Αγωγή από Freitas

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Περίεργος συλλογισμός. Δηλαδή αν ήθελαν να γίνεται χρήση σε κάτω των 18 και άνω των 41 καθώς κσι σε γυναίκες δεν θα τους είχαν συμπεριλάβει στην έρευνα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι απλή η απάντηση. Το peak της ΑΑ και η max επίδραση/μετρήσιμο αποτέλεσμα της φίνας είναι σε αυτές τις ηλικίες. Ως εκ τούτου εκεί επικεντρώθηκε η έρευνα.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Αν είναι τόσο απλό δεν θα το έγραφαν. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει τον καταναλωτή σε ποιες ηλικιακές ομάδες έγινε η έρευνα, Άλλη δείχνει να ειναι η σημασία της αναφοράς στην ηλικιακή ομάδα. Για τις γυναίκες;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Έτσι είναι. Εμένα που με τρώει ο κωλος μου για ντουτα ενώ ο Λορέντσο λέει είμαι καλυμμένος με φίνα, τι να κάνω;;;
Φίλε μιας και είσαι και 40, δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο από φίνα.
Επίσης στη θέση σου θα περίμενα να συμπληρωθούν 2 χρόνια χρήσης της φίνας, για να έχω τα τελικά της αποτελέσματα, και να κρίνω ανάλογα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αν είναι τόσο απλό δεν θα το έγραφαν. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει τον καταναλωτή σε ποιες ηλικιακές ομάδες έγινε η έρευνα, Άλλη δείχνει να ειναι η σημασία της αναφοράς στην ηλικιακή ομάδα. Για τις γυναίκες;
Bold μονο σε αντρες και 18-40 σκετο.
Το proscar μεσα που ειναι η ιδια ουσια δεν αναφερει καν κατι για ηλικιες.
Εχει να κανει ακριβως με το γεγονος οτι η ερευνα στην οποια αναφερονται τα αποτελεσματα αφορουσε ηλικιες 18-41. Χαρακτηριστικα αναφερεται και οτι απο 18 εως βοηθα ολο το τριχωτο ενω απο >40 μονο το κεντρικο τμημα και πισω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν είναι τόσο απλό δεν θα το έγραφαν. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει τον καταναλωτή σε ποιες ηλικιακές ομάδες έγινε η έρευνα, Άλλη δείχνει να ειναι η σημασία της αναφοράς στην ηλικιακή ομάδα. Για τις γυναίκες;
Διάβασε το Αγγλικό (US) original κείμενο και θα καταλάβεις οτί απλά τα έχουν κάνει σαλάτα στην Ελληνική μετάφραση. Ακόμα και στην UK έκδοση που είναι πολύ πιο λιτή δεν υπάρχει τέτοια αναφορά για ηλικίες. Για τις γυναίκες είναι σαφείς οι οδηγίες: "PROPECIA is not indicated for use in women". Ο λόγος είναι η πιθανή κυοφορία κατά την χρήση και επίδραση στο βρέφος (αν είναι αγόρι).
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Σαν χρήστης Οραλ Μινοξ ( 5 mg ) για πάνω από 1,5 χρόνο έχω να πω πως δεν παρατηρώ κάτι το ιδιαίτερα διαφορετικό συγκριτικά με την τοπική.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Διάβασε το Αγγλικό (US) original κείμενο και θα καταλάβεις οτί απλά τα έχουν κάνει σαλάτα στην Ελληνική μετάφραση. Ακόμα και στην UK έκδοση που είναι πολύ πιο λιτή δεν υπάρχει τέτοια αναφορά για ηλικίες. Για τις γυναίκες είναι σαφείς οι οδηγίες: "PROPECIA is not indicated for use in women". Ο λόγος είναι η πιθανή κυοφορία κατά την χρήση και επίδραση στο βρέφος (αν είναι αγόρι).
Το φυλλο οδηγιων μαλλον το μετεφρασε απο Αγγλικα στα ελληνικα καποιος βιαστικουλης. Λειπουν και τελειες βλεπω ενα μπαχαλο γενικα.
Και ολα ξεκιναν απο εδω:
Προβολή συνημμένου 59086


Δεν είναι όπως ακριβώς τα λέτε. Με μια γρήγορη ματιά (λόγω χρόνου) βρήκα αυτά, τα οποία αναιρούν κάποια από αυτά που αναφέρετε.

Children and adolescents
Propecia should not be used in children. There are no data demonstrating efficacy or
safety of finasteride in children under the age of 18.

-

Do not take Propecia:

• if you are a woman (because this medicine is for men). It has been shown in clinical
trials that Propecia does not work in women with hair loss.

και το σύνολο του εγχειριδίου

 

Kostas97

Well-Known Member
Δεν είναι όπως ακριβώς τα λέτε. Με μια γρήγορη ματιά (λόγω χρόνου) βρήκα αυτά, τα οποία αναιρούν κάποια από αυτά που αναφέρετε.

Children and adolescents
Propecia should not be used in children. There are no data demonstrating efficacy or
safety of finasteride in children under the age of 18.

-

Do not take Propecia:
• if you are a woman (because this medicine is for men). It has been shown in clinical
trials that Propecia does not work in women with hair loss.

και το σύνολο του εγχειριδίου

Μα δε διαφωνει καποιος ως προς τις γυναικες... ή κατω των 18.
Το ανω των 41 ειναι που δεν ισχυει και η μονη προφανως αστοχη αναφορα παγκοσμιως ειναι στο ελληνικο εγχειριδιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι όπως ακριβώς τα λέτε. Με μια γρήγορη ματιά (λόγω χρόνου) βρήκα αυτά, τα οποία αναιρούν κάποια από αυτά που αναφέρετε.

Children and adolescents
Propecia should not be used in children. There are no data demonstrating efficacy or
safety of finasteride in children under the age of 18.

-

Do not take Propecia:
• if you are a woman (because this medicine is for men). It has been shown in clinical
trials that Propecia does not work in women with hair loss.

και το σύνολο του εγχειριδίου

Αν είναι να κάνεις μια δουλεία κάντην σωστά και πες μας τι ακριβώς αναιρείται σε αυτά που λέμε? Tο πλήρες εγχειρίδιο είναι το Αμερικάνικο και είναι αυτό: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/020788s018lbl.pdf
 

Kostas97

Well-Known Member
Αυτο ειναι το επισημο αρχειο και το σημειο αναφορας το ακολουθο, μπορεις να το δεις και μεσα.\
1688565452180.png
Σελίδα 6.
Η αναφορα αφορα την ερευνα η οποια δινεται και απο πανω. Και περιλαμβανε μονο ηλικιες μεταξυ 18-41.
Οπως βλεπεις υπαρχει σαφης αναφορα "not indicated" σε γυναικες και εφηβους, ενω αντιθετα σου λεει οτι απο τις κλινικες δοκιμες που εκαναν για το συγκεκριμενο σκευασμα, δεν μπορουν να ειναι βεβαιοι για ιδια αποτελεσματικοτητα και ασφαλεια μετα τα 41(λογικο...). Παρολα αυτα αν ψαξεις θα δεις οτι υπαρχουν και ερευνες για ηλικιακες ομαδες>41
Thats it.

 
Τελευταία επεξεργασία:

gfot

Member
Σαν χρήστης Οραλ Μινοξ ( 5 mg ) για πάνω από 1,5 χρόνο έχω να πω πως δεν παρατηρώ κάτι το ιδιαίτερα διαφορετικό συγκριτικά με την τοπική.
Διαφορά θα έχει μόνο αν σου λείπει το απαραίτητο ένζυμο στο scalp και δεν ανταποκρίνεσαι στην τοπική
 

LoverBoy

Well-Known Member
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση?Ποιά η διαφορά Proscar και Propecia?Και γιατί αυτή η διαφορά στην τιμή?Φίνα δεν είναι και τα 2?
 

bobby

Well-Known Member
Καμία διαφορά, ίδια δραστική ουσία. Το ένα 5mg το άλλο 1mg. Παιρνεις το 5 και το σπας στα 4 και είσαι οκ, με το 1/8 των χρημάτων.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Καμία διαφορά, ίδια δραστική ουσία. Το ένα 5mg το άλλο 1mg. Παιρνεις το 5 και το σπας στα 4 και είσαι οκ, με το 1/8 των χρημάτων.
Αυτό έχω καταλάβει Φιλαράκι μου!Οπότε Υπάρχει ευτυχία που να κόβεται στα 4!χαχαχα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Διαφορά θα έχει μόνο αν σου λείπει το απαραίτητο ένζυμο στο scalp και δεν ανταποκρίνεσαι στην τοπική
Έτσι είναι. Λόγω του ότι πλέον όμως είμαι καιρό χρήστης μπορώ να καταρρίψω το μύθο ότι η οραλ ειναι πολύ πιο δραστική από την τοπική. Αν δεν λείπει το ένζυμο της σουλφοτρανσφερασης από το τριχωτό ειναι ακριβώς το ίδιο.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Αν είναι να κάνεις μια δουλεία κάντην σωστά και πες μας τι ακριβώς αναιρείται σε αυτά που λέμε? Tο πλήρες εγχειρίδιο είναι το Αμερικάνικο και είναι αυτό: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/020788s018lbl.pdf


Καταρχάς απολογούμαι για την καθυστέρηση στην απάντησή μου. Σε ό,τι αφορά στις διαφορές. Ανέφερες ότι δεν ενδείκνυται για τις γυναίκες λόγω πιθανής εγκυμοσύνης. "Ο λόγος είναι η πιθανή κυοφορία κατά την χρήση και επίδραση στο βρέφος (αν είναι αγόρι)" Στο εγχειρίδιο αναφέρει επί λέξη if you are a woman (because this medicine is for men). It has been shown in clinical trials that Propecia does not work in women with hair loss, συνεπώς αναιρείται αυτό που έγραψες.

Σε συνέχεια, ανέφερες ότι, "Το peak της ΑΑ και η max επίδραση/μετρήσιμο αποτέλεσμα της φίνας είναι σε αυτές τις ηλικίες. Ως εκ τούτου εκεί επικεντρώθηκε η έρευνα." ενώ το εγχειρίδο αναφέρει Propecia should not be used in children. There are no data demonstrating efficacy or
safety of finasteride in children under the age of 18
, συνεπώς και εδώ δεν υπάρχει ομοιότητα σε αυτό που έγραψες με αυτό που αναφέρει το εγχειρίδιο.

Και επαναλαμβάνω, αν λειτουργεί για πάνω των 41, τα κάτω των 18 τα καλύψαμε, τότε δεν θα έγραφε το εύρος του δείγματος γιατί πολύ απλά δεν ενδιαφέρει κανέναν. Για να το γράφει σημαίνει, ότι για άνω των 41 δεν είναι μετρήσιμες οι τυχόν επιπτώσεις του και όπως συμπεραίνεται, δυστυχώς, έχει ξεφύγει λίγη παραπάνω αλήθεια στην ελληνική μετάφραση του εγχειριδίου.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καταρχάς απολογούμαι για την καθυστέρηση στην απάντησή μου. Σε ό,τι αφορά στις διαφορές. Ανέφερες ότι δεν ενδείκνυται για τις γυναίκες λόγω πιθανής εγκυμοσύνης. "Ο λόγος είναι η πιθανή κυοφορία κατά την χρήση και επίδραση στο βρέφος (αν είναι αγόρι)" Στο εγχειρίδιο αναφέρει επί λέξη if you are a woman (because this medicine is for men). It has been shown in clinical trials that Propecia does not work in women with hair loss, συνεπώς αναιρείται αυτό που έγραψες.

Σε συνέχεια, ανέφερες ότι, "Το peak της ΑΑ και η max επίδραση/μετρήσιμο αποτέλεσμα της φίνας είναι σε αυτές τις ηλικίες. Ως εκ τούτου εκεί επικεντρώθηκε η έρευνα." ενώ το εγχειρίδο αναφέρει Propecia should not be used in children. There are no data demonstrating efficacy or
safety of finasteride in children under the age of 18
, συνεπώς και εδώ δεν υπάρχει ομοιότητα σε αυτό που έγραψες με αυτό που αναφέρει το εγχειρίδιο.

Και επαναλαμβάνω, αν λειτουργεί για πάνω των 41, τα κάτω των 18 τα καλύψαμε, τότε δεν θα έγραφε το εύρος του δείγματος γιατί πολύ απλά δεν ενδιαφέρει κανέναν. Για να το γράφει σημαίνει, ότι για άνω των 41 δεν είναι μετρήσιμες οι τυχόν επιπτώσεις του και όπως συμπεραίνεται, δυστυχώς, έχει ξεφύγει λίγη παραπάνω αλήθεια στην ελληνική μετάφραση του εγχειριδίου.
Σωστα για ανω των 41 στη συγκεκριμενη ερευνα δεν ειναι μετρησιμες η αποτελεσματικοτητα και οι επιπτωσεις του. Το συγκεκριμενο φαρμακο προφανως αφορα νεαροτερες ηλικιες στην πλειοψηφια οποτε λογικο να μην εγινε μια ερευνα μεχρι τα 100.
Παρολα αυτα αν διαβασεις το εγχειριδιο του Proscar θα σε καλυψει οσον αφορα πιθανες επιπτωσεις και για το ηλικιακο group που αναφερεσαι ενω αν θες για το propecia οσον αφορα την απδοτικοτητα υπαρχει ερευνα και για αυτο.

Στις γυναικες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οταν ειναι εγκυος, κατα τα αλλα εχει οντως αποδειχθει οχι τοσο αποτελεσματικο ως προς την τριχοπτωση, αφου οι θυλακες τους ειναι υπερευαισθητοι δεδομενου οτι η ελαχιστη DHT σε σχεση με αντρες ειναι ικανη να δημιουργει Α.Α. για αυτο και χρησιμοποιουν Ντουταστεριδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα