ΑΓΝΟΙΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ - ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γνωρίζω το toppik από το 2011 και εχω και εγω μια αλφα εμπειρια.
ToL σου εχω και εγω μεγαλη αδυναμια και το ξερεις σαν HDC ισως μας συμφαιρει αυτο που γινεται σαν John_John Ομως αντικειμενικα θα μιλησω και θα πω οτι ο τυπος δεν φοραει τοππικ και ειναι παιχνιδια του φακου οπως και σε πολλες ανεξαρτητες παρουσιασεις γινεται το ιδιο με τους φωτισμους.
Ολοι εχουμε βγαλει συμπερασματα για τον καθενα και για τον γιατρο ειναι χιλιες φορες γραμμενα σε πολλα νηματα.
Κριμα ειναι να κουραζουμε τοσο πολυ τον Mod. Σαν να θελουμε να τον διωξουμε ειναι αυτο που γινεται οχι οτι τον δινω και αυτον δικαιο μερικες φορες στις κοντρες αλλα λιγο παυση των πυρων απο ολους δεν βλαπτει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Ομως αντικειμενικα θα μιλησω και θα πω οτι ο τυπος δεν φοραει τοππικ και ειναι παιχνιδια του φακου οπως και σε πολλες ανεξαρτητες παρουσιασεις γινεται το ιδιο με τους φωτισμους.

Φιλε Γιαννη, καταρχας πραγματικα σε συγχαιρω για την παρεμβαση σου υπερ ενος συναδελφου. Ενος συναδελφου που στο νημα του συγκεκριμενου πελατη εξαπελυσε δριμεια επιθεση εναντιον ενος αλλου συναδελφου (και δεν ειναι η πρωτη φορα...το εχει κανει αντιδεοντολογικα πολλες φορες).

Στο θεμα μας τωρα...Εχω τονισει οτι ο καθενας μπορει να εκφερει εκευθερα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του αποψη. Εγω ειμαι πεπεισμενος οτι προκειται για μικροϊνες. Εσυ θεωρεις οτι ειναι παιχνιδια του φακου.

Ωραια!

Σε ρωτω, λοιπον...

Ειτε το ενα ισχυει (μικροϊνες), ειτε το αλλο (παιχνιδια φακου) ειναι ορθο; Ειναι θεμιτο/δικαιο;

Σε μια επισημη παρουσιαση, οταν ο γιατρος/οι υπευθυνοι μιας κλινικης διαπιστωνουν πως καποιες φωτογραφιες διαστρεβλωνουν και παραποιουν την πραγματικοτητα, ειναι σωστο να τις ανεβαζουν;

Για ποιο λογο; Προς αγρα πελατων;

Για να παραπλανησουν αδαεις πελατες;

Εξηγηστε μου, εστω και εναν λογο, για να γινεται αυτο.

Εμεις, ως μελη ενος forum τριχοπτωσης, θα πρεπει να κανουμε τα στραβα ματια καθε φορα που διαπιστωνουμε περιεργες σκιες και περιεργα παιχνιδια φακου;

Καλημερα, φιλε μου!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλημερα!!!

Ο καλυτερος τροπος ειναι να βλεπουμε Live περιστατικα απο παιδια που εκαναν μεταμοσχευση για να καταλαβουμε τι μπορει να δωσει μια μεταμοσχευση.
Δηλαδη κανουμε συναντηση με καποια μελη απο διαφορες κλινικες οπως εχω κανει και εγω οπως εχουν κανει και πολλα παιδια συναντησεις με εμενα για να με δουνε live ασχετα με την κλινικη που επελεξαν στην τελικη.
Πρεπει και ο καθε υποψηφιος για να μην πιαστει θυμα να βαλει κατω τον κολο του λιγο να διαβασει και να τρεξει.

Δευτερον οσο πιο πολλες παρουσιασεις διαβαζει ενα μελος τοσο πιο πολυ θα καταλαβει τι παιζει με τους φωτισμους το πως δειχνει πραγματικα ενα περιστατικο στην καθημερινοτητα μας.

Προσωπικα εγω μπορω να καταλαβω τι γινεται απο κατω στις περισσοτερες μεταμοσχευσεις. Το περιστατικο πχ με τα 2500 μοσχευματα που ανεβασε χθες βλεπουμε εχει μεγαλωσει το μαλλακι αρκετους ποντους και εχει καλυψει το υπολοιπο κεφαλι.
Αντε και λιγο σκοτεινη η φωτο δεν θελει και μυαλο να καταλαβεις τι γινεται.

100% και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν φοραει τοππικ η οχι οπως και εσυ μην εισαι 100% σιγουρος οτι φοραει. Ειναι φωτο και επηδει εχω βγαλει χιλιαδες φωτος το μαλλι μου 10 χρονια τωρα βλεπω τι γινεται και σε εμενα με τοσες και τοσες φωτογραφικες και κινητα που το εχω τραβηξει..
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Παιδιά μην λέμε ότι θέλουμε για σκιάσεις και πα@@@ιες... Ξεκάθαρα είναι τοπικ και τολμώ να πω ότι είναι κ σπρέι μάλιστα ως χρήστης γιατί ξέρω πως είναι ακριβώς όταν σου ξεφεύγει και δεν το βάζεις καλά ... Επίσης μην ακούω βλακείες για βρεγμένα και ιστορίες γιατί με τις ώρες βρίσκομαι στο νερό με το Μανέ (και με χλώριο κιόλας) βγαίνω έξω και δεν τρέχει τίποτα δεν φεύγει τίποτα ... Επίσης κάτι τελευταίο.... Μην μένετε μόνο στα σημεία που κύκλωσε ο τολ... Δείτε στην πρώτη φωτό που έβαλε με στεγνό μαλλί το background όπου μέσα από τα Μαλλί βλέπεις πίσω των τοίχο ενώ ταυτόχρονα το σκαλπ είναι κάρβουνο.... Κλασσική περίπτωση τοπικ....
Υγ.: Από πότε φοβόμαστε να λέμε την γνώμη μας μην φάμε καμιά μήνυση και το ανάπαραγουμε συνεχώς; Τι κόλπα είναι αυτά ;
 
  • Like
Reactions: tol

le2der

Active Member
Παιδιά μην λέμε ότι θέλουμε για σκιάσεις και πα@@@ιες... Ξεκάθαρα είναι τοπικ και τολμώ να πω ότι είναι κ σπρέι μάλιστα ως χρήστης γιατί ξέρω πως είναι ακριβώς όταν σου ξεφεύγει και δεν το βάζεις καλά ... Επίσης μην ακούω βλακείες για βρεγμένα και ιστορίες γιατί με τις ώρες βρίσκομαι στο νερό με το Μανέ (και με χλώριο κιόλας) βγαίνω έξω και δεν τρέχει τίποτα δεν φεύγει τίποτα ... Επίσης κάτι τελευταίο.... Μην μένετε μόνο στα σημεία που κύκλωσε ο τολ... Δείτε στην πρώτη φωτό που έβαλε με στεγνό μαλλί το background όπου μέσα από τα Μαλλί βλέπεις πίσω των τοίχο ενώ ταυτόχρονα το σκαλπ είναι κάρβουνο.... Κλασσική περίπτωση τοπικ....
Υγ.: Από πότε φοβόμαστε να λέμε την γνώμη μας μην φάμε καμιά μήνυση και το ανάπαραγουμε συνεχώς; Τι κόλπα είναι αυτά ;
Ποιον είδες να φοβάται ;
 

nick90

Well-Known Member
Πάντως παιδιά δεν γίνεται τίποτα τυχαία. Όταν κάτι γίνεται επανειλημμένα και μόνο οι φωτογραφίες του ΜΕΤΑ ξαφνικά είτε θα έχουν χαμηλό φωτισμό ειτε δεν ξέρω γω τοππικ, σκιάσεις ή υποτιθέμενα παιχνίδια του φακού όπως τα λέτε, ενώ του ΠΡΙΝ είναι πάντα τέρμα ξεγυμνωτικές τότε παύει να είναι τυχαίο. Βάζω και τις φωτογραφίες του πριν-μετά για να δείτε ότι πάλι η φωτογραφία του μετά έχει διαφορετική φωτεινότητα από αυτή του πριν με την φωτογραφία του μετά να έχει εμφανώς λιγότερη φωτεινότητα από του πριν που είναι με έντονη φωτεινότητα για να ξεγυμνώνει όσο δεν πάει. Τέρμα δεξιά είναι η δικιά μου φωτογραφία με λίγο παραπάνω φως.

image (5).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υγ.: Από πότε φοβόμαστε να λέμε την γνώμη μας μην φάμε καμιά μήνυση και το ανάπαραγουμε συνεχώς; Τι κόλπα είναι αυτά ;

Τουλάχιστον ο Tol το δήλωσε ευθαρσώς, αναλαμβάνει την ευθύνη και κατανοεί την βαρύτητα αυτού που κάνει. Εσύ το αντιμετωπίζεις με την μέγιστη αφέλεια. Τι εννοείς "φοβόμαστε να λέμε την γνώμη μας μην φάμε καμία μήνυση"; Δηλαδή άμα εγώ έχω την γνώμη από κάποιες ενδείξεις ότι ο Α επώνυμος "τα παίρνει" και την εκφέρω δημόσια είμαι οκ επειδή αυτή είναι η γνώμη μου; Αν κάποιος στο φόρουμ για Πολιτικούς Μηχανικούς (υπάρχει τέτοιο) τολμούσε να υπαινιχθεί (πιθανώς υποκινούμενος και από τον ανταγωνισμό ή από αντιπάθεια στο πρόσωπό μου) ότι εγώ που θα έγραφα επώνυμα εκπροσωπώντας την εταιρία μου έκανα μια παρουσίαση στην οποία εσκεμμένα είχα αλλοιώσει το υλικό για να κοροϊδέψω το κοινό δεν θα του έκανα μήνυση; Πως αλλιώς θα μπορούσα να προφυλαχτώ από την κάθε "υποκειμενική" γνώμη που με συκοφαντεί;

Είναι άλλο πράγμα να εκφέρεις μια γνώμη βασισμένη σε αντικειμενικά κριτήρια ή αληθινές μαρτυρίες (τρίτων ή του προσώπου για το οποίο εκφέρεις γνώμη) και άλλο να κατηγορείς κάποιον για εσκεμμένο δόλο παραπλάνησης του κοινού χωρίς καμία απόδειξη. Αυτός είναι ο ορισμός της συκοφαντικής δυσφήμισης και μην ακούσω περί ελευθερίας έκφρασης, κλπ, κλπ. Όπως έχει πει και ο Tol, σε μια ευνομούμενη κοινωνία υπάρχουν δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις για όλους ανεξαιρέτως, όχι μόνο για τους φίλους και αυτούς που συμπαθούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τέρμα δεξιά είναι η δικιά μου φωτογραφία με λίγο παραπάνω φως.

Προβολή συνημμένου 51675

Πιο λίγο παραπάνω φως; Δεν βλέπεις ότι έχεις κάψει τα λευκά (κοίτα το background σε σχέση με το πριν και το μετά, είναι το ίδιο; ), η φώτο είναι υπερφωτισμένη; Εννοείται πως άμα ξεκινήσουμε σε όλα τα νήματα και αρχίζουμε και αυξάνουμε την φωτεινότητα μέχρι τέρμα, θα βλέπουμε άλλη εικόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick90

Well-Known Member
Πιο λίγο παραπάνω φως, δεν βλέπεις ότι έχεις κάψει τα λευκά (κοίτα το background σε σχέση με το πριν και το μετά, είναι το ίδιο;), η φώτο είναι υπερφωτισμένη; Εννοείται πως άμα ξεκινήσουμε σε όλα τα νήματα και αρχίζουμε και αυξάνουμε την φωτεινότητα μέχρι τέρμα, θα βλέπουμε άλλη εικόνα.
Δεν είναι απλά λιγο παραπάνω φως, ειναι αρκετά παραπάνω και είναι υπαρκτή η διαφορά για μια ακόμα μια φορά. Όταν γίνεται κάτι συνέχεια γίνεται από πρόθεση αυτό ειναι ξεκάθαρο. Πρόβατα και αφελείς δεν είμαστε.
Ναι προκειμένου να προσεγγίσω το φωτισμό της φωτογραφίας του πριν έγινε αυτό και πάλι του πριν έχει πιο έντονο φωτισμό από αυτή που έκανα εγώ. Αν έβγαινε η φωτογραφία με κανονικό φωτισμό από μόνη της όπως του πριν και όχι με σκιά θα ήταν κανονικό και το background. Για ακόμα μια φορά συμβαίνει στις φωτογραφίες του μετά να έχουν λιγότερο φωτισμό και να μην είναι ο ίδιος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι απλά λιγο παραπάνω φως, ειναι αρκετά παραπάνω και είναι υπαρκτή η διαφορά για μια ακόμα μια φορά. Όταν γίνεται κάτι συνέχεια γίνεται από πρόθεση αυτό ειναι ξεκάθαρο. Πρόβατα και αφελείς δεν είμαστε.
Ναι προκειμένου να προσεγγίσω το φωτισμό της φωτογραφίας του πριν έγινε αυτό και πάλι του πριν έχει πιο έντονο φωτισμό από αυτή που έκανα εγώ. Αν έβγαινε η φωτογραφία με κανονικό φωτισμό από μόνη της όπως του πριν και όχι με σκιά θα ήταν κανονικό και το background. Για ακόμα μια φορά συμβαίνει στις φωτογραφίες του μετά να έχουν λιγότερο φωτισμό και να μην είναι ο ίδιος.

Αφού το ψιρίζεις για να είσαι δίκαιος φέρε την αύξηση του φωτισμού όσο και το πριν. Αυτό είναι το σωστό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Αφού το ψιρίζεις για να είσαι δίκαιος φέρε την αύξηση του φωτισμού όσο και το πριν. Αυτό είναι το σωστό.
Δεν χρειάζεται να το ψιρίζει κάποιος για να το αντιληφθεί. Με το που βλέπει τις 2 φωτογραφίες καταλαβαίνει οτι έχουν άλλη φωτεινότητα οι πριν και οι μετά και χωρίς να έφτιαχνα εγώ την άλλη. Με αυτή που αύξησα τη φωτεινότητα προσπάθησα να προσεγγίσω το φωτισμό της φωτογραφίας του πριν (μ φαίνεται οτι του πριν ακόμα έχει λίγο πιο έντονο φωτισμό βέβαια), και αναπόφευκτα αυξήθηκε και το background επειδή έγινε manual με επεξεργασία μετέπειτα, και δεν βγήκε έτσι η φωτογραφία από μόνη της.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς και έχουν διαφορετική φωτεινότητα αλλά marginal. Το background είναι αυτό που πρέπει να κάνεις match γιατί η φωτεινότητα της επιφάνειας του κεφαλιού δεν μπορεί να είναι η ίδια. Στην πρώτη περίπτωση έχεις κρανίο που κάνει reflect το φως στην άλλη έχεις μαλλί που κόβει το φως.
 

nick90

Well-Known Member
Προφανώς και έχουν διαφορετική φωτεινότητα αλλά marginal. Το background είναι αυτό που πρέπει να κάνεις match γιατί η φωτεινότητα της επιφάνειας του κεφαλιού δεν μπορεί να είναι η ίδια. Στην πρώτη περίπτωση έχεις κρανίο που κάνει reflect το φως στην άλλη έχεις μαλλί που κόβει το φως.
Αν έβγαιναν με τον ιδιο φωτισμό από μόνες τους θα είχαν και τα ίδια background οι πριν-μετά. Εγώ προσπάθησα να προσεγγίσω την φωτεινότητα της επιφάνειας του κεφαλιού. Όταν γίνεται κάτι τέτοιο μετέπειτα χαλάει το background, ενώ αν έβγαινε από την αρχή με φωτισμό ανάλογο του πριν θα ήταν κ φωτεινή και θα είχε και το ίδιο background. Αν είχαν τον ίδιο φωτισμό θα φαίνονταν και περισσότερο τα κενά ενδιάμεσα όπως φαίνεται στη φώτο που έκανα εγώ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Τουλάχιστον ο Tol το δήλωσε ευθαρσώς, αναλαμβάνει την ευθύνη και κατανοεί την βαρύτητα αυτού που κάνει. Εσύ το αντιμετωπίζεις με την μέγιστη αφέλεια. Τι εννοείς "φοβόμαστε να λέμε την γνώμη μας μην φάμε καμία μήνυση"; Δηλαδή άμα εγώ έχω την γνώμη από κάποιες ενδείξεις ότι ο Α επώνυμος "τα παίρνει" και την εκφέρω δημόσια είμαι οκ επειδή αυτή είναι η γνώμη μου; Αν κάποιος στο φόρουμ για Πολιτικούς Μηχανικούς (υπάρχει τέτοιο) τολμούσε να υπαινιχθεί (πιθανώς υποκινούμενος και από τον ανταγωνισμό ή από αντιπάθεια στο πρόσωπό μου) ότι εγώ που θα έγραφα επώνυμα εκπροσωπώντας την εταιρία μου έκανα μια παρουσίαση στην οποία εσκεμμένα είχα αλλοιώσει το υλικό για να κοροϊδέψω το κοινό δεν θα του έκανα μήνυση; Πως αλλιώς θα μπορούσα να προφυλαχτώ από την κάθε "υποκειμενική" γνώμη που με συκοφαντεί;

Είναι άλλο πράγμα να εκφέρεις μια γνώμη βασισμένη σε αντικειμενικά κριτήρια ή αληθινές μαρτυρίες (τρίτων ή του προσώπου για το οποίο εκφέρεις γνώμη) και άλλο να κατηγορείς κάποιον για εσκεμμένο δόλο παραπλάνησης του κοινού χωρίς καμία απόδειξη. Αυτός είναι ο ορισμός της συκοφαντικής δυσφήμισης και μην ακούσω περί ελευθερίας έκφρασης, κλπ, κλπ. Όπως έχει πει και ο Tol, σε μια ευνομούμενη κοινωνία υπάρχουν δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις για όλους ανεξαιρέτως, όχι μόνο για τους φίλους και αυτούς που συμπαθούμε.
Λοιπόν πρόσεξε από πού να το πιάσω και από να το αφήσω με όλα αυτά που λες ...
Πρώτον ... Που ήσουν ρε cvial όταν η χρισταρα έμπαινε και έλεγε ότι είμαι υπάλληλος του Τυρκαλα και έχει αποδείξεις και έμαθε στην Θεσσαλονίκη που πήγε για μένα και ακόμα περιμένουμε ; Βασικά έκανε κωλοτουμπα και λέει για δικά μου ποσταρισματα τι έλεγα και μπλαμπλα.... Δεν σε είδα ευαίσθητοποιημενο εκεί ούτε και προχτές όταν έλεγε για άτομα που πήρα δήθεν στο λαιμό μου χωρίς να αναφέρει ποιοι είναι αυτοί σε αντίθεση που εγώ αν χρειαστεί μπορώ να σου δείξω πολλούς για το αντίθετο....
Δεύτερον.... Εκφέρω μια γνώμη βασιζόμενος σε κάποιες ενδείξεις - αποδείξεις ... Όταν μόνιμως οι φωτό που ποσταρει ένα συγκεκριμένο άτομο είναι στο ίδιο μοτίβο "τυχαία" πειραγμενες πόσες φορές πρέπει να γίνει για να λιώσει αυτή η καραμέλα με τα παιχνίδια φωτισμού δωματίου του γκαζόν του λεβαντοφσκι και του Καλάθη....;;; Όλα αυτά που λέει και ξελελεει και όλο αυτό το υλικό που ο ίδιος ποσταρει μάλιστα δεν είναι αποδείξεις για την αντίπερα όχθη και μάλλον του γυρνάει μπούμερανγκ;
Και τρίτον .... Πόση πια πλάτη θα κάνεις ρε cvial; Εκτίθεσαι πια και δεν σε βοηθάει καθόλου ....μονίμως μπαίνεις στην μέση και τον δικαιολογεις αλλά εκτίθεσαι γιατί δεν μπορείς να κάνεις το άσπρο μαύρο.... Πίστεψέ με δεν είναι μόνο η δική μου άποψη ... Απλά εγώ στο λέω ... Πάντα λέω αυτό πιστεύω και ένα φόρουμ για τρίχες δεν μπορεί να Μ αλλάξει ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν έβγαιναν με τον ιδιο φωτισμό από μόνες τους θα είχαν και τα ίδια background οι πριν-μετά. Εγώ προσπάθησα να προσεγγίσω την φωτεινότητα της επιφάνειας του κεφαλιού. Όταν γίνεται κάτι τέτοιο μετέπειτα χαλάει το background, ενώ αν έβγαινε από την αρχή με φωτισμό ανάλογο του πριν θα ήταν κ φωτεινή και θα είχε και το ίδιο background. Αν είχαν τον ίδιο φωτισμό θα φαίνονταν και περισσότερο τα κενά ενδιάμεσα όπως φαίνεται στη φώτο που έκανα εγώ.
Σου επαναλαμβάνω είναι λάθος αυτό. Αυτό που μένει αμετάβλητο σαν επιφάνεια και στις 2 είναι το background. Αυτό πρέπει να κάνεις match. Η φωτιζόμενη επιφάνεια έχει μεταβληθεί ως προς το texture. Άρα δεν μπορείς να κάνεις match με αυτό το κριτήριο.
 

nick90

Well-Known Member
Σου επαναλαμβάνω είναι λάθος αυτό. Αυτό που μένει αμετάβλητο σαν επιφάνεια και στις 2 είναι το background. Αυτό πρέπει να κάνεις match. Η φωτιζόμενη επιφάνεια έχει μεταβληθεί ως προς το texture. Άρα δεν μπορείς να κάνεις match με αυτό το κριτήριο.
Δεν γίνεται να το κάνεις αυτό μετέπειτα ματσ και να πάρεις τον ίδιο φωτισμό στο κεφάλι. Αν έβγαιναν από την αρχή μόνες τους θα γινόταν να είχαν τον ίδιο φωτισμό σε κεφάλι και background. Αλλά δεν βγήκαν με ίδιο φωτισμό, η μια φωτεινή η αλλη σκοτεινή με σκιές. Οπότε όταν πας να πειράξεις τη φωτεινότητα μετά μόνος σου με επεξεργασία αλλάζει και αναπόφευκτα το πίσω κάτι που δεν θα γινόταν αν έβγαιναν εξαρχής με τον ίδιο φωτισμό από μόνες του. Αυτή ειναι η διαφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Ποιον είδες να φοβάται ;
Βλέπω τον τολ να έχει μια ανησυχία για αυτό και να το τονίζει... Αλίμονο αν φτάναμε στο σημείο να φοβόμαστε να μιλάμε σε ανώνυμο φόρουμ για οτιδήποτε επειδή κάποιος απειλεί συνεχώς...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λοιπόν πρόσεξε από πού να το πιάσω και από να το αφήσω με όλα αυτά που λες ...
Πρώτον ... Που ήσουν ρε cvial όταν η χρισταρα έμπαινε και έλεγε ότι είμαι υπάλληλος του Τυρκαλα και έχει αποδείξεις και έμαθε στην Θεσσαλονίκη που πήγε για μένα και ακόμα περιμένουμε ; Βασικά έκανε κωλοτουμπα και λέει για δικά μου ποσταρισματα τι έλεγα και μπλαμπλα.... Δεν σε είδα ευαίσθητοποιημενο εκεί ούτε και προχτές όταν έλεγε για άτομα που πήρα δήθεν στο λαιμό μου χωρίς να αναφέρει ποιοι είναι αυτοί σε αντίθεση που εγώ αν χρειαστεί μπορώ να σου δείξω πολλούς για το αντίθετο....
Δεύτερον.... Εκφέρω μια γνώμη βασιζόμενος σε κάποιες ενδείξεις - αποδείξεις ... Όταν μόνιμως οι φωτό που ποσταρει ένα συγκεκριμένο άτομο είναι στο ίδιο μοτίβο "τυχαία" πειραγμενες πόσες φορές πρέπει να γίνει για να λιώσει αυτή η καραμέλα με τα παιχνίδια φωτισμού δωματίου του γκαζόν του λεβαντοφσκι και του Καλάθη....;;; Όλα αυτά που λέει και ξελελεει και όλο αυτό το υλικό που ο ίδιος ποσταρει μάλιστα δεν είναι αποδείξεις για την αντίπερα όχθη και μάλλον του γυρνάει μπούμερανγκ;
Και τρίτον .... Πόση πια πλάτη θα κάνεις ρε cvial; Εκτίθεσαι πια και δεν σε βοηθάει καθόλου ....μονίμως μπαίνεις στην μέση και τον δικαιολογεις αλλά εκτίθεσαι γιατί δεν μπορείς να κάνεις το άσπρο μαύρο.... Πίστεψέ με δεν είναι μόνο η δική μου άποψη ... Απλά εγώ στο λέω ... Πάντα λέω αυτό πιστεύω και ένα φόρουμ για τρίχες δεν μπορεί να Μ αλλάξει ...
1. Είσθε και οι 2 ανώνυμοι, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Είναι σαν να βρίζονται 2 cartoon. Δεν είσαι μόνο εσύ, συνέχεια λέγονται τέτοια από όλες τις πλευρές ακόμα και σε μένα τα λένε, έχεις δει να κάνω κάτι; Δεν έχει καμία επίπτωση στην ζωή σας/μας και δεν μπορεί να κάνει κανείς μήνυση.
2. Για τις φώτο δεν υπάρχει κανένα θέμα, μπορείς να πεις ότι θες, είναι κρίση που αποδεικνύεται από πραγματικά τεκμήρια. Τα άλλα περί toppic δεν είναι αποδείξεις, είναι ενδείξεις.
3. Στο έχω ξαναπεί, αυτά περί πλάτης κλπ, όσο και να τα επαναλαμβάνεις δεν πρόκειται να μεταβάλλουν την συμπεριφορά και την κρίση μου. Δεν άγομαι και φέρομαι από το τι θέλει το κοινό και αν είναι αρεστός ή όχι. Τώρα αν έκανα το άσπρο/μαύρο με αυτά που έγραψα περί συκοφαντικής δυσφήμισης ρώτα καλύτερα κάποιον δικηγόρο γιατί μου φαίνεται ότι είσαι άκαπνος στο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν γίνεται να το κάνεις αυτό μετέπειτα ματσ και να πάρεις τον ίδιο φωτισμό στο κεφάλι. Αν έβγαιναν από την αρχή μόνες τους θα γινόταν να είχαν τον ίδιο φωτισμό σε κεφάλι και background. Αλλά δεν βγήκαν με ίδιο φωτισμό, η μια φωτεινή η αλλη σκοτεινή με σκιές. Οπότε όταν πας να πειράξεις τη φωτεινότητα μετά μόνος σου με επεξεργασία αλλάζει και αναπόφευκτα το πίσω κάτι που δεν θα γινόταν αν έβγαιναν εξαρχής με τον ίδιο φωτισμό από μόνες του. Αυτή ειναι η διαφορά.
Δεν με καταλαβαίνεις. Όταν φωτίζεις με την ίδια πηγή φωτός και την ίδια γωνία ένα αντικείμενο, πρέπει να έχει ένα reference που δεν μεταβάλλεται και στις 2 φώτο. Αυτό που έχεις σαν reference εδώ είναι το background που είναι ακριβώς το ίδιο, αυτό πρέπει να κάνεις match. Όταν το κεφάλι στην πρώτη δεν έχει μαλλιά και στην άλλη έχει, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τέτοιο match γιατί είναι unfair. Για να τρυπήσει το φως τα μαλλιά και να έχεις την ίδια φωτεινότητα στο κρανίο αναγκαστικά θα ανοίξεις την φωτεινότητα (όπως και έκανες) αλλά αυτό σημαίνει ότι πλέον ο φωτισμός δεν είναι ο ίδιος στο πριν και το μετά. Ασχολούμαι πολύ με το color grading σε βίντεο και αυτό που σου περιγράφω είναι από τα θεμελιώδη.
 
Μπλουζα