Επαφη με κλινικες για μεταμοσχευση.

athenian

Well-Known Member
Gio είπε:
Φίλε Αthenian, πόσα τετραγωνικά εκατοστά θέλεις να καλύψεις ακριβώς; Σε ρωτάω επειδή μιλάμε γενικά για 1000 μοσχεύματα στην hairline, και θέλω να το εξειδικεύσουμε λίγο. Αν θέλεις να καλύψεις το πρώτο εκατοστό σε βάθος, και περίπου 19 εκατοστά απο τον ένα κρόταφο στον άλλο, θα χρειαστείς 1330 τρίχες αν τετραγωνικό εκατοστό, λέω τρίχες και όχι μοσχεύματα γιατί στην hairline χρησιμοποιούνται συνήθως μονά τριχοθυλάκια. Ωστόσο, επειδή τα μονά τριχοθυλάκια είναι περιορισμένα στην δότρια θα πρέπει ή να τα ψάχνει ο γιατρός συγκεκριμένα ή να τεμαχίσει διπλά και τριπλά κάνωντας τα μονά.
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τεχνικές λεπτομέρειες αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς θα πρέπει να γίνεις καλός φίλος με τα μαθηματικά πριν κάνεις την μεταμόσχευση σου :p

Μέτρησα και είναι περίπου 16 εκατοστά από κρόταφο σε κρόταφο. Θέλω 1 εκ σε βάθος άρα πάμε σε 16 τ. εκατοστά. Με πόσες τρίχες λες να είμαι οκ ανά τετραγωνικό εκατοστό. Γύρω στις 60?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Παίδες μη τρελάθουμε ότι θέλει 3.500 μοσχεύματα... τόσα θέλει ο Μπισάνγκα για να γεμίσει τις τσέπες του, τι πάει να πει θα αραιώσει σε λίγο καιρό... ε ναι θα αραιώσει, αλλά όταν αραιώσει θα επανέλθει, δλδ θα πάει και θα του βάλει με το ζόρι 2000 μοσχεύματα σε περιοχή που έχει υπάρχοντα μαλλιά να του τα γ@μήσει;;; έλεος... αθινιαν πιστεύω ότι με 1500 (μπρος πίσω) και με μια θεραπεία για τα υπάρχοντα θα είσαι μια χαρά.
 

athenian

Well-Known Member
Εντάξει άφησε και το ενδεχόμενο να θέλω λιγότερα γιατί όπως είπε πρέπει να με δει αλλά η προσέγγιση του νομίζω ήταν της αρπαχτής. Να μου έλεγε ότι θέλω 2000 να πω οκ ο άνθρωπος θέλει να δείξει έργο αλλά 3500 να μπουν που? Μετά λέμε ότι οι Έλληνες είναι λαμογια και της αρπαχτής. Αν πήγαινα σε ελληνική κλινική και μου έλεγε για 3500 μοσχεύματα θα τους κραζαμε μέχρι αύριο..
 

thatsme

New Member
Νταξει αυτο το θα αραιωσει που λετε και ξανα λετε.Αν το παλικαρι κανει την μμ του για καλυψη απλα και μετα ακολουθησει θεραπειες μπορει να το σωσει και να εχει πολυ μικρη εως και μιδαμινη αραιωση και να μην χρειαστει μμ ή και αν χρειαστει να χρειαστει παλι μικρη.Αυτα που λεμε ειναι ολα εικασιες.Διορθωστε με αν κανω καπου λαθος!
 

no_hair

New Member
Νομιζω η συντηρητκη προσεγγιση ειναι πιο σιγουρη δηλαδη πανω απο 1 φορες μεταμοσχευση βαση της αραιωσης στο περασμα του χρονου παρα 1 μεγαλη και εξαντληση της μισης δοτριας βασιζομενος στην πιθανοτητα οτι στο μελλον θα χασεις κι αλλα μαλλια. Συμφωνω μαζι σου Thatsme.
 

athenian

Well-Known Member
Σημερα ειχα ραντεβου με τον μιχαλη γεωρ**ου για πιθανη μεταμοσχευση εκει.Σαν ανθρωπος μου φανηκε ειληκρινης και ευχαριστος.Μου προτινε 1500 μοσχευματα σε hairline και λιγο προς τα μεσα στο κεντρο της που εχω καποια αραιωση.Για το πισω μου ειπε οτι θα χρειαστει εναν σεβαστο αριθμο οποτε δεν το συζητησαμε.Η τιμη που μου εδωσε παντως ειναι αρκετα καλη.Αν τελικα κανω μμ αυτον θα προτιμησω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλή τιμή αν αναλογιστείς πως ενσωματωνει λογικά τα έξοδα ε? Και ως γνωστόν όσα περισσότερα βάζεις τόσο περισσότερο πέφτει η τιμή οπότε για τα γκραφτς που θες που δεν ειναι πολλα ειναι καλή.
 

athenian

Well-Known Member
Δεν ειπαμε για τα εξοδα αλλα απο τα συνφραζομενα καταλαβα οτι ειναι μεσα.Αν το φιξαρω θα σας πω.Κοιτα τα 3500 ευρω για 1500 μοσχευματα ειναι αρκετα καλη τιμη αν σκεφτεις οτι αλλη κλινικη στο νησι ηθελε 3300 για 1000.Μακαρι να ηταν ακομα πιο φθηνα αλλα σχετικα με το παρελθον εχουν πεσει αρκετα.Παντως το σημαντικοτερο για μενα ειναι η εντυπωση που μου εκανε ο γιατρος,ο οποιος φαινεται να ειναι ενας προσγειωμενος και σωστος ανθρωπος.Οτι και να νομιζεις βεβαια υπαρχει περιπτωση να πεσεις εξω αλλα μια θετικη εικονα δεν παυει να ειναι ενας σοβαρος λογος για να τον προτιμησεις.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Πάντα τιμές με τα έξοδα δίνει ο Μιχάλης, οπότε προφανώς ειναι μέσα. Όσο για τον χαρακτήρα του, ειναι ενα απο τα βασικά που με κέρδισαν.
 

athenian

Well-Known Member
Να σας πω την αληθεια σκεφτομαι ειναι η πολυωρη και καπως ανατριχιαστικη διαδικασια της επεμβασης.Απο οτι μου ειπε ο γιατρος θα ειμαι γυρω στις 12 ωρες,με καποια διαλειμματα βεβαια,στο χειρουργειο.Επισης δεν μπορω να λειψω απο την δουλεια μου τοσες μερες οσες χρειαζεται για να επουλωθει η ληπτρια ουτε μπορω να φορεσω καπελο κτλ για να μην φαινεται.Στην Κυπρο ο χρονος παραμονης θα ειναι 2 με 3 μερες βεβαια αλλα μετα θα χρειαστει τουλαχιστον αλλη μια εβδομαδα για να φυγουν τα εντονα σημαδια.
 

Flosk

Well-Known Member
Athenian και η αλλη κλινικη του Νησιου εχει ριξει πολυ τις τιμες τις πλεον. Ξαναπαρε μια προσφορα και απο εκει προτου καταληξεις, ποτε δεν ξερεις.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Πολύωρη ειναι, ανατριχιαστική δεν θα έλεγα. Εγώ που έκανα fue πήγα στην κλινική 7μιση το πρωί την πρώτη ημέρα, μέχρι να κουβεντιάσεις, να υπογράψεις τα έντυπα, να σχεδιάσετε την hairline, να σε κουρέψουν αν χρειαστεί, να βγούν φωτογραφίες κτλ, θα φτάσει 9-10. Απο εκεί μετράς, αρχίζει η εξαγωγή και μετά η τοποθέτηση, αρκετά διαλείματα, ξαπλωτός θα είσαι με tv μπροστά σου και wifi να παίξεις με το laptop - smartphone σου. Φαντάσου οτι εγώ που έβαλα 2000 την πρώτη ημέρα, έφυγα απο εκεί 9μιση. Αν κρατήσει 12 ώρες θα ειναι υπερ σου γιατί θα ξεμπερδέψεις σε μια μέρα και θα σε προσέξει πολύ μιας και θα έχει περισσότερο χρόνο για να βάλει λιγότερα γκράφτ. Ο στόχος ειναι εφικτός. Στην Κύπρο θα πας μια μέρα πριν την επέμβαση, θα κοιμηθείς άλλο 1 βράδυ αφου τελειώσει η επέμβαση, την τρίτη μέρα είσαι εσύ σπίτι σου. Εγώ με μεγάλο εύρος επέμβασης μου πήρε 9 μέρες ώστε να καθαρίσω τέλεια και να πάω δουλειά χωρίς ιχνος ορατών σημαδιών. 1 βδομάδα άδεια μετά το πέρας της επέμβασης ειναι οριακό, υπολόγισε 2. Αν έχεις ξυρισμένο κεφάλι όταν πας δουλειά δεν θα φαίνεται ανομοιομορφία, δηλαδή πχ μεγάλα μαλλιά αλλού και κοντά μικρά τριχάκια μπροστά που κάποιος πολύ παρατηρητικός θα δει ίσως, πληγές δεν θα έχεις μετά τις 8 μέρες, ωστόσο οταν πέσουν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά, θα φαίνεται ελαφρά ερυθρή η περιοχή και σε ξυρισμένο κεφάλι που δεν μπορείς λίγο να το καμουφλάρεις με μεγάλα μαλλιά ίσως κάνει λίγο αίσθηση. Αν δεις το νήμα μου πάντως που βάζω φωτογραφίες απο την πρώτη μέρα και κάθε 10 μέρες περίπου, θα κρίνεις ο ίδιος. Για μένα 2 βδομάδες off και είσαι κομπλέ. Τα έντονα σημάδια στις 8 μέρες ειναι οκ.

athenian είπε:
Να σας πω την αληθεια σκεφτομαι ειναι η πολυωρη και καπως ανατριχιαστικη διαδικασια της επεμβασης.Απο οτι μου ειπε ο γιατρος θα ειμαι γυρω στις 12 ωρες,με καποια διαλειμματα βεβαια,στο χειρουργειο.Επισης δεν μπορω να λειψω απο την δουλεια μου τοσες μερες οσες χρειαζεται για να επουλωθει η ληπτρια ουτε μπορω να φορεσω καπελο κτλ για να μην φαινεται.Στην Κυπρο ο χρονος παραμονης θα ειναι 2 με 3 μερες βεβαια αλλα μετα θα χρειαστει τουλαχιστον αλλη μια εβδομαδα για να φυγουν τα εντονα σημαδια.
 

athenian

Well-Known Member
Εχω δει το νημα σου και παρατηρησα αυτα που λες.Το μαλλι μου ετσι κι αλλιως ειναι σχεδον ξυρισμενο,χωρις σκαλα τα πλαινα και τα πισω και με την 1 τα πανω.Απο την δουλεια δεν παιρνω αδεια γιατι ειναι δικια μου αλλα δεν μπορω να λειψω 2 εβδομαδες,θα υπαρχει προβλημα.Εσενα γενικα η εμπειρια σου φανηκε ευκολη,δλδ θα ξαναεκανες μμ η θα σκεφτοσουν την ταλαιπωρια?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Αν ειναι δική σου τότε απλά 1 βδομάδα κάτσε και είσαι οκ, το θέμα ειναι να φύγουν τα πήγματα, μετά δεν θα φαίνεται τίποτα αφού τα έχεις ομοιόμορφα όλα. Η εμπειρία ήταν ωραία, εμπειρία ζωής θα το έλεγα. Φυσικά έχει τρελή ταλαιπωρία όπου και να την κάνεις, ιδιώς τα πρώτα βράδια που πρέπει να ψεκάζεσαι, να προσέχεις, τα λουσίματα, τα σκυψίματα κτλ κτλ. Αν με ρώταγες πριν απο 15 μέρες, θα σου έλεγα δεν θα ήθελα άμεσα να υποβληθώ στο ίδιο κόλπο, ήμουν και μεγάλο περιστατικό με 3500 μοσχέυματα, όμως αν η δουλειά ειναι πετυχημένη και στο μέλλον χρειαστώ, χαλαρά την ξανακάνω. Η αραίωση και τα λεφτά έχουν τον πρώτο λόγο, οχι η ταλαιπωρία. Ο φίλος ελματζίκο πχ έκανε μετά απο 6 μήνες στα καπάκια πίσω.
 
Μπλουζα