Καρδιακές παρενέργειες μινοξιδίλης

Georgie

Well-Known Member
Καλήμερα επανέρχομαι στο θέμα μετά από ενάμιση μήνα περίπου και βάζοντας μια φορά την μέρα τα καρδιακά θέματα έφυγαν ,πλέον μπήκα στον 5μηνα και λέω να την σταματήσω ποια η γνώμη σας ?
Σταμάτησε την, μη σε απασχολεί
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παιδιά καλησπέρα και συγγνώμη που επεμβαίνω απλά κάποια πράγματα μου φαίνονται αδιανόητα από κάποιες απόψεις. Αρχικά, το 99% εδώ μέσα αναφέρεστε σε περιπτώσεις προσωπικές (εμένα μου έκανε ταχυκαρδίες άρα είναι χάλια ή εγώ δεν έχω τίποτα 1.5 χρόνο άρα πάρτε όλοι). Δεν μπορώ λίγο να καταλάβω την λογική ορισμένων. Διάβασα σχόλια κιόλας από κάποιον να επιμένει με ζήλο να μην ακούσει τον γιατρό και να ξεκινήσει να παίρνει το φάρμακο που του είπε ο γιατρός κάθετα όχι στο να το πάρει! Μιλάμε για αδιανόητα πράγματα. Δεν ξέρω τι έχετε διαβάσει και πόσες αναλύσεις έχετε κάνει, όταν μιλάει γιατρός σε κάποιον συγκεκριμένο ασθενή, δεν γίνεται μέλος εδώ μέσα με ιδιότητα ότι να ναι σχετική με Ιατρική να είναι απόλυτος και να του λέει πάρε γιατί σου λέει μπούρδες ο γιατρός. Anyway, δεν με νοιάζει να διορθώσω κάνεναν, κριτική σκέψη ελπίζω να έχουν όλοι και να μην παρασύρονται αλλά πραγματικά το να γράφονται πράγματα τύπου σε εμένα λειτουργεί άρα λες μπούρδες ή έχω ταχυπαλμίες άρα είναι αυτό το φάρμακο σίγουρα νομίζω είναι τελείως άτοπες. Πάτε μιλήστε με γιατρούς, κάντε εξετάσεις αιματολογικές, πείτε τι θέλετε να πάρετε και θα σας πει ο ειδικός. Κανένα paper ιατρικό ούτε δημοσίευση. Μιλήστε με ειδικούς και συγκεκριμένα για την περίπτωσή σας με εξετάσεις. Άμα ήταν όλα 1+1 κάνουν 2, θα ήμασταν όλοι γιατροί. Εγώ μπορεί να πίνω 1000 καφέδες την μέρα και να κοιμάμαι σε 1 λεπτό και άλλος με μια γουλιά να μην κοιμάται 10 βράδια σερί. Ας υπάρχει λίγο κοντρολάρισμα στα σχόλια ειδικά για θέματα υγείας/φαρμάκων. Καλές οι γνώμες αλλά να μην είναι απόλυτες βασισμένες σε δημοσιεύσεις, papers ή προσωπικές εμπειρίες
 

Georgie

Well-Known Member
Ότι σου λέει ο φίλος κάνε .
Πήγαινε σε μια εφημερία η καλύτερα σε ένα εξωτερικό γιατρό λόγω Covid
Κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις κα ι καμία αξονική αν είναι δυνατό.
Να σου πουν με σιγουριά να κόψεις τη μινοξιδιλη .
Μη κάνεις κάποιο λάθος και έχεις τραβηγματα :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
δεν γίνεται να μην έχεις παλιότερα κανένα σύμπτωμα και ξαφνικά ταχυκαρδίες ,ζαλάδες ,εμβοες και να μην αναρωτηθώ τι άλλαξε στην καθημερινοτητα μου και να ψάχνομαι από αυτό πρώτα .
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλαράκι μόνο που σε κάνει σα φαντομα φτάνει .
Άντε να σου δώσει λίγο boost στη φύτρωση .
Αν είναι να κάνεις θεραπεία να πας σε ένα γιατρό και να το ψάξεις με φιναστεριδη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Παει ως εξης . Εχει ο Χ φυσιολογικη πιεση . Βαζει μινοξ στο κεφαλι . Ενα μικρο ποσοστο περνα στο αιμα . Σε καποιους , ετσι και στον Χ η ποσοτητα ειναι αρκετη για να του κανει αγγειοδιαστολη . Πεφτει η πιεση. ( Νοιωθει ο Χ , μια χαλαρωση , αδυναμια , ζαλαδες κτλ ) Το σωμα το ανιχνευει και και ανεβαινουν παλμοι στην προσπαθεια να παει την πιεση εκει που ηταν πριν , σε χρηστες μινοξ τοπικης η αυξηση ειναι απο 3 ως και 10 τους παλμους ηρεμιας αν θυμαμαι σωστα , δλδ ακομα και οταν εισαι ξαπλα τερμα ηρεμος στο κρεβατι θα χτυπα η καρδια γρηγοροτερα . Για να χτυπα η καρδια γρηγοροτερα το σωμα αυξανει την παραγωγη απο κατεχολαμινες οπως η επινεφρινη ( αδρεναλινη) . Μαλιστα αν θυμαμαι καλα βρηκα σε δημοσιευση πως ο μεσος χρηστης τοπικης μινοξ εχει αυξημενες κατεχολαμινες γυρω στο 20% ισως παραπανω , πρεπει να ξαναβρω τη μελετη στο google . Η αδρεναλινη μπορει σε καποιους να εχει και νευρολογικα, ψυχολογικα συμπτωματα . Πχ σε κανει πιο νευρικο , προσεχεις παραπανω τι αισθανεσαι , ανιχνευεις μια αισθηση παλμων , ανησυχεις , και αυτη σου η ανησυχια κανει το σωμα να παραγει ακομη παραπανω αδρεναλινη και ειναι φαυλος κυκλος μεχρι να φτασεις τους 150 παλμους και να τρελενεσαι. 20 χρονια εχω διαβασει τα ιδια συμπτωματα απειρες φορες απο χρηστες μινοξ σε ολο το κοσμο . Αν καποιος ενοιωθε καλα και ξαφνικα βγαζει τετοια προβληματα με τοπικη μινοξ και τρελενεται με αυξημενους παλμους η και με δυνατες αντιδραστικες ταχυκαρδιες τοτε κοβει το φαρμακο και επανερχεται σε λιγες μερες . Αντε σε καμια εβδομαδα .
 

Kostas97

Well-Known Member
δεν γίνεται να μην έχεις παλιότερα κανένα σύμπτωμα και ξαφνικά ταχυκαρδίες ,ζαλάδες ,εμβοες και να μην αναρωτηθώ τι άλλαξε στην καθημερινοτητα μου και να ψάχνομαι από αυτό πρώτα .
Αυτα που αναφερεις ποτε ξεκινησαν? Γενικοτερα οπως συμβαινει με ολα τα φαρμακα, οι περισσοτερες παρενεργειες οφειλονται σε υπερδοσολογια.
Αυτο δε σημαινει πως καποιος δεν μπορει να αποτελεσει εξαιρεση στον κανονα.
Απλα δεν χρειαζεται πανικος. Ο,τι και να ειναι λυση βρισκεται :D
Προσωπικα μετραω παλμους και πιεση καθημερινα. Δεν εχω δει ουσιστικες διαφορες.
Γνωριζοντας βεβαια το φαρμακο, εχω περιορισει καφεδες, εχω αυξησει αεροβικη ασκηση και ολα καλα.
Δεν χρειαζεται δαιμονοποιηση, τη χρυση τομη ειναι να βρεις.
 
Όλα ξεκίνησαν μετά τους τρεις μήνες ,από την στιγμή που ανακάλυψα τι είναι δεν έχω θέμα πανικού ,φυσικά την λύση την βρήκα έκανα διακοπή και ήρθα στα ίσια μου :)
 
Ότι σου λέει ο φίλος κάνε .
Πήγαινε σε μια εφημερία η καλύτερα σε ένα εξωτερικό γιατρό λόγω Covid
Κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις κα ι καμία αξονική αν είναι δυνατό.
Να σου πουν με σιγουριά να κόψεις τη μινοξιδιλη .
Μη κάνεις κάποιο λάθος και έχεις τραβηγματα :p

Τραβήγματα με την μινοξιδίλη μπορεί να μην έχει φίλε μου, με άλλα φάρμακα όμως μπορεί να έχει και σοβαρά. Αν και σε αυτό διαφωνείς και νομίζεις ότι δεν πρέπει να κάνει εξετάσεις ένας που έχει πιθανά συμπτώματα από κάποιο φάρμακο οκ. Πάω πάσο και λέω εγώ τις μπούρδες. Δεν έχω θέμα και ζητώ συγγνώμη κιόλας που είπα να κάνει εξετάσεις και να ακούει γιατρούς κάποιος που λέει ότι έχει ταχυπαλμίες,ζαλάδες, μη στύση, αδύναμα σπέρματα και άλλα πολλά που διαβάζω για το εκάστοτε φάρμακο. Εξετάσεις είπα να κάνει πριν προχωρήσει σε κάτι. Όχι να το βάλει φωτιά. Να είσαι καλά και πάλι και σε ευχαριστώ για το demi ειρωνικό σχόλιο :)
 

Kostas97

Well-Known Member
Ειναι λιγοι οι γιατροι γνωστες πανω στο αντικειμενο. Η μεγαλη πλειοψηφια αν τους πεις παιρνω μινοξιδιλη , γνωριζοντας απλα τη φυση της ουσιας, αφου ενας λ.χ. καρδιολογος δεν θα ερθει σε επαφη με αυτη, θα στο αποδωσει εκει και θα σε "ξεπεταξει".
Οταν εχουμε τετοια συμπτωματα παμε οπωσδηποτε στον γιατρο, μας κανει εξετασεις και εαν μας πει οτι ολα φαινονται φυσιολογικα(υπερηχος,καρδιογραφημα,ισως τεστ κοπωσεως λογω ηλικιας και πιθανως αναλογα αποτελεσματων και Holter που ειναι ιδανικο για τις αρρυθμιες) τοτε καταληγουμε στο συμπερασμα πως φταιει κατι ειτε απο τη διατροφη μας(καφεινη-αλλες τροφες που σχετιζονται με αρρυθμιες) ειτε οτι η μινοξιδιλη το προκαλει.
 

Georgie

Well-Known Member
Τραβήγματα με την μινοξιδίλη μπορεί να μην έχει φίλε μου, με άλλα φάρμακα όμως μπορεί να έχει και σοβαρά. Αν και σε αυτό διαφωνείς και νομίζεις ότι δεν πρέπει να κάνει εξετάσεις ένας που έχει πιθανά συμπτώματα από κάποιο φάρμακο οκ. Πάω πάσο και λέω εγώ τις μπούρδες. Δεν έχω θέμα και ζητώ συγγνώμη κιόλας που είπα να κάνει εξετάσεις και να ακούει γιατρούς κάποιος που λέει ότι έχει ταχυπαλμίες,ζαλάδες, μη στύση, αδύναμα σπέρματα και άλλα πολλά που διαβάζω για το εκάστοτε φάρμακο. Εξετάσεις είπα να κάνει πριν προχωρήσει σε κάτι. Όχι να το βάλει φωτιά. Να είσαι καλά και πάλι και σε ευχαριστώ για το demi ειρωνικό σχόλιο :)
Φίλε για μινοξιδιλη μιλάμε .
Plus ότι όλοι του είπαμε να τη μειώσει και προσωπικά του είπα να τη σταματήσει .Δεν επηρεάζει τη φύτρωση .
Δε του κάναμε συνταγογράφηση
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φίλε για μινοξιδιλη μιλάμε .
Plus ότι όλοι του είπαμε να τη μειώσει και προσωπικά του είπα να τη σταματήσει .Δεν επηρεάζει τη φύτρωση .
Δε του κάναμε συνταγογράφηση

Αρχικά, αναφέρθηκα γενικά στο τι διαβάζω σε απόλυτες απόψεις εδώ για φάρμακα και γι αυτό έγραψα "συγγνώμη που επεμβαίνω" γιατί μίλησα γενικά όχι μόνο για το συγκεκριμένο νήμα (σαν αφορμή πήρα την μίνο αλλά κάποιοι παροτρύνουν μέλη να πάρουν φάρμακα χωρίς καν να ξέρουν σε ποιον μιλάνε, με τι ιστορικό και χωρίς να είναι γιατροί. Αν είναι ψέμματα οκ μάλλον δεν διαβάζω σωστά. Όπως κάποιοι, για να τα λέμε όλα έχουν πάει στο άλλο άκρο και χωρίς καμιά γνώση επίσης έχουν θάψει όλα τα φάρμακα). Anyway όλα οκ, κατανοώ είστε εδώ παλιά μέλη έχετε παρεούλα ωραία και τα λέτε απλά θεωρώ ότι δεν χρειάζονται παντού ειρωνείες σε ένα σοβαρό σχόλιο. Και ας το θεωρείς παντελώς βλακεία αυτό που έγραψα για τις εξετάσεις. Το να απαντάς για αξονικές κλπ είναι λίγο τραβηγμένο θεωρώ. Τέσπα έληξε το θέμα προφανώς και δεν υπάρχει καν θέμα βασικά. Να είσαι καλά καλή συνέχεια, τα ξαναλέμε :)
 

DerZornGottes

New Member
Γεια χαρά σας.. Ξεκίνησα χάπι μινοξιδιλης 5mg πριν 3 βδομάδες κάπου εκεί, ταυτόχρονα με πέρασμα από φίνα σε ντουτα (αβονταρτ). Στις 3 βδομάδες λοιπόν ξεκινάει πόνος στο αριστερό στήθος, αίσθηση αρρυθμιών, ταχυκαρδίες κλπ. Επίσης ένιωθα να χτυπάει ο πόνος πλάτη κλπ.. Λέω πάει πάμε για έμφραγμα. Πρώτη σωστή κίνηση κατευθείαν παθολόγο και καρδιολόγο την επόμενη χωρίς να διακόψω κάτι. Καρδιογράφημα οκ, παλμοί οκ, καμία αρρυθμία κλπ. Τα συζητώ με τους γιατρούς και συνειδητοποιώ ότι όταν ξεκίνησα τα χάπια, ξανάρχισα το γυμναστήριο μετά το καλοκαίρι και με έχει πιάσει σοβαρό πιάσιμο (ειδικά μετά από εντατική προπόνηση στήθους με βάρη). Σε 2 μέρες δεν είχα πλέον κανένα σύμπτωμα. Προφανώς και έχω τον νου μου και το παρακολουθώ. Αλλά. Πρώτον ας μην κάνουμε μόνοι μας το γιατρό ας μην βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα. Πχ εμένα από τον πανικό μου με έπιαναν ταχυκαρδίες/αρρυθμίες επειδή είχα πιάσιμο από τις προπονήσεις. Δεύτερον τα φάρμακα αυτά - σε χαμηλά ποσοστά βέβαια - έχουν αυτές τις παρενέργειες. Το λενε οι γιατροί το λένε και οι οδηγίες του φαρμάκου, συνεπώς ούτε να το υποτιμάς θέλει, μπορεί να είσαι ο ένας στους εκατό. Αυτά και θα σας ξαναενημερωσω για την πορεία μου.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Γεια χαρά σας.. Ξεκίνησα χάπι μινοξιδιλης 5mg πριν 3 βδομάδες κάπου εκεί, ταυτόχρονα με πέρασμα από φίνα σε ντουτα (αβονταρτ). Στις 3 βδομάδες λοιπόν ξεκινάει πόνος στο αριστερό στήθος, αίσθηση αρρυθμιών, ταχυκαρδίες κλπ. Επίσης ένιωθα να χτυπάει ο πόνος πλάτη κλπ.. Λέω πάει πάμε για έμφραγμα. Πρώτη σωστή κίνηση κατευθείαν παθολόγο και καρδιολόγο την επόμενη χωρίς να διακόψω κάτι. Καρδιογράφημα οκ, παλμοί οκ, καμία αρρυθμία κλπ. Τα συζητώ με τους γιατρούς και συνειδητοποιώ ότι όταν ξεκίνησα τα χάπια, ξανάρχισα το γυμναστήριο μετά το καλοκαίρι και με έχει πιάσει σοβαρό πιάσιμο (ειδικά μετά από εντατική προπόνηση στήθους με βάρη). Σε 2 μέρες δεν είχα πλέον κανένα σύμπτωμα. Προφανώς και έχω τον νου μου και το παρακολουθώ. Αλλά. Πρώτον ας μην κάνουμε μόνοι μας το γιατρό ας μην βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα. Πχ εμένα από τον πανικό μου με έπιαναν ταχυκαρδίες/αρρυθμίες επειδή είχα πιάσιμο από τις προπονήσεις. Δεύτερον τα φάρμακα αυτά - σε χαμηλά ποσοστά βέβαια - έχουν αυτές τις παρενέργειες. Το λενε οι γιατροί το λένε και οι οδηγίες του φαρμάκου, συνεπώς ούτε να το υποτιμάς θέλει, μπορεί να είσαι ο ένας στους εκατό. Αυτά και θα σας ξαναενημερωσω για την πορεία μου.
Φίλε μου 5 mg Ημερησίως?
 
Μπλουζα