Καρδιακές παρενέργειες μινοξιδίλης

tol

Well-Known Member
Δεν έχω αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ στον "τρόπο διαβίωσης" από τότε που μου βγήκαν όλα αυτά. Συνειδητοποιείς ότι η μινοξιδιλη είναι φάρμακο για την πίεση και μάλιστα απαγορευμένο; Συνειδητοποιείς οτι όσοι βγαζουν ίδιες παρενέργειες με την οραλ μινοξιδιλη δεν οφείλεται στον "τροπο διαβίωσης" αλλα στην απορρόφηση έστω και απο την τοπική χρήση του φαρμάκου;
Συνειδητοποιεις οτι ταχυκαρδιες, μαυρους κυκλους, δυσπνοια κ.α. εχουν δεκαδες χιλιαδες ανθρωποι που δεν κανουν χρηση μονοξιδιλης;
Συνειδητοποιεις οτι πολλοι απο αυτους (που ακολουθουν εναν εσφαλμενο τροπο διαβιωσης) μεχρι καποιο σημειο της ζωης τους ολα πηγαιναν ρολόι και ξαφνικα μια ωραια πρωια διαπιστωσαν τα προβληματα αυτα;
Συνειδητοποιεις οτι, οταν περιγραφεις τοσο σοβαρα προβληματα, ισως η αιτια δεν μπορει να ειναι οι 6 ψεκασμοι μινοξιδιλης;

Αν θελεις, φιλε μου, συνειδητοποιησε τα παραπανω...σκεψου τι αλλο μπορει να φταιει στην περιπτωση σου...μη βλεπεις τοσο επιφανειακα το ολο θεμα...μην αναζητας αλλου τις αιτιες των συμπτωματων...βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος...ψαξε καλυτερα το ολο θεμα. Σου ευχομαι ολοψυχα να βρεις την πραγματικη αιτια και λυση των προβληματων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Αν έλεγες ότι έβαζες καμία 3 φορές την μέρα, νταξ να πει κανείς ότι μπορεί να εφταιγε κ η μινοξ.
Αλλά με μια; Έχεις βρει άλλα άτομα που έχουν το ίδιο θέμα;
 

tol

Well-Known Member
Η μινοξιδιλη είναι φίλε. Επειδή δεν έβγαλε σε σένα κάτι τέτοιο, δε σημαίνει οτι δε βγάζει γενικά. Φάρμακο για την πίεση είναι και μάλιστα από τα πλέον επικίνδυνα
Αφου εχεις πεισει τον εαυτο σου, φιλε μου, οτι με πασα βεβαιοτητα Η ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗ ειναι η αιτια των δεινων, γιατι δεν την κοβεις; Γιατι γραφεις στο forum και ζητας συμβουλες;

Αφου εχεις πεισει τον εαυτο σου οτι προκειται για ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ φαρμακο που στρεφεται κατα της ανθρωποτητας, γιατι εξακολουθεις και την βαζεις;

Οταν καποιος εχει πεισει τον εαυτο του για κατι (αυτο λεγεται ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ), ο,τι και να του πουν/συμβουλευσουν οι αλλοι, αυτος εχει "κοψει αζιμουθιο". Κλεινει αυτια, ματια και πορευεται.
 

felaini

Active Member
Χαρας το κουραγιο σου τολ...δεν υπαρχουν αυτα που ζουμε.. εδω ο αλλος ρωτησε αν η παχυσαρκια ωφειλεται στην φινα..
 
  • Like
Reactions: tol
Συνειδητοποιεις οτι ταχυκαρδιες, μαυρους κυκλους, δυσπνοια κ.α. εχουν δεκαδες χιλιαδες ανθρωποι που δεν κανουν χρηση μονοξιδιλης;
Συνειδητοποιεις οτι πολλοι απο αυτους (που ακολουθουν εναν εσφαλμενο τροπο διαβιωσης) μεχρι καποιο σημειο της ζωης τους ολα πηγαιναν ρολόι και ξαφνικα μια ωραια πρωια διαπιστωσαν τα προβληματα αυτα;
Συνειδητοποιεις οτι, οταν περιγραφεις τοσο σοβαρα προβληματα, ισως η αιτια δεν μπορει να ειναι οι 6 ψεκασμοι μινοξιδιλης;

Αν θελεις, φιλε μου, συνειδητοποιησε τα παραπανω...σκεψου τι αλλο μπορει να φταιει στην περιπτωση σου...μη βλεπεις τοσο επιφανειακα το ολο θεμα...μην αναζητας αλλου τις αιτιες των συμπτωματων...βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος...ψαξε καλυτερα το ολο θεμα. Σου ευχομαι ολοψυχα να βρεις την πραγματικη αιτια και λυση των προβληματων.
Είναι πολύ βολικό να τα αποδίδουμε ολα σε άλλους παράγοντες και να μη δεχιμαστ σε ουδεμία των περιπτώσεων οτι φταίει το φάρμακο.
 

dim d

Well-Known Member
Εγω θα παρακαλουσα τους mod, για ατομα με ακραιες τοποθετησεις ( απο την τριχοπτωση εως τον κορονοιο), να μη μενουν μονο στις προειδοποιησεις.
 

tol

Well-Known Member
Δεν έχω αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ στον "τρόπο διαβίωσης" από τότε που μου βγήκαν όλα αυτά.
Και κατι τελευταιο, φιλε μου...

Διαβασα το πρωτο ποσταρισμα που εκανες, οταν ενταχθηκες ως μελος του forum.

Εκει, λοιπον, εγραψες (πριν ακομη ξεκινησεις τη χρηση μινοξιδιλης) οτι, αν και 19 χρονων, ηδη αντιμετωπιζες χρόνια παθηση και χρονιους πονους.

Επομενως, μηπως πρεπει να αναρωτηθεις σοβαρα τι συμβαινει με τον οργανισμο σου;

19 χρονων αντιμετωπιζεις χρόνια παθηση και εσυ, ετσι απλα και επιφανειακα, βρηκες τη λυση ολων των δεινων...τη μινοξιδιλη;

Μηπως αυτα που σου εγραψα στα προηγουμε να σχολια μου, αποκτουν αλλη διασταση;

Προσωπικα εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα...

Ατομα με προϋπαρχοντα προβληματα ξεκινουν θεραπεια (μινοξιδιλη, φιναστεριδη) και στα πρωτα συμπτωματα εχουν βρει τους "αποδιοπομπαιους τραγους". Αντι να κανουν μια ενδελεχη εξεταση/αναζητηση αιτιων, μια αναθεωρηση τροπου ζωης και νοοτροπιας, βρισκουν τις ευκολες λυσεις.

Ετσι ομως, δυστυχως γι' αυτους, δε θα βρουν ποτέ την αληθινη αιτια.
 
Αφου εχεις πεισει τον εαυτο σου, φιλε μου, οτι με πασα βεβαιοτητα Η ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗ ειναι η αιτια των δεινων, γιατι δεν την κοβεις; Γιατι γραφεις στο forum και ζητας συμβουλες;

Αφου εχεις πεισει τον εαυτο σου οτι προκειται για ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ φαρμακο που στρεφεται κατα της ανθρωποτητας, γιατι εξακολουθεις και την βαζεις;

Οταν καποιος εχει πεισει τον εαυτο του για κατι (αυτο λεγεται ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ), ο,τι και να του πουν/συμβουλευσουν οι αλλοι, αυτος εχει "κοψει αζιμουθιο". Κλεινει αυτια, ματια και πορευεται.
Και όταν κάποιος εμμένει δογματικά στην αντίληψη οτι δεν μπορεί να προκαλέσει τίποτα αυτό το φάρμακο, αυτό λέγεται στρουθοκάμηλισμος. Το ποστ το εκανα για να δω αν ειχε κανείς παροκοιες εμπειρίες και πως το αντιμετώπισε, εφόσον δεν έχεις παρόμοια εμπειρία τότε σ ευχαριστώ για το χρόνο σου
 

dim d

Well-Known Member
Δεν νομιζω οτι η απορροφηση ειναι αρκετη για τετοια προβληματα..σιγουρα καλο θα ηταν να πας σε ενα γιατρο...
 
Και κατι τελευταιο, φιλε μου...

Διαβασα το πρωτο ποσταρισμα που εκανες, οταν ενταχθηκες ως μελος του forum.

Εκει, λοιπον, εγραψες (πριν ακομη ξεκινησεις τη χρηση μινοξιδιλης) οτι, αν και 19 χρονων, ηδη αντιμετωπιζες χρόνια παθηση και χρονιους πονους.

Επομενως, μηπως πρεπει να αναρωτηθεις σοβαρα τι συμβαινει με τον οργανισμο σου;

19 χρονων αντιμετωπιζεις χρόνια παθηση και εσυ, ετσι απλα και επιφανειακα, βρηκες τη λυση ολων των δεινων...τη μινοξιδιλη;

Μηπως αυτα που σου εγραψα στα προηγουμε να σχολια μου, αποκτουν αλλη διασταση;

Προσωπικα εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα...

Ατομα με προϋπαρχοντα προβληματα ξεκινουν θεραπεια (μινοξιδιλη, φιναστεριδη) και στα πρωτα συμπτωματα εχουν βρει τους "αποδιοπομπαιους τραγους". Αντι να κανουν μια ενδελεχη εξεταση/αναζητηση αιτιων, μια αναθεωρηση τροπου ζωης και νοοτροπιας, βρισκουν τις ευκολες λυσεις.

Ετσι ομως, δυστυχως γι' αυτους, δε θα βρουν ποτέ την αληθινη αιτια.
Η χρονιά πάθηση είναι ορθοπεδική που μου δυσκολεύει καθημερινά. Αλλά εσύ συνέχιζε βα βγαζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, αφού προς θεού δεν μπορεί να φταίξει ποτε το φάρμακο, ακόμη κι αν έχει φτιαχτεί ώστε να επιδρά στην αρτηριακή πίεση και απο σποντα χρησιμοποιείται στην τριχόπτωση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δεν νομιζω οτι η απορροφηση ειναι αρκετη για τετοια προβληματα..σιγουρα καλο θα ηταν να πας σε ενα γιατρο...
Η απορρόφηση σε κάθε οργανισμό είναι διαφορετική. Θα πάω και σ εναν γιατρό εννοείται όπως και έγραψα στο ποστ
 
Χαρας το κουραγιο σου τολ...δεν υπαρχουν αυτα που ζουμε.. εδω ο αλλος ρωτησε αν η παχυσαρκια ωφειλεται στην φινα..
Εγώ όμως ρώτησα για καταγεγραμμένες παρενέργειες του φαρμάκου. Ενός φαρμάκου που χρησιμοποιήθηκε για τη ρύθμιση της αρτηριακής πίεσης..
 

tol

Well-Known Member
Χαρας το κουραγιο σου τολ...δεν υπαρχουν αυτα που ζουμε.. εδω ο αλλος ρωτησε αν η παχυσαρκια ωφειλεται στην φινα..
Αν εννοείς αυτό που είπα εγώ , μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι είπα.

Ημουν παντοτε ατσαλινος και σκληροτραχηλο αμυντικο χαφ....η μινοξιδιλη επεφερε κι αλλες βλαβες! Κατακρατηση υγρων που οδηγει σε προσθηκη περιττων κιλων!
Φιλε simpa, μαλλον ο φιλος felaini αναφερεται στο ΑΤΣΑΛΙΝΟ, ΣΚΛΗΡΟΤΡΑΧΗΛΟ ΑΜΥΝΤΙΚΟ ΧΑΦ....ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟ...

Ο οποιος, εκτος απο βυζια και αλλαγη φυλου, σημερα μας ξεφουρνισε οτι εγινε "Πανος Καμμενος" εξαιτιας της μινοξιδιλης (και οχι εξαιτιας του γεγονοτος οτι ετρωγε τον αλγεορα/τον περιδρομο/τον αμπακο...οπως εξαλλου ολοι οι πολιτικοι στην υγεια των κορόιδων).

ΥΓ Βεβαια ο Πανος Καμμενος εκανε επεμβαση σε καταλληλο γιατρο και εξαφανισε την κοιλια του....ο δυστυχης Χριστοφορος ακομη παλευει με Βεκρηδες και Παπανικολαου και δεν μπορει να βγαλει ακρη!!!
 

Harris_G

Well-Known Member
Αντε να το πω αλλη μια:
Παρτε ΑΦΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΞΕΥΓΕΝΙΣΜΕΝΟ ΣΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑ.
Αναθεμα αν απο τους 10.000 που παιρνουν μινοξ εδω μεσα, παιρνουν αφρο οι 4.
 

Harris_G

Well-Known Member
Ειδα που ελεγε για "ψεκασιες" ο Tol. Ε αρα κατα φαντασιαν ειναι και μαθηματικα.
 

tol

Well-Known Member
Η χρονιά πάθηση είναι ορθοπεδική που μου δυσκολεύει καθημερινά. Αλλά εσύ συνέχιζε βα βγαζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, αφού προς θεού δεν μπορεί να φταίξει ποτε το φάρμακο, ακόμη κι αν έχει φτιαχτεί ώστε να επιδρά στην αρτηριακή πίεση και απο σποντα χρησιμοποιείται στην τριχόπτωση
Φιλε μου...τελευταιο post που γραφω, γιατι παρατηρω οτι απευθυνομαι με καλη διαθεση σε "κλειστα αυτια".

ΔΕ ΒΓΑΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

Ρητορικη ερωτηση...

Καποιος, ο οποιος ειναι πολυ χαλια ψυχολογικα (σε ηλικια 19 χρονων) που νιωθει τετοιες ανασφαλειες (οπως αυτες που ο ιδιος αναφερεις σε αλλα σχολια σου...να μην τις αναφερω συγκεκριμενα, ειναι ηδη καταγεραμμενες απο εσενα), πώς μπορει να θεωρηθει αξιοπιστος μαρτυρας εμπειριων; Αφου ηδη υπηρχαν προβληματα στη σωματικη/ψυχικη υγεια, πώς μπορει να θεωρηθει αξιοπιστη η αποδοση των αρνητικων συμπτωματων στη μινοξιδιλη;

Επιμενω (καλοπροαιρετα παντα)...εισαι πολυ μικρος στην ηλικια...ειναι αδικαιολογητο το αγχος σου, οι ανασφαλειες σου, τα ψυχολογικα σου προβληματα.

Αυτο που χρειαζεται ειναι να δεις τη ζωη με αλλη οπτικη γωνια...αλλαξε τροπο και σταση ζωης...τα μαλλια δε φερνουν την ευτυχια...μπορεις να χαρεις και να ζησεις ξεγνοιαστα τα νεανικα σου χρονια...αποβαλε το υπερβολικο σου αγχος...αναζητησε αλλου την ευτυχια...συνεχισε τις σπουδες σου...απολαυσε τη φιλια...μη δειχνεις υπερβολικο φοβο...με δυναμη και σθενος αδραξε τη ζωη. Φιλικες συμβουλες απο καποιον που εχει σχεδον τα τριπλασια χρονια σου.
 

Harris_G

Well-Known Member
Και για να σου αποδειξω και επι του πρακτεου οτι ολα ειναι στο μυαλο σου, αποκλειεται ενω το αρχισες προσφατα να το εφαρμοζεις και σωστα. Ολοι λαθος το βαζουμε στην αρχη και ο αφρος μενει σχεδον ολος στο μαλλι και δε παει στο δερμα.
 
Μπλουζα