Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

naruto

Well-Known Member
η αληθεια ειναι ποιο βαθια σε ορμονικο επιπεδο,οσον αφορα παντα τις διατροφες υδατανθρακων.
μια ορμονη μας παχαινει,η ιδια ορμονη μας αδυνατιζει,ειναι η ινσουλινη.
η δουλεια της στο σωμα μας ειναι να εκρινεται απο το πανκρεας για να ριξει το ζακχαρο.
οσο ειναι σε ενεβασμενα επιπεδα το σωμα κανει αποθηκευση λιπους,οσο πεφτει το σωμα καιει λιπος.
σε θεμα διατροφης τωρα οσο ανεβαινει το ζακχαρο τοσο ανεβαινει και η ινσουλινη.
το ζακχαρο ανεβαινει με τους υδατανθρακες ολους,ζαχαρη,αλευρι,φρουτα,λαχανικα,αναψυκτικα,μπυρα,γλυκα.
ειναι πολυ ευκολο να μετρησουμε ποσο ζακχαρο οποτε και ινσουλινη μαζι,μας ανεβαζει η καθε τροφη.
αυτο που ανεβαζει λιγοτερο ζακχαρο ειναι το κρεας,τα αυγα,ακομα και οι καθαρες θερμιδες οπως ειναι ελαιολαδο και ηλιελαιο,με ενα μηχανημα ζακχαρου ειναι παιχνιδακι η μετρηση.
με την διακοπη του υδατανθρακα,μολις εξαντληθει η γλυκοζη σαν καυσιμο,το σωμα αρχιζει να καιει το λιπος του και τα τριγλυκεριδια.
οποτε εγω λεω δεν ειναι calories out εδω η διαδηκασια.
αυτο το πιστευω επειδη το μεγαλυτερο διαστημα ακολουθω διατροφη που δεν ειναι καθολου υποθερμιδικη απλα μετραω μονο υδατανθρακες και τιποτα αλλο,ουτε θερμιδες ουτε λιπαρα,ουτε πρωτε'ι'νες,σε αυτα μαλιστα κανω και καταχρηση....
μια χαρα δουλευει αρκει να μην πινεις συχνα,το ποτο σε πεταει εκτος κετωσης για μερες,δεν μιλαω για ενα ποτηρακι,αλλα 6 ποτα να κανεις κεφαλι δηλαδη

το calories in-calories out ειναι θεμελιωδης νομος.
Α CALORIE IS A CALORIE ειτε ειναι λιπαρα ειτε προ ειτε carbs.

τα spikes που κανει η ινσουλινη απο την καταναλωση ζαχαρης κ γενικα υδατανθρακων κανει το σωμα μας να επιδιωξει την αποθηκευση λιπους.παρεπιπτοντως καποιες ερευνες εχουν δειξει οτι η ινσουλινη κανει spikes κ με την πρωτεινη .οποτε εκει τι κανουμε?κοβουμε κ την πρωτεινη

δεδομενου το οτι το calories in-out ειναι σε ισχυ (βασικος νομος της θερμοδυναμικης αλλωστε) με την κετο αυτο που συμβαινει ειναι πως το σωμα μπαινει σε burning mode κ καιει περισσοτερες θερμιδες.

ακουγετε πολυ καλο για να ειναι αληθινο?επειδει ειναι.περα απο το σωματικο βαρος,με κομμενους τους υδατανθρακες θα αισθανεσε κουρασμενος κ ιποτονικος ολη μερα.το σωμα χρειαζετε το γλυκογονο των υδατανθρακων για να αποδωσει.ειδικα για τους ασκουμενους ειτε με βαρη ειτε με cardio .
χωρια οτι περα απο τα macros,χωρις φρουτα κ λαχανικα θα εχεις θεμα κ με τα micros (βιταμηνες-μεταλλα-ιχνοστοιχεια κλπ)

η πιο σωστη και υγιειης διαιτα για καποιο που θελει να ελεγξει το βαρος του ειναι η εξης
-διαλληματικη νηστεια 16-8
-ελαφρης περιορισμος υδατανθρακων κ ανεβασμα πρωτεινης
-calorie deficit αναλογα τις απαιτησεις σου,περιπου 20%
-μια μερα την εβδομαδα ομως τρως σε maintenance ισως κ παραπανω,ωστε να μην μαθει κ προσαρμοστει στο deficit το σωμα σου
-περιορισμος ζαχαρης μεχρι 70 γρ.
-για ασκουμενους κ γενικα πιο απαιτητικους,προσπαθεις να παιρνεις την πλειοψηφια των λιπαρων σε πρωινο κ βραδινο,καθως κ τροφες με καζεινη στο βραδυνο σου.ετσι πετυχαινεις διαρκης τροφοδοτηση με ενεργεια παρολο τα διαστηματα νηστειας.

ολα τα παραπανω πετυχαινουν το burning mode της κετο χωρις τα μειονεκτηματα της,χωρια διαφορα αλλα οφελη οπως αυξηση της αυξητικης ορμονης,αφαιρεση νεκρων κυτταρων κλπ.

αν δε το συνδηασεις με hiit cardio,που επισης σε φερνει σε burning mode ακομα καλυτερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
το calories in-calories out ειναι θεμελιωδης νομος.
Α CALORIE IS A CALORIE ειτε ειναι λιπαρα ειτε προ ειτε carbs.

τα spikes που κανει η ινσουλινη απο την καταναλωση ζαχαρης κ γενικα υδατανθρακων κανει το σωμα μας να επιδιωξει την αποθηκευση λιπους.παρεπιπτοντως καποιες ερευνες εχουν δειξει οτι η ινσουλινη κανει spikes κ με την πρωτεινη .οποτε εκει τι κανουμε?κοβουμε κ την πρωτεινη

δεδομενου το οτι το calories in-out ειναι σε ισχυ (βασικος νομος της θερμοδυναμικης αλλωστε) με την κετο αυτο που συμβαινει ειναι πως το σωμα μπαινει σε burning mode κ καιει περισσοτερες θερμιδες.

ακουγετε πολυ καλο για να ειναι αληθινο?επειδει ειναι.περα απο το σωματικο βαρος,με κομμενους τους υδατανθρακες θα αισθανεσε κουρασμενος κ ιποτονικος ολη μερα.το σωμα χρειαζετε το γλυκογονο των υδατανθρακων για να αποδωσει.ειδικα για τους ασκουμενους ειτε με βαρη ειτε με cardio .
χωρια οτι περα απο τα macros,χωρις φρουτα κ λαχανικα θα εχεις θεμα κ με τα micros (βιταμηνες-μεταλλα-ιχνοστοιχεια κλπ)

η πιο σωστη και υγιειης διαιτα για καποιο που θελει να ελεγξει το βαρος του ειναι η εξης
-διαλληματικη νηστεια 16-8
-ελαφρης περιορισμος υδατανθρακων κ ανεβασμα πρωτεινης
-calorie deficit αναλογα τις απαιτησεις σου,περιπου 20%
-μια μερα την εβδομαδα ομως τρως σε maintenance ισως κ παραπανω,ωστε να μην μαθει κ προσαρμοστει στο deficit το σωμα σου
-περιορισμος ζαχαρης μεχρι 70 γρ.
-για ασκουμενους κ γενικα πιο απαιτητικους,προσπαθεις να παιρνεις την πλειοψηφια των λιπαρων σε πρωινο κ βραδινο,καθως κ τροφες με καζεινη στο βραδυνο σου.ετσι πετυχαινεις διαρκης τροφοδοτηση με ενεργεια παρολο τα διαστηματα νηστειας.

ολα τα παραπανω πετυχαινουν το burning mode της κετο χωρις τα μειονεκτηματα της,χωρια διαφορα αλλα οφελη οπως αυξηση της αυξητικης ορμονης,αφαιρεση νεκρων κυτταρων κλπ.

αν δε το συνδηασεις με hiit cardio,που επισης σε φερνει σε burning mode ακομα καλυτερα
θα σταθω στο spike της πρωτε'ι΄νης με αριθμους,ναι κανει αλλα δεν ξεπερναει το ζακχαρο το 100,το οποιο δεν ειναι ικανο να αποθηκευσει λιπος στο σωμα,για μηνες μετρουσα το ζακχαρο καθημερινα νηστικος και μετα τα γευματα.ακομα και μετα απο 6 μπυρες....
περιπου την διατροφη που αναφερεις εφαρμοζα την τελευταια 20ετια για να αδυνατιζω,βεβαια απο ενα σημειο και μετα εσπαγα στους 2 η 3 μηνες.το αποτελεσμα να γυρναω παλι στην σαβουροφαγια και στα παραπανισια κιλα.
τελικα κατεληξα προ διαβητικος με ζακχαρο νηστειας 110.
καλη διατροφη για τον καθε εναν ειναι αυτην που μπορει να την ακολουθησει μακροχρονια
 

naruto

Well-Known Member
θα σταθω στο spike της πρωτε'ι΄νης με αριθμους,ναι κανει αλλα δεν ξεπερναει το ζακχαρο το 100,το οποιο δεν ειναι ικανο να αποθηκευσει λιπος στο σωμα,για μηνες μετρουσα το ζακχαρο καθημερινα νηστικος και μετα τα γευματα.ακομα και μετα απο 6 μπυρες....
περιπου την διατροφη που αναφερεις εφαρμοζα την τελευταια 20ετια για να αδυνατιζω,βεβαια απο ενα σημειο και μετα εσπαγα στους 2 η 3 μηνες.το αποτελεσμα να γυρναω παλι στην σαβουροφαγια και στα παραπανισια κιλα.
τελικα κατεληξα προ διαβητικος με ζακχαρο νηστειας 110.
καλη διατροφη για τον καθε εναν ειναι αυτην που μπορει να την ακολουθησει μακροχρονια
κετογονικη διαιτα δεν γινετε να ακολουθηθει μακροχροννια,γιατι οπως ειπα μονο με λιπαρα-πρωτεινες δεν παιρνεις τα απαραιτητα micros,εκτος κ αν κουμπωνεις συμπληρωματα.

η σωστη διατροφη ειναι αυτη που σε κανεις να ... αφηνεις το πιρουνι κατω οταν εχεις χορτασει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κετογονικη διαιτα δεν γινετε να ακολουθηθει μακροχροννια,γιατι οπως ειπα μονο με λιπαρα-πρωτεινες δεν παιρνεις τα απαραιτητα micros,εκτος κ αν κουμπωνεις συμπληρωματα.

η σωστη διατροφη ειναι αυτη που σε κανεις να ... αφηνεις το πιρουνι κατω οταν εχεις χορτασει
οταν εψαχνα ακομα ειχα πεσει σε ενα κειμενο ενος γιατρου που εμοιαζε με την δικη μου περιπτωση.
οταν φτασεις στον προδιαβητη με μονιμα ανεβασμενη ινσουλινη τα πραγματα ζοριζουν στο αδυνατισμα,εκει δεν βοηθαει απλα να μειωσεις τις θερμιδες,ημουν σε αυτην θεση
ο προ διαβητης ειναι παθηση κατα βαση κληρονομικη και απο εκει και περα η σημερινη κακη διατροφη θα ερθει να δεσει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν διαβασετε το κειμενο θα δειτε οτι στην ινσουλινοαντισταση,η προδιαβητης,η μεταβολικο συνδρομο απλα παχαινεις και δεν αδυνατιζεις με θερμιδικες διαιτες.,
η διαφορά ενος κανονικου οργανισμου με εναν προ διαβητικο οργανισμο ειναι οτι ο κανονικος αδυνατιζει με 3.000 θερμιδες και ο προδιαβητικος πρεπει να πεσει κατω απο 1000.
δεν ημουν παντα προδιαβητικος μετα τα 33 ξεκινησε η κατασταση σε εμενα και απλα στα 40 εφτασε στο απροχωρητο.δηλαδη εφτασα να παχαινω με 2 πιατα φασολακια την μερα και χωρις ψωμι(το εχω κοψει 4 χρονια τωρα).
αυτο ειναι ισως το πρωτο σημαδι εξωτερικα γιατι εσωτερικα σε αιματολογικες εντοπιζεται.
πριν 14 μηνες στα καλα καθουμενα,χωρις πονο,χωρις φαγουρα και χωρις να χτυπησω καπου ενα σημειο στο ποδι νεκρωσε και κοκκινησε.
οταν λεω νεκρωσε σαν να εχει μονιμα ξυλοκα'ι'νη.
οι γιατροι που πηγα λενε για κακωση,επειδη βαζω 3 μηνες κορτιζονη εχει επανελθει το μισο χρωμα του δερματος αλλα οχι το νευρο,ειναι νεκρο
υποψιαζομαι οτι φταιει το 200 ζακχαρο που εφτανα τοτε
 

Συνημμένα

  • 120539208_734682003795121_7667602106624389619_n.jpg
    120539208_734682003795121_7667602106624389619_n.jpg
    72 KB · Προβολές: 36

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια καλημερα, θα σας πω τι τρωω στην zero carb ακριβως με γραμμαρια και ποσα χανω την μερα με γραμμαρια.
εννοειται την ξεκιναω παντα αφου περασουν 4 μερες απο την τελευταια φορα που ηπια.
μια ομελετα το πρωί΄.4 αυγα ολοκληρα,4 φετες μπε'ι'κον,μια φετα ενταμ,ελαιολαδο δεν το εχω ζυγισει,5 κουταλιες της σουπας περιπου.
απογευμα,μισο κιλο κρεας τηγανητο,μαγειρεμενο μισο κιλο,συνηθως ειναι χοιρινο.
βραδυ μισο κιλο κρεας τηγανητο,μαγειρεμενο μισο κιλο.
μεσα στην μερα 2 φραπεδες σκετοι,και νερο.
φευγουν ακριβως 500 γραμμαρια βαρους την μερα,καποιες μερες μπορει να φαω και 4 φορες απλα σε αυτην την ποσοτητα ειμαι καλα.
αντε και μονοψηφιο λιπος σιγα σιγα.
εννοειτα οτι αν πεσω σε κανενα καλο τραπεζι θα φαω και 1 κιλο κεμπαπ και θα ξεφυσαω μετα.
δεν εχω πεινα μεσα στην μερα,το καθε γευμα με κραταει ανετα 8 ωρες χορτατο.
τα τριγλυκεριδια μου επεσαν απο 400 σε 50,το ζακχαρο νηστειας απο 110 σε 70.
αυτο ειναι ενα πλανο της zero carb,απο υδατανρακες μονο οσο εχουν τα αυγα και το μπε'ι'κον,2 γραμμαρια τα αυγα και 1 ακομα το πολυ το μπε'ι'κον με το ενταμ,συνολο 3 γραμμαρια μεσα στην μερα.
αργησα πολυ να καταλαβω τι με εμποδιζε στο αδυνατισμα,και αργησα να δοκιμασω την zero carb.
oταν φυγουν απο την διατροφη ποτο και υδατανθρακες το λιπος φευγει κλωτσιδον.
εννοειται οτι οποιος μπει εξ αρχης στην zero carb θα χασει 1,5 κιλο την πρωτη μερα και θα συνεχισει τις υπολοιπες με 1 κιλο την μερα για καποιο διαστημα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μια αλλη θεωρια για το αδυνατισμα ειναι η θερμογενεση.η οποια εχει και πολυ λογικη κατα την γνωμη μου.
τι λεει περιληπτικα?αυτο...

  • Από τις πρωτεϊνούχες τροφές, τουλάχιστον το 25-30% των θερμίδων που περιέχουν οι πρωτεΐνες ψαριών, κρέατος, ασπραδιών αβγών και γαλακτοκομικών καίγεται κατά το μεταβολισμό τους.
  • Σε τρόφιμα που περιέχουν κυρίως υδατάνθρακες η απώλεια θερμίδων ανέρχεται κατά μέσο όρο σε 8-15% ή λίγο περισσότερο όταν τα τρόφιμα αυτά είναι φτωχά σε απλά σάκχαρα και πλούσια σε φυτικές ίνες. Αντίθετα, η γλυκόζη, η ζάχαρη και τα φυσικά λίπη των τροφίμων απαιτούν ελάχιστες θερμίδες για να μεταβολιστούν, που σπάνια υπερβαίνουν το 2-5%
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Πολυ ωραιο αρθρο.Παιζει πραγματικα καταλυτικο ρολο το υψηλων θερμιδων πρωινο.
Ειχε γινει μια μελετη για την τροφικη θερμογενεση και ποτε αυτη ειναι υψηλοτερη αναλογα με το ποιες ωρες μεσα στην ημερα καταναλωνουμε τις θερμιδες.
Η μελετη αφορουσε την καταναλωση πρωινου υψηλων θερμιδων-βραδινου χαμηλων θερμιδων και πρωινου χαμηλων θερμιδων-βραδινου υψηλων θερμιδων.
Το συμπερασμα της μελετης μεταξυ των συμμετεχοντων με πανομοιοτυπη καταναλωση θερμιδων,ηταν οτι η τροφικη θερμογενεση ηταν υψηλοτερη 2.5 φορες το πρωι ακομα και στην περιπτωση καταναλωσης υψηλων θερμιδων.
Η καταναλωση πρωινου χαμηλων θερμιδων αυξησε την αισθηση πεινας με αποτελεσμα μεγαλυτερη ορεξη για "σαβουριασμα" γλυκων κτλ κατα την διαρκεια της ημερας.
Ενω οι θερμιδες μεσα στην ημερα ηταν ακριβως οι ιδιες,η κατανομη τους σε πρωινο-βραδινο επηρεαζαν διαφορετικα τον ρυθμο θερμογενεσης.
Ενα πλουσιο πρωινο και ενα βραδινο μετριο σε θερμιδες βοηθαει στην αποφυγη παχυσαρκιας και αποτομη αυξηση ζαχαρου,ακομα και σε υποθερμιδικες συνθηκες.
Μελετη απο το περιοδικο ενδοκρινολογιας και μεταβολισμου: https://academic.oup.com/jcem/article-abstract/105/3/e211/5740411
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
καπου εδω εκλεισα εναν χρονο με διατροφη πολυ λιγων υδατανθρακων και πολλων θερμιδων,καπου στις 5.000 την μερα.
συνεχιζω για δευτερη χρονια.
να ξερετε οι θερμιδες ουτε μας παχαινουν ουτε μας αδυνατιζουν,συμβαινουν πολλα με τις ορμονες στο σωμα στην καυση λιπους που εχουν να κανουν με τους υδατανθρακες και οχι με τις θερμιδες
 

Kostas97

Well-Known Member
καπου εδω εκλεισα εναν χρονο με διατροφη πολυ λιγων υδατανθρακων και πολλων θερμιδων,καπου στις 5.000 την μερα.
συνεχιζω για δευτερη χρονια.
να ξερετε οι θερμιδες ουτε μας παχαινουν ουτε μας αδυνατιζουν,συμβαινουν πολλα με τις ορμονες στο σωμα στην καυση λιπους που εχουν να κανουν με τους υδατανθρακες και οχι με τις θερμιδες
Kapa δηλαδη θεωρεις πως ακομα και με αριθμο θερμιδων μεγαλυτερο συντηρησης απο τη στιγμη που το μεγαλυτερο μερος αυτων προερχεται απο πρωτεινηες και λιπαρα μπορεις να δεις μειωση κιλων ;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa δηλαδη θεωρεις πως ακομα και με αριθμο θερμιδων μεγαλυτερο συντηρησης απο τη στιγμη που το μεγαλυτερο μερος αυτων προερχεται απο πρωτεινηες και λιπαρα μπορεις να δεις μειωση κιλων ;
οι θερμιδες ειναι ενα παραμυθακι που επινοησαν στον βωμο του κερδους και της βιομηχανιας.υποψιν οτι καθε ερευνα απο καπου χρηματοδοτειται.
εγω ημουν χοντρος με 2.000 θερμιδες την μερα και ειμαι αδυνατος με 5.000 θερμιδες την μερα.
εννοειται οτι τοτε με 2.000 θερμιδες την μερα δεν ειχα και σχεδον καθολου υπνο,υπερενταση ολο το 24ωρο.
ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσει καποιος...πολυ απλα τρως 3000 θερμιδες μονο πατατες για 7 μερες και μετα τρως 3.000 θερμιδες μονο απο κρεας,εγω το εκανα και το ειδα το αποτελεσμα,οποιος το δοκιμασει περιμενω να μου πει ποσα κιλα πηρε με το ενα σχημα και ποσα εχασε με το αλλο σχημα.
ειμαι νευριασμενος με τον εαυτο μου που επρεπε να φτασω τα 40 για να ξυπνησω απο τα παραμυθια.
δεν μπορω να περιγραψω τι αυπνιες εχω περασει κυνηγωντας λαθος αντιπαλο,τις θερμιδες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
οι θερμιδες ειναι ενα παραμυθακι που επινοησαν στον βωμο του κερδους και της βιομηχανιας.υποψιν οτι καθε ερευνα απο καπου χρηματοδοτειται.
εγω ημουν χοντρος με 2.000 θερμιδες την μερα και ειμαι αδυνατος με 5.000 θερμιδες την μερα.
εννοειται οτι τοτε με 2.000 θερμιδες την μερα δεν ειχα και σχεδον καθολου υπνο,υπερενταση ολο το 24ωρο.
ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσει καποιος...πολυ απλα τρως 3000 θερμιδες μονο πατατες για 7 μερες και μετα τρως 3.000 θερμιδες μονο απο κρεας,εγω το εκανα και το ειδα το αποτελεσμα,οποιος το δοκιμασει περιμενω να μου πει ποσα κιλα πηρε με το ενα σχημα και ποσα εχασε με το αλλο σχημα.
ειμαι νευριασμενος με τον εαυτο μου που επρεπε να φτασω τα 40 για να ξυπνησω απο τα παραμυθια.
δεν μπορω να περιγραψω τι αυπνιες εχω περασει κυνηγωντας λαθος αντιπαλο,τις θερμιδες
Όλα χρειάζονται φίλε μου με ισορροπία...δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς υδατάνθρακα...θα πεθάνω ....τι ενέργεια θα έχεις να αθληθεις; Να κινηθείς; Να λειτουργήσει ο εγκέφαλος σου ; Το να χάνεις κιλά από μόνο του δεν μου λέει κάτι αν είμαι ύπνος μόνιμα κουρασμένος και υποτονικός....ζωή είναι αυτή ; Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά έχω ξανά πει αλλά και δύσκολα μέχρι ενός σημείου .....τρώμε καίμε τρώμε καίμε και είμαστε ταύροι... και η ζωή συνεχίζεται.....
 
  • Like
Reactions: tol

kapa

Μέλος του προσωπικού
Όλα χρειάζονται φίλε μου με ισορροπία...δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς υδατάνθρακα...θα πεθάνω ....τι ενέργεια θα έχεις να αθληθεις; Να κινηθείς; Να λειτουργήσει ο εγκέφαλος σου ; Το να χάνεις κιλά από μόνο του δεν μου λέει κάτι αν είμαι ύπνος μόνιμα κουρασμένος και υποτονικός....ζωή είναι αυτή ; Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά έχω ξανά πει αλλά και δύσκολα μέχρι ενός σημείου .....τρώμε καίμε τρώμε καίμε και είμαστε ταύροι... και η ζωή συνεχίζεται.....
δυστυχως ισοροπια στην διατροφη μπορουν να εχουν καποιοι με μεταβολισμο δυνατο,οσοι παιρνουν ευκολα βαρος θελει στερηση σε καποια πραγματα,στην κετογονικη το καυσιμο ειναι οι κετονες και το λιπος του σωματος.
θα το περιγραψω πολυ απλα.
το σωμα καιει για ενεργεια γλυκογονο,οσο υπαρχει γλυκογονο μεσα του θα καιει το γλυκογονο και θα αποθηκευει το λιπος.
οταν εξαντληθει το γλυκογονο τοτε ψαχνει αλλη ενεργεια και στρεφεται στο λιπος του.
ειναι σαν ενας διακοπτης,τον γυριζεις και αλαζει το καυσιμο που καις,τοσο απλο και τοσο δυσκολο μαζι.
παρα πολλοι αναφερουν οτι εχουν καλυτερη διαθεση με καυσιμο κετονες,εγω οχι,νομιζω ειμαι στα ιδια,σιγουρα εχω πολυ καλο υπνο.
οι αιματολογικες μου εγιναν σουπερ,τοσο καλες που ακομα τσα'ι' πινουν στο αιματολογικο με το πριν και το τωρα.
τα τριγλυκεριδια μου απο 400 πηγανε 90.
το ζακχαρο νηστειας απο 120 πηγε 80.
οι ορμονες του θυροειδη εχουν διπλασιαστει ολες.
δεν ηταν ολα ροδινα στην διαδρομη,υπηρχαν διαστηματα που απο την μονοφαγια αρχισα να τα αναγουλιαζω,μετα τον εβδομο μηνα κατι αλαξε,σαν να ετρωγα μια ζωη αυτα,τα οποια τελικα δεν ειναι και ασχημα
 

Συνημμένα

  • 123209509_2829135970638951_3792148320376738211_n.jpg
    123209509_2829135970638951_3792148320376738211_n.jpg
    911.3 KB · Προβολές: 25
  • 131026902_2872562456296755_6714737186650875096_n.jpg
    131026902_2872562456296755_6714737186650875096_n.jpg
    124.3 KB · Προβολές: 25
  • 124967886_844704149688486_2554044174584271339_n.jpg
    124967886_844704149688486_2554044174584271339_n.jpg
    703 KB · Προβολές: 25
  • 123387428_689530851955232_7589049640579137993_n.jpg
    123387428_689530851955232_7589049640579137993_n.jpg
    978.3 KB · Προβολές: 27
  • 129160584_640371193397970_580761417306180321_n.jpg
    129160584_640371193397970_580761417306180321_n.jpg
    169.7 KB · Προβολές: 29
  • 135217938_204018018029594_5962755905294475815_n.jpg
    135217938_204018018029594_5962755905294475815_n.jpg
    992 KB · Προβολές: 28
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
δυστυχως ισοροπια στην διατροφη μπορουν να εχουν καποιοι με μεταβολισμο δυνατο,οσοι παιρνουν ευκολα βαρος θελει στερηση σε καποια πραγματα,στην κετογονικη το καυσιμο ειναι οι κετονες και το λιπος του σωματος.
θα το περιγραψω πολυ απλα.
το σωμα καιει για ενεργεια γλυκογονο,οσο υπαρχει γλυκογονο μεσα του θα καιει το γλυκογονο και θα αποθηκευει το λιπος.
οταν εξαντληθει το γλυκογονο τοτε ψαχνει αλλη ενεργεια και στρεφεται στο λιπος του.
ειναι σαν ενας διακοπτης,τον γυριζεις και αλαζει το καυσιμο που καις,τοσο απλο και τοσο δυσκολο μαζι.
παρα πολλοι αναφερουν οτι εχουν καλυτερη διαθεση με καυσιμο κετονες,εγω οχι,νομιζω ειμαι στα ιδια,σιγουρα εχω πολυ καλο υπνο.
οι αιματολογικες μου εγιναν σουπερ,τοσο καλες που ακομα τσα'ι' πινουν στο αιματολογικο με το πριν και το τωρα.
τα τριγλυκεριδια μου απο 400 πηγανε 90.
το ζακχαρο νηστειας απο 120 πηγε 80.
οι ορμονες του θυροειδη εχουν διπλασιαστει ολες.
δεν ηταν ολα ροδινα στην διαδρομη,υπηρχαν διαστηματα που απο την μονοφαγια αρχισα να τα αναγουλιαζω,μετα τον εβδομο μηνα κατι αλαξε,σαν να ετρωγα μια ζωη αυτα,τα οποια τελικα δεν ειναι και ασχημα
Τι πάει να πει καλός κ κακός μεταβολισμός; Δεν υπάρχουν αυτά ....δοκίμασες να αθληθεις συστηματικά; Να τρως ανάλογα με τις θερμίδες που καις; Η ζωή είναι πολύ μικρή και οι απολαύσεις πολύ συγκεκριμένες και σίγουρα μια από αυτές είναι το φαγητό που για πάρα πολλούς είναι η κορυφή στην πυραμίδα. Θες να ζεις χωρίς αυτό ; Γιατί δεν δοκιμάζεις την άθληση; Γιατί δεν πιέζεις τον εαυτό σου προς αυτή την κατεύθυνση; Και να τρως τα πάντα όλα με ισορροπία...δώσε χρόνο στο σώμα σου και θα αλλάξεις χωρίς να το πάρεις χαμπάρι ...και μιλάω εξωτερικα και εσωτερικά .....ένα νούμερο στη ζυγαριά δεν λέει και πολλά πράγματα....να το ξέρεις ...το θέμα είναι όλο το πακέτο ....πως είσαι και πως φαίνεσαι .....
 
  • Like
Reactions: tol

kapa

Μέλος του προσωπικού
Τι πάει να πει καλός κ κακός μεταβολισμός; Δεν υπάρχουν αυτά ....δοκίμασες να αθληθεις συστηματικά; Να τρως ανάλογα με τις θερμίδες που καις; Η ζωή είναι πολύ μικρή και οι απολαύσεις πολύ συγκεκριμένες και σίγουρα μια από αυτές είναι το φαγητό που για πάρα πολλούς είναι η κορυφή στην πυραμίδα. Θες να ζεις χωρίς αυτό ; Γιατί δεν δοκιμάζεις την άθληση; Γιατί δεν πιέζεις τον εαυτό σου προς αυτή την κατεύθυνση; Και να τρως τα πάντα όλα με ισορροπία...δώσε χρόνο στο σώμα σου και θα αλλάξεις χωρίς να το πάρεις χαμπάρι ...και μιλάω εξωτερικα και εσωτερικά .....ένα νούμερο στη ζυγαριά δεν λέει και πολλά πράγματα....να το ξέρεις ...το θέμα είναι όλο το πακέτο ....πως είσαι και πως φαίνεσαι .....
δεν ειμαστε ολοι το ιδιο,καποιοι ειναι στο 5% λιπος και αλλοι τρογωντας τα ιδια ειναι στο 30% λιπος.
το ειμαστε οτι τρωμε δεν ισχυει για ολλους,ουτε καν το ιδιο μας το σωμα δεν ειναι το ιδιο με το περασμα των δεκαετιων
 

Giorgos-3

Well-Known Member
δεν ειμαστε ολοι το ιδιο,καποιοι ειναι στο 5% λιπος και αλλοι τρογωντας τα ιδια ειναι στο 30% λιπος.
το ειμαστε οτι τρωμε δεν ισχυει για ολλους,ουτε καν το ιδιο μας το σωμα δεν ειναι το ιδιο με το περασμα των δεκαετιων
Ναι οκ έχεις δίκιο εν μέρει σ' αυτό αλλά με τον σωστό τρόπο διατροφής και γυμναστικής δεν υπάρχει άνθρωπος που ναι μην έχει ένα φτσι σώμα...
 

naruto

Well-Known Member
οι θερμιδες ειναι ενα παραμυθακι που επινοησαν στον βωμο του κερδους και της βιομηχανιας.υποψιν οτι καθε ερευνα απο καπου χρηματοδοτειται.
εγω ημουν χοντρος με 2.000 θερμιδες την μερα και ειμαι αδυνατος με 5.000 θερμιδες την μερα.
εννοειται οτι τοτε με 2.000 θερμιδες την μερα δεν ειχα και σχεδον καθολου υπνο,υπερενταση ολο το 24ωρο.
ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσει καποιος...πολυ απλα τρως 3000 θερμιδες μονο πατατες για 7 μερες και μετα τρως 3.000 θερμιδες μονο απο κρεας,εγω το εκανα και το ειδα το αποτελεσμα,οποιος το δοκιμασει περιμενω να μου πει ποσα κιλα πηρε με το ενα σχημα και ποσα εχασε με το αλλο σχημα.
ειμαι νευριασμενος με τον εαυτο μου που επρεπε να φτασω τα 40 για να ξυπνησω απο τα παραμυθια.
δεν μπορω να περιγραψω τι αυπνιες εχω περασει κυνηγωντας λαθος αντιπαλο,τις θερμιδες
δλδ με κετογονικη ή zero card διαιτα ,εχεις 5000 calories out?
δυσκολευομαι να το πιστεψω αυτο,εκτος και αν εισαι 1 στο 1000000 που το σωμα σου καει λιπαρα-πρωτεινες με απιστευτο ρυθμο και τον παραμικρο υδατανθρακα τον αποθηκευει σαν λιπος .

εχω δοκιμασει κ εγω κετογονικη διαιτα πριν 2 χροννια θελοντας να βγω κομμενος στη παραλια .δεν παρατηρησα καποια δραματικη διαφορα στο μεταβολισμο.εχασα καποια κιλα λογω αυξημενου cardio κ υποθερμιδικης διατροφης,αλλα μεχρι εκει .
αυτο που σιγουρα παρατηρησα ειναι οτι δε μπορουσα να παρω τα ποδια μου στο γυμναστηριο και τα νουμερα μου στα βαρη επεσαν σημαντικα.αναμενο μεν λογω ελλειψης γλυκογονου και υποθερμιδικης διατροφης ,κ παλι πολυ ξενερωτικο ομως .

συνολικα ειμαι ξεκαθαρα εναντιων της κετο.τα φρουτα κ τα λαχανικα ειναι οι πιο υγειινες κ θρεπτικες τροφες.δεν γινετε να λοιπουν απο το μενου κανενος.

χωρια που ο υδατανθρακας ειναι το πιο νοστιμο macro,ο χρονος μας σ αυτη τη ζωη ειναι περιορισμενος για να λεμε οχι στις απολαυσεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δλδ με κετογονικη ή zero card διαιτα ,εχεις 5000 calories out?
δυσκολευομαι να το πιστεψω αυτο,εκτος και αν εισαι 1 στο 1000000 που το σωμα σου καει λιπαρα-πρωτεινες με απιστευτο ρυθμο και τον παραμικρο υδατανθρακα τον αποθηκευει σαν λιπος .

εχω δοκιμασει κ εγω κετογονικη διαιτα πριν 2 χροννια θελοντας να βγω κομμενος στη παραλια .δεν παρατηρησα καποια δραματικη διαφορα στο μεταβολισμο.εχασα καποια κιλα λογω αυξημενου cardio κ υποθερμιδικης διατροφης,αλλα μεχρι εκει .
αυτο που σιγουρα παρατηρησα ειναι οτι δε μπορουσα να παρω τα ποδια μου στο γυμναστηριο και τα νουμερα μου στα βαρη επεσαν σημαντικα.αναμενο μεν λογω ελλειψης γλυκογονου και υποθερμιδικης διατροφης ,κ παλι πολυ ξενερωτικο ομως .

συνολικα ειμαι ξεκαθαρα εναντιων της κετο.τα φρουτα κ τα λαχανικα ειναι οι πιο υγειινες κ θρεπτικες τροφες.δεν γινετε να λοιπουν απο το μενου κανενος.

χωρια που ο υδατανθρακας ειναι το πιο νοστιμο macro,ο χρονος μας σ αυτη τη ζωη ειναι περιορισμενος για να λεμε οχι στις απολαυσεις
και ομως ναι,4 πιατα απο αυτα που εβαλα ειναι η καθημερινη διατροφη μου.
αυτο που δεν φαινεται εξ αρχης στη κετο ειναι οτι αλλιως αντιδραει το σωμα τους πρωτους 3 μηνες,αλλιως στους 6 μηνες,αλλιως στους 9 μηνες και παει λεγοντας,το εχω διαβασει απο πολλους που κανουν μεγαλο διαστημα κετο το εχω δει και πανω μου.
πιστευω οτι σε αυτο οφειλεται στις ορμονικες αλαγες που γινονται στην κετο στο σωμα.
το ζακχαρο πεφτει οποτε πεφτει και η ινσουλινη μαζι.
οι ορμονες του θυροειδη διπλασιαζονται,ολες.
αυτες οι αλαγες πρακτικα σου επιτρεπουν περισσοτερες καταχρησεις χωρις να βαζεις λιπος.
ειμαι και εγω στους ατυχους που η κετο δεν μου εδωσε ενεργεια,ενω σε ποσοστο 60% δινει.
 

naruto

Well-Known Member
και ομως ναι,4 πιατα απο αυτα που εβαλα ειναι η καθημερινη διατροφη μου.
αυτο που δεν φαινεται εξ αρχης στη κετο ειναι οτι αλλιως αντιδραει το σωμα τους πρωτους 3 μηνες,αλλιως στους 6 μηνες,αλλιως στους 9 μηνες και παει λεγοντας,το εχω διαβασει απο πολλους που κανουν μεγαλο διαστημα κετο το εχω δει και πανω μου.
πιστευω οτι σε αυτο οφειλεται στις ορμονικες αλαγες που γινονται στην κετο στο σωμα.
το ζακχαρο πεφτει οποτε πεφτει και η ινσουλινη μαζι.
οι ορμονες του θυροειδη διπλασιαζονται,ολες.
αυτες οι αλαγες πρακτικα σου επιτρεπουν περισσοτερες καταχρησεις χωρις να βαζεις λιπος.
ειμαι και εγω στους ατυχους που η κετο δεν μου εδωσε ενεργεια,ενω σε ποσοστο 60% δινει.
δεν υπαρχουν καταχρησεις χωρις υδατανθρακες :p
μπορω να φαω 15 μελλομακαρονα και παλι να μην εχω νοιωσει τιποτα.μπορω να φαω μια ολοκληρη πιτσα το βραδυ που θα σηκωθω να πιω νερο.

τωρα στη κετο τι καταχρησεις να κανεις,στο μπεικον κ στα αυγα ?

απο συμπληρωματα τι παιρνεις?τις βιταμινες τα μεταλλα τα ιχνοστοιχεια που χρειαζετε το σωμα,πως τα παιρνεις ?

για οποιονδηποτε ασχολειτε με βαρη κ γυμναστηριο κ γενικα οποιαδηποτε μορφης αθλητισμου ,δεν γινετε να λειπουν οι υδατανθρακες
 
  • Like
Reactions: tol

kapa

Μέλος του προσωπικού
σας δειχνω δικες μου αιματολογικες με λιγη χρονικη διαφορα μεταξυ τους
ξεκιναμε πρωτα με 6 μηνες πριν και οι υπολοιπες εχουν ημερομηνια.πριν ξεκινησω κετογονικη ειχα θυρεοτροπο ορμονη 0,900
και αντιστοιχα χαμηλες τιμες σε ολες τις ορμονες του θυροειδη
 

Συνημμένα

  • 51987030_1214031222093601_1000307645699063808_n.jpg
    51987030_1214031222093601_1000307645699063808_n.jpg
    201.3 KB · Προβολές: 14
  • 130567634_674716886553133_6003768384120467728_n.jpg
    130567634_674716886553133_6003768384120467728_n.jpg
    130.2 KB · Προβολές: 13
Μπλουζα