ΙΟΥΛΙΟΣ, a step towards the dream, dr Jose Lorenzo, fue, 2601 grafts, 16/09/2021,(1st operation)

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Ιούλιε λαμβάνοντας υπόψη την τρίχα σου (52μm), μέσο λόγο 2,26 και τις επιφάνειες που θέλεις να καλύψεις (frontal 65 cm2, mid 68 cm2, crown 75 cm2 όπως δείχνουν οι φωτο του κεφαλιού σου στην 1η σελίδα) και επιθυμητό CV 5,4 θες 46 graft/cm2 στην frontal δηλαδή σύνολο 2990 graft, ομοίως 46 graft/cm2 στην mid δηλαδή σύνολο 3128 graft και κάτι τις λιγότερο στο crown 35 graft/cm2 στην frontal δηλαδή σύνολο 2625 graft.



Σύνολο δηλαδή (με 100%) φυτρωση 8743 graft για να αποκαταστάσεις. Αν υποθέσουμε 95% φυτρωση τότε θες (να φυτευτούν για να βγουν τα 8743) 9203 ενώ για 90% φυτρωση 9714.



Αν πάρουμε μια μέση κατάσταση (για την φυτρωση), έστω 9500, τότε είσαι ακόμα λίγο μετά τα μισά του δρόμου (έχεις βάλει 5702)….. για την ακρίβεια στο 60,02%. Για να ξαναγυρίσεις στο λύκειο θες ακόμα 2 ΜΜ, εξαρχής ο δρόμος σου ήταν μακρύς για αυτό μην απογοητεύεσαι, ήδη η εικόνα σου έχει αλλάξει πολύ προς το καλύτερο και φαίνεσαι 10 χρόνια νεότερος.



Κανένας (ακόμα και φαινομενικά εύκολες περιπτώσεις) δεν έγινε έφηβος (στο μαλλί με την μια) εκτός αν είχε πρόβλημα τύπου NW1-2…… για τα μεγάλα NW σαν και εσένα οι 3 ΜΜ είναι δεδομένες με ερωτηματικό την 4η….
Bobby τελικά κάνουμε τους ίδιους υπολογισμούς!
Υπολογίζοντας πάντα με 90% φύτρωση και έχοντας υπόψη τα αποθέματα της δότριας, κατέληξα στα 9.404+
Επομένως έχεις δίκιο η τέταρτη είναι ήδη υπό σκέψη.
Για κάτι παλάβρες σαν εμένα διόλου απίθανο.
Πάντως δεν ξεχνώ και την αρχική μου σκέψη, πέντε τρίχες ήθελα ώστε να είμαι καραφλούτσικος και όχι καράφλας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Bobby τελικά κάνουμε τους ίδιους υπολογισμούς!
Υπολογίζοντας πάντα με 90% φύτρωση και έχοντας υπόψη τα αποθέματα της δότριας, κατέληξα στα 9.404+
Επομένως έχεις δίκιο η τέταρτη είναι ήδη υπό σκέψη.
Για κάτι παλάβρες σαν εμένα διόλου απίθανο.
Πάντως δεν ξεχνώ και την αρχική μου σκέψη, πέντε τρίχες ήθελα ώστε να είμαι καραφλούτσικος και όχι καράφλας.
Η αλήθεια είναι ότι έχει αλλάξει η όψη σου, αλλά σίγουρα είσαι στα μισά του δρόμου…. Τώρα που μπήκες στο χορό πρέπει να χορέψεις και στο τέλος θα κάνεις ταμείο που πιστεύω θα είναι θετικό!
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι ότι έχει αλλάξει η όψη σου, αλλά σίγουρα είσαι στα μισά του δρόμου…. Τώρα που μπήκες στο χορό πρέπει να χορέψεις και στο τέλος θα κάνεις ταμείο που πιστεύω θα είναι θετικό!
Αν έχει αλλάξει!!!
20220917_233313.png
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Είσαι καθαρή περίπτωση αλλά και δύσκολη σε κάλυψη δεν βοηθάει και η δοτρια. Shock loss από που μιλάς?
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Είσαι καθαρή περίπτωση αλλά και δύσκολη σε κάλυψη δεν βοηθάει και η δοτρια. Shock loss από που μιλάς?
Τώρα φταίω και εγώ γιατί μπέρδεψα τα νήματα.
Ρίξε μία ματιά στο άλλο νήμα αν δεν βαριέσαι.
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι υπάρχει chock loss στα μμ της πρώτης επέμβασης και εμφανίστηκε ένα μήνα μετά τη δεύτερη.
Πιθανολογούμε λόγω αναισθησίας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Στη δεύτερη μεταμόσχευση Ιουλιε είχες παραπάνω αίσθηση του πόνου από τη πρώτη ?
Ζητούσες περισσότερο αναισθητικό από εκείνο που έβαζαν?
 

vagosx

Well-Known Member
Ιουλιε η αλλαγή που έχεις είναι η μερα με τη νύχτα.
Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλο δεδομένου από που ξεκίνησες.
Η διαφορά είναι ότι μας δίνεις τη σωστή εικόνα από ένα πολύ μεγάλο NW και είναι πολύ κοντά σε αυτό που περιμένει κάποιος από μια μμ.
Απλά κατά τη γνώμη μου επειδή συνήθως οι φωτο και οι συνθήκες φωτισμού σε άλλες περιπτώσεις είναι απο κάπως έως παρα πολυ κολακευτικες, αρκετοί έχουν στο μυαλό τους τελείως διαφορετικά πράγματα στο τι πραγματικά μπορεί να δώσει μια μμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ Χρίστο, μπορείς εσύ να διακρίνεις διαφορά φύτρωσης 5% με το μάτι? Tα g του Ιούλιου μετρήθηκαν με ακρίβεια μετά το ξύρισμα της 2ης επέμβασης κάτι που δεν έχει προηγούμενο και έχει γίνει παρα μόνο στην δική μου περίπτωση. Από εκεί προέκυψε το 90%. Όλα τα αποτελέσματα του φόρουμ που διαβάζουμε για φύτρωση 100,90,80,70% είναι απλά speculation και τίποτα άλλο. Ο μόνος αλάνθαστος τρόπος είναι το μέτρημα.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Στη δεύτερη μεταμόσχευση Ιουλιε είχες παραπάνω αίσθηση του πόνου από τη πρώτη ?
Ζητούσες περισσότερο αναισθητικό από εκείνο που έβαζαν?
Ακριβώς όπως τα λες.
Αυτό μόνο για τη λήπτρια και παρόλο που έγιναν επιπλέον ενέσεις πολλά καρφώματα τα ένιωσα κανονικά.

Στην τρίτη λέω να μην κάνω καθόλου αναισθησία.
Θα πιω 3-4 ουισκακια... (δεν χρειάζομαι και παραπάνω)!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό το πιστοποιώ και εγώ. Σε κάποιο διάλλειμα μου είπε ο Λορενζο ότι το δέρμα του στο middle είναι πολύ σκληρό.
 

Georgie

Well-Known Member
Ακριβώς όπως τα λες.
Αυτό μόνο για τη λήπτρια και παρόλο που έγιναν επιπλέον ενέσεις πολλά καρφώματα τα ένιωσα κανονικά.

Στην τρίτη λέω να μην κάνω καθόλου αναισθησία.
Θα πιω 3-4 ουισκακια... (δεν χρειάζομαι και παραπάνω)!
Στη πρώτη μεταμόσχευση στην Advanced δεν ένιωσα η δε θυμάμαι τσιμπήματα.
Ίσως να βοηθησε το valium η το Xanax που πήρα πριν από τη συνεδρία.

Στη μετοσχευση που έκανα τώρα ήταν πιο έντονο στη ληπτρια ( δε μου χορηγήθηκε ηρεμιστικό πριν) , βέβαια λίγες φορές στο τεστ μετά την αναισθησία είπα ότι εκεί νιώθω το τρύπημα.
Ειδικά τη δεύτερη μέρα.
Ρώτησα εάν είχα σκληρό δέρμα η αν μου χορηγήθηκε παραπάνω από τη προβλεπόμενη ποσότητα αναισθητικού
Μου απάντησαν ότι γενικά με έπιασε πολύ καλά και ότι το δέρμα δεν ήταν σκληρό επειδή αυτό φαίνεται εάν αλλάζουν βελόνες.
Σε εμένα ας πούμε δε χρειάστηκε. Γι' αυτό ρωτάω τον Cvial
 

Xristos87

Well-Known Member
Δεν αναφερομαι αποκλειστικα κ μονο για την περιπτωση του Ιουλιου. Λεω οτι τα τελευταια ετη, οταν καποιος κανει μμ σε καποιο "ονομα", αν μη τι αλλο παιρνει ενα ποσοστο πανω απο 90%. Εδω στην περιπτωση του Ιουλιου π εκανε μμ στον "κορυφαιο" δεν παιρνει το αναμενομενο ποσοστο.
 
Μπλουζα