Για όσους κόψαν το regaine....

edyuser1

Active Member
παιδια και εγω την εχω κοψει εχει 1 μηνα τωρα και εχω αρχισει τι cg λιγη κατηφορα υπαρχει στο μαλλι.ο λογος που την εκοψα ηταν οτι δεν μου εκανε τιποτα επερνα το kirkland.νοεμβρη θα την ξεκινησω παλι αλλα θα παρω το regain θα το βαλω για 3 μηνες περιπου μπορει και λιγο παραπανω να δω αν εχει να μου δωσει τιποτα και μετα παλι κοψιμο γιατι ο οργανισμος πιστευω πως την συνηθιζει και για αυτο δεν δουλευει οπως στην αρχη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
εγω προσωπικα θυμαμαι ενα απο τα πιο παρεξηγημενα μελη(διοτι μας ελεγε μια αληθεια που δεν θελαμε να την αποδεχτουμε αλλα την ειχε δει πρωτος)τον hopefull να λεει οτι με το που την εκοψε ολοι του ελεγαν οτι φαινεται πιο ωραιος,ξεκουραστος κτλπ....
 

vayero

Member
Εγώ την έκοψα απότομα εδώ και δυο μήνες περίπου, ίσως να είναι λάθος, ίσως όχι, πάντως δεν μπορούσα να συνεχίσω γιατί αισθάνομαι ότι δεν πρόσφερε κάτι περισσότερο πλέον. Είμαι 34 και ξεκίνησα από 18, με κάποιες ενδιάμεσες διακοπές. Επίσης παρατήρησα κι εγώ αυτό το πρήξιμο, τις ρυτίδες και τους μαύρους κύκλους, τα οποία τονίζω ότι δεν μπορω να αποδείξω ότι οφείλονται στην μινοξιδιλη αποκλειστικά, αλλά όπως και να έχει, επέλεξα να διακόψω κάθε φάρμακο, κάθε δηλητήριο (γιατί δεν είναι σίγουρα κάτι αθώο όσο και "μαλακο" αν το ονομάσει κάποιος) και να δω αν μπορω να στραφω σε κάτι που να μου δώσει αποτέλεσμα και χωρίς να χρειάζεται συνέχεια συντήρηση.
 

crossfire

Well-Known Member
xk είπε:
crossfire μην αγχωνεσαι φιλε...η επαναφορα ειναι σιγουρη.εχω πρηστει κ ξεπρηστει τοσες φορες που σκεφτομαι ν αρχισω σεμηναρια.επισης οι παρενεργειες της μινοξ εχουν αναφερθει απο αρκετους κι εδω απλα με λιγο γυμναστικη κτλ πολλοι μειωνουν το φαινομενο αλλα δεν απαλλασονται.λοιπον αν θες να φυγει γρηγορα δηλ σε 2-3 βδομαδες..ξεκινα καθε μερα ή καθε δευτερη μερα 30λεπτα τζοκινκ..θα τρεχεις μεχρι να αρχισεις να σταζεις ιδρωτα απο το προσωπο κ να νιωθεις ενα μικρο καψιμο.μετα σπιτι ενα χυμο πορτοκαλι κ γενικα χυμους.καντο τουλαχιστον για ενα μηνα κ θα παρεις το 100% της ομορφιας του προσωπου σου πισω..αρκει φυσικα να εχεις διακοψει τελειως τη μινοξ

thanks xk.....απο τριχοπτωση πως εισαι τωρα?
εχω παρει αποφαση οτι θα την κοψω....οτι και να χασω.
αν αντεξω 3μηνο πιστευω δεν θα την ξαναβαλω

giannis1991 το θυμαμαι και εγω αυτο με τον hopefull....


vayero79 είπε:
Εγώ την έκοψα απότομα εδώ και δυο μήνες περίπου, ίσως να είναι λάθος, ίσως όχι, πάντως δεν μπορούσα να συνεχίσω γιατί αισθάνομαι ότι δεν πρόσφερε κάτι περισσότερο πλέον. Είμαι 34 και ξεκίνησα από 18, με κάποιες ενδιάμεσες διακοπές. Επίσης παρατήρησα κι εγώ αυτό το πρήξιμο, τις ρυτίδες και τους μαύρους κύκλους, τα οποία τονίζω ότι δεν μπορω να αποδείξω ότι οφείλονται στην μινοξιδιλη αποκλειστικά, αλλά όπως και να έχει, επέλεξα να διακόψω κάθε φάρμακο, κάθε δηλητήριο (γιατί δεν είναι σίγουρα κάτι αθώο όσο και "μαλακο" αν το ονομάσει κάποιος) και να δω αν μπορω να στραφω σε κάτι που να μου δώσει αποτέλεσμα και χωρίς να χρειάζεται συνέχεια συντήρηση.

αυτο ειναι ενα θεμα....το αποτομο κοψιμο ή το σταδιακο
 

xk

Active Member
thanks xk.....απο τριχοπτωση πως εισαι τωρα?

Nw4 εδω κι ενα χρονο που εκοψα τη μινοξ..αν τη ξαναρχισω ξερω οτι θα παω nw3 αλλα δεν παιζει να το κανω...τερμα για μενα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εχει να κανει με παρενεργειες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μην το σκεφτεσαι crossfire,το capillogain ειναι ο αντικαταστατης της μινοξ αλλα μην περιμενεις αμεσα αποτελεσματα,δεν θα κανει το τρελο μπαμ,αλλα σιγα σιγα...
 

crossfire

Well-Known Member
kapa είπε:
μην το σκεφτεσαι crossfire,το capillogain ειναι ο αντικαταστατης της μινοξ αλλα μην περιμενεις αμεσα αποτελεσματα,δεν θα κανει το τρελο μπαμ,αλλα σιγα σιγα...

ολο το απογευμα ψαχνω σε διαφορα forum γι'αυτο.....οι διαφορες μαρτυριες ειναι η αληθεια οτι με επεισαν.

μαλιστα ενας αντικατεστησε το regaine με αυτο και στο 3μηνο ειδε επανεκφυση.
θα το προσθεσω μαζι με το cg210
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
crossfire είπε:
ολο το απογευμα ψαχνω σε διαφορα forum γι'αυτο.....οι διαφορες μαρτυριες ειναι η αληθεια οτι με επεισαν.

μαλιστα ενας αντικατεστησε το regaine με αυτο και στο 3μηνο ειδε επανεκφυση.
θα το προσθεσω μαζι με το cg210

το εχω ψαξει σε φορουμς και ειναι το καλυτερο εμπορικο τοπικο αυτην την στιγμη,εννοω απο τα ετοιμα του εμποριου.
δεδομενου οτι η μινοξιδιλη εχει χασει σε καποιον βαθμο πανω σου,το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις υποχωρηση.
το cg αφησε το για πιο μετα,αν ξεκινησεις 2 σκευασματα ταυτοχρονα δεν θα ξερεις πιο δουλεψε και κατα ποσο
 

crossfire

Well-Known Member
kapa είπε:
το cg αφησε το για πιο μετα,αν ξεκινησεις 2 σκευασματα ταυτοχρονα δεν θα ξερεις πιο δουλεψε και κατα ποσο

σωστο,αλλα επειδη φοβαμαι την αραιωση απο το κοψιμο της μινοξ,ελεγα να μπω δυναμικα και με τα 2 για κανα 6μηνο για να περασει η μπορα.

εσυ απο παρενεργειες στο προσωπο πως πας?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
crossfire είπε:
εσυ απο παρενεργειες στο προσωπο πως πας?

καμια παρενεργεια με dual gen 15% αυτην την στιγμη αλλα και πολυ φτωχα αποτελεσματα,η μινοξ ειναι πολυ αδυναμη σε εμενα,ψαχνω τροπους να την βαρυνω.
νομιζω τελικα οτι ατυχησα με την μινοξιδιλη και ειναι ετοιμη να χασει απο πολλα τοπικα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε crossfire, αν θες την γνώμη μου παράτα τη μινοξιδίλη και μην ξαναγυρίσεις πίσω σε αυτό το κωλοσκεύασμα.
Δεν μου αρέσει ούτε να τρομοκρατώ ούτε να προτρέπω στο τι θα κάνει ο καθένας, αλλά είμαι κατά 99% σίγουρος ότι αυτό το πράγμα μου προκάλεσε τεράστιο πρόβλημα στα δόντια. Και πίστεψέ με, αυτό είναι 100 φορές πιο ψυχοφθόρο από τα μαλλιά.
Έχω ξενερώσει τόσο που δεν ξέρω καν αν θα ξανα ασχοληθώ με το θέμα τριχόπτωσης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gotsi

New Member
GOMI είπε:
Φίλε crossfire, αν θες την γνώμη μου παράτα τη μινοξιδίλη και μην ξαναγυρίσεις πίσω σε αυτό το κωλοσκεύασμα.
Δεν μου αρέσει ούτε να τρομοκρατώ ούτε να προτρέπω στο τι θα κάνει ο καθένας, αλλά είμαι κατά 99% σίγουρος ότι αυτό το πράγμα μου προκάλεσε τεράστιο πρόβλημα στα δόντια. Και πίστεψέ με, αυτό είναι 100 φορές πιο ψυχοφθόρο από τα μαλλιά.
Έχω ξενερώσει τόσο που δεν ξέρω καν αν θα ξανα ασχοληθώ με το θέμα τριχόπτωσης.

φιλε τι πρόβλημα σου προκάλεσε?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παρόλο που δεν μου αρέσει να μιλάω γι αυτό, θα το αναφέρω μόνο και μόνο για όσους θέλουν να αποφύγουν τυχόν ανάλογο πρόβλημα.
Έκανα καθημερινή χρήση μίνοξ από τα 16-17 μέχρι σχεδόν πριν 2 χρόνια. Δηλαδή για περίπου 20 χρόνια. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.
Με τα δόντια μου είχα μεγάλο πάθος και τα πρόσεχα με κάθε τρόπο. Νήματα, συνεχή βουρτίσματα, στοματικά διαλύματα κλπ.
Ως αποτέλεσμα όλα μου τα δόντια να είναι γερά, με μόνο 2 σφραγίσματα όλα και όλα.
Για όσο κάπνιζα όλα καλά. Όταν έκοψα το τσιγάρο πριν 1,5 χρόνο, μετά το βούρτσισμα άρχιζα να βλέπω αίμα στα ούλα.
Έπρηζα συνεχώς τον οδοντίατρο να μου πει γιατί συμβαίνει αυτό. Δεν έβρισκε αιτία μιας και τα δόντια μου ήταν άψογα και μου έλεγε, αφού έκοψες το τσιγάρο το αίμα επανέρχεται σιγά σιγά στα ούλα.
Τελικά απλά το τσιγάρο δεν άφηνε να φανεί το πρόβλημα γιατί περιόριζε το αίμα στα ούλα και έτσι δεν παρατηρούσα αιμορραγία.
Άλλαξα 3 οδοντίατρους μέχρι που βρήκα τον σωστό (για μένα) και επειδή όντως δεν φαινόταν τίποτα επιφανειακά, μου είπε να κάνω πανοραμική.
Πριν 1 χρόνο περίπου που την έκανα, άρχισε το μαρτύριο. Όλα μου τα δόντια ήταν στον αέρα. Το κόκκαλο στο οποίο στηρίζονται, είχε φύγει κατά 90%.
Δίχως να έχω θύλακες και δίχως κληρονομικότητα στη μέση, ήμουν στο τελευταίο στάδιο της περιοδοντίτιδας. Σιγά σιγά το σύνολο των δοντιών άρχισαν να κουνιούνται και οι διαθέσιμες λύσεις ήταν ή τα βγάζω όλα και βάζω μοσχεύματα, δίνοντας 30 χιλ. ευρώ για όλα μαζί με μεταμόσχευση οστού και με ρίσκο αν ο οργανισμός το δεχτεί.
Τέσπα, η ιδέα ότι θα καταλήξω με μασέλα στα 38 μου κάνει τα μαλλιά να φαίνονται αστεία.

Πριν μερικές ημέρες είχα ξαναπάει στον οδοντίατρο με τον οποίο έχουμε γίνει φιλαράκια πλέον και ψάχνοντας ακόμα πιθανές αιτίες γιατί συνέβη αυτό το παράδοξο, του ανέφερα επιτέλους ότι έκανα χρήση μινοξιδίλης για 20 χρόνια.
Δεν φάνηκε να του κάνει κάποια ιδιαίτερη εντύπωση αλλά μου είπε θα το ψάξει και θα μου πει.
Σήμερα με πήρε να παω απο κει και μου είπε ότι η μινοξιδίλη μπλοκάρει όλα τα κανάλια ασβεστίου και πως το πιο βιοδιαθέσιμο ασβέστιο για τον οργανισμό σε έλλειψη είναι πρώτα από τα οστά των ούλων.
Τρελάθηκα. Πάντα όταν έκανα εξετάσεις το ασβέστιό μου ήταν σε νορμάλ πλαίσια και μου είπε ότι αυτό δεν έχει να κάνει γιατί οι εξετάσεις δείχνουν το ασβέστιο που κυκλοφορεί στο αίμα (πιο επιστημονικά το είπε αλλά αυτό κατάλαβα) και όχι αυτό που είναι αποθηκευμένο στα οστά.
Οπότε μου φάνηκε λογικό μιας και έτρωγα πολλά γαλακτοκομικά.
Εν ολίγοις φαίνεται να έχει δίκαιο.

Patch-clamp techniques were used to study pharmacological effects of minoxidil sulfate (MNXS) on the membrane currents of enzymatically isolated guinea pig ventricular myocytes. In the whole-cell current-clamp mode, MNXS (100 microM) shortened the action potential duration without affecting the resting membrane potential. This action was antagonized in part by 1 microM glibenclamide, a specific blocker of ATP-sensitive K+ channel. Under the whole-cell voltage-clamp condition, MNXS increased the time-independent outward current, in a dose-dependent manner, at voltages more positive to -73.5 mV. This MNXS-induced outward current was inhibited completely by 1 microM glibenclamide. In inside-out patch membranes, MNXS (100 microM) applied to the cytosolic side produced a reversible activation of ATP-sensitive K+ channels. This MNXS-dependent increase in the single-channel activity was abolished by increasing the ATP concentration to 3 mM or by adding 1 microM glibenclamide. Even after complete rundown of the channel activity in inside-out patches, MNXS could reactivate in part the channel in 22 of 35 patches. In addition, MNXS was found to suppress whole-cell L-type Ca++ channel currents in a dose-dependent manner. This MNXS effect on Ca++ currents was not antagonized by 1-3 microM glibenclamide. We conclude that MNXS shortens the cardiac action potential duration by both increasing ATP-sensitive K+ channel currents and decreasing L-type Ca++ channel currents.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8389868

Δεν έχω ψάξει αν άλλοι έχουν αναφέρει τυχόν συσχέτιση και ούτε με νοιάζει. Για μένα είναι η μόνη λογική εξήγηση γι αυτό που μου συνέβη.
 

weznem

Well-Known Member
γκομι εγω κανω χρηση μινοξιδιλης 4 χρονια και αποτοτε ατωνουν τα ουλα μου λιγο η πολυ.. εμφανιστηκε στο στρατο και ενω κανω καθαρισμους κτλ.. οταν τα βουρτιζω ματωνω απο ουλιτιδες οπως λεει ο γιατρος.. η πλακα στα δοντια μου ειναι ελαχιστη που δεν θα επρεπε να συμβαινει αυτο που συμβαινεις αλλα ο γιατρος ειπε οτι προκειται για ευαισθησια προφανως τους οργανισμου η προδιαθεση ουλιτιδας που αν την αφηνα θα γινιταν περιοοδοντιτιδα.. δεν μου κουνιουνται ομως τα δοντια..εσυ ειχες τετοιο φαινομενο? με εχεις βαλει σε σκεψεις πολλες,λες να ευθυνεται η μινο για το ματωμα των ουλων?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
wez, προφανώς η μινοξιδίλη θα έπρεπε να αναφέρεται καθαρά ως calcium-channel blocker. Αυτό ακριβώς κάνει και ναι όλα τα μπλόκερ ασβεστίου μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στα ούλα.
Και εμένα στην αρχή ο οδοντίατρος μου έλεγε μάλλον μια μικρή ουλίτιδα είναι μέχρι που έκανα την πανοραμική και όλο το οστό ήταν σχεδόν άφαντο.
Είναι ύπουλο γιατί εκτός από μάτωμα δεν έχεις άλλα συμπτώματα, ούτε πόνο ούτε τίποτα και δουλεύει για πάρα πολύ καιρό πριν εμφανιστεί οριστικά.
Τα δόντια μου άρχισαν να κουνιούνται τον τελευταίο χρόνο και ο οδοντίατρος μου είπε ότι δούλευε ο αρνητικός αυτός μηχανισμός για πάνω από 5 χρόνια.

Possible side-effects of calcium-channel blockers include:

swollen ankles
ankle or foot pain
constipation
skin rashes
a flushed face
headaches
dizziness or tiredness
swollen or bleeding gums
some men may feel the need to urinate more during the night.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Πώρε εξελίξεις στο φόρουμ. Έχουμε βγάλει φίνα και μινόξ σύχριστες, απλά θα καραφλιάσουμε το έχει η μοίρα μας!! Τελικά δεν υπάρχει ενέργεια χωρίς παρενέργεια. Gomi μας τρέλανες τώρα αν ισχύει.
 

thimios72

Member
και εγω που χρησημοποιω μινοξ 18 χρονια ειχα και εχω προβληματατα με τα ουλα και εχω κανει και περιοδοντιτιδα!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε danceworld, πιστεύω ότι ισχύει. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι την ξεκίνησα σε τόσο μικρή ηλικία, η με την τεράστια χρόνια χρήση, αλλά σίγουρα για εμένα ευθύνεται για την κατάσταση των ούλων μου.
Το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι ένα μεγάλο μέρος του μηχανισμού της τριχόπτωσης ήταν μπροστά στα μάτια μας και κανείς μας δεν μπόρεσε να το δει. Δεν θέλω να μιλήσω για τους απατεώνες και τις βρωμο έρευνές τους γιατί δεν θα σταματάω.
Ειλικρινά όταν ηρεμήσω απ όλο αυτό το σκηνικό, αν ακόμα έχω διάθεση να ασχοληθώ, θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω όσο το δυνατόν καλύτερα και όποιος καταλάβει κατάλαβε.


thimios72 είπε:
και εγω που χρησημοποιω μινοξ 18 χρονια ειχα και εχω προβληματατα με τα ουλα και εχω κανει και περιοδοντιτιδα!

Έκανες εγχείρηση σε περιοδοντολόγο?
 

weznem

Well-Known Member
φιλε γκομι το ξεπερασες τι συνεβει με εσενα τελικα?
δηλαδη με συμβουλευεις να κανω πανοραμικη? αυτο θα δεθξει αν εχω προβλημα με το οστο?

τελος να πω οτι ευχομαι περαστικα... αυτο ηταν το προβλημα που ελεγες οτι ειχες με την υγεια σου?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
φιλε γκομι το ξεπερασες τι συνεβει με εσενα τελικα?
δηλαδη με συμβουλευεις να κανω πανοραμικη? αυτο θα δεθξει αν εχω προβλημα με το οστο?

τελος να πω οτι ευχομαι περαστικα... αυτο ηταν το προβλημα που ελεγες οτι ειχες με την υγεια σου?

Ναι wez, αυτό ήταν το πρόβλημα και δεν ξεπερνιέται, παρά μόνο όταν όλα τα δόντια φύγουν. Μόνο τότε σταματάει πλέον. Απλά το παλεύω με αντιβιώσεις και διάφορα άλλα "ευχάριστα" πράγματα της καθημερινότητάς μου (2 φορές την ημέρα κάνω μόνος μου ένεση στα ούλα)
Μια παροναμική έχει 20 ευρώ και θα σου δείξει την κατάσταση του οστού. Να την κάνεις και εφόσον χρησιμοποιείς μίνοξ, μπορείς μια φορά το χρόνο να το τσεκάρεις. Απλά να ξέρεις πως άπαξ και ξεκινήσει δεν σταματάει εύκολα.
Σ ευχαριστώ
 
Μπλουζα