Αγωγή από Freitas

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εμένα πάντως όταν με είδε, μου είπε δε χρειάζεται, του είπα είμαι διατεθειμένος αν πιστεύει πως αξίζει και θα δω διαφορά και μου είπε πως αν θέλω βλέποντας και κάνοντας, αν στην πράξη μου ταιριάζει καλύτερα. Μπορεί ο @CVIAL να με διορθώσει αν δεν κατάλαβα κάτι καλά.

Επιβεβαιώνω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
To πυρηνικό είναι η duta και δεν είναι εγκεκριμένο. Φυσικά κάποιος μπορεί να πει ότι δεν είναι εγκεκριμένο για άλλους λόγους, οπότε για αυτό και εγώ έγραψα ότι τέτοιες θεραπείες πρέπει να ακολουθούν μόνο όσοι τις έχουν ανάγκη.
Εντάξει για τη Duta λίγο η πολύ όλοι εχουμε μια ιδέα.
Η μακροχρόνια χρήση της oral minoxidil δεν είναι δυνητικά επικινδυνη?
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Προσωπικά θεωρώ το ρίσκο της οραλ μινόξ ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες πολύ μεγαλύτερο της οραλ φίνα.
Μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην καρδία που να εμφανιστούν σε μεγαλύτερες ηλικίες.
Και δε θεωρώ ότι αξίζει και το ισοζύγιο benefit-risk, όπως την οραλ φίνα.
Πόσο μάλλον όταν σχεδόν την ίδια δουλειά μπορείς να την πετύχεις με τοπική μινόξ.
 

gfot

Member
Προσωπικά θεωρώ το ρίσκο της οραλ μινόξ ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες πολύ μεγαλύτερο της οραλ φίνα.
Μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην καρδία που να εμφανιστούν σε μεγαλύτερες ηλικίες.
Και δε θεωρώ ότι αξίζει και το ισοζύγιο benefit-risk, όπως την οραλ φίνα.
Πόσο μάλλον όταν σχεδόν την ίδια δουλειά μπορείς να την πετύχεις με τοπική μινόξ.
Εγω την χρησιμοποιουσα 3 μηνες χωρις θεμα(2.5μγ). Σε εξετασεις σε καρδιολογο , είδε να εχει μαζευτει υγρο γυρω απο την καρδια οποτε καλου κακου την σταματησα αν και οπως μου ειπε μπορει να ειναι και post covid συμπτωμα το συγκεκριμενο. Θα ξαναπαω συντομα να δω αν διορθωθηκε το θεμα
 

LoverBoy

Well-Known Member
Εγω την χρησιμοποιουσα 3 μηνες χωρις θεμα(2.5μγ). Σε εξετασεις σε καρδιολογο , είδε να εχει μαζευτει υγρο γυρω απο την καρδια οποτε καλου κακου την σταματησα αν και οπως μου ειπε μπορει να ειναι και post covid συμπτωμα το συγκεκριμενο. Θα ξαναπαω συντομα να δω αν διορθωθηκε το θεμα
Αυτό μπορεί να συμβεί και με την τοπική?Αν όχι γιατί δεν βάζεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το θέμα είναι, στην περίπτωση μου, θα μπορούσα να πάρω κάτι παραπάνω σε σχέση με τη φίνα; Και τι ακριβώς ; re growth? Λιγότερες απωλεσθέντες τρίχες;

Όπως σου είπε και ο γιατρός δεν το χρειάζεσαι. Η ντούντα είναι πιο ισχυρή από την φίνα, σταματά δηλαδή σχεδόν το 100% της DHT. Το θέμα όμως είναι αν εσύ χρειάζεσαι να σταματήσεις ή όχι το 100% της DH.; Η απάντηση είναι στο κεφάλι σου. Συνήθως ντουντα χρειάζονται ασθενείς με πολύ επιθετική τριχόπτωση, δηλαδή ασθενείς που όλο σχεδόν το κεφάλι είναι υπερευαίσθητο στην ύπαρξη ακόμα και μικρό ποσοτήτων DHT. Οι γυναίκες είναι ένα κλασικό παράδειγμα που η ντουντα είναι η πλέον δόκιμη θεραπεία, η φίνα προσφέρει ελάχιστα οφέλη, αφού πρέπει να σταματήσει και αυτή η απειροελάχιστη ποσότητα DHT που υπάρχει στους ιστούς τους.

Προφανώς εσύ δεν είσαι τέτοια περίπτωση για αυτό και δεν την χρειάζεσαι. Θα κερδίσεις κάτι περνώντας την; Πιθανώς, αλλά θα είναι τόσο marginal που δεν αξίζει τον κόπο. Φίνα και μμ είναι η λύση.
 

Marios1982

Well-Known Member
Όπως σου είπε και ο γιατρός δεν το χρειάζεσαι. Η ντούντα είναι πιο ισχυρή από την φίνα, σταματά δηλαδή σχεδόν το 100% της DHT. Το θέμα όμως είναι αν εσύ χρειάζεσαι να σταματήσεις ή όχι το 100% της DH.; Η απάντηση είναι στο κεφάλι σου. Συνήθως ντουντα χρειάζονται ασθενείς με πολύ επιθετική τριχόπτωση, δηλαδή ασθενείς που όλο σχεδόν το κεφάλι είναι υπερευαίσθητο στην ύπαρξη ακόμα και μικρό ποσοτήτων DHT. Οι γυναίκες είναι ένα κλασικό παράδειγμα που η ντουντα είναι η πλέον δόκιμη θεραπεία, η φίνα προσφέρει ελάχιστα οφέλη, αφού πρέπει να σταματήσει και αυτή η απειροελάχιστη ποσότητα DHT που υπάρχει στους ιστούς τους.

Προφανώς εσύ δεν είσαι τέτοια περίπτωση για αυτό και δεν την χρειάζεσαι. Θα κερδίσεις κάτι περνώντας την; Πιθανώς, αλλά θα είναι τόσο marginal που δεν αξίζει τον κόπο. Φίνα και μμ είναι η λύση.
Κατάλαβα.. ο @dlazaros φταίει για όλα χαχα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο καθένας μπορεί να πειραματιστεί με το κεφάλι του, ειδικά όταν θελει να αποφύγει μια μμ. Από εκεί και πέρα δεν σημαίνει ότι είναι και το βέλτιστο ιατρικά.
 

Harris_G

Well-Known Member
Ο καθένας μπορεί να πειραματιστεί με το κεφάλι του, ειδικά όταν θελει να αποφύγει μια μμ. Από εκεί και πέρα δεν σημαίνει ότι είναι και το βέλτιστο ιατρικά.
Θυμισε μου, ο Στριπαρ επαιρνε γιατι κλαταρε η φινα ή ηθελε κατευθειαν το καλο το stuff;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατά δήλωση του, έχανε έδαφος με την φίνα και προχώρησε με ντουτα. Είχε (έχει) διάχυτη αραίωση και εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί η μμ δεν είναι εύκολη λύση, οποτε τα φάρμακα αποκτούν άλλη βαρύτητα, ειδικά όταν πιστεύεις ότι χάνεις έδαφος.
 
Μπλουζα