ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

dlazaros

Well-Known Member
Μα δεν έχει λόγο να πάει στην ντούτα ο tol. Εκεί είναι η διαφορά.
Τι πάει να πει δεν έχει λόγο κάποιος να πάει στην ντούτα? Επειδή τι? Αυτό ρωτάω. Εδω χιλιάδες άνθρωποι έχουν πάει απευθείας στην ντούτα και δεν ξέρουν τι έίναι η φίνα. Είναι πειραματόζωα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Λάζαρε μια γνώμη εκφέρουμε με βάση κάποιες γνώσεις. Προφανώς αν θέλει να πειραματιστεί ας το κάνει. Το πείραμα επιβεβαιώνει την θεωρία και όχι το αντίθετο.
Άλλο το πείραμα και άλλο η δοκιμή σε νεότερο αποτελεσματικότερο φάρμακο... δεν είναι τα ίδια και δεν παίζω με τις λέξεις.
 

dlazaros

Well-Known Member
Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής. Αμα υπήρχαν 10 φάρμακα για την ΑΓΑ, με αποτελεσματικότητα απο το 1 εως το 10, θα έπαιρναν κατα την άποψη σας όλοι το νούμερο 5 επειδή αυτό ξέρουμε περισσότερο και αυτό εμπιστευόμαστε και οι υπόλοιποι κανουν πειράματα? Επικίνδυνη σκέψη..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λάζαρε λίγο χαλαρά. Το πείραμα δεν έχει σχέση με τα φάρμακα αλλά με το αν θα δει κάτι παραπάνω με αυτό. Η σωστή μεθοδολογία είναι να ξεκινάς από φίνα και αν σε καλύψει μένεις εκεί. Αν δε σε καλύψει πας σε κάτι ισχυρότερο. Αν έχεις περιέργεια να δεις αν θα σε καλύψει (πείραμα) το δοκιμάζεις και βλέπεις. Ο Τολ σωστά το έθεσε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής. Αμα υπήρχαν 10 φάρμακα για την ΑΓΑ, με αποτελεσματικότητα απο το 1 εως το 10, θα έπαιρναν κατα την άποψη σας όλοι το νούμερο 5 επειδή αυτό ξέρουμε περισσότερο και αυτό εμπιστευόμαστε και οι υπόλοιποι κανουν πειράματα? Επικίνδυνη σκέψη..
Να σε ρωτήσω λοιπόν το εξής. Έχεις πονοκέφαλο και μπορείς να πάρεις μορφίνη ή ασπιρίνη. Με το σκεπτικό το δικό σου (τραβηγμένο βέβαια γιατί η μορφίνη έχει παρενέργειες) πρέπει να πάρεις μορφίνη. Γιατί όμως αν η ασπιρίνη σε καλύψει και ο πονοκέφαλος περάσει; Δεν έχει λοιπόν σχέση με την εμπιστοσύνη αλλά με το ότι κάνει την δουλεία για την περίπτωσή σου και δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.
 

tol

Well-Known Member
Μα δεν έχει λόγο να πάει στην ντούτα ο tol. Εκεί είναι η διαφορά.

Φιλε oreo, απο τη στιγμη που, συμφωνα με μελετες, η ντουτα ειναι πιο αποτελεσματικη απο τη φινα, γιατι να μην το κανω;

Τι εχω να χασω;

Πιθανες παρενεργειες;

Σφυριζω αδιαφορα.

Φαρμακο που ειναι εγκεκριμενο, εστω και για τον προστατη...φαρμακο που χρησιμοποιειται χρονια τωρα, γιατι να με ανησυχει;

Με παρομοιο σκεπτικο, διαβαζοντας τα ανιστορητα στα forum για τη φιναστεριδη, δεν επρεπε να την ξεκινησω σε ηλικια 47 χρονων.

Σχεδον ολοι εγραφαν για παρενεργειες, σχεδον ολοι εγραφαν οτι στην ηλικια των 47 δε θα προσφερει τιποτα.

Κι ομως ουτε παρενεργειες και βελτιωσε την εικονα του μαλλιου μου.

Μακαρι να την ειχα ξεκινησει 15 χρονια νωριτερα.

Αν...αν ισχυει το ιδιο για τη ντουταστεριδη, γιατι να αφησω αλλη μια ευκαιρια χαμενη; Γιατι να μη δοκιμασω κατι για το οποιο προσωπικα δεν εχω κανεναν ενδοιασμο, καμια φοβια;

Σε τελικη αναλυση, βρε φιλαρακια, το εγραψα και πιο πανω...

Οταν ξεκινας μια θεραπεια, δεν υπογραφεις 24μηνο συμβολαιο με την Cosmote, με υποχρεωτικη ρητρα προωρης αποχωρησης!!!

Αν κατι δε σου αρεσει, αν δε βλεπεις καποια προοδο...πολυ απλα...ΣΤΑΜΑΤΑΣ.

Γιατι τοση ανησυχια και επιφυλακτικοτητα;
 

dlazaros

Well-Known Member
Λάζαρε λίγο χαλαρά. Το πείραμα δεν έχει σχέση με τα φάρμακα αλλά με το αν θα δει κάτι παραπάνω με αυτό. Η σωστή μεθοδολογία είναι να ξεκινάς από φίνα και αν σε καλύψει μένεις εκεί. Αν δε σε καλύψει πας σε κάτι ισχυρότερο. Αν έχεις περιέργεια να δεις αν θα σε καλύψει (πείραμα) το δοκιμάζεις και βλέπεις. Ο Τολ σωστά το έθεσε.
Μα χαλαρός είμαι, δεν τσιτώθηκα σε ξένο νήμα.

Να σε ρωτήσω λοιπόν το εξής. Έχεις πονοκέφαλο και μπορείς να πάρεις μορφίνη ή ασπιρίνη. Με το σκεπτικό το δικό σου (τραβηγμένο βέβαια γιατί η μορφίνη έχει παρενέργειες) πρέπει να πάρεις μορφίνη. Γιατί όμως αν η ασπιρίνη σε καλύψει και ο πονοκέφαλος περάσει;
Επιμένεις, μα συγκρίνει δυο ανόμοια πράγματα για να δώσεις βάση στο επιχείρημα σου. Η μορφίνη είναι οποιούχο ναρκωτικό και η ασπιρίνη οξύ που αραιώνει το αίμα. Σαν να λες φίνα ή φάρμακο κατά του καρκίνου? Όταν η φίνα και η ντούτα δεν έχουν διαφορά στην επιβάρυνση του οργανισμού αλλά έχουν στην αποτελεσματικότητα. Και δεν το λέω εγώ, οι γιατροί το λένε και οι μελέτες. Αυτά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επιμένεις, μα συγκρίνει δυο ανόμοια πράγματα για να δώσεις βάση στο επιχείρημα σου. Η μορφίνη είναι οποιούχο ναρκωτικό και η ασπιρίνη οξύ που αραιώνει το αίμα. Σαν να λες φίνα ή φάρμακο κατά του καρκίνου? Όταν η φίνα και η ντούτα δεν έχουν διαφορά στην επιβάρυνση του οργανισμού αλλά έχουν στην αποτελεσματικότητα. Και δεν το λέω εγώ, οι γιατροί το λένε και οι μελέτες. Αυτά.
Λάζαρε τα απλοποιείς πολύ. Ξέρω πολύ καλά τι είναι η μορφίνη απλά ήθελα να το τονίσω δια της υπερβολής, θα μπορούσα να βάλω στην θέση κάποιο πολύ ισχυρότερο αναλγητικό χωρίς παρενέργειες. Η γενική αρχή στην Ιατρική επιτάσσει να ξεκινάς από πιο light σχήματα και να βλέπεις την αποτελεσματικότητα τους. Αν σε καλύπτουν σταματάς εκεί. Αν όχι πας στο πιο δυνατά. Η αποτελεσματικότητα της duta και φίνας εξαρτάται και από τον ασθενή, το είδος τριχόπτωσης και άλλα πολλά. Δεν σημαίνει ότι αν κάποιος πάρει duta θα έχει οπωσδήποτε μεγαλύτερη ωφέλεια γιατί απλά μπορεί και το 70% inhibition της DHT να του κάνει, να μην χρειάζεται να φτάσει στο 90+%. Αυτό συζητάμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλή επιτυχία και από εμένα φίλε @tol , στη νέα σου προσπάθεια!

Προσωπικά κρατάω την πρόταση που είπες ότι "η προληψη και οχι η καταστολη ειναι προτιμητεα", την οποία και συμμερίζομαι πλήρως.
Θες να είσαι πάντα ένα βήμα μπροστά πριν την επόμενη πιθανή εξέλιξη της αλωπεκίας, και καλά κάνεις.

Διότι όπως λέει και ο πιο κάτω Ινδός γιατρός του οποίου τις απόψεις λαμβάνω σοβαρά υπόψη, η ΑΓΑ μπορεί να επιβραδύνει αρκετά καθώς μεγάλωνουμε, αλλά την ίδια ώρα καθώς πλησιάζουμε στο τέλος της μέσης ηλικίας (55+) η ΑΓΑ ξεκινά να επιταγχύνει καθώς το ένζυμο 5Α "εκτροχιάζεται" και παράγει περισσότερη DHT:
 

vlafo

Well-Known Member
Μα, ακριβως αυτο, θελω και εγω, φιλε vlafo.

Ενα μικρο, ελαχιστο boostarisma ή την μακροχρονια διατηρηση των υφισταμενων μαλλιων.

Αν η ντουτα ειναι πιο ισχυρη απο τη φιναστεριδη, μηπως τελικα το επιτυχει;

Δεν εχω να χασω τιποτα.

Αν δω οτι ειναι το ιδιο, σταματω τη ντουτα και συνεχιζω με φινα.

Γιατι να μην το προσπαθησω;
Πέτα τη μίνοξ,πέτα τη φίνα και βάλε αφρό της MFT της Fagron και θα δεις μπουστάρισμα φίλε tol.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλή επιτυχία και από εμένα φίλε @tol , στη νέα σου προσπάθεια!

Προσωπικά κρατάω την πρόταση που είπες ότι "η προληψη και οχι η καταστολη ειναι προτιμητεα", την οποία και συμμερίζομαι πλήρως.
Θες να είσαι πάντα ένα βήμα μπροστά πριν την επόμενη πιθανή εξέλιξη της αλωπεκίας, και καλά κάνεις.

Διότι όπως λέει και ο πιο κάτω Ινδός γιατρός του οποίου τις απόψεις λαμβάνω σοβαρά υπόψη, η ΑΓΑ μπορεί να επιβραδύνει αρκετά καθώς μεγάλωνουμε, αλλά την ίδια ώρα καθώς πλησιάζουμε στο τέλος της μέσης ηλικίας (55+) η ΑΓΑ ξεκινά να επιταγχύνει καθώς το ένζυμο 5Α "εκτροχιάζεται" και παράγει περισσότερη DHT:

Αυτά είναι απόψεις του συγκεκριμένου. Δεν τα συμμερίζονται όλοι. Γενικότερα ο όρος πρόληψη είναι σωστός αλλά εδώ νομίζω ότι είναι λίγο αδόκιμος. Αν δεις πτώση δηλαδή η θεραπεία έχει αρχίσει να μην αποδίδει ναι όντως πρέπει να το προλάβεις. Αν όμως δεν έχεις πρόβλημα και απλά θέλεις να πειραματιστείς για να δεις αν έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αυτό δεν λέγεται πρόληψη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Τι πάει να πει δεν έχει λόγο κάποιος να πάει στην ντούτα? Επειδή τι? Αυτό ρωτάω. Εδω χιλιάδες άνθρωποι έχουν πάει απευθείας στην ντούτα και δεν ξέρουν τι έίναι η φίνα. Είναι πειραματόζωα...
Δεν έχει λόγο κάποιος που είναι σταθερός στην ΑΑ, να πάει στην ντούτα, όπως βλέπεις και απο τις φώτο του τολ.
Εκτός και αν θεωρείς οτι επειδή παίρνεις μια εβδομάδα ή δυο , μπορείς να συμβουλεύεις με ελαφρά την καρδία.
 

vlafo

Well-Known Member
Τι είναι αυτό που θα του προσφέρει επιπλέον η ντούντα σε ένα τόσο υγιές μαλλί σαν τoυ Tol?
 

oreo

Well-Known Member
Φιλε oreo, απο τη στιγμη που, συμφωνα με μελετες, η ντουτα ειναι πιο αποτελεσματικη απο τη φινα, γιατι να μην το κανω;

Τι εχω να χασω;

Πιθανες παρενεργειες;

Σφυριζω αδιαφορα.

Φαρμακο που ειναι εγκεκριμενο, εστω και για τον προστατη...φαρμακο που χρησιμοποιειται χρονια τωρα, γιατι να με ανησυχει;

Με παρομοιο σκεπτικο, διαβαζοντας τα ανιστορητα στα forum για τη φιναστεριδη, δεν επρεπε να την ξεκινησω σε ηλικια 47 χρονων.

Σχεδον ολοι εγραφαν για παρενεργειες, σχεδον ολοι εγραφαν οτι στην ηλικια των 47 δε θα προσφερει τιποτα.

Κι ομως ουτε παρενεργειες και βελτιωσε την εικονα του μαλλιου μου.

Μακαρι να την ειχα ξεκινησει 15 χρονια νωριτερα.

Αν...αν ισχυει το ιδιο για τη ντουταστεριδη, γιατι να αφησω αλλη μια ευκαιρια χαμενη; Γιατι να μη δοκιμασω κατι για το οποιο προσωπικα δεν εχω κανεναν ενδοιασμο, καμια φοβια;

Σε τελικη αναλυση, βρε φιλαρακια, το εγραψα και πιο πανω...

Οταν ξεκινας μια θεραπεια, δεν υπογραφεις 24μηνο συμβολαιο με την Cosmote, με υποχρεωτικη ρητρα προωρης αποχωρησης!!!

Αν κατι δε σου αρεσει, αν δε βλεπεις καποια προοδο...πολυ απλα...ΣΤΑΜΑΤΑΣ.

Γιατι τοση ανησυχια και επιφυλακτικοτητα;
Εγώ βλε΄πω οτι δεν χρειάζεται στην περιπτωσή σου, αν εσύ βλέπεις κενές περιοχές που πιστεύεις οτι θα δώσει επανέκφυση δεν στέκομαι εμπόδιο προφανώς.
 

tol

Well-Known Member
Καθόλου πολύ σοβαρά μιλάω.
Βάζω για αυτό στο λέω και έχω δει τη διαφορά τι σημαίνει μπουστάρισμα.

Αυτο που λες εχει μια βαση, φιλε vlafo

Μια σκεψη...αντικαθιστω μινοξ με τον συγκεκριμενο αφρο.

Αφρος + ντουτα = απιθανος συνδυασμος.

Ετσι...να το εχω υποψη μου...

Πως τον αγοραζεις; Τι ζητας στο φαρμακειο;
 

dlazaros

Well-Known Member
Λάζαρε τα απλοποιείς πολύ. Ξέρω πολύ καλά τι είναι η μορφίνη απλά ήθελα να το τονίσω δια της υπερβολής, θα μπορούσα να βάλω στην θέση κάποιο πολύ ισχυρότερο αναλγητικό χωρίς παρενέργειες. Η γενική αρχή στην Ιατρική επιτάσσει να ξεκινάς από πιο light σχήματα και να βλέπεις την αποτελεσματικότητα τους. Αν σε καλύπτουν σταματάς εκεί. Αν όχι πας στο πιο δυνατά. Η αποτελεσματικότητα της duta και φίνας εξαρτάται και από τον ασθενή, το είδος τριχόπτωσης και άλλα πολλά. Δεν σημαίνει ότι αν κάποιος πάρει duta θα έχει οπωσδήποτε μεγαλύτερη ωφέλεια για απλά μπορεί και το 70% inhibition της DHT να του κάνει, να μην χρειάζεται να φτάσει στο 90+%. Αυτό συζητάμε.
οκ. Μπορεί όντως να το απλοποιώ. Οι αντιδράσεις πάντως είναι το λιγότερο υπερβολικές και δείχνουν ενα φόβο που δεν συνάδει με την πραγματικότητα. Η διαφορά φίνα - ντούτα είναι 70%-90% στο αίμα και 41%-51% στα τριχοθυλάκια. Δεν μιλάω για προστάτη όπου η ντούτα έχει εως και 200% μεγαλύτερη μείωση υπερπλασίας, είναι αδόκιμο εδω αλλά πολύ ενδιαφέρον για μένα και μπορεί να με προκαταβάλλει. Απλά ψάχνω να βρώ τι μου χρειάζεται τόσο πολύ η dht (που μόνο προβλήματα μου έχει τόσο απλόχερα προσφέρει) και δεν θέλω να την κατεβάσω 100% και δεν το έχω βρεί... προφανώς οι υπόλοιποι ξέρετε και δεν το λέτε.

Δεν έχει λόγο κάποιος που είναι σταθερός στην ΑΑ, να πάει στην ντούτα, όπως βλέπεις και απο τις φώτο του τολ.
Αφού κατάλαβες το επιχείρημα μου, σε ξέρω απλά θέλεις την τελευταία λέξη επειδή είσαι ομορφότερος.. :cool:
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
οκ. Μπορεί όντως να το απλοποιώ. Οι αντιδράσεις πάντως είναι το λιγότερο υπερβολικές και δείχνουν ενα φόβο που δεν συνάδει με την πραγματικότητα. Η διαφορά φίνα - ντούτα είναι 70%-90% στο αίμα και 41%-51% στα τριχοθυλάκια. Δεν μιλάω για προστάτη όπου η ντούτα έχει εως και 200% μεγαλύτερη μείωση υπερπλασίας, είναι αδόκιμο εδω αλλά πολύ ενδιαφέρον για μένα και μπορεί να με προκαταβάλλει. Απλά ψάχνω να βρώ τι μου χρειάζεται τόσο πολύ η dht (που μόνο προβλήματα μου έχει τόσο απλόχερα προσφέρει) και δεν θέλω να την κατεβάσω 100% και δεν το έχω βρεί... προφανώς οι υπόλοιποι ξέρετε και δεν το λέτε.


Αφού κατάλαβες το επιχείρημα μου, σε ξέρω απλά θέλεις την τελευταία λέξη επειδή είσαι ομορφότερος.. :cool:

Εγώ δεν ξεκινάω από τον φόβο αλλά από την σωστή ιατρική πρακτική. Τα ίδια θα έλεγα και για ένα αντιβιοτικό.
 

oreo

Well-Known Member
Βασικά αποχωρώ απο την αντιπαράθεση. Σήμερα βγήκα και αρνητικός στον covid οπότε ήρθε η ώρα να καλύψω τον χαμένο χρόνο του μέσα. Υγεία και αγάπη , αγαπητοί εν χριστώ αδελφοί.
 
Μπλουζα