Επαφη με κλινικες για μεταμοσχευση.

geeorgee

Active Member
athenian καλη ειναι η τιμη,σχετικα παντα ετσι γιατι αν κατσεις και σκεφτεις
τι βγαζουμε οι περισσοτεροι το μηνα ειναι για να κλαιμε με αυτες τις τιμες ειδικα οσοι τα εχουν ξανασκασει.Εμενα για τα ιδια grafts μου ειπε στην αρχη 4000 και με πολυ ζορισμα επεσε στα 3750 :angel:
τελοσπαντον Dance να σε ρωτησω κατι υπαρχει καποιο σκευασμα η κατι
που να προτεινει ο Γεω που να βοηθαει στην κοκκινιλα?Νομιζω κατι ειχα ακουσει
για γνωστο γιατρο εξωτερικου οτι εχει κατι σαν make up ειδικο που το καλυπτεις καπως.Αυτο πιστευω ειναι και το μεγαλυτερο θεμα
απο ενα σημειο και μετα αναλογα και το δερμα του καθενος αλλα ειδικα μολις
πεσουν τα μοσχευματα φαινεται αρκετα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Φίλε μου πραγματικά δεν γνωρίζω, σίγουρα όμως θα υπάρχει κάτι, ας μας πούν οι εμπειρότεροι. Η κοκκινίλα ειναι συνιστώσα του δέρματος και πόσο ερεθίζεται και διαφέρει απο άτομο σε άτομο. Όταν πέφτουν τα μεταμοσχευμένα θα φανεί κάπως, όταν ζορίζεσαι στο gym πχ θα φανεί 3 φορες περισσότερο. Ωστόσο φεύγει γρήγορα, ειμαι 90% κομπλέ 4 μέρες πριν την συμπλήρωση του διμήνου.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
3 βδομάδες off τελείως, την τέταρτη βδομάδα πήγα και έκανα πολύ χαλαρά, απο την 5η βδομάδα full πίεση. Οι οδηγίες ήταν 2 βδομάδες off, την τρίτη ελαφρύ τρέξιμο, εγώ δεν κάνω αερόβια οπότε σταμάτησα τα βάρη εντελώς 3 βδομάδες και ήταν αρκετό μου είπε ο Μιχάλης.
 

alean

Member
αυτο παντως αδυνατω να το κατανοησω.
για τα ιδια 1500 grafts στον εναν 3500 και σε αλλον 4000 αντε 3750.
δηλαδη 500 διαφορα κοστολογειται ο επιπλεον κοπος αν ολα μπουν μπροστα ή μισα μπροστα μισα πισω?
ή αν στη μια ειναι περιπτωση ξυριστει εντελως το κεφαλι ή αν στην αλλη εχει μακρια μαλλια?
δε δικαιολογειται αυτη η διαφορα σε καμια των περιπτωσεων για τοσα λιγα grafts.
αν ηταν πολλα (οπως σε αρκετες περιπτωσεις 3500 grafts) να κατανοησω τον επιπλεον κοπο.
 

athenian

Well-Known Member
μπορει αλλες περιπτωσεις να ειναι δυσκολοτερες γιαυτο να υπαρχει διαφορα.αυτο μου λεει η λογικη χωρις να ξερω κατι.εσενα σου ειπε 4000?γιατι αλλο διαφορα 250 αλλο 500.
 

geeorgee

Active Member
alexan είπε:
αυτο παντως αδυνατω να το κατανοησω.
για τα ιδια 1500 grafts στον εναν 3500 και σε αλλον 4000 αντε 3750.
δηλαδη 500 διαφορα κοστολογειται ο επιπλεον κοπος αν ολα μπουν μπροστα ή μισα μπροστα μισα πισω?
ή αν στη μια ειναι περιπτωση ξυριστει εντελως το κεφαλι ή αν στην αλλη εχει μακρια μαλλια?
δε δικαιολογειται αυτη η διαφορα σε καμια των περιπτωσεων για τοσα λιγα grafts.
αν ηταν πολλα (οπως σε αρκετες περιπτωσεις 3500 grafts) να κατανοησω τον επιπλεον κοπο.

φιλε μου εγω πιστευω οτι ουτε μπροστα ουτε πισω ουτε ευκολη περιπτωση ουτε δυσκολη ουτε τιποτα .Απλα ειναι τα πραγματα ο γιατρος θα προσπαθησει να παρει την καλυτερη τιμη που μπορει και αναλογα πως θα σε ψυχολογησει και τι παζαρι θα κανεις θα παρεις και την αναλογη τιμη.


athenian είπε:
μπορει αλλες περιπτωσεις να ειναι δυσκολοτερες γιαυτο να υπαρχει διαφορα.αυτο μου λεει η λογικη χωρις να ξερω κατι.εσενα σου ειπε 4000?γιατι αλλο διαφορα 250 αλλο 500.

3750 με δικα μου εισητηρια κτλ στην αρχη που στην ουσια βγαινει 4000
αφου θες τουλαχιστον κανα 200αρι να πας και ναρθεις και με προσπαθεια 3750 με εισητηρια πληρωμενα.Και ολα αυτα με πολυ "προλογο" ετσι που ηταν και αληθεια δεν ειπα κατι υπερβολικο.Μπορει να κανω αλλη μια προσπαθεια αν
το αποφασισω μηπως το ριξω στα 3.500 αλλα το θεμα ειναι οτι δε το εχω και
πολυ να καθομαι να κανω παζαρια δυστυχως.Κατι ασχετο τη βεσπα τη πουλησες?κιεγω ελεγα για καμια μηχανη καποια στιγμη αλλα με βλεπω να παιρνω ποδηλατο τελικα χαχ
 

athenian

Well-Known Member
ναι την πουλησα.εγω δεν εκανα πολυ παζαρι.απλα του ειπα να κανει οτι καλυτερο μπορει γιατι λεφτα δεν υπαρχουν.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Η τιμή που θα δώσει ο γιατρός σε μια δεδομένη στιγμή εξαρτάται και απο το groupage ασθενών και πληθώρα άλλων παραγόντων. Πχ πόσο θα παζαρέψει ο ασθενής και πόσο ο γιατρός, την δυσκολία του περιστατικού, αν ειναι μεγάλο ι μικρό session (τα μεγάλα πετυχαίνουν χαμηλότερες κατα μονάδα τιμές). Υπάρχει περιόδος με πολλα περιστατικά που ευνοεί να ρίξει τις τιμές ή και περίοδος με χαμηλότερα μεταφορικά που πληρώνει λόγω εποχικότητας. Άλλο να πας Κύπρο χριστούγεννα και να κλείσεις 1 μήνα πριν και άλλο πχ Μάρτιο και να το έχεις κλείσει 3 μήνες πριν. Γενικά fixed τιμές δεν υπάρχουν και ειναι στην διακριτική ευχέρεια του ασθενή να παζερέψει, κάτι που έκανα και μέχρι την τελευταία στιγμή που ήμουν στο χειρουργείο, και στα λεφτά και στα μοσχεύματα.
 

athenian

Well-Known Member
Εγώ πιστεύω παίζει και ρόλο η δύσκολο του κάθε περιστατικου. Εμένα και στην h*c μου είπαν ότι είμαι εύκολη περίπτωση. Δεν ξέρω γιατί αλλά μάλλον είναι θέμα φοράς και ποιότητας τρίχας.


Η δυσκολία ήθελα να γράψω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Όχι δεν ρώτησα. Μόνο στις δύο κλινικές της Κύπρου και Βέλγιο όπου η τιμή ήταν πιο ακριβή και ήθελαν να μου βάλουν 3500 μοσχεύματα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Βάλε τρίχα στον λαό τσάμπα ειναι, ο χάστον θα σου έλεγε 5000 να βάλεις. Εμένα με κούφανε, πριν 2 χρόνια που μέγιστο 2500 να ήθελα, ήθελε να μου βάλει 4000.
 

athenian

Well-Known Member
Θέλουν να βγάζουν εντυπωσιακά αποτελέσματα και ταυτόχρονα πολλά λεφτά. Κοίτα κι εγώ αν έκανα και crown μαζί 1000 μοσχεύματα ακόμα θα τα ήθελα. Άλλο όμως 2500 κι άλλο τουλάχιστον 3500 που μου έλεγαν στο Βέλγιο.
 

alean

Member
geeorgee είπε:
alexan είπε:
αυτο παντως αδυνατω να το κατανοησω.
για τα ιδια 1500 grafts στον εναν 3500 και σε αλλον 4000 αντε 3750.
δηλαδη 500 διαφορα κοστολογειται ο επιπλεον κοπος αν ολα μπουν μπροστα ή μισα μπροστα μισα πισω?
ή αν στη μια ειναι περιπτωση ξυριστει εντελως το κεφαλι ή αν στην αλλη εχει μακρια μαλλια?
δε δικαιολογειται αυτη η διαφορα σε καμια των περιπτωσεων για τοσα λιγα grafts.
αν ηταν πολλα (οπως σε αρκετες περιπτωσεις 3500 grafts) να κατανοησω τον επιπλεον κοπο.

"φιλε μου εγω πιστευω οτι ουτε μπροστα ουτε πισω ουτε ευκολη περιπτωση ουτε δυσκολη ουτε τιποτα .Απλα ειναι τα πραγματα ο γιατρος θα προσπαθησει να παρει την καλυτερη τιμη που μπορει και αναλογα πως θα σε ψυχολογησει και τι παζαρι θα κανεις θα παρεις και την αναλογη τιμη."

κι εγω αυτο πιστευω. οτι η φαση ειναι οπως οταν πας να παρεις ενα μεταχειρο αμαξι. οπου τον πιασεις κι οπου σε πιασει. ...ενω δε θα πρεπε να 'ταν ετσι η κατασταση σε ενα τοσο λεπτο θεμα οπως η μεταμοσχευση μαλλιων, ειδικα οταν μιλαμε για το συγκεκριμενο γιατρο που εχει δειξει οτι εχει πολυ κατανοηση. τελικα ετσι ειναι κι εδω...

παντως ανεφερα οτι ειμαι μελος εδω και παρακολουθω 5 χρονια το forum και πιστευω να γνωριζουν, οτι οι τιμες που δινουν γινονται γνωστες μεταξυ μελων και μη. εαν δεν παρακολουθουν αυτη τη συζητηση ηδη.

"Μπορει να κανω αλλη μια προσπαθεια αν
το αποφασισω μηπως το ριξω στα 3.500 αλλα το θεμα ειναι οτι δε το εχω και
πολυ να καθομαι να κανω παζαρια δυστυχως"

ετσι ειμαι κι εγω φιλε.
ειδικα οταν ειδα οτι υπηρχε και τριτος διπλα που δεν ειχε καθολου τριχοπτωση κι εγω επρεπε να στηθω μπροστα του και να παζαρεψω με το γιατρο για την επανακτηση της ψυχολογιας μου και κατ' επεκταση του ανδρισμου μου ωστε να με λυπηθουνε και να μου δωσουν την ευκαιρια να ξαναεχω το δικαιωμα για περισσοτερες και καλυτερες ευκαιριες στο αντιθετο φυλο.
και ολα αυτα (να ριξεις την υπερηφανεια σου) μπροστα σε καποιον που οπως και να το κανουμε ειναι ανταγωνιστης σου σε αυτο το θεμα και το κυριοτερο δεν εχει προβλημα τριοπτωσης!
ε δε μου βγαινει αυτο πως να το κανουμε δηλαδη. ειδικα αν μικροτερος ειχες μια νταλικα γκομενες και αλλες 2 νταλικες που ειχες φτυσει και τωρα καλεισαι να φτιαξεις χαρακτηρα.. στο τελος καταντας σαν τον αλκη γιαννακα τον κακομοιρη. κλεινεσαι μεσα σε 4 τοιχους γτια την υπολοιπη ζωη σου τουλαχιστο να μη σε βλεπει κανενας και τρωνε μελι με την καταντια σου.
 

athenian

Well-Known Member
τι καθεστε και λετε,ποιος εκανε παζαρια και γιατι λετε οτι να ναι?αν εχετε ψυχολογικα με την καραφλα,που ολοι εχουμε, δεν σας φταιει ουτε ο γιατρος ουτε ο αλλος που καθοταν διπλα του.επαναλαμβανω,ο γιατρος μου ειπε 4000 και του ειπα κανε οτι καλυτερο μπορεις γιατι δεν υπαρχουν λεφτα και αν ειναι οκ η τιμη θα προχωρησουμε αμεσα και μου ειπε 3500.αυτα.αν ειπατε 3750 παρτον ενα τηλ και πεστου 3500 εχω.δεν θα σου πει να μην πας.
 

alean

Member
athenian είπε:
τι καθεστε και λετε,ποιος εκανε παζαρια και γιατι λετε οτι να ναι?αν εχετε ψυχολογικα με την καραφλα,που ολοι εχουμε, δεν σας φταιει ουτε ο γιατρος ουτε ο αλλος που καθοταν διπλα του.επαναλαμβανω,ο γιατρος μου ειπε 4000 και του ειπα κανε οτι καλυτερο μπορεις γιατι δεν υπαρχουν λεφτα και αν ειναι οκ η τιμη θα προχωρησουμε αμεσα και μου ειπε 3500.αυτα.αν ειπατε 3750 παρτον ενα τηλ και πεστου 3500 εχω.δεν θα σου πει να μην πας.

ηρεμησε φιλε. ηρεμησε.
κανενας δεν ειπε οτι να 'ναι.
ο φιλος geeorgee ειπε οτι η προσφορα του ηταν 4000
και την κατεβασε 3750 οπως επισης οτι δεν του αρεσουν τα παζαρια.
απο τη στιγμη που του ειπες "κανε οτι καλυτερο μπορεις",
αυτο θεωρειται παζαρι.
μικρο μεν (και σωστο) αλλα ειναι παζαρι.
αλλιως θα του ελεγες τοσο επι τοσο βαση τιμης που εχεις στο site σου
και θα ζηταγες μονο να κλεισεις ημερομηνια.
τωρα αν εσυ το μετανοιωσες που ανεφερες δημοσια το ποσο που σου εδωσε (γι αυτο και σου εστειλα pm να μου πεις το ποσο),
ειναι δικαιωμα σου φυσικα να μη ξανααναφερεις τιποτα,
αλλα σου υπενθυμιζω οτι το forum αυτο ειναι δυνατο και κανει δουλεια καλη
γιατι οταν καποιος καποτε πετυχαινε κατι καλο δεν το κραταγε για τον εαυτο του.
τωρα,
σιγουρα σε μια συναντηση πρεπει να υπαρχει το καταλληλο κλιμα για να επιτευχθει κατι καλο.
ειδικα οταν μιλαμε για ιατρικο θεμα που οι περισσοτεροι ασθενεις
νοιωθουν καλα μονο με τον ιατρο τους
(που βρισκεται στη θεση να κατανοησει πληρως το προβλημα)
κι οχι με τον γραμματεα ή τον συμβουλο πιο διπλα.
αλλιως αν ειμαστε τοσο ανετοι και αισθανομαστε ανετα με τον καθενα τριγυρω μας να μιλαμε για τετοια θεματα (εκτος τον ιατρο)
τοτε δε χρειαζεται να ψαχνουμε τον καλο γιατρο που θα μας κανει καλη δουλεια ωστε να μη φαινεται η μμ.
τους εχουμε γραμμενους ολους τι θα πουνε οταν θα φαινεται που μας εσφαξε καποιος κρεοπωλης.
στην τελικη τους γραφουμε ακομα περισσοτερο και δεν παμε καθολου για μμ και κυκλοφορουμε σα τροχομπατσικα καρουμπαλα.

υ.γ. σου ευχομαι τα καλυτερα αν προχωρησεις με τη μμ
και ακομα καλυτερη τιμη αν ξαναπαζαρεψεις οπως ο dance μεχρι την τελευταια στιγμη στο ιατρειο.
δεν ειναι κακο να παζαρευεις.
μακαρι να μου εβγαινε κι εμενα σε αυτο το θεμα.
στην δουλεια μου πχ το κανω.
εκει παζαρευω ελεεινα κι εξεφτελιστικα για καλες συμφωνιες που με κανουν να χ^νω πανω μου και να κατουριεμαι απ τη χαρα μου! :DDDD
απλα εδω δε μου βγηκε.

με τις καλυτερες προθεσεις παντα κι εντελως φιλικα
 

athenian

Well-Known Member
μα εγω γιαυτο εγραψα στο φορουμ την τιμη,για να μην μενει τιποτα κρυφο και για να πετυχουμε ολοι κατι καλο απο εδω μεσα.δεν εκρυψα κατι και στο πμ δεν απαντησα γιατι το εγραψα δημοσια.παντως ο βοηθος του γιατρου τουλαχιστον στην hairline ειχε χειροτερο προβλημα απο εμενα. :p
εγω παντως θα σου ελεγα να μην εχεις προβλημα αν κανεις μεταμοσχευση,δικαιωμα και επιλογη σου ειναι.ο κοσμος παντα περιμενει στην γωνια για να σχολιασει.χεστηκαμε ρε φιλε.δικαιωμα και μαγκια μας να θελουμε ωραιο μαλλι.δεν ειναι κατι ψευτικο,ειναι κατι που οταν ειμασταν πιο μικροι το ειχαμε.
 

alean

Member
athenian είπε:
μα εγω γιαυτο εγραψα στο φορουμ την τιμη,για να μην μενει τιποτα κρυφο και για να πετυχουμε ολοι κατι καλο απο εδω μεσα.δεν εκρυψα κατι και στο πμ δεν απαντησα γιατι το εγραψα δημοσια.παντως ο βοηθος του γιατρου τουλαχιστον στην hairline ειχε χειροτερο προβλημα απο εμενα. :p
εγω παντως θα σου ελεγα να μην εχεις προβλημα αν κανεις μεταμοσχευση,δικαιωμα και επιλογη σου ειναι.ο κοσμος παντα περιμενει στην γωνια για να σχολιασει.χεστηκαμε ρε φιλε.δικαιωμα και μαγκια μας να θελουμε ωραιο μαλλι.δεν ειναι κατι ψευτικο,ειναι κατι που οταν ειμασταν πιο μικροι το ειχαμε.

φιλε εισαι απολυτα σωστος.
εαν καπως σε εθιξα με το θεμα "παζαρι" ζηταω συγγνωμη
και θελω να ξερεις δεν εννοουσα τιποτα προσβλητικο-μειονεκτικο
απεναντι σου.
οι σκεψεις που εξεφρασα σε καμια περιπτωση δεν τις εγραφα σκεφτομενος εσενα.
απλα εγω ντρεπομουνα μπροστα σε αλλον να κανω παζαρι
αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι αυτοι κανουν τη δουλεια τους
κι εμεις τη δικη μας.
γιατι αυτοι μπορει να μη χρησιμοποιουν τη λεξη πελατης οπως αλλα σφαγεια
αλλα στην τελικη οταν μπαινει το χρημα στη μεση υπαρχει μονο στυγνη μπιζνα και
παει περιπατο το λειτουργημα που θελουν να νομισουν οτι προσφερουν γιατροι, παπαδες, εκπαιδευτικοι κτλ.
 
Μπλουζα