Καρδιακές παρενέργειες μινοξιδίλης

Jumanji

Active Member
Και για να σου αποδειξω και επι του πρακτεου οτι ολα ειναι στο μυαλο σου, αποκλειεται ενω το αρχισες προσφατα να το εφαρμοζεις και σωστα. Ολοι λαθος το βαζουμε στην αρχη και ο αφρος μενει σχεδον ολος στο μαλλι και δε παει στο δερμα.
Ποια ειναι η σωστη εφαρμογη για να μην σου μενει στο μαλλι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Και για να σου αποδειξω και επι του πρακτεου οτι ολα ειναι στο μυαλο σου, αποκλειεται ενω το αρχισες προσφατα να το εφαρμοζεις και σωστα. Ολοι λαθος το βαζουμε στην αρχη και ο αφρος μενει σχεδον ολος στο μαλλι και δε παει στο δερμα.

Γι'αυτό δεν αξίζει ο αφρος... :p
Πάρτε υγρό και αν ξυνεστε πάρτε υγρό χωρίς αυτήν την prop.... Glycol η όπως λέγεται
 
Αντε να το πω αλλη μια:
Παρτε ΑΦΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΞΕΥΓΕΝΙΣΜΕΝΟ ΣΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑ.
Αναθεμα αν απο τους 10.000 που παιρνουν μινοξ εδω μεσα, παιρνουν αφρο οι 4.
Αφρό παίρνω φιλε . Αλλά έβαζα απο ενα σημείο και έπειτα με το μάτι και σε περιοχή nw7, οπότε έβαζα πάνω απο 1 μλ, γύρω στα 2 τη φορά το υπολογίζω
 
Φιλε μου...τελευταιο post που γραφω, γιατι παρατηρω οτι απευθυνομαι με καλη διαθεση σε "κλειστα αυτια".

ΔΕ ΒΓΑΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

Ρητορικη ερωτηση...

Καποιος, ο οποιος ειναι πολυ χαλια ψυχολογικα (σε ηλικια 19 χρονων) που νιωθει τετοιες ανασφαλειες (οπως αυτες που ο ιδιος αναφερεις σε αλλα σχολια σου...να μην τις αναφερω συγκεκριμενα, ειναι ηδη καταγεραμμενες απο εσενα), πώς μπορει να θεωρηθει αξιοπιστος μαρτυρας εμπειριων; Αφου ηδη υπηρχαν προβληματα στη σωματικη/ψυχικη υγεια, πώς μπορει να θεωρηθει αξιοπιστη η αποδοση των αρνητικων συμπτωματων στη μινοξιδιλη;

Επιμενω (καλοπροαιρετα παντα)...εισαι πολυ μικρος στην ηλικια...ειναι αδικαιολογητο το αγχος σου, οι ανασφαλειες σου, τα ψυχολογικα σου προβληματα.

Αυτο που χρειαζεται ειναι να δεις τη ζωη με αλλη οπτικη γωνια...αλλαξε τροπο και σταση ζωης...τα μαλλια δε φερνουν την ευτυχια...μπορεις να χαρεις και να ζησεις ξεγνοιαστα τα νεανικα σου χρονια...αποβαλε το υπερβολικο σου αγχος...αναζητησε αλλου την ευτυχια...συνεχισε τις σπουδες σου...απολαυσε τη φιλια...μη δειχνεις υπερβολικο φοβο...με δυναμη και σθενος αδραξε τη ζωη. Φιλικες συμβουλες απο καποιον που εχει σχεδον τα τριπλασια χρονια σου.
Άκρη δε βγαίνει. Ολα αυτά που λες είναι σαν τις γιαγιάδες που αποδιδουν ολα τα προβλήματα στο αγχος και το μάτι.
 
Και για να σου αποδειξω και επι του πρακτεου οτι ολα ειναι στο μυαλο σου, αποκλειεται ενω το αρχισες προσφατα να το εφαρμοζεις και σωστα. Ολοι λαθος το βαζουμε στην αρχη και ο αφρος μενει σχεδον ολος στο μαλλι και δε παει στο δερμα.
Μόνο που τόσους μήνες εβαζα το φάρμακο με το μαλλί ξυρισμένο, και τώρα που λέω το εχω μακρύνει, είναι στο 4 περίπου της μηχανής
 
Ευχαριστώ όσους είπαν πως ειχαν παρόμοιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισαν. Οι υπόλοιποι συνεχίστε να βουτάτε το κεφάλι στην αμμο και να αγνοείτε το τι μπορεί να προκαλέσει αυτό το φάρμακο
 

Kostas97

Well-Known Member
Φίλε Αρη, πρόσεξε τις ποσότητες καφεΐνης που χρησιμοποιείς, χρησιμοποίησε σωστή ποσότητα μινοξ, πήγαινε και κάνε ένα τσεκαπ σε καρδιολόγο. That's it. Αντιλαμβάνομαι πως ναι μεν κάτι σε ταλαιπωρεί, αλλά το έχεις και εσύ στο μυαλό σου σε μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα να το μεγαλοποιεις. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ μέσα σε 5 λεπτά να απορροφήθηκε η ποσότητα και να σου "γύρισε σε υποταση". Καλή συνέχεια.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Άκρη δε βγαίνει. Ολα αυτά που λες είναι σαν τις γιαγιάδες που αποδιδουν ολα τα προβλήματα στο αγχος και το μάτι.
Εμενα θα με βγαλουν αγχωμενο και οσους δηλωνουν παρενεργειες οτι ειδαν απο φινα και μινοξ θα τους βγαλουν τρελους και παρανοικους..μη θιξει κανεις τα δυο ..εγκεκριμενα φαρμακα..θα πεσουν να τον φανε!
Φιλε δες το νημα saw palmetto του αγαπητου gerassis..και βαζε στο κεφαλι σου καθε μερα δεντρολιβανο της μακροβιτα αντι για τη μινοξιδιλη που σε πρηζει στην κυριολεξια κι επηρεαζει την καρδια σου! Μην τα παιρνεις ολα αψηφιστα! Ακου τον Φορη and dont worry!
 
Φίλε Αρη, πρόσεξε τις ποσότητες καφεΐνης που χρησιμοποιείς, χρησιμοποίησε σωστή ποσότητα μινοξ, πήγαινε και κάνε ένα τσεκαπ σε καρδιολόγο. That's it. Αντιλαμβάνομαι πως ναι μεν κάτι σε ταλαιπωρεί, αλλά το έχεις και εσύ στο μυαλό σου σε μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα να το μεγαλοποιεις. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ μέσα σε 5 λεπτά να απορροφήθηκε η ποσότητα και να σου "γύρισε σε υποταση". Καλή συνέχεια.
Δεν πίνω καφεΐνη, δεν τρωω γλυκα, τηγανητά, αλμυρά ή ο,τιδηποτε αλλο, τουλάχιστον κατά γενική αντίληψη, επιβλαβες προς την υγεία και την καρδιά/αρτηριακή πίεση ειδικότερα. Τώρα ως προς το αν το μεγαλοποιω, ναι είναι πιθανόν, άλλωστε είναι ανησυχητικό για τον οποιοδήποτε γενικά και δη στην ηλικία μου να νιώθει πόνος στην καρδιά, δύσπνοια και ζαλαδα απο το πουθενά . Άλλο ζήτημα όμως του αν το μεγαλοποιω στο μυαλό και άλλο του αν όντως κάτι τρέχει και αν προκαλείται απο αυτό το φάρμακο
 
Εμενα θα με βγαλουν αγχωμενο και οσους δηλωνουν παρενεργειες οτι ειδαν απο φινα και μινοξ θα τους βγαλουν τρελους και παρανοικους..μη θιξει κανεις τα δυο ..εγκεκριμενα φαρμακα..θα πεσουν να τον φανε!
Φιλε δες το νημα saw palmetto του αγαπητου gerassis..και βαζε στο κεφαλι σου καθε μερα δεντρολιβανο της μακροβιτα αντι για τη μινοξιδιλη που σε πρηζει στην κυριολεξια κι επηρεαζει την καρδια σου! Μην τα παιρνεις ολα αψηφιστα! Ακου τον Φορη and dont worry!
Δεν πρόκειται να πάρω saw palmetto, γιατί πρώτον επειδή κάτι είναι φυσικό δε σημαίνει οτι δεν μπορεί να σου προκαλέσει ζημιά. 2ον δε θέλω να παίξω με τις ορμόνες μου στην ηλικία που είμαι, αφού κατά τεκμήριο ακόμη αναπτύσσομαι. Ως προς το δενδρολίβανο, δεν έχω κουράγιο και υπομονή για να κάνω πειράματα. Αρκετά εχω ασχοληθεί ήδη με αυτή τη μ@λ@κι@ που λέγεται τριχόπτωση για να αρχίσω να ψάχνω και για δενδρολίβανα
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Δεν πρόκειται να πάρω saw palmetto, γιατί πρώτον επειδή κάτι είναι φυσικό δε σημαίνει οτι δεν μπορεί να σου προκαλέσει ζημιά. 2ον δε θέλω να παίξω με τις ορμόνες μου στην ηλικία που είμαι, αφού κατά τεκμήριο ακόμη αναπτύσσομαι. Ως προς το δενδρολίβανο, δεν έχω κουράγιο και υπομονή για να κάνω πειράματα. Αρκετά εχω ασχοληθεί ήδη με αυτή τη μ@λ@κι@ που λέγεται τριχόπτωση για να αρχίσω να ψάχνω και για δενδρολίβανα
Ειναι δικαιωμα σου το τι θα παρεις και τι θα βαλεις φιλτατε..απλα κατεγραψα την αποψη μου και τις προτασεις μου..παντως επρεπε να αποφυγεις μινοξιδιλη και φιναστεριδη! Καποιοι γιατροι δερματολογοι δε συνταγογραφουν φιναστεριδη..κακως! Επρεπε και μινοξιδιλη να μη συνταγογραφουν..προκαλουν τρομερες παρενεργειες! Αλλα ο κοσμος δεν ακουει και δεν καταλαβαινει...:)
Καλη καρδια και καλη επιτυχια σε οτι κι αν αποφασισεις!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

καλημέρα στην παρέα νέο μέλος από σήμερα και θα ήθελα να μου πείτε για την μινοξιδιλη ,λοιπόν στις 20-21/11/2020 έκανα μεταμόσχευση μαλλιών σε γνωστή κλινική στο Ηράκλειο Κρητης ,όλα καλά έως τώρα έχω κλείσει 3 μήνες από την επέμβαση και μπορώ να πω ότι αρχίζω και βλέπω τα πρώτα αποτελέσματα ,αυτό που αρχίζει και με ενοχλεί πρέπει να είναι από την μινοξιδιλη ,έχω ζαλάδες ,ταχυκαρδίες να πω οτι εχω παει πριν την μεταμόσχευση σε καρδιολόγο και όλα είναι οκ δεν έχω κανένα πρόβλημα καρδιακό,και ρωτάω αν σταματήσω την μινοξιδιλη θα έχω πρόβλημα στη φυτρωση ?
Γιατί από την κλινική λένε ότι θα πρέπει να βάζω έως και 12μηνες άλλα δεν ξέρω αν την παλέψω έως τότε .
 

Georgie

Well-Known Member
καλημέρα στην παρέα νέο μέλος από σήμερα και θα ήθελα να μου πείτε για την μινοξιδιλη ,λοιπόν στις 20-21/11/2020 έκανα μεταμόσχευση μαλλιών σε γνωστή κλινική στο Ηράκλειο Κρητης ,όλα καλά έως τώρα έχω κλείσει 3 μήνες από την επέμβαση και μπορώ να πω ότι αρχίζω και βλέπω τα πρώτα αποτελέσματα ,αυτό που αρχίζει και με ενοχλεί πρέπει να είναι από την μινοξιδιλη ,έχω ζαλάδες ,ταχυκαρδίες να πω οτι εχω παει πριν την μεταμόσχευση σε καρδιολόγο και όλα είναι οκ δεν έχω κανένα πρόβλημα καρδιακό,και ρωτάω αν σταματήσω την μινοξιδιλη θα έχω πρόβλημα στη φυτρωση ?
Γιατί από την κλινική λένε ότι θα πρέπει να βάζω έως και 12μηνες άλλα δεν ξέρω αν την παλέψω έως τότε .
Για να σε βοηθήσω και να μην αγχώνεσαι, εγω την έκοψα στους 6 .
Βάζε μια φορα την ημέρα, αν δε βελτιωθεί, πέταξε την στο κουβα .
 
όσο απίστευτο και αν φαίνεται ισχύει, πραγματικά πριν από την χρήση δεν είχα κανένα θέμα ούτε άλλα φάρμακα παίρνω.
 
Μπλουζα