Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

kapa

Μέλος του προσωπικού
δεν υπαρχουν καταχρησεις χωρις υδατανθρακες :p
μπορω να φαω 15 μελλομακαρονα και παλι να μην εχω νοιωσει τιποτα.μπορω να φαω μια ολοκληρη πιτσα το βραδυ που θα σηκωθω να πιω νερο.

τωρα στη κετο τι καταχρησεις να κανεις,στο μπεικον κ στα αυγα ?

απο συμπληρωματα τι παιρνεις?τις βιταμινες τα μεταλλα τα ιχνοστοιχεια που χρειαζετε το σωμα,πως τα παιρνεις ?

για οποιονδηποτε ασχολειτε με βαρη κ γυμναστηριο κ γενικα οποιαδηποτε μορφης αθλητισμου ,δεν γινετε να λειπουν οι υδατανθρακες
οι καταχρησεις που κανω ειναι να ποιω 6 μπυρες νηστικος και μετα να φαω οσο θελω αλλα κετογονικα,:cool:ολο αυτο το διαστημα μονο το ποτο μου εχει λειψει,απο φαγητο ειμαι καλα.
απο συμπληρωμματα το μονο που ισως χρειαστει καποιος στην κετο ειναι η βιταμινη c, ολες οι υπολοιπες υπαρχουν.
απο οτι διαβασα ειναι πολυ ποιο απορροφησιμες απο κρεας και αυγα απο οτι των λαχανικων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω να σας πω οτι πριν ξεκινησω κετογονικη ο μεταβολισμος μου ηταν σε τραγικα επιπεδα.
ετρωγα 2.000 θερμιδες την μερα και δεν εχανα γραμμαριο για εμβομαδες,τοσο χαλια.
αυτην την στιγμη ενα χρονο στην κετο και με βελτιωση σε ολες τις ορμονες ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα,αντιδραει εντελως διαφορετικα το σωμα μου απο οτι τοτε.
εφτασα σε σημειο τωρα να πινω 2 φορες την εβδομαδα χωρις να βαζω γραμμαριο,και να τρωω πολυ φαγητο.και ειμαι και 20 κιλα κατω απο τοτε.
αν κοιταξετε ατομα που κανουν 8 χρονια κετο τωρα θα δειτε να το αναφερουν και εκεινοι,οτι το σωμα τους οσο περναει ο καιρος σε αυτην την διατροφη αρχιζει να αντιδραει διαφορετικα,σταδιακα οι ορμονες ερχονται στην εφηβικη κατασταση.
το αναφερει και η συναδελφος εδω που εχει 8 χρονια σε μηδεν υδατανθρακες
 

Slick

New Member
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει τεράστιο "social conditioning" γύρω από το πόσο πολύ χρειαζόμαστε τους carbs, πόση "ενέργεια" μας δίνουν, ότι χρειαζόμαστε σώνει και καλά δημητριακά στο πρωινό μας κλπ. Τα περισσότερα από αυτά είναι καθαρά αποτέλεσμα marketing για να μπορούν να πουλάνε πάμφθηνο καλαμπόκι και σιτάρι λες και είναι χαβιάρι επειδή βάζουν μία επιγραφή fitness πάνω. Οι περισσότερες "fitness" μπάρες δημητριακών έχουν glycemic load αντίστοιχο ενός donut, με την διαφορά ότι το donut είναι αρκετά φθηνότερο και πολύ πιο νόστιμο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει τεράστιο "social conditioning" γύρω από το πόσο πολύ χρειαζόμαστε τους carbs, πόση "ενέργεια" μας δίνουν, ότι χρειαζόμαστε σώνει και καλά δημητριακά στο πρωινό μας κλπ. Τα περισσότερα από αυτά είναι καθαρά αποτέλεσμα marketing για να μπορούν να πουλάνε πάμφθηνο καλαμπόκι και σιτάρι λες και είναι χαβιάρι επειδή βάζουν μία επιγραφή fitness πάνω. Οι περισσότερες "fitness" μπάρες δημητριακών έχουν glycemic load αντίστοιχο ενός donut, με την διαφορά ότι το donut είναι αρκετά φθηνότερο και πολύ πιο νόστιμο.
εγω δεν θα διαφωνησω οτι οι υδαταναθρακες ειναι νοστιμοι,και σιγουρα ποιο νοστιμοι απο αυτα που τρωω εγω.
ειναι μια φλεγμονη ομως για το σωμα,πιεση,ζακχαρο,πτωση των ορμονων,αποθηκευση λιπους,αυξηση τριγλυκεριδιων,ολα αυτα τα προκαλει ο υδατανθρακας δυστυχως,και αυτα ειναι απλα τα χαρτια,,μετα εχουμε εγκεφαλικα,εμφραγματα διαβητη.
μακαρι να μην ηταν ετσι αλλα ετσι ειναι
 

tol

Well-Known Member
ειναι μια φλεγμονη ομως για το σωμα,πιεση,ζακχαρο,πτωση των ορμονων,αποθηκευση λιπους,αυξηση τριγλυκεριδιων,ολα αυτα τα προκαλει ο υδατανθρακας δυστυχως,και αυτα ειναι απλα τα χαρτια,,μετα εχουμε εγκεφαλικα,εμφραγματα διαβητη.
μακαρι να μην ηταν ετσι αλλα ετσι ειναι
Φιλε kapa, καλη χρονια να εχεις, προπαντων με υγεια.

Κι ομως, φιλε μου, τα πραγματα δεν ειναι ετσι...νομιζεις οτι ειναι ετσι, επειδη η εννοια του αθλητισμου και γενικα της σωστης διαβιωσης ειναι αγνωστη στο λεξιλογιο σου.

Ολα αυτα που περιγραφεις, δεν ειναι επιπτωσεις της καταναλωσης υδατανθρακων, αλλά της ελλειψης καθημερινης αθλησης και του εσφαλμενου τροπου ζωης που ακολουθει ο συγχρονος ανθρωπος.

Απο τη στιγμη που δεν εχεις καμια σχεση με την καθημερινη εξασκηση/εκγυμναση του σωματος και ακολουθεις συγκεκειμενο τροπο ζωης (π.χ. καπνισμα και ποτο), ειναι απολυτα φυσικο να εχεις ολες αυτες τις παρενεργειες.

Αν απο μικρος ειχες αντιληφθει την υψιστη σημασια της καθημερινης αθλησης και της αποφυγης βλαβερων για την υγεια συνηθειων, ποτέ δε θα αντιμετωπιζες τετοιου ειδους προβληματα.

Προσωπικα, οντας 51 χρονων, καθημερινα καταναλωνω πανω απο 500 γραμμαρια υδατανθρακων και παρολα αυτα εχω μονοψηφιο σωματικο λιπος.

Με σημαντικες παραμετρους ομως...6 φορες την εβδομαδα, μια ωρα την ημερα, εντατικη ενασχοληση με το bodybuilding...ουτε μια γουλια ποτο...ασπονδος εχθρος του τσιγαρου και των ξενυχτιων.

Αν τωρα εσυ (και ο καθενας που θελει να εχει το ιδανικο βαρος και καλογυμνασμενο σωμα), δεν ασχολεισαι ποτέ με τη γυμναστικη, πινεις και καπνιζεις και γενικα ακολουθεις εναν ανθυγιεινο τροπο καθιστικης ζωης, τοτε ειναι πολυ λογικο να αναζητας λυσεις σε αδοκιμες διαιτες και στερησεις βασικων θρεπτικων συστατικων για το σωμα.

Αυτος, ομως, ο τροπος διαβιωσης, φιλε kapa, μακροπροθεσμα μονο αρνητικες συνεπειες μπορει να εχει για τη σωματικη και ψυχικη υγεια και ισορροπια.

Φιλικες συμβουλες συνοδευομενες απο ευχες για ενα ευτυχισμενο καινουργιο ετος.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φιλε kapa, καλη χρονια να εχεις, προπαντων με υγεια.

Κι ομως, φιλε μου, τα πραγματα δεν ειναι ετσι...νομιζεις οτι ειναι ετσι, επειδη η εννοια του αθλητισμου και γενικα της σωστης διαβιωσης ειναι αγνωστη στο λεξιλογιο σου.

Ολα αυτα που περιγραφεις, δεν ειναι επιπτωσεις της καταναλωσης υδατανθρακων, αλλά της ελλειψης καθημερινης αθλησης και του εσφαλμενου τροπου ζωης που ακολουθει ο συγχρονος ανθρωπος.

Απο τη στιγμη που δεν εχεις καμια σχεση με την καθημερινη εξασκηση/εκγυμναση του σωματος και ακολουθεις συγκεκειμενο τροπο ζωης (π.χ. καπνισμα και ποτο), ειναι απολυτα φυσικο να εχεις ολες αυτες τις παρενεργειες.

Αν απο μικρος ειχες αντιληφθει την υψιστη σημασια της καθημερινης αθλησης και της αποφυγης βλαβερων για την υγεια συνηθειων, ποτέ δε θα αντιμετωπιζες τετοιου ειδους προβληματα.

Προσωπικα, οντας 51 χρονων, καθημερινα καταναλωνω πανω απο 500 γραμμαρια υδατανθρακων και παρολα αυτα εχω μονοψηφιο σωματικο λιπος.

Με σημαντικες παραμετρους ομως...6 φορες την εβδομαδα, μια ωρα την ημερα, εντατικη ενασχοληση με το bodybuilding...ουτε μια γουλια ποτο...ασπονδος εχθρος του τσιγαρου και των ξενυχτιων.

Αν τωρα εσυ (και ο καθενας που θελει να εχει το ιδανικο βαρος και καλογυμνασμενο σωμα), δεν ασχολεισαι ποτέ με τη γυμναστικη, πινεις και καπνιζεις και γενικα ακολουθεις εναν ανθυγιεινο τροπο καθιστικης ζωης, τοτε ειναι πολυ λογικο να αναζητας λυσεις σε αδοκιμες διαιτες και στερησεις βασικων θρεπτικων συστατικων για το σωμα.

Αυτος, ομως, ο τροπος διαβιωσης, φιλε kapa, μακροπροθεσμα μονο αρνητικες συνεπειες μπορει να εχει για τη σωματικη και ψυχικη υγεια και ισορροπια.

Φιλικες συμβουλες συνοδευομενες απο ευχες για ενα ευτυχισμενο καινουργιο ετος.
καλη χρονια tol με υγεια.
θα προσπαθησω να απαντησω σε ολα,η κετογονικη δεν ειναι κατι καινουριο,ανακαλυφθηκε το 1920,βρεθηκε οτι υπευθυνη για τις κρισεις επιληψιας ηταν η γλυκοζη,δοκιμασαν την κετογονικη διατροφη σε επιληπτικα ατομα και μειωθηκαν τα κρουσματα εως 90%.
αυτην την στιγμη που γραφουμε 500.000.000 ατομα σε ολον τον πλανητη ακολουθουν την συγκεκριμενη διατροφη,υπαρχουν πολλα φορουμ επι του θεματος.
οπως εγραψα και ποιο πριν δεν ειμαστε ολοι το ιδιο στο πως αντιδραει το σωμα μας.
καποιος μπορει να τρωει το ταδε φαγητο με 30% λιπος και ο διπλα τρωγοντας τα ιδια να ειναι 5%.
για την αποτελεσματικοτητα της κετογονικης δεν εχω να προσθεσω αλλα,αν κανει καποιος την ερευνα του και δει οτι οσοι την ακολουθουν εχουν τα ιδια αποτελεσματα με εμενα τοτε ετσι ειναι.
θα συμφωνησω στο ψυχικο κομματι με την στερηση του υδατανθρακα,μου πηρε 7 ολοκληρους μηνες να μην εχω την επιθυμια να φαω ενα πιτογυρο,το οποιο ηταν παντα το αγαπημενο μου φαγητο.
δεν ξερω σε 2 η 3 χρονια τι γνωμη θα εχω για το ψυχικο κομματι στερησης του υδατανθρακα.
απο υγεια οι εξετασεις μου μιλησαν απο μονες τους
 

manly_Man

Well-Known Member
καλη χρονια tol με υγεια.
θα προσπαθησω να απαντησω σε ολα,η κετογονικη δεν ειναι κατι καινουριο,ανακαλυφθηκε το 1920,βρεθηκε οτι υπευθυνη για τις κρισεις επιληψιας ηταν η γλυκοζη,δοκιμασαν την κετογονικη διατροφη σε επιληπτικα ατομα και μειωθηκαν τα κρουσματα εως 90%.
αυτην την στιγμη που γραφουμε 500.000.000 ατομα σε ολον τον πληνητη ακολουθουν την συγκεκριμενη διατροφη,υπαρχουν πολλα φορουμ επι του θεματος.
οπως εγραψα και ποιο πριν δεν ειμαστε ολοι το ιδιο στο πως αντιδραει το σωμα μας.
καποιος μπορει να τρωει το ταδε φαγητο με 30% λιπος και ο διπλα τρωγοντας τα ιδια να ειναι 5%.
για την αποτελεσματικοτητα της κετογονικης δεν εχω να προσθεσω αλλα,αν κανει καποιος την ερευνα του και δει οτι οσοι την ακολουθουν εχουν τα ιδια αποτελεσματα με εμενα τοτε ετσι ειναι.
θα συμφωνησω στο ψυχικο κομματι με την στερηση του υδατανθρακα,μου πηρε 7 ολοκληρους μηνες να μην εχω την επιθυμια να φαω ενα πιτογυρο,το οποιο ηταν παντα το αγαπημενο μου φαγητο.
δεν ξερω σε 2 η 3 χρονια τι γνωμη θα εχω για το ψυχικο κομματι στερησης του υδατανθρακα.
απο υγεια οι εξετασεις μου μιλησαν απο μονες τους
kapa δεν ειναι ολοι οι υδατανθρακες ιδιοι. Εχει διαφορα η ποιοτητα των υδατανθρακων που τρωει καποιος. Αλλο οι υδαναθρακες να προρχονται απο φυσικες πηγες οπως ειναι το ρυζι, οι πατατες (οχι τηγανιτες), η βρωμη και καποια φρουτα, και αλλο να προερχονται απο ψωμια, πιτσες, πιτογυρα κτλπ. Πολλοι αθλητες χρησιμοποιουν μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων και παρ' ολα αυτα τους βλεπεις με χαμηλα ποσοστα λιπους. Δεν μιλαω βεβαια για αυτους με τα αναβολικα.

Αμα ακολουθεις μια ισσοροπημενη διατροφη με καλες πηγες πρωτεινων, υδανθρακων και λιπαρων και αθλεισαι δεν θα ειχες περιττα κιλα και ο μεταβολισμός σου θα λειτουργουσε μια χαρα.

Επισης οι μεγαλες ποσοτητες τηγανιτου κοκκινου κρεατος και λουκανικων ειναι πλουσιες σε κορεσμενα λιπαρα και αυξανουν και τις πιθανοτητες για εμφανιση διαβυτη τυπου ΙΙ. Τα τηγανιτα επισης εχουν τρανς λιπαρα και σχετιζονται και αυτα με την εμφανιση διαβυτη τυπου ΙΙ. Το να μη τρως επισης σαλατες και φρουτα χανεις πολλες βιταμινες και θρεπτικα στοιχεια. Η διατροφη αυτη δεν ειναι ισσοροπημενη και σιγουρα δεν πρεπει να θεωρειται προτυπο και μακροπροθεσμα θα βγαλει διαφορα προβληματα αμα συνεχιζεται για μεγαλο διαστημα....

Οι περισσοτεροι που ακολουθησαν κετογονικη διαιτα εχαναν κιλα κυριως λογω οτι βρισκονταν σε θερμιδικο ελλειμα και οχι επειδη ακολουθουσαν αυτη τη διατροφη.
 
  • Like
Reactions: tol

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια εγω σταματαω εδω της συζητηση,προφανως και δεν εχετε διαβασει τιποτα απο τα λινκ που εβαλα.οποτε δεν εχει νοημα.
και να συνεχιζαμε να το συζηταμε εγω θα εβαζα λινκ καποιοι απλα δεν θα τα διαβαζαν και θα συνεχιζαν να λενε και να πιστευουν αυτα που μαθανε και παει λεγωντας ενας φαυλος κυκλος,ειναι κουραστικο και για εμενα ολο αυτο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι πάντα μπορείς να βρεις τεκμηρίωση για αυτό που κάνεις. Το θέμα είναι να διαβάζεις πρωτίστως και την αντίθετη πλευρά. Δυστυχώς σε αυτό δεν βοηθάει και η επιστήμη που ανά διαστήματα αλλάζει άποψη. Δεν είμαι καθόλου φαν της κετογονικής δίαιτας γιατί είναι μονόπλευρη. Θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται μέτρο και αποφυγή των "κενών" υδατανθράκων. Μέχρι εκεί όμως. Η άσκηση και ειδικά για τις μεγαλύτερες ηλικίες είναι εκ των ουκ άνευ. Δεν μπορεί να την υποκαταστήσει καμμιά δίαιτα.
 

tol

Well-Known Member
ειναι κουραστικο και για εμενα ολο αυτο

Κουραστικο, φιλε kapa, ας ειναι...

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ, ομως, προσεξε μην ειναι αυτο το οποιο κάνεις στον οργανισμο σου.

Εξακολουθεις να προσπερνας (σαν να σου μπαινουν απο το ενα αφτι και να σου βγαινουν απο το αλλο) οσα σου γραφουμε για τις κακες διατροφικες και εν γενει συνηθειες που εχεις. Εδω και χρονια ανοιγεις νηματα με θεματα οπως το καπνισμα, το ποτο, οι γεματες λιπαρα διαιτες. Με άλλα λογια οτιδηποτε βλαπτικο και επικινδυνο για τον οργανισμο.

Εμεις σου γραφουμε/συμβουλευουμε για την επιτακτικη αναγκη αλλαγης τροπου διαβιωσης και εσυ επιμενεις.

Αν θελεις να καταλαβεις οτι πηγη ολων των κακων ειναι οι χειριστες συνηθειες που ακολουθεις σε ολη σου τη ζωη, τοτε θα βρεις, επιτελους, τη σωματικη και ψυχικη υγεια.

Αντιθετως, οσο αδιαφορεις, οσο δεν υπολογιζεις τις συμβουλες των αλλων, τοσο θα επιβαρυνεις τον οργανισμο σου.

Ψαχνεις συνεχως για ημιμετρα, οπως αντικατασταση τσιγαρου απο μηχανικο τσιγαρο...κετογονικες φουλ λιπαρες διαιτες αντι για βιταμινες/υδατανθρακες/απαραιτητα θρεπτικα στοιχεια...6 μπυρες στην καθισια και αποχη για τις επομενες μερες!!!!

Ετσι, φιλε kapa, δεν επιλυεις κανενα προβλημα. Κοροϊδευεις τον εαυτο σου αντι να ενδιαφερθεις σοβαρα με τα συγκεκριμενα θεματα, αντι να καταλαβεις οτι ο τροπος ζωης σου χρειαζεται ριζικη αλλαγη.

Φυσικα αυτο που σου προτεινουμε ειναι ο δυσκολος δρομος...φυσικα χρειαζεται θεληση και υπομονη η ενασχοληση με τον αθλητισμο και οι υγιεινες συνηθειες...

Εσυ, μαλλον, προτιμας τις ευκολες αλλά οδυνηρες για την υγεια συμπεριφορες...καθιστικη ζωη, αδιαφορια για την εκγυμναση του σωματος, ατμισμα, ποτο και ολα τα σχετικα.

Μακαρι καποτε να καταλαβεις τη σημασια οσων σου γραφω...μακαρι να μπορεσεις να καταλαβεις οτι "τα αγαθα κοποις κτωνται".

Καλη συνεχεια με υγεια και ευτυχια!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να ξερετε δεν βαδιζω πλεον στα τυφλα οπως στις αρχες που ξεκινησα.
λογω το οτι φετος με τον ιο εμεινα ανεργος,ειχα τον χρονο να διαβαζω 3 ωρες την μερα καθε μερα εδω και 12 μηνες για την κετογονικη.
και εχω δει καμια 500αρια μισαωρα βιντεο γι αυτο το θεμα.
εχω αποκτησει καποιες γνωσεις και καποια πειρα στο θεμα.
που οι αιματολογικες απο μονες τους μιλανε,και αυτο δεν μπορουμε να το αμφισβητησουμε.
ειμαι σιγουρος οτι αυτο που θα αναφερω τωρα το 99% δεν το γνωριζουν.
τα τριγλυκεριδια ειναι επικινδυνα,ειναι το λιπος αιματος...
η χοληστερινη ειναι απαραιτητη για το σωμα,η χοληστερινη φτιαχνει τις μεμβρανες των κυτταρων και συμετεχει στην κατακρατηση ασβεστιου στα κοκκαλα.
αν κανενετε ενα μικρο ψαξιμο για τα 2 τελευταια που ειπα θα την βρειτε την απαντηση,δεν θελω να βαζω λινκ και να περνανε στο ντουκου.καποια πραγματα αρχισαν να καταρρίπτονται απο καινουριες ερευνες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
Όπως είχα ξαναπεί ,η καλή δίαιτα είναι αυτή που σε κάνει να αφήνεις το πιρούνι κάτω όταν έχεις χορτάσει,κ αυτή που σου βγάζει καθαρές εξετάσεις .το τι δουλεύει στον καθένα είναι υποκειμενικό .

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που Είχα στην κετο είναι ότι δεν χορταινα .ως γνωστόν 1 γρ. λιπαρά έχει 9 θερμίδες ,ένω πρωτεϊνη κ υδατάνθρακες έχουν 4 .φυτικές ίνες πρακτικά έχουν ακόμα λιγότερο .

Τρώγοντας μεγάλη ποσότητα λιπαρών είς βαρών τον υδατανθράκων,σημαίνει ότι πρακτικά έτρωγα λιγότερη ποσότητα φαγητού ,ώστε να πετύχω το θερμιδικό στόχο .


Είμαι από τους ανθρώπους που κ 5 πιτογυρα να έχω φάει,σε 1 ώρα θα μπορώ να ξαναφαω .δεν λέω ποτέ όχι σε φαγητό επειδή δεν πεινάω άλλο .λέω όχι για να μην παχύνω .αν μπορούσα θα έτρωγα 24 ώρες το 24 Ώρο .

Ο μόνος τρόπος εγώ προσωπικά να αισθάνομαι κάπως γεμάτος είναι τρώγοντας τροφές που δεν είναι calorie dense ,κατά βάση λαχανικά κ φρούτα και να πίνω άπειρα zero cal ροφήματα ,νερό τσάι κ καφέ .

Ξηροί καρποί ,λάδι ,τυρί με λιπαρά ,κρέας με λιπαρά ,φυστικοβουτυρο, αλκοόλ
κ διάφορα τέτοια ,για μένα είναι ο πιο εύκολος τρόπος να βάλω κιλά παραμένοντας πεινασμένος .

Εννοείτε ότι χρειάζονται κ τα λιπαρά στη διατροφή μας . συστήνετε περίπου 70-80 γρ. Λιπαρά ημερησίως .το στόχο αυτό τον πιανω κατά βάση με αβοκάντο ,γιαούρτι με κάποια λιπαρά ,αυγά κ ψάρια
 

tol

Well-Known Member
λογω το οτι φετος με τον ιο εμεινα ανεργος,ειχα τον χρονο να διαβαζω 3 ωρες την μερα καθε μερα εδω και 12 μηνες για την κετογονικη.
και εχω δει καμια 500αρια μισαωρα βιντεο γι αυτο το θεμα.
Παλι προσπερνας χωρις να διαβαζεις ΤΙΠΟΤΑ απο οσα γραφουμε.

Εχεις σκεφθει, φιλε kapa, ποσο καλο θα εκανες στη σωματικη και ψυχικη σου υγεια αν αυτες τις 3 ωρες την ημερα εδω και 12 μηνες (!!!) τις αφιερωνες οχι σε διαιτες και κουραφεξαλα, αλλά στην αθληση, στο διαβασμα, και γενικα σε αλλες πιο εποικοδομητικες και ωφελιμες δραστηριοτητες;

Αλλά ειπαμε...τα παραπανω θελουν υπομονη, επιμονη και προσηλωση...εμεις βρισκουμε και επιλεγουμε παντοτε την ευκολη λυση που θα κρυψει κατω απο το χαλακι τα προβληματα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παλι προσπερνας χωρις να διαβαζεις ΤΙΠΟΤΑ απο οσα γραφουμε.

Εχεις σκεφθει, φιλε kapa, ποσο καλο θα εκανες στη σωματικη και ψυχικη σου υγεια αν αυτες τις 3 ωρες την ημερα εδω και 12 μηνες (!!!) τις αφιερωνες οχι σε διαιτες και κουραφεξαλα, αλλά στην αθληση, στο διαβασμα, και γενικα σε αλλες πιο εποικοδομητικες και ωφελιμες δραστηριοτητες;

Αλλά ειπαμε...τα παραπανω θελουν υπομονη, επιμονη και προσηλωση...εμεις βρισκουμε και επιλεγουμε παντοτε την ευκολη λυση που θα κρυψει κατω απο το χαλακι τα προβληματα.
τα εχω διαβασει tol,σε διαβασμα και γνωσεις τις επενδυσα τις ωρες μου.
και μαλιστα ηταν στο θεμα της υγειας,παρα σε αλλα σκουπιδια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
απο την αλλη βλεπω οτι δεν εναφερει κανεις τα χειροπιαστα πραγματα,τις αιματολογικες μου,στο που βαδιζει το σωμα μου.
εχω και το πριν και το τωρα,και η βελτιωση δεν θα σταματησει εδω.
θα σας δειξω αιματολογικες παλι σε κανενα 4μηνο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Όπως είχα ξαναπεί ,η καλή δίαιτα είναι αυτή που σε κάνει να αφήνεις το πιρούνι κάτω όταν έχεις χορτάσει,κ αυτή που σου βγάζει καθαρές εξετάσεις .το τι δουλεύει στον καθένα είναι υποκειμενικό .

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που Είχα στην κετο είναι ότι δεν χορταινα .ως γνωστόν 1 γρ. λιπαρά έχει 9 θερμίδες ,ένω πρωτεϊνη κ υδατάνθρακες έχουν 4 .φυτικές ίνες πρακτικά έχουν ακόμα λιγότερο .

Τρώγοντας μεγάλη ποσότητα λιπαρών είς βαρών τον υδατανθράκων,σημαίνει ότι πρακτικά έτρωγα λιγότερη ποσότητα φαγητού ,ώστε να πετύχω το θερμιδικό στόχο .


Είμαι από τους ανθρώπους που κ 5 πιτογυρα να έχω φάει,σε 1 ώρα θα μπορώ να ξαναφαω .δεν λέω ποτέ όχι σε φαγητό επειδή δεν πεινάω άλλο .λέω όχι για να μην παχύνω .αν μπορούσα θα έτρωγα 24 ώρες το 24 Ώρο .

Ο μόνος τρόπος εγώ προσωπικά να αισθάνομαι κάπως γεμάτος είναι τρώγοντας τροφές που δεν είναι calorie dense ,κατά βάση λαχανικά κ φρούτα και να πίνω άπειρα zero cal ροφήματα ,νερό τσάι κ καφέ .

Ξηροί καρποί ,λάδι ,τυρί με λιπαρά ,κρέας με λιπαρά ,φυστικοβουτυρο, αλκοόλ
κ διάφορα τέτοια ,για μένα είναι ο πιο εύκολος τρόπος να βάλω κιλά παραμένοντας πεινασμένος .

Εννοείτε ότι χρειάζονται κ τα λιπαρά στη διατροφή μας . συστήνετε περίπου 70-80 γρ. Λιπαρά ημερησίως .το στόχο αυτό τον πιανω κατά βάση με αβοκάντο ,γιαούρτι με κάποια λιπαρά ,αυγά κ ψάρια
χωρις να θελω να σε ενθαρρυνω η να σε απονθαρρυνω,δικη σου η αποφαση τι θα ακολουθησεις.
τα πιατα το μου τα ειδες,ειναι σχεδον ολα τηγανητα.
ειμαι σκασμενος απο φαγητο ολο το 24ωρο με 4 τετοια την ημερα,πιστεψε με στις 5.000 θερμιδες θα πεις φτανει δεν θελω αλλο.
σε βαθος χρονου απο 24% λιπος θα σε παει στο 12%.
τις αιματολογικες επισης τις ειδες τα τηγανητα δεν επηρεαζουν τους δεικτες υγειας αλλα μονο ο υδατανθρακας.
οι βασικοι δεικτες υγειας ειναι ζακχαρο,προκαλει διαβητη,τριγλυκεριδια προκαλει εμφραγματα και εγκεφαλικα,ορμονες του θυροειδη προκαλει χασιμοτο.ολα τα αυτοανοσα δηλαδη και αρτηριακη πιεση φυσικα,ειναι απαραιτητο το αλατι στην κετο γιατι προκαλει υποταση
 

Xristoforaz

Well-Known Member
χωρις να θελω να σε ενθαρρυνω η να σε απονθαρρυνω,δικη σου η αποφαση τι θα ακολουθησεις.
τα πιατα το μου τα ειδες,ειναι σχεδον ολα τηγανητα.
ειμαι σκασμενος απο φαγητο ολο το 24ωρο με 4 τετοια την ημερα,πιστεψε με στις 5.000 θερμιδες θα πεις φτανει δεν θελω αλλο.
σε βαθος χρονου απο 24% λιπος θα σε παει στο 12%.
τις αιματολογικες επισης τις ειδες τα τηγανητα δεν επηρεαζουν τους δεικτες υγειας αλλα μονο ο υδατανθρακας.
οι βασικοι δεικτες υγειας ειναι ζακχαρο,προκαλει διαβητη,τριγλυκεριδια προκαλει εμφραγματα και εγκεφαλικα,ορμονες του θυροειδη προκαλει χασιμοτο.ολα τα αυτοανοσα δηλαδη και αρτηριακη πιεση φυσικα,ειναι απαραιτητο το αλατι στην κετο γιατι προκαλει υποταση
Δηλαδη η καταναλωση μονο τηγανητων φερνει υγεια χωρις κοπο και το κοψιμο-μαχαιρι στην καταναλωση υδατανθρακων μειωνει τις βλαβερες επιδρασεις στον οργανισμο?
Κανονικη ειναι η ερωτηση και οχι ειρωνικη (μην την εκλαβεις ως ειρωνεια παρακαλω)

Απ την αλλη...γιατι δε βαζεις στο προγραμμα σου το καθημερινο περπατημα διωρης διαρκειας και τα υπερχρησιμα πουσαπς?
Αν το κανεις τα οφελη θα ειναι πολλαπλασια σε σχεση μονο με την ακολουθηση της κετογονικης διαιτας!

Δεν αμφισβητω τις αιματολογικες σου εξετασεις...προσπαθω να εντρυφησω στις ανακαλυψεις σου διοτι με την χρόνια ερευνα σου καταφερες να καταρριψεις πολλους επιστημονικους μυθους αν οντως κανει πραγματικα οσα λες η keto diet!

Συνδυασε την ομως με αθληση και θα ωφεληθεις, πιστεψε με!
 

Giorgos-3

Well-Known Member
απο την αλλη βλεπω οτι δεν εναφερει κανεις τα χειροπιαστα πραγματα,τις αιματολογικες μου,στο που βαδιζει το σωμα μου.
εχω και το πριν και το τωρα,και η βελτιωση δεν θα σταματησει εδω.
θα σας δειξω αιματολογικες παλι σε κανενα 4μηνο
Δεν ξέρω την ηλικία σου ....αλλά αργά η γρήγορα θα φτάσει η στιγμή που θα σου πει ο γιατρός "ξεκινά δραστηριότητες" ....φίλε μου άκου σε με αν δεν κάνεις λίγο άσκηση είσαι άρρωστος.....ένα αρρωστημένο σώμα που είναι αδύνατο ....δεν έχουν μόνο οι παχύσαρκοι θέματα.... υπάρχουν σωματότυποι που φαίνονται παχύσαρκοι αλλά δεν είναι και σκάνε από υγεία και είναι θηρία και πέτρα αν τους αγγίξεις .... θέλοντας και μη το χω σπουδάσει το αντικείμενο αυτό γιατί έτσι έτυχε να μεγαλώσω μέσα σε αυτά ....είχα πολλά ερεθίσματα παραστάσεις και ανθρώπους γύρω μου κορυφαίους σε θέματα διατροφών και όλα αυτά τα σχετικά ....μυστικά και εύκολοι τρόποι δεν υπάρχουν ...υπάρχει μόνο το τρώω μέχρι να νιώσω χορτασμένος ...τρώω τα πάντα όλα ...και γυμνάζομαι συστηματικά .....όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε να χαμε να πούμε....κάποια μέρα έτσι η αλλιώς βέβαια θα το σταματήσεις αυτό που κάνεις ίσως από μόνος σου πριν στο πουν οι γιατροί....
 
  • Like
Reactions: tol

Xristoforaz

Well-Known Member
Δεν ξέρω την ηλικία σου ....αλλά αργά η γρήγορα θα φτάσει η στιγμή που θα σου πει ο γιατρός "ξεκινά δραστηριότητες" ....φίλε μου άκου σε με αν δεν κάνεις λίγο άσκηση είσαι άρρωστος.....ένα αρρωστημένο σώμα που είναι αδύνατο ....δεν έχουν μόνο οι παχύσαρκοι θέματα.... υπάρχουν σωματότυποι που φαίνονται παχύσαρκοι αλλά δεν είναι και σκάνε από υγεία και είναι θηρία και πέτρα αν τους αγγίξεις .... θέλοντας και μη το χω σπουδάσει το αντικείμενο αυτό γιατί έτσι έτυχε να μεγαλώσω μέσα σε αυτά ....είχα πολλά ερεθίσματα παραστάσεις και ανθρώπους γύρω μου κορυφαίους σε θέματα διατροφών και όλα αυτά τα σχετικά ....μυστικά και εύκολοι τρόποι δεν υπάρχουν ...υπάρχει μόνο το τρώω μέχρι να νιώσω χορτασμένος ...τρώω τα πάντα όλα ...και γυμνάζομαι συστηματικά .....όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε να χαμε να πούμε....κάποια μέρα έτσι η αλλιώς βέβαια θα το σταματήσεις αυτό που κάνεις ίσως από μόνος σου πριν στο πουν οι γιατροί....
Ως πολιστας λογικα εφαρμοζεις ξεχωριστη διατροφη και οχι καταναλωση των παντων! Θα εχεις παρατηρησει οτι οι τελευταιες γενιες υδατοσφαιριστων ειναι πιο γυμναστηριακοι..με κοιλιακους φετες και σωματα αρκετα πιο γυμνασμενα σε σχεση με το παρελθον!!!
Καλα αυτο συμβαινει και στο ποδοσφαιρο και στην πλειοψηφια των αθληματων..αλλα στο πολο το χω παρατηρησει πιο εντονα!
Δε μπορει να μην ακολουθεις ενα ιδιαιτερο προγραμμα...απαιτει ο οργανισμος περισσοτερα...βγαζετε και μεγαλης διαρκειας προπονησεις....ειδικα οι ομαδες τσαμπιονς λιγκ ειναι συνεχομενα στην ενταση!
Καποια φορμα θα ακολουθεις οσον αφορα τις διατροφικες συνηθειες!

Αγωνιζεσαι τωρα Γεωργιε? Η παυθηκαν οι υδατοσφαιρικες δραστηριοτητες?
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ως πολιστας λογικα εφαρμοζεις ξεχωριστη διατροφη και οχι καταναλωση των παντων! Θα εχεις παρατηρησει οτι οι τελευταιες γενιες υδατοσφαιριστων ειναι πιο γυμναστηριακοι..με κοιλιακους φετες και σωματα αρκετα πιο γυμνασμενα σε σχεση με το παρελθον!!!
Καλα αυτο συμβαινει και στο ποδοσφαιρο και στην πλειοψηφια των αθληματων..αλλα στο πολο το χω παρατηρησει πιο εντονα!
Δε μπορει να μην ακολουθεις ενα ιδιαιτερο προγραμμα...απαιτει ο οργανισμος περισσοτερα...βγαζετε και μεγαλης διαρκειας προπονησεις....ειδικα οι ομαδες τσαμπιονς λιγκ ειναι συνεχομενα στην ενταση!
Καποια φορμα θα ακολουθεις οσον αφορα τις διατροφικες συνηθειες!

Αγωνιζεσαι τωρα Γεωργιε? Η παυθηκαν οι υδατοσφαιρικες δραστηριοτητες?
Δεν χρειάζεται ο φίλος να γίνει κομμάτια ούτε να κάνει πρωταθλητισμό....εγώ Μιλάω πάνω από όλα για την υγεία την σωματική και την ψυχική .....αποφεύγω εσκεμμένα να πω το τι κάνω εγώ και τι όχι γιατί δεν είμαι μέσο παράδειγμα....οι αθλητές του υγρού στίβου γενικότερα αυτά που καταναλώνουν σε ποσότητες και θερμίδες δεν συγκρίνονται ούτε με άλλους αθλητές ούτε είμαστε παράδειγμα για έναν μέσο άνθρωπο....εγώ όταν τρώω απ' έξω μια φορά την εβδομάδα παραγγέλνω 4 πίτες γύρο και πατάτες τυρί ΣΟΣ για παράδειγμα....δεν μπορώ να του πω του άλλου ακόμα και διατροφή να κάνει την μια μέρα που θα ναι φρι να φάει ότι θέλει να φάει αυτά ....είμαστε λεμαργοι κατά κανόνα και δεν υπάρχει μέτρο ....απόδειξη είναι ότι συνήθως όταν σταματάνε τον αθλητισμό βλέπεις πολίστες που γίνονται τριπλοι! Ποδοσφαιριστή δεν θα δεις ποτέ ..αυτοί ήταν πάντα της διατροφής και συνέχιζαν....εγώ έχω επιλέξει αν και γυμνάζομαι πια πολύ λιγότερο να μην στερούμαι το φαγητό να εχώ μειώσει λίγο ποσότητες αλλά και κάθε μέρα μισή ώρα γυμνάστικη.....τώρα τις γιορτές πήρα 4,5 κιλά αλλά δεν τρελενομαι...ένα τσαφ είμαι και σε 10 μέρες θα φύγουν και θα πάω στα φυσιολογικά μου .....
 
Μπλουζα