Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Χμμ με τη half life σε 6 ωρες σε περιπου 2 μερες σχεδον δεν θα υπαρχει στο σωμα..παραξενη επιλογη
Παρολα αυτα αιμα δε μπορεις να δωσεις με μια βδομαδα διακοπη :D
Αυτα ειναι δοκιμασμενα οποτε δεν χρειαζεται να ψαχνουμε την απολυτα λογικη απαντηση. Προφανως δεν παιζει ρολο μονο το ποση ωρα μενει στο serum.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χμμ με τη half life σε 6 ωρες σε περιπου 2 μερες σχεδον δεν θα υπαρχει στο σωμα..παραξενη επιλογη

Στο αίμα 6 ώρες, στους ιστούς αρκετές μέρες. Θέλει περίπου 7 μέρες για να φύγει από το σώμα και μερικές ακόμα για να ξεκινήσει η DHT να ανεβαίνει. Προφανώς δεν είναι η βέλτιστη επιλογή αλλά δουλεύει και είναι μια επιλογή για αυτούς που δεν θέλουν να παίρνουν 1 χάπι την ημέρα λόγω ψυχολογίας.
 

Kostas97

Well-Known Member
Στο αίμα 6 ώρες, στους ιστούς αρκετές μέρες. Θέλει περίπου 7 μέρες για να φύγει από το σώμα και μερικές ακόμα για να ξεκινήσει η DHT να ανεβαίνει. Προφανώς δεν είναι η βέλτιστη επιλογή αλλά δουλεύει και είναι μια επιλογή για αυτούς που δεν θέλουν να παίρνουν 1 χάπι την ημέρα λόγω ψυχολογίας.
CVIAL ο Lorenzo ως LowDose προτεινει τα 3mg/week ή τα 5mg/week;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Νικ για εμενα εισαι καλυμμενος μια βδομαδα.
Εσενα σε απασχολει η ποσοτητα φιναστεριδης στο τριχωτο και οχι στο αιμα που προφανως μεταβολιστηκε στο 7ωρο, αρα θεμα overdose δεν τιθεται.
Προσωπικα θα εκανα κρατη καποιες μερες σιγουρα.
Σκεψου οτι για ασθενεις που δεν θελουν να παιρνουν χαπι καθημερινα πλεον υπαρχει και η εννοια του 5mg proscar μια φορα την εβδομαδα . Ο Λορενζο αν θυμαμαι καλα το κανει.
Too late Κωστα μου,πηρα και την σημερινη δοση,η φαρμακοποιος μου με ηρεμησε και μου ειπε οτι δεν προκυπτει κανενα θεμα αν μια φορα τυχει να παρει κανεις double dose ή Overdose,η αληθεια ειναι πως δεν νιωθω ασφαλεια να αφησω κενη μερα χωρις να παρω φινα,επομενως συνεχιζω κανονικα σαν να μην συνεβη ποτε το od
 
Στο αίμα 6 ώρες, στους ιστούς αρκετές μέρες. Θέλει περίπου 7 μέρες για να φύγει από το σώμα και μερικές ακόμα για να ξεκινήσει η DHT να ανεβαίνει. Προφανώς δεν είναι η βέλτιστη επιλογή αλλά δουλεύει και είναι μια επιλογή για αυτούς που δεν θέλουν να παίρνουν 1 χάπι την ημέρα λόγω ψυχολογίας.

Ααα καλαταβα! Ευχαριστω!
 

vag25

Well-Known Member
Too late Κωστα μου,πηρα και την σημερινη δοση,η φαρμακοποιος μου με ηρεμησε και μου ειπε οτι δεν προκυπτει κανενα θεμα αν μια φορα τυχει να παρει κανεις double dose ή Overdose,η αληθεια ειναι πως δεν νιωθω ασφαλεια να αφησω κενη μερα χωρις να παρω φινα,επομενως συνεχιζω κανονικα σαν να μην συνεβη ποτε το od
Εισαι κοντα εξαμηνο απο οτι ειδα Νικο. Πως παει; Αν και φανταζομαι θα εγραφες απο μονος σου στο νημα σου.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εισαι κοντα εξαμηνο απο οτι ειδα Νικο. Πως παει; Αν και φανταζομαι θα εγραφες απο μονος σου στο νημα σου.
Καμια διαφορα ,τουλαχιστον ορατη,που να χριζει αναφορας Βαγγο.Ισως να εχει υπαρξει καποια βελτιωση στην ποιοτητα των τριχων που βρισκονται σε ολη την Νorwood 5 περιοχη,αλλα δεν ειμαι βεβαιος για αυτο.Θα ενημερωσω συντομα,παντως ολα καλα ,ηθικο ακμαιο απο την πρωτη μερα εναρξης φαρμακευτικης θεραπειας το οποιο διατηρειται.Σιγουρα η απουσια της φινας απο την ζωη μου θα μου στοιχιζε αρκετα.
 

Ntinosster

New Member
καλησπέρα, καλή εβδομάδα, ξεκίνησα πριν ένα μήνα φιναστερίδη 1.25mg καθε μέρα. Είναι σίγουρο ότι θα δω shedding?
Αν δω, σημαίνει σίγουρα ότι θα δω και βελτίωση από πριν? Πότε συνήθως εμφανίζεται το shedding?
Tώρα είναι νωρίς και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται ( είμαι ένα μήνα μετά την μμ)
Εδώ έχει κάποιος απάντηση; Έκανα κι εγω πρόσφατα επέμβαση και σκέφτομαι να πάρω μέρα παρά μέρα 1/4 από το χάπι. Λογικά είναι 1.25mg. Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Δουλεύει; Θα μπορέσει να με βοηθήσει να μην έχω shockloss; Θα με βοηθήσει με τα δικά μου μαλλιά;
 

panosss23

Active Member
καλησπερα και απο εμενα,πηγα στον δερματολογο μου,για να μου συστήσει χρηση φινας ιστερα απο δικη μου θεληση, δεν τον ειδα πολυ υπερ...οπως επισης δεν ξερω αν ο τροπος χρησης της ειναι ο σωστος.αυτος μου ειπε για χαπι καθε μερα για 2-3 μηνες και μετα διακοπη για αλλους τοσους μηνες...πως σας ακουγεται??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
καλησπερα και απο εμενα,πηγα στον δερματολογο μου,για να μου συστήσει χρηση φινας ιστερα απο δικη μου θεληση, δεν τον ειδα πολυ υπερ...οπως επισης δεν ξερω αν ο τροπος χρησης της ειναι ο σωστος.αυτος μου ειπε για χαπι καθε μερα για 2-3 μηνες και μετα διακοπη για αλλους τοσους μηνες...πως σας ακουγεται??

Με διαφορά ότι πιο λάθος. Ουτε για πλακα μονο για 3 μηνες και διακοπη. Παντως νιωσε τυχερος, εσενα την ηξερε τη φινα εστω.
 
  • Like
Reactions: tol

panosss23

Active Member
μα ειχα διαβασει απο εδω για τη χρηση της,και μου εκανε εντυπωση,για την χρηση που μου ειπε εκεινος χτες μαλιστα πηγα.του ειπα γιατρε εχω διαβασει διαφορετικο τροπο χρησης οτι απαξ και την παρεις δεν την σταματας η αν την σταματησεις θα ξεκινησει η τριχοπτωση που θα ειχες κτλ κτλ.αυτος μου ειπε οτι ειναι δυνατο χαπι και ενα σορο τετοια οτι ειναι για την διογκωση του προστατη και δεν κανει..(δεν μπορω να πω πως δεν με τρομαξε)αλλα εχω δει και βιντεο και εχω διαβασει απο εδω ποστ γιατρων(αναστασακη κτλ) αυτο ειναι το κακο του νησιου και το να υπαρχει ενας γιατρος δερματολογος μονο.
 

Gianney

Well-Known Member
Φίλε @CVIAL νομίζω είπες ότι ο Λορέντζο παίρνει προσκαρ και το κόβει ,μήπως ξες αν όπως έχει αναφέρθει και παλιά όταν κόβεις το χάπι χάνει και αποτέλεσματικοτητα;Πολύ βλέπουν παίρνουν propecia ,παρόλο που είναι πολύ ακριβό σε σχέση με το προσκαρ
 

Ntinosster

New Member
Παιδιά μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει. Έχω μπερδευτεί λίγο με την όλη κατάσταση. Έχω κάνει πρόσφατα εμφύτευση και σκέφτομαι να πάρω φινα για λίγο έτσι οστά να βοηθήσω την ανάπτυξη στην αρχή. Δεν θέλω να περνώ μόνιμα. Από όλα αυτά που διάβασα σκέφτομαι να παίρνω 1/4 μέρα παρά μέρα για Τρεις μήνες και μετά να σταματήσω. Θα κάνει δουλειά; Θα με βοηθήσει; Θα πρέπει να την σταματήσω μαχαίρι ή θα πρέπει να μειώνω την δόση μετά από τρεις μήνες; Αν δω κάτι περίεργο σε παρενέργειες θα το σταματήσω και πριν το τριμήνων. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει διαφορετικό τρόπο χρίσης αν αυτός που λέω είναι λάθος;
 

Dimis90

Active Member
Σε 2 μήνες μπαίνω για μεταμόσχευση και πήρα την απόφαση αν και σχετικά απρόθυμος για θεραπείες, έστω και τώρα να ξεκινήσω φίνα. Σκέφτομαι για 1mg μέρα παρά μέρα, 4mg εβδομαδιαίως. Αυτό που θα ήθελα κυρίως να ρωτήσω κάποιο μέλος είναι αν μπορεί να μου προτείνει κάποιο φαρμακείο που παρασκευαζει χάπια ώστε να συνεννοηθώ να μου στείλουν, γιατί στην επαρχία που ζω δεν αναλαμβάνει κανένα φαρμακείο. Ευχαριστώ :D
 
Μπλουζα