Cheese c Getty Images
Τυρί cottage



20 Protein-Packed Foods that Slim//Greek Yogurt c Mitch Mandel
Στραγγιστό γιαούρτι (Greek yogurt, image by Mitch Mandel)



20 Protein-Packed Foods that Slim//Canned Tuna c Levi Brown
Τόνος



20 Protein-Packed Foods that Slim//Lentils c Kang Kim
Φακές



20 Protein-Packed Foods that Slim//Soybeans c Mitch Mandel
Φασολάκια



20 Protein-Packed Foods that Slim//Steak c Masterfile
Μοσχαράκι φιλέτο

αναδημοσίευση απο http://laspas.gr/
 
Μπλουζα