Γυμναστηριο

Pathetic_Losser

New Member
Επειδη το καλοκαιρι πλησιαζει και εκτος απο μαλλια ;) θελουμε να σκασουμε μυτη γυμνασμενοι σκεφτηκα να κανουμε εδω ενα θεμα να συζηταμε θεματα γυμναστηριου, αποριες κλπ.
Επειδη πολλα μελη του φορουμ απο διαφορα posts που εχω διαβαζει το εχουν ψαξει πολυ το θεμα, καλο θα ηταν να μοιραστουν τις γνωμες τους κ με εμας που δεν το κατεχουμε 8)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Να κανω εγω την αρχη. Θελω αυτη την περιοδο να χασω 4-5 κιλακια-λιπους (τη μπακα ας πουμε). Ειμαι οκ απο θεμα ογκου-για μενα τουλαχιστον
Αν κ κανω σχετικα καλη διατροφη-προσεχω οσο μπορω, αποφευγω πολλα λιπαρα και γλυκα ,πινω πολυ νερο καιγενικα τρωω με μετρο-χωρις να στερουμαι ομως,δεν εχω το αποτελεσμα που θελω.
Συγχρονως παω γυμναστηριο, και συστηματικα απο το νοεμβρη με μικρο αποτελεσμα(καταφερα να χασω 2 κιλα μολις)
Οποτε μαλλον κατι κανω λαθος στο ειδος ασκησης.
Τι εχετε να μου προτεινετε?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

να δωσεις πολυ βαση στην αεροβια σου

και να ελαττωσεις του υδατανθρακες σου

και αν παρεις καμια πρωτεινη παρε μια καθαρη

σου πρωτεινω την reflex instant whey

ειναι blend πρωτεινη απο concetrate και isolate

ειναι αγγλικη
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Γυμναστηριο

To κακο ειναι οτι γενικα περνω ευκολα βαρος- επειδη και μεχρι τα 17 μου ειχα προβλημα βαρους
Με διαιτα κ γυμναστηριο εχασα καπου στα 25+ κιλα(υπερβολικα βεβαια γιατι ειμαι 1,74 κ εφτασα να ζυγιζω 60- ). Αρκετα απο αυτα 10 περιπου τα ξαναεβαλα ομως κυριως σε μυικη μαζα. Τωρα ζυγιζω 75 κιλα κ θελω να σταθεροποιηθω στα 70+.
Ενας λογος κατα τη γνωμη μου που δυσκολευομαι τωρα να χασω αυτα τα κιλα ειναι οτι ειχα σταματησει το γυμναστηριο για 1μιση χρονο αλλα συνεχιζα την ιδια διατροφη κανοντας καθιστικη ζωη ::)
Ενα παραδοξο ειναι οτι τον ογκο τον πηρα μεσα σ'αυτο το διαστημα κ οτι τοτε αρχισα να εχω προβλημα τριχοπτωσης (κουλο ??? )
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Παιζει ρολο και το ειδος της αεροβιας?
Γιατι εχω ακουσει οτι περισσοτερο μετραει να εχεις ενα σταθερο γρηγορο ρυθμο κ μεγαλη διαρκεια
Α, και το ιδανικο διαστημα αεροβιας ασκησης ποσο περιπου ειναι-πχ 40 λεπτα ειναι καλα?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει

η σταθερη για να καψεις λιπος ειναι αυτη η πραξη

παιρνουμε το αριθμπο 220 αφαιρουμε την ηλικια μας και βρισκουμε ενα αοπτελεσμα

και απο αυτο το αοπτελεσμα βρισκουμε το 65%

και το τελικο αποτελεσμα ειναι οι σφυγμοι που πρεπει να εχεις στηνα εροβια σου η στον διαδρομο που κανεις η στο ποδηλατο

εχει βρεθει πως με αυτον το αριθμο καις οσο το δυναον περισσοτερο λιπος

παραδειγμα για εναν 20 χρονο

220 (σταθερος αριθμος) - 20 (ηλικια εσυ θα βαλεις την δικη σου ηλικια) = 200

το 65% του 200 ειναι 130

130 πρεπει να ειναι οι σφυγμοι σου στον διαδρομο παραδειγμα
σε αυτον τον ρυθμο καιες περισσοτερο λιπος παρα γυμναζεις τους μυς

στην αεροβια θελουμε να καψουμε λιπος

οταν θες να γυμνασεις τους μυς θα κανεις βαρη

βρες το δικο σου αριμο

και οταν κανεις διαδρομο βαλε τα χερια σου στην ειδικη υποδοχη εκει που μετραει τους σφουγμους σου για να δεις ποσους εχεις καθε λεπτο
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Καταλαβα ;D
απο θεμα ογκου και αναεροβιας ασκησης ειμαι καλυμενος με το γυμναστηριο-οποτε δεν σκεφτομαι να αγορασω καποια πρωτεινη.Στο αεροβιο προβληματιζομαι 8)
Κατα τη γνωμη σου η ιδανικη διαρκεια αεροβιας ασκησης ποση ειναι?
Η' δεν παιζει ρολο αρκει για οσο διαρκει η αεροβια να εχεις αυτους τους σφυγμους ???
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Και κατι ακομα....(σορυ αν γινομαι κουραστικος) :D
Τα παραπανω κιλα που ειχα μου αφησαν ''προικα'' ελαχιστα μεγαλυτερο στηθος
κ οταν παιρνω βαρος βαζω κ εκει.
Υπαρχει τροπος να το ξεφοτρωθω η' πιστευεις οτι αν χασω το επιπλεον λιπος δεν θα εχω προβλημα?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

pathetic_loser είπε:
Και κατι ακομα....(σορυ αν γινομαι κουραστικος) :D
Τα παραπανω κιλα που ειχα μου αφησαν ''προικα'' ελαχιστα μεγαλυτερο στηθος
κ οταν παιρνω βαρος βαζω κ εκει.
Υπαρχει τροπος να το ξεφοτρωθω η' πιστευεις οτι αν χασω το επιπλεον λιπος δεν θα εχω προβλημα?
το οτι οταν παιρανεις βαρος το βαζεις εχει εχει να κανει με την γενετικη σου
κυριως οι γυναικες βαζουν στην περιφερεια και οι ανδρες στην κοιλια

χανοντας επιπλεον λιπος και δινοντας βαση στις ασκησεις τους στηθους σου θα εχεις ωραιο αποτελεσμα


pathetic_loser είπε:
Καταλαβα ;D
Κατα τη γνωμη σου η ιδανικη διαρκεια ποση ειναι?
Η' δεν παιζει ρολο αρκει για οσο διαρκει η αεροβια να εχεις αυτους τους σφυγμους ???

οταν λεμε κανουμε αεροβια τουλαχιστον για μενα κατω απο 1 ωρα δεν πρεπει να ειναι
η 45 λεπτα στην χειροτερη περιπτωση
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Γυμναστηριο

tnx Παναγιωτη πραγματικα πολυ χρησιμα τα λεγομενα σου.
Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και θα επιστρεψω με νεες τυχον αποριες :p :p :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

Σωστός ο Παναγιώτης!!!

Τα πρώτα 20 λεπτά πάνω στο διάδρομο καις υδατάνθρακες που ενδεχομένως έβαλες μέσα στην ημέρα. Μετά τα 20 λεπτά αρχίζει να καις και λίπος...
Μια έξυπνη κίνηση είναι να κάνεις διάδρομο το πρωϊ που ξυπνάς ΠΡΙΝ ΦΑΣ !!! Ετσι από την αρχή καις λίπος....Αυτή την τεχνική εφαρμόζουν όσοι βρίσκονται σε γράμμωση που
ο βασικός σκοπός είναι να κατεβάσεις το body fat.

Φυσικά όλα τα λεφτά είναι η διατροφή... Περιορισμένα λίπη και μειωμένοι υδατάνθρακες με αερόβια θα σου δώσουν σε ένα εύλογο διάστημα (2 μηνών) πολύ καλά αποτελέσματα.

Και αν χρειαστεί μπορεί να βοθήσουν και λίγο τα χημικά, χωρίς να επηρεάζουμε τα μαλλάκια μας ;)
 

Teri

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Μα προσθέσω επίσης ότι αν θέλεις κάψιμο λίπους στο διάδρομο να το βάζεις στην βαθμίδα 8,5. Για αντοχή και φυσική κατάσταση είναι 10-11.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

ναι η πιο εξυπνη κινηση ειναι αυτη που ειπε ο τροφυ

το πρωι εναν καφε σκετο να ξυπνησεις και διαδρομο ετσι καις το περισσοτερο δυνατο λιπος

να θυμασαι και το εξης οτι το λιπος στην ουσια ειναι αποθηκευμενη ενεργεια για τον οργανισμο σου

επισης οτι υδατανθρακες παρεις αοπ το φαγητο και δεν τους καψεις γινονται λιπος στον οργανισμο σου

μμην πεσεις ποτε στην παγιδα να ελλατωσεις κατω απο 1200 θερμιδες την μερα γιατι μεσα σε 10 μερες θα χασεις λιγα κιλα και μετα θα μεινεις στασιμος

ελαττωνοντας τις θερμιδες κατω απο 1000 κανεςι ζημια στον μεταβολισμο σου


τροφυ μιας και εισαι σε κυκλο θα θελα λιγο να συζητησουμε για το πως πας με την τριχοπτωση

τι ακριβως παιρνεις

το boldone παντως ηταν μακραν το χειροτερο αναβολικο για τα μαλλια μου
μια φορα το εβαλα σε κυκλο και μου χαλασε πολυ τα μαλλια με τα αλλα που εχω δεν αντιμετωπισα τοσο μεγαλο προβλημα πλην τις εβδομαδες που εκανα loading ( διπλες ποσοτητες για 1 με 2 εβδομαδες) στην τεστοστερονη
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

Teri είπε:
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Μα προσθέσω επίσης ότι αν θέλεις κάψιμο λίπους στο διάδρομο να το βάζεις στην βαθμίδα 8,5. Για αντοχή και φυσική κατάσταση είναι 10-11.

οταν ηθελα να ανεβασω αντοχη εκανα το εξης πηγαινα σε ενα γηπεδο και ετρεχα

7 λεπτα στο 70% των δυνατοτητων μου

και καπακι 7 λεπτα στο 35%

και παλι το ιδιο με βοηθησε πολυ αυτη η προπονηση

γενικα εχω το σκεπτικο παντα να μην αφηνω τον οργανισμο μου να συνηθισει σε μια κατασταση

οπως επισης καθε μηνα αλλαζω τις ασκησεις στον γυμναστηριο

και αν δεν αλλαξω ασκησεις θα αλλαξω την σειρα που κανω στις ασκησεις
 
Απ: Γυμναστηριο

Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ γυμναστήριο guys σε ένα gymnasium, όχι τόσο για να χάσω κιλά, για γραμώσεις και για καλή φυσική κατάσταση κυρίως. Και από χθες έκοψα και το κάπνισμα :)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

μπραβο σου φιλε καλη δυναμη και καλη συνεχεια στην πορεια σου
σου ευχομαι τα καλυτερα
 

magic810

New Member
Απ: Γυμναστηριο

GeorgeToumpa είπε:
Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ γυμναστήριο guys σε ένα gymnasium, όχι τόσο για να χάσω κιλά, για γραμώσεις και για καλή φυσική κατάσταση κυρίως. Και από χθες έκοψα και το κάπνισμα :)

Γιωργο καλα εκανες φιλε........αλλα θα σε πιστεψω οταν μου το ξαναπεις σε ενα χρονο ;D

Δεν ειναι τιποτα απλα μαλλον εγω δεν φανηκα τοσο δυνατος σε αυτη μου την αδυναμια.....
Μακαρι παντως να βλεπεις τσιγαρο και να κανεις φασαρια επειδη σε ενοχλει ο καπνος...
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.... ;)
 

st697

Member
Απ: Γυμναστηριο

GeorgeToumpa είπε:
Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ γυμναστήριο guys σε ένα gymnasium, όχι τόσο για να χάσω κιλά, για γραμώσεις και για καλή φυσική κατάσταση κυρίως. Και από χθες έκοψα και το κάπνισμα :)

Καλή επιτυχία φίλε. Το έχω κόψει πεντε χρόνια τώρα και βλέπω μεγάλη διαφορά. Θυμίσου μόνο όλα είναι στο μυαλό.
 
Μπλουζα