Ετσι εχουν τα πραγματα!!!Για να ξερετε...

vag25

Well-Known Member
Chs είπε:
Εγώ αυτό που πιστεύω.. ήμαστε παμφάγα, μπορούμε να το δούμε ξεκάθαρα από το πως είναι σχεδιασμένα τα δόντια μας..

και ας μιλήσουμε ξεκάθαρα.. έχουμε μπροστά μας καλοψημένα μπιφτεκάκια από φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά.. και μπόλικο λεμονάκι από πάνω.. πες μου τώρα.. μπορείς να τους αντισταθείς; Να πεις δεν τρώω? Σε καλεί η φύση....μην γελιόμαστε τώρα :dodgy:

Αλλά δίπλα πάει και μια σαλάτα με καρότο τριμμένο μαρούλι ρόκα και μπαλσάμικο ξυδάκι.. Η παντζάρια με σκόρδο ξύδι και ρίγανη..

Κατάλαβες τι εννοώ τώρα? ;)

Συνταγές το έκανα το thread αλλά οκ.. :p


1.Πειναω γαμωτο:p

2.O ανθρωπος ειναι διαφορετικο ον.
Εκει που τα ζωα λες οτι δρουν με το ενστικτο, για τους ανθρωπους δεν ξερω αν μπορεις να πεις το ιδιο.
Υπαρχει το μυαλο στον ανθρωπο,το οποιο σκεπαζει σε καποιο βαθμο το ενστικτο.
Ο ανθρωπος θα σκεφτει,θα αναλυσει καταστασεις,θα επηρεαστει απο το παρελθον,θα ψησει το φαγητο δεν θα το φαει ωμο και πολλα αλλα.
Δεν ειμαστε σαν τα ζωα.Ωμο κρεας δεν ξερω αν θα τρωγαμε ποτε απο ενστικτο...αλλα μυαλο βλεπεις...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

George3V

Member
Fragments of a 1.5-million-year-old skull from a child recently found in Tanzania suggest early hominids weren't just occasional carnivores but regular meat eaters, researchers say.

The finding helps build the case that meat-eating helped the human lineage evolve large brains, scientists added.

"I know this will sound awful to vegetarians, but meat made us human," said researcher Manuel Domínguez-Rodrigo, an archaeologist at Complutense University in Madrid.

http://www.livescience.com/23671-eating-meat-made-us-human.html
 

vag25

Well-Known Member
Καλα αυτοι μπορει να τρωγαν και πετρες τοτε.

Τωρα θα τρωγαμε ωμο κρεας αντι για την σαλατα του Chs?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Chs είπε:
Εγώ αυτό που πιστεύω.. ήμαστε παμφάγα, μπορούμε να το δούμε ξεκάθαρα από το πως είναι σχεδιασμένα τα δόντια μας..

και ας μιλήσουμε ξεκάθαρα.. έχουμε μπροστά μας καλοψημένα μπιφτεκάκια από φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά.. και μπόλικο λεμονάκι από πάνω.. πες μου τώρα.. μπορείς να τους αντισταθείς; Να πεις δεν τρώω? Σε καλεί η φύση....μην γελιόμαστε τώρα :dodgy:

Αλλά δίπλα πάει και μια σαλάτα με καρότο τριμμένο μαρούλι ρόκα και μπαλσάμικο ξυδάκι.. Η παντζάρια με σκόρδο ξύδι και ρίγανη..

Κατάλαβες τι εννοώ τώρα? ;)

Συνταγές το έκανα το thread αλλά οκ.. :p


1.Πειναω γαμωτο:p

2.O ανθρωπος ειναι διαφορετικο ον.
Εκει που τα ζωα λες οτι δρουν με το ενστικτο, για τους ανθρωπους δεν ξερω αν μπορεις να πεις το ιδιο.
Υπαρχει το μυαλο στον ανθρωπο,το οποιο σκεπαζει σε καποιο βαθμο το ενστικτο.
Ο ανθρωπος θα σκεφτει,θα αναλυσει καταστασεις,θα επηρεαστει απο το παρελθον,θα ψησει το φαγητο δεν θα το φαει ωμο και πολλα αλλα.
Δεν ειμαστε σαν τα ζωα.Ωμο κρεας δεν ξερω αν θα τρωγαμε ποτε απο ενστικτο...αλλα μυαλο βλεπεις...

Εδώ τα είπες όλα... ακόμα και το να γίνει χορτοφάγος κανείς, αυτό θα μπει μπροστά.. άσχετο ότι και σύμφωνα το ποστ του φίλου 3746741 στην αρχή, έρχεται η στέρηση στον οργανισμό σε μακροχρόνια καταπίεση, και αυτό επίσης εξηγεί πολλά περί κρέατος..


vag25 είπε:
Καλα αυτοι μπορει να τρωγαν και πετρες τοτε.

Τωρα θα τρωγαμε ωμο κρεας αντι για την σαλατα του Chs?

Πες τα ρε Vag η τρώμε η παίζουμε :p
 

George3V

Member
vag25 είπε:
Καλα αυτοι μπορει να τρωγαν και πετρες τοτε.

Τωρα θα τρωγαμε ωμο κρεας αντι για την σαλατα του Chs?

Αυτό είναι απάντηση στο άρθρο ή σε προηγούμενο σχόλιο;Γιατί το άρθρο κάθε άλλο παρά αυτό λέει...
 

vag25

Well-Known Member
George3V είπε:
vag25 είπε:
Καλα αυτοι μπορει να τρωγαν και πετρες τοτε.

Τωρα θα τρωγαμε ωμο κρεας αντι για την σαλατα του Chs?

Αυτό είναι απάντηση στο άρθρο ή σε προηγούμενο σχόλιο;Γιατί το άρθρο κάθε άλλο παρά αυτό λέει...

Οχι δεν μιλαει για πετρες,αλλα στην ουσια παραπανω εχω γραψει ποια ειναι η αποψη μου.
Δεν θεωρω οτι ξερουμε ποια θα ηταν η ανθρωπινη προτιμηση στο φαγητο με βαση το ενστικτο.
Αυτοι ας πουμε φανταζομαι το ετρωγαν ωμο.Σημερα κανεις δεν μπορει να φαει ωμο κρεας.
Ο ανθρωπος δεν λειτουργει ακριβως οπως τα ζωα.
 

George3V

Member
vag25 είπε:
George3V είπε:
vag25 είπε:
Καλα αυτοι μπορει να τρωγαν και πετρες τοτε.

Τωρα θα τρωγαμε ωμο κρεας αντι για την σαλατα του Chs?

Αυτό είναι απάντηση στο άρθρο ή σε προηγούμενο σχόλιο;Γιατί το άρθρο κάθε άλλο παρά αυτό λέει...

Οχι δεν μιλαει για πετρες,αλλα στην ουσια παραπανω εχω γραψει ποια ειναι η αποψη μου.
Δεν θεωρω οτι ξερουμε ποια θα ηταν η ανθρωπινη προτιμηση στο φαγητο με βαση το ενστικτο.
Αυτοι ας πουμε φανταζομαι το ετρωγαν ωμο.Σημερα κανεις δεν μπορει να φαει ωμο κρεας.
Ο ανθρωπος δεν λειτουργει ακριβως οπως τα ζωα.

Τεσπα το νόημα του άρθρου είναι ότι 1ον) Οι πρώτοι άνθρωπο δεν έτρωγαν απλά κρέας περιστασιακά αλλά πολύ συχνα
2ον) Η ανθρώπινη φύση όπως την ξέρουμε οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην κατανάλωση κρέατος που χάρη στην υψηλή διατροφική του αξία εξέλιξε τον ανθρώπινο εγκέφαλο και όχι μόνο.

"Meat made us human"
 

panoslydios

New Member
George3V είπε:
Fragments of a 1.5-million-year-old skull from a child recently found in Tanzania suggest early hominids weren't just occasional carnivores but regular meat eaters, researchers say.

The finding helps build the case that meat-eating helped the human lineage evolve large brains, scientists added.

"I know this will sound awful to vegetarians, but meat made us human," said researcher Manuel Domínguez-Rodrigo, an archaeologist at Complutense University in Madrid.

http://www.livescience.com/23671-eating-meat-made-us-human.html

Το να τρως πτωματα δεν βοηθα πουθενα και εξελισσει προς το χειροτερο.

Αρα η συγκεκριμενη φυλη ξεκινησε λανθασμενα και ισως ακομη πληρωνουμε τη διαστροφη τους να τρωνε ωμο κρεας!!!!
Φαντασου να περνας τα χερια σου και να σκιζεις εντερα με αιμα !!!!Οντως αυτο μας εκανε επιθετικους ,ανταγωνιστικους και βλακες!!!!

Οποιος ειναι υπερηφανος για το ''εξελιγμενο ανθρωπινο ειδος '' ας συνεχισει στο δρόμο τους!!!

Kαι για να κλεισω εδω το θεμα απο πλευρας μου,ενας γιατρος θεραπευσε 63.000 !!!!!!!!!!!! ασθενεις μονο με νηστεια με χυμο πορτοκαλι(φρουτο). Που σημαινει οτι αυτο που θεωρουμε εμεις φαγητο ειναι εκεινο που μας εμποδιζει να αναγεννηθουμε και να θεραπευτουμε.

Να και το λινκ http://forums.plentyoffish.com/2593895datingPostpage2.aspx

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ. Που σημαινει οτι η θεραπεια ολων των πραγματων ειναι η αποχη απο το φαγητο!!!! Ελατε ολοι εσεις οι κρεατοφαγοι να αμφισβητησετε τον αριθμο.
63.000!!!!!!!

Αρα λογικο να υπαρχει ασθενεια οταν εμποριο και φαρμακοβιομηχανια σε ποτιζουν καθημερινα με φαγητα και φαρμακα.Και το χειροτερο να ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ.

Σας τα εχω πει αλλα δεν με ακουτε.Πεταχτε ΟΛΟ το κρεας απο το ψυγειο και μολις φτιαξατε βαση για θεραπεια.

Σημερα: εκανα 200 πεταλουδες στη θαλασσα,επαιξα 4 μονα στα 21 μπασκετ και εκανα τις κλασσικες διαδρομες με το ποδηλατο και μια χαρα ενεργεια εχω χωρις κρεας και γαλακτοκομικα .
 

George3V

Member
panoslydios,άλλα λέει η θεια μου άλλα ακούν τ αυτιά μου.
τουλάχιστον όταν σχολιάζετε ένα κείμενο παρακαλώ διαβάστε το και σχολιάστε το γι αυτά που λέει όχι γι αυτά που νομίζατε ή θα θέλατε να λέει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
πανο τωρα τρεχεις και αθλησε κανωνινε ελα σε 5 χρονακια να μου το πεις αυτο οταν θα εχεις προβλημα με τον σιδηρο και αλλα 1000 προβληματα στανταρ...οι μυες σου θα ατροφισουν με σιγουρια δεν υπαρχει αμφυβολια χωρις κρεας και γαλακτοκομικα και τρογωντας μονο φρουτα σε 5 χρονια θα εχεις ενα διελυμενο μεταβολισμο καθως αν αρχισεις το κανωνικο φαγητο θα μπαινουν ολα σε λιπος και η μυικη σου αναπτυξει θα εχει φτασει στον πατο... με την διατροφη που ακολουθεις κατα σιγουρια καταστρεφεις τον μεταβολισμο σου, το να παρεις λιπος ειναι αναλογικο οσο μικρενει το ποσοστο των μυων σου στο σωματικο βαρρος σου περνεις εφκολοτερα λιπος... ετσι εσυ με την διατροφη σου δεν προσθετεις λιπος αλλα χανεις σε μυες αρα διαλυεις τον καλο μεταβολισμο σου και σε 5 χρονακια οταν θα καταλαυεις την αξια του κρεατος θα περνεις κιλα σε λιπος με το τσουβαλι ... πας να φτιαξεις την υγεια σου και καταστρεφεις τα παντα τις δυναμεις σου την εμφανιση σου τον μεταβολισμο σου τις διαφορες ποσοτιτες σε στιχοια που ειναι στο αιμα σου τα διαλυεις ολα. αμα δεν φας κρεας θα αρχισεις να γινεσαι ζομπι κυριολεκτικα.
 

panoslydios

New Member
George3V είπε:
panoslydios,άλλα λέει η θεια μου άλλα ακούν τ αυτιά μου.
τουλάχιστον όταν σχολιάζετε ένα κείμενο παρακαλώ διαβάστε το και σχολιάστε το γι αυτά που λέει όχι γι αυτά που νομίζατε ή θα θέλατε να λέει.

Με το που ακους το σχολιακι:'' Vegeterians gonna hate this''.
ξερεις οτι ειναι μουφα η ερευνα.


gianniskritikos2 είπε:
πανο τωρα τρεχεις και αθλησε κανωνινε ελα σε 5 χρονακια να μου το πεις αυτο οταν θα εχεις προβλημα με τον σιδηρο και αλλα 1000 προβληματα στανταρ...οι μυες σου θα ατροφισουν με σιγουρια δεν υπαρχει αμφυβολια χωρις κρεας και γαλακτοκομικα και τρογωντας μονο φρουτα σε 5 χρονια θα εχεις ενα διελυμενο μεταβολισμο καθως αν αρχισεις το κανωνικο φαγητο θα μπαινουν ολα σε λιπος και η μυικη σου αναπτυξει θα εχει φτασει στον πατο... με την διατροφη που ακολουθεις κατα σιγουρια καταστρεφεις τον μεταβολισμο σου, το να παρεις λιπος ειναι αναλογικο οσο μικρενει το ποσοστο των μυων σου στο σωματικο βαρρος σου περνεις εφκολοτερα λιπος... ετσι εσυ με την διατροφη σου δεν προσθετεις λιπος αλλα χανεις σε μυες αρα διαλυεις τον καλο μεταβολισμο σου και σε 5 χρονακια οταν θα καταλαυεις την αξια του κρεατος θα περνεις κιλα σε λιπος με το τσουβαλι ... πας να φτιαξεις την υγεια σου και καταστρεφεις τα παντα τις δυναμεις σου την εμφανιση σου τον μεταβολισμο σου τις διαφορες ποσοτιτες σε στιχοια που ειναι στο αιμα σου τα διαλυεις ολα. αμα δεν φας κρεας θα αρχισεις να γινεσαι ζομπι κυριολεκτικα.

αφου τρωω αβοκαντο και ψωμι.Μια χαρα λιπη εχουν.Ειδικα το αβοκαντο εχει πολυ λιπος.


Kοιτα σωμα.

http://www.youtube.com/watch?v=LSa1AD7vJo4
 

gianniskritikos2

Active Member
αθλητε χρονια για να ειναι ετσι? απο οτι βλεπεις αθλητε εντατικα.. το αποτελεσμα δεν ειναι καλο... αμα ετρογε κρεας δεν θα ηταν ετσι και μην ακουσω κανεναν να λεει δεν το ξερεις... το ξερω.. εκτως αν εχει προβλημα στο σωμα.
 

gpeiraias

Member
Προς Panos--->
Φιλε, χωρίς καμία ειρωνία.Έχεις περάσει πρόσφατα κάνα χωρισμό, απώλεια συγγενικού σου , φιλικού σου προσώπου?Καμιά άλλη, μεγάλη στεναχώρια μήπως?
 

3746741

Member
2 πραγματα θα πω,ενα γενικο κ ενα που παει απευθειας στον Πανο!

1ον)εχει γινει μοδα τα τελευταια χρονια μια φιλοσοφια που ερχεται απο τις ανατολικες χωρες που η φτωχεια παει συννεφο (ευνοει κ η κριση φυσικα στο να εδραιωθει αυτη η μοδα) κ προσπαθει πολυς κοσμος να υοθετησει εναν τετοιο τροπο ζωης!!

Σκεφτειτε μονο το εξης!!Ποσο συχνα ακουγατε την λεξη γιογκα πριν 10 χρονια κ ποσο συχνα τωρα!!!

Κ ολοι αυτοι οι πρεσβευτες εχουν βρει θυματα σαν τον Πανο να τους πλασαρουν τις μαλ@κιες τους!!!

Φυσικα δεν εχω θεμα με την γιογκα,ισα ισα την γουσταρω!
Αλλα με την φρουτο-χορτοφαγια εχω!!

κ το 2ο τωρα:

Πανο ο παππους μου ξερεις τι ελεγε???
Οταν ολοι διαφωνουν με καποιον,αυτος ο καποιος δεν μπορει να εχει δικιο κ ολοι οι αλλοι αδικο!!

Ο Πανος τις ιδιες ασυναρτησιες παει κ τις γραφει κ σε αλλα φορουμ κ εκει να δειτε πεσιμο που του εκαναν τα μελη...μιλαμε για μεγαλο κραξιμο!!!

Ανθρωπο τοσο ξεροκεφαλο δεν εχω ξανα δει....

Τι να το κανεις ρε μεγαλε....ακομα κ σωστα να ειναι αυτα που κανεις (που δεν ειναι,στο ειπαμε 50 ατομα συνολικα κ στα 2 φορουμ) αν το μυαλο σου εχει τετοιο στοκο.....

Τετοια επιμονη κ τετοιο εγωισμο σε ανθρωπο δεν ξερω αν εχω ξαναδει!!

Εχεις απεναντι σου 50 ατομα απο δυο διαφορετικες κοινοτητες που σου λενε:Ξυπνα ρεεεεεεεεε,λες μαλ@κιες,παρτο χαμπαρι!!!Κ εσυ.....το βιολι σου....
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Φίλε 3746741 βλέπω ξεφεύγεις επί προσωπικού.. Μπορώ να σε καταλάβω για αυτή σου την ένταση, όμως, νομίζω δεν μπορούμε να κρίνουμε τα πιστεύω του κάθε ανθρώπου, παρά μόνο για εμάς τους ίδιους, ο κάθε ένας θα κρίνει μόνος του αν ο πανος και ο κάθε πάνος μιλάει σωστά η όχι (για τον εαυτό του ο κάθε ένας) όμως εδώ συζητάμε.. δεν υπάρχει λόγος τα γραφόμενα σου να βγάζουν μια τέτοια ένταση..

Επίσης κομμένες οι προσβολές του τύπου "Ξύπνα ρε λες μαλακίες κλπ κλπ". Από εμένα έχεις προειδοποίηση για αυτή την συμπεριφορά. Το είχα ζητήσει και παραπάνω να πάει χαλαρά.. ήξερα τι έλεγα..

Είναι ένα ανοιχτό forum και λέγονται απόψεις, δεν μπορούμε λοιπόν να προσβάλλουμε το τι θα πει κάποιος.. είπαμε.. έχουμε την επιλογή να ζυγίσουμε τα πράγματα..

Και στην τελική γιατί να γίνουμε κακοί;; Δεν βλέπω τον λόγο βρε αδερφέ :-/
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Το πιο troll θέμα που έχουμε δει εδώ και καιρό, αντί να αναλωνόμαστε σε προσωπικές επιθέσεις ας εστιάσουμε στο να κάνουμε αυτή την κοινότητα περισσότερο χρήσιμη please
 

Άκης

Administrator
Αν είναι να κάνεις μια συγκεκριμένη διατροφή, πείθοντας το μυαλό σου κυρίως ότι κάνεις το σωστό, αλλά να πρέπει να παίρνεις χάπια ή ότι άλλη "πατέντα" για να καλύψεις κάποιες ελλείψεις και φυσικά τότε κάπου το χάνεις το παιχνίδι.
Οι -πολύ- παλιότερες γενιές δεν είχαν ούτε τους διατροφολόγους τους, ούτε τα έξτρα χαπάκια τους για να λαμβάνουν το καθετί που δεν τους έδινε η διατροφή τους. Και μια χαρά μεγάλωσαν και προβλήματα δεν είχαν (όσα εμφανίζουν οι νεότερες γενιές τουλάχιστον).

Μια ισορροπημένη διατροφή δεν κάνει κακό.Το κακό το κάνουν τα fa(s)t food και ότι άλλη τέτοια σαβούρα πωλείται.

panoslydios είπε:
Σημερα: εκανα 200 πεταλουδες στη θαλασσα,επαιξα 4 μονα στα 21 μπασκετ και εκανα τις κλασσικες διαδρομες με το ποδηλατο και μια χαρα ενεργεια εχω χωρις κρεας και γαλακτοκομικα .
Βασικά τα γαλακτοκομικά είναι απάτη, ή έστω το γάλα τουλάχιστον. Δεν το χρειάζεται ο άνθρωπος, παρά μόνον αυτό που βυζαίνει όταν γεννιέται.
 

3746741

Member
Ως προς τον chs:
Εχεις δικιο για τους χαρακτηρισμους,απλα καμια φορα δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι ανθρωποι μπορει να ειναι τοσο απολυτοι κ ειδικα οταν εχουν παραθεσει τις αποψεις τους σε 2 διαφορετικα φορουμ,με διαφορετικο αντικειμενο το καθε ενα,αλλα παρολα αυτα οι αντιδρασεις των μελων ειναι ιδιες-αντιθετες με την δικη τους,αυτοι συνεχιζουν να επιμενουν...πες μου ειλικρινα,δεν σου κανει εντυπωση?

Ως προς τον Soralteno:
Αποφασισα να ποσταρω το συγκεκριμενο κειμενο γιατι οι αποψεις περι εναλλακτικων τροπων αντιμετωπισης της τριχοπτωσης δινουν κ παιρνουν κ νομιζω οτι με αυτες τις αποψεις δεν θα παμε μπροστα...δεν θα βγαλουμε μαλι επειδη τρωμε φρουτα κ αναπνεουμε σωστα...μακαρι να γινοταν,θα μουν ο πρωτος που θα το εκανε!

Ως προς τον Ακη:
Συμφωνω σε ολα απλα να προσθεσω οτι η ποιοτητα των τροφων σημερα σε οδηγει καμια φορα κ στην ληψη συμπληρωματων (βιταμινων) κ αυτο γιατι καμια σχεση δεν ειχε (σε ποσοτητα βιταμινων) το μαρουλι πχ πριν 50 χρονια σε σχεση με σημερα!

ΥΓ.ο τροπος που απαντησα ετσι στον καθενα κ οχι με παραθεση ειναι γιατι κατι λαθος κανω οταν το προσπαθω στον ηυ κ μου βγαζει οτι να ναι..
 
Μπλουζα