Ετσι εχουν τα πραγματα!!!Για να ξερετε...

Prosim

Member
Καλά όλ' αυτά, αλλά η ζωή έχει πολλές εκφάνσεις, δεν υπάρχει μία/σωστή διαδρομή/τρόπος να ζει κανείς και μέσα σ' όλα αυτά υπάρχει, φυσικά, και η τραγικότητα/η μαλακία/το «κακό».

Ο (καραφλός) τύπος στο βίντεο έχει επιλέξει ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο ζωής και καλά κάνει, αν τον εμπνέει, δε σημαίνει ότι έχει και δίκιο όμως. Ένα λαχταριστό μπιφτέκι έχει ω-ρ-α-ί-α γεύση και η ωραία γεύση είναι μέρος της ζωής. Όπως και οι καταχρήσεις, γι' αυτό και ο άνθρωπος έχει την τάση να θέλει τα «απαγορευμένα», αυτά που τον κάνουν και νιώθει καλά, ασχέτου συνεπειών. Το πόσο θα το τραβήξει κάποιος είναι δικό του θέμα.

Για να μην μακρηγορώ, θεωρώ, κατ εμέ, ότι μια διατροφή με οφέλη για το σώμα -ας πούμε στις 30 μέρες- είναι μια vegan διατροφή, αλλά με 6-8 μέρες αφιερωμένες, ξεχωριστά, στα: λευκό κρέας, ψάρια, κόκκινο μία.

Το να προσπαθεί ο καθένας να τρολλάρει/αποδείξει ότι «εγώ έχω δίκιο και αυτές οι έρευνες είναι σωστές και εσύ καταστρέφεις το σώμα σου - και συ είσαι χίπης, ενώ εγώ έχω διαβάσει ότι 5.000 λένε ότι πρέπει να τρως κρέας και όχι πασατέμπο για ένα μήνα για να χέσεις την αρνητική ενέργεια» είναι για το π-έ-ο-ς. Ας κάνει ο καθείς ό,τι νομίζει και μην πρήζει τους άλλους με θεωρίες συνωμοσίας. Η καράφλα είναι το θέμα μας :angel:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
3746741 είπε:
Ως προς τον Soralteno:
Αποφασισα να ποσταρω το συγκεκριμενο κειμενο γιατι οι αποψεις περι εναλλακτικων τροπων αντιμετωπισης της τριχοπτωσης δινουν κ παιρνουν κ νομιζω οτι με αυτες τις αποψεις δεν θα παμε μπροστα...δεν θα βγαλουμε μαλι επειδη τρωμε φρουτα κ αναπνεουμε σωστα...μακαρι να γινοταν,θα μουν ο πρωτος που θα το εκανε!

Ωραία λοιπόν,
αφού είσαι διατεθειμένος να κάνεις πολιτισμένο διάλογο lets talk.
Οι εναλλακτικές οδοί αντιμετώπισης της τριχόπτωσης καλώς κάνουν και υπάρχουν, διότι αλλιώς το forum θα ήταν μια home page με δύο θεραπείες: finasteride, minoxidil.Κανείς δεν νομίζω ότι αμφισβητεί αυτές τις δυο αποδεδειγμένες θεραπείες, το θέμα είναι ότι απέχουν από το να τις χαρακτηρίσει κανείς το τέλος του δρόμου. Η κριτική σκέψη δεν πρέπει να απουσιάζει από κανένα άνθρωπο και είναι αυτό που θα τον προστατέψει από τις πολλές κακοτοπιές στον σημερινό κόσμο, τι να κάνω εγώ και εσύ για ένα που διαβάζει θεραπεία με μαύρους μπάμπουρες που λιώνει και βάζει στο κεφάλι (υπάρχει αυτό, κάνε search στο forum), αυτός ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος. Όλα όμως αποτελούν τροφή για σκέψη και ανάλυση, you know αυτό είναι το σχολείο, δεν σου δίνει απαντήσεις, σου γεννά δίψα για απαντήσεις και σωστές ερωτήσεις.
Εγώ προσωπικά είμαι meat lover, αυτό όμως δεν με εμποδίζει να βλέπω πως οι χορτοφάγοι που ξέρω έχουν όλοι άριστη υγεία. Ακόμα και εγώ όταν κάνω νηστεία το Πάσχα 40 μέρες νιώθω καλύτερα, και μετά που τρώω κρέας έχει γεύση αηδία νιώθεις το λίπος για τα καλά.
Υπάρχουν πολλές κατηγορίες χορτοφάγων: vegetarians, vegans, raw vegans, fruitarians, macrobiotics. Οι περισσότεροι απ΄αυτούς έχουν μια χαρά υγεία, απλά οι συνήθειες τους αλλάζουν στο φαγητό. Άλλες ανάγκες έχουν αυτοί που καταναλώνουν μόνο φρούτα, άλλες οι παραδοσιακοί χορτοφάγοι, άλλες οι αυστηροί χορτοφάγοι (πχ άλλες ποσότητες φαγητού). Έχεις αναρωτηθεί γιατί είμαστε το μοναδικό είδος στον πλανήτη που έχει παχύσαρκα άτομα, όλα τα ζώα στη φύση τρώνε όσο ακριβώς χρειάζονται, όχι παραπάνω. Έχουμε καταφέρει ακόμα και γάτες και σκύλους που έχουμε ως κατοικίδια να τους κάνουμε παχύσαρκους.
Anyway, ακόμα και αθλητής να είσαι και οι ανάγκες σου να είναι συγκεκριμένες μπορείς να καλυφθείς μια χαρά με χορτοφαγία και ένα-δυο συμπληρώματα: Vegan bodybuilders

Όλα αυτά είναι τροφή για σκέψη, δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω το αλάθητο, αλλά αν μου έλεγες για παράδειγμα πριν από 5 χρόνια ότι αντί για αποσμητικό του supermarket θα χρησιμοποιούσα ένα "χίπικο" alum bloc των 2 ευρώ και θα καθάριζα από χημικά και από αποσμητικό για 1 χρόνο, πιθανόν θα γελούσα μαζί σου και θα σε θεωρούσα οπαδό του λιακόπουλου. Εδώ μια απλή οδοντόπαστα πήρα απ' έξω χωρίς SLS και χημικά και τα ούλα μου δεν μάτωσαν στο βούρτσισμα για πρώτη φορά από τότε που ήμουν παιδί.

Συμπέρασμα: ανοικτό μυαλό, προσοχή, ενημέρωση, κριτική σκέψη μπορούν να σε πάνε μακριά, περισσότερο από αυτό που παγιωμένες καταστάσεις θα σε αφήσουν να πας.
 

vag25

Well-Known Member
Soralteno είπε:
Όλα αυτά είναι τροφή για σκέψη, δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω το αλάθητο, αλλά αν μου έλεγες για παράδειγμα πριν από 5 χρόνια ότι αντί για αποσμητικό του supermarket θα χρησιμοποιούσα ένα "χίπικο" alum bloc των 2 ευρώ και θα καθάριζα από χημικά και από αποσμητικό για 1 χρόνο, πιθανόν θα γελούσα μαζί σου και θα σε θεωρούσα οπαδό του λιακόπουλου. Εδώ μια απλή οδοντόπαστα πήρα απ' έξω χωρίς SLS και χημικά και τα ούλα μου δεν μάτωσαν στο βούρτσισμα για πρώτη φορά από τότε που ήμουν παιδί.
Περισσοτερες πληροφοριες για αυτα?:p
Kαι για τα 2.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Soralteno είπε:
Όλα αυτά είναι τροφή για σκέψη, δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω το αλάθητο, αλλά αν μου έλεγες για παράδειγμα πριν από 5 χρόνια ότι αντί για αποσμητικό του supermarket θα χρησιμοποιούσα ένα "χίπικο" alum bloc των 2 ευρώ και θα καθάριζα από χημικά και από αποσμητικό για 1 χρόνο, πιθανόν θα γελούσα μαζί σου και θα σε θεωρούσα οπαδό του λιακόπουλου. Εδώ μια απλή οδοντόπαστα πήρα απ' έξω χωρίς SLS και χημικά και τα ούλα μου δεν μάτωσαν στο βούρτσισμα για πρώτη φορά από τότε που ήμουν παιδί.
Περισσοτερες πληροφοριες για αυτα?:p
Kαι για τα 2.

1) http://www.iherb.com/Crystal-Body-Deodorant-Deodorant-Crystal-3-oz-84-g/5656
2) http://www.iherb.com/Desert-Essence-Natural-Tea-Tree-Oil-Toothpaste-Mint-6-25-oz-176-g/3572
 

gianniskritikos2

Active Member
ο καθε ενας εκφρασε την γνωμη του και ας κανει οτι θελει... ας κανει ο καθε ενας τις επιλογες του και ας τα βρει,βρουμε μπροστα μας θα δηξει ο χρονος αλλα πιστευω σε αυτο που ειπε το παιδι ποιο πανο δεν μπορει 50 ατομα να εχουν την ιδια γνωμη και 1 διαφορετικη και ο 1 να εχει δικιο ειναι απλα απιθανο ... πρεπει και οι 50 να ειναι παντελως ασχαιτοι με το ολο θεμα και ετσι να εχει καποια πιθανοτιτα δικεοσης αυτος ο ενας.
 

panoslydios

New Member
Εγω τριχοπτωση δεν βλεπω πια και ουτε βουρτσισμα κανω ουτε ρολλερ πια
και χρησιμοποιω και χημικο σαμπουαν.

Αν καποια φυλη ειχε περισσοτερη τριχοπτωση απο τους αλλους
αυτη ειναι oi neanderthal που οπως ειναι γνωστο ετρωγε κατεξοχην κρεας.

Ο φιλος θελει να παρουσιασει το θεμα ιδεολογικα ,αλλα δεν μπορει να αμφισβητησει ΓΕΓΟΝΟΤΑ!!!!
Το κρεας ελαχιστα μασιεται-φτανει στο στομαχι-παραγεται υδροχλωρικο οξυ περισσοτερο απο οσο χρειαζεται-διαταρασσεται η αλκαλικοτητα του αιματος(ph 7.3) -ενα οξινο αιμα μονο προβληματα δημιουργει και σε καιει απο μεσα προς τα εξω σε βαθος χρονου-σε γερναει.

Οσον αφορα τη νηστεια των 40 ημερων της Βιβλου ,οι ανθρωποι πρεπει να καταλαβουν οτι η Βιβλος ηταν αρχικα
ενα βιβλιο των αρχαιων μοναχων που εξηγει τη θεση των αστρων (ο Χριστος συμβολιζει τον Ηλιο) και αναφερεται σε ζητηματα υγειας και αλλα πολλα. Απλως το χρησιμοποιησε η πρωτη οικουμενικη κυβερνηση=η Εκκλησια για να υποδουλωσει εκατομμυρια ανθρωπους και αυτο το κανει μεχρι σημερα.
 

panoslydios

New Member
3746741 είπε:
ανεβασα ενα κειμενο,εξεθεσα καποιες αποψεις,μεγαλα παιδια ειμαστε απο εκει κ περα!

Καταρχας δεν ξερουμε τι ετρωγε ακριβως η τυπισσα.
Συν το οτι σου εχω 1000 φορες τα λαχανικα με μεγαλες ινες δεν απορροφωνται απο οτ στομαχι και δημιουργουν προβληματα.
Συν το οτι χαπακωνοταν καθημερινα με συμπληρωματα (Περισσοτερα στομαχικα οξεα!!!!!!!).

Συν το οτι ΥΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

Συν το οτι ο φοβος ειναι εκεινο που σκοτωνει.Η γυναικα ητα απο γιατρο σε γιατρο ,απο διατροφολογο σε διατροφολογο,
απο φαρμακειο σε φαρμακειο,κανοντας σκεψεις:''Aν δεν παρω σιδηρο ,την εβαψα''.

Σορρυ φιλε μου παρουσιαζεις μια παθολογικη περιπτωση που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να απεξαρτητοποιηθει απο κατεστημενα.
 

3746741

Member
panoslydios είπε:
3746741 είπε:
ανεβασα ενα κειμενο,εξεθεσα καποιες αποψεις,μεγαλα παιδια ειμαστε απο εκει κ περα!

Καταρχας δεν ξερουμε τι ετρωγε ακριβως η τυπισσα.
Συν το οτι σου εχω 1000 φορες τα λαχανικα με μεγαλες ινες δεν απορροφωνται απο οτ στομαχι και δημιουργουν προβληματα.
Συν το οτι χαπακωνοταν καθημερινα με συμπληρωματα (Περισσοτερα στομαχικα οξεα!!!!!!!).

Συν το οτι ΥΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

Πανο σε εχω ρωτησει 2 πραγματα αλλα δεν εχω λαβει απαντηση!
το πρωτο:

Ποσο χρονων εισαι κ ποσα χρονια εισαι χορτοφαγος?
 

dk1984

Member
panoslydios είπε:
Εγω τριχοπτωση δεν βλεπω πια και ουτε βουρτσισμα κανω ουτε ρολλερ πια
και χρησιμοποιω και χημικο σαμπουαν.

Αν καποια φυλη ειχε περισσοτερη τριχοπτωση απο τους αλλους
αυτη ειναι oi neanderthal που οπως ειναι γνωστο ετρωγε κατεξοχην κρεας.

Ο φιλος θελει να παρουσιασει το θεμα ιδεολογικα ,αλλα δεν μπορει να αμφισβητησει ΓΕΓΟΝΟΤΑ!!!!
Το κρεας ελαχιστα μασιεται-φτανει στο στομαχι-παραγεται υδροχλωρικο οξυ περισσοτερο απο οσο χρειαζεται-διαταρασσεται η αλκαλικοτητα του αιματος(ph 7.3) -ενα οξινο αιμα μονο προβληματα δημιουργει και σε καιει απο μεσα προς τα εξω σε βαθος χρονου-σε γερναει.

Οσον αφορα τη νηστεια των 40 ημερων της Βιβλου ,οι ανθρωποι πρεπει να καταλαβουν οτι η Βιβλος ηταν αρχικα
ενα βιβλιο των αρχαιων μοναχων που εξηγει τη θεση των αστρων (ο Χριστος συμβολιζει τον Ηλιο) και αναφερεται σε ζητηματα υγειας και αλλα πολλα. Απλως το χρησιμοποιησε η πρωτη οικουμενικη κυβερνηση=η Εκκλησια για να υποδουλωσει εκατομμυρια ανθρωπους και αυτο το κανει μεχρι σημερα.
Ναι φιλε Πανο αλλα εσυ δεν εχεις ΑΑ
 

Dimit

New Member
ρε παιδια μην του την πεφτετε ετσι του παιδιου του panoslydios. Αφήστε τον να ζει οπως θελει τη ζωη του. Φρουτοφάγος θέλει να είναι; Ας είναι.

Παρεπιπτοντως μιας και το εφερε η κουβεντα, εγω στην αρχη με αυτα που εγραφε για ιωδια, καστορελαια, πλασμα ωκεανού κτλ νόμιζα ότι εκανε πλάκα, μετά κατάλαβα οτι τα εννοούσε! Anyway...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
panoslydios είπε:
Εγω τριχοπτωση δεν βλεπω πια και ουτε βουρτσισμα κανω ουτε ρολλερ πια
και χρησιμοποιω και χημικο σαμπουαν.

Όταν φίλε Πάνο θα αποκτήσεις και εσύ α/α έλα να μου πεις περί τριχόπτωσης..

Εμείς είμεθα neaterdal και μια μέρα θα κάνουμε καράφλα, ψωνίσαμε από κούνια.. και ήταν jumbo μάλιστα..
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι...

Η α/α δεν αστειεύεται... είτε πάρεις φάρμακα, είτε ρολερ, είτε βούρτσισμα, είτε διατροφές είτε είτε είτε είτε... μια μέρα θα συναντήσεις το πεπρωμένο... Σίγουρα όλα αυτά μπορούν να κάνουν κάτι εννοείται και μάλιστα όλα να προσφέρουν ένα λιθαράκι, αλλά απλά στην καθυστέρηση του μοιραίου..

Αυτή είναι η καραφλή αλήθεια..

Και όπως λέει και ο τίτλος... "Έτσι έχουν τα πράγματα!!!Για να ξέρετε..."
 

vag25

Well-Known Member
Chs είπε:
Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι...

Η α/α δεν αστειεύεται... είτε πάρεις φάρμακα, είτε ρολερ, είτε βούρτσισμα, είτε διατροφές είτε είτε είτε είτε... μια μέρα θα συναντήσεις το πεπρωμένο... Σίγουρα όλα αυτά μπορούν να κάνουν κάτι εννοείται και μάλιστα όλα να προσφέρουν ένα λιθαράκι, αλλά απλά στην καθυστέρηση του μοιραίου..

Αυτή είναι η καραφλή αλήθεια..

Και όπως λέει και ο τίτλος... "Έτσι έχουν τα πράγματα!!!Για να ξέρετε..."

Λυση υπαρχει για ολα(και οταν λεμε ολα,ολα).
Θα βρεθει αυριο?Σε 5 εκατομμυρια χρονια?
Κανεις δεν ξερει.
Διαφωνεις?

Με την λογικη σου φιλτατε chs,θα ειμαστε δεσμιοι για παντα των μινοξ/φινα εμεις και δεκασεγγονα μας.
Δεν παει ετσι.

Δεν υπαρχει καραφλη αληθεια.Μονο σημερινη πραγματικοτητα.Κι οταν λεω σημερινη, μιλαω για το δευτερολεπτο μετα το δικο μου ποσταρισμα.

Προσπαθουμε/διαβαζουμε/μαθαινουμε και οτι βγει.Αν δεν βγει τιποτα δεν πειραζει.Σε καλο θα μας βγει ολο αυτο.Γνωσεις,μαθαινουμε να ανταλλαζουμε αποψεις κτλ.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Λυση υπαρχει για ολα(και οταν λεμε ολα,ολα).
Θα βρεθει αυριο?Σε 5 εκατομμυρια χρονια?
Κανεις δεν ξερει.
Διαφωνεις?

Με την λογικη σου φιλτατε chs,θα ειμαστε δεσμιοι για παντα των μινοξ/φινα εμεις και δεκασεγγονα μας.
Δεν παει ετσι.

Δεν υπαρχει καραφλη αληθεια.Μονο σημερινη πραγματικοτητα.Κι οταν σημερινη μιλαω για το δευτερολεπτο μετα το δικο μου ποσταρισμα.

Προσπαθουμε/διαβαζουμε/μαθαινουμε και οτι βγει.Αν δεν βγει τιποτα δεν πειραζει.Σε καλο θα μας βγει ολο αυτο.Γνωσεις,μαθαινουμε να ανταλλαζουμε αποψεις κτλ.

Μάλλον παρεξήγησες τα γραφόμενα μου φίλε vag..
Ποίος είπε πως διαφωνώ στο να προσπαθούμε για κάτι καλύτερο; Γιαυτό ήμαστε εδώ εξάλλου.. ότι είπα είναι με τα μέχρι ώρας δεδομένα και τίποτα άλλο.. όλα μπορεί να ανατραπούν αύριο, αλλά μπορεί και τίποτα.
 

vag25

Well-Known Member
Μεχρι τωρα ναι δεν υπαρχει κατι το σοβαρο.

Στο εξωτερικο ομως καποιοι μονο με βουρτσισμα ή μονο ρολλερ εχουν αρχισει να αποκτουν μαλλι και δεν ξερουμε που μπορουν να φτασουν.
Πριν λιγα χρονια γελαγαμε με αυτα.

Θελει συνεχη προσπαθεια και οχι απογοητευση.

Το παρον thread το μονο που κανει ειναι να απογοητευει(νεους για παραδειγμα στην καραφλα που θα ηθελαν να ψαχτουν) και να μας οδηγει παλι στα κλασικα μονοπατια.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Όχι απογοήτευση, τα όπλα δεν τα καταθέτουμε έτσι απλά.. αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να βρισκόμαστε εδώ..

Θέλεις να σου πω την αλήθεια; Ποτέ δεν γέλασα με το ρολλερ η το βούρτσισμα, διότι πρώτα είδα το πως μπορεί να λειτουργήσει (θεωρητικά) και είδα ότι υπάρχει βάση.. τώρα μένει η πράξη και ο χρόνος, και όλοι ξέρουμε καλά.. πως ακόμη και κάτι "λίγο" καλύτερο να βγει από όλα αυτά είναι ένα βήμα παραπέρα πως να το κάνουμε, θα είναι επιτυχία ακόμη και αυτό.

Όλοι πρέπει να προσπαθούμε, με ότι δρόμο επιλέξει κάποιος, θα είναι χρήσιμος σε άλλους που θα επιλέξουν μετά από αυτόν παρόμοιο δρόμο.


Και όσο για το post μου παραπάνω.. πράγματι.. φαίνεται κάπως απογοητευτικό.. έπρεπε να τονίσω κάπου "με τα μέχρι ώρας δεδομένα".
 

vag25

Well-Known Member
Chs είπε:
Όχι απογοήτευση, τα όπλα δεν τα καταθέτουμε έτσι απλά.. αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να βρισκόμαστε εδώ..

Θέλεις να σου πω την αλήθεια; Ποτέ δεν γέλασα με το ρολλερ η το βούρτσισμα, διότι πρώτα είδα το πως μπορεί να λειτουργήσει (θεωρητικά) και είδα ότι υπάρχει βάση.. τώρα μένει η πράξη και ο χρόνος, και όλοι ξέρουμε καλά.. πως ακόμη και κάτι "λίγο" καλύτερο να βγει από όλα αυτά είναι ένα βήμα παραπέρα πως να το κάνουμε, θα είναι επιτυχία ακόμη και αυτό.

Όλοι πρέπει να προσπαθούμε, με ότι δρόμο επιλέξει κάποιος, θα είναι χρήσιμος σε άλλους που θα επιλέξουν μετά από αυτόν παρόμοιο δρόμο.

Ακριβως!

Πειραματισμοι ,συζητηση, εμπειριες(και η πιο μικρη ή ασημαντη) ,ολα ειναι χρησιμα.

Τρεμω στην ιδεα το φορουμ να γινει οπως παλια.
Τοτε που καναμε ολοι προσευχες για μαγικη θεοσταλτη lotion και οι μισοι υμνουσαν την φινα ,ενω οι αλλοι μισοι την εκραζαν.

Πραγματικα τρεμω στην ιδεα.

Δεν μπορω να ξερω που βρισκομαστε,η ουσια ομως ειναι οτι κατι γινεται.
Ευχαριστω τον Πανο που εγραψε στο φορουμ για σκετο ρολλερ εστω για τις 2-3 μερες μετα την χρηση του που δεν εχω φαγουρα πλεον.Μετα επιστεφει,αλλα κατι εγινε.
Κατι περισσοτερο μπορει να γινει σε λιγο καιρο.
5 χρονια στο φορουμ τιποτε αλλο δεν με βοηθησε στην φαγουρα εστω οσο το ρολλερ(δηλαδη πολυ λιγο).
 
Μπλουζα