ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

tol

Well-Known Member
Φιλοι μου, καλημερα.

Ηγγικεν η ωρα αλλαγης θεραπειας.

6 χρονια ακριβως...1,25 mg καθημερινα φιναστεριδης ανελλιπως.

Αποτελεσματα: Ολοκληρωτικη αναχαιτιση της τριχοπτωσης. Καμια απολυτως απωλεια τριχων. Επανεκφυση περιπου 10 - 20 % σε πισω ζωνες. Δυναμωμα και παχυνση τριχων.

Παρενεργειες: Ποτέ δεν καταλαβα οτι εκανα ληψη καποιου φαρμακου. Ποτέ δεν ενιωσα να γινεται κατι διαφορετικο στο σωμα μου. Μια μικρη πτωση της libido την θεωρω φυσιολογικη λογω και της ηλικιας. Ποτέ μα ποτέ δε μου ετυχε περιπτωση να αντιμετωπισω προβλημα στη σεξουαλικη επαφη. Ολα ρολόι. Απλα μειωθηκε η συχνοτητα τους (απο 3 περιπου την εβδομαδα σε 2 ...επαναλαμβανω το θεωρω μια απολυτως φυσιολογικη κατασταση στην ηλικια μου).

Στο θεμα του μαλλιου τωρα...

Η τωρινη κατασταση...ηλικια 53...ειναι η παρακατω (φυσικα χωρις τη χρηση τοπικ)

IMG_20220706_085758~2.jpg

IMG_20220706_091250~2.jpg

IMG_20220706_090824~2.jpg

IMG_20220706_091954~2.jpg


Με τη λελογισμενη χρηση τοπικ (η συσκευασια των 55 γραμμαριων μου αρκει για περιπου 5 μηνες καθημερινης χρησης) γινομαι ... Ρουβας.

Με χρηση τοπικ η συγκεκριμενη φωτογραφια...

IMG_20210604_093749_328~2.jpg


Κατα την προσωπικη μου αποψη το μαλλι για την ηλικια μου ειναι σε καλη κατασταση (συγκρινομενο μαλιστα με φιλους συνομιληκους ... σε πολυ καλη κατασταση). Με τη χρηση τοπικ απλα ανεβαινει σε αλλο επιπεδο. Στεκεται σε οποιαδηποτε κατασταση φωτισμου. Ειναι οπως ακριβως το επιθυμω.


Στο δια ταυτα...

Απο χθες ξεκινησα θεραπεια ντουταστεριδης. Κατευθειαν στα βαθια. Χωρις πειραματισμους με χαμηλες δοσεις. Τη συνιστωμενη καθημερινη δοση. 0,5 mg avodart (ενα χαπακι απο τα 30 της συσκευασιας που κοστιζει 9,5 ευρω).

Θα μου πεις...

Αφου το μαλλι ειναι σε τετοια κατασταση, γιατι αλλαζεις θεραπεια;

Θα σου απαντησω, φιλε μου...

Και γιατι οχι;

Απο τη φυση μου ειμαι τελειομανης. Οσοι γνωριζουν το παρελθον μου, ξερουν οτι οσα κανω σχετικα με την εξωτερικη μου εμφανιση (εκγυμναση σωματος κ.α.), μαλλον δεν τα κανουν ουτε οι 20αρηδες.

(Παρεμπιπτοντως, για να μην παρερμηνευθουν τα γραφομενα μου...θεωρω οτι περαν του σωματος ποτέ δεν παραμελησα το πνευμα. Οι πνευματικες μου ενασχολησεις ειναι ανελλιπεις.)

Επισης, εκτος της τελειομανιας, εχω μια πολυ διαφορετικη αντιληψη για εγκεκριμενα φαρμακα απο την πλειονοτητα των συμφορουμιτων. Απο τη στιγμη που ενα φαρμακο ειναι εγκεκριμενο και ευρεως διαδεδομενο δεν μου προκαλει ποτέ καμια ανησυχια/φοβια.

Επιπλεον, η προθεση μου, το ποθουμενο για μενα, ειναι να διατηρησω τα υπαρχοντα μαλλια, τουλαχιστον, για αλλη μια δεκαετια.

Ναι, δε με βρισκει συμφωνο αυτο που λενε αρκετοι...εμενα το μαλλι με ενδιαφερει μονο μεχρι τα 40...οταν γινω 50 ή 60 δε θα με ενδιαφερει.

Ισως, λοιπον, η φιναστεριδη να μην το κατορθωσει, να αρχισει να χανει την επιδραση της. Και, επειδη ειμαι της αποψης οτι η προληψη και οχι η καταστολη ειναι προτιμητεα, προχωρω σε πιο δραστικη θεραπεια με ντουταστεριδη.


Εξαλλου...βρε φιλαρακια...τοσο χαζοι ειμαστε;

Αν διαπιστωσουμε το οποιοδηποτε προβλημα σε μια θεραπεια, ειμαστε τοσο αφελεις, ωστε να τη συνεχισουμε;

Φυσικα και οχι! Τη διακοπτουμε αμεσως.

Με αυτο το σκεπτικο, λοιπον, και θελοντας απο περιεργεια, απο αδημονια, να δοκιμασω μηπως, εστω και σε αυτη την ηλικια, δω περαιτερω βελτιωση στο μαλλι, αλλαζω θεραπεια.

Τελος, ειναι αυτονοητο οτι σε βαθος χρονου (ολοι γνωριζουμε οτι οι θεραπειες θελουν χρονο) θα ενημερωσω για την εξελιξη.


ΥΓ Επειδη πολλοι ειναι ψοφοδεεις (για τον φιλο Γιωργο αυτο :p:D ), θα κανω εγω το...πειραματοζωο!!!

Περαν της πλακας...νομιζω οτι θα ειναι χρησιμο για το forum να υπαρχουν μαρτυριες/εμπειριες μελων που δοκιμαζουν θεραπειες, ωστε τα υπολοιπα μελη να ειναι ενημερωμενα και καλυτερα κατατοπισμενα πανω στο θεμα της ανδρογενετικης αλωπεκιας.

Ευχομαι σε ολους ενα...θερμο, ευχαριστο και ξεγνοιαστο καλοκαιρι!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

adelino225

Active Member
Φιλοι μου, καλημερα.

Ηγγικεν η ωρα αλλαγης θεραπειας.

6 χρονια ακριβως...1,25 mg καθημερινα φιναστεριδης ανελλιπως.

Αποτελεσματα: Ολοκληρωτικη αναχαιτιση της τριχοπτωσης. Καμια απολυτως απωλεια τριχων. Επανεκφυση περιπου 10 - 20 % σε πισω ζωνες. Δυναμωμα και παχυνση τριχων.

Παρενεργειες: Ποτέ δεν καταλαβα οτι εκανα ληψη καποιου φαρμακου. Ποτέ δεν ενιωσα να γινεται κατι διαφορετικο στο σωμα μου. Μια μικρη πτωση της libido την θεωρω φυσιολογικη λογω και της ηλικιας. Ποτέ μα ποτέ δε μου ετυχε περιπτωση να αντιμετωπισω προβλημα στη σεξουαλικη επαφη. Ολα ρολόι. Απλα μειωθηκε η συχνοτητα τους (απο 3 περιπου την εβδομαδα σε 2 ...επαναλαμβανω το θεωρω μια απολυτως φυσιολογικη κατασταση στην ηλικια μου).

Στο θεμα του μαλλιου τωρα...

Η τωρινη κατασταση...ηλικια 53...ειναι η παρακατω (φυσικα χωρις τη χρηση τοπικ)

Προβολή συνημμένου 51103

Προβολή συνημμένου 51104

Προβολή συνημμένου 51105

Προβολή συνημμένου 51106


Με τη λελογισμενη χρηση τοπικ (η συσκευασια των 55 γραμμαριων μου αρκει για περιπου 5 μηνες καθημερινης χρησης) γινομαι ... Ρουβας.

Με χρηση τοπικ η συγκεκριμενη φωτογραφια...

Προβολή συνημμένου 51107


Κατα την προσωπικη μου αποψη το μαλλι για την ηλικια μου ειναι σε καλη κατασταση (συγκρινομενο μαλιστα με φιλους συνομιληκους ... σε πολυ καλη κατασταση). Με τη χρηση τοπικ απλα ανεβαινει σε αλλο επιπεδο. Στεκεται σε οποιαδηποτε κατασταση φωτισμου. Ειναι οπως ακριβως το επιθυμω.


Στο δια ταυτα...

Απο χθες ξεκινησα θεραπεια ντουταστεριδης. Κατευθειαν στα βαθια. Χωρις πειραματισμους με χαμηλες δοσεις. Τη συνιστωμενη καθημερινη δοση. 0,5 mg avodart (ενα χαπακι απο τα 30 της συσκευασιας που κοστιζει 9,5 ευρω).

Θα μου πεις...

Αφου το μαλλι ειναι σε τετοια κατασταση, γιατι αλλαζεις θεραπεια;

Θα σου απαντησω, φιλε μου...

Και γιατι οχι;

Απο τη φυση μου ειμαι τελειομανης. Οσοι γνωριζουν το παρελθον μου, ξερουν οτι οσα κανω σχετικα με την εξωτερικη μου εμφανιση (εκγυμναση σωματος κ.α.), μαλλον δεν τα κανουν ουτε οι 20αρηδες.

(Παρεμπιπτοντως, για να μην παρερμηνευθουν τα γραφομενα μου...θεωρω οτι περαν του σωματος ποτέ δεν παραμελησα το πνευμα. Οι πνευματικες μου ενασχολησεις ειναι ανελλιπεις.)

Επισης, εκτος της τελειομανιας, εχω μια πολυ διαφορετικη αντιληψη για εγκεκριμενα φαρμακα απο την πλειονοτητα των συμφορουμιτων. Απο τη στιγμη που ενα φαρμακο ειναι εγκεκριμενο και ευρεως διαδεδομενο δεν μου προκαλει ποτέ καμια ανησυχια/φοβια.

Επιπλεον, η προθεση μου, το ποθουμενο για μενα, ειναι να διατηρησω τα υπαρχοντα μαλλια, τουλαχιστον, για αλλη μια δεκαετια.

Ναι, δε με βρισκει συμφωνο αυτο που λενε αρκετοι...εμενα το μαλλι με ενδιαφερει μονο μεχρι τα 40...οταν γινω 50 ή 60 δε θα με ενδιαφερει.

Ισως, λοιπον, η φιναστεριδη να μην το κατορθωσει, να αρχισει να χανει την επιδραση της. Και, επειδη ειμαι της αποψης οτι η προληψη και οχι η καταστολη ειναι προτιμητεα, προχωρω σε πιο δραστικη θεραπεια με ντουταστεριδη.


Εξαλλου...βρε φιλαρακια...τοσο χαζοι ειμαστε;

Αν διαπιστωσουμε το οποιοδηποτε προβλημα σε μια θεραπεια, ειμαστε τοσο αφελεις, ωστε να τη συνεχισουμε;

Φυσικα και οχι! Τη διακοπτουμε αμεσως.

Με αυτο το σκεπτικο, λοιπον, και θελοντας απο περιεργεια, απο αδημονια, να δοκιμασω μηπως, εστω και σε αυτη την ηλικια, δω περαιτερω βελτιωση στο μαλλι, αλλαζω θεραπεια.

Τελος, ειναι αυτονοητο οτι σε βαθος χρονου (ολοι γνωριζουμε οτι οι θεραπειες θελουν χρονο) θα ενημερωσω για την εξελιξη.


ΥΓ Επειδη πολλοι ειναι ψοφοδεεις (για τον φιλο Γιωργο αυτο :p:D ), θα κανω εγω το...πειραματοζωο!!!

Περαν της πλακας...νομιζω οτι θα ειναι χρησιμο για το forum να υπαρχουν μαρτυριες/εμπειριες μελων που δοκιμαζουν θεραπειες, ωστε τα υπολοιπα μελη να ειναι ενημερωμενα και καλυτερα κατατοπισμενα πανω στο θεμα της ανδρογενετικης αλωπεκιας.

Ευχομαι σε ολους ενα...θερμο, ευχαριστο και ξεγνοιαστο καλοκαιρι!
Φιλε εισαι ετσι χωρις ΜΜ???Πως ηταν η κατασταση πριν φινα???Το πειραμα το ξεκινησε εδω και μια βδομαδα ο @dlazaros με ντουτα :p
 

dim d

Well-Known Member
Kαλη αρχη tol, ειμαστε αρκετοι πια αυτοι που ειναι σε ντουντα, θα ναι ενα ενδιαφερον δειγμα να δουμε πως θα παει η θεραπεια σε ολους μας.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλή αρχή αγαπημένε Tol. Πάω να παίξω και εγώ τα ρέστα μου από Σεπτέμβρη. Ντουτα 0,5 mg καθημερινά, λονιτεν 5 mg καθημερινά και derma rolling 1 φορα εβδομαδιαίως και ο Θεός βοηθός.
 

tol

Well-Known Member
Φιλε εισαι ετσι χωρις ΜΜ???Πως ηταν η κατασταση πριν φινα???Το πειραμα το ξεκινησε εδω και μια βδομαδα ο @dlazaros με ντουτα :p

Φιλε adelino, εχω αναφερθει πολλες φορες στο παρελθον μου στο χωρο των μεταμοσχευσεων.

Εν συντομια...

Κρινοντας απο τα NW πατερα και αδερφου, προοριζομουν για τελικο
NW 3 - 4.

Με αλλα λογια σχετικα μικρο προβλημα με ολοκληρωτικη απωλεια Α ζωνης, σχετικα καλη Β ζωνη, πολυ καλες Γ και Δ ζωνες.

Ξεκινησα το μακρινο 1995 (ηλικια 25 ετων) με μια μικρη μμ (600 grafts) strip στην DHI (επιβιωσαν περιπου 300).

Συνεχισα το 2011 και 2015 με δυο FUE (1200 grafts περιπου καθεμια) στην DHI (επιβιωσαν συνολικα περιπου 1500 grafts).

Ολες οι μμ εγιναν στην Α ζωνη και στις παρυφες της Β ζωνης. Ισως μια εκταση ληπτριας 60 cm2.

Επομενως, φιλε μου αυτο που βλεπεις στις φωτογραφιες ειναι συνδυασμος σχετικα καλης γενετικης προδιαθεσης (αρκετα μαλλια δικα μου) + περιπου 1800 μεταμοσχευμενα grafts + συνδρομη φιναστεριδης (την μινοξιδιλη που τη χρησιμοποιω ηδη 25 χρονια, δεν τη λαμβανω καθολου υποψη...το κανω τυπικα, λογικα εχει χασει καθε θετικη επιδραση).

Αυτο ειναι το ιστορικο μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Kαλη αρχη tol, ειμαστε αρκετοι πια αυτοι που ειναι σε ντουντα, θα ναι ενα ενδιαφερον δειγμα να δουμε πως θα παει η θεραπεια σε ολους μας.

Φιλε dim, μπορει να ημουν ο "δασκαλος" σου στο θεμα της φιναστεριδης, μπορει να σε παρακινησα να ξεκινησεις τη θεραπεια, αλλά τελικα...

Ο μαθητης ξεπερασε τον δασκαλο!!!

Με "εφαγες" στην στροφη...ξεκινησες πρωτος την ντουταστεριδη.

Σε ακολουθω, λοιπον, κατα ποδας.

Ανταποδιδω τις ευχες για θετικα αποτελεσματα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φινα τελος παλικαρι μου???
Μάλλον ναι φίλε μου. Δεν έχω παράπονο από το φάρμακο καθώς είμαι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά νιώθω ότι μετράω αντίστροφα μέχρι να κλατάρει. Ενώ την αραίωση την πάγωσε παρατήρησα τώρα που πήρα όλο το κεφάλι με την 2 πως έχει αρχίσει και το crown να βαδίζει σε ρυθμούς NW6 και με έχει λουσει κρύος ιδρώτας. Ενώ όταν μακραινω το μαλλί μου φαινομαι ακόμα και για NW3 με κοντό μαλλί φαίνεται η γύμνια φουλ και στη δική μου περίπτωση μιλάμε για μπόλικη.
 

dim d

Well-Known Member
Φιλε dim, μπορει να ημουν ο "δασκαλος" σου στο θεμα της φιναστεριδης, μπορει να σε παρακινησα να ξεκινησεις τη θεραπεια, αλλά τελικα...

Ο μαθητης ξεπερασε τον δασκαλο!!!

Με "εφαγες" στην στροφη...ξεκινησες πρωτος την ντουταστεριδη.

Σε ακολουθω, λοιπον, κατα ποδας.

Ανταποδιδω τις ευχες για θετικα αποτελεσματα.
Ευχαριστω! θεωρω επισης πως κι μερα παρα μερα για σενα, η ντουντα θα δουλεψει το ιδιο.
 

tol

Well-Known Member
Καλή αρχή αγαπημένε Tol. Πάω να παίξω και εγώ τα ρέστα μου από Σεπτέμβρη. Ντουτα 0,5 mg καθημερινά, λονιτεν 5 mg καθημερινά και derma rolling 1 φορα εβδομαδιαίως και ο Θεός βοηθός.

Φιλαρακι james, σου ευχομαι τα καλυτερα.

Φυσικα εσυ δεν ανηκεις στην ταξη των "φοφοδεων", των φοβιτσιαρηδων αδρανων που περιμενουν την ολοκληρωτικη καταστροφη, για να ταρακουνηθουν και να ξεπερασουν τις παραλογες φοβιες τους.

Εσυ απο νωρις, απο μικρη ηλικια, προσπαθεις να τα βαλεις με τη μοιρα σου, να αντισταθεις, να παλεψεις (σε μια, μαλλον, ανιση μαχη) με τον Χαροντα στα μαρμαρενια αλωνια, ως αλλος Διγενης Ακριτας!!!

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και ευοδωση των προσδοκιων σου.
 

adelino225

Active Member
Μάλλον ναι φίλε μου. Δεν έχω παράπονο από το φάρμακο καθώς είμαι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά νιώθω ότι μετράω αντίστροφα μέχρι να κλατάρει. Ενώ την αραίωση την πάγωσε παρατήρησα τώρα που πήρα όλο το κεφάλι με την 2 πως έχει αρχίσει και το crown να βαδίζει σε ρυθμούς NW6 και με έχει λουσει κρύος ιδρώτας. Ενώ όταν μακραινω το μαλλί μου φαινομαι ακόμα και για NW3 με κοντό μαλλί φαίνεται η γύμνια φουλ και στη δική μου περίπτωση μιλάμε για μπόλικη.
Δλδ δεν εδωσε αυτο που ηθελες η φινα???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Ευχαριστω! θεωρω επισης πως κι μερα παρα μερα για σενα, η ντουντα θα δουλεψει το ιδιο.

Δεν ξερω, φιλε dim.

Αφου ξεκινω κατι, θελω να το κανω ολοκληρωμενα, για να διαπιστωσω σε ολο το φασμα της την επιδραση της ντουταστεριδης.

Σχεδιαζω, λοιπον, για εναν ολοκληρο χρονο να κανω χρηση καθημερινα της προβλεπομενης δοσης του 0,5 mg.

Αν στην πορεια αυτου του ετους δεν αντιμετωπισω καμια παρενεργεια, συνεχιζω ακαθεκτος.

Με τη συμπληρωση ενος χρονου θα επαναξιολογησω την κατασταση.

Αν δω καλυτερα αποτελεσματα απο τη φιναστεριδη, τοτε δεν αλλαζω τακτικη. Ομαδα που κερδιζει, δεν την αλλαζεις.

Αν δω τα ιδια αποτελεσματα, τοτε θα σκεφθω την προταση σου, να μειωσω τη δοσολογια σε μερα παρα μερα...και βλεπουμε.

Αλλά ολα αυτα δεν ειναι του παροντος...ειναι μακροπροθεσμα. Βλεπουμε και πραττουμε.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Tol, αφού το πρόβλημα σου όπως βλέπω στις φωτογραφίες είναι μικρό δηλαδή hairline, γιατί δεν κανεις μια μεταμόσχευση να τελειώνεις?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Tol, δεν νομίζω ότι η χρήση duta σε σένα είναι δόκιμη. Είσαι σε μια ηλικία με ένα είδος αραίωσης που η duta δεν πρόκειται να προσθέσει κάτι παραπάνω από αυτό που έχεις. Η duta είναι πολύ χρήσιμη για αυτούς που έχουν προδιάθεση πολύ επιθετικής ΑΑ, δηλαδή super ευαίσθητους θύλακες στην DHT. Εσύ τέτοιους δεν έχεις αφού το crown σου είναι μια χαρά και η Α' ζώνη είναι όλη σχεδόν από μμ. Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις δοκιμή αλλά η θεωρία δεν σε υποστηρίζει. Μια μμ όμως 1000g θα ήταν ιδανική λύση για σένα για να απαλλαγείς από το τόπικ.
 

tol

Well-Known Member
Tol, αφού το πρόβλημα σου όπως βλέπω στις φωτογραφίες είναι μικρό δηλαδή hairline, γιατί δεν κανεις μια μεταμόσχευση να τελειώνεις?

Φιλε μου, καταρχας το θεμα δεν ειναι οικονομικο. Δοξα τω θεω, χρηματα υπαρχουν. Ομως, δε θελω να μπλεξω για τεταρτη φορα σε αλλη μια σχετικα ψυχοφθορα διαδικασια.

Δε θελω ποτέ να ξυρισω το κεφαλι, να ειμαι για ενα διαστημα κλεισμενος, να προσπαθω να μη φανει κατι. Και τις 3 προηγουμενες μμ τις εκανα με ΑΚΟΥΡΕΥΤΗ ληπτρια για αυτους του λογους.

Εξαλλου, οπως ειπες το προβλημα μου ειναι μικρο και ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ με τη χρηση τοπικ.

Επομενως, αν μπορω για αλλη μια δεκαετια να πετυχω, με την θεραπεια που ακολουθω και με τη χρηση τοπικ, το ιδανικα ποθουμενο αποτελεσμα, γιατι να μπλεκω σε τετοιες διαδικασιες;
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε και συνομίληκε @tol συμφωνώ με το σκεπτικό σου και κάπως έτσι κατέληξα και εγω στον ίδιο δρόμο αλλά απο άλλη κατεύθυνση. Τολμώ να σου πω οτι θα δείς διαφορές στο σώμα σου καθώς είσαι σε επαφή μαζί του για το εαν κάτι είναι θετικό ή οχι. Την περασμένη Δευτέρα ξεκίνησα και εγω την ντούτα και μπορώ να πω οτι με εξέπληξε θετικά σε σημείο που και εγω την παίρνω κάθε μέρα ενώ θεωρούσα οτι θα πήγαινα σε 3χ, με κύριο θέμα την υπνηλία που μου έφερνε η φίνα και δεν μου φέρνει η ντούτα. Επίσης αμα κάποιος μου έλεγε "πάρε την φίνα σούπερ 2 έξτρα όπου έχεις την διπλάσια αποτελεσματικότητα με τα μισά mg" δεν θα υπήρχε καν θέμα συζήτησης παρα μόνο αντίσταση στην αλλαγή. Θα παρακολουθώ και εγω με ενδιαφέρον την πορεία σου.
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
Tol, δεν νομίζω ότι η χρήση duta σε σένα είναι δόκιμη. Είσαι σε μια ηλικία με ένα είδος αραίωσης που η duta δεν πρόκειται να προσθέσει κάτι παραπάνω από αυτό που έχεις. Η duta είναι πολύ χρήσιμη για αυτούς που έχουν προδιάθεση πολύ επιθετικής ΑΑ, δηλαδή super ευαίσθητους θύλακες στην DHT. Εσύ τέτοιους δεν έχεις αφού το crown σου είναι μια χαρά και η Α' ζώνη είναι όλη σχεδόν από μμ. Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις δοκιμή αλλά η θεωρία δεν σε υποστηρίζει. Μια μμ όμως 1000g θα ήταν ιδανική λύση για σένα για να απαλλαγείς από το τόπικ.

Μη με βαζεις σε σκεψεις, φιλε Cvial.

Ξερεις οτι σεβομαι και λαμβανω σοβαρα την αποψη σου.

Ωστοσο, θεωρω οτι δεν εχω να χασω τιποτα κανοντας μια δοκιμη ενος ετους.

Εγραψα και πιο πανω οτι βασικος στοχος μου ειναι η διατηρηση της υπαρχουσας καταστασης για αλλη μια δεκαετια. Αρα, τη ντουταστεριδη θα τη δοκιμασω, για να μη βρεθω στην απροοπτη μελλοντικη εξελιξη να χασει η φιναστεριδη τη δυναμη της. Το κανω, δηλαδη, περισσοτερο προληπτικα.

Αν τωρα διαπιστωσω στην πορεια αυτο που γραφεις, οτι δηλαδη η ντουτα δε θα εχει ιδιαιτερη επιδραση σε μενα, τοτε επαναπροσδιοριζω τους στοχους μου.

Στο θεμα αντιμετωπισης της αισθητικης των μμ, φιλε Cvial, μαλλον διαφερουμε.

Εσυ εισαι διατεθειμενος να ταξιδευεις στο εξωτερικο, να ξυριζεις το κεφαλι, γενικα να αδιαφορεις για τους γυρω σου. Ισως και να εχεις απολυτο δικιο.

Εγω ειμαι εντελως διαφορετικος. Εφευγα χαραματα απο το σπιτι μου, ταξιδευα μονος με το αυτοκινητο για την Αθηνα, χωρις να εχει προηγηθει κανενα consultetion, μονο την ημερα της μμ, απαιτουσα να κανω μονο πεζοναυτικο κουρεμα και καθολου κουρεμα στη ληπτρια, εφευγα αργα το βραδυ κατευθειαν για το σπιτι μου. Η μονη που ηξερε τι εγινε ηταν η συζυγος. Ουτε τα παιδια δεν καταλαβαιναν κατι, γιατι σε 3-4 μερες δε φαινοταν κατι σε μη εμπειρο ματι. Αυτες ειναι οι ιδανικες συνθηκες για μενα. Ναι, ισως ειμαι λαθος. Γι' αυτο αλλωστε επελεξα σε ολες τις περιπτωσεις την DHI αποφευγοντας, οπως ο διαολος το λιβανι, το εξωτερικο.

Βεβαια, τωρα που με τη δικη σου αμεριστη συνδρομη, ερχεται ο κ. Λορεντζο στην Αθηνα...ισως...ισως μελλοντικα, αν παει κατι στραβα στα πλανα των θεραπειων μου, να σκεφτω να γινω ερημιτης για ενα 15ημερο και "να ριξω τον τελευταιο μου χορο" στον τομεα των μεταμοσχευσεων.
 

vlafo

Well-Known Member
Να πω λοιπόν και εγώ τη γνώμη μου για το πείραμα του φίλου tol.

Και λέω πείραμα γιατί ουσιαστικά γνωρίζω και τη φυσική κατάληξη του πειράματος του.

Η φίνα όπως γνωρίζεις κάνει συγκεκριμένα πράγματα και όχι σε όλους αλλά στην πλειοψηφία και όχι με τον ίδιο βαθμό επιδραστικότητας.
Μετά από κάποια χρόνια χάνει τη δράση της και σε συνδυασμό με ηλικίες όπως εσύ άνω των 50 ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα.
Ειδικά σε τέτοια nw όπως το δικό σου.
Σε εσένα έκανε σύμφωνα με το ιστορικό σου αυτό που είναι φτιαγμένη να κάνει.

Η ντούντα πάλι έρχεται και μηδενίζει σχεδόν τα επίπεδα της dht αλλά το πρόβλημα δεν είναι η dht αλλά οι υποδοχείς της.

Θα συμφωνήσω με Cvial δεν έχει κανένα νόημα να την πάρεις και σου λέω προκαταβολικά πως δεν θα σου επιφέρει καμία αλλαγή.

Μη νομίζεις πως και εγώ δεν μπήκα στον κόπο να το σκεφτώ,ουσιαστικά με ενδιέφερε να δω εάν θα έχει μια μικρή επίπτωση θετική κυρίως στην αύξηση της διαμέτρου της τρίχας στις πίσω ζώνες αυτό θα ήθελα να εξευρευνήσω.
Ένα μικρό boostarisma.

Οι πιθανότητες μικρές έως μηδενικές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Εγώ θα σου πρότεινα ακριβώς μια τελευταία μμ των 1000g μπροστά να γίνεις σωστός χωρίς τόππικ.

Είναι και το καλύτερο θεωρώ.

Όσο για τους προβληματισμούς σου που τα θέλεις τα μαλλιά για ακόμα μια δεκαετία,το θεωρώ δεδομένο γιατί οι πίσω ζώνες σου είναι πολύ δυνατές συνεπώς δεν διατρέχεις κανένα φόβο.

Να στα σκάσει η senil (για το Γιώργο πάει αυτό) ξαφνικά δύσκολο το βλέπω αλλά όλα είναι πιθανά.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Φιλε μου, καταρχας το θεμα δεν ειναι οικονομικο. Δοξα τω θεω, χρηματα υπαρχουν. Ομως, δε θελω να μπλεξω για τεταρτη φορα σε αλλη μια σχετικα ψυχοφθορα διαδικασια.

Δε θελω ποτέ να ξυρισω το κεφαλι, να ειμαι για ενα διαστημα κλεισμενος, να προσπαθω να μη φανει κατι. Και τις 3 προηγουμενες μμ τις εκανα με ΑΚΟΥΡΕΥΤΗ ληπτρια για αυτους του λογους.

Εξαλλου, οπως ειπες το προβλημα μου ειναι μικρο και ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ με τη χρηση τοπικ.

Επομενως, αν μπορω για αλλη μια δεκαετια να πετυχω, με την θεραπεια που ακολουθω και με τη χρηση τοπικ, το ιδανικα ποθουμενο αποτελεσμα, γιατι να μπλεκω σε τετοιες διαδικασιες;
Μα για αυτό σου είπα για μεταμόσχευση γιατί ήμουν σίγουρος ότι δεν έχεις πρόβλημα με το οικονομικό σου. Και η δότρια φαίνεται super.
Αλλα αφού εξήγησες το γιατί OK.
 
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα