Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

stavrosm

New Member
Συγχωρέστε με αν ακούστηκα προσβλητικός ή επιθετικός, κλπ. Καμιά φορά ο γραπτός λόγος είναι παραπλανητικός. Όμως, δυστυχώς, για μένα αυτή είναι η πραγματικότητα…Με διαλύσανε από τα 17…Τι να πω…Μακάρι, ΜΑΚΑΡΙ να δουλέψουν ή να ξαναδουλέψει κάτι… Είναι απίστευτο να είδα τα πάντα με 3 μόνο πράγματα και τώρα να μην μπορώ να δω τίποτα τίποτα εφάμιλλο, όπως τότε… Δεν έχει χειρότερο από το να κάνεις και τι να μην κάνεις και να μην παίρνεις τίποτα πίσω. Αντ' αυτού, να χάνεις μέσα από τα χέρια σου…Σαν να μην κάνεις τίποτα.

Φιλε μου χωρις να θελω να υποδειξω σε κανεναν πως να ζησει την ζωη του, στα 20κατι μου ειχε συμβει ενα πολυ δυσκολο γεγονος και με εχει λιωσει το αγχος σε σημειο να μην μπορω να κοιμαμαι, αυτη η κατασταση συνεχισε αρκετες εβδομαδες, περιπου 3 μηνες αργοτερα απο το γεγονος εκανια μπανιο και βουλωνε η μπανιερα απο τις τριχες που πεφτανε, τοτε δεν εδωσα σημασια, σε μερικες εβδομαδες ειχα χασει το 50% περιπου απο το μαλλι μου και τρελαθηκα, ο δερματολογος μου ειχε πει πως λεγοταν καπως στα ελληνικα αλλα το θυμαμαι σαν telogen effluvium στα αγγλικα γιατι παιζει να το ειχα ψαξει στο google 1000 φορες την ημερα, μπας και υπαρχει θεραπεια, μπας και βρηκε κανενας τιποτα, ο δερματολογος μου ελεγε πως σε 3 μηνες περιπου θα ξαναβγουνε τα μαλλια και απλα πεσανε απο το σοκ, 9 μηνες αργοτερα και δεν ειχε βγει τιποτα, και ειχα τρελαθει, ο δερματολογος μου λεει πως υπαρχει προβλημα και αμα δεν λυθει δεν θα ξαναβγει η τριχα και πλεον λεγοτανε chronic telogen effluviium, για να μην στο πολυλογω αυτο κρατησε για μερικα χρονια αντι για 3 μηνες, ποτε δεν ακουσα απο καποιον κατι αρνητικο για την αραιωση αλλα στο μυαλο μου ηταν ενα θηριο που με ειχε διαλυσει γιατι χωρις λογο εχασα το μισο μαλλι μου απο το πουθενα. Το αφηνα μακρυτερο που δεν φαινοτανε αλλα οταν βρεχοτανε φαινοταν η αραιωση και το να πηγαινω για μπανιο στην θαλασσα ειχε γινει τρομος. Το ιδιο και οταν λουζανε το μαλλι μου στο κομμωτηριο. Το αγχος μου εφερε και αλλα προβληματα υγειας και εγω συνεχιζα να κλαιγομαι και να λεω "αμα δεν μου συνεβαινε αυτο δεν θα ειχε συμβει ουτε το αλλο".

Μεχρι που καποια στιγμη την βλεπω αλλιως, λεω χανω χρονια απο την ζωη μου χωρις λογο, αυτη ειναι η πραγματικοτητα μου, οσο και να πλανταζω δεν αλλαζει, τελος οι γκρινιες και τα κλαματα, αρχισα να δουλευω στον εαυτο μου, διατροφη, γυμναστηριο, αρκετο διαβασμα, μεγαλωσα τον κοινωνικο κυκλο και εβγαινα πολυ πιο συχνα γιατι με ειχαν φαει οι 4 τοιχοι απο τοτε που φρικαρα με το μαλλι, και πεταξα απλα μια ξουρα στο μαλλι απο εκει που το ειχα μακρυ και δεν με ενοιαζε πλεον, ειχα αγχος εδω και εκει παλι αλλα πολυ λιγοτερο. Καταλαβα πως το τεραστιο αγχος πριν δεν ηταν αποτελεσμα του μαλλιου αλλα ηταν η ανικονοτητα μου να αντιμετωπιζω δυσκολιες. Πριν το μαλλι γινοτανε καμια μλκια με την κοπελα που ημουν τρελαμενος και ερχοτανε το τελος του κοσμου. Το μαλλι ηταν ακομια μια δυσκολια που δεν μπορουσα να διαχειριστω που πηγαζε απο την ιδια ριζα, οτι δεν αγαπουσα πραγματικα τον εαυτο μου και ο καρπος της ηταν το αγχος. Η φρικη με την εικονα μου ειχε σχεση με τον τροπο που εβλεπα εγω τον εαυτο μου, πως αμα δεν ειμαι φαινομενικα οπως θελω να ειμαι τοτε ειχα τεραστιο προβλημα αυτοεκτιμησης. Λιγο αργοτερα και αφου ημουν αρκετα καλυτερα εβλεπα πως στα σοβαρα θεματα, οχι για το μαλλι, παλι ειχα εντονο αγχος, οποτε αποφασισα να ξεκινησω ψυχολογο και μετα απο λιγο καιρο την παλευα πολυ καλυτερα. Μερικους μηνες αργοτερα απο το σημειο που την παλευα καλυτρα, το μαλλι ξαναβγηκε, τοτε που δεν με ενοιαζε καθολου πλεον αν θα ξαναβγει, τοτε ξαναβγηκε. Αλλα εχασα περιπου ενα 30% σε σχεση με πριν, οι κροταφοι ηταν πιο πανω, δεν φαινοτανε πλεον στο ματι σαν αραιωση, ηταν μια χαρα αλλα δεν ειχε σχεση με το προηγουμενο μαλλι μου μερικα χρονια πριν, ομως και παλι δεν με ενοιαζε. Ο δερματολογος μου εξηγησε πως επιταχυνε την αλωπεκια ολο αυτο το αγχος και παιζει να πηγε το μαλλι καμια δεκαετια μπροστα, αλλα πλεον δεν με νοιαζει. Με εκανε λιγο χαρουμενο και ανεβασε λιγο την αυτοπεποιθηση αλλα αντι για να το παιρνω με την κουρευτικη χωρις σκαλα, το επαιρνα με την τριτη σκαλα και μου εκανε το λουκ "γλομπος" σε λουκ κοντοκουρεμενο και το ειχα στο ιδιο μηκος με τα μουσια. Ναι βοηθησε λιγο παραπανω με τις γυναικες αλλα ποτε δεν εκανε την διαφορα. Σε οσες αρεσα πριν αρεσα μετα λιγο παραπανω, σε οσες δεν αρεσα συνεχιζα να μην αρεσω εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις. Και ενω παλια με ενοιαζε τοσο πολυ που δικαιολογουσα οποια γυναικα δεν της αρεσα λογω τους γλομπου, μετα το θεωρουσα γελοιο ξαφνικα να της αρεσω επειδη βγηκε λιγο παραπανω μαλλι και δεν μπορουσα να τις παρω στα σοβαρα, καταλαβα ποσο επιφανειακο ηταν. Τωρα πολλα χρονια αργοτερα εχουνε ανεβει οι κροταφοι περισσοτερο και απλα θα κοιταξω να κανω κατι για αυτο ομως χωρις αγχος. Οι φιλοι μου εχουν αρχισει πολλοι απο αυτους να αραιωνουνε, ετσι ειναι η πραγματικοτητα για τους περισσοτερους αντρες στα 30, η ορατη πλεον αραιωση, καποιοι αραιωνουνε αρκετα κιολας και εχουν φρικαρει, σημειωση πως αυτοι που εχουν φρικαρει μου λεγανε "ελα ρε μλκ τι σε νοιαζει το μαλλι, χεσε μας, μια χαρα εισαι" και τωρα οι ιδιοι δεν την παλευουνε καστανο, και τοτε εγω ημουν 20κατι και αυτοι ειναι τωρα 30κατι. Ομως ποτε δεν ειπα "παρε τα @@ μου που τοτε το επαιζες καμποσος". Για πολλους αντρες ειτε ειναι 17, ειτε 20, ειτε 30, ειτε 40 οπως ο Λαζαρος, το σοκ ειναι σοκ, και στα 30 σου να συνεβαινε παλι θα φρικαρες, ισως λιγοτερο αλλα θα φρικαρες, γιατι? Γιατι οποιος δεν αγαπαει τον εαυτο του για τον τροπο με τον οποιο ειναι, θα τρωει κατραπακιες μεχρι να το συνειδητοποιησει και να αλλαξει τροπο σκεψης. Ξερω ατομα που απο την εφηβεια μεχρι σημερα ασχολουνται με το μαλλι τους ακομα, μετα απο 3 εμφυτευσεις και ακομα δεν την παλευουνε. Και οπως λες εσυ "δεν μου εγινε στα 40 αλλα στα 17", σε αυτους εγινε απο τα 17 αλλα λενε "μακαρι να ειχα γεννηθει 20-30 χρονια αργοτερα που θα ειχε βγει η λυση για την φαλακρα". Η αυτοπεποιθηση σου δεν γ@μηθηκε επειδη επεσε το μαλλι σου, απλα την παλευε οταν δεν ειχε φουρτουνα. Ποτε δεν υπηρχε πραγματικα, γιατι αμα υπηρχε δεν θα σε κλονιζε τοσο.

Ομως μπορω να καταλαβω πως ειναι να σου τυχαινει αυτη η παπαρια πολυ νεος, μπορω και να καταλαβω πως ειναι να σου λενε "ελα μην σε νοιαζει" επειδη το αυγο δεν ειναι στο κ@λο τους και οταν μπαινει να αλλαζουνε σταση σε δευτερολεπτα, αλλα στην ζωη το προβλημα δεν ειναι το γεγονος, αλλα ο τροπος με τον οποιο το βλεπουμε, μεγαλωνοντας σιγουρα θα σε νοιαζει πολυ λιγοτερο και ολο αυτο θα σε κανει δυνατοτερο, θα σε κανει να μαθεις να μιλας στο αντιθετο φυλο για να εξισορροπησεις την κατασταση, να κανεις πλακα με την εικονα σου και να γουσταρεις τον εαυτο σου οπως εισαι. Εχω φιλο που εχει λεφτα και αραιωνει αρκετα και οταν του λεει η κοπελα του για πλακα να κανει καμια εμφυτευση σιγα σιγα απανταει: "δεν τα τρωω σε σουβλακια καλυτερα", δεν εχει κανενα θεμα με την εικονα του. Αλλα αυτην την στιγμη δεν γινεται κανενας να σου ανοιξει το κεφαλι και να σου δωσει την γνωση απο την εμπειρια που δεν εχεις. Οποτε σε καταλαβαινω απολυτα και θυμαμαι και εγω ετσι ενιωθα τοτε. Αμα μπορουσα ομως να σου πω κατι ειναι πως τοτε που ενιωθα τοσο χαλια που δεν την παλευα καθολου, που καθε μιση ωρα ημουν μπροστα απο εναν καθρευτη κολλημενος με την μουρη, να σκαλιζω το μαλλι και να καθομαι τοση ωρα που να θολωνει απο την ανασα μου, που να βαζω να δω ταινια και μετα απο λιγο να την παγωνω και ξανα μπροστα απο τον καθρεφτη, που να πηγαινω στην τουαλετα ενος μαγαζιου και παλι μπροστα στον καθρευτη σε σημειο που οι φιλοι μου νομιζανε οτι με ειχε πιασει κοψιμο τοση ωρα που ελειπα και εγω απλα κοιταγα το μαλλι μου ατελειωτα να δω αν φαινεται η αραιωση ετσι οπως το ειχε φτιαξει, τοτε που ηταν η καταστροφη ολου μου το κοσμου και της αυτοπεποιθησης μου, γιατι απο το πουθενα αλλαξανε τα παντα. Τωρα κοιταω την κατασταση και το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι εχασα πολλα απο τα καλυτερα χρονια της ζωης μου χωρις λογο. Τοτε ελεγα αμα δεν ειχα χασει το μαλλι μου θα ημουν μια χαρα, τωρα λεω αμα τοτε ειχα τα εργαλεια να την παλεψω δεν θα ειχα χασει ολα αυτα τα χρονια. Οταν σταματησε να με νοιαζει βρηκα την απαντηση. Και στην ζωη ισχυει για ενα σωρο πραγματα ακριβως το ιδιο. Σου εγραψα ολο αυτο το βιβλιο γιατι ξερω πως περνας και αμα μπορουσα να γυριζα τον χρονο πισω θα ελεγα στον νεανικο εαυτο μου να ξεκινησει ψυχολογο για να μην χασει ολα αυτα τα χρονια χωρις λογο ζωντας μεσα στο αγχος. Να μην χρειαστει να την "παθει" για να "μαθει" χρονια αργοτερα πως να την παλευει, αλλα να ειναι "εξυπνος" και να αφησει καποιον αλλον να του "μαθει" γιατι ετσι θα γλιτωνε ολα αυτα τα χρονια. Αμα θες το κρατας, αμα θες το πετας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thatcher

Active Member
Όπως έβλεπα βίντεο του Derek (moreplatesmoredates) αναφέρει αν κατάλαβα καλά ότι κάποιοι δοκιμάζοντας Duta επειδή έχουν ευαισθησία και στο άλλο ανδρογόνο την ολική τεστοστερόνη που ανεβάζει στο σκαλπ το φαρμακο παρότι έχουν μειώσει πολύ την DHT ουσιαστικά χάνουν και από κει έπειτα οπότε χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί και άλλη τοπική ουσία όπως είναι το ru58841. Το έχει ψάξει κανείς περισσότερο;
 

Konstantinos_00

Active Member
Όπως έβλεπα βίντεο του Derek (moreplatesmoredates) αναφέρει αν κατάλαβα καλά ότι κάποιοι δοκιμάζοντας Duta επειδή έχουν ευαισθησία και στο άλλο ανδρογόνο την ολική τεστοστερόνη που ανεβάζει στο σκαλπ το φαρμακο παρότι έχουν μειώσει πολύ την DHT ουσιαστικά χάνουν και από κει έπειτα οπότε χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί και άλλη τοπική ουσία όπως είναι το ru58841. Το έχει ψάξει κανείς περισσότερο;
Εγώ χρησιμοποιώ γι' αυτό το λόγο, υπόλοιπα ανδρογόνα, scalp testosterone, κλπ. το Pyrilutamide, που υποτίθεται είναι πιο "ασφαλές" και πιο δυνατό από το RU. Ένα ολόκληρο τρίμηνο τώρα και τίποτα. Σαν να βάζω νεράκι...Ούτε την παραμικρή βελτίωση, έστω στην υφή της τρίχας τουλάχιστον... Τίποτα. Θα συνεχίσω και βλέπω στην πορεία. Το έβαλα επειδή σκόπευα να ξεκινούσα και Duta αργότερα όπως και έκανα, μπας και αποφύγω αυτήν την scalp Testosterone, που ακούμε και ακούμε...Διαβάζω τις εμπειρίες άλλων στο Reddit, HLT και youtube και βλέπω να λένε ότι μέσα κιόλας σε ένα μήνα βλέπουν "επανέκφυση" και φυσικά, οι υπόλοιποι τίποτα ως τώρα. Όμως, έχει πέσει το μάτι μου κυρίως στις θετικές ανταποκρίσεις και για τους πιο πολλούς βλέπω πως δουλεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thatcher

Active Member
Εγώ χρησιμοποιώ γι' αυτό το λόγο, υπόλοιπα ανδρογόνα, scalp testosterone, κλπ. το Pyrilutamide, που υποτίθεται είναι πιο "ασφαλές" και πιο δυνατό από το RU. Ένα ολόκληρο τρίμηνο τώρα και τίποτα. Σαν να βάζω νεράκι...Ούτε την παραμικρή βελτίωση, έστω στην υφή της τρίχας τουλάχιστον... Τίποτα. Θα συνεχίσω και βλέπω στην πορεία. Το έβαλα επειδή σκόπευα να ξεκινούσα και Duta αργότερα όπως και έκανα, μπας και αποφύγω αυτήν την scalp Testosterone, που ακούμε και ακούμε...Διαβάζω τις εμπειρίες άλλων στο Reddit, HLT και youtube και βλέπω να λένε ότι μέσα κιόλας σε ένα μήνα βλέπουν "επανέκφυση" και φυσικά, οι υπόλοιποι τίποτα ως τώρα. Όμως, έχει πέσει το μάτι μου κυρίως στις θετικές ανταποκρίσεις και για τους πιο πολλούς βλέπω πως δουλεύει.
Μόλις το ανέβασε
 

thatcher

Active Member
Μετά από 4.5 χρόνια φιναστερίδη με πολύ καλά αποτελέσματα από Σεπτέμβριο 2018 (τότε 24 ετών) έως καλοκαίρι 2020, με όμως πτωτική τάση έπειτα και κάποια διαστήματα χρήσης +1x0.5 dut (ντουταστερίδης) για συνδυαστική δοκιμή που όμως δεν με επανέφεραν στο πάχος τρίχας και πρότερης γενικής κατάστασης με την κατάσταση πλέον να φαίνεται σε κρίσιμο σημείο* ( έχω χάσει πάχος παντού ) είχα ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες x2 φορές την εβδομάδα 0.5 ντουταστεριδη και τις άλλες x 5 φιναστεριδη 1.25. Το περασμένο Σάββατο 14 - 1 πήρα το τελευταίο χάπι φινα και από την Κυριακή λαμβάνω καθημερινά ντουταστεριδη μόνο (κάθε μέρα στις 6 το απόγευμα μισή ώρα πριν φάω κάτι). Θα συνεχίσω έτσι για 3 εβδομάδες (για προφορτωση ) κι έπειτα θα το μειώσω στις 4 φορές την εβδομάδα. Ομολογώ ότι διαβάζοντας το θέμα του @dlazaros μου έδωσε μια τελευταία ελπίδα σε αυτόν τον άνισο αγώνα. Συνδυαστικά συνεχίζεται η χρήση και σαμπουάν Ketoconazole Χ2 φορές την εβδομάδα όπως συνηθίζω τα τελευταία 4 χρόνια και τις άλλες μέρες Head and Shoulders

*
Τα μαλλιά μου δεν έχουν αλλάξει προς το καλύτερο εδώ και 2 χρόνια. Μόνο 1.5 χρόνο που ήμουν μόνο Φινα ήταν καλά αλλά μετά Αρχές 2020 είχα συχνά shedding phases και έτσι μου είχε μπει η ιδέα για μία φορά Dutα συνδυαστικά από Μάρτιο εκείνης της χρονιάς έως Νοέμβριο 2020. Όμως ποτέ δεν επέστρεψε σε μια σταθερή πρότερη κατάσταση η ποιότητα/πάχος. Μόνο κατηφόρα. Γενικά έχω πλέον κάκιστη ποιότητα τρίχας, λεπτή, χωρίς ζωντάνια και χωρίς αξιοπρεπές πάχος παντού: Hairline, πλάγια, κρόταφοι υποχώρησαν, δοτρια, φριδια, φαβοριτες.
 

dlazaros

Well-Known Member
Μετά από 4.5 χρόνια φιναστερίδη με πολύ καλά αποτελέσματα από Σεπτέμβριο 2018 (τότε 24 ετών) έως καλοκαίρι 2020, με όμως πτωτική τάση έπειτα και κάποια διαστήματα χρήσης +1x0.5 dut (ντουταστερίδης) για συνδυαστική δοκιμή που όμως δεν με επανέφεραν στο πάχος τρίχας και πρότερης γενικής κατάστασης με την κατάσταση πλέον να φαίνεται σε κρίσιμο σημείο* ( έχω χάσει πάχος παντού ) είχα ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες x2 φορές την εβδομάδα 0.5 ντουταστεριδη και τις άλλες x 5 φιναστεριδη 1.25. Το περασμένο Σάββατο 14 - 1 πήρα το τελευταίο χάπι φινα και από την Κυριακή λαμβάνω καθημερινά ντουταστεριδη μόνο (κάθε μέρα στις 6 το απόγευμα μισή ώρα πριν φάω κάτι). Θα συνεχίσω έτσι για 3 εβδομάδες (για προφορτωση ) κι έπειτα θα το μειώσω στις 4 φορές την εβδομάδα. Ομολογώ ότι διαβάζοντας το θέμα του @dlazaros μου έδωσε μια τελευταία ελπίδα σε αυτόν τον άνισο αγώνα. Συνδυαστικά συνεχίζεται η χρήση και σαμπουάν Ketoconazole Χ2 φορές την εβδομάδα όπως συνηθίζω τα τελευταία 4 χρόνια και τις άλλες μέρες Head and Shoulders

Καλή επιτυχία φίλε μου σου εύχομαι στην προσπάθεια σου. Επιμονή, υπομονή και πλάνο με βάση τα αποτελέσματα πάνω σου. Μ' αρέση αυτή η αντιμετώπιση.
 

dim d

Well-Known Member
Παιδια απο την δικη μου εμπειρια (2 χρονια μονο ντουντα σε δυο μηνες), θελει πολλη υπομονη για να δειτε σταθεροποιηση. Σε νοργουντ που ξεφυγαν οπως το δικο μου, μην περιμενετε επανεκφυση. Σας δινει ομως απολυτη ασφαλεια για μμ.
 

Stradlin

Member
Παιδια απο την δικη μου εμπειρια (2 χρονια μονο ντουντα σε δυο μηνες), θελει πολλη υπομονη για να δειτε σταθεροποιηση. Σε νοργουντ που ξεφυγαν οπως το δικο μου, μην περιμενετε επανεκφυση. Σας δινει ομως απολυτη ασφαλεια για μμ.
Στο ίδιο συμπέρασμα πάνω κάτω έχω καταλήξει και εγώ. Γενικά οι όποιες προσδοκίες από διάφορες αγωγές εναντίον της τριχόπτωσης πρέπει να είναι χαμηλές για να μην υπάρχει απογοήτευση. Με την ευκαιρία ενδιαφέρον θα είχε να δούμε πως πήγε ο γιός του @CVIAL που ευτυχώς το έπιασε στην αρχή το πρόβλημα.
 

Konstantinos_00

Active Member
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! ΔΕΝ το πιστεύω! 80 ημέρες Ντούτα και φίνα μαζί (πρωί-βράδυ) και έγινε upregulation?!?!? Πριν τη σταματήσω, στις 10 του μήνα, έκανα εξετάσεις!!!! Όταν τα λέω, νεράκι! Η DHT και η 3adiolG, ανέβηκαν αντί να μειωθούν!!! Έλαβα σήμερα τα αποτελέσματα (ίδιο εργαστήριο με την προηγούμενη εξέταση). Μην μιλήσω συν pyrilutamide, κλπ. Ήμαρτον! Μόνο ζημιά για μένα η ντουτα…..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! ΔΕΝ το πιστεύω! 80 ημέρες Ντούτα και φίνα μαζί (πρωί-βράδυ) και έγινε upregulation?!?!? Πριν τη σταματήσω, στις 10 του μήνα, έκανα εξετάσεις!!!! Όταν τα λέω, νεράκι! Η DHT και η 3adiolG, ανέβηκαν αντί να μειωθούν!!! Έλαβα σήμερα τα αποτελέσματα (ίδιο εργαστήριο με την προηγούμενη εξέταση). Μην μιλήσω συν pyrilutamide, κλπ. Ήμαρτον! Μόνο ζημιά για μένα η ντουτα…..

@dlazaros @Kostas97 @thatcher @dim d @Legwg James
Έπρεπε να ξεκινήσεις ανάποδα το πόστ σου. "μόνο ζημιά για μένα η ντουτα...." δηλαδή σε κάποιον που πιστεύει οτι είναι εντάξει να παίρνει φίνα και ντούτα μαζί την ίδια μέρα και να κάνει εξετάσεις αίματος που δεν έχουν καμία μα καμία σημασία στα μαλλιά. Προτείνω να δοκιμάσεις τσουκνίδα μαζί με saw palmetto φίνα ντούτα με μινόξ και λιγάκι απο κετοκεναζόλη για σάλτσα...
 

Konstantinos_00

Active Member
Έπρεπε να ξεκινήσεις ανάποδα το πόστ σου. "μόνο ζημιά για μένα η ντουτα...." δηλαδή σε κάποιον που πιστεύει οτι είναι εντάξει να παίρνει φίνα και ντούτα μαζί την ίδια μέρα και να κάνει εξετάσεις αίματος που δεν έχουν καμία μα καμία σημασία στα μαλλιά. Προτείνω να δοκιμάσεις τσουκνίδα μαζί με saw palmetto φίνα ντούτα με μινόξ και λιγάκι απο κετοκεναζόλη για σάλτσα...
Εντάξει κύριε Λάζαρε. Αν βρίσκετε την όρεξη να ειρωνεύεστε, πάω πάσο από μεριάς μου…
 

dlazaros

Well-Known Member
Εντάξει κύριε Λάζαρε. Αν βρίσκετε την όρεξη να ειρωνεύεστε, πάω πάσο από μεριάς μου…
Δεν ειρωνεύονται σχεδόν ποτέ, δεν είναι κομμάτι της προσωπικότητας μου. Υπερβάλλω μερικές φορές για να βοηθήσω κάποιον να δει ότι κάνει κάτι λάθος και δεν φταίει κάποια θεραπεία. Με λίγα λόγια δεν είναι στραβός ο γιαλός νομίζω ότι απλά στραβά αρμενίζεις.
 

dlazaros

Well-Known Member
@Sasuke10 καπου ειχες βαλει φωτογραφιες μεσα στο Δεκεμβρη πως εισαι τωρα, τις εσβησες?
23 είναι τώρα το παλικάρι και παλεύει απο τα 17 με φίνα και οτι μπορεί. Απλά νομίζω οτι πρέπει να μείνει 1 χρόνο μόνο ντούτα τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα με 1 μήνα προφόρτωση και το χάπι μινόξ και τέλος. Ανακατεύει πολλά μέσα στην τρέλα του και τον καταλαβαίνω αλλά η υπόθεση θέλει καθαρό μυαλό όπως ξέρεις και εσύ πολύ καλά. Άμα στα 23 δεν σταματήσει η τριχόπτωση με ντούτα τότε το πλάνο της ζωής έχει άλλα σχέδια για την εμφάνιση σου. @Sasuke10 μην σε παίρνει απο κάτω, δες το ήρεμα καθώς απο οτι θυμάμαι έχεις ακόμα αρκετά μαλλιά και το χτύπημα είναι χερλαιν. Ο στόχος είναι να μείνεις στάσιμος και οχι επανέκφυση, αμα έχεις ακόμα καλύτερα αλλά με τόσα χρόνια μινόξ θέλει χαμηλές προσδοκίες. Μόλις το δείς να μένει στάσιμο μπορείς να κάνεις πλάνο για να φτιάξεις με ΜΜ την χερλαιν εαν δεν γεμίσει καθόλου.
υγ. τα τοπικά δεν είναι χάπια, αμα έχεις θέμα απο τόσο μικρός θέλει χάπι αλλιώς μαλλιά γιόκ δυστυχώς.
 

Konstantinos_00

Active Member
@Sasuke10 καπου ειχες βαλει φωτογραφιες μεσα στο Δεκεμβρη πως εισαι τωρα, τις εσβησες?
Βρεγμένα, όπου φαίνεται όλη η αλήθεια....Οι μικρές τρίχες στους κροτάφους ήταν σαφώς μεγαλύτερες και περισσότερες στο πικ των αποτελεσμάτων μου. Όλα ήταν καλύτερα προφανώς.
 

Συνημμένα

  • IMG_5223.JPG
    IMG_5223.JPG
    1 MB · Προβολές: 41
  • IMG_5224.JPG
    IMG_5224.JPG
    510.9 KB · Προβολές: 33
  • IMG_5226.JPG
    IMG_5226.JPG
    678.6 KB · Προβολές: 32
  • IMG_5225.JPG
    IMG_5225.JPG
    713.9 KB · Προβολές: 41
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_00

Active Member
23 είναι τώρα το παλικάρι και παλεύει απο τα 17 με φίνα και οτι μπορεί. Απλά νομίζω οτι πρέπει να μείνει 1 χρόνο μόνο ντούτα τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα με 1 μήνα προφόρτωση και το χάπι μινόξ και τέλος. Ανακατεύει πολλά μέσα στην τρέλα του και τον καταλαβαίνω αλλά η υπόθεση θέλει καθαρό μυαλό όπως ξέρεις και εσύ πολύ καλά. Άμα στα 23 δεν σταματήσει η τριχόπτωση με ντούτα τότε το πλάνο της ζωής έχει άλλα σχέδια για την εμφάνιση σου. @Sasuke10 μην σε παίρνει απο κάτω, δες το ήρεμα καθώς απο οτι θυμάμαι έχεις ακόμα αρκετά μαλλιά και το χτύπημα είναι χερλαιν. Ο στόχος είναι να μείνεις στάσιμος και οχι επανέκφυση, αμα έχεις ακόμα καλύτερα αλλά με τόσα χρόνια μινόξ θέλει χαμηλές προσδοκίες. Μόλις το δείς να μένει στάσιμο μπορείς να κάνεις πλάνο για να φτιάξεις με ΜΜ την χερλαιν εαν δεν γεμίσει καθόλου.
υγ. τα τοπικά δεν είναι χάπια, αμα έχεις θέμα απο τόσο μικρός θέλει χάπι αλλιώς μαλλιά γιόκ δυστυχώς.
Είμαι 22 και σε λίγους μήνες θα κλείσω τα 23...Καλά, regrowth δεν πιστεύω να ξαναδώ ποτέ... Το θέμα είναι ότι η διάμετρος, πάχος, κλπ, πάνε κατά διαόλου, χωρίς να σταθεροποιούνται στο ελάχιστο... Οι τρίχες μου είναι άρρωστες.. Καμία σχέση με το πικ της φίνας και της μινοξ, όπου είχα πυκνότητα και οι κροτάφοι....Οι κροτάφοι είχαν σχεδόν κλείσει... Ειδικά ο αριστερός...Τώρα; Μπρος το hairline πηγαίνει στο pattern προ θεραπείας, με ακραία ταχύτητα... Μην μιλήσω για τη διάχυτη σε όλο το κεφάλι και σε δότρια, που φυσικά η φίνα κάπως συμμάζεψε, αλλά τώρα πάλι και αυτά έχουν πάρει την κάτω βόλτα... Ούτε μεταμόσχευση δεν με βλέπω να κάνω στο μέλλον...Και ποιος περιμένει ακόμα...

*Δεν κατάλαβα το τέλος. Duta χάπι έπαιρνα, φίνα χάπι παίρνω και συν ακόμα και τα τοπικά.
 

Konstantinos_00

Active Member
Φωτογραφία της δότριας τώρα. Διάχυτη και Retrograde στο λαιμό... (Το σημάδι είναι όταν χτύπησα μικρός και έκανα ράμματα).
 

Συνημμένα

  • IMG_5258.jpg
    IMG_5258.jpg
    480.8 KB · Προβολές: 41

dlazaros

Well-Known Member
Φωτογραφία της δότριας τώρα. Διάχυτη και Retrograde στο λαιμό... (Το σημάδι είναι όταν χτύπησα μικρός και έκανα ράμματα).
Επειδή έχω πάρει όλες τις δόσεις της φίνας, για προστάτη, για μαλλιά και τώρα είμαι στην ντούτα εχω να σου πω μόνο αυτό. Καμία σχέση η ντούτα με οτι άλλο έχω βάλει στο κεφάλι και έχω ρέτρο και ντούπα που ενεργοποιήθηκε στα 45φεύγα. Μου πήρε 6 μήνες η ντούτα για να δώ οτι το έργο είναι τελείως άλλο και τώρα το κεφάλι μου είναι γεμάτο χωρίς ιχνος αραίωσης (προυπήρξε βέβαια η φίνα που βοήθησε). Μέχρι και κρόταφοι έκλεισαν στα 54! Θέλει προσοχή όμως, δεν είναι φίνα, άμα δεν κάνεις προφόρτωση 1 μήνα και δεν συνεχίσεις με τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα τότε παιδεύεσαι τσάμπα γιατί δεν μπορεί να φτάσει steady state με την καμία. Τα τοπικά είναι σαν να μην τα βάζεις για την περίπτωση και την ηλικία σου, τσάμπα λεφτά. Avodart.-
 
Μπλουζα