Αγωγή από Freitas

Kostas97

Well-Known Member
Κατά δήλωση του, έχανε έδαφος με την φίνα και προχώρησε με ντουτα. Είχε (έχει) διάχυτη αραίωση και εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί η μμ δεν είναι εύκολη λύση, οποτε τα φάρμακα αποκτούν άλλη βαρύτητα, ειδικά όταν πιστεύεις ότι χάνεις έδαφος.
CVIAl υπαρχει καμια περιπτωση να δουμε εκεινο το αποτελεσμα καποια στιγμη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν εξαρτάται από εμένα. Ο Stripar έχει αποχωρήσει οριστικά από το φόρουμ.
 

Harris_G

Well-Known Member
@CVIAL Ρωταω γιατι σε περιπτωση που τον καλυπτε η φινα και πηρε αυτοβουλα ντουτα για τους δικους του x,y λογους,
θα ηθελα να μαθω αν του ειπε ο Λορεντζο καιτι του τυπου "ωπ που πας με τοσο βαρια θεραπεια" ωστε να επιβεβαιωθούν και τα λεγομενα σου (με τα οποια φυσικα συμφωνω)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μου είχε πει ότι δεν τον κάλυπτε η φίνα, έχανε έδαφος. Όταν είδε τον Λορένζο ήταν ήδη κάποια (αρκετά) χρόνια σε ντουντα. Όπως καταλαβαίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σχεδόν αδύνατον να πας προς τα πίσω.
 

denis2712

Member
Η φιναστεριδη 1mg για την ΑΑ είναι ελεγμένο φάρμακο με μελέτες ετών και εγκεκριμένο για την ΑΑ. Η πιθανότητα παρενεργειών (ήπιων που άμα επιμείνεις στη θεραπεία ή ελαττώσεις δοσολογία ή διακόψεις σταματάνε) είναι 2-3%. Δεν είναι το Holly Grail της ΑΑ αλλά σε πολύ μεγάλο ποσοστό σταματά την εξέλιξη της και σε λίγο μικρότερο δίνει και μια επανεκφυση.

Όλα τα άλλα είναι εικασίες και θεωρίες μη σχετικών που ξεκινήσανε από ένα άσχετο που χωρίς κανένα τεκμηριωμένο στοιχείο εξέδωσε μια «μελέτη» του κ@λου για το Post Finasterise Syndrome και συνεχώς αναπαράγονται σε φορουμ σαν το δικό μας
Η φιναστεριδη είναι όντως εγκεκριμένο φάρμακο για την ΑΓΑ. Αλλά το φυλλο οδηγιών που συνοδευει το επίσημο σκευασμα (propesia) . Αναγράφει ηλικιακό όριο τα 42 έτη και εσείς αν θυμάμαι είστε εκτός ορίων. Καθώς και αν είσασταν δείγμα μιας μελέτης θα ανήκετε στο 2-3% . Αφου έχετε παραδεχτεί ότι η χρήση σας προκαλεσε αλλοίωση του σπέρματος (νερομενο σπέρμα). Το ότι δεν σας νοιάζει δεν αφορά την οποία μελέτη.
 

Kostas97

Well-Known Member
Η φιναστεριδη είναι όντως εγκεκριμένο φάρμακο για την ΑΓΑ. Αλλά το φυλλο οδηγιών που συνοδευει το επίσημο σκευασμα (propesia) . Αναγράφει ηλικιακό όριο τα 42 έτη και εσείς αν θυμάμαι είστε εκτός ορίων. Καθώς και αν είσασταν δείγμα μιας μελέτης θα ανήκετε στο 2-3% . Αφου έχετε παραδεχτεί ότι η χρήση σας προκαλεσε αλλοίωση του σπέρματος (νερομενο σπέρμα). Το ότι δεν σας νοιάζει δεν αφορά την οποία μελέτη.
Το "νερωμένο" ειναι αραιωμενο και οχι αλλοιωμενο. Υπαρχουν μελετες και πανω σε σπερμοδιαγραμμα before after που ειναι και η ουσια.
Οπως και να χει η οδηγια ειναι διακοπη πριν την τεκνοποιηση.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Η φιναστεριδη είναι όντως εγκεκριμένο φάρμακο για την ΑΓΑ. Αλλά το φυλλο οδηγιών που συνοδευει το επίσημο σκευασμα (propesia) . Αναγράφει ηλικιακό όριο τα 42 έτη και εσείς αν θυμάμαι είστε εκτός ορίων. Καθώς και αν είσασταν δείγμα μιας μελέτης θα ανήκετε στο 2-3% . Αφου έχετε παραδεχτεί ότι η χρήση σας προκαλεσε αλλοίωση του σπέρματος (νερομενο σπέρμα). Το ότι δεν σας νοιάζει δεν αφορά την οποία μελέτη.
Καλημέρα και απο εμένα!Για ποιό λόγo έχει ηλικιακό όριο η Φίνα?Και δηλαδή αν κάποιος έχει ξεκινήσει να την λαμβάνει στα 38 μετά τα 42 πρέπει να την κόβει σιγά σιγά?
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Η φιναστεριδη είναι όντως εγκεκριμένο φάρμακο για την ΑΓΑ. Αλλά το φυλλο οδηγιών που συνοδευει το επίσημο σκευασμα (propesia) . Αναγράφει ηλικιακό όριο τα 42 έτη και εσείς αν θυμάμαι είστε εκτός ορίων. Καθώς και αν είσασταν δείγμα μιας μελέτης θα ανήκετε στο 2-3% . Αφου έχετε παραδεχτεί ότι η χρήση σας προκαλεσε αλλοίωση του σπέρματος (νερομενο σπέρμα). Το ότι δεν σας νοιάζει δεν αφορά την οποία μελέτη.
Άμα το πάμε τυπολατρικά, όπως φαίνεται ότι θες να το πας, έχεις δίκιο ίσως να μην έπρεπε να πάρω καν….. αλλά ακολούθησα την συμβουλή του γιατρού μου και πήρα, και έτσι έσωσα τα (όποια) μαλλιά μου.

Είναι θέμα προσωπικό και προτεραιοτήτων. Αλλά και την πίτα αφάγωτη (να έχουμε μαλλιά δηλαδή) και τον σκύλο χορτάτο (να τα καταφέρουμε μόνο με ευχές) δεν γίνεται στην πραγματική ζωή. Ούτε και στο PlayStation δεν γίνεται…..

Στην ζωή είναι όλα give and take, άμα δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό είτε δεν είσαι διατεθημένος να το κάνεις καλύτερα μην ασχολείσαι με τα μαλλιά σου.

Πιστεύω για άλλο ιατρικό θέμα πολλοί εδώ μέσα που «διυλίζουν τον κώνωπα» για την φιναστεριδη θα έπαιρναν πχ το χαπάκι τους για την χοληστερίνη και όλα καλά και δεν θα ασχολούνταν με τις πιθανές παρενέργειες γιατί η εναλλακτική (έμφραγμα) είναι πολύ χειρότερη. Αλλά είπα και πριν είναι θέμα προσωπικό και προτεραιοτήτων.

Εγώ δεν θέλω (ούτε με ενδιαφέρει) να πείσω κανένα. Δεν έχω μετοχές της Merc και χέστηκα αν αρέσει η άποψη μου ή όχι, το έκανα γιατί βοηθήθηκα από το φορουμ και έχω την ηθική υποχρέωση να καταθέσω και την δική μου εμπειρία ώστε αν κάποιος θέλει να βοηθηθεί και αυτός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποιος σου είπε ότι έχει δίκιο; Δεν υπάρχει ηλικιακό όριο.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Η φιναστεριδη είναι όντως εγκεκριμένο φάρμακο για την ΑΓΑ. Αλλά το φυλλο οδηγιών που συνοδευει το επίσημο σκευασμα (propesia) . Αναγράφει ηλικιακό όριο τα 42 έτη και εσείς αν θυμάμαι είστε εκτός ορίων. Καθώς και αν είσασταν δείγμα μιας μελέτης θα ανήκετε στο 2-3% . Αφου έχετε παραδεχτεί ότι η χρήση σας προκαλεσε αλλοίωση του σπέρματος (νερομενο σπέρμα). Το ότι δεν σας νοιάζει δεν αφορά την οποία μελέτη.
Το μόνο που αναγράφεται είναι ότι οι μελέτες που πραγματοποιήθηκαν αφορούσαν το ηλικιακο εύρος 18-41 ώστε να διαπιστωθεί η αποτελεσματικότητα της φίνας αφού κυριως σε αυτες τις ηλικίες η ΑΓΑ είναι στο peak της και θερίζει.Δεν αναφέρεται πουθενά ότι υπάρχει αντενδειξη λήψης μετά το ανώτατο όριο ηλικίας του εύρους αυτού.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ακριβώς αυτό. Για αυτό να μην παίρνετε τοις μετρητοίς κουβέντες που πετάει κάποιος. Να ζητάτε πάντα τεκμηρίωση.
 

bobby

Well-Known Member
Ποιος σου είπε ότι έχει δίκιο; Δεν υπάρχει ηλικιακό όριο.
Δεν το εξέτασα καν γιατί θεωρώ ότι η άποψη είναι στο ίδιο πλαίσιο με αυτές των αντιεμβολιαστων αλλά και ούτε θέλω μπω σε αντιπαράθεση. Ας πιστεύει και ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από την δικιά μου πλευρά δεν είναι το ίδιο. Τα μέλη που διαβάζουν πρέπει να έχουν σωστή πληροφόρηση. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη (κάτι έμε) αδυναμία του φόρουμ. Κάποιος δηλώνει κάτι (πολλές φορές λάθος) και αμέσως το δεχόμαστε σαν δεδομένο και αναπαράγεται ανεξέλεγκτα. Πρέπει να γίνεται περισσότερη διερεύνηση, να ρωτάμε πως και γιατί. Ακριβώς όπως έκανε παραπάνω ο @Nik.Mos.
 

gfot

Member
Από την δικιά μου πλευρά δεν είναι το ίδιο. Τα μέλη που διαβάζουν πρέπει να έχουν σωστή πληροφόρηση. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη (κάτι έμε) αδυναμία του φόρουμ. Κάποιος δηλώνει κάτι (πολλές φορές λάθος) και αμέσως το δεχόμαστε σαν δεδομένο και αναπαράγεται ανεξέλεγκτα. Πρέπει να γίνεται περισσότερη διερεύνηση, να ρωτάμε πως και γιατί. Ακριβώς όπως έκανε παραπάνω ο @Nik.Mos.
Στο ελληνικο φυλλο οδηγιων του propecia που απο οτι φαινεται εχει προχειρογραφτει οντως λεει κατι αντιστοιχο με αυτο που λεει ο φιλος .Στο αντιστοιχο αμερικανικο προφανως και δεν αναγρεφεται κατι για ηλικιακο οριο.
1688485423352.png
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολύ σωστά. Αν δεις το Αμερικάνικο αναφέρει για έρευνα που έγινε σε άνδρες 18-42 και μάλιστα γίνεται αναλυτική η αναφορά στην έρευνα. Μα είναι εμφανές το λάθος στις Ελληνικές οδηγίες. Με ποιο κριτήριο μπορεί να απαγορεύεται ένα φάρμακο στα 41 χρόνια; Δεν υπάρχει λογική. Για αυτό είπαμε. Χρειάζεται έρευνα και τεκμηρίωση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Απο 41 και μετα πιαστε το proscar και κοψτε το στα 4 να κανουμε και οικονομια. Bobby ολα καλά.:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Και οι άνω των 41 που έπαιρναν φιναστερίδη τόσα χρόνια, θα πρέπει δηλαδή να τη σταματήσουν δια ροπάλου και να χάσουν "εν μια νυκτί" όλα τα κέρδη και τους αγώνες που έκαναν τόσα χρόνια ενάντια στην αλωπεκία;

Φίνα --> ΜΜ --> Φίνα .. το ισόβιο πλάνο.
 

Marios1982

Well-Known Member
Και οι άνω των 41 που έπαιρναν φιναστερίδη τόσα χρόνια, θα πρέπει δηλαδή να τη σταματήσουν δια ροπάλου και να χάσουν "εν μια νυκτί" όλα τα κέρδη και τους αγώνες που έκαναν τόσα χρόνια ενάντια στην αλωπεκία;

Φίνα --> ΜΜ --> Φίνα .. το ισόβιο πλάνο.
Έτσι είναι. Εμένα που με τρώει ο κωλος μου για ντουτα ενώ ο Λορέντσο λέει είμαι καλυμμένος με φίνα, τι να κάνω;;;
 
Μπλουζα