ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

m3e36

Well-Known Member
Tol με αφορμη το νημα που ανοιξες θελω να εκφρασω μια απορία που εχω εδω και πολυ καιρό (λιγο διάστημα μετα αφου ανακάλυψα το forum).
Απο τα γραφομενα σου εχω καταλαβει οτι οταν ακούς dhi βγαζεις σπυριά.δωρο να σου κανανε σημερα (2022) την μεταμόσχευση δεν θα πηγαινες ουτε με σφαίρες.
Οπως ανεφερες στο νημα αυτο αλλα και σε παλιότερα γραφομενα σου και οι 3 μεταμοσχευσεις σου γινανε στη dhi.
Η απορια μου λοιπον ειναι τι ηταν αυτο που σε οδηγησε και τις 3 φορες στη dhi?
Ελλειψη γνωσης και πληροφορησης πανω στις μεταμοσχευσεις?
Καποιο τυχόν επιτυχημενο περιστατικό φιλικου προσωπου?
Παρασυρθηκες απο το marketing?
Επισης εκτος απο μειωμενη φυτρωση εγινε καποιο τραγικο λαθος στο κεφαλι σου?
Ποιοι γιατροι σου καναν τις επεμβασεις?
Προσπαθησα 2-3 φορες να κανω αναζήτηση στο forum να βρω κάποιο νημα απο τυχον παρουσιαση σου αλλα δε βρηκα κατι.αν υπαρχει καποιο νημα θα ήθελα να το επισυναψεις η αν εχεις ορεξη να ανεβασεις καποιες φωτο απο το πριν και το μετα των επεμβάσεων που εχεις κανει.
Υγ1. συμφωνω με cvial να πας lorenzo να σου βαλει 1000grafts και να πετάξεις απο την ζωη σου το toppik. (Ειμαι κι εγω καθημερινος χρηστης toppik απο το 2015 και παρολο που θελω ελάχιστο χρονο να καλυψω τα κενά ειναι μια δέσμευση που σε περιοριζει καποιες φορες στην καθημερινοτητα)
Υγ2.εβλεπα τις φωτο στην 1η σελιδα και το πρωτο πραγμα που ειπα απο μεσα μου ηταν:κοιτα τον άτιμο 53 χρονων και δεν εχει ουτε μια ασπρη τριχα?
Αλλα βλέποντας και τη σημερινη φωτο (απο ηλικια 46) καταλαβα οτι τα βαφεις.
Επειδη τα βαφω κι εγω ποια βαφη χρησιμοποιείς?
 

Συνημμένα

  • Polish_20220707_235433411.jpg
    Polish_20220707_235433411.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 41

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Η απορια μου λοιπον ειναι τι ηταν αυτο που σε οδηγησε και τις 3 φορες στη dhi?
Ελλειψη γνωσης και πληροφορησης πανω στις μεταμοσχευσεις?

Φιλε μου, εχω αναφερει οτι οι λογοι επιλογης της DHI ηταν πολλοι.

Οι πιο βασικοι ειναι:

_ Αυτο που αναφερεις, ελλειψη γνωσης. Δυστυχως, μελος του forum εγινα αμεσως μετα την τριτη μεταμοσχευση. Οι γνωσεις/πληροφοριες ηρθαν σε μεταγενεστερο χρονο.

_ Το γεγονος οτι δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να ταξιδεψω στο εξωτερικο. Ηταν η πιο βολικη λυση, για να αποφυγω ταλαιπωριες.

_ Δε γνωριζα την υπαρξη αλλων κλινικων και αλλων γιατρων. Μονο διαφημισεις της DHI ειχα παρακολουθησει/διαβασει.

Επισης εκτος απο μειωμενη φυτρωση εγινε καποιο τραγικο λαθος στο κεφαλι σου?

Ευτυχως οχι. Η φυσικοτητα ειναι αρκετα καλη. Ομως η φυτρωση ειναι μετρια. Υπολογιζω οτι απο τα περιπου 3000 grafts των μμ, να φυτρωσαν γυρω στα 2000.

Ευτυχως που το προβλημα τριχοπτωσης που ειχα ηταν σχετικα μικρο. Η ληπτρια των μμ ηταν περιπου στα 60 cm2.


Ποιοι γιατροι σου καναν τις επεμβασεις?
Προσπαθησα 2-3 φορες να κανω αναζήτηση στο forum να βρω κάποιο νημα απο τυχον παρουσιαση σου αλλα δε βρηκα κατι.αν υπαρχει καποιο νημα θα ήθελα να το επισυναψεις η αν εχεις ορεξη να ανεβασεις καποιες φωτο απο το πριν και το μετα των επεμβάσεων που εχεις κανει.

Φιλε μου, για να καταλαβεις ποσο ανενημερωτος και απροετοιμαστος ημουν (γι' αυτο αλλωστε και τα τελευταια χρονια προσπαθω μεσω του forum να μεταφερω τις εμπειριες μου, ωστε να μπορουν τα νεα μελη να μην βρισκονται σε αγνοια, οπως εγω τοτε), στις δυο πρωτες μμ ουτε που θυμαμαι το ονομα του γιατρου. Την τελευταια μμ την εκανε ο κ. Λιοσης. Δεν ξερω αν εξακολουθει να εργαζεται εκει σημερα.

Οσον αφορα στο υλικο...πετυχες διανα!!!

Δεν εχω καμια απολυτως φωτογραφια των μμ μου. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι ημουν NW 3 προς 4.


Επειδη τα βαφω κι εγω ποια βαφη χρησιμοποιείς?

Φυσικα τα βαφω. Το εχω αναφερει στο παρελθον.

Μπορει να μην εχω πολλα λευκα (πισω και πανω ειναι ελαχιστα, τα περισσοτερα ειναι στα πλαγια), αλλά μου αρεσουν μαυρα. Οταν πρωτοξεκινησα πριν απο 3 χρονια, μου αρεσαν πολυ περισσοτερο και το καθιερωσα.

Ωστοσο καμια βαφη χωρις αμμωνια (μονιμη) δεν αντεχει σε βαθος χρονου. Δεν εχω βαλει ποτέ μονιμη βαφη και δεν ξερω απο μαρκες.

Εγω εχω σωθει σε αυτο το θεμα, γιατι απλουστατα λουζω τα μαλλια με πολυ μικρη συχνοτητα. Δεν αντιμετωπιζω ποτέ κανενα θεμα λιπαροτητας και γι' αυτο τα λουζω καθε 10 μερες!!! Οσο και αν ακουγεται παραξενο, τα μαλλια μου αντεχουν πανω απο 10 μερες αλουστα σε πολυ καλη κατασταση.

Ετσι, η βαφη που χρησιμοποιω, αντεχει περιπου 3 λουσιματα (εναν μηνα).

Χρησιμοποιω ηπια βαφη ... το men perfect της Σβαρτσκοφ. Το εμαθα εδω στο forum. Υπαρχει το αντιστοιχο νημα. Το χρωμα ειναι αρκετα κοντα στο φυσικο μου (νουμερο 70).

Επειδη, οπως εγραψα, τα λευκα ειναι σχετικα λιγα, δε χρησιμοποω ολη τη συσκευασια. Βαζω τη μιση ποσοτητα και μετα απο ενα μηνα την υπολοιπη.

Ελπιζω να απαντησα σε ολες τις αποριες/ερωτησεις σου.
 

m3e36

Well-Known Member
Ευχαριστω για τις απαντησεις tol.
Αναλυτικοτατος σε ολα!!
Την ιδια χρησιμοποιώ κι εγω απλα το Νο 80
Αλλα τωρα τελευταια δεν μου αρεσει η απόχρωση που μου βγάζει για αυτο ψαχνομαι λιγο πανω στο θεμα αυτο γιατι απο τις φωτο σου μου άρεσε το μαυρο που σου βγάζει εσενα
 
  • Like
Reactions: tol

dlazaros

Well-Known Member
Με τα χρόνια εκτός από τα μαλλιά που χάνουν το χρώμα τους το ίδιο γίνεται και στο δέρμα ιδιαίτερα στο πρόσωπο που γίνεται λευκότερο με αποτέλεσμα εάν κάποιος βάφει τα μαλλιά να φαίνονται λιγότερο φυσικά καθώς υπάρχει μεγάλη αντίθεση. Για αυτό τον λόγο είναι καλύτερα να πηγαίνεις ένα ή δύο τόνους πιο ανοιχτό το χρώμα από το φυσικό σου για να το αποφύγεις ή κάνεις επαγγελματικές ανταύγειες. Βέβαια μίλησε κάποιος που του αρέσουν πολύ τα γκρίζα μαλλιά αλλά είμαι αρκετά μελαχροινός και μου πάει.
 

tol

Well-Known Member
Πφφφ...2022 κι ακομα σκεφτεστε "την ξεγελασα" με chanel και spa ε?
Καντε εσεις δωρακια και πισω εχει η αχλαδα την ουρα..γατακια

Μη σε πιανουν τα φεμινιστικα σου φρονηματα τωρα, φιλη Denvi. :D:cool:

Δεν ειμαστε ολοι οι ανδρες απιστοι και πονηροι.

Μια προταση εκανε ο αγαπητος Γιωργος...ο οποιος παρεμπιπτοντως ειναι λιγακι "ζωηρος". Εχει παρελθον, πλουσιο βιογραφικο πολλων εννομων (γαμων) και ελευθερων σχεσεων. Κατι ξερει παραπανω απο εμας τους μονογαμικους.
 

Denvi

Well-Known Member
Μη σε πιανουν τα φεμινιστικα σου φρονηματα τωρα, φιλη Denvi. :D:cool:

Δεν ειμαστε ολοι οι ανδρες απιστοι και πονηροι.

Μια προταση εκανε ο αγαπητος Γιωργος...ο οποιος παρεμπιπτοντως ειναι λιγακι "ζωηρος". Εχει παρελθον, πλουσιο βιογραφικο πολλων εννομων (γαμων) και ελευθερων σχεσεων. Κατι ξερει παραπανω απο εμας τους μονογαμικους.
Ο Γιωργος ειναι οντως αγαπητος, αλλά οφειλα να παρεμβω, να βαλω μια ταξη, να λαμψει η αληθεια χαχαχ :p
 

Marios1982

Well-Known Member
Πφφφ...2022 κι ακομα σκεφτεστε "την ξεγελασα" με chanel και spa ε?
Καντε εσεις δωρακια και πισω εχει η αχλαδα την ουρα..γατακια
Δεν ξεγελάμε καμία. Ένας gentleman πρέπει να δινει(υλικά και μη) και η γυναίκα πρέπει να δινει επίσης αυτό που πρέπει.
 

aeratos28

Just aeratos
Να τη ..η αχλαδω..με την ουρά που έχει πίσω της ..ούτε δώρα ούτε τπτ..εκδικητικό αχλάδι πρώτη φορά βλέπω..αλλά τέτοιες είστε..χαχαχα
Πφφφ...2022 κι ακομα σκεφτεστε "την ξεγελασα" με chanel και spa ε?
Καντε εσεις δωρακια και πισω εχει η αχλαδα την ουρα..γατακια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Rev1608

Member
Φιλοι μου, καλημερα.

Ηγγικεν η ωρα αλλαγης θεραπειας.

6 χρονια ακριβως...1,25 mg καθημερινα φιναστεριδης ανελλιπως.

Αποτελεσματα: Ολοκληρωτικη αναχαιτιση της τριχοπτωσης. Καμια απολυτως απωλεια τριχων. Επανεκφυση περιπου 10 - 20 % σε πισω ζωνες. Δυναμωμα και παχυνση τριχων.

Παρενεργειες: Ποτέ δεν καταλαβα οτι εκανα ληψη καποιου φαρμακου. Ποτέ δεν ενιωσα να γινεται κατι διαφορετικο στο σωμα μου. Μια μικρη πτωση της libido την θεωρω φυσιολογικη λογω και της ηλικιας. Ποτέ μα ποτέ δε μου ετυχε περιπτωση να αντιμετωπισω προβλημα στη σεξουαλικη επαφη. Ολα ρολόι. Απλα μειωθηκε η συχνοτητα τους (απο 3 περιπου την εβδομαδα σε 2 ...επαναλαμβανω το θεωρω μια απολυτως φυσιολογικη κατασταση στην ηλικια μου).

Στο θεμα του μαλλιου τωρα...

Η τωρινη κατασταση...ηλικια 53...ειναι η παρακατω (φυσικα χωρις τη χρηση τοπικ)

Προβολή συνημμένου 51103

Προβολή συνημμένου 51104

Προβολή συνημμένου 51105

Προβολή συνημμένου 51106


Με τη λελογισμενη χρηση τοπικ (η συσκευασια των 55 γραμμαριων μου αρκει για περιπου 5 μηνες καθημερινης χρησης) γινομαι ... Ρουβας.

Με χρηση τοπικ η συγκεκριμενη φωτογραφια...

Προβολή συνημμένου 51107


Κατα την προσωπικη μου αποψη το μαλλι για την ηλικια μου ειναι σε καλη κατασταση (συγκρινομενο μαλιστα με φιλους συνομιληκους ... σε πολυ καλη κατασταση). Με τη χρηση τοπικ απλα ανεβαινει σε αλλο επιπεδο. Στεκεται σε οποιαδηποτε κατασταση φωτισμου. Ειναι οπως ακριβως το επιθυμω.


Στο δια ταυτα...

Απο χθες ξεκινησα θεραπεια ντουταστεριδης. Κατευθειαν στα βαθια. Χωρις πειραματισμους με χαμηλες δοσεις. Τη συνιστωμενη καθημερινη δοση. 0,5 mg avodart (ενα χαπακι απο τα 30 της συσκευασιας που κοστιζει 9,5 ευρω).

Θα μου πεις...

Αφου το μαλλι ειναι σε τετοια κατασταση, γιατι αλλαζεις θεραπεια;

Θα σου απαντησω, φιλε μου...

Και γιατι οχι;

Απο τη φυση μου ειμαι τελειομανης. Οσοι γνωριζουν το παρελθον μου, ξερουν οτι οσα κανω σχετικα με την εξωτερικη μου εμφανιση (εκγυμναση σωματος κ.α.), μαλλον δεν τα κανουν ουτε οι 20αρηδες.

(Παρεμπιπτοντως, για να μην παρερμηνευθουν τα γραφομενα μου...θεωρω οτι περαν του σωματος ποτέ δεν παραμελησα το πνευμα. Οι πνευματικες μου ενασχολησεις ειναι ανελλιπεις.)

Επισης, εκτος της τελειομανιας, εχω μια πολυ διαφορετικη αντιληψη για εγκεκριμενα φαρμακα απο την πλειονοτητα των συμφορουμιτων. Απο τη στιγμη που ενα φαρμακο ειναι εγκεκριμενο και ευρεως διαδεδομενο δεν μου προκαλει ποτέ καμια ανησυχια/φοβια.

Επιπλεον, η προθεση μου, το ποθουμενο για μενα, ειναι να διατηρησω τα υπαρχοντα μαλλια, τουλαχιστον, για αλλη μια δεκαετια.

Ναι, δε με βρισκει συμφωνο αυτο που λενε αρκετοι...εμενα το μαλλι με ενδιαφερει μονο μεχρι τα 40...οταν γινω 50 ή 60 δε θα με ενδιαφερει.

Ισως, λοιπον, η φιναστεριδη να μην το κατορθωσει, να αρχισει να χανει την επιδραση της. Και, επειδη ειμαι της αποψης οτι η προληψη και οχι η καταστολη ειναι προτιμητεα, προχωρω σε πιο δραστικη θεραπεια με ντουταστεριδη.


Εξαλλου...βρε φιλαρακια...τοσο χαζοι ειμαστε;

Αν διαπιστωσουμε το οποιοδηποτε προβλημα σε μια θεραπεια, ειμαστε τοσο αφελεις, ωστε να τη συνεχισουμε;

Φυσικα και οχι! Τη διακοπτουμε αμεσως.

Με αυτο το σκεπτικο, λοιπον, και θελοντας απο περιεργεια, απο αδημονια, να δοκιμασω μηπως, εστω και σε αυτη την ηλικια, δω περαιτερω βελτιωση στο μαλλι, αλλαζω θεραπεια.

Τελος, ειναι αυτονοητο οτι σε βαθος χρονου (ολοι γνωριζουμε οτι οι θεραπειες θελουν χρονο) θα ενημερωσω για την εξελιξη.


ΥΓ Επειδη πολλοι ειναι ψοφοδεεις (για τον φιλο Γιωργο αυτο :p:D ), θα κανω εγω το...πειραματοζωο!!!

Περαν της πλακας...νομιζω οτι θα ειναι χρησιμο για το forum να υπαρχουν μαρτυριες/εμπειριες μελων που δοκιμαζουν θεραπειες, ωστε τα υπολοιπα μελη να ειναι ενημερωμενα και καλυτερα κατατοπισμενα πανω στο θεμα της ανδρογενετικης αλωπεκιας.

Ευχομαι σε ολους ενα...θερμο, ευχαριστο και ξεγνοιαστο καλοκαιρι!
Φιλε μου καλησπέρα, πως προχωραει η θεραπεία σου;
 
Μπλουζα