Καρδιακές παρενέργειες μινοξιδίλης

alex7

Well-Known Member
Χρησιμοποιούσα Regaine από το 1989 έως και το 2018 όταν ο Lorenzo μου είπε κόφτην γιατί δε κάνει τίποτα στην περίπτωση σου .Είχα από το 2015 μέχρι το 2018 κάποιες καλοήθεις αρρυθμίες στην καρδιά .Ο καρδιολόγος μου είπε δεν είναι επικίνδυνες αλλά καλού κακού κόψε καφέδες και ποτά .Όταν το 2018 σταμάτησα το Regaine σταμάτησαν και οι αρρυθμίες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Ο λογος για τον οποιο η μινοξιδιλη προκαλει παρενεργειες ειναι η υπερδοσολογια καθως ειναι δυσκολο σε ολη την κεφαλη να μετρησεις ποσο βαζεις.

Σταματησε τη λιγε μερες (1 βδομαδα). Κοιτα εαν υποχωρησαν.
Ξεκινας μια φορα τη μερα και οι παρενεργειες θα εξαφανιστουν.

Επισης φροντισε οσο τη χρησιμοποιεις να ελεγχεις και την καφεινη που προσλαμβανεις. Εγω οταν ξεκινησα γαλλικο ειχα θεμα.
Για να το αντιληφθω σταματησα και τη μινο.

Επισης εαν θες να δεις πιο αμεσα αποτελεσμα χρησημοποιησε μαγνησιο.
Στις αρρυθμιες οι καρδιολογοι το χορηγουν και κανει πολυ καλη δουλεια.
 

Fiponazio

Active Member
έμενα ξεκίνησαν τώρα μετά από 3 μήνες χρήση .
Και εγώ παρατήρησα κάτι περίεργα το βράδυ όταν πήγαινα για ύπνο σαν ταχυπαλμίες αλλά όταν σταμάτησα την υγρή μορφή και πείρα τον αφρό δεν το ξανά έπαθα δεν γνωρίζω αν θα σε βοηθήσω με αυτό αλλά αν δεν παίρνεις ήδη αφρό μπορείς να τον δοκιμάσεις.
 

Fiponazio

Active Member
Ο λογος για τον οποιο η μινοξιδιλη προκαλει παρενεργειες ειναι η υπερδοσολογια καθως ειναι δυσκολο σε ολη την κεφαλη να μετρησεις ποσο βαζεις.

Σταματησε τη λιγε μερες (1 βδομαδα). Κοιτα εαν υποχωρησαν.
Ξεκινας μια φορα τη μερα και οι παρενεργειες θα εξαφανιστουν.

Επισης φροντισε οσο τη χρησιμοποιεις να ελεγχεις και την καφεινη που προσλαμβανεις. Εγω οταν ξεκινησα γαλλικο ειχα θεμα.
Για να το αντιληφθω σταματησα και τη μινο.

Επισης εαν θες να δεις πιο αμεσα αποτελεσμα χρησημοποιησε μαγνησιο.
Στις αρρυθμιες οι καρδιολογοι το χορηγουν και κανει πολυ καλη δουλεια.
Γιαυτο εμένα μου έφυγαν με τον αφρό λες ε; Μπορεί γιατί στον αφρό σου λέει ποσό να βάλεις ενώ με το υγρό πάντα δεν ήξερα ποτέ να σταματήσω.
 

Fiponazio

Active Member
Παρά ολα αυτά ρε παιδιά να ρωτήσω όμως κάτι όταν έχουμε πχ ένα διάλυμα όμως και γράφει 5% περιεκτικότητα μινοξ γίνεται να ανεβάσουμε την δραστική ουσία με μεγαλύτερη δόση ; Δλδ αν βάλω διπλάσια ποσότητα θα έχω βάλει στο κεφάλι μου 10% μινοξ δεν νμζ να ισχύει κάτι τέτοιο απλά μήπως έχεις μεγαλύτερη έκθεση σε διάρκεια ;
 
Θα σταματήσω για μερικές μέρες και θα αρχίσω ξανά με μια φορά την μέρα .
Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές .
 

kharmacoma

Well-Known Member
Πως δεν ξέρετε με το υγρό; Έχει ένδειξη το σταγονόμετρο που είναι το 1ml.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dob31

Active Member
Εγω 1,5 χρονο βαζω αφρο μινοξιδιλλης πρωι βραδυ και καφε πινω 1/μερα (εσπρεσσο κιολας) και δεν εχω το παραμικρο θεμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Η λύση είναι μια φορα τη μερα να βαζετε και δεν θα έχετε κανενα θεμα με παρενέργειες κτλπ...

Οσο για το υγρό ειναι πιο εύκολο να υπολογίσεις την ποσότητα θεωρω σε σχεση με τον αφρό. Ειναι απλο... 1ml υγρου αντιστοιχεί σε εξι ψεκασμούς.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
εγω νομιζω οτι εχει σχεση και η μαρκα..θυμαμαι με ριγκειν ειχα ολα αυτα τα συπτωματα μαζι..ταχυπαλμιες ζαλαδες και μαυρους κυκλους και μολις το γυρισα σε κιρκλαντ εξαφανιστικαν ολα....τυχαιο?συπτωση? διαφορετικη δραση? δεν εχω ιδεα...συνεβη ομως.....
 

Fiponazio

Active Member
Πως δεν ξέρετε με το υγρό; Έχει ένδειξη το σταγονόμετρο που είναι το 1ml.
Το υγρό που είχα πάρει ήταν με ψεκασμούς αστο το τι έκανα έλεγα τώρα ήταν ολόκληρος ψεκασμός βάλε και άλλο να είσαι σίγουρος και μπορεί να έβαζα πολύ παραπάνω είχε νμζ και αλλά πραγματάκια μέσα στο κουτί για να ξες την δόση αλλά τα είχα πετάξει, επίσης ήταν regain μετά πείρα άλλη εταιρία και δεν είχα θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristos87

Well-Known Member
καλημέρα στην παρέα νέο μέλος από σήμερα και θα ήθελα να μου πείτε για την μινοξιδιλη ,λοιπόν στις 20-21/11/2020 έκανα μεταμόσχευση μαλλιών σε γνωστή κλινική στο Ηράκλειο Κρητης ,όλα καλά έως τώρα έχω κλείσει 3 μήνες από την επέμβαση και μπορώ να πω ότι αρχίζω και βλέπω τα πρώτα αποτελέσματα ,αυτό που αρχίζει και με ενοχλεί πρέπει να είναι από την μινοξιδιλη ,έχω ζαλάδες ,ταχυκαρδίες να πω οτι εχω παει πριν την μεταμόσχευση σε καρδιολόγο και όλα είναι οκ δεν έχω κανένα πρόβλημα καρδιακό,και ρωτάω αν σταματήσω την μινοξιδιλη θα έχω πρόβλημα στη φυτρωση ?
Γιατί από την κλινική λένε ότι θα πρέπει να βάζω έως και 12μηνες άλλα δεν ξέρω αν την παλέψω έως τότε .
αδερφε χρησιμοποιω μινοξ κοντα 3 μηνες. ομολογω οτι εχω συχνα πονοκεφαλους. η χρηση ειναι 1 το πρωι μια το βραδυ κ μασαζακι. απο αυριο θα εχω 1 χρηση μονο βρςδυ.
αληθεια δεν ξερω αν ειναι απο αυτο αλλα θα το δω
 
Καλήμερα επανέρχομαι στο θέμα μετά από ενάμιση μήνα περίπου και βάζοντας μια φορά την μέρα τα καρδιακά θέματα έφυγαν ,πλέον μπήκα στον 5μηνα και λέω να την σταματήσω ποια η γνώμη σας ?
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλήμερα επανέρχομαι στο θέμα μετά από ενάμιση μήνα περίπου και βάζοντας μια φορά την μέρα τα καρδιακά θέματα έφυγαν ,πλέον μπήκα στον 5μηνα και λέω να την σταματήσω ποια η γνώμη σας ?
Εαν θες να διατηρήσεις τα αποτελέσματα της πρέπει να την συνεχίσεις μια φορά τη μέρα. Εαν έπαψε να σε απασχολεί το ζήτημα μαλλι κόψτην
 
Μπλουζα