Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

tropheus

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

savalas είπε:
Το σαμπουάν κετοκοναζόλης δεν είναι για κάθε μέρα ...

Το σαμπουαν κετοκοναζόλης είναι ασφαλέστατο για χρήση μέρα παρά μέρα ...
Προσωπικά λούζομαι με αυτή τη συχνότητα ΜΟΝΟ με σαμπουαν κετοκοναζόλης κοντά στα 6 χρόνια ...

Τα σαμπουάν που αναφέρετε μπορούν να συνδυαστούν και με χρήση μινοξιδίλης σωστά? Γιατί σε κουβέντα που είχα με τον Μουρατίδη μου συνέστησε το σαμπουάν να μην έχει ψευδάργυρο εάν βάζω και μινοξ.
Για το fungoral που από ότι βλέπω το προτιμούν πολλοί εδώ, είναι για πιο μετά?

Φυσικά μπορεί να συνδυαστεί με minoxidil ...
To fungoral είναι σαμπουάν με κετοκοναζόλη απλά το botaderm είναι πιο οικονομικό γιατί είναι στα 180ml έναντι των 120ml του fungoral με την ίδια σχεδον τιμή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

savalas

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Τροφέα η προσωπική σου εμπειρία οπωσδήποτε έχει σημασία , αλλά το φυλλάδιο οδηγιών γράφει αν θυμάμαι καλά 2-3 φορές / εβδομάδα μόνο για περίοδο έξαρσης δερματίτιδας και 1 φορά την εβδομάδα με δέκα μέρες για συντήρηση .Δεν νομίζω να έχουν καμιά όρεξη να πουλάνε λιγότερα σαμπουάν για να τα γράφουν αυτά . Χρησιμοποιοώ και εγώ φουνγκοράλ ( λόγω δερματίτιδας ) και βλέπω οτι είναι "σκληρό" σαμπουάν για πολύ συχνή χρήση
 

MANKAR

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

savalas είπε:
Τροφέα η προσωπική σου εμπειρία οπωσδήποτε έχει σημασία , αλλά το φυλλάδιο οδηγιών γράφει αν θυμάμαι καλά 2-3 φορές / εβδομάδα μόνο για περίοδο έξαρσης δερματίτιδας και 1 φορά την εβδομάδα με δέκα μέρες για συντήρηση .Δεν νομίζω να έχουν καμιά όρεξη να πουλάνε λιγότερα σαμπουάν για να τα γράφουν αυτά . Χρησιμοποιοώ και εγώ φουνγκοράλ ( λόγω δερματίτιδας ) και βλέπω οτι είναι "σκληρό" σαμπουάν για πολύ συχνή χρήση

τι προβλημα σου εχει δημιουργησει εσενα με την καθημερινη του χρηση????
 

savalas

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ παραβιάζοντας τις οδηγίες . Αλλά ακόμα και όταν λούζομαι περιοδικά με αυτό βρίσκω οτι ξηραίνει πολύ το μαλλί ( και το δέρμα , άλλωστε ο σκοπός της κετοκοναζόλης είναι βασικά να καταπολεμά την υπερβολική σηγματόρροια
 

Makedonas-64

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos είπε:
Σας ευχαριστώ πολύ!! Ναι όντως θέλει υπομονή, αλλά θα χαιρόμαστε αργότερα! Να σας ρωτήσω: μου είπαν από την H*C ότι αφού τελειώσουν τα σαμπουάν τα after tr*nspl*nt μπορώ να χρησιμοποιώ ένα κοινό σαμπουάν. Έχετε να προτείνετε κάτι του εμπορίου που να κάνει για την περίπτωσή μου?

φιλε μου κιζκο, καταρχη θελω να σου πω οτι εχω χαρει που σε εχω γνωρισει,εξαιρετικο παιδι και καλος χαρακτηρας. ελπιζω να εισαι καλα φιλε! πρεπει να νοιωθεις ηδη καλυτερα απο την ημερα που σε εχω δει! ολα θα πανε μια χαρα, υπομονη και προσοχη στο νεο μαλλι :),οσο για το σιαμπουαν που λες, αυτο που σου ειχα αναφερει οταν μιλισαμε μαζι, το εχω ελεγξει και δεν εχει zinc μεσα. μπορεις να το χρησιμοποιεις αυτο σε σινδιασμο με nizoral 2%, 2 φορες τη βδομαδα. οσο για μινοχιδιλι να βαζεις. και εγω τελικα θα την χρησιμοποιησω αλλα μετα τον 3 η 4 μηνα απο την μεταμοσχευση(μιλαμε για την 5%). σου ευχομαι καλη φυτρωση και με πολυ μαλλι φιλε.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

savalas είπε:
Τροφέα η προσωπική σου εμπειρία οπωσδήποτε έχει σημασία , αλλά το φυλλάδιο οδηγιών γράφει αν θυμάμαι καλά 2-3 φορές / εβδομάδα μόνο για περίοδο έξαρσης δερματίτιδας και 1 φορά την εβδομάδα με δέκα μέρες για συντήρηση .Δεν νομίζω να έχουν καμιά όρεξη να πουλάνε λιγότερα σαμπουάν για να τα γράφουν αυτά . Χρησιμοποιοώ και εγώ φουνγκοράλ ( λόγω δερματίτιδας ) και βλέπω οτι είναι "σκληρό" σαμπουάν για πολύ συχνή χρήση

Η αλήθεια είναι ότι με τα μαλλάκια μας και με τον αγώνα που κάνουμε για τα κρατήσουμε οι περισσότεροι "τρελοί" από εμάς έχουμε προ πολλού παραβιάσει όλους τους κανόνες και τα πρέπει ...

Πάντως σε εμένα ακόμα και η καθημερινή χρήση του δε μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα :)
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

n094 είπε:
Είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε περίφημα… απλά κρύψε τους καθρέφτες για μερικούς μήνες και βγάλε τους ξανά μετά από 4-5 μήνες (από κάποιο άλλο μέλος το έκλεψα αυτό, αλλά δεν θυμάμαι από ποιο. Ωστόσο αν και χιουμοριστικό, είναι αληθινό)… Υπομονή λοιπόν και όλα θα πάνε πρίμα…
:DΑπο μενα φιλε μου αλλα δεν πειραζει ειμαι κατα του δικαιωματος copyright ουτως η αλλως καθως και του SOPA.Μιλωντας για σαμπουαν μετα τον πρωτο μηνα ξεχασαμε το johnson baby shampoo ειδικα αυτο με χαμομηλι.Επισης n094 το σαμπουαν της προδερμ ειναι οντως καλο και ηπιο αλλα πως την αντεχεις αυτη την μυρωδια του,εγω το σταματησα γιατι ενω δεν μυριζει ασχημα,αφηνει μια εντονη μυρωδια μετα σαν βουλγαρικη κολωνια..
 

n094

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

hair_dreamer είπε:
Επισης n094 το σαμπουαν της προδερμ ειναι οντως καλο και ηπιο αλλα πως την αντεχεις αυτη την μυρωδια του,εγω το σταματησα γιατι ενω δεν μυριζει ασχημα,αφηνει μια εντονη μυρωδια μετα σαν βουλγαρικη κολωνια..

:D :D δεν με ενοχλεί η μυρωδιά του. Θεωρώ ότι για δύο μήνες μετά τη μεταμόσχευση είναι ιδανικό σαμπουαν (αυτό η το jonnson baby, που ανφέρεις και εσύ) για μετά τους δύο μήνες το συνδυάζω με 2 φορές τη βδομάδα φουνγκοραλ...
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

n094 είπε:
:D :D δεν με ενοχλεί η μυρωδιά του. Θεωρώ ότι για δύο μήνες μετά τη μεταμόσχευση είναι ιδανικό σαμπουαν (αυτό η το jonnson baby, που ανφέρεις και εσύ) για μετά τους δύο μήνες το συνδυάζω με 2 φορές τη βδομάδα φουνγκοραλ...

OK και γω λέω να ξεκινήσω με κάποιο παιδικό και ήπιο σαμπουάν, όπως μου σύστησαν και από την κλινική και μετά τους δυο μήνες βλέπουμε. Το προτείνετε για καθημερινή χρήση?
Και μια άλλη ερώτηση μιας και έχετε εμπειρία: τα ασπραδάκια στη λήπτρια περιοχή πότε περίπου φεύγουν?
 

n094

Active Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos είπε:
OK και γω λέω να ξεκινήσω με κάποιο παιδικό και ήπιο σαμπουάν, όπως μου σύστησαν και από την κλινική και μετά τους δυο μήνες βλέπουμε. Το προτείνετε για καθημερινή χρήση?
Και μια άλλη ερώτηση μιας και έχετε εμπειρία: τα ασπραδάκια στη λήπτρια περιοχή πότε περίπου φεύγουν?

Κάθε μέρα πρέπει να λούζεσαι τους πρώτους δύο μήνες. Το καθημερινό λούσιμο θα βοηθήσει να φύγουν και τα «καρκαδάκια» σύντομα. Εμένα μου έφυγαν (μου φεύγουν) όλα μετά τη δεύτερη βδομάδα. Αλλά από την πρώτη κιόλας η κατάσταση καλυτερεύει με το καθημερινό λούσιμο….
 

Makedonas-64

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos είπε:
OK και γω λέω να ξεκινήσω με κάποιο παιδικό και ήπιο σαμπουάν, όπως μου σύστησαν και από την κλινική και μετά τους δυο μήνες βλέπουμε. Το προτείνετε για καθημερινή χρήση?
Και μια άλλη ερώτηση μιας και έχετε εμπειρία: τα ασπραδάκια στη λήπτρια περιοχή πότε περίπου φεύγουν?

φιλε κιζκο, ειναι καλυτερα ενα απαλο σιαμπου οπως λες και εσυ για τους πρωτους 2 μηνες. ουτως η αλλως θα χρησημποιεις αυτο που μας εχει δοθει απο την κλινικη, μεχρι να τελειωσει θα παρει τον μηνα. οσο για τα ασπαραδακια μεχρι την 2 εβδομαδα θα φυγουν οπως λεει και π νο94, μην σε ανυσηχουν αυτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Ν094 και Μακεδόνα.
Είμαι στην 8η μέρα κι ακόμα λούζομαι με χαμηλή πίεση νερού και πολύ απαλά με τα σαμπουάν. Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά φοβάμαι μήπως τα τραυματίσω. Στις οδηγίες της κλινικής γράφει για κανονική πίεση μετά την 5η μέρα.
Καπελάκι πότε υπολογίζετε να μπορώ να φορέσω?
 

Makedonas-64

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos είπε:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Ν094 και Μακεδόνα.
Είμαι στην 8η μέρα κι ακόμα λούζομαι με χαμηλή πίεση νερού και πολύ απαλά με τα σαμπουάν. Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά φοβάμαι μήπως τα τραυματίσω. Στις οδηγίες της κλινικής γράφει για κανονική πίεση μετά την 5η μέρα.
Καπελάκι πότε υπολογίζετε να μπορώ να φορέσω?
καλημερα φιλε, συνεχισε να λουζεσε με χαμηλη πιεση νερου(οχι τελειως χαμηλη) μεχρι και την 15 μερα που θα εχουν ριζωσει για καλα τα μοσχευματα, και οχι ζεστο νερο(.ελαφρως χλιαρο). μην χρησιμοποιησεις ποτε εστω και λιγο ζεστο νερο.θα κανεις το σιαμπου στα χερια παντοτε και πρωτα να το βαζεις στα υπαρχοντα μαλια. οταν τα τριφεις θα διμιουργηθει περισσοτερος αφρος και τοτε απαλα(οπως λες το κανεις ,να βαζεις και στα μεταμοσχευμενα)απλως χαιδευε τα η καθολου.το νο 2 σιαμπου να το αφηνεις για 2-3 λεπτα και μετα να ξεβγαζεις. η γνωμη μου για το καπελακι ειναι να φορεσισ και παλι μετα την 15 μερα και αν χρειαστει. εχει μερικα τοπ ποθ φερουν καπελακι απο πισω και ειναι πιο χαλαρο, αυτο ειναι καλυτερο γιατι δεν εφαρμοζει δυνατα στα μαλια. εγω αυτο χρησιμοποιησα και ηταν μια χαρα. αλλα παντα με προσοσχη την ωρα ποθ θα το φορας και θα το βγαζεις. νασε καλα και καλη φυτρωση!!
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

Ευχαριστώ πολύ Μακεδόνα! :bravo:

Πάντως το μούδιασμα στο κεφάλι δεν έχει φύγει ακόμα..
 

Makedonas-64

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos είπε:
Ευχαριστώ πολύ Μακεδόνα! :bravo:

Πάντως το μούδιασμα στο κεφάλι δεν έχει φύγει ακόμα..

το μουδιασμα θα το νοιωθεις, μην σε ανυσηχει ομως, ειναι φυσιολογικο, μερα παρα μερα θα φυγει χωρις να το καταλαβεις. εγω εναμιση μηνα τωρα εχει φυγει εντελως. ουτε που θυμαμαι μεχρι ποτε το ειχα.εσυ τα μαλακια προσεχε και ολα θα πανε καλα.
 

kizcos

Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

19 μέρες μετά:

Όλα βαίνουν καλώς. Έχουν βγει τα ράμματα, ο πόνος έχει υποχωρήσει κατά πολύ και γίνεται αισθητός στη τομή μόνο όταν ακουμπά το κεφάλι στο μαξιλάρι κατά τον ύπνο.
Συνεχίζω με τα σαμπού της κλινικής μέχρι να τελειώσουν και λέω να συνεχίσω με johnson's baby. Στεναχωριέμαι γιατί έχω αρχίσει να βλέπω μεταμοσχευμένες τρίχες στα χέρια μου κατά το λούσιμο, γύρω στις 7-10 κάθε φορά, αλλά από ότι ξέρω είναι φυσιολογικό μετά τη 2η βδομάδα να αρχίσουν να πέφτουν.
Από τη 15η μέρα ξεκίνησα και σταγόνες μινοξιδίλης, σύμφωνα με το πρόγραμμα.
Στην αναμονή λοιπόν...
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

kizcos είπε:
Στεναχωριέμαι γιατί έχω αρχίσει να βλέπω μεταμοσχευμένες τρίχες στα χέρια μου κατά το λούσιμο, γύρω στις 7-10 κάθε φορά, αλλά από ότι ξέρω είναι φυσιολογικό μετά τη 2η βδομάδα να αρχίσουν να πέφτουν.
Από τη 15η μέρα ξεκίνησα και σταγόνες μινοξιδίλης, σύμφωνα με το πρόγραμμα.
Στην αναμονή λοιπόν...
Να μην στεναχωριεσαι καθολου φιλε μου ειναι απολυτως φυσιολογικο οπως λες και συ και ισα ισα καλυτερα που ξεκινησε το sheding νωρις γιατι αυτο σημαινει οτι θα εχεις και πιο γρηγορα επανεκφυση.Ποτε ομως δεν περναει ανεπαισθητα και χωρις αγχος να βλεπεις τα μαλλια που εβαλες και φροντιζεις τοσο πολυ να πεφτουν ακομα και οταν ξερεις οτι ειναι φυσιολογικο και συμβαινει στο 90% των περιπτωσεων.Οσον αφορα τα σαμπουαν το johnson και το προδερμ ειναι τα πιο ηπια και καταλληλα για την επιδερμιδα και τους θυλακες οταν σου τελειωσει αυτο που σου δωσαν.
 
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

γεια σε όλους.. έχω αρχίσει και εγώ να έχω πρόβλημα τριχόπτωσης και το πήρα απόφαση να κάνω μεταμόσχευση.
διάβασα με προσοχή όλα όσα γράφετε και έχω μια μεγάλη απορία. κάποιος πιο πάνω έγραψε ''στην αρχή καλά αλλα θα έχεις πρόβλημα σε δυο χρόνια'', υποτίθεται ότι τα μαλλιά της μεταμόσχευσης δεν πέφτουν ποτέ. απαντήστε μου αν γίνεται όσο πιο αναλυτικά γιατί έχω άγνοια. ευχαριστώ..
ήταν σε άλλη ενότητα αλλά επειδή δεν μου απάντησε κανένας το μετέφερα εδώ που ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος
(ένας φίλος μου που έκανε. μετά από δυο χρόνια νομίζει ότι του πέσανε αρκετές τρίχες )
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

τα μεταμοσχευμενα μαλλια δεν πεφτουν,τα υπολοιπα κινδυνευουν
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Έρευνα πριν την μεταμόσχευση

θοδωρης777 είπε:
γεια σε όλους.. έχω αρχίσει και εγώ να έχω πρόβλημα τριχόπτωσης και το πήρα απόφαση να κάνω μεταμόσχευση.
διάβασα με προσοχή όλα όσα γράφετε και έχω μια μεγάλη απορία. κάποιος πιο πάνω έγραψε ''στην αρχή καλά αλλα θα έχεις πρόβλημα σε δυο χρόνια'', υποτίθεται ότι τα μαλλιά της μεταμόσχευσης δεν πέφτουν ποτέ. απαντήστε μου αν γίνεται όσο πιο αναλυτικά γιατί έχω άγνοια. ευχαριστώ..
ήταν σε άλλη ενότητα αλλά επειδή δεν μου απάντησε κανένας το μετέφερα εδώ που ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος
(ένας φίλος μου που έκανε. μετά από δυο χρόνια νομίζει ότι του πέσανε αρκετές τρίχες )

Φιλε μου,εαν κανεις μια καλη μεταμοσχευση,θα εχεις μαλλια για παντα.......ΑΛΛΑ..........εαν δεν παιρνεις propecia ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΜΕΝΑ θα αραιωσουν κατα ενα μικρο ποσοστο.......οχι σε ολους αλλα σε εναν ορισμενο αριθμο ατομων.
Δυστυχως και η δοτρια αραιωνει.....
Αυτο το βλεπω και απο τον εαυτο μου.....σιγουρα δεν εχω την ιδια πυκνοτητα που ειχα καποτε στην δοτρια μου
 
Μπλουζα