ΑΓΝΟΙΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ - ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM

nick90

Well-Known Member
Δεν με καταλαβαίνεις. Όταν φωτίζεις με την ίδια πηγή φωτός και την ίδια γωνία ένα αντικείμενο, πρέπει να έχει ένα reference που δεν μεταβάλλεται και στις 2 φώτο. Αυτό που έχεις σαν reference εδώ είναι το background που είναι ακριβώς το ίδιο, αυτό πρέπει να κάνεις match. Όταν το κεφάλι στην πρώτη δεν έχει μαλλιά και στην άλλη έχει, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τέτοιο match γιατί είναι unfair. Για να τρυπήσει το φως τα μαλλιά και να έχεις την ίδια φωτεινότητα στο κρανίο αναγκαστικά θα ανοίξεις την φωτεινότητα (όπως και έκανες) αλλά αυτό σημαίνει ότι πλέον ο φωτισμός δεν είναι ο ίδιος στο πριν και το μετά. Ασχολούμαι πολύ με το color grading σε βίντεο και αυτό που σου περιγράφω είναι από τα θεμελιώδη.
Αν έβγαιναν από την αρχή ξαναλέω με τον ίδιο φωτισμό θα ήταν και ίδια τα background και το κεφάλι θα είχε φως να αναδικνύει τα κενά και οχι με σκιές στα κενά ενδιάμεσα όπως μας το δείχνει στο μετά. Μετέπειτα δεν ειναι εφικτό να το κάνεις ακριβώς. Η ουσία ειναι οτι είναι διαφορετικός ο φωτισμός στο πριν-μετά, χωρίς να λογαριάζεις την δική μου φώτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα πως μπορεί 2 φώτο σε 2 διαφορετικές περιόδους ακόμα και στον ίδιο χώρο να είναι ίδιες; Μπορεί η μια να βγήκε πρωί ή άλλη απόγευμα. Ο περιμετρικός φωτισμός αλλάζει Είναι αδύνατον να πετύχεις τις ίδιες συνθήκες. Σε αυτό το περιστατικό επαναλαμβάνω ότι οι 2 φώτο έχουν μεν διαφορετικό φωτισμό αλλά είναι marginal. Σε άλλα νήματα όντως έχουν μεγαλύτερη διαφορά. Καλό είναι να είμαστε αντικειμενικοί και να λέμε τα πράγματα όπως έχουν.
 

nick90

Well-Known Member
Μα πως μπορεί 2 φώτο σε 2 διαφορετικές περιόδους ακόμα και στον ίδιο χώρο να είναι ίδιες; Μπορεί η μια να βγήκε πρωί ή άλλη απόγευμα. Ο περιμετρικός φωτισμός αλλάζει Είναι αδύνατον να πετύχεις τις ίδιες συνθήκες. Σε αυτό το περιστατικό επαναλαμβάνω ότι οι 2 φώτο έχουν μεν διαφορετικό φωτισμό αλλά είναι marginal. Σε άλλα νήματα όντως έχουν μεγαλύτερη διαφορά. Καλό είναι να είμαστε αντικειμενικοί και να λέμε τα πράγματα όπως έχουν.
Σε όλα τα περιστατικά της κλινικής το παρατηρούμε αυτό. Οι φωτογραφίες του μετά να ειναι υποφωτισμένες ενώ του πριν όχι. Δεν είναι δυνατόν να γίνεται πάντα αυτό...τυχαία...Αυτό λέει η λογική τουλάχιστον, ότι όταν κάτι συμβαίνει μόνο στις φωτογραφίες του ΜΕΤΑ αυτό και ΠΟΤΕ στις φωτογραφίες του ΠΡΙΝ, τότε παύει να είναι σύμπτωση. Απλά είναι αδύνατον να γίνεται τυχαία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι άλλο θέμα και έχει αναλυθεί εκτενώς. Εδώ μιλάμε για το συγκεκριμένο περιστατικό.
 

le2der

Active Member
Αν φοβόταν δεν θα έγραφε . Διακρίνετε μια υπερβολή τελευταία … είπαμε είναι πολλά πράγματα που δεν μας αρέσουν αλλά όχι και έτσι
Βλέπω τον τολ να έχει μια ανησυχία για αυτό και να το τονίζει... Αλίμονο αν φτάναμε στο σημείο να φοβόμαστε να μιλάμε σε ανώνυμο φόρουμ για οτιδήποτε επειδή κάποιος απειλεί συνεχώς..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πρόσφατα ένα μέλος με παρακάλεσε να σβήσω ένα νήμα (δεν το έχω κάνει ακόμα) γιατί η κλινική που έκανε την μμ (δεν είναι ο Αναστασάκης) τον απείλησε ότι θα κινηθεί νομικά εναντίον του. Άρα μιλάμε για ένα υπαρκτό θέμα για το οποίο δυστυχώς όλοι σφυρίζουν αδιάφορα πίσω από την ανωνυμία του πληκτρολογίου τους και μάλιστα κάνουν και τους καμπόσους για την ελευθερία της έκφρασης κλπ. Εννοείται ότι όταν σφίξουν τα γάλατα θα αρχίσουν τις κωλοτούμπες (δεν αναφέρομαι στον Τολ, ήταν σαφής στην τοποθέτησή του). Πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε όλοι να διαφυλάσσουμε την ελευθεροτυπία και να μην δίνουμε δικαιώματα να μας την στερήσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Πρόσφατα ένα μέλος με παρακάλεσε να σβήσω ένα νήμα (δεν το έχω κάνει ακόμα) γιατί η κλινική που έκανε την μμ (δεν είναι ο Αναστασάκης) τον απείλησε ότι θα κινηθεί νομικά εναντίον του. Άρα μιλάμε για ένα υπαρκτό θέμα για το οποίο δυστυχώς όλοι σφυρίζουν αδιάφορα πίσω από την ανωνυμία του πληκτρολογίου τους και μάλιστα κάνουν και τους καμπόσους για την ελευθερία της έκφρασης κλπ. Εννοείται ότι όταν σφίξουν τα γάλατα θα αρχίσουν τις κωλοτούμπες (δεν αναφέρομαι στον Τολ, ήταν σαφής στην τοποθέτησή του). Πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε όλοι να διαφυλάσσουμε την ελευθεροτυπία και να μην δίνουμε δικαιώματα να μας την στερήσουν.
Εγώ για να σε βοηθήσω λοίπον φίλε Cvial απο δω και πέρα θα λέω μόνο αν μου αρέσει η όχι κάτι. Απο κει και πέρα αν κρίνω κάτι, θα το κρίνω μόνο ως γνώμη αν έχω στοιχεία (reviews, μαρτυρίες, κάτι) που να βοηθούν να σχηματιστεί αυτή η άποψη.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
1. Είσθε και οι 2 ανώνυμοι, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Είναι σαν να βρίζονται 2 cartoon. Δεν είσαι μόνο εσύ, συνέχεια λέγονται τέτοια από όλες τις πλευρές ακόμα και σε μένα τα λένε, έχεις δει να κάνω κάτι; Δεν έχει καμία επίπτωση στην ζωή σας/μας και δεν μπορεί να κάνει κανείς μήνυση.
2. Για τις φώτο δεν υπάρχει κανένα θέμα, μπορείς να πεις ότι θες, είναι κρίση που αποδεικνύεται από πραγματικά τεκμήρια. Τα άλλα περί toppic δεν είναι αποδείξεις, είναι ενδείξεις.
3. Στο έχω ξαναπεί, αυτά περί πλάτης κλπ, όσο και να τα επαναλαμβάνεις δεν πρόκειται να μεταβάλλουν την συμπεριφορά και την κρίση μου. Δεν άγομαι και φέρομαι από το τι θέλει το κοινό και αν είναι αρεστός ή όχι. Τώρα αν έκανα το άσπρο/μαύρο με αυτά που έγραψα περί συκοφαντικής δυσφήμισης ρώτα καλύτερα κάποιον δικηγόρο γιατί μου φαίνεται ότι είσαι άκαπνος στο θέμα.
Κάνεις κάνεις και αυτό τη είναι η πραγματικότητα... Δεν ξέρω τον λόγω που το κάνεις αλλά είναι ένα γεγονός .... Και αν δεν είναι τοπικ και είναι προϊόν μοντάζ φίλτρων και διάφορα τέτοια κολπακια έχει κάποια διαφορά ; Η ουσία δεν είναι η ίδια ; Η παραπλάνηση.... Το να γίνει 1-2-3-4 φορές λες άντε ... Αλλά συνέχεια ; Σε όλες τις παρουσιάσεις της κλινικής ; Πώς το εξηγείς ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάνεις κάνεις και αυτό τη είναι η πραγματικότητα... Δεν ξέρω τον λόγω που το κάνεις αλλά είναι ένα γεγονός ....

Στο εξήγησα.

Και αν δεν είναι τοπικ και είναι προϊόν μοντάζ φίλτρων και διάφορα τέτοια κολπακια έχει κάποια διαφορά ; Η ουσία δεν είναι η ίδια ; Η παραπλάνηση.... Το να γίνει 1-2-3-4 φορές λες άντε ... Αλλά συνέχεια ; Σε όλες τις παρουσιάσεις της κλινικής ; Πώς το εξηγείς ;

Δεν μου αρέσει να υποθέτω προθέσεις αλλά να κρίνω με αντικειμενικά στοιχεία τα γεγονότα και μάλιστα κάθε ένα ξεχωριστά. Αυτή είναι η σωστή τακτική που θωρακίζει την ελευθεροτυπία. Από κει και πέρα ας βγάλει ο καθένας αναγνώστης τα συμπεράσματα του.
 

seeker

Verified MM member
Πρόσφατα ένα μέλος με παρακάλεσε να σβήσω ένα νήμα (δεν το έχω κάνει ακόμα) γιατί η κλινική που έκανε την μμ (δεν είναι ο Αναστασάκης) τον απείλησε ότι θα κινηθεί νομικά εναντίον του. Άρα μιλάμε για ένα υπαρκτό θέμα για το οποίο δυστυχώς όλοι σφυρίζουν αδιάφορα πίσω από την ανωνυμία του πληκτρολογίου τους και μάλιστα κάνουν και τους καμπόσους για την ελευθερία της έκφρασης κλπ. Εννοείται ότι όταν σφίξουν τα γάλατα θα αρχίσουν τις κωλοτούμπες (δεν αναφέρομαι στον Τολ, ήταν σαφής στην τοποθέτησή του). Πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε όλοι να διαφυλάσσουμε την ελευθεροτυπία και να μην δίνουμε δικαιώματα να μας την στερήσουν.
Καλό είναι να μάθουμε ποια ειναι η κλινική. Όποια κλινική έχει τα κάκαλα να το κανει αυτό, πρέπει να είναι έτοιμη να μαθευτεί και επίσημα αυτή της η κίνηση.
 

gregkont13

Verified MM member
Καλό είναι να μάθουμε ποια ειναι η κλινική. Όποια κλινική έχει τα κάκαλα να το κανει αυτό, πρέπει να είναι έτοιμη να μαθευτεί και επίσημα αυτή της η κίνηση.
δεν νομίζω ότι θα μπορεί να αποκαλύψει κάτι τέτοιο και να το θέλει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Εγώ για να σε βοηθήσω λοίπον φίλε Cvial απο δω και πέρα θα λέω μόνο αν μου αρέσει η όχι κάτι. Απο κει και πέρα αν κρίνω κάτι, θα το κρίνω μόνο ως γνώμη αν έχω στοιχεία (reviews, μαρτυρίες, κάτι) που να βοηθούν να σχηματιστεί αυτή η άποψη.
Και που θα τα βρείς τα στοιχεία?
Εδώ τα reviews-μαρτυρίες όταν τα παραθέτεις δεν αναγνωρίζονται σαν αξιόπιστα και αλλοιώνουμε το νόημα των γραφομένων τους.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δεν νομίζω ότι θα μπορεί να αποκαλύψει κάτι τέτοιο και να το θέλει.

Καλό είναι να μάθουμε ποια ειναι η κλινική. Όποια κλινική έχει τα κάκαλα να το κανει αυτό, πρέπει να είναι έτοιμη να μαθευτεί και επίσημα αυτή της η κίνηση.

Είμαι στις διαπραγματεύσεις με το μέλος για όλα αυτά. Προέχει φυσικά η δικιά του προστασία.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και που θα τα βρείς τα στοιχεία?
Εδώ τα reviews-μαρτυρίες όταν τα παραθέτεις δεν αναγνωρίζονται σαν αξιόπιστα και αλλοιώνουμε το νόημα των γραφομένων τους.

Άλλο το να μην αναγνωρίζονται ως αξιόπιστα και άλλο να μην είναι υπαρκτά. Οι φώτο είναι αδιάσειστο στοιχείο ως προς την φωτεινότητα, εύκολα ένας πραγματογνώμονας μπορεί να το επιβεβαιώσει. Οι μαρτυρίες μελών επίσης, από την στιγμή που και οι 2 αποδεδειγμένα έχουν κάνει μμ εκεί. Ουδείς μπορεί να σε κατηγορήσει ότι εκφέρεις γνώμη βασισμένη πάνω στα λεγόμενά τους εκτός και αν υποπέσεις (όπως κάνουν πολλοί) και αρχίσεις τις γενικεύσεις και αποδίδεις προθέσεις.
 

gregkont13

Verified MM member
Και που θα τα βρείς τα στοιχεία?
Εδώ τα reviews-μαρτυρίες όταν τα παραθέτεις δεν αναγνωρίζονται σαν αξιόπιστα και αλλοιώνουμε το νόημα των γραφομένων τους.
εννοώ να πεις οτι π.χ. με όσα ακούω από τους πελάτες της κλινικής (όσους εγώ θεωρώ αξιόπιστους) σχημάτισα τη γνώμη ότι ο τάδε γιατρός δεν τα κάνει όλα μόνος του στο χειρουργείο. Μέ βάση τον Baggio θεώρω ότι σε κείνο περιστατικό μπορεί αν υπήρχε τοπικ. Με βάση τον Aldo και άλλους ο τάδε γιατρός είναι κακός αν κάτι δεν πάει καλά κλπ. Δεν μιλάω για ακράδαντα στοιχεία, αλλά οτιδοίποτε που να συνηγορεί σε κάτι. Το αν εγώ θέλω να κρίνω αξιόπιστη τη μαρτυρία του Χρήστου ή του Aldo είναι θέμα μου, οπότε με βάση όποιον πιστέυω σχηματίζω μια γνώμη για τη κλινική. Το να πεις εδώ βλέπω τοπικ είναι λίγο διαφορετικό ίσως, έστω νομικά. Δεν ξέρω αν αυτό που λέω βοηθάει at all. απλά θα το κάνω. τώρα αν θα φάω μύνηση.... Ας φάω.... Γενικά, τρέχα γύρευε. Άμα εγώ γράφω με vpn από την αγγλια με ip ισλανδίας θα με βρούνε... Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Αλλά σε κάθε περίπτωση, εγω αυτό είπα να κάνω. Τώρα αν μου κανούν μύνηση, οκ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα μισά από αυτά που γράφεις αν ακολουθούσαν όλοι δεν θα υπήρχε θέμα.
 

vlafo

Well-Known Member
Άλλο το να μην αναγνωρίζονται ως αξιόπιστα και άλλο να μην είναι υπαρκτά. Οι φώτο είναι αδιάσειστο στοιχείο ως προς την φωτεινότητα, εύκολα ένας πραγματογνώμονας μπορεί να το επιβεβαιώσει. Οι μαρτυρίες μελών επίσης, από την στιγμή που και οι 2 αποδεδειγμένα έχουν κάνει μμ εκεί. Ουδείς μπορεί να σε κατηγορήσει ότι εκφέρεις γνώμη βασισμένη πάνω στα λεγόμενά τους εκτός και αν υποπέσεις (όπως κάνουν πολλοί) και αρχίσεις τις γενικεύσεις και αποδίδεις προθέσεις.
Σύμφωνοι αλλά εδώ μιλάμε και κρίνουμε όπως και τόσες άλλες φώτο,τον αδιάψευστο μάρτυρα "το τεκμήριο της φωτεινότητας που είναι αυταπόδεικτο κριτήριο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η όλη ιστορία και παρέμβασή μου ξεκίνησε στα περί δηλώσεων τόπικ. Από εκεί ξεκίνησε το θέμα και άνοιξε το νήμα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Πρόσφατα ένα μέλος με παρακάλεσε να σβήσω ένα νήμα (δεν το έχω κάνει ακόμα) γιατί η κλινική που έκανε την μμ (δεν είναι ο Αναστασάκης) τον απείλησε ότι θα κινηθεί νομικά εναντίον του. Άρα μιλάμε για ένα υπαρκτό θέμα για το οποίο δυστυχώς όλοι σφυρίζουν αδιάφορα πίσω από την ανωνυμία του πληκτρολογίου τους και μάλιστα κάνουν και τους καμπόσους για την ελευθερία της έκφρασης κλπ. Εννοείται ότι όταν σφίξουν τα γάλατα θα αρχίσουν τις κωλοτούμπες (δεν αναφέρομαι στον Τολ, ήταν σαφής στην τοποθέτησή του). Πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε όλοι να διαφυλάσσουμε την ελευθεροτυπία και να μην δίνουμε δικαιώματα να μας την στερήσουν.
CVIAl αν επιτρεπεται με ποιο δικαιωμα μια κλινικη μπορει να αποφασισει που θα δειξει ο καθενας το κεφαλι του;
Μηπως για να θα κυκλοφορησει και στο δρομο πρεπει να παρει την αδεια της;
 

gregkont13

Verified MM member
θεώρω ότι για να λέει ο Cvial ότι λέει σε αυτό το θέμα το έχει ψάξει. Αρκετοί κατα καιρούς θα έχουν απειλήσει τη διαχείρηση (φαντάζομαι). Οπότε αφού τυχαίνει να έχουμε σχεδόν έναν μη ικανοποιημένο από κάθε κλινική. Μπορούμε να βασιστούμε στα λεγόμενα τους για να εκφέρουμε κάτι, αντί να πεις: Μας πλάνεψε αυτός, απόλυτα. Δεν το λέω επειδή φοβάμαι τη μύνηση. Αλλά γιατί ο Cvial για να το λέει αυτό κάτι ξέρει και θέλω να προστατευσώ το φόρουμ.
 
Μπλουζα