ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

hairlosscursed

Well-Known Member
Αν και δεν μου πέφτει λόγος θα συμφωνήσω πως στην περίπτωση σου είναι άνευ σημασίας. Αν θες κάτι ουσιαστικό κάνε μια μικρή μεταμόσχευση ακουρευτη η οποία θα σε ταλαιπωρήσει 10 μέρες και τέλος.η χρήση ντουτας για την ιστορία δεν έχει πάρει έγκριση από τον fda για καταπολέμηση τριχόπτωσης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
νομίζεις πως και εγώ δεν μπήκα στον κόπο να το σκεφτώ,ουσιαστικά με ενδιέφερε να δω εάν θα έχει μια μικρή επίπτωση θετική κυρίως στην αύξηση της διαμέτρου της τρίχας στις πίσω ζώνες αυτό θα ήθελα να εξευρευνήσω.
Ένα μικρό boostarisma.

Οι πιθανότητες μικρές έως μηδενικές.

Μα, ακριβως αυτο, θελω και εγω, φιλε vlafo.

Ενα μικρο, ελαχιστο boostarisma ή την μακροχρονια διατηρηση των υφισταμενων μαλλιων.

Αν η ντουτα ειναι πιο ισχυρη απο τη φιναστεριδη, μηπως τελικα το επιτυχει;

Δεν εχω να χασω τιποτα.

Αν δω οτι ειναι το ιδιο, σταματω τη ντουτα και συνεχιζω με φινα.

Γιατι να μην το προσπαθησω;
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα Τολ, θα εχει ενδιαφερον να μαθουμε πληροφοριες απο ακομα ενα μελος για την Duta. Απο οσα εχω διαβασει πλεον και αρκετοι δερματολογοι την χορηγουν. Συνηθως οχι ως μονοθεραπεια αλλα συνδυαστικα με φιναστεριδη.
Ακομα και αν δεν εχεις κατι να κερδισεις πιθανως δεν εχεις και κατι να χασεις.

"Για τα πρακτικα" ο λογος που δεν εχει παρει εγκριση για τα μαλλια δεν ειναι το γεγονος οτι δεν πληρει τις προυποθεσεις, αλλα ολο το παρασκηνιακο, που συνεβη και στη φινα, και καμια εταιρεια δεν επιθυμει να βιωσει.
Εαν παρει δε, ισως εμφανιστει με την Επωνυμια "Dutasterix" και κοστος αρκετα μεγαλυτερο του σημερινου. Αρα καλυτερα να μεινει ως εχει.


Υ.Γ.: Βρισκομαστε στο μεταιχμιο της εποχης που η Ντουτα ήταν "πυρηνικο οπλο" και της ολο και αυξανομενης προσθηκης σε σχηματα. Ο @dlazaros θεωρω πως εθεσε πολυ ωραια το ζητημα σε ενα σημειο του νηματος του.(ειναι απλως αλλη μια ουσια)
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
Συνηθως οχι ως μονοθεραπεια αλλα συνδυαστικα με φιναστεριδη

Φιλε Κωστα, αν εχεις ασχοληθει με το θεμα, μας δινεις πιο συγκεκριμενες πληροφοριες; Με ποιο σχημα; Συνδυαστικα δηλαδη ειναι καλυτερα παρα μοναχα με ντουταστεριδη;

Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις δοκιμή αλλά η θεωρία δεν σε υποστηρίζει.

Φιλε Cvial, δεν ξερω αν και εσυ εχεις ασχοληθει με το θεμα.

Μηπως εχεις αποψη; Μηπως ο συνδυασμος ειναι προτιμοτερος;

Ο κ. Λορεντζο ποια αποψη εχει επι του θεματος; Εκτος απο φινα, προτεινει ντουτα; Προτεινει συνδυασμο θεραπειων;
 

dim d

Well-Known Member
Φιλε Κωστα, αν εχεις ασχοληθει με το θεμα, μας δινεις πιο συγκεκριμενες πληροφοριες; Με ποιο σχημα; Συνδυαστικα δηλαδη ειναι καλυτερα παρα μοναχα με ντουταστεριδη;



Φιλε Cvial, δεν ξερω αν και εσυ εχεις ασχοληθει με το θεμα.

Μηπως εχεις αποψη; Μηπως ο συνδυασμος ειναι προτιμοτερος;

Ο κ. Λορεντζο ποια αποψη εχει επι του θεματος; Εκτος απο φινα, προτεινει ντουτα; Προτεινει συνδυασμο θεραπειων;
Οι Ισπανοι γνκ παιζουν με το σχημα 5 φινα 2 ντουντα. Προσωπκα θεωρω πως κανεις η το ενα η το αλλο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο κ. Λορεντζο ποια αποψη εχει επι του θεματος; Εκτος απο φινα, προτεινει ντουτα; Προτεινει συνδυασμο θεραπειων;

Duta προτείνει σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις (επιθετικής ΑΑ) όταν δεν υπάρχει επαρκής βελτίωση με την φίνα. Στα 140 cons μέχρι στιγμής (με λεπτομερή εξέταση και επανεξέταση μετά από 6+ μήνες) μόνο σε έναν έδωσε duta (σε συνδυασμό με oral mino) γιατί η βελτίωση με την φίνα ήταν μικρή. Δεν υπάρχει συνδυασμός, ή το ένα ή το άλλο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στο θεμα αντιμετωπισης της αισθητικης των μμ, φιλε Cvial, μαλλον διαφερουμε.

Εσυ εισαι διατεθειμενος να ταξιδευεις στο εξωτερικο, να ξυριζεις το κεφαλι, γενικα να αδιαφορεις για τους γυρω σου. Ισως και να εχεις απολυτο δικιο.

Εγω ειμαι εντελως διαφορετικος. Εφευγα χαραματα απο το σπιτι μου, ταξιδευα μονος με το αυτοκινητο για την Αθηνα, χωρις να εχει προηγηθει κανενα consultetion, μονο την ημερα της μμ, απαιτουσα να κανω μονο πεζοναυτικο κουρεμα και καθολου κουρεμα στη ληπτρια, εφευγα αργα το βραδυ κατευθειαν για το σπιτι μου. Η μονη που ηξερε τι εγινε ηταν η συζυγος. Ουτε τα παιδια δεν καταλαβαιναν κατι, γιατι σε 3-4 μερες δε φαινοταν κατι σε μη εμπειρο ματι. Αυτες ειναι οι ιδανικες συνθηκες για μενα. Ναι, ισως ειμαι λαθος. Γι' αυτο αλλωστε επελεξα σε ολες τις περιπτωσεις την DHI αποφευγοντας, οπως ο διαολος το λιβανι, το εξωτερικο.

Βεβαια, τωρα που με τη δικη σου αμεριστη συνδρομη, ερχεται ο κ. Λορεντζο στην Αθηνα...ισως...ισως μελλοντικα, αν παει κατι στραβα στα πλανα των θεραπειων μου, να σκεφτω να γινω ερημιτης για ενα 15ημερο και "να ριξω τον τελευταιο μου χορο" στον τομεα των μεταμοσχευσεων.

Δεν είμαι και τόσο "επιδειξίας", απλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Με μέτρο. Η δικιά σου περίπτωση είναι εύκολη γιατί δεν χρειάζεται να κουρέψεις λήπτρια για πύκνωση και η δότρια μετά από 10 μέρες απλά θα θυμίζει ξυρισμένο κεφάλι. Τα μαμά μαλλιά στην λήπτρια θα κρύψουν τις κοκκινίλες άρα με ένα κρυφτό 10-15 ημερών έχεις καθαρίσει.
 

tol

Well-Known Member
Δεν είμαι και τόσο "επιδειξίας", απλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Με μέτρο. Η δικιά σου περίπτωση είναι εύκολη γιατί δεν χρειάζεται να κουρέψεις λήπτρια για πύκνωση και η δότρια μετά από 10 μέρες απλά θα θυμίζει ξυρισμένο κεφάλι. Τα μαμά μαλλιά στην λήπτρια θα κρύψουν τις κοκκινίλες άρα με ένα κρυφτό 10-15 ημερών έχεις καθαρίσει.
Οκ...φιλε Cvial, θα υπαρχει μελλοντικα στην ακρη του μυαλου μου. Εξαλλου ο κ. Λορεντζο ειναι εγγυηση και πλεον ... εγγυς!!!

Ουτε αεροπλανα, ουτε ταξιδια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ξέρω για πόσο βέβαια, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε Κωστα, αν εχεις ασχοληθει με το θεμα, μας δινεις πιο συγκεκριμενες πληροφοριες; Με ποιο σχημα; Συνδυαστικα δηλαδη ειναι καλυτερα παρα μοναχα με ντουταστεριδη;
Τολ δες αυτο. Βεβαια ειναι μονο μια περιπτωση.
Καποιος θα μπορουσε να πει οτι ισως αυτο οφειλεται μονο και μονο στο γεγονος οτι πλεον παιρνεις dutasteride. Δηλαδη και χωρις φιναστεριδη θα ειχε την βελτιωση.
 
  • Like
Reactions: tol

Kostas97

Well-Known Member
Duta προτείνει σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις (επιθετικής ΑΑ) όταν δεν υπάρχει επαρκής βελτίωση με την φίνα. Στα 140 cons μέχρι στιγμής (με λεπτομερή εξέταση και επανεξέταση μετά από 6+ μήνες) μόνο σε έναν έδωσε duta (σε συνδυασμό με oral mino) γιατί η βελτίωση με την φίνα ήταν μικρή. Δεν υπάρχει συνδυασμός, ή το ένα ή το άλλο.
Cvial σε τι εβδομαδιαια συχνοτητα duta;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τολ δες αυτο. Βεβαια ειναι μονο μια περιπτωση.
Καποιος θα μπορουσε να πει οτι ισως αυτο οφειλεται μονο και μονο στο γεγονος οτι πλεον παιρνεις dutasteride. Δηλαδη και χωρις φιναστεριδη θα ειχε την βελτιωση.
Μα το μυστικό με τις θεραπείες είναι το σωστό monitoring της αποτελεσματικότητας. Στην περίπτωση του μέλους που του έδωσε duta, η αρχή έγινε τον Μάη του 21 με διάγνωση επιθετικής ΑΑ. Το μέλος χωρίς καμμιά θεραπεία είχε έρθει για μμ (όπως αρκετοί που δεν ξέρουν που βαδίζουν και που σίγουρα αν πήγαιναν Ελλάδα θα είχαν κάνει μμ), του εξήγησε ότι χωρίς θεραπεία θα ήταν "τελειωμένος" σε μια πενταετία και ότι θα έπρεπε να είχε ήδη ξεκινήσει στα 25 (ηλικία 31). Παρ όλους τους δισταγμούς για παρενέργειες ξεκίνησε και ξαναήρθε τώρα τον Ιούνιο (σημειωτέο ότι δεν είχε καμία παρενέργεια), εξετάστηκε ξανά με αντιπαραβολή των προηγούμενων φωτογραφιών και βρέθηκε με μια μικρή βελτίωση που όμως δεν ήταν αρκετή για να κάνει μμ και να έχει κάποιο σημαντικό αποτέλεσμα. Προτάθηκε διακοπή φίνας, καθημερινά duta και oral mino (5mg) και επανεξέταση σε 6 μήνες τουλάχιστον. Μόνο με αυτή την μεθοδολογία μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
 

Αthens2021

Active Member
Δεν είμαι και τόσο "επιδειξίας", απλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Με μέτρο. Η δικιά σου περίπτωση είναι εύκολη γιατί δεν χρειάζεται να κουρέψεις λήπτρια για πύκνωση και η δότρια μετά από 10 μέρες απλά θα θυμίζει ξυρισμένο κεφάλι. Τα μαμά μαλλιά στην λήπτρια θα κρύψουν τις κοκκινίλες άρα με ένα κρυφτό 10-15 ημερών έχεις καθαρίσει.
CVIAL γιατι δεν χρειαζεται να κουρεψει ληπτρια για πυκνωση ?
 

dlazaros

Well-Known Member
Μα, ακριβως αυτο, θελω και εγω, φιλε vlafo.

Ενα μικρο, ελαχιστο boostarisma ή την μακροχρονια διατηρηση των υφισταμενων μαλλιων.

Αν η ντουτα ειναι πιο ισχυρη απο τη φιναστεριδη, μηπως τελικα το επιτυχει;

Δεν εχω να χασω τιποτα.

Αν δω οτι ειναι το ιδιο, σταματω τη ντουτα και συνεχιζω με φινα.

Γιατι να μην το προσπαθησω;
Προσωπικά συμφωνώ με το σκεπτικό. Όταν η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα που έθεσες είναι μόνο θετική γιατί να ξαναγυρίσει κάποιος σε ενα λιγότερα αποτελεσματικό φάρμακο? Λιγότερες παρενέργειες? Δεν έχω δει να υπάρχει κάτι περισσότερο (εχω υπνηλία στην φίνα). Λιγότερη επιβάρυνση του οργανισμού δλδ συκώτι? 0,5mg έναντι 1mg την ημέρα χ365... Η έλλειψη ιστορικού έναντι της φίνας? εεε... Η έλλειψη έγκρισης fda... εεε... Όταν πρέπει να πάρεις φάρμακο για οποιοδήποτε λόγο, γιατί να είναι η φίνα και οχι η ντούτα? Γιατί η επιλογή να μην είναι αφού δοκιμάσεις και τα δύο και δείς πιο είναι καλύτερο για σένα? Εγω μια φορά φίλε tol, ντούτα και δένομαι στο κατάρτι για 6 μήνες να έχω ιδία άποψη.
 

oreo

Well-Known Member
Δάσκαλε άσε τα πειράματα και πήγαινε ρίξε μερικά grafts στο σημείο που σε προβληματίζει και θα είσαι άρχοντας. Με αγάπη.
 

dlazaros

Well-Known Member
Δάσκαλε άσε τα πειράματα και πήγαινε ρίξε μερικά grafts στο σημείο που σε προβληματίζει και θα είσαι άρχοντας. Με αγάπη.
οκ. δεν έκανε κάτι μαγικό η ντούτα και σε 6 μήνες αποφάσισε να κάνει 1000 στον Λορέντζο. Γιατί να σταματήσει την ντούτα και να πάει πάλι στην φίνα αμα δεν του έχει βγάλει τίποτα? Επειδή υπάρχει φόβος? Μα θα έχει δεί 6 μήνες και θα έχει συγκρίνει. Οι υπόλοιποι που δεν έχουν δοκιμάσει τίποτα εκτός απο φίνα με τι σκεπτικό προτείνουν να γυρίσει κάποιος στην φίνα? Μήπως μεταδίδουν απλά τις δικές τους αναστολές? Και απο πότε το να παίρνεις αποτελεσματικότερο φάρμακο έγινε πείραμα? Εκτός και εαν το αγοράζουμε την μαύρη αγορά της Ινδίας... λέω τώρα..
 

oreo

Well-Known Member
οκ. δεν έκανε κάτι μαγικό η ντούτα και σε 6 μήνες αποφάσισε να κάνει 1000 στον Λορέντζο. Γιατί να σταματήσει την ντούτα και να πάει πάλι στην φίνα αμα δεν του έχει βγάλει τίποτα? Επειδή υπάρχει φόβος? Μα θα έχει δεί 6 μήνες και θα έχει συγκρίνει. Οι υπόλοιποι που δεν έχουν δοκιμάσει τίποτα εκτός απο φίνα με τι σκεπτικό προτείνουν να γυρίσει κάποιος στην φίνα? Μήπως μεταδίδουν απλά τις δικές τους αναστολές? λέω τώρα..
Μα δεν έχει λόγο να πάει στην ντούτα ο tol. Εκεί είναι η διαφορά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λάζαρε μια γνώμη εκφέρουμε με βάση κάποιες γνώσεις. Προφανώς αν θέλει να πειραματιστεί ας το κάνει. Το πείραμα επιβεβαιώνει την θεωρία και όχι το αντίθετο.
 
Μπλουζα