ΙΟΥΛΙΟΣ, a step towards the dream, dr Jose Lorenzo, fue, 2601 grafts, 16/09/2021,(1st operation)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
yeap. το αναφερω γιατι μιλωντας με πολυ κοσμο, καιμε προχωρημενο προβλημα, πιστευειο πως θα επανελθει οπως ηταν..δεν μπορεις να ξαναβρεις νομιζω την αρχικη πυκνοτητα, εκτος αν το προβλημα ειναι πολυ πολυ μεμωνομενο ισως...
Ένα μέσο κεφάλι έχει 100.000 τρίχες και περίπου πυκνότητα 70-80g.
Με τις μμ πάνω από 65g max δεν μπορείς να φτάσεις.
Ακόμα.
 

vlafo

Well-Known Member
Το 90% φύτρωση μπορεί μεν να αφορά τα g αλλά όχι σε όρους τρίχας-οι τρίχες που έχουν αναπτυχθεί μπορεί να είναι το 95% και να μην έχουν φυτρώσει τα g που περικλείουν τα μονότριχα.
Αν σε μια φύτευση 1000g με λόγο 2,2 δηλαδή 2200 τρίχες,έχεις φύτρωση 90% δηλαδή 900g,σε τρίχες μπορεί να έχουν φυτρώσει 2090 που αντιστοιχούν στο 95%.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το 90% φύτρωση μπορεί μεν να αφορά τα g αλλά όχι σε όρους τρίχας-οι τρίχες που έχουν αναπτυχθεί μπορεί να είναι το 95% και να μην έχουν φυτρώσει τα g που περικλείουν τα μονότριχα.
Αν σε μια φύτευση 1000g με λόγο 2,2 δηλαδή 2200 τρίχες,έχεις φύτρωση 90% δηλαδή 900g,σε τρίχες μπορεί να έχουν φυτρώσει 2090 που αντιστοιχούν στο 95%.

Δεν είναι αυτό. Είναι κάτι πιο δομικό και αφορά τους πάντες. Εξηγούμαι:

Ας υποθέσουμε ότι μετράμε στα 2500g που φυτεύσαμε μετά από 12 μήνες 2250g. Αυτό σημαίνει ότι έχει φυτρώσει το 2250/2500=90% των g? Οι περισσότεροι θα πουν ναι. Ξεχνούν κάτι όμως. Ξέρουμε (και εδώ είναι το μυστικό) ότι σε ένα κεφάλι δεν βλέπουμε πάντα όλα τα μαλλιά (λέω μαλλιά εννοώντας τρίχες και όχι g). Αυτό είναι ένα δομικό χαρακτηριστικό των ανθρώπων. Σε αντίθεση με τα ζώα που χάνουν το τρίχωμά τους, οι άνθρωποι ανανεώνουν τα μαλλιά τους κρατώντας "θαμμένο" περίπου το 10-15% των τριχών τους σε τελογενή φάση που διαρκεί μερικούς μήνες. Αυτό ισχύει για όλα τα μαλλιά συμπεριλαμβανομένων και των μμ. Άρα 1 χρόνο μετά την μμ το 10-15% των τριχών θα έχει εξαφανιστεί και θα ανακυκλώνεται συνεχώς. Αυτό το ποσοστό μικραίνει σημαντικά όταν κάποιος κάνει χρήση μινοξιδίλης αφού αυτή μειώνει το ποσοστό των g που είναι σε τελογενή φάση. Προφανώς το 10-15% των τριχών που βρίσκονται σε τελογενή φάση δεν αντιστοιχούν σε 10-15% τριχοθυλακιών αφού τις περισσότερες φορές τα τριχοθυλάκια ανακυκλώνουν κάποιες από τις τρίχες τους. Εξαίρεση (προφανώς) είναι τα μονότριχα αφού αυτά έχουν μόνο μια τρίχα.

Άρα όταν μετράς το 90% των τριχοθυλακιών που έβαλες δεν μπορείς να μετρήσεις (αφού δεν είναι ορατά) το ποσοστό από τα μονότριχα (αλλά και ένα μικρότερο ποσοστό από τα πολύτριχα) που έχουν μεν φυτρώσει αλλά θα είναι σε τελογενή φάση έχοντας χάσει όλες τις τρίχες τους (συνήθως μονότριχα και δίτριχα). Αυτό είναι ένα νούμερο που δεν μπορεί να προσδιοριστεί με ακρίβεια μεν αλλά είναι απολύτως υπαρκτό πράγμα που σημαίνει ότι τα μετρηθέντα g (που αντιστοιχούν στο 90% των φυτευθέντων) απεικονίζουν σίγουρα μεγαλύτερη φύτρωση που μπορεί να φτάσει και 95%. Προφανώς αυτοί που κάνουν hairline και άρα έχουν πολλά μονότριχα, έχουν τις μεγαλύτερες απώλειες στο μέτρημα g σε σχέση με κάποιους που κάνουν πχ crown. Στην περίπτωση του Ιουλιου που έβαλε 500 μονότριχα το 10-15% δίνει μονότριχα σε τελογενή από 50-75. Άρα από εκεί και μόνο έχει ένα 2-3% μεγαλύτερη φύτρωση. Στην συνέχεια πρέπει να προσθέσεις και κάποια 2τριχα που έχουν εξαφανιστεί και ούτω καθεξής...

Κλείνοντας, είναι προφανές ότι το ποσοστό φύτρωσης, βάζοντας και τα τελογενή στην εξίσωση, δεν μπορεί να προσδιοριστεί με ακρίβεια. Το μόνο βέβαιον όμως είναι ότι η φύτρωση του ΔΕΝ είναι 90% αλλά παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Κύριοι εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν υπάρχουν αποδείξεις όλα τα άλλα είναι να χάμε να λέγαμε...Αν στου Βλαφο δεν έβγαινε το λάθος ακόμα και με τα περισσότερα γκραφτς που θα πιστεύαμε ότι μπήκανε,θα λέγαμε 90+ φυτρωση...
Το λάθος σε εμένα ήταν καθαρά αριθμητικό δεν είχε σχέση με τη φύτρωση.
Η φύτρωση μου κυμάνθηκε στο 95%.
Όποιος έχει εμπειρία ακόμα και με το μάτι μπορεί να καταλάβει όχι βέβαια μια μικρή απόκλιση του 5% αλλά αν κυμαίνεται η απόκλιση πάνω από 10%.
Τα αριθμητικά δεδομένα της μέτρησης απλά το αποτυπώνουν με απόλυτη ακρίβεια.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Επομένως λοιπόν για όποιον τυχερό, μετρημένα έχει 95% φύτρωση αυτό σημαίνει ότι ίσως και να είναι 100%;

Επίσης για παράδειγμα εγώ πού είμαι περίπου στο 90% πάντα εκεί θα είμαι αφού το φαινόμενο συνεχίζεται.
Κάποιες τρίχες θα ξυπνήσουν, κάποιες άλλες θα κοιμηθούνε και πάει λέγοντας.
Δεν ξέρω αν το χειμώνα υπάρχει κάποια διαφορά.
Διερωτώμαι!
 

vlafo

Well-Known Member
Η μίνοξ επιταχύνει την φύτρωση δεν την επηρεάζει.
Εγώ πήρα 5 μήνες στην πρώτη και 4μηνες σκάρτους στη 2η.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Η μίνοξ επιταχύνει την φύτρωση δεν την επηρεάζει.
Εγώ πήρα 5 μήνες στην πρώτη και 4μηνες σκάρτους στη 2η.
Δεν τα πάω καλά με τις ορολογίες οπότε θα το πω με το δικά μου λόγια. Εκτός την επιτάχυνση που δίνει στη φύτρωση τις κρατάει και ξάγρυπνες.
Περιορίζει δηλαδή το.........(διορθώστε με μου διαφεύγει) στο 5% περίπου από 10 - 15%
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Δεν τα πάω καλά με τις ορολογίες οπότε θα το πω με το δικά μου λόγια. Εκτός την επιτάχυνση που δίνει στη φύτρωση τις κρατάει και ξάγρυπνες.
Περιορίζει δηλαδή το.........(διορθώστε με μου διαφεύγει) στο 5% περίπου από 10 - 15%
Πολύ σωστός,τις κρατάει ενεργές ας το πούμε
πιο ορθά.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Πολλές φορές Vlafo αναρωτιέμαι, μα καλά εγώ πήρα τέτοια απόφαση;
Πάντως δε μετανιώνω ούτε πρόκειται, όποιο και αν θα είναι το αποτέλεσμα.
Δίνω ένα άνισο αλλά ωραίο αγώνα!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν τα πάω καλά με τις ορολογίες οπότε θα το πω με το δικά μου λόγια. Εκτός την επιτάχυνση που δίνει στη φύτρωση τις κρατάει και ξάγρυπνες.
Περιορίζει δηλαδή το.........(διορθώστε με μου διαφεύγει) στο 5% περίπου από 10 - 15%
Σωστά αν και τα νούμερα λίγο αυθαίρετα. Τελικά όμως βοηθάει στην κάλυψη (aka εικόνα) και αυτή είναι η μεγάλη της συνεισφορά.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγώ ακόμα αναρωτιέμαι ειδικά για τη 2η επέμβαση.
Δίνεις έναν ωραίο αγώνα άνισο δεν θα το έλεγα.
Μην απογοητεύεσαι.
Μετανιώνουμε μόνο για πράγματα που δεν έχουμε κάνει και όχι για αυτά που κάνουμε.
 

Georgie

Well-Known Member
Πολλές φορές Vlafo αναρωτιέμαι, μα καλά εγώ πήρα τέτοια απόφαση;
Πάντως δε μετανιώνω ούτε πρόκειται, όποιο και αν θα είναι το αποτέλεσμα.
Δίνω ένα άνισο αλλά ωραίο αγώνα!
Μια χαρά απόφαση πήρες
Και είσαι μάγκας που την έκανες πράξη
 
Μπλουζα