Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

Slick

New Member
Εννοείς ότι λαμβάνεις 1200cal ή ότι έχεις έλλειμμα 1200? Αν εννοείς το πρώτο, παίρνεις συνολικά 748cals από pro και fat (187*4)που σημαίνει ότι οι υπόλοιπες 452cals (1200-748) αντιστοιχούν σε fat, που αντιστοιχεί στο 37% περίπου των συνολικών θερμίδων. Αυτό σημαίνει ότι είσαι μεν low carb (σχεδόν zero carb) και σίγουρα σε aggressive deficit αλλά δεν θεωρείται keto.
Τα συνήθη ratios της keto έίναι της τάξης 80% fat, 15%pro, 5% carb, δηλαδή σχεδόν η αντίστροφη αναλογία protein/fat
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εννοείς ότι λαμβάνεις 1200cal ή ότι έχεις έλλειμμα 1200? Αν εννοείς το πρώτο, παίρνεις συνολικά 748cals από pro και fat (187*4)που σημαίνει ότι οι υπόλοιπες 452cals (1200-748) αντιστοιχούν σε fat, που αντιστοιχεί στο 37% περίπου των συνολικών θερμίδων. Αυτό σημαίνει ότι είσαι μεν low carb (σχεδόν zero carb) και σίγουρα σε aggressive deficit αλλά δεν θεωρείται keto.
Τα συνήθη ratios της keto έίναι της τάξης 80% fat, 15%pro, 5% carb, δηλαδή σχεδόν η αντίστροφη αναλογία protein/fat
1200 συνολικα οι θερμιδες που λαμβανω στην μερα,ναι δεν ειμαι στις αναλογιες της κετο,απλα σχεδον εκοψα τον υδατανθρακα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Πάρεπιπτοντως μιας και είμαι σε περίοδο που κοιτάω για ζυγάρια.... Έχετε κάτι να προτείνεται ; Έχω βρει αρκετές φθηνές που μετράνε και μάζα σώματος πρωτεϊνών νερού οστών και όλα αυτά υποτίθεται με το που ανέβεις για ζύγισμα ... Για παράδειγμα βρήκα μια χιαομι που συνδεεεις με το κινητό σου και κρατάς αρχείο των 30€... Πόσο αξιόπιστα είναι αυτά ; Γιατί διαβάζω κακές κριτικές στο Σκρουτζ που κοιτάω ....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και εδω να πω και κατι ακομα,προσωπικα πιστευω και βλεπω οτι μονο οταν πεφτει το ζακχαρο μου χανω κιλα,τις λιγες φορες που καταφερα να το ριξω στο 80 εχανα μισο κιλο,μολις ανεβαινε στο 95 ημουν στασιμος ακομα και εβδομαδες,τις 6 μερες που ηταν 80 εχανα.
βαζω ψυλλους στα αφτια να το εχετε στα υποψιν.
περασα μεγαλα διαστηματα να το μετραω,στην προσπαθεια να βγαλω ακρη στο γιατι ο διπλα χανει τα δεκαπλασια ενω κανουμε τα ιδια και νομιζω εφτασα σε ενα συμπερασμα,ζακχαρο,γλυκοζη,ινσουλινη,οι ορμονες που καθοριζουν τα κιλα μας,οταν κανουμε διαιτα οποιαδηποτε οχι απαραιτητα κετο,αυτα μεταβαλονται και ερχονται τα αποτελεσματα
κανω παραθεση στο δικο μηνυμα,οντως ησχυει τελικα η απαντηση στα 23 λεπτα
οσο ανεβαινει το ζακχαρο τοσο πεφτουν οι κετονες.
εγω σε εμενα το ειδα,μονο τις μερες που επεφτε το ζακχαρο μου στο 80 εχανα,τις υπολοιπες στο 95 ημουν στασιμος για εβδομαδες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάρεπιπτοντως μιας και είμαι σε περίοδο που κοιτάω για ζυγάρια.... Έχετε κάτι να προτείνεται ; Έχω βρει αρκετές φθηνές που μετράνε και μάζα σώματος πρωτεϊνών νερού οστών και όλα αυτά υποτίθεται με το που ανέβεις για ζύγισμα ... Για παράδειγμα βρήκα μια χιαομι που συνδεεεις με το κινητό σου και κρατάς αρχείο των 30€... Πόσο αξιόπιστα είναι αυτά ; Γιατί διαβάζω κακές κριτικές στο Σκρουτζ που κοιτάω ....

TANITA
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μετα απο παρα πολλες ωρες διαβασμα ουτε στο σχολειο τοσο,καταλαβα πως δουλευει ο μεταβολισμος.
οσο ανεβαινει το ζακχαρο,τοσο ινσουλινη απελευθερωνει το πανγκρεας για να το ριξει,η ινσουλινη ειναι η ποιο αναβολικη ορμονη στο σωμα μας,οσο πεφτει τοσο αυξανεται η καυση λιπους και οσο ανεβαινει τοσο μειωνεται.
καμια ορμονη στο σωμα μας δεν μπορουμε να πειραξουμε χωρις να παρασυρουμε αλλες ,η πτωση της ινσουλινης ανεβαζει την αυξητικη ορμονη.
ο συνδιασμος ενα κετογονικο γευμα και το υπολοιπο 24ωρο μονο σκετο καφε, φερνει πολυ γρηγορη καυση λιπους.
τα κακα μαντατα ειναι οτι και η πρωτεινη αλλα και οτιδηποτε μεταβολιζεται στο συκωτι ανεβαζει ινσουλινη και ζακχαρο.
να το πω με αριθμους τρογωντας 3 κετογονικα γευματα την μερα χανεις 2 κιλα τον μηνα.
τρογωντας ενα κετογονικο γευμα την μερα χανεις 12-15 κιλα τον μηνα.
υπαρχει πολυ διαφορά στα δυο πλανα διατροφης.
εγω προς το παρον εχασα 10 κιλα,με δυνατα αποτελεσματα στο πλανο ενα γευμα κετο και νηστεια το οποιο φερνει το σωμα σε ομοιοσταση,που σημαινει χαμηλο ζακχαρο και μια σταθερη δραση της ινσουλινης χωρις ξεσπασματα,αυτο με την σειρα του φερνει καυση λιπους.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
μετα απο παρα πολλες ωρες διαβασμα ουτε στο σχολειο τοσο,καταλαβα πως δουλευει ο μεταβολισμος.
οσο ανεβαινει το ζακχαρο,τοσο ινσουλινη απελευθερωνει το πανγκρεας για να το ριξει,η ινσουλινη ειναι η ποιο αναβολικη ορμονη στο σωμα μας,οσο πεφτει τοσο αυξανεται η καυση λιπους και οσο ανεβαινει τοσο μειωνεται.
καμια ορμονη στο σωμα μας δεν μπορουμε να πειραξουμε χωρις να παρασυρουμε αλλες ,η πτωση της ινσουλινης ανεβαζει την αυξητικη ορμονη.
ο συνδιασμος ενα κετογονικο γευμα και το υπολοιπο 24ωρο μονο σκετο καφε, φερνει πολυ γρηγορη καυση λιπους.
τα κακα μαντατα ειναι οτι και η πρωτεινη αλλα και οτιδηποτε μεταβολιζεται στο συκωτι ανεβαζει ινσουλινη και ζακχαρο.
να το πω με αριθμους τρογωντας 3 κετογονικα γευματα την μερα χανεις 2 κιλα τον μηνα.
τρογωντας ενα κετογονικο γευμα την μερα χανεις 12-15 κιλα τον μηνα.
υπαρχει πολυ διαφορά στα δυο πλανα διατροφης.
εγω προς το παρον εχασα 10 κιλα,με δυνατα αποτελεσματα στο πλανο ενα γευμα κετο και νηστεια το οποιο φερνει το σωμα σε ομοιοσταση,που σημαινει χαμηλο ζακχαρο και μια σταθερη δραση της ινσουλινης χωρις ξεσπασματα,αυτο με την σειρα του φερνει καυση λιπους.
Τι γευμα τρως καθημερινα? Πες μου τις τροφες που λαμβανεις και που λογιζονται ως μερος της κετογονικης διαιτας...
Εχασες δεκα κιλα σε τριαντα μερες τρωγοντας 1 κετογονικο γευμα τη μερα και τιποτα αλλο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Τι γευμα τρως καθημερινα? Πες μου τις τροφες που λαμβανεις και που λογιζονται ως μερος της κετογονικης διαιτας...
Εχασες δεκα κιλα σε τριαντα μερες τρωγοντας 1 κετογονικο γευμα τη μερα και τιποτα αλλο?
συνηθως στην νηστεια τρωω 4 πανσετες με λιγο ωμο κρεμμυδι μονο το βραδυ,η οποιοδηποτε κρεας με κρεμμυδι,απλα σε αυτην την ποσοτητα.
τις μερες που δεν κανω νηστεια τρωω 2 τετοια γευματα την μερα,η το ενα απο τα δυο γευματα μπορει να ειναι 4 αυγα ματια με 4 φετες μπεικον,τα αυγα τηγανισμενα και απο τις 2 πλευρες να μην ειναι ρευστος ο κροκος,ο ρευστος κροκος δεν κατεβαινει χωρις χωρις ψωμι,εχασα 7 κιλα περιπου σε εναν μηνα με νηστεια,συνολο τωρα ειμαι 13 κιλα κατω.
εχω χασει πολυ λιπος και λιγο μυικοτητα,οπως με βλεπω στον καθρεφτη πρεπει να ειναι 11 κιλα λιπος και υγρα και 2 κιλα μυικοτητα,δεν κανω καθολου γυμναστικη.
η νηστεια ειναι 2 μερες την εβδομαδα στο περιπου,για την ακριβεια κανω μονο οσο βλεπω οτι ανταποκρινεται το σωμα.
στον καθρεφτη τα αποτελεσματα ειναι καμια σχεση με πριν,εχει φυγει πολυ σπλαχνικο λιπος,η κοιλια εχει γινει σχεδον μιση.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Καπα, μπορεις να μου γραψεις ενα προγραμμα απο δευτερα ως παρασκευη κετογονικης διαιτας? Αν τρως ενα σουβλακι μεγαλο τη μερα και τιποτα αλλο η ενα κοτοπουλο τη μερα και τιποτα αλλο...θα μπορεσεις να αδυνατισεις?
Και δε γινεται να μην κανεις καθολου γυμναστικη! Ουτε περπατημα δεν κανεις? Πουσαπς οχι? Κανε και γυμναστικη, μην τα αφηνεις ολα στην κετογονικη διατροφη!

Για την ινσουλινη εχεις δικιο! Τα ανελυε καπως ετσι ο γιατρος Φικιωρης αν θυμασαι!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Για την ινσουλινη εχεις δικιο! Τα ανελυε καπως ετσι ο γιατρος Φικιωρης αν θυμασαι!
υπαρχει και μια τρικλοποδια που μας βαζει το σωμα μας,στην κετογονικη ριχνει την τ3 για να μην καψει μυικοτητα και λιπος.
εχουμε χαμηλοτερη τ3 πανω στην κετο απο οτι χωρις αυτην.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αγαπητοι φιλοι θα ηθελα να προτεινω τη μετονομασια αυτου του νηματος σε " Kapa , 5 χρονια διαιτα . Τα μνημονευματα. "
20 χρονια διαιτα ειναι ο σωστος τιτλος,τα 19 ηταν με διαλειμματικη νηστεια και αυτοφαγια,μια αποτυχια σκετη καθως πανε κοντρα στην πεινα,και ειναι δεδομενο οτι θα την παρατησει καποιος
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν δεν εκλεισα ακομα 9 μηνες κλεινω οπου να ναι με κετογονικη.
πιστευω οποιος εχει σκοπο να χασει κιλα αξιζει να την δοκιμασει εστω για μια φορα στην ζωη του.
εχασα 19 κιλα και συνεχιζουμε,φυσικα υπηρχαν και μερες που εβγαινα απο την κετωση,ποτο,φαγητο με υδατανθρακες.
εχω βαλει στοχο να την συνεχισω οσο παει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια να ρωτησω κατι...
καταρχας εδω και 9 μηνες διαβαζω τα παντα για την κετογονικη 2 ωρες την ημερα,εχω δει και οτι βιντεο υπαρχει,οκ το κατανοησα 100%.
διαβαζω δεξια και αριστερα οτι τα κιλα που φευγουν στην κετογονικη ειναι λογω θερμιδικου ελειματος.
εγω βλεπω οτι το κρεας ειναι ποιο πυκνο θερμιδικα απο οποιοδηποτε λαχανικο.
100 γραμμαρια κρεατος εχουν απο 200 εως 250 θερμιδες ενω η πατατα που ειναι το λαχανικο με τις περισσοτερες θερμιδες εχει μολις 75 θερμιδες ανα 100 γραμμαρια.αερας δηλαδη.
εγω αυτους τους 9 μηνες τρωω τουλαχιστον 1,5 κιλο κρεας την μερα με 200 γραμμαρια μαγιονεζα,εδω καταλαβαινουμε οτι ειμαι χαλαρα πανω απο τις 3.000 θερμιδες την μερα,υπηρχαν μηνες που εφτανα και 5 χιλιαδες με πολλα πιατα κρεας.
σε γενικες γραμμες δηλαδη απο τοτε που ξεκινησα κετογονικη εχω ανεβασει κατα πολυ τις θερμιδες απο πριν που αποθυκευα λιπος στο σωμα μου με το φτυαρι.
διαβαζω χθες και σημερα οτι τα φαγητα με τις λιγοτερες θερμιδες ειναι φασολακια,αρακας μπαμιες,μονο 30 θερμιδες ανα 100 γραμμαρια δηλαδη στο πιατο με το ζορι 200 θερμιδες,να φας και 4 πιατα την μερα εισαι κατω απο 1000 θερμιδες.
δηλαδη αν κανω μεταγραφη σε αυτα τα 3 φαγητα και να τρωω μονο αυτα τα 3 θα συνεχισω να χανω?
μακαρι να ησχυει γιατι ειναι πολυ ποιο νοστιμα απο αυτα που τρωω, αλλα ειμαι 90% σιγουρος οτι θα παρω βαρος.
εχει κανει κανεις τετοιο πειραμα?να δοκιμασει και το ενα και το αλλο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εμενα προσωπικα δεν με εχει πεισει η φιλοσοφια οτι η χαμηλη προσληψη θερμιδων αδυνατιζει,σε αντιθεση με την μειωση υδατανθρακων που το λεω με σιγουρια αδυνατιζει και μαλιστα ακομα και αν διπλασιασεις τις θερμιδες,για το δευτερο βαζω το χερι στην φωτια,και πιστεψτε με για πολυ λιγα πραγματα ειμαι σιγουρος,ακομα και τους μηνες που ετρωγα 5 πιατα κρεας με μισο κιλο μαγιονεζα καθε μερα, 2 κιλακια τον μηνα φευγανε.
και αυτο το λεω χωρις να υποστηριζω η να φανατιζομαι με την κετο.
αν υπαρχει αλλη διατροφη που μπορει να σε κραταει σκασμενο απο φαγητο και να σε αδυνατιζει εγω ευχαριστως την ακολουθω.
για να ειμαι ειλικρινής θα προτιμουσα ο βιγκανισμος να το εκανε αυτο γιατι εχει περισσοτερες επιλογες φαγητου,δεν ειναι τοσο μονοτονο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να σας πω και κατι που χρησιμοποιω περιστασιακα γιατι αυτο και αν ειναι μονοτονο...
ειναι η zero carb,μονο κρεας,αυγα,ψαρια, ελαιολαδο,σκετο καφε,νερο,τιποτα αλλο.
δεν ξερω αν μπορω να σας περιγραψω ποσο αποτελεσμαστικη ειναι στην καυση λιπους...
αν υποθεσουμε οτι με την κετογονικη χανεις με μια ταχυτητα 2 κιλα τον μηνα,τοτε με zero carb μπορει να χασεις και 10.
ακομα και απο κετογονικη να κανεις μεταγραφη σε zero carb ξανα περνας για δευτερη φορα το κετο φλου.
η ολικη ελειψη υδατανθρακα μειωνει ακομα ποιο πολυ την πεινα,πρακτικα κανει αδυνατο να ξεπερασεις τα 2 γευματα την μερα.
ειναι με διαφορά η ποιο αποτελεσματικη διατροφη καυσης λιπους αλλα ειναι πολυ μονοτονη σε θεμα επιλογων τροφης.
δεν θα βρειτε πολλες πληροφοριες στα ελληνικα για την συγκεκριμενη περα απο λιγα βιντεο.
αν την πιστευα απο την αρχη της κετογονικης τα 20 κιλα θα τα ειχα χασει απο το πρωτο 2μηνο.
η zero carb απεχει πολυ σε αποδοση απο την απλη κετογονικη.
επισης το ζακχαρο και η ινσουλινη στην zero carb ειναι μια ευθεια γραμμη ολο το 24ωρο,70 νηστικος,70 φαγωμενος,το κρεας σκετο και τα αυγα σκετα δεν ανεβαζουν καθολου ζακχαρο οποτε και το πανκρεας δεν παραγει την ορμονη ινσουλινη που ειναι η υπευθυνη για την αποθηκευση λιπους,η χαμηλη ινσουλινη με την σειρα της καιει το λιπος και ολα καλα.
τα κετογονικα γευματα ακομα και με 5 γραμμαρια υδατανθρακα ειναι ικανα να πανε το ζακχαρο απο το 70 στο 95 για να εχετε ενα μετρο συγκρισης
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κατι τελευταιο που διαπιστωνω με το ποτο και την κετο,ατκινς,zerocarb.
η atkins που ακολουθω εγω απο αυτες ειναι η ποιο υπερ θερμιδικη,μπαινοντας στην atkins εχεις αυξησει κατα πολυ τις θερμιδες ακομα και απο την οτι να ναι σαβουρο τροφη.
τα λαχανικα εχουν 50 θερμιδες στα 100 γραμμαρια και τα κρεατα εχουν 250 θερμιδες στα 100 γραμμαρια.
η μια μου ομελετα μου εχει πανω απο 1200 θερμιδες,100 μλ λαδι το οποιο δεν εξατμιζεται στο μαγειρεμα παει στο στομαχι 800 θερμιδες μονο το λαδι,μαζι με 4 αυγα,2 φετες μπεικον και μια φετα κασερι.
οποιος αμφιβαλει τον προκαλω να δοκιμασει 2 κιλα κρεας και 10 αυγα να ναι ολα τηγανητά,την μερα χωρις υδατανθρακες να δει πως φευγουν τα κιλα με 6 χιλιαδες θερμιδες την μερα,πρωτος εγω ημουν που αμφεβαλα....
ο εχθρος της κετωσης δεν ειναι οι θερμιδες αλλα το ποτο,θα σας πω πως αντιδραει το δικο μου σωμα καθε φορα που πινω.
τις επομενες 3 μερες μετα το ποτο το σωμα μου βαζει συνολικα ενα κιλο,την τεταρτη μερα ξεκιναει να φευγει,(προφανως ξανα μπαινω σε κετωση) και την εκτη μερα ερχομαι στο σημειο που ημουν πριν πιω.
οποτε συνολικα 6 μερες πισω καθε φορα που πινω.
το ρεζουμε ειναι οτι η κετωση δεν εχει να κανει με θεμιδες,και το ξανα λεω οτι πρωτος εγω αμφεβαλα και την ειχα σταματησει στις αρχες απλα επειδη δεν πιστευα.
προσπαθω να το περιορισω οσο μπορω,πλεον το πηγα ανα 10 μερες γιατι ακομα και ανα 5 μερες το σωμα ειναι ενα βημα μπροστα ενα βημα πισω=μηδεν στο αποτελεσμα.
υπαρχει ενα μονο ελληνικο φορουμ που ολοι οι χρηστες ακολουθουν atkins και μαλιστα αρκετοι εχουν κλεισει και 10ετια
επειδη το εχω διαβασει ολο βλεπω οτι το 90% των μελων ειναι γυναικες :p
το ποιο παραλογο που εχω δει στην κετωση ειναι οτι οσο κρεας και να φας(εννοειται τηγανητο παντα με μπολικο λαδι) το σωμα δεν αποθηκευει γραμμαριο,ακομα και 3 κιλα την μερα να φτασεις που ειναι παρα πολυ δυσκολο.εννοειται με την ελειψη υδατανθρακα.
να μην πω οτι ειναι οτι ποιο παραλογο εχω δει στην ζωη μου.
και εχω και απο την αλλη τον κολλητο μου να μου λεει για θερμιδικα ελειμματα,ο οποιος δεν με πιστευει και ετοιμαζεται για 100η φορά να ξεκινησει παλι θερμιδικη διαιτα,99 φορες δεν εφτασαν για να δει οτι εχει αποτυχει πανω του και ειναι 140 κιλα τα τελευταια 10 χρονια,χωρις να αμφισβητω τις θερμιδες,απλα η κετωση ειναι κατι αλλο.
 

naruto

Well-Known Member
κατι τελευταιο που διαπιστωνω με το ποτο και την κετο,ατκινς,zerocarb.
η atkins που ακολουθω εγω απο αυτες ειναι η ποιο υπερ θερμιδικη,μπαινοντας στην atkins εχεις αυξησει κατα πολυ τις θερμιδες ακομα και απο την οτι να ναι σαβουρο τροφη.
τα λαχανικα εχουν 50 θερμιδες στα 100 γραμμαρια και τα κρεατα εχουν 250 θερμιδες στα 100 γραμμαρια.
η μια μου ομελετα μου εχει πανω απο 1200 θερμιδες,100 μλ λαδι το οποιο δεν εξατμιζεται στο μαγειρεμα παει στο στομαχι 800 θερμιδες μονο το λαδι,μαζι με 4 αυγα,2 φετες μπεικον και μια φετα κασερι.
οποιος αμφιβαλει τον προκαλω να δοκιμασει 2 κιλα κρεας και 10 αυγα να ναι ολα τηγανητά,την μερα χωρις υδατανθρακες να δει πως φευγουν τα κιλα με 6 χιλιαδες θερμιδες την μερα,πρωτος εγω ημουν που αμφεβαλα....
ο εχθρος της κετωσης δεν ειναι οι θερμιδες αλλα το ποτο,θα σας πω πως αντιδραει το δικο μου σωμα καθε φορα που πινω.
τις επομενες 3 μερες μετα το ποτο το σωμα μου βαζει συνολικα ενα κιλο,την τεταρτη μερα ξεκιναει να φευγει,(προφανως ξανα μπαινω σε κετωση) και την εκτη μερα ερχομαι στο σημειο που ημουν πριν πιω.
οποτε συνολικα 6 μερες πισω καθε φορα που πινω.
το ρεζουμε ειναι οτι η κετωση δεν εχει να κανει με θεμιδες,και το ξανα λεω οτι πρωτος εγω αμφεβαλα και την ειχα σταματησει στις αρχες απλα επειδη δεν πιστευα.
προσπαθω να το περιορισω οσο μπορω,πλεον το πηγα ανα 10 μερες γιατι ακομα και ανα 5 μερες το σωμα ειναι ενα βημα μπροστα ενα βημα πισω=μηδεν στο αποτελεσμα.
υπαρχει ενα μονο ελληνικο φορουμ που ολοι οι χρηστες ακολουθουν atkins και μαλιστα αρκετοι εχουν κλεισει και 10ετια
επειδη το εχω διαβασει ολο βλεπω οτι το 90% των μελων ειναι γυναικες :p
το ποιο παραλογο που εχω δει στην κετωση ειναι οτι οσο κρεας και να φας(εννοειται τηγανητο παντα με μπολικο λαδι) το σωμα δεν αποθηκευει γραμμαριο,ακομα και 3 κιλα την μερα να φτασεις που ειναι παρα πολυ δυσκολο.εννοειται με την ελειψη υδατανθρακα.
να μην πω οτι ειναι οτι ποιο παραλογο εχω δει στην ζωη μου.
και εχω και απο την αλλη τον κολλητο μου να μου λεει για θερμιδικα ελειμματα,ο οποιος δεν με πιστευει και ετοιμαζεται για 100η φορά να ξεκινησει παλι θερμιδικη διαιτα,99 φορες δεν εφτασαν για να δει οτι εχει αποτυχει πανω του και ειναι 140 κιλα τα τελευταια 10 χρονια,χωρις να αμφισβητω τις θερμιδες,απλα η κετωση ειναι κατι αλλο.

προφανως και το σωματικο βαρος ειναι calories in-calories out.

δεδομενου οτι το calories in παραμενει το ιδιο,σημαινει οτι αυξανετε το calories out με την κετογονικη διαιτα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
προφανως και το σωματικο βαρος ειναι calories in-calories out.

δεδομενου οτι το calories in παραμενει το ιδιο,σημαινει οτι αυξανετε το calories out με την κετογονικη διαιτα?
η αληθεια ειναι ποιο βαθια σε ορμονικο επιπεδο,οσον αφορα παντα τις διατροφες υδατανθρακων.
μια ορμονη μας παχαινει,η ιδια ορμονη μας αδυνατιζει,ειναι η ινσουλινη.
η δουλεια της στο σωμα μας ειναι να εκρινεται απο το πανκρεας για να ριξει το ζακχαρο.
οσο ειναι σε ενεβασμενα επιπεδα το σωμα κανει αποθηκευση λιπους,οσο πεφτει το σωμα καιει λιπος.
σε θεμα διατροφης τωρα οσο ανεβαινει το ζακχαρο τοσο ανεβαινει και η ινσουλινη.
το ζακχαρο ανεβαινει με τους υδατανθρακες ολους,ζαχαρη,αλευρι,φρουτα,λαχανικα,αναψυκτικα,μπυρα,γλυκα.
ειναι πολυ ευκολο να μετρησουμε ποσο ζακχαρο οποτε και ινσουλινη μαζι,μας ανεβαζει η καθε τροφη.
αυτο που ανεβαζει λιγοτερο ζακχαρο ειναι το κρεας,τα αυγα,ακομα και οι καθαρες θερμιδες οπως ειναι ελαιολαδο και ηλιελαιο,με ενα μηχανημα ζακχαρου ειναι παιχνιδακι η μετρηση.
με την διακοπη του υδατανθρακα,μολις εξαντληθει η γλυκοζη σαν καυσιμο,το σωμα αρχιζει να καιει το λιπος του και τα τριγλυκεριδια.
οποτε εγω λεω δεν ειναι calories out εδω η διαδηκασια.
αυτο το πιστευω επειδη το μεγαλυτερο διαστημα ακολουθω διατροφη που δεν ειναι καθολου υποθερμιδικη απλα μετραω μονο υδατανθρακες και τιποτα αλλο,ουτε θερμιδες ουτε λιπαρα,ουτε πρωτε'ι'νες,σε αυτα μαλιστα κανω και καταχρηση....
μια χαρα δουλευει αρκει να μην πινεις συχνα,το ποτο σε πεταει εκτος κετωσης για μερες,δεν μιλαω για ενα ποτηρακι,αλλα 6 ποτα να κανεις κεφαλι δηλαδη
 
Μπλουζα