Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

IoannisG

Active Member
Απώλειες εννοώ προτού προλάβω να πάρω τη φίνα,μόλις την πήρα σταμάτησε αλλά ήταν ήδη αργά.Αν και την πήρα άμεσα.
Προτού πέσει η τρίχα ακολουθεί στάδια και το προτελευταίο είναι η λέπτυνση της που δύσκολα αναστρέφεται μετά.
Οποτε η Φινα, ουσιαστικα σε εσενα, οπως κ στους περισσοτερους απ οτι εχω καταλαβει, σταματησε την τριχοπτωση, δεν εβγαλε νεες τριχες, αλλα κ αυτες που ειχαν ηδη λεπτυνει, δεν στις επανεφερε, σωστα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Οποτε η Φινα, ουσιαστικα σε εσενα, οπως κ στους περισσοτερους απ οτι εχω καταλαβει, σταματησε την τριχοπτωση, δεν εβγαλε νεες τριχες, αλλα κ αυτες που ειχαν ηδη λεπτυνει, δεν στις επανεφερε, σωστα?
Η δράση της φίνας κατά κύριο λόγο είναι μία.
Φρενάρει την τριχόπτωση και δεν έχεις πλέον άλλες απώλειες.

Κατά δεύτερο μπορεί να κάνει επανέκφυση στο crown όμως όχι κροτάφους,χερλάιν,α ζώνη.
Κατα τρίτο διατηρεί τη δότρια σε περίπτωση που χάνεις και από εκεί.
 

Kostas97

Well-Known Member
Η δράση της φίνας κατά κύριο λόγο είναι μία.
Φρενάρει την τριχόπτωση και δεν έχεις πλέον άλλες απώλειες.

Κατά δεύτερο μπορεί να κάνει επανέκφυση στο crown όμως όχι κροτάφους,χερλάιν,α ζώνη.
Κατα τρίτο διατηρεί τη δότρια σε περίπτωση που χάνεις και από εκεί.
Θεωρεις οτι τα μαλλια που ηταν σε καλη κατασταση πριν ξεκινησεις, δεν ειχαν λεπτυνση.
Στα κρατησε χωρις απωλειες;
Για την περιπτωση μου αυτο ειναι σημαντικο καθως ειμαι σε αυτη τη φαση.
 

vlafo

Well-Known Member
Θεωρεις οτι τα μαλλια που ηταν σε καλη κατασταση πριν ξεκινησεις, δεν ειχαν λεπτυνση.
Στα κρατησε χωρις απωλειες;
Για την περιπτωση μου αυτο ειναι σημαντικο καθως ειμαι σε αυτη τη φαση.
Είχαν σίγουρα εννοείται,το θυμάμαι σαν και χτές και με είχε πιάσει τρόμος,αλλά ότι έχασα δεν ξαναβγήκε και τα υπόλοιπα τα επενέφερε όλα στην πρότερη κατάσταση τους.
Θυμάμαι έφυγα στο φαρμακείο,παρήγγειλα φίνα με τη μία,και μετά παρήγγειλα 5 κουτιά δε θυμάμαι ακριβώς από Αμερική για να είμαι καλυμένος.
Θυμίζω ότι την είχα πάρει σε χρονικό διάστημα που μου έγινε αντιληπτό μέσα σε ένα 3μηνο.
Στα 40 που την έκοψα μου λέπτυνε πάλι την τρίχα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αγαπητο φορουμ καλησπερα,γνωριζει κανεις αν υπαρχει κινδυνος μετα απο overdose φιναστεριδης;Χθες ειχα κατι κομμενα κομματια σε ενα ποτηρι και ξεχαστηκα και το κατεβασα ολο οπως ηταν,γυρω στα 10mg υπολογιζω..Τι θα ηταν καλυτερο να κανω,να παραβλεψω την σημερινη δοση ή και την αυριανη θεωρωντας οτι ειμαι καλυμενος απο το χθεσιμο overdose ή συνεχιζω κανονικα την ληψη σαν να μην συνεβη τιποτα;Ευχαριστω προκαταβολικα παιδες,feel free να με κραξετε,χοντρη μακακια εκανα!!
 

JamesBond

New Member
Αγαπητο φορουμ καλησπερα,γνωριζει κανεις αν υπαρχει κινδυνος μετα απο overdose φιναστεριδης;Χθες ειχα κατι κομμενα κομματια σε ενα ποτηρι και ξεχαστηκα και το κατεβασα ολο οπως ηταν,γυρω στα 10mg υπολογιζω..Τι θα ηταν καλυτερο να κανω,να παραβλεψω την σημερινη δοση ή και την αυριανη θεωρωντας οτι ειμαι καλυμενος απο το χθεσιμο overdose ή συνεχιζω κανονικα την ληψη σαν να μην συνεβη τιποτα;Ευχαριστω προκαταβολικα παιδες,feel free να με κραξετε,χοντρη μακακια εκανα!!

Κανένα πρόβλημα, συνέχισε κανονικά με την επόμενη δόση. Πάνω από 1mg όσο και να πάρεις έχει άπειροελαχιστη διαφορά.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Αγαπητο φορουμ καλησπερα,γνωριζει κανεις αν υπαρχει κινδυνος μετα απο overdose φιναστεριδης;Χθες ειχα κατι κομμενα κομματια σε ενα ποτηρι και ξεχαστηκα και το κατεβασα ολο οπως ηταν,γυρω στα 10mg υπολογιζω..Τι θα ηταν καλυτερο να κανω,να παραβλεψω την σημερινη δοση ή και την αυριανη θεωρωντας οτι ειμαι καλυμενος απο το χθεσιμο overdose ή συνεχιζω κανονικα την ληψη σαν να μην συνεβη τιποτα;Ευχαριστω προκαταβολικα παιδες,feel free να με κραξετε,χοντρη μακακια εκανα!!

OVERDOSE
In clinical studies, single doses of finasteride up to 400 mg and multiple doses of finasteride up to 80 mg/day for three months did not result in adverse reactions. Until further experience is obtained, no specific treatment for an overdose with finasteride can be recommended.

Significant lethality was observed in male and female mice at single oral doses of 1500 mg/m2 (500 mg/kg) and in female and male rats at single oral doses of 2360 mg/m2 (400 mg/kg) and 5900 mg/m2 (1000 mg/kg), respectively.
 

Kostas97

Well-Known Member
Νικ για εμενα εισαι καλυμμενος μια βδομαδα.
Εσενα σε απασχολει η ποσοτητα φιναστεριδης στο τριχωτο και οχι στο αιμα που προφανως μεταβολιστηκε στο 7ωρο, αρα θεμα overdose δεν τιθεται.
Προσωπικα θα εκανα κρατη καποιες μερες σιγουρα.
Σκεψου οτι για ασθενεις που δεν θελουν να παιρνουν χαπι καθημερινα πλεον υπαρχει και η εννοια του 5mg proscar μια φορα την εβδομαδα . Ο Λορενζο αν θυμαμαι καλα το κανει.
 

vag25

Well-Known Member
Oντως καπου ειχα διαβασει οτι δεν συμβαινει τιποτα με υπερδοσολογια. Θα ειχε ενδιαφερον ομως να μας πεις αν αλλαξε κατι σε λιμπιντο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JamesBond

New Member
Νικ για εμενα εισαι καλυμμενος μια βδομαδα.
Εσενα σε απασχολει η ποσοτητα φιναστεριδης στο τριχωτο και οχι στο αιμα που προφανως μεταβολιστηκε στο 7ωρο, αρα θεμα overdose δεν τιθεται.
Προσωπικα θα εκανα κρατη καποιες μερες σιγουρα.
Σκεψου οτι για ασθενεις που δεν θελουν να παιρνουν χαπι καθημερινα πλεον υπαρχει και η εννοια του 5mg proscar μια φορα την εβδομαδα . Ο Λορενζο αν θυμαμαι καλα το κανει.
Φιλε μου με όλη την αξιοπρέπεια αυτό που γράφεις δεν αναφέρεται πουθενά στις κλινικες μελέτες και δεν μπορείς να το υποστηρίζεις. Άμα ήταν έτσι να παίρναμε όλοι 30mg φιναστεριδης μια φορά το μήνα και κομπλέ. Δεν ξέρω ποιος είναι ο Λορέντζο και τι λέει πάντως καλό είναι αυτά που λέμε να υποστηρίζονται από τις peer reviewed μελέτες που έχουν γίνει.
 

Dob31

Active Member
Νικ για εμενα εισαι καλυμμενος μια βδομαδα.
Εσενα σε απασχολει η ποσοτητα φιναστεριδης στο τριχωτο και οχι στο αιμα που προφανως μεταβολιστηκε στο 7ωρο, αρα θεμα overdose δεν τιθεται.
Προσωπικα θα εκανα κρατη καποιες μερες σιγουρα.
Σκεψου οτι για ασθενεις που δεν θελουν να παιρνουν χαπι καθημερινα πλεον υπαρχει και η εννοια του 5mg proscar μια φορα την εβδομαδα . Ο Λορενζο αν θυμαμαι καλα το κανει.
Ο Λορένζο είναι της άποψης ότι 5 ή 7 mg πρέπει να λαμβάνεις σε εβδομαδιαία βάση . Το 5mg με τη μία το πρότεινε άλλος γιατρός που είχα δεί από ένα παλιό μέλος
 

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε μου με όλη την αξιοπρέπεια αυτό που γράφεις δεν αναφέρεται πουθενά στις κλινικες μελέτες και δεν μπορείς να το υποστηρίζεις. Άμα ήταν έτσι να παίρναμε όλοι 30mg φιναστεριδης μια φορά το μήνα και κομπλέ. Δεν ξέρω ποιος είναι ο Λορέντζο και τι λέει πάντως καλό είναι αυτά που λέμε να υποστηρίζονται από τις peer reviewed μελέτες που έχουν γίνει.
Προφανως και δε θα παρεις 30mg φιναστεριδης σε μια ημερα.
Απλα για να γινει πιο κατανοητο θα στο ρωτησω αλλιως. Εαν εγω παιρνω 3mg την εβδομαδα, ειτε τα παρω 0,5 mg ανα ημερα ειτε τα παρω 1mg τρεις φορες θα εχω το ιδιο αποτελεσμα ή οχι??
Οταν καποιος παρει 10mg σε μια μερα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να επιβαρυνει το συστημα παιρνοντας τις επομενες δοσεις. Ειναι γνωστο οτι αν σημερα σταματησεις τη φιναστεριδη, το ενζυμο δεν παραγεται αμεσως αλλα εχει χρονο ημισιας ζωης τουλαχιστον 1 μηνα. Δηλαδη συνεχιζεις για τουλαχιστον ενα μηνα να μη παραγεις ιδιες ποσοτητες DHT οπως πριν. (t½∼ 30 days ).
Συνεπως ποιος ο λογος να εκθεσω τον εαυτο μου σε περισσοτερο fina??
Για την αναφορα στους ιστους μπορεις να δεις αυτο(https://www.youtube.com/watch?v=htBPxLOC47I) στη χρονικη στιγμη 5.25.
To ζητουμενο φιλε μου συμφωνα με κορυφαιους του ειδους ειναι η εβδομαδιαια σταθεροτητα σε ποσοτητα.


Ο Λορένζο είναι της άποψης ότι 5 ή 7 mg πρέπει να λαμβάνεις σε εβδομαδιαία βάση . Το 5mg με τη μία το πρότεινε άλλος γιατρός που είχα δεί από ένα παλιό μέλος
Το 5mg με τη μια, αφορά άτομα που δεν θέλουν να χρησιμοποιούν κάθε μέρα χαπι ή συστηματικά λόγω ψυχολογικού π.χ.
Το χρησιμοποιεί και ο Λορέντζο έχει κάνει αναφορά ο CVIAL.
Προφανώς όχι ως ιδανική λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

witcher

Well-Known Member
Προφανως και δε θα παρεις 30mg φιναστεριδης σε μια ημερα.
Απλα για να γινει πιο κατανοητο θα στο ρωτησω αλλιως. Εαν εγω παιρνω 3mg την εβδομαδα, ειτε τα παρω 0,5 mg ανα ημερα ειτε τα παρω 1mg τρεις φορες θα εχω το ιδιο αποτελεσμα ή οχι??
Οταν καποιος παρει 10mg σε μια μερα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να επιβαρυνει το συστημα παιρνοντας τις επομενες δοσεις. Ειναι γνωστο οτι αν σημερα σταματησεις τη φιναστεριδη, το ενζυμο δεν παραγεται αμεσως αλλα εχει χρονο ημισιας ζωης τουλαχιστον 1 μηνα. Δηλαδη συνεχιζεις για τουλαχιστον ενα μηνα να μη παραγεις ιδιες ποσοτητες DHT οπως πριν. (t½∼ 30 days ).
Συνεπως ποιος ο λογος να εκθεσω τον εαυτο μου σε περισσοτερο fina??
Για την αναφορα στους ιστους μπορεις να δεις αυτο(https://www.youtube.com/watch?v=htBPxLOC47I) στη χρονικη στιγμη 5.25.
To ζητουμενο φιλε μου συμφωνα με κορυφαιους του ειδους ειναι η εβδομαδιαια σταθεροτητα σε ποσοτητα.



Το 5mg με τη μια, αφορά άτομα που δεν θέλουν να χρησιμοποιούν κάθε μέρα χαπι ή συστηματικά λόγω ψυχολογικού π.χ.
Το χρησιμοποιεί και ο Λορέντζο έχει κάνει αναφορά ο CVIAL.
Προφανώς όχι ως ιδανική λύση.
Οπότε ο lorenzo λέει ότι σημασία έχει η εβδομαδιαία πρόσληψη ορισμένων mg φιναστερίδης και οχι αν θα την πάρεις κάθε μέρα ή σε λιγότερες μέρες. Δηλαδή ακόμα και σε μερικούς που δεν θέλουν να παίρνουν κάθε μέρα για ψυχολογικούς λόγους πρότεινε ακόμα και 1 χάπι proscar μια φορά την εβδομάδα που αντιστοιχεί σε 5mg κάθε δευτέρα ας πούμε.
 

Kostas97

Well-Known Member
Οπότε ο lorenzo λέει ότι σημασία έχει η εβδομαδιαία πρόσληψη ορισμένων mg φιναστερίδης και οχι αν θα την πάρεις κάθε μέρα ή σε λιγότερες μέρες. Δηλαδή ακόμα και σε μερικούς που δεν θέλουν να παίρνουν κάθε μέρα για ψυχολογικούς λόγους πρότεινε ακόμα και 1 χάπι proscar μια φορά την εβδομάδα που αντιστοιχεί σε 5mg κάθε δευτέρα ας πούμε.
Ακριβως.
Και σκεψου ο Λορενζο χορηγει φιναστεριδη σε χιλιαδες κοσμου, δεδομενου και του καλου consultation που ειναι επιβεβαιωμενο με μικροσκοπιο, αποτελει σιγουρα σημαντικη πηγη πληροφοριας για το τι δουλευει και τι οχι. :D
 

witcher

Well-Known Member
Ακριβως.
Και σκεψου ο Λορενζο χορηγει φιναστεριδη σε χιλιαδες κοσμου, δεδομενου και του καλου consultation που ειναι επιβεβαιωμενο με μικροσκοπιο, αποτελει σιγουρα σημαντικη πηγη πληροφοριας για το τι δουλευει και τι οχι. :D
Σίγουρα ναι έχει τεράστια εμπειρία ο lorenzo, αφού όλοι οι ασθενείς του (και μη) παίρνουν φίνα. Οπότε ξέρει ακριβώς τι δουλεύει, σε τι συχνότητα και δοσολογία και πόσο στον καθένα αναλόγως norwood, ηλικία, επιθετικότητα ΑΓΑ. Οπότε δεν είναι θεωρητικά αυτά που λέει αλλά προέρχονται μέσα από την πράξη σε χιλιάδες κόσμο οπότε σίγουρα έχει πολύ σημαντική βαρύτητα ο λόγος του.
 

Stratos

Well-Known Member
Σίγουρα ναι έχει τεράστια εμπειρία ο lorenzo, αφού όλοι οι ασθενείς του (και μη) παίρνουν φίνα. Οπότε ξέρει ακριβώς τι δουλεύει, σε τι συχνότητα και δοσολογία και πόσο στον καθένα αναλόγως norwood, ηλικία, επιθετικότητα ΑΓΑ. Οπότε δεν είναι θεωρητικά αυτά που λέει αλλά προέρχονται μέσα από την πράξη σε χιλιάδες κόσμο οπότε σίγουρα έχει πολύ σημαντική βαρύτητα ο λόγος του.
Δεν μας τα λεγατε τοσο καιρο, και καθομαστε και κοβουμε κομματακια ενω μπορούμε καθε εβδομάδα ενα χαπι 5mg
 

Gianney

Well-Known Member
@CVIAL αν θυμάμαι καλά εσύ το χες φέρει στο προσκήνιο λέγοντας ότι ο Lorenzo είχε αναφερθεί σε μια φορά την εβδομάδα ένα χάπι φιναστεριδης.Μπορεις μήπως να το αναφέρεις πάλι πως το είπε;;
 
Μπλουζα