Γυμναστηριο

ευη

New Member
Απ: Γυμναστηριο

καλησπερα παιδια μπορει καποιως να με διαφωτισει παρακαλω?? ειμαι 170 , 62 κιλα και γυμαναζομαι 4-5 φορες την εβδομαδα.εδω και ενα χρονο πινω πρωτεινη(80αρα)και λιποδιαλυτες αλλα δεν εχω δει φως :( σκεφτομε να παρω αναβαρ ή γουινστρολ μπας και δω προκοπη αλλα 1 δεν εχω ιδεα για τους κυκλους .ποσοτητες κτλ 2. ανυσηχω για την ποιοτητα του σκεβασματος μια και θα το παραγκειλω απο το διαδυκτιο(δυστηχως δεν εχω καποιων γνωστο να με προμηθευσει..και 3 αν υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο καταληλο για γυναικες ,οσο το δυνατον με λιγοτερες παρενεργειες ?? θελω να χασω κανα 5 κιλο να αποκτησω γραμωση και να με βοηθησει να αντεχω τισ καθημερινες προπονησεις...ευχαρισω εκ των προτερων :-*
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

ευη είπε:
καλησπερα παιδια μπορει καποιως να με διαφωτισει παρακαλω?? ειμαι 170 , 62 κιλα και γυμαναζομαι 4-5 φορες την εβδομαδα.εδω και ενα χρονο πινω πρωτεινη(80αρα)και λιποδιαλυτες αλλα δεν εχω δει φως :( σκεφτομε να παρω αναβαρ ή γουινστρολ μπας και δω προκοπη αλλα 1 δεν εχω ιδεα για τους κυκλους .ποσοτητες κτλ 2. ανυσηχω για την ποιοτητα του σκεβασματος μια και θα το παραγκειλω απο το διαδυκτιο(δυστηχως δεν εχω καποιων γνωστο να με προμηθευσει..και 3 αν υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο καταληλο για γυναικες ,οσο το δυνατον με λιγοτερες παρενεργειες ?? θελω να χασω κανα 5 κιλο να αποκτησω γραμωση και να με βοηθησει να αντεχω τισ καθημερινες προπονησεις...ευχαρισω εκ των προτερων :-*

αν προσέχεις την διατροφή σου αλλά και πάλι δεν μπορείς να αδυνατήσεις άλλο, δοκίμασε για ένα διάστημα να βγάλεις απο την διατροφή σου τροφές που έχουν γλουτένιο και λακτόζη
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

ευη είπε:
καλησπερα παιδια μπορει καποιως να με διαφωτισει παρακαλω?? ειμαι 170 , 62 κιλα και γυμαναζομαι 4-5 φορες την εβδομαδα.εδω και ενα χρονο πινω πρωτεινη(80αρα)και λιποδιαλυτες αλλα δεν εχω δει φως :( σκεφτομε να παρω αναβαρ ή γουινστρολ μπας και δω προκοπη αλλα 1 δεν εχω ιδεα για τους κυκλους .ποσοτητες κτλ 2. ανυσηχω για την ποιοτητα του σκεβασματος μια και θα το παραγκειλω απο το διαδυκτιο(δυστηχως δεν εχω καποιων γνωστο να με προμηθευσει..και 3 αν υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο καταληλο για γυναικες ,οσο το δυνατον με λιγοτερες παρενεργειες ?? θελω να χασω κανα 5 κιλο να αποκτησω γραμωση και να με βοηθησει να αντεχω τισ καθημερινες προπονησεις...ευχαρισω εκ των προτερων :-*

Αγαπητή Εύη μετά από 1 χρόνο προπόνησης και μάλιστα με αυτούς τους ρυθμούς θα έχεις καταλάβει ότι το γυμναστήριο ΔΕΝ βοηθάει στην απώλεια βάρους.
Πράγματι για το ύψος σου έχεις 5 κιλάκια παραπάνω τα οποία αν δεν τα χάσεις ούτε το winstrol ούτε το anavar θα σε βοηθήσουν να δείξεις γραμμωμένη... (άσε που έχω δει περίπτωση κοπέλας που πήρε αναβολικά και της κόπηκε η περίοδος) ???
Προσωπικά δεν πιστεύω στους λιποδιαλύτες και τους θεωρώ πεταμένα λεφτά... :down
Ο βασικός σου στόχος θα πρέπει να είναι η διατροφή η οποία έχει τρία ΟΧΙ και ένα ΝΑΙ ...
ΟΧΙ γλυκά, ΟΧΙ τηγανητά, ΟΧΙ το βράδυ ...
ΝΑΙ στα ιχθυέλαια τα οποία θα βελτιώσουν πάααααααρα πολύ το μεταβολισμό σου (πάρε "salmon oil" της εταιρείας GAP από το φαρμακείο που είναι και πολύ φτηνό, 5 κάψουλες την ημέρα και θα δεις άμμεσα διαφορά ... )
 

xDante

Member
Απ: Γυμναστηριο

μειώστε τους υδατάνθρακες όσο περνάει η ημέρα πρωί>βράδυ εγώ τουλάχιστον έτσι χάνω κιλά /.....
 

bz

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Πολλά και μικρά γεύματα όλη τη μέρα . Το "μην τρώτε καθόλου το βράδυ" είναι μύθος . Χαλάς το μεταβολισμό σου και δεν κοιμάσαι και καλά . Προφανώς το πρωινό πρέπει να είναι πιο βαρβάτο και το βραδυνό πιο ελαφρύ .
 

xDante

Member
Απ: Γυμναστηριο

bz είπε:
Πολλά και μικρά γεύματα όλη τη μέρα . Το "μην τρώτε καθόλου το βράδυ" είναι μύθος . Χαλάς το μεταβολισμό σου και δεν κοιμάσαι και καλά . Προφανώς το πρωινό πρέπει να είναι πιο βαρβάτο και το βραδυνό πιο ελαφρύ .

εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το καταφέρω αυτό είναι δύσκολο να μασουλάς όλη μέρα :(
 
Απ: Γυμναστηριο

Η απωλεια βαρους σε εμενα ερχεται με ενα και μονο τροπο.
Μικροτερες ποσοτητες σε οχι αισθητο βαθμο. Οτιδηποτε αλλο με κανει να νοιωθω "στερηση" ουτε να πω οχι εντελως στα γλυκα μπορω ουτε στα τηγανιτα ουτε σε τιποτα. Απλα τρως λιγο λιγοτερο απο ολα.

Το σωμα ειναι πρωτα διατροφη, γιατι ειμαι πολυ ενεργος, αλλα δε εχω το σωμα που θα επρεπε λογω κακιστης διατροφης. Ξερω πολυ κοσμο που γυμναζεται και το σωμα του δεν ειναι καλο μονο λογω διατροφης. Το να παρεις συμπληρωματα και λιποδυαλιτες δεν αντικαθιστα μια ισσοροπημενη διατροφη (ΔΥΣΤΗΧΩΣ) :(
 

mindtrapper

Member
Απ: Γυμναστηριο

bz είπε:
Πολλά και μικρά γεύματα όλη τη μέρα . Το "μην τρώτε καθόλου το βράδυ" είναι μύθος . Χαλάς το μεταβολισμό σου και δεν κοιμάσαι και καλά . Προφανώς το πρωινό πρέπει να είναι πιο βαρβάτο και το βραδυνό πιο ελαφρύ .

Και τα πολλά μικρά γεύματα μύθος είναι. Αλλιώς θα είχαμε εξαφανιστεί σαν είδος. Και το βαρβάτο πρωινό δεν προσφέρει κάτι. Θερμίδες που παίρνεις - Θερμίδες που καις. Αν βγει θετικό βάζεις κιλά, αν βγει αρνητικό χάνεις. End of story.
 

kakashi

Member
Απ: Γυμναστηριο

το πολλα μικρα γευματα δεν ειναι μυθος....οταν τρως πιο συχνα αυξανεις τον μεταβολισμο σ....αλλα εννοειται οτι παιζει ρολο το ποσες θερμιδες παιρνεις σε σχεση με αυτες που καις....αλλα αν πχ ειναι να παρεις 2000 θερμιδες τη μερα τοτε ειναι καλυτερα να τις παρεις σε 4 γευματα των 500 παρα σε 2 των χιλιων...γιατι αν πχ με τα 4 γευματα καψεις τη μερα 2000 θερμιδες αν κανεις ακριβως τα ιδια πραγματα απο δραστηριοτητες αλλα 2 γευματα τοτε θα καψεις λιγοτερες θερμιδες
 

mindtrapper

Member
Απ: Γυμναστηριο

kakashi είπε:
το πολλα μικρα γευματα δεν ειναι μυθος....οταν τρως πιο συχνα αυξανεις τον μεταβολισμο σ....αλλα εννοειται οτι παιζει ρολο το ποσες θερμιδες παιρνεις σε σχεση με αυτες που καις....

Έχουν γίνει πειράματα και έχει φανεί ότι δεν έχει σχέση η συχνότητα των γευμάτων αλλά ο αριθμός των θερμίδων. Δεν αυξάνουν τον μεταβολισμό τα συχνά γεύματα. Ίσως σε βοηθάνε αλλιώς, για παράδειγμα να μετράς καλύτερα πόσο τρως ή να μην βρεθείς σε φάση να έχεις λιγούρα και κατεβάσεις καμιά σοκολάτα στην απελπισία σου αλλά τον μεταβολισμό δεν τον αυξάνουν.

αλλα αν πχ ειναι να παρεις 2000 θερμιδες τη μερα τοτε ειναι καλυτερα να τις παρεις σε 4 γευματα των 500 παρα σε 2 των χιλιων...γιατι αν πχ με τα 4 γευματα καψεις τη μερα 2000 θερμιδες αν κανεις ακριβως τα ιδια πραγματα απο δραστηριοτητες αλλα 2 γευματα τοτε θα καψεις λιγοτερες θερμιδες

Αυτό δεν έχω ιδέα πως θα μπορούσε να γίνει. Δηλαδή αν φάω 40 γεύματα τη μέρα θα λαμπαδιάσει ο τόπος; :) Προφανώς φαντάζεσαι ότι όσο πιο συχνά τρως τόσο περισσότερες θερμίδες καις με την πέψη. Αυτό δεν ισχύει, αν φας 2000 θερμίδες μέσα στη μέρα (ανεξάρτητα από συχνότητα) τις ίδιες θερμίδες θα κάψεις χωνεύοντας (200 δηλαδή αν δεν κάνω λάθος).

Μια ερευνούλα στα πολύ γρήγορα επειδή νυστάζω: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943985
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: Γυμναστηριο

mindtrapper, δεν ισχύουν αυτά που λες. Όλοι οι διατροφολόγοι λένε ότι το πρωινό είναι το σημαντικότερο γεύμα, προφανώς επειδή το πρωί ξεκινάς για δουλειά και γενικότερα χρειάζεσαι πολύ ενέργεια για να ανταπεξέλθεις κατά τη διάρκεια της ημέρας, άσε που μέχρι το βράδυ ότι έχεις φάει θα το κάψεις. Επίσης, αυτό με τα μικρά γεύματα ισχύει, όπως ισχύει και το αντίστροφο, ότι αν μειώσεις τα γεύματα και τις θερμίδες δραματικά ο οργανισμός επιβραδύνει τις καύσεις γιατί νομίζει ότι θα περάσει μεγάλη περίοδο νηστείας και θέλει να κάνει οικονομία στα αποθηκευμένα καύσιμα (λίπος).
 

mindtrapper

Member
Απ: Γυμναστηριο

Blindfold είπε:
mindtrapper, δεν ισχύουν αυτά που λες. Όλοι οι διατροφολόγοι λένε ότι το πρωινό είναι το σημαντικότερο γεύμα, προφανώς επειδή το πρωί ξεκινάς για δουλειά και γενικότερα χρειάζεσαι πολύ ενέργεια για να ανταπεξέλθεις κατά τη διάρκεια της ημέρας, άσε που μέχρι το βράδυ ότι έχεις φάει θα το κάψεις. Επίσης, αυτό με τα μικρά γεύματα ισχύει, όπως ισχύει και το αντίστροφο, ότι αν μειώσεις τα γεύματα και τις θερμίδες δραματικά ο οργανισμός επιβραδύνει τις καύσεις γιατί νομίζει ότι θα περάσει μεγάλη περίοδο νηστείας και θέλει να κάνει οικονομία στα αποθηκευμένα καύσιμα (λίπος).

Sorry αλλά όχι. Έβαλα και μια έρευνα στα γρήγορα στο προηγούμενο post γιατί πρέπει να την πέσω. Μπορεί να βάλω και αύριο περισσότερα links. Ο ανθρώπινος μεταβολισμός δεν δουλεύει τόσο γρήγορα που σε περίοδο 3-4 ωρών θα μπεις σε καταβολικό στάδιο, starvation mode, cannibal mode ή ξέρω γω τι. Αυτά είναι κολπάκια του supplement industry για να πουλάει μπάρες πρωτεϊνών, shakes κτλ.

Εσύ Blindfold σε προηγούμενο post σου είπες ότι πολλοί γιατροί δεν αξίζουν το πτυχίο τους, είναι άχρηστοι κτλ (συμφωνώ). Οι διαιτολόγοι και personal trainer όμως μας βγήκανε τζιμάνια όλοι ξαφνικά και πρέπει να τους πιστεύουμε; :)

Όποιος θέλει να κουβεντιάσουμε από εδώ και πέρα με έρευνες και links και όχι "κάνεις λάθος αν τρως 10 φορές τη μέρα θα κάψεις 50 θερμίδες αν σηκώσεις μια πέτρα, αν τρως 1 φορά θα κάψεις 5".

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Άλλη μια ερευνούλα: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1905998
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

εχω δει στην πραξη,σε εμενα δηλαδη να ησχυουν ολα οσα εχει πει ο mindtrapper
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

Απο δική μου εμπειρία να σας πω οτι το 1996 ήμουν χοντρός 107 κιλά και 1.90 ύψος, αγύμναστος, έπαιζα απλά μπάσκετ απο το 1991. Διάβασα σε ενα βιβλίο πως αδυνατίζεις αμα μασάς την κάθε μπουκιά 36 φορές. Πραγματικά το έκανα και δούλεψε. Το τέλειο άλεσμα της τροφής βοηθάει την πέψη, επίσης κουράζεσαι να μασάς τόσο και τρώς λιγότερο. Σε 6 μήνες είχα πάει 87 κιλά, έφτασα μέχρι και τα 83. Μετά ξαναπήρα λίγο και έπαιζα σταθερά στα 90. Το 1999 παράλληλα με το μπάσκετ μπήκα στα βάρη οπού ασχολούμαι ως και σήμερα, πάντα καθαρός. Έφτιαξα πολύ το σώμα, τώρα ειμαι 1.90 - 105 κιλά, οχι γραμμωμένος ιδιαίτερα, αλλά πολύ ογκώδης. Δεν έχω κοιλίες κτλ, σφικτός γενικά απλά χωρίς κοιλιακούς. Κάθε χρόνο βάζω και 1-2 κιλά αλλά τώρα θέλω να πέσω στα 98 για το καλοκαίρι. Εμένα άλλαξε ο μεταβολισμός μου και το πέτυχα με πολλά μικρομεσαία γεύματα καλής ποιότητος.
 

mindtrapper

Member
Απ: Γυμναστηριο

danceworld_2001 είπε:
Απο δική μου εμπειρία να σας πω οτι το 1996 ήμουν χοντρός 107 κιλά και 1.90 ύψος, αγύμναστος, έπαιζα απλά μπάσκετ απο το 1991. Διάβασα σε ενα βιβλίο πως αδυνατίζεις αμα μασάς την κάθε μπουκιά 36 φορές. Πραγματικά το έκανα και δούλεψε. Το τέλειο άλεσμα της τροφής βοηθάει την πέψη, επίσης κουράζεσαι να μασάς τόσο και τρώς λιγότερο. Σε 6 μήνες είχα πάει 87 κιλά, έφτασα μέχρι και τα 83. Μετά ξαναπήρα λίγο και έπαιζα σταθερά στα 90. Το 1999 παράλληλα με το μπάσκετ μπήκα στα βάρη οπού ασχολούμαι ως και σήμερα, πάντα καθαρός. Έφτιαξα πολύ το σώμα, τώρα ειμαι 1.90 - 105 κιλά, οχι γραμμωμένος ιδιαίτερα, αλλά πολύ ογκώδης. Δεν έχω κοιλίες κτλ, σφικτός γενικά απλά χωρίς κοιλιακούς. Κάθε χρόνο βάζω και 1-2 κιλά αλλά τώρα θέλω να πέσω στα 98 για το καλοκαίρι. Εμένα άλλαξε ο μεταβολισμός μου και το πέτυχα με πολλά μικρομεσαία γεύματα καλής ποιότητος.

Στα bold ο λόγος που άλλαξε το σώμα σου. Στο κόκκινο αυτό που κάνεις λάθος.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

το ανθρώπινο σώμα δεν έχει δημιουργηθεί για να στερήτε το φαγητό. Τα πολλά γεύματα την ημέρα "αυξάνουν το μεταβολισμό" με την ένοια ότι το σώμα καταλαβαίνει ότι δεν βρίσκετε σε λιμοκτονία και συνεπώς δεν χρειάζετε να αποθηκεύσει λίπος. Τα γεύματα πρέπει να είναι με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και όσο το δυνατόν πιο ανεπεξέργαστα. Ότι δηλαδή θα έβρισκε ο άνθρωπος απο την φύση του να καταναλώσει. Για τις θερμίδες δεν θα πω ότι δεν ισχύουν, απλά θα πω πως είναι πολλές κατηγορίες θερμίδων. Είναι διαφορετικό να πάρεις θερμίδες απο ένα ανθυγειηνό γευμα χωρις κανενα ίχνως θρεπτικών ουσιών, απ' ότι απο ένα πολυ υγειηνό γεύμα με υψηλή περιεκτηκότητα φυτικών ινών.
 

bz

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Σε μένα πάντως τα πολλά μικρά γεύματα δουλεύουν και όχι μόνο στον έλεγχο βάρους .
 

Hairboost

Member
Απ: Γυμναστηριο

ξερετε καποια ασκηση για να φυγει το λιπος στη κοιλια κατω απτον αφαλο ?
 
Μπλουζα