ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

vlafo

Well-Known Member
Αυτο που λες εχει μια βαση, φιλε vlafo

Μια σκεψη...αντικαθιστω μινοξ με τον συγκεκριμενο αφρο.

Αφρος + ντουτα = απιθανος συνδυασμος.

Ετσι...να το εχω υποψη μου...

Πως τον αγοραζεις; Τι ζητας στο φαρμακειο;
Πρόσεξε όμως.

Το MFT που πουλάνε και είναι το επίσημο της Fagron περιέχει 0,1% φίνα+μίνοξ,εγώ ας πούμε το έχω αλλάξει γιατί η ποσότητα της φίνας είναι μηδενική-πολύ μικρή,αλλά και γιατί έχω διαβάσει πως λειτουργεί πολύ καλύτερα και η σωστή δόση είναι 0,2%.

Προσωπικά και στην πρώτη και στη 2η μμ αυτό χρησιμοποιώ και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος.
Το θεωρώ πάρα πολύ καλό προιόν.

Η πρόταση μου ήταν να το παίρνεις χωρίς ντούντα αλλά κάνε μια δοκιμή πιστεύω θα σου κάτσει εξαιρετικά και θα σου αρέσει.
Μυρίζει άλλωστε και σαν άρωμα.

Αυτό πρέπει να το παραγγείλεις από το φαρμακείο να στο φτιάξουνε,επαρχία δεν ξέρω είναι λίγο διαφορετικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Θα σου ανεβάσει φωτογραφία ο Kostas97 tol και θα σε ενημερώσει πλήρως γιατί τώρα είμαι σε κινητό.
 

Marios1982

Well-Known Member
Καλή αρχή αγαπημένε Tol. Πάω να παίξω και εγώ τα ρέστα μου από Σεπτέμβρη. Ντουτα 0,5 mg καθημερινά, λονιτεν 5 mg καθημερινά και derma rolling 1 φορα εβδομαδιαίως και ο Θεός βοηθός.
Αυτό το κόμπο θα κάνω κανω κ εγώ στον ενα χρόνο θεραπείας
 

Didier11

Active Member
Χωρίς να έχω προλάβει να διαβάσω τα σχόλια των υπολοίπων μελών θα σου πρότεινα να μείνεις 0.5mg duta 2 φορές την εβδομάδα και τις υπόλοιπες 5 ημέρες fina 1mg (φτιαχτές κάψουλες). Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε διατηρήσει αυτό το σχήμα. Ειδικά για την περίπτωσή σου το θεωρώ άκρως υπερβολική 7/7 duta.
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε tol

Ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:
Mετά από 6 χρόνια φίνας θεωρείς ότι ακόμα λειτουργεί επάνω σου?
Και ποιά είναι τα κριτήρια σου για να το αξιολογήσεις αυτο?
 

tol

Well-Known Member
Φίλε tol

Ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:
Mετά από 6 χρόνια φίνας θεωρείς ότι ακόμα λειτουργεί επάνω σου?
Και ποιά είναι τα κριτήρια σου για να το αξιολογήσεις αυτο?

Φιλαρακι vlafo, εδω και 6 χρονια, οπως εχω γραψει, η φινα μου διατηρησε σε απολυτο βαθμο τα μαλλια και στις πισω ζωνες τα ενισχυσε.

Ωστοσο, οπως σου ειπα και χθες, δε θελω μελλοντικα να βρεθω στη δυσαρεστη θεση να διαπιστωσω οτι καποια στιγμη η φιναστεριδη εχασε τη δυναμη της...

Γιατι να μη δοκιμασω κατι πιο αποτελεσματικο;

Ποιος ο λογος να κανω το ιδιο λαθος (απο αγνοια τοτε, αφου δε γνωριζα καν την υπαρξη της φιναστεριδης) που εκανα με τη φιναστεριδη; Αν την ειχα ξεκινησει πριν απο μια 15ετια, ισως δε θα εκανα τις δυο μεταμοσχευσεις στη DHI.

Γιατι να μην δοκιμασω ολα τα "οπλα" κατα της τριχοπτωσης;



Και, επειδη μου αρεσει η φιλοσοφια και το bodybuilding (οπως και σενα αλλωστε)...

Δε θα ηταν "ντροπη" να φυγω απο αυτη τη ζωη χωρις να ξερω την πραγματικη δυναμη που διεθετα μεσω της επιστημης;

Δε θα ηταν "ντροπη", αν υπηρχε ενα αποτελεσματικο οπλο, να μην το χρησιμοποιησω;

Ο Σωκρατης ειχε πει..."ειναι ντροπη για εναν αντρα να γερναει χωρις να γνωρισει ποτέ τη δυναμη και την ομορφια του σωματος του"...

Τυχαια βρηκα μια φωτογραφια απο το καλοκαιρι του 2016...ετων 46...



Εναν μηνα πριν ξεκινησω φιναστεριδη...

Αν ακουγα οσους εγραφαν μπουρδολογιες για "γυναικομαστιες" και αρνητικες επιπτωσεις στο σωμα, αν δεν αποφασιζα να δοκιμασω κατι διαφορετικο στο σωμα μου, οπως η συστηματικη ενασχοληση με το bodybuilding (χωρις ποτέ να κανω χρηση της παραμικρης ουσιας), δε θα ηταν ντροπη να μην ειχα γνωρισει και αυτη την πλευρα του σωματος μου;

Η παρακατω φωτογραφια πριν απο 10 λεπτα (ετων 53) ...



Με παρομοιο τροπο, φιλαρακι vlafo, δε θελω να αφηνω ευκαιριες να περνουν απο μπροστα μου και να μην τις εκμεταλλευομαι στο επακρο.

Οι καιροι ου μενετοι.

Ή, αφου ειμαστε και σε forum τριχοπτωσης...

Οι ευκαιριες ειναι σαν φανταστικους ανθρωπους με μακρια μαλλια στο μπροστινο μερος του κεφαλιου και με καθολου μαλλια πισω. Περνουν απο μπροστα μας γρηγορα. Αν δεν τις αρπαξουμε απο τα μαλλια και μας γυρισουν την πλατη, τοτε, ακομη και να θελουμε, δεν θα μπορουμε να κανουμε τιποτα. Θα ψαχνουμε για μαλλι να τις πιασουμε και δε θα βρισκουμε.

Με αυτο, λοιπον, το σκεπτικο, φιλε vlafo, ξεκινω μια νεα θεραπεια.

Μπορει να εχεις εσυ και ο Cvial δικιο, οτι δηλαδη δε θα μου προσφερει τιποτα. Καθολου απιθανο. Ισως και το πιο λογικο εξαιτιας της ηλικιας μου.

Μπορει, ομως, και να αποδειχθει η ντουταστεριδη πιο αποτελεσματικη απο τη φινα.

Γιατι να μην το δοκιμασω;

Αν δε γινει τιποτα, τοτε θα σταματησω τη ληψη της. Τοσο απλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Φιλαρακι vlafo, εδω και 6 χρονια, οπως εχω γραψει, η φινα μου διατηρησε σε απολυτο βαθμο τα μαλλια και στις πισω ζωνες τα ενισχυσε.

Ωστοσο, οπως σου ειπα και χθες, δε θελω μελλοντικα να βρεθω στη δυσαρεστη θεση να διαπιστωσω οτι καποια στιγμη η φιναστεριδη εχασε τη δυναμη της...

Γιατι να μη δοκιμασω κατι πιο αποτελεσματικο;

Ποιος ο λογος να κανω το ιδιο λαθος (απο αγνοια τοτε, αφου δε γνωριζα καν την υπαρξη της φιναστεριδης) που εκανα με τη φιναστεριδη; Αν την ειχα ξεκινησει πριν απο μια 15ετια, ισως δε θα εκανα τις δυο μεταμοσχευσεις στη DHI.

Γιατι να μην δοκιμασω ολα τα "οπλα" κατα της τριχοπτωσης;



Και, επειδη μου αρεσει η φιλοσοφια και το bodybuilding (οπως και σενα αλλωστε)...

Δε θα ηταν "ντροπη" να φυγω απο αυτη τη ζωη χωρις να ξερω την πραγματικη δυναμη που διεθετα μεσω της επιστημης;

Δε θα ηταν "ντροπη", αν υπηρχε ενα αποτελεσματικο οπλο, να μην το χρησιμοποιησω;

Ο Σωκρατης ειχε πει..."ειναι ντροπη για εναν αντρα να γερναει χωρις να γνωρισει ποτέ τη δυναμη και την ομορφια του σωματος του"...

Τυχαια βρηκα μια φωτογραφια απο το καλοκαιρι του 2016...ετων 46...

Προβολή συνημμένου 51169

Εναν μηνα πριν ξεκινησω φιναστεριδη...

Αν ακουγα οσους εγραφαν μπουρδολογιες για "γυναικομαστιες" και αρνητικες επιπτωσεις στο σωμα, αν δεν αποφασιζα να δοκιμασω κατι διαφορετικο στο σωμα μου, οπως η συστηματικη ενασχοληση με το bodybuilding (χωρις ποτέ να κανω χρηση της παραμικρης ουσιας), δε θα ηταν ντροπη να μην ειχα γνωρισει και αυτη την πλευρα του σωματος μου;

Η παρακατω φωτογραφια πριν απο 10 λεπτα (ετων 53) ...

Προβολή συνημμένου 51170

Με παρομοιο τροπο, φιλαρακι vlafo, δε θελω να αφηνω ευκαιριες να περνουν απο μπροστα μου και να μην τις εκμεταλλευομαι στο επακρο.

Οι καιροι ου μενετοι.

Ή, αφου ειμαστε και σε forum τριχοπτωσης...

Οι ευκαιριες ειναι σαν φανταστικους ανθρωπους με μακρια μαλλια στο μπροστινο μερος του κεφαλιου και με καθολου μαλλια πισω. Περνουν απο μπροστα μας γρηγορα. Αν δεν τις αρπαξουμε απο τα μαλλια και μας γυρισουν την πλατη, τοτε, ακομη και να θελουμε, δεν θα μπορουμε να κανουμε τιποτα. Θα ψαχνουμε για μαλλι να τις πιασουμε και δε θα βρισκουμε.

Με αυτο, λοιπον, το σκεπτικο, φιλε vlafo, ξεκινω μια νεα θεραπεια.

Μπορει να εχεις εσυ και ο Cvial δικιο, οτι δηλαδη δε θα μου προσφερει τιποτα. Καθολου απιθανο. Ισως και το πιο λογικο εξαιτιας της ηλικιας μου.

Μπορει, ομως, και να αποδειχθει η ντουταστεριδη πιο αποτελεσματικη απο τη φινα.

Γιατι να μην το δοκιμασω;

Αν δε γινει τιποτα, τοτε θα σταματησω τη ληψη της. Τοσο απλα.
Φίλε tol

Συμφωνώ και προσυπογράφω στα περισσότερα.

Να προσθέσω και εγώ λοιπόν.

Το να βρεθείς σε μια δυσάρεστη θέση από τη μείωση της επιδραστικότητας της φίνας σε εσένα και σε εμένα δεν παίζει για 2 βασικούς λόγους.

1)Ηλικία
2)Αυτό συμβαίνει προοδευτικά και δε γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη,συνεπώς αν διαπιστώσεις απώλειες (στο μπάνιο κυρίως φαίνεται η διαφορά),τότε λαμβάνεις άμεσα μέτρα και αντιστρέφεις άνετα την κατάσταση.

Η φίνα σου έδωσε ότι σου έδωσε και απλά τώρα η λειτουργία της είναι να σε κρατάει σε safe mode.
H ντούντα ναι μεν είναι πιο ισχυρή και πιο αποτελεσματική αλλά σε άλλες περιπτώσεις όχι σαν τη δική μας.
Σε εμένα ας πούμε που σε μερικά σημεία στις πίσω ζώνες έχει λεπτύνει η τρίχα μου ενδεχομένως όπως σου είχα πει να μου έδινε ένα ελάχιστο boost τίποτα παραπάνω και αυτό υπό συζήτηση.

Μη συγκρίνεις το τότε που δε γνώριζες για φίνα με το τώρα.
Ξέρεις,γνωρίζεις οπότε ότι και να σου τύχει θα το αντιμετωπίσεις άνετα και με επιτυχία.
Από την άλλη η λογική του πειράματος να το δεις επάνω σου μην αφήνοντας καμία ευκαιρία ανεκμετάλλευτη με βρίσκει σύμφωνο.

Σε αυτή τη βάση.

Ξεκίνα να πάρουμε σειρά και εμείς.

Για το κορμί φίλε tol που ήσουνα και που πήγες είναι περιττό να σχολιάσω.
Μου θυμίζεις τον εαυτό μου,τώρα είμαι σε κατάσταση maintenance,αλλά ξανά προς τη δόξα τραβά λέει ο θυμόσοφος λαός.

ΥΓ: Θέλω την επόμενη φωτό που θα βάλεις φίλε,να είναι εκτός μπάνιου (μέσα στο σπίτι) και άλλη μια σε ένα ωραίο μέρος από διακοπές που θα είσαι.
Πρέπει να ταιριάζει το όλο σκηνικό σωστά μη σαμποτάρεις τον εαυτό σου,(κορμί,μαλλί,θάλασσα και σωστές φωτογραφίες πάνω από όλα)όχι σκοτεινές όπως βάζουν άλλοι. ;)
ΥΓ2: Το μαλλί σου μου αρέσει πιο πολύ από όλων δω μέσα.
 

Georgie

Well-Known Member
ΥΓ: Θέλω την επόμενη φωτό που θα βάλεις φίλε,να είναι εκτός μπάνιου (μέσα στο σπίτι) και άλλη μια σε ένα ωραίο μέρος από διακοπές που θα είσαι.
Πρέπει να ταιριάζει το όλο σκηνικό σωστά μη σαμποτάρεις τον εαυτό σου,(κορμί,μαλλί,θάλασσα και σωστές φωτογραφίες πάνω από όλα)όχι σκοτεινές όπως βάζουν άλλοι. ;)
Και με ένα γκομενάκι θα έλεγα
Μεταξύ μας είμαστε εδώ!
;)
 

Kostas97

Well-Known Member
Πολλα συγχαρητηρια που σε μια ηλικια που ειχες ολες τις δικαιολογιες για να μη κανεις τπτ πετυχες αυτη την αλλαγη στο σωμα. Εχω βαρεθει να ακουω το παλιο κλασσικο μεχρι τα 30 να χεις κανει οικογενεια να χεις βρει μια σταθερη δουλεια κλπ γιατι μετα δεν εχεις περιθωρια.
Περιθωρια δεν εχουν οι στενομυαλοι. Οποιος θελει μπορει να βελτιωθει σε ολες τις ηλικιες. Θεληση χρειαζεται!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Και με ένα γκομενάκι θα έλεγα
Μεταξύ μας είμαστε εδώ!
;)

Ασε μας, ρε Γιωργακη!

Εσυ εισαι ελευθερο πουλακι.

Κι αν η συζυγος (με καποιο τροπο) εχει προσβαση στα γραφομενα μου, τοτε τι γινεται;

Αναλαμβανεις εσυ την ευθυνη; Γινεσαι εσυ αποδεκτης της παντοφλας; :p:D
 

Georgie

Well-Known Member
Ασε μας, ρε Γιωργακη!

Εσυ εισαι ελευθερο πουλακι.

Κι αν η συζυγος (με καποιο τροπο) εχει προσβαση στα γραφομενα μου, τοτε τι γινεται;

Αναλαμβανεις εσυ την ευθυνη; Γινεσαι εσυ αποδεκτης της παντοφλας; :p:D
Μη μασάς
Μικρή απιστία,: Κλείσε ξενοδοχείο με Spa για Σ/κ
Μεγάλη απιστία : Τσάντα, από Chanel και πάνω !
 

aeratos28

Just aeratos
Τα υποπτεύονται georgie ,ειδικά τα ακριβά δώρα ..σου λέει κάτι έκανε αυτός..γυρνάνε μπούμερανγκ..και σου έχει φύγει και ο τακος να πάρεις και τη chanel.χαχαχα
 

Georgie

Well-Known Member
Τα υποπτεύονται georgie ,ειδικά τα ακριβά δώρα ..σου λέει κάτι έκανε αυτός..γυρνάνε μπούμερανγκ..και σου έχει φύγει και ο τακος να πάρεις και τη chanel.χαχαχα
Μόνο αν σε πιάσει ρε πουλί.
Αν είναι να παίρνεις Chanel από τύψεις βλέπω να σου κάνω εγώ τη μεταμόσχευση και να με πληρώσεις σε κοτόπουλα :p
 

tol

Well-Known Member
Θέλω την επόμενη φωτό που θα βάλεις φίλε,να είναι εκτός μπάνιου (μέσα στο σπίτι) και άλλη μια σε ένα ωραίο μέρος από διακοπές που θα είσαι.
Πρέπει να ταιριάζει το όλο σκηνικό σωστά μη σαμποτάρεις τον εαυτό σου,(κορμί,μαλλί,θάλασσα και σωστές φωτογραφίες πάνω από όλα)όχι σκοτεινές όπως βάζουν άλλοι. ;)

Φιλε vlafo, επειδη εδω...στα κατσαβραχα ειναι δυσκολο να βρω παραλια, ανεβαζω μια εξωτερικη απο το μπαλκονι του σπιτιου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα