Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

cool11

Well-Known Member
Δηλαδη, ετοιμο, να παω να το αγορασω, 'as is', χωρις καμια εξτρα ενεργεια απο εμενα,
τοπικο σκευασμα-και οχι χαπι, σε ντουτα,
υπαρχει;
Να μου πειτε εμπορικη ονομασια, να το παραγγειλω, και να ξεκινω να το βαζω στο κεφαλι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Konstantinos_00

Active Member
Η ντούτα μειώνει την ορμόνη που δημιουργεί την καράφλα κατά 90%+ και η φίνα κατά 70%. Αμα παίρνεις και τα δύο μαζί η ντούτα κυριαρχεί και η μείωση είναι η μεγάλυτερη που μπορείς να έχεις οπότε η φίνα δεν χρησιμεύει και δεν μειώνει περισσότερο ή έχει κάποια ευεργετική δράση. Το συκώτι σου όμως και τα νεφρά θα πρέπει να φιλτράρουν 2 φάρμακα. Έχω πάρει φίνα στα 5 mg για τον προστάτη και έχει μεγάλη διαφορά απο το 1mg. Σφίγγονται οι όρχεις, χαλάει ο ύπνος, η λίμπιντό πέφτει στο 0 και έχεις ένα σφίξιμο στο δεξί νεφρό. Δεν χρειάζεται να βάζεις τον οργανισμό σου σε αυτή την δοκιμασία. Παίρνεις ντούτα που είναι οτι δυνατότερο και αποτελεσματικότερο για τα μαλλιά κάθε μέρα και ζείς την ζωή σου. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο πλέον. Αμα σε 10-20 χρόνια δείς οτι δεν λειτουργεί πλέον την κόβεις και καθάρισες αφού δεν υπάρχει ακόμα κάτι ανώτερο απο την ντούτα (άμα βγεί τα ξαναλέμε).
Κύριε Λάζαρε, εν μέρει συμφωνώ. Λογικά, θα δώσω αυτό το τρίμηνο στη Ντούτα και έπειτα θα πετάξω τη φινα.. Σε αυτό που διαφωνώ είναι με το πόσο θα με κρατήσει η Ντούτα. 10-20 χρόνια;;;; Μην γελιόμαστε. Και εγώ, αλλά και εσείς, ξέρετε ότι αυτό είναι τελείως ουτοπικό, ή έστω εγώ δεν μπορώ να το διανοηθώ, λόγω της τόσο επιθετικής τριχόπτωσής μου. Πιο πιθανόν μου φαίνεται να έχω πεθάνει ή ξέρω γω τι και ας ακούγεται και τόσο μακάβριο…Δεν ξέρω πως βρίσκετε τόση αισιοδοξία. Εγώ πάντως την έχω χάσει εξ’ ολοκλήρου εδώ και πολύ, πολύ, καιρό…
 
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_00

Active Member
Δηλαδη, ετοιμο, να παω να το αγορασω, 'as is', χωρις καμια εξτρα ενεργεια απο εμενα,
τοπικο σκευασμα-και οχι χαπι, σε ντουτα,
υπαρχει;
Να μου πειτε εμπορικη ονομασια, να το παραγγειλω, και να ξεκινω να το βαζω στο κεφαλι;
https://www.minoxidilmax.com/topical-dutasteride-without-minoxidil-Duderma (Από Αμερική, αλλά περνάει χωρίς τελωνείο και κάποιες φορές μόνο με κόστος 5-6€ εκτελωνισμού)

https://www.hemiacosmetics.com/product/dutagen/ (Από Σερβία. Έχουν αγοράσει κάποιοι στα ξένα φόρουμ και έχουν καλές εντυπώσεις. Φαίνεται και η δομή του σάιτ εξίσου επαγγελματική.)

Πρόσφατα, είχε και η Actifolic (Ολλανδία), αλλά τώρα φαίνεται πως την έβγαλαν από το σάιτ τους. Ίσως την ξανά βάλουν αργότερα.

Ελπίζω να σας βοήθησα όσο γινότανε..
 

oikodomos

Member
Κύριε Λάζαρε, εν μέρει συμφωνώ. Λογικά, θα δώσω αυτό το τρίμηνο στη Ντούτα και έπειτα θα πετάξω τη φινα.. Σε αυτό που διαφωνώ είναι με το πόσο θα με κρατήσει η Ντούτα. 10-20 χρόνια;;;; Μην γελιόμαστε. Και εγώ, αλλά και εσείς, ξέρετε ότι αυτό είναι τελείως ουτοπικό, ή έστω εγώ δεν μπορώ να το διανοηθώ, λόγω της τόσο επιθετικής τριχόπτωσής μου. Πιο πιθανόν μου φαίνεται να έχω πεθάνει ή ξέρω γω τι και ας ακούγεται και τόσο μακάβριο…Δεν ξέρω πως βρίσκετε τόση αισιοδοξία. Εγώ πάντως την έχω χάσει εξ’ ολοκλήρου εδώ και πολύ, πολύ, καιρό…
Φιλε πανω απο ολα η υγεια σου και οσο κρατησει η Ντουτα. Μακαρι να σε κρατησει για 10-20 χρονια, χωρις θεματα και να ζησεις την ζωη σου οπως επιθυμεις, απο την αλλη αν δεν σε κρατησει, πολεμησε το λιγο με τον εαυτο σου, στο τελος της ημερας ειναι απλα τριχες και δεν μπορουν να περιορισουν την εξελιξη σου αν εσυ δεν το επιτρεψεις.
 

dlazaros

Well-Known Member
Κύριε Λάζαρε, εν μέρει συμφωνώ. Λογικά, θα δώσω αυτό το τρίμηνο στη Ντούτα και έπειτα θα πετάξω τη φινα.. Σε αυτό που διαφωνώ είναι με το πόσο θα με κρατήσει η Ντούτα. 10-20 χρόνια;;;; Μην γελιόμαστε. Και εγώ, αλλά και εσείς, ξέρετε ότι αυτό είναι τελείως ουτοπικό, ή έστω εγώ δεν μπορώ να το διανοηθώ, λόγω της τόσο επιθετικής τριχόπτωσής μου. Πιο πιθανόν μου φαίνεται να έχω πεθάνει ή ξέρω γω τι και ας ακούγεται και τόσο μακάβριο…Δεν ξέρω πως βρίσκετε τόση αισιοδοξία. Εγώ πάντως την έχω χάσει εξ’ ολοκλήρου εδώ και πολύ, πολύ, καιρό…
Κοίταξε, μου αρέσει που εκφράζεις άποψη και θέλεις να την υποστηρίξεις αλλά η επιστήμη έχει δείξει τι μπορεί να κάνει και τι δεν μπορεί να κάνει.
Τα μαλλιά μας τα χάνουμε επειδή κάποιοι απο εμάς έχουμε ευαισθησία σε μια ορμόνη στα τριχοθυλλάκια. Σε κάποιους σαν εσένα ενεργοποιείται νέος σε κάποιους σαν εμένα ενεργοποιείται μετά τα 45. Μυστήριο ο άνθρωπος. Η θεραπεία ή είναι ντούτα ή φίνα, αυτό που κάνει είναι απλά να μειώνει το ποσοστό που φτάνει στις τρίχες. Η φίνα αφήνει 30% ελεύθερο να αλωνίζει, η ντούτα αφήνει 10% να αλωνίζει (και αμα πάρεις 2,5mg 2-3 φορές την εβδομάδα φτάνει στο 0%). Το σώμα σου δεν πρόκειται όσο μεγαλώνεις να φτιάξει περισσότερη ορμόνη (μάλλον λιγότερη) και το φάρμακο δεν πρόκειται να σταματήσει λιγότερη γιατί αυτή είναι η δουλειά του (και η επιστήμη 30 χρόνια στον προστάτη έχει δείξει οτι δεν αλλάζει). Αυτό που θα αλλάξει είναι η συνολική σου υγεία αναλόγως των επιλογών σου με αποτέλεσμα να επηρεαστούν και τα μαλλιά. Αμα πίνεις καπνίζεις τρώς σαβούρα και είσαι παχύσαρκος τότε τα μαλλιά κάποια στιγμή θα αραιώσουν οτι φάρμακο και να πάρεις και ας μην έχεις ευαισθησία για καράφλα.
Τώρα όσον αφορά την λήψη και των δύο φαρμάκων είναι σαν να έχεις πονοκέφαλο και να παίρνεις και ντεπόν και πονστάν και ενα παναντόλ για να είσαι σίγουρος. Μόνο που η ταυτόχρονη λήψη φίνας και ντούτας έχει κάποιες δυσάρεστες πιθανότητες οι οποίες μπορεί να σε τρομάξουν και μετά να σταματήσεις και τα δύο. Σε κάθε περίπτωση διαβασμένος φαίνεσαι, συζήτηση κάνουμε και όλες οι απόψεις έχουν βήμα και όπως λέω πάντα.. μπορεί να κάνω και λάθος.
 

cool11

Well-Known Member
https://www.minoxidilmax.com/topical-dutasteride-without-minoxidil-Duderma (Από Αμερική, αλλά περνάει χωρίς τελωνείο και κάποιες φορές μόνο με κόστος 5-6€ εκτελωνισμού)

https://www.hemiacosmetics.com/product/dutagen/ (Από Σερβία. Έχουν αγοράσει κάποιοι στα ξένα φόρουμ και έχουν καλές εντυπώσεις. Φαίνεται και η δομή του σάιτ εξίσου επαγγελματική.)

Πρόσφατα, είχε και η Actifolic (Ολλανδία), αλλά τώρα φαίνεται πως την έβγαλαν από το σάιτ τους. Ίσως την ξανά βάλουν αργότερα.

Ελπίζω να σας βοήθησα όσο γινότανε..

Βοηθησες πολυ! Σε ευχαριστω γι'αυτο!
 

Konstantinos_00

Active Member
Κοίταξε, μου αρέσει που εκφράζεις άποψη και θέλεις να την υποστηρίξεις αλλά η επιστήμη έχει δείξει τι μπορεί να κάνει και τι δεν μπορεί να κάνει.
Τα μαλλιά μας τα χάνουμε επειδή κάποιοι απο εμάς έχουμε ευαισθησία σε μια ορμόνη στα τριχοθυλλάκια. Σε κάποιους σαν εσένα ενεργοποιείται νέος σε κάποιους σαν εμένα ενεργοποιείται μετά τα 45. Μυστήριο ο άνθρωπος. Η θεραπεία ή είναι ντούτα ή φίνα, αυτό που κάνει είναι απλά να μειώνει το ποσοστό που φτάνει στις τρίχες. Η φίνα αφήνει 30% ελεύθερο να αλωνίζει, η ντούτα αφήνει 10% να αλωνίζει (και αμα πάρεις 2,5mg 2-3 φορές την εβδομάδα φτάνει στο 0%). Το σώμα σου δεν πρόκειται όσο μεγαλώνεις να φτιάξει περισσότερη ορμόνη (μάλλον λιγότερη) και το φάρμακο δεν πρόκειται να σταματήσει λιγότερη γιατί αυτή είναι η δουλειά του (και η επιστήμη 30 χρόνια στον προστάτη έχει δείξει οτι δεν αλλάζει). Αυτό που θα αλλάξει είναι η συνολική σου υγεία αναλόγως των επιλογών σου με αποτέλεσμα να επηρεαστούν και τα μαλλιά. Αμα πίνεις καπνίζεις τρώς σαβούρα και είσαι παχύσαρκος τότε τα μαλλιά κάποια στιγμή θα αραιώσουν οτι φάρμακο και να πάρεις και ας μην έχεις ευαισθησία για καράφλα.
Τώρα όσον αφορά την λήψη και των δύο φαρμάκων είναι σαν να έχεις πονοκέφαλο και να παίρνεις και ντεπόν και πονστάν και ενα παναντόλ για να είσαι σίγουρος. Μόνο που η ταυτόχρονη λήψη φίνας και ντούτας έχει κάποιες δυσάρεστες πιθανότητες οι οποίες μπορεί να σε τρομάξουν και μετά να σταματήσεις και τα δύο. Σε κάθε περίπτωση διαβασμένος φαίνεσαι, συζήτηση κάνουμε και όλες οι απόψεις έχουν βήμα και όπως λέω πάντα.. μπορεί να κάνω και λάθος.
Ναι, σίγουρα, συζήτηση κάνουμε δεν αντιλέγω..Πιστέψτε με, όλα αυτά που μου λέτε, για καλό μου, τα γνωρίζω ήδη, όπως είπατε και εσείς. Όσον αφορά διατροφή, συκώτι κλπ, ακριβώς γι’ αυτό, ούτε πίνω, ούτε καπνίζω και γενικά υπερισχύει το ούτε. Θα δω τι «κάνει» η ντουτα και με έναν αιματολογικό έλεγχο που σκοπεύω να κάνω στους επόμενους 2 μήνες. Η τοπική φινα μου έριξε την DHT, περίπου στο 40%. Με την oral δεν άλλαξε και παρέμεινα έως και τώρα εκεί στο 40-45%. Βέβαια, δεν είναι και το καλύτερο διαγνωστικό κριτήριο οι τιμές στο αίμα για το γίνεται στο τριχωτό. Απλά, θέλω να δω τώρα με τη Ντούτα αν οι τιμές αλλάξουν. Εγώ, για να προσδιορίσω μέσω των αιματολογικών εξετάσεων την «αποτελεσματικότητα», βασίζομαι στα εξής 3: DHT, προστατικό αντίγονο (PSA) και στο 3α-γλυκουρονίδιο της ανδροστανεδιόλης (3α-diol G)!

Το τελευταίο έχω βρει ότι είναι αρκετά σημαντικό και πιστεύω πως είναι μια χρήσιμη μέτρηση. Έχω δημιουργήσει στο hairlosstalk ένα μεγάλο νήμα σχετικά με αυτό. Αν ενδιαφέρεστε και έχετε χρόνο, μπορείτε να το διαβάσετε και οποίος άλλος θέλει. Έκανα αρκετό κόπο, αλλά πιστεύω αξίζει.. Βέβαια, ξαναλέω, το τι συμβαίνει στο scalp, απολύτως, είναι άλλο θέμα, αλλά αν δούμε την αιματολογική προσέγγιση, νομίζω πως οι 3 αυτές διαγνωστικές εξετάσεις είναι ένα must, αν κάποιος θέλει να ελέγξει, αιματολογικά μιλώντας πάντα.

Εδώ είναι το νήμα: https://www.hairlosstalk.com/intera...ation-of-hair-follicles-and-3a-diol-g.134542/

Και μια άμεση σύνοψη για το 3a-Diol-G εδώ:
http://immunotech.cz/Media/Default/Page/A-G_analyte_info.pdf

*Αν χρειαστεί, μπορεί να δημιουργήσω και ένα ξεχωριστό νήμα εδώ με το σχετικό νήμα. Μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε άλλα μέλη.
 

Konstantinos_00

Active Member
----
Τελικα η ντουτα εχει παρενεργειες για τον περισσοτερο κοσμο;

Αν αναφέρεστε για την τοπική Ντούτα:
Εγώ, πειραματίζομαι ήδη από τα πέρυσι με την τοπική Ντούτα… Τώρα, λόγω oral, είπα να σταματήσω τους πειραματισμούς και να δω πως θα πάει με oral και μετά ξανά βλέπω. Έχω δοκιμάσει διάφορες συγκεντρώσεις, με διάφορα οχήματα. Η τοπική Ντούτα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, λόγω του μοριακού της βάρους, συνεπώς λιγότερη συστημική απορρόφηση για παρενέργειες, αλλά και για να μπλοκάρει αρκετά την DHT στο τριχωτό, λόγω της διπλής αναστολής στο 5Α ένζυμο. Βέβαια, για να είναι αποτελεσματικό ένα τοπικό, πρέπει σύμφωνα με τον κανόνα του Dalton, το μοριακό βάρος να είναι κάτω 500. Η ντουτα, έχει μοριακό βάρος 528,53. Επομένως, υπάρχει μια ταλάντευση μεταξύ αυτών, το αν δηλαδή είναι «αρκετή» να λειτουργήσει ή το μοριακό βάρος την κρατάει πίσω. Ο καλύτερος έλεγχος βέβαια είναι φυσικά η προσπάθεια. Όλα αυτά, για την τοπική Ντούτα έχουν συζητηθεί πολλάκις στα φόρουμ. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία μέχρι τώρα, για την οποία δεν μπορώ να εκφέρω σαφή άποψη, λόγω ελλιπής διαρκείας δοκιμής, είναι πως στην υψηλή συγκέντρωση, πρόσφατα όταν ξανά δοκίμασα, η οποία ήταν μεγαλύτερη από τις προηγούμενες, το scalp μου γίνεται πολύ σφιχτό και πάρα πολύ ξηρό. Χάνει όλο το λάδι και αυτό δεν είναι καλό εξίσου. Χρειάζεται μια ισορροπία. Ως αποτέλεσμα, οι τρίχες μου είχαν γίνει ακόμα πιο αδύναμες και ξεφτισμένες, με αποτέλεσμα να μαδάω και πολύ, πολύ πιο εύκολα. Αυτό είναι καμπανάκι ότι κάτι έκανε, καθώς τέτοια συμπτώματα προέρχονται από το μπλοκάρισμα του ενζύμου τύπου 1, που όπως έχουν δείξει και αρκετές έρευνες, βρίσκεται και αυτό στο τριχωτό εξίσου όπως και το τύπου 2. Βέβαια, όπως προείπα, τη δοκίμασα για μόνο κάτι μέρες, οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως, ΟΛΑ είναι trial and error που λένε… Μόνο δοκιμάζοντας και βλέποντας μπορεί να πει ο καθένας, για το αν δουλεύει, δεν δουλεύει κ.ο.κ

*Σε αυτό το νήμα, ένα μέλος στο hairlosstalk, μοιράστηκε την ίδια εμπειρία: https://www.hairlosstalk.com/intera...d-why-dutasteride-doesnt-work-as-well.118441/
 

Kostas97

Well-Known Member
Η γενικη κατευθυνση ειναι πως αν καποιος παιρνοντας ντουτα, συνεχιζει αποδεδειγμενα να χανει εδαφος, και λεω αποδεδειγμενα γιατι ειναι αρκετες οι περιπτωσεις που καποιοι νομιζουν οτι χανουν, τοτε το πιο πιθανο ειναι να χανει τα μαλλια του για αλλο λογο και οχι λογω DHT .
Σκεφτειτε οτι παρακολουθωντας διαδικτυακο σεμιναριο δερματολογιας-τριχοπτωση ο γιατρος εκει ειπε "δεν εχω δει ποτε καποιον να χανει εδαφος οταν παιρνει ντουτα"
 

oikodomos

Member
Εγω το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι μετα απο 2-3 μηνες με το σχημα 6 φινα + 1 ντουτα, δεν βλεπω λογο να συνεχισω να παιρνω 6 φορες φιναστεριδη απο την στιγμη που εχει φορτωσει η ντουτα στους ιστους μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stratos

Well-Known Member
επειδή έχω μπερδευτεί με την ντούτα. Τόσο καιρό διαβάζαμε για τη φίνα και ξεκινήσαμε φίνα.
όταν κάποιος όπως εγώ παίρνει φίνα 1mg την ημέρα, τι διαφορά έχει να ξεκινήσω ντούτα? τι δόση πρέπει να παίρνω;
τι πλεονέκτημα έχει η ντούτα; πόσο θα κοστίσει; σίγουρα έχουν αναφερθεί αυτά αλλά δεν βγάζω άκρη.
είμαι 45, παίρνω φίνα 1 χρόνο και βλέπω μια σταθεροποίηση αν όχι βελτίωση.
 

Konstantinos_00

Active Member
Η γενικη κατευθυνση ειναι πως αν καποιος παιρνοντας ντουτα, συνεχιζει αποδεδειγμενα να χανει εδαφος, και λεω αποδεδειγμενα γιατι ειναι αρκετες οι περιπτωσεις που καποιοι νομιζουν οτι χανουν, τοτε το πιο πιθανο ειναι να χανει τα μαλλια του για αλλο λογο και οχι λογω DHT .
Σκεφτειτε οτι παρακολουθωντας διαδικτυακο σεμιναριο δερματολογιας-τριχοπτωση ο γιατρος εκει ειπε "δεν εχω δει ποτε καποιον να χανει εδαφος οταν παιρνει ντουτα"
Δεν αμφιβάλλω ότι η ντούτα είναι από τα πιο δυνατά όπλα, όμως, δυστυχώς, δεν είναι ΟΥΤΕ αυτή γιατρειά... Αν ήταν έτσι, όλοι μας θα παίρναμε τη ντούτα και θα ξεμπερδεύαμε μια και καλή, αλλά ούτε και αυτή είναι η λύση... Όπως είπατε και συμφωνώ, υπάρχουν πάρα πολλές/πολλοί αιτίες/παράγοντες που μπορούν να συμβάλλουν στην τριχόπτωση, να την επιταχύνουν κ.ο.κ.
 

Konstantinos_00

Active Member
επειδή έχω μπερδευτεί με την ντούτα. Τόσο καιρό διαβάζαμε για τη φίνα και ξεκινήσαμε φίνα.
όταν κάποιος όπως εγώ παίρνει φίνα 1mg την ημέρα, τι διαφορά έχει να ξεκινήσω ντούτα? τι δόση πρέπει να παίρνω;
τι πλεονέκτημα έχει η ντούτα; πόσο θα κοστίσει; σίγουρα έχουν αναφερθεί αυτά αλλά δεν βγάζω άκρη.
είμαι 45, παίρνω φίνα 1 χρόνο και βλέπω μια σταθεροποίηση αν όχι βελτίωση.
Αν είστε ευχαριστημένος με την σταθεροποίησή σας, θα σας πρότεινα να μείνετε ως έχει. Βέβαια, ό,τι ποθείτε εσείς, γιατί εσείς αποφασίζετε για εσάς. Η ντούτα είναι πιο δυνατή από τη φίνα, πιο αποτελεσματική όπως έχουν δείξει και αρκετές έρευνες μεταξύ των δύο, κλπ. Ο κύριος Λάζαρος, έχει κάνει μια πολύ καλή εξήγηση στο νήμα του εδώ: https://www.hairlossgr.com/forum/th...πλασία-προστάτη-και-μαλλιά-με-low-dose.14049/
 

Kostas97

Well-Known Member
Δεν αμφιβάλλω ότι η ντούτα είναι από τα πιο δυνατά όπλα, όμως, δυστυχώς, δεν είναι ΟΥΤΕ αυτή γιατρειά... Αν ήταν έτσι, όλοι μας θα παίρναμε τη ντούτα και θα ξεμπερδεύαμε μια και καλή, αλλά ούτε και αυτή είναι η λύση... Όπως είπατε και συμφωνώ, υπάρχουν πάρα πολλές/πολλοί αιτίες/παράγοντες που μπορούν να συμβάλλουν στην τριχόπτωση, να την επιταχύνουν κ.ο.κ.
Πάντως ως προς το κομμάτι της Α.Α. νομίζω πως ο μηχανισμός πλέον είναι ξεκάθαρος ότι σχετίζεται με την DHT και ότι ελέγχοντας αυτή την ορμόνη σε διαφορετικά επίπεδα στον καθένα αντιμετωπίζει το ζήτημα σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Σιγουρα υπαρχουν και μονοπατια που δεν γνωριζουμε αλλα το ποσοστο που επηρεαζουν φαινεται να ειναι πολυ μικρο.
Χαρακτηριστικα αρκετοι ασχολουνται με προσταγλαδινες, αντιμετωπιση φλεγνονης (microinflammation) αλλα συμφωνα με τη βιβλιογραφια ολα αυτα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ερχονται σε ισορροπια με τη μειωση της DHT. Για αυτο αλλωστε και πλεον ακουμε οτι μειγματα με μινοξιδιλη και κορτιζονη δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται.
Γενικοτερα υπαρχει αυτη η πραμετρος στην αντιμετωπιση ΑΓΑ και ειναι προς συζητηση κατα ποσο δηλαδη το inflammation που δημιουργειται μπορει να προκαλει επιπλεον απωλειες.

Απο την αλλη ας μη ξεχναμε οτι δεν ειναι μονο η ΑΓΑ ο λογος για τον οποιο αρκετοι χανουν μαλλια και εστιαζοντας εκει ασχολουμενοι με λεπτομερειες που δεν φαινεται να παιζουν σπουδαιο ρολο, χανουμε την πραγματικη πιθανη αιτια.
Χαρακτηριστικα ενας αριθμος ατομων με δερματιτιδες, παρουσιαζει LPP και δεν διαγιγνωσκεται ποτε.
Εχω μιλησει με μελος του φορουμ που κανοντας ελεγχο δοτριας η οποια αρχικα φαινοταν ως απλα μια κακη δοτρια, εντοπισε ενεργο LPP που δεν του εδινε καν συμπτωματα.

Συνεπως κατα τη δικη μου, ταπεινη εκτιμηση, εαν καποιος θεωρει οτι χανει εδαφος παιρνοντας φινα-ντουτα δεν εχει λογο να ασχοληθει με την DHT παραπανω, αλλα με την αντιμετωπιση πιθανoy inflamation ειτε αιτιολογιας ΑΓΑ ειτε αλλης. Με λιγα λογια να απευθυνθει σε δερματολο που κατεχει το θεμα. Στο εξωτερικο υπαρχουν αρκετοι, στην Ελλαδα δεν ξερω που μπορεις με βεβαιοτητα να παρεις αυτη την πληροφορια, απο καποιον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εξειδικευμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_00

Active Member
Πάντως ως προς το κομμάτι της Α.Α. νομίζω πως ο μηχανισμός πλέον είναι ξεκάθαρος ότι σχετίζεται με την DHT και ότι ελέγχοντας αυτή την ορμόνη σε διαφορετικά επίπεδα στον καθένα αντιμετωπίζει το ζήτημα σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Σιγουρα υπαρχουν και μονοπατια που δεν γνωριζουμε αλλα το ποσοστο που επηρεαζουν φαινεται να ειναι πολυ μικρο.
Χαρακτηριστικα αρκετοι ασχολουνται με προσταγλαδινες, αντιμετωπιση φλεγνονης (microinflammation) αλλα συμφωνα με τη βιβλιογραφια ολα αυτα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ερχονται σε ισορροπια με τη μειωση της DHT. Για αυτο αλλωστε και πλεον ακουμε οτι μειγματα με μινοξιδιλη και κορτιζονη δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται.
Γενικοτερα υπαρχει αυτη η πραμετρος στην αντιμετωπιση ΑΓΑ και ειναι προς συζητηση κατα ποσο δηλαδη το inflammation που δημιουργειται μπορει να προκαλει επιπλεον απωλειες.

Απο την αλλη ας μη ξεχναμε οτι δεν ειναι μονο η ΑΓΑ ο λογος για τον οποιο αρκετοι χανουν μαλλια και εστιαζοντας εκει ασχολουμενοι με λεπτομερειες που δεν φαινεται να παιζουν σπουδαιο ρολο, χανουμε την πραγματικη πιθανη αιτια.
Χαρακτηριστικα ενας αριθμος ατομων με δερματιτιδες, παρουσιαζει LPP και δεν διαγιγνωσκεται ποτε.
Εχω μιλησει με μελος του φορουμ που κανοντας ελεγχο δοτριας η οποια αρχικα φαινοταν ως απλα μια κακη δοτρια, εντοπισε ενεργο LPP που δεν του εδινε καν συμπτωματα.

Συνεπως κατα τη δικη μου, ταπεινη εκτιμηση, εαν καποιος θεωρει οτι χανει εδαφος παιρνοντας φινα-ντουτα δεν εχει λογο να ασχοληθει με την DHT παραπανω, αλλα με την αντιμετωπιση πιθανoy inflamation ειτε αιτιολογιας ΑΓΑ ειτε αλλης. Με λιγα λογια να απευθυνθει σε δερματολο που κατεχει το θεμα. Στο εξωτερικο υπαρχουν αρκετοι, στην Ελλαδα δεν ξερω που μπορεις με βεβαιοτητα να παρεις αυτη την πληροφορια, απο καποιον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εξειδικευμενο.
Συμφωνώ. Έχω δει να έχουν scarring LPP που κρυβόταν ύπουλα και δεν μπορούσε κανείς να το πει, μέχρι τη βιοψία φυσικά.. Ή areata incognito/a, που μπορεί εύκολα να μπερδευτεί με diffuse thinning κ.ο.κ. Όλα παίζουν. Δεν σας κρύβω ότι έχω σκεφτεί και για βιοψία και μάλλον θα μπει σε προτεραιότητα/στα υπόψιν ως ένα από τα επόμενα βήματά μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oikodomos

Member
@dlazaros δεύτερη εβδομάδα, δεύτερη δόση ντουταστεριδη, πάλι το ίδιο σφυξιμο ψηλά στην κοιλιά από την στιγμή που ήπια το χάπι. Τι ακριβώς είναι αυτό γνωρίζεις?
 

dlazaros

Well-Known Member
@dlazaros δεύτερη εβδομάδα, δεύτερη δόση ντουταστεριδη, πάλι το ίδιο σφυξιμο ψηλά στην κοιλιά από την στιγμή που ήπια το χάπι. Τι ακριβώς είναι αυτό γνωρίζεις?
Το είχα και εγώ άμα διαβάσεις το νήμα μου στην αρχή. Πέρασε μετά από λίγο. Ήταν αναστάτωση στο στομάχι από την ουσία μεταφοράς της ντουταστεριδης και μου πέρασε όταν το έπαιρνα με το φαγητό και όχι με άδειο στομάχι.
 

Konstantinos_00

Active Member
Εγώ πάντως βλέπω ότι το miniaturization μου συνεχίζει κανονικά σε όλο το κεφάλι. Ακόμα και στο crown, που είχα σαφώς πιο γρήγορα και ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, ως πιο "εύκολο" μέρος ανταπόκρισης σε σχέση με τη hairline…Ειδικά, όταν τα λούζω, είναι ένας ΕΦΙΑΛΤΗΣ. Όλες πάλι λεπτές οι τρίχες, χωρίς διάμετρο, κλπ, κλπ... Δεν βλέπω πως θα αλλάξει αυτό αν από τη στιγμή που δοκιμάζω τόσα, πηγαίνω μόνος προς τα πίσω αντί μπροστά... Πόσο λάθος που δεν είχα το μικροσκόπιο στο πικ των αποτελεσμάτων μου. Οι συγκριτικές φωτογραφίες θα ήταν μέρα με τη νύχτα και πάω ό,τι στοίχημα... Επίσης, δεν μαδάω και πάρα πολύ.... Χάνω λιγότερες τρίχες σε σχέση με το πικ μου, αλλά σαφώς, πρέπει να διαταράχθηκαν εξ' ολοκλήρου οι κύκλοι των μαλλιών και δεν έρχονται πίσω πιο δυνατά, κλπ. Τότε, μαδούσα συνήθως 20-60 τρίχες, άλλες μέρες 30, άλλες 60 κ.ο.κ. Όμως, δεν έχανα την πυκνότητα και ούτε έδαφος όσο σύγκρινα τακτικά μέσω φωτογραφιών, γιατί πρέπει να έρχονταν πίσω πιο δυνατές και όλα τα υπόλοιπα. Δεν εξηγείται αλλιώς..
 

Συνημμένα

  • WIN_20221211_12_52_00_Pro.jpg
    WIN_20221211_12_52_00_Pro.jpg
    81.7 KB · Προβολές: 9
  • WIN_20221213_09_36_50_Pro.jpg
    WIN_20221213_09_36_50_Pro.jpg
    88.6 KB · Προβολές: 7
  • WIN_20221213_09_36_48_Pro.jpg
    WIN_20221213_09_36_48_Pro.jpg
    84.6 KB · Προβολές: 5
  • WIN_20221213_09_36_47_Pro.jpg
    WIN_20221213_09_36_47_Pro.jpg
    82.4 KB · Προβολές: 5
  • WIN_20221213_09_36_44_Pro.jpg
    WIN_20221213_09_36_44_Pro.jpg
    81.6 KB · Προβολές: 5
  • WIN_20221213_09_36_41_Pro.jpg
    WIN_20221213_09_36_41_Pro.jpg
    84.1 KB · Προβολές: 5
  • WIN_20221211_12_53_49_Pro.jpg
    WIN_20221211_12_53_49_Pro.jpg
    92.5 KB · Προβολές: 8
  • WIN_20221211_12_52_32_Pro.jpg
    WIN_20221211_12_52_32_Pro.jpg
    79.4 KB · Προβολές: 9
  • WIN_20221211_12_52_22_Pro.jpg
    WIN_20221211_12_52_22_Pro.jpg
    87.8 KB · Προβολές: 9
  • WIN_20221211_12_52_14_Pro.jpg
    WIN_20221211_12_52_14_Pro.jpg
    90.3 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_00

Active Member
* Και φυσικά, η απόλυτη τραγική ειρωνεία με το πάχος των τριχών μου στα μούσια μου (2 πρόχειρες φωτογραφίες)… Πόσο γελοίο.. Μα τον Θεό..
 

Συνημμένα

  • Beard1.jpg
    Beard1.jpg
    65.9 KB · Προβολές: 14
  • Beard2.jpg
    Beard2.jpg
    72.9 KB · Προβολές: 13
Μπλουζα